Wemeldings project wordt te duur Belgische ziekte bedreigt Atomium PZC PZC Opstelling GGD zit Reimerswaal dwars Sportraad Borsele richt zich in '99 op ouderen en jeugd Vlaamse windmolens lijken gebakken lucht zeeland woensdag 25 november 1998 b 19 Geen korting op voet/fietsveer Instituut voor Asbestslachtoffers Stelen afwasmachine 'foutje' Werkgroep 's-Heer Arendskerke Wervelplank voor brandweer ïoes neemt ifscheid van ipzichter Kosten Jarkeerpasjes 'oedkoper Hof Domburg mag van GS huizen bijbouwen Kans nieuw multifunctioneel gebouw bij zorgcomplex en sloop dorpshuis zuider j|| buren MIDDELBURG - Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen die ge bruik gaan maken van het voet/fietsveer Vlissingen-Bres- kens, krijgen geen spéciale korting. De veerverbinding die in de vaart komt na de opening van de Westerscheldetunnel be gin 2003, geldt als een vorm van openbaar vervoer Dat bete kent dat de tarieven van het openbaar vervoer er ook op van toepassing zijn. Veelgebruikers - dat zullen veelal Zeeuws- Vlamingen zijn - kunnen een jaar- of maandabonnement te nemen. Dat blijkt uit het antwoord van het dagelijks provin ciebestuur op vragen die de statenfracties van GroenLinks en Delta Anders hebben gesteld. Beide fracties wezen op de uit spraak van de Tweede Kamer dat bij de opening van de tunnel gezorgd zou moeten worden voor speciale regelingen voor veelgebruikers, vergelijkbaar met de voor de huidige veer diensten bestaande meerrittenkaarten. DEN HAAG - Het Instituut voor Asbestslachtoffers gaat vol gend jaar aan de slag. Het akkoord dat in september werd be reikt over oprichting van het instituut, is door alle betrokken organisaties aanvaard. Vakbonden, werkgeversorganisaties, het Verbond van Verzekeraars en het aan de SP gelieerde Ac tiecomité Asbestslachtoffers hebben deze week de overeen komst getekend. Het instituut zal tussen asbestslachtoffers, bedrijven en verzekeraars bemiddelen over een schadeloos stelling, die standaard is vastgesteld op 90.000 gulden smar tengeld plus 10.000 gulden voor onder meer loonderving. De instelling gaat ook voorlichting geven aan (potentiële) as bestslachtoffers, werkgevers, medici en verzekeraars. MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner uit Den Bosch zei dinsdag tegen de Middelburgse politierechter een gevange nisstraf te prefereren boven een werkstraf. De Brabander, die een fors strafblad heeft, zei slechte ervaringen te hebben met de alternatieve sanctie. De verdachte werd gisteren door poli tierechter J.T. Begheyn voor poging tot diefstal conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. De man probeerde 10 september in Yerseke een afwasmachine te stelen: ,,Het is een foutje ge weest. Ik heb er oprecht spijt van." 's-HEER ARENDSKERKE - Om de resultaten van de enquête van Stichting Overlegorgaan 's-Heer Arendskerke uit te wer ken, wordt een werkgroep opgericht. Vier inwoners gaan kij ken hoe de wensen van de bewoners het beste gerealiseerd kunnen worden. In december worden de concrete plannen be kend gemaakt. Zo'n 270 huishoudens hebben aan de enquête meegedaan. Hieruit blijkt dat diverse mensen behoefte heb ben aan een café in het dorp. Verder willen veel bewoners van 's-Heer Arendskerke kinderopvang en meer winkels. Naast wensen, hebben de inwoners ook kritiek. Zo is er veel com mentaar op de verkeersonveiligheid rond de basisschool. Met de resultaten van de enquête als basis hoopt de stichting de leefbaarheid en voorzieningen te verbeteren. KAPELLE - De tankautospuiten van de brandweerkorpsen van Kapelle en Wemeldinge worden uitgerust met een zoge heten wervelplank met toebehoren. Met een wervelplank kunnen slachtoffers op verantwoorde wijze worden ver plaatst en vervoerd. De korpsen krijgen ook de beschikking over een valbeveiligingsset om veilig te kunnen werken op da ken, bijvoorbeeld bij