^VD stemt net missie Kosovo in Netelenbos zou marktwerking smoren PZC Getouwtrek om dode eskimo ierfkens op haar hoede )ij subsidiëring Scholten )rinkwater krijgt twee BTW-tarieven Erasmusprijs voor twee rebellen Vrijwilligers met bijstand mogen deel vergoeding houden binnenland iberalen voor waarnemers defensie heeft jeen geld voor ifeteranenbonus Ook loonwerkers claimen schade Vliegverbod Lynx opgeheven Waterfunctie Willem-Alexander Bankdirecteur vast voor fraude Heroïneverstrekking uitbreiden Man zit ten onrechte drie weken in cel Vertienvoudig uw geld nog even voor de kerst. woensdag 25 november 1998 JjorJaco van Lambalgen HAAG - De WD heeft gis- ;n onder druk van het kabi- jtliaar verzet tegen het sturen waarnemers naar Kosovo jegeven. Woordvoerder iauw vindt dat de VVD-mi- iters Van Aartsen (Buiten- idse Zaken) en De Grave (De- isie) er nu alles aan doen om veiligheid van de waarne- rs te waarborgen, regering komt de Tweede ier 'een heel eind tegemoet' ït haar voorstel een vertrou- lijk overleg te houden over de latregelen die genomen zijn de veiligheid van de waarne- te garanderen, aldus iauw. WD trok daarom haar steun ir de motie van CDA en GPV om 'op dit moment' nog niet [besluiten over het sturen van larnemers naar Kosovo. Vori- vveek verklaarde Blaauw nog it hij voor de motie zou stem- DN HAAG - Staatssecretaris Ja Hoof van Defensie heeft Hen geld voor een extra 'vete- Inexxduizendje' voor ambtena- die als dienstplichtigen ;r dan twee jaar in militaire ;nst hebben gezeten, overgrote meerderheid van Tweede Kamer steunt een jétsvoorstel van het CDA-Ka- lerlid Van Ardenne-Van der °|oeven om ook deze groep van djigeveer 25.000 veteranen fi- erkenning te geven, ejaar Van Hoof zei gisteren in de iapier dat hij er geen geld voor jjeft. „Uit een lege portemon- ee valt geen geld te halen", zo ft hij. k Kamer gaat nu zelf op zoek sar geld bij Defensie. GPD men waarmee hij pal tegenover twee van zijn eigen ministers kwam te staan. Weggehoond De motie haalde het gisteren met het wegvallen van de libe rale steun niet. De draai van de WD werd weggehoond door een deel van de Kamer. Nu wa ren alleen CDA SP en de kleine christelijke partijen voor. Het CDA verweet de liberalen 'voor de politieke druk' van de betrokken bewindslieden be zweken te zijn. Blaauw wees erop dat de regering pas over anderhalve week over de waar nemers besluit. De motie had wat de WD betreft dan ook be ter niet in stemming gebracht kunnen worden. „Inhoudelijk is er niets veranderd tussen nu en vorige week", betoogde CDA- woordvoerder Verhagen achter af. Als uitzending toen niet aan de orde was, dan is het dat nu ook niet. De WD stelde dat de regering alles op alles zet om de veilig heid van de waarnemers te ver groten. Zo bepleitte minister Van Aartsen bij zijn Ameri kaanse ambtgenoot Albright gisteren nog eens dat de Ver enigde Staten nauwer betrok ken raken bij de evacuatie macht van de NAVO die in Macedonië gestationeerd wordt. Zij moet de waarnemers van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) in geval van nood uit Kosovo halen. De WD wil dat de Amerikanen de gegevens van de spionagesatelheten delen met de betrokken NAVO-part- ners. Ook wil de WD dat er op het hoofdkwartier van de OVSE- missie in de Kosovaarse hoofd stad Pristina officieren van de NAVO komen, om de communi catie tussen de OVSE en de eva cuatiemacht te verbeteren. Daar zou minister De Grave aan werken. GPD De eeuwenoude mummie wordt geprepareerd. foto Hans Steinmeier/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De discussie over de aanwezigheid van een dode eskimo op de expositie Botje bij botje in de Kunsthal te Rotterdam laait steeds meer op. Het Westfries Museum, dat het lijk aan de Kunsthal uit leende, weet inmiddels niet meer wat te doen. Drie weken geleden protes teerde de organisatie Artic Peoples Alert ertegen dat in de Rotterdamse Kunsthal de stoffelijke resten van een twee eeuwen geleden overleden in woner van Groenland werd geëxposeerd. Tevergeefs. Ten toonstellingssamensteller W. Pijbes stalde de door het West fries Museum aan Rotterdam uitgeleende eskimoresten ge woon uit. Korte tijd daarna gooide