Onderzoek situatie allochtonen Nationaliteit enige obstakel bij zetelruil met burgemeester PZC Ongenoegen over Klaverblad groeit Michigan vond het poldermodel uit GS verlangen meer inzicht in gevolgen privatisering Delta Provincieambtenaar fietst graag naar werk Feest van vrijheid en bevrijding moet in 2000 groots zijn zeeland woensdag 25 november 1998 21 Provincie spendeert 45 mille om welzijnsbeleid te ijken door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten willen meer duidelijk heid hebben over de gevolgen van privatisering van Delta Nutsbedrijven. De nieuwe sta tuten van Delta maken het de aandeelhouders - provincie en gemeenten - mogelijk hun aan delen te verkopen aan markt partijen. De provincie is, als grootaandeelhouder, bang dat aandelen in handen komen van derden, waardoor haar belan gen kunnen worden geschaad. Op een overleg tussen de pro vincie en de gemeenten in de filmzaal van het provinciehuis in Middelburg, eind oktober, is afgesproken dat er regels wor den opgesteld om te voorkomen dat de aandeelhouders elkaar kunnen dwarsbomen bij de ver koop van hun aandelen. De ge meenten hadden daarop aange drongen omdat zij vreesden overgeleverd te worden aan de macht van de provincie, die de helft van alle Delta-aandelen bezit. De provincie zou elke ver koop daardoor kunnen tegen houden. In de nieuwe statuten is een blokkeringsregeling opge nomen die dat voorkomt. GS constateren evenwel dat de vrijheid om aandelen te verko pen beperkt kan worden door de aandeelhoudersovereenkomst Die overeenkomst is bedoeld om de gemeenten en de provincie een gelijke uitgangspositie te bieden bij de verkoop van hun aandelenOver de invloed die de overeenkomst kan hebben op de verkoop van aandelen, willen GS nu meer duidelijkheid. Belangrijk voor de provincie is dat de waarde van de aandelen van de 'achterblijvers' mini maal hetzelfde