stormschade of een schoorsteenbrand. De materialen kosten de gemeente Kapelle een kleine negen mille. JOES - Opzichter J. J. Kosten eemt per 1 december afscheid an het bureau groenbeheer van Ie afdeling stadsbeheer in de [emeente Goes. )e heer Kosten, die 38 jaar in lienst was bij de gemeente Joes, wordt vandaag eenrecep- ie aangeboden in restaurant De 'ierlinden aan de Katten- lijksedijk in Goes. )e receptie begint om 16.00 uur. iUDDELBURG - Burgemeester n wethouders van Middelburg rfllen het gebruik van parkeer- lassen voor werknemers in de linnenstad stimuleren door de aarprijs te verlagen van 150 laar 75 gulden. luim tachtig medewerkers van le provincie zetten hun auto's 'aak op vrije parkeerplaatsen, ot ergernis, van omwonenden. )p deze manier hoopt de ge- neente een oplossing te vinden oor het probleem. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) I. Huibers A.M.van derJagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Denise de Boe HEINKENSZAND - De Sport raad Borsele gaat komend jaar de jeugd en ouderen een duwtje in de rug geven om aan sportac tiviteiten deel te nemen. Daar naast krijgt het vrijwilligers werk in de sport een extra impuls en worden sportactivi teiten opgezet, zoals het Sport festijn Borsele. Dit staat in het werkplan voor 1999 dat de sportraad afgelopen maandag heeft vastgesteld. De aan dachtspunten zullen vorm krij gen in onder meer een aantal ac tiviteiten. In samenwerking met de Zeeuwse Sportraad zal begin volgend j aar gestart worden met een schoolsportproject voor de leerlingen van groep 7 en 8 van de Borselse basisscholen. Voor lichtingsbijeenkomsten en ondersteuning van een CIOS- stagiaii-e moeten onderwijs krachten in staat stellen hun leerlingen adequater door te verwijzen naar de sportclub. Daarnaast zullen sportvereni gingen uit de gemeente gastles sen komen verzorgen in de klas. De bedoeling is om aan het eind van het schooljaar in 1999 een sportolympiade voor de deelne mende scholen te organiseren. Tijdens de voorjaarsvakantie vindt wederom het jaarlijkse Sportfestijn Borsele plaats. Doel hi er-van is om deelnemers laagdrempelig kennis te laten maken met meerdere takken van sport, waarbij het accent zal liggen op de jeugd van 4 tot en met 18 jaar en de groep 55-plus- sers. Tot de activiteiten van dit festijn behoren dit jaar een ska- te-instuif en een zaalhandbal- toernooi voor jongeren, alsmede een koersbaltoernooi voor ou deren. Specifiek voor de 55-plussers gaat ook Boi-sele, in navolging van andere gemeenten, samen met de Zeeuwse Sportraad een zogenaamd GALM-project op zetten. Hierbij wordt begonnen met het afnemen van een fit heidstest, gevolgd door een in- troductiepi-ogramma van twaaifweken. De sportraad probeert de GALM-groepen on der te brengen bij bestaande Borselse spoiivex-enigingen. Afgelopen jaar heeft de ge meenteraad een nieuw regle ment opgesteld voor amateuris tische spox-tbeoefening. De Sportraad Borsele gaat subsi dieverzoeken van verenigingen voor incidentele of jaarlijkse sportactiviteiten toetsen aan de nieuwe critexria van deze deel- verox-dening, De deelverorde- ning kent ook een regeling voor kadex-vormende activiteiten, te weten 250 gulden per deelnemer aan een cursus of opleiding. In voox-komende gevallen kan de sportraad hierin aanvullend be leid voeren. De sportraad heeft in totaal 16.500 gulden begroot voor de activiteiten. Een gemeentelijke bijdx-age van 12.500 gulden brengt het financieringstekoxi, op 4.000 gulden. Met 2.000 gul den sponsorgeld en het aanbo ren van de eigen buffer wil de spox-traad dit gat dichten. recreatie en toerisme vastgelegd dat in het kustgebied geen me dewerking wordt verleend aan de ontwikkeling van nieuwe vei'blijfsrecreatieve complexen. Uitbreiding is onder strikte vooxwaarden nog wel mogelijk. GS zien de uitbreiding van Hof Domburg met 199 zomexwonin- gen als