het Deense ministerie van Buiten landse Zaken meer gewicht in de schaal. Denemarken, waar van Groenland deel uitmaakt, vindt dat de resten niet in een museum in Nederland, maar in Groenland zelf thuishoren. Na twee eeuwen gesol, menen de Denen, heeft de eskimo rust verdiend en moet hij worden begraven. In een brief aan het Westfries Museum lieten ze dat weten. Kippendrafje Het gemeentelijk Westfries Museum is echter geen eige naar van de eskimo. Dat is het gemeentebestuur van Hoorn en dus kwam de burgemeester van Hoorn in zicht. De Deense autoriteiten zetten burgerva der P. Janssens vorige week voor het blok, maar Janssens liet zich niet intimideren. De eskimo is inmiddels al eeuwen dood en hoeft van Janssens niet op een 'kippendrafje' te rug naar Groenland. Nadat de expositie in de Kunsthal in ja nuari is afgelopen, meent Janssens, moet het gemeente- bestuur maar besluiten of de eskimo terug moet of niet. En zo belandt het dilemma op het bord vandirecteur R. Spruit van het Westfries Mu seum. De directeur adviseert het collegeinzijn beslissingen. Spruit heeft inmiddels al con tact opgenomen met andere museumdirecteuren in Neder land, want het gaat volgens hem niet alleen om de eskimo uit Groenland. Ook de mense lijke resten van andere volke ren in andere musea kunnen op deze manier opgeëist gaan worden. En dan is volgens Spruit het einde zoek. De Groenlandse premier J. Motzfeldt zei dat de Kunsthal het gebalsemde lichaam van de eskimo moet teruggeven. „Het kan de overgrootvader van iemand hier zijn", zei een woedende Motzfeldt voor de Deense televisiezender TV2. De Deense regering is bereid een DNA-test te eisen om vast te stellen of het om een Inuit, een eskimo-bewoner van Groenland, gaat. ANP/AP )or Jaco van Lambalgen EN HAAG - Minister Herf- ;ns van Ontwikkelingssamen- erking zal in de toekomst rtra voorzichtig zijn met sub- dieaanvragen van hulporga van PvdA-senator eholten. „Ik ben nu gewaar- Hhuwd en een gewaarschuwd rouw telt voor drie", verklaar de de minister gisteren in de Ka mer na vragen van het CDA Scandinavische landen hebben onlangs vastgesteld dat er bij de hulporganisaties AEI en Awepa van Scholten, die zij steunden, financiële misstanden heersen. Daarnaast zou Herfkens' voor ganger Pronk verschillende ke ren tegen het advies van zijn loor Maurice Wilbrink PEN HAAG - Huishoudens boeten een deel van hun water- jebruik blijven afrekenen tegen iet lage BTW-tarief van 6 pro- ient. De waterconsumptie die aiet wordt gezien als 'primaire levensbehoefte' wordt in de toe- somst belast tegen het hoge (5TW-tarief van 17,5 procent. De drie regeringspartijen PvdA yVD en D66 bestuderen nog poeveel kubieke meter water per huishouden onder het lage 6-procentstarief moet vallen. Maar over het principe zijn ze pet wel eens. Het voorstel van Itaatssecretaris Vermeend van Financiën om al het drinkwater pnder het hoogste BTW-tarief te prengen, haalt het niet. Het voorstel van Vermeend past |n een pakket maatregelen om het belastingstelsel te 'vergroe- een': de belasting op arbeid rordt verminderd, maar de hef- igen op consumptie gaan om- loog. In de Kamer is er brede steun voor deze aanpak. Maar het hoger belasten van drink water leverde alle partijen sta pelsprotestbrieven op, waaraan hu gehoor wordt gegeven. Advertentie Een hoog BTW-tarief voor drinkwater zou een gemiddeld huishouden 35 gulden per jaar kosten. Het zou de schatkist in totaal 250 miljoen gulden ople veren, maar dit wordt aan de burger teruggegeven door een verlaging van de inkomstenbe lasting. De paarse fracties zoe ken nu naar een manier om dekking te vinden voor die 250 miljoen gulden. Ze willen ver mijden dat de inkomstenbelas ting hoger uitkomt. Om die reden haalt het amende ment van CD A-Kamerlid Reits- ma om drinkwater, zoals nu het geval is, volledig onder het lage tarief te laten vallen, het niet. Reitsma's plan leidt tot een klei*- ne verhoging van de inkomsten belasting. Het CDA krijgt alleen steun van de SP. GPD ambtenaren in geld hebben bij gedragen aan de organisaties van Scholten. Het CDA wilde dat Herfkens de bijdragen aan de betrokken organisaties op schort. Herfkens wees er allereerst op dat 'een minister altijd het recht heeft adviezen van zijn ambte naren naast zich neer te leggen'. Vervolgens kondigde zij aan dat zij nieuwe aanvragen van AEI en Awepa extra zorgvuldig zal bekijken. Er lopen echter geen verzoeken. De laatste bijdrage dateert van vorig jaar, toen Ont wikkelingssamenwerking 20.000 gulden bijlegde voor een conferentie in Harai'e over ge weld tegen wouwen en kinde ren. De afgelopen jaren hebben Scholtens organisaties tussen de 1,6 en 2 miljoen gulden ge had. Egotripperij Herfkens weerlegde een deel van de kritiek die ambtenaren op de PvdA-senator hadden. Zo heeft de ambassade in Maputo, die vooraf kritisch was over de komst vaft waarnemers van Awepa bij de verkiezingen in Mozambique, achteraf overwe gend positief over de organisa tie geoordeeld. De ambassade verweet Schol ten 'egotripperij', aldus Herf kens. Maar als dat een criterium zou zijn in ontwikkelingssa menwerking bleven er niet veel organisaties over, stelde de mi nister laconiek vast. GPD Een onderonsje na de uitreiking van de Erasmusprijs aan Sellars (1) en Kagel (r). foto Cor Mulder/AN P van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Prins Bern- hard heeft gisteren op het Ko ninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam twee Erasmusprij- zen uitgereikt. De Duits-Argen- tijnse componist en cineast Mauricio Kagel en de Ameri kaanse theater- en filmmaker Peter Sellars ontvingen de on derscheiding wegens hun bij dragen aan de Europese cultuur. Wegens het veertigjarig jubile um van de Erasmusprijs werd de onderscheiding, een oorkonde en het geldbedrag van 300.000 gulden voor personen die zich verdienstelijk maken op cultu reel of maatschappelijk gebied, dit jaar aan twee personen toe gekend. Koningin Beatrix, prins Claus, prins Willem- Alexander en prinses Margriet waren ook aanwezig. Sellars en Kagel zoeken in hun vaak controversiël e werken bei den het contrast tussen traditie en vernieuwing, zei prins Bern- hard in zijn toespraak. Beiden zijn rebellen die met soms bizar re en gedurfde creaties gedach ten over kunst en samenleving stimuleren. „Uw kameleontisch meesterschap zet de luisteraar voortdurend op het verkeerde been", hield de prins de compo nist Kagel (68) voor. Van Sellars (41) roemde Bern- hard zijn gave om om-echt en on begrip in de wereld via theater- en operaproducties aan de kaak te stellen. Sellars voelt zich door het culturele"klimaat in de Ver enigde Staten genoodzaakt in Europa te werken, zei hij in zijn dankwoord, omdat experimen tele kunstvormen in zijn ge boorteland niet altijd op prijs worden gesteld. Hij benadrukte het belang dat Nederland zijn eigen culturele identiteit be houdt en niet de Amerikaanse klakkeloos overneemt. ANP Vandaag kijkdag 14.00-20.00 uur 25 november Kunst- en Antiek VEILING 26 november, aanvang 13.30 uur Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 door Dineke van der Burg DEN HAAG - Coalitiepartners WD en D66 vinden dat PvdA- minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat te ver is doorgeschoten in haar afspra ken met vakbonden over de marktwerking in het openbaar vervoer. De afspraken die zij heeft gemaakt, zorgen ervoor dat de concurrentie op het spoor en de busbaan 'ten grave wordt gedragen', aldus de twee frac ties. De WD wil dat de minister bin nen een week uitlegt hoe de af spraken tot stand zijn gekomen. Als deze vragen niet naar tevre denheid worden beantwoord, dan wil WD'er Hofstra op nieuw praten over de begroting van Verkeer en Waterstaat. D66 overweegt een apart debat aan te vragen. Toezeggingen PvdA GroenLinks en CDA zien vooralsnog in de nieuwe afspra ken geen aanleiding de minister op het matje te roepen. Netelen bos heeft maandag, onder druk van een landelijke staking, ver gaande toezeggingen aan vakbonden gedaan. De be windsvrouw stemde in met het voorstel dat nieuwe vervoersbe drijven al het personeel, inclu sief vrijwel alle CAO-afspraken over vut en pensioenopbouw, moet overnemen van oude ver voerders. Hiermee gaat de mi nister een forse stap verder dan het wetsvoorstel dat al door de Raad van State was goedge keurd. Daarin staat dat nieuwe bedrijven niet al het personeel hoeven over te nemen. Voor on der meer de administratieve sector golden geen garanties. Ook waren er geen afspraken over de vut- en pensioenrech ten. De bewindsvrouw heeft ambte naren de opdracht gegeven sa men met de vakbonden de situa tie verder te bestuderen. WD'er Hofstra vindt dat alle spelregels voor marktwerking op deze manier worden door broken. „Nieuwe bedrijven zouden eerst te maken krijgen met alleen het directe personeel zoals chauffeurs of conduc teurs. Nu moeten ze ook het in directe personeel overnemen. Zeventig procent van de kosten van een bedrijf bestaat uit loon kosten. Als dit allemaal moet worden overgenomen, dan kan er dus geen sprake zijn van con currentie." Hofstra wil ook we ten of deze regeling voor vertra ging zorgt. Pikken Ook D66'er Van Walsem vraagt zich a f of de Tweede Kamer deze handelwijze 'moet pikken'. „Het is de bedoeling dat het openbaar vervoer beter moet gaan worden voor de klant. Dat kan niet als nieuwe vervoerders alle lasten moeten overnemen." De voorganger van Netelenbos, WD-bewindsvrouw Jorritsma, moest eind vorig jaar van de rechter een voorstel intrekken, omdat Jorritsma te onzorgvul dig omging met garanties voor het personeel. Die onduidelijke afspraken zorgden vorig jaar al voor de nodige stakingen. Binnenkort wordt het streek vervoer en het lokale spoorver voer in regio's opgedeeld. Geïnteresseerden kunnen dan 'solliciteren' op zo'n regio. Het bedrijf dat de beste service aan reizigers biedt tegen relatief la ge subsidie kan dan de concessie krijgen voor zo'n regio. Het stre ven is erop gericht dat midden volgend jaar de eerste particu liere bedrijven gaan rijden. Zo'n 35 procent van het openbaar vervoer moet worden geprivati seerd. Provincies en gemeenten die direct na de invoering van de nieuwe wet het openbaar ver voer gaan aanbesteden, krijgen een extraatje. In 2003 besluit de Kamer of de markt werking ver der wordt uitgebreid. GPD DEN HAAG - De agrarische loonwerkers, verenigd in de or ganisatie Cumela, willen net als de boeren in aanmerking te komen voor een schadevergoeding wegens de wateroverlast. De Cumela vraagt premier Kok te bemiddelen in het overleg dat de loonwerkers hebben met staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken en minister Apotheker van Landbouw. Zij weigeren tot nu toe de loonwerkers ook onder de schadere gelingen te laten vallen. De loonwerkers zijn het hier niet mee eens. Doordat ze minder werk hebben gehad vanwege de nat te percelen, krijgen de bedrijven 10 tot 40 procent van de vaste bedrijfskosten niet vergoed. ANP ALKMAAR - Het vliegverbod voor de Lynx-marinehelikop ters is opgeheven. Volgens de marine is definitief aangetoond dat metaalmoeheid van de rotorkop de oorzaak was van het ongeval met de Lynx op vliegbasis De Kooij in Den Helder op 10 november. Het toestel kantelde bij het opstijgen, doordat een rotorblad afbrak. De vier inzittenden raakten gewond. Plet toestel werd totaal vernield. De rotorkoppen uit dezelfde productieserie als die van de ver ongelukte Lynx worden in afwachting van nader onderzoek naar metaalmoeheid voorlopig niet gebruikt. Dit houdt niet in dat alle Lynx-toestellen aan de grond moeten blijven. ANP DEN HAAG - Prins Willem-Alexander wordt in januari lid van de Commissie Integraal Waterbeheer, een overleg- en ad- viesorgaan op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het is de bedoeling dat hij op termijn voorzitter wordt van de com missie, die in nauw contact staat met lokale en provinciale overheden en waterschappen. Dat werd gisteren duidelijk bij de officiële bekendmaking van het Wereld Water Forum van de Wereld Water Raad, dat in maart 2000 in Nederland gehouden wordt. De initiatiefne mers willen een wereldwijde visie op duurzaam waterbeheer ontwikkelen. De prins combineert zijn nieuwe Nederlandse functie, waar voor hij een kantoor op Verkeer en Waterstaat krijgt, met twee internationale: honorair lid van de Wereld Water Commissie en beschermer van het Global Water Partnership. ANP LEEUWARDEN - Een van de topdirecteuren van de Fries land Bank zit vast op verdenking van fraude. In zijn functie als belastingadviseur bij zijn oud-werkgever, de Groningse vestiging van Moret, Ernst Young, zou hij geholpen hebben bij het verduisteren van inkomstenbelasti ng. Het gaat daarbij om de verkoop van matrassenfabriek RAWI uit Winschoten. Het Fraudeteam Noord van het Openbaar Ministerie, dat het onderzoek verricht, heeft meerdere verdachten op het oog. De Friesland Bank stelt de directeur niet op non-actief. „Wij hebben alle vertrouwen in onze directeur. Ónze bank staat er bovendien volledig buiten", aldus A Offringa, bestuursvoor zitter van de Friesland Bank. ANP UTRECHT - Heroïneverslaafden in Utrecht. Groningen en Maastricht/Heerlen kunnen binnenkort mogelijk ook deelne men aan een proef waarbij ze heroïne op medisch voorschrift gratis krijgen toegediend. Zulke experimenten in Amsterdam en Rotterdam verlopen goed. Na de eerste fase adviseerden drie commissies gisteren minister Borst van Volksgezondheid de experimenten uit te breiden. De experimenten kenden in de eerste drie maanden geen ernstige ongewenste neveneffec ten. Een proef in Den Haag gaat overigens niet door, omdat er geen overeenstemming is over de financiering. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Bijstandsgerech tigden die vrijwilligerswerk verrichten, mogen voortaan een vergoeding van 150 gulden per maand behouden, zonder dat dit op hun uitkering wordt ge kort. Deze wetswijziging geldt alleen voor langdurig werklo zen en bijstandsgerechtigden die geen sollicitatieplicht heb ben. Daarbij gaat het om alleen staande ouders met kinderen jonger dan 5 jaar, personen ou der dan 57,5 jaar en zij die om medische of persoonlijke rede nen niet meer hoeven te sollici teren van hun gemeente. Dit is een van de aanpassingen in de sociale wetgeving, die gis teren door de Tweede Kamer is goedgekeurd. Het kabinet kwam met dit voorstel om het langdurig werklozen makkelij ker te maken werkervaring op te doen. Ook moet de maatregel vrijwilligerswerk aantrekkelij ker maken en ervoor zorgen dat bijstandsgerechtigden niet 'achter de geraniums zitten te vei'kommeren'. De WD wilde wel de belofte van het kabinet dat de regeling niet wordt uitgebreid voor alle bijstandsgerechtigden. „De prikkel om zelfstandig in je on derhoud te voorzien moet blij ven", vindt VVD'er Wilders. Oppositiepartij het CDA vindt de regeling daarentegen niet ver genoeg gaan. CDA-woordvoer- ster Bijleveld wees erop dat werknemers die vrijwilligers werk verrichten meer belas tingaftrek krijgen dan de 150 gulden die bijstandsgerechtig den krijgen. De Kamer sprak gisteren nog over enkele kleine andere aan passingen. Zo wordt het zwan gerschapsverlof van werkloze vrouwen niet langer afgetrok ken van de totale WW-duur waar zij recht op hebben. Verder hoeven werkgevers geen WAO- premie meer te betalen voor sta giaires die in hun bedrijf werken. De praktijk leex'de dat veel be drijven dit te duur vonden en daax-om geen werkervarings plaatsen meer aanboden aan jongeren. Stagiairs die arbeids ongeschikt raken, krijgen vooi-taan een uitkering van de overheid. GPD LEEUWARDEN - Een 30-jari- ge man uit Amsterdam heeft 22 dagen onschuldig gevangen ge zeten in Leeuwarden, omdat justitie hem voor een ander aan zag. Zijn advocaat, Roodhof, is verbijsterd en stelt de Staat ver antwoordelijk. De Amsterdammer heeft van meet af aan getracht de politie en personeel van de gevangenis ervan te overtuigen dat hij wex-d aangezien voor een ander. Pas gisterochtend werd het justitie via vingei'afdnxkken duidelijk dat het inderdaad om de ver- keerde ging. Roodhof had justi tie voordien een kort geding aangezegd. Zijn cliënt komt oorspronkelijk uit Ethiopië en is kennelijk verwisseld met een eveneens 30- jax-ige man afkomstig uit Ma rokko, die dezelfde vooi- en achternaam heeft, waar echter het tussenvoegsel Ben bijhoort. De man ontving vorige maand een briefje van de politie met het verzoek zich te melden. Op het bureau kreeg hij te horen dat er nog een straf tegen hem open stond van een veroordeling. Hetgeen niet waar was. ANP Advertentie Bel 0800-8182 voor een koopsompolis van het VSB ProfijtPlan. VSB BANK wvvw.vsb.nl VSB. Daar kom je verder mee. i«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3