uitbreiding. De plannen dragen volgens GS bij aan de verbetering van het toeristisch product en leveren geen concur rentie op voor bestaande par ken. Het gaat om zomerwonin gen in een prijsklasse, waarvan er nog geen in Domburg zijn. door Lukas Fransen DOMBURG - Gedeputeerde Statexx keuren de uitbreidings plannen van Hof Domburg met 199 zomerwoningen goed. Vol gens GS is de uitbreiding nodig onx het kuur- en recx-eatiecen- trum De Parel ixx Domburg in stand te houden. Het provinciale beleid voor ver- blij fsrecrea tie in het kustgebied is terughoudend als het gaat om de bouw van nieuwe recreatie woningen. Daarom is in het in 1992 door Provinciale Staten vastgestelde beleidsplan voor door Wout Bareman De bouw van windmolenparken in Vlaanderen wil maar niet vaxx de grond komen. Al jaren wordt er tussen de Vlaamse regering en de provixxciale en lokale overheidsinstanties gebakke leid over de manier waarop windener gie - zonder al teveel landschapsvexvui- ling te veroorzaken - gestalte moet krijgen. En intussen stapelen de dossiers van in gediende projecten zich op. Alleen al van de Britse projectontwikkelaar Ae olus liggen er meer dan honderd aan vragen voor het plaatsen van windmo lens op locaties in de West-Vlaamse polders, bij Zeebrugge en benoorden Antwerpen in de omgeving van het Schelde-Rijnkanaal. Aeolus wil snel duidelijkheid over plaatsing. In de meeste gevallen is er xxog geen overeexistemming bereikt met de grondeigenaren; het gaat in de eerste plaats om de principiële toestemming van de overheid om op al die locaties windmolens neer te zetten. Volgens een woordvoerder van de pro jectontwikkelaar zijn er vergevorderde plannen - en is er ook zo goed als over eenstemming met de grondeigenaren - voor drie grote windmolenparken die het enige bestaande park xn Vlaande- ren, in de voorhaven van Zeebrugge, qua omvang verre overtreffen. In Zee brugge wordt bijna bijna 5 megawatt aan energie opgewekt, goed voor het jaarverbruik van iets meer dan 2000 huishoudens. Richtlijnen Maar het wachten is nog steeds - en dat nu al jaren - op duidelijke richtlijnen van de Vlaamse overheid. Zolang die er niet zijn, kunnen het energiebedrijf Electrabel en distributeur Interelectra weinig uitrichten. De nieuwe minister van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, Steve Stevaext, heeft nu ech ter beloofd serieus werk te maken van het windenergie-dossier. Hij wil nog vóór het eind van het jaar duidelijkheid scheppen. Het ziet ernaar uit dat de bouw van individuele windmolens maar mondjesmaat zal worden toege staan en dat de totstandkoming van parken juist zal worden gestimuleerd. In landbouwgebieden zijn de molens straks absoluut taboe. De twee grote projecten, op de westelij ke strekdam van de voorhaven van Zee brugge en benoorden Antwerpen, wor den openbaar aanbesteed. Er is wel een wijziging van het gewestplan voor no dig. Electrabel en Interelectx-a onder zoeken momenteel ook de mogelijkheid om windmolenparken in het oostelijk deel van België te vexwezenlijken. doorRenéSchrier WEMELDINGE - De kans is zeer groot dat het dorpshuis in Wemeldinge gesloopt wordt. Het heeft allemaal te maken met de plannen voor de bouw van een woonzorgcomplex ixx We meldinge. Recente berekenin gen geven aan dat de kosten voor de bouw van het complex en de verbouwing van het dorpshuis nog eens met ruim één miljoen gulden overschre den worden. Ongeveer een jaar geleden bleek al dat het investe ringsbedrag met meer dan een miljoen gulden verhoogd moest ivorden. Dat gaat het college van burge meester en wethoudex-s van Ka pelle te ver. De kosten voor de gemeente zouden volgens de meest actuele berekeningen neerkomen op een bedrag van meer dan 3,6 miljoen gulden. B en W willen niet verder gaan dan 2,6 miljoen gulden. Derede- nexring is dat voor 2,6 miljoen gulden al een heel aardig totaal nieuw dorpshuis gerealiseei-d kan wox'den, tex*wijl het in de plannen die op tafel lagen slechts om een verbouwing van het dorpshuis gaat. Omslag Uit de woorden van wethouder J. H. Herselman blijkt dat zich inmiddels een omslag in het denken heeft voorgedaan. Om dat de kosten voor de gemeente maar bleven stijgen is eens ge keken wat er voor alternatieven hogelijk zijn. De conclusie was dat de gemeente niet alleen het lorpshuis in Wemeldinge heeft, iiaar ook nog het nieuwe Anker in de gymnastiekzaal. Beide ge- louwen zijn binnen afzienbare ijd aan groot onderhoud toe. De ;edachte was, aldus Herselman, lat de activiteiten van het nieu- ve Anker en de gymzaal ook wel h een nieuw multifunctioneel ;ebouw ondergebracht zouden unnen worden. Dat wordt mo- nenteel bekeken. Op 18 deeem- ler zou er een programma van Iisen op tafel moeten liggen 'aar een ax'chitect mee aan de ang moet. Uitgangspunt blijft 'el dat er een combinatie wordt emaakt met de rxieuw te bou- 'en ouderenwoningen, want at is juist het principe van een woonzorgcentrum. Herselman legt uit dat B en W Irie keuzes hadden: het huidige doorWout Bareman De plannen van de stad Brussel leken zo goed doortimmerd. Het Atomium, al veertig jaar het visitekaartje van de Belgische hoofdstad, zou eindelijk grondig worden opgeknapt. En daar is de schepping van ir. A Waterkeyn al sinds jaar en dagheel erg aan toe. Het Atomium werd halverwe ge de jaren vijftig gebouwd om als symbool van de onstuitbare wetenschappelijke vooruit gang als dé publiekstrekker van de Wereldexpo te dienen. Na zes maanden zou de gigan tische uitvergroting van het ijzerkristal met z'n negen bol len alweer wox-den afgebroken. Maar het Atomium werd een monument, de laatste jaren met ontelbare gebreken en zonder enige glans. In goede staat Op zich is de constructie nog in goede staat. Alleen, het ge vaarte staat er triest bij. Dof, vuil, onderkomen. Een drasti sche opknapbeurt kost, heb ben deskundigen voorzichtig berekend, een slordige 50 mil joen, een minimale renovatie nog altijd de helft. De vraag wie voor de kosten opdraait, wordt maar niet be antwoord. „Het is weer eens de Belgische zxekte", stellen Bel gische journalisten zuur vast. Premier Jean-Luc Dehaene vond het een prima gedachte om de negen bollen met het oog op het Europees Kampioen schap voetbal van 2000 eens een fikse poetsbeurt te geven. Ook andex-e dringende werk zaamheden moesten nu snel worden uitgevoerd. Roltrap pen zouden worden vexvangen, vluchtwegen aangepast, het restaurant in de bovenste bol zou een grondige opknapbeuil kxijgen, er zouden tot verbeel- ding sprekende tentoonstellin gen wox-den ingericht. En - heel belangrijk - de stad zou de ne gen bollen voortaan ook te huur aanbieden aan sponsors van grote evenementen, zoals het EK en Brussel, culturele hoofdstad van Europa, ook in 2000. Het stadsbestuur ver wachtte - het is nog maar een maand geleden - heel veel van die sponsoring. De bollen vex- kleed als use wedstrijdballen bijvoorbeeld, met reclame na tuurlijk. Er was al een princi pe-overeenkomst gesloten met de EK-organisatoren. En toen... moesten de federale regering, de regionale instan ties en de stad het nog even eens worden over de verdeling van de opknapkosten. En ja wel, daar ging het - de Belgi sche ziekte indachtig - hele maal mis. Samen dienden de regeling, de regio en de stad ongeveer 36 miljoen guldexx op te hoesten. Krap bij kas De eerste twee wilden niet voi der gaan dan iets meer dan 13 miljoen. We zijn al genoeg geld kwijt aan het ondex-houd van de monumenten van Brussel, luidde het simpelweg. Tja... en helaas zitten Biussel en de uit bater, de vereniging zonder winstoogmerk Atomium, wel heel erg krap bij kas. Dus zijn de plannen na een maand onderhandelen alweer opgeborgen in de onderste la van de verantwoordelijke ambtenaren. En wordt niet heel snel een nieuwe reddings operatie verzonnen, dan ligt het Atomium over een paar jaar op de schroothoop. Als symbool van 'de Belgische ziekte'. foto archief PZC door Rolf Bosboom KRUININGEN - De directie van de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) heeft ten onrechte gewaar schuwd dat de GGD wordt op geheven als de Zeeuwse ge meenten niet met twee xniljoen gulden extra over de brug ko men. Volgens de directie heeft de In spectie voor de Gezondheids zorg gedreigd met een zogehe ten 'aanwijzing', maar in een brief aan het Samenwerkings verband Welzijnszorg Ooster- schelderegio ontkent de inspec teur dit nadrukkelijk. Raadslid M. Weststrate van Bewoners Be langen Reimerswaal uitte dins dagavond in de gemeenteraad zijn ongenoegen over de strate- gi e van de GGD,Ik denk dat de GGD op een lepe manier druk heeft uitgeoefend op de ge meenten." De GGD' komt momenteel veel geld tekort. Om de kwaliteit op peil te houden en te voorkomen dat er gaten vallen in de dienst verlening, is volgens de organi satie een bedrag van twee mil joen gulden extra nodig. De Zeeuwse gemeenten moeten dat opbrengen. Burgemeester A Verbreè van Reimerswaal zei dinsdag dat hij 'een sik' krijgt van de GGD-discussie. „De dis cussie krijgt een bedenkelijk ni veau." De gemeenten in de Oos- terschelderegio, behalve Noord-Beveland, hebben voor gesteld een provinciaal samen gestelde ambtelijke werkgroep te laten kijken naar een oplos sing voor de GGD en naar wat de taken zijn die de organisatie volgens de gemeenten zou moe ten vervullenHet dagelijks be stuur van de GGD houdt echter vast aan het oorspronkelijke voorstel. Als dat wordt geaccep teerd, legt dat volgens de ge meente een 'bom' onder de GGD. Verbree: „Het bestuur is dan dermate verdeeld dat een goede samenwerking niet meer mogelijk zal zijn. Ik hoop dat het niet zo ver komt." heeft dat er uiteindelijk een goed plan uit de bus rolt, heeft hij het er wel voor over: „Het dorpshuis heeft er steeds maar een beetje bij gehangen. Het was eigenlijk een beetje het stief kindje, er werd steeds gespro ken over het wozoco. Volgens mij is er nooit serieus gekeken naar de mogelijkheden of de al ternatieven voor het dorpshuis. Zeker als je bedenkt dat we voor het nieuwe Anker en voor de gymzaal toch ook flinke kosten moeten gaan maken. Je zou kunnen denken aan een zaal waarin 's morgens de schoolkin deren gymnastiek hebben, 's middags de bejaarden biljarten en 's avonds de gymnastiek oe fent. Daar moeten we eens goed naar kijken." Veel te ver De gecombineerde bouw van het woonzorgcomplex en ver bouwing van het doi-pshuis in Wemeldinge stond al medio 1995 op de politieke agenda. Steeds was er wel wat mee. Zo hadden omwonenden aanvan kelijk bezwaar tegen de drie bouwlagen van het complex ou derenwoningen. Dat leidde er toe dat er een verdieping werd afgehaald. Begin dit jaar moest de investering verhoogd worden van 6,6 miljoen gulden naar 7,7 miljoen. Daarvan was 5,1 mil joen voor het woongedeelte, de verantwoording van de Regio nale Woningbouwvex-eniging Samenwerking, en 2.6 miljoen gulden voor de gemeente Kapel le. Na een exacte kostenbereke ning door een onafhankelijk bu reau bleek dat er nog eens 1,02 miljoen gulden bij kwam. Dat ging B en W dus veel te vex-. De li miet was 2,6 miljoen gulden. ontwerp versoberen; binnen het huidige ontwerp de geluidsiso latie-eisen omlaag brengen; het huidige dorpshuis slopen. Voor al de tweede optie riep vergelij kingen op met de Prins van Oranje in Goes. De conclusie van het college was dat nieuw bouw uiteindelijk de beste op lossing is. Dat is ook de mening van de exploitant, de stichting dox-pshuis. Hei-selman is blij dat alle neuzen dezelfde richting opstaan. Hij vind het wel spijtig dat er nu weer veiiraging op treedt, maar als dat tot gevolg Het dorpshuis in Wemeldinge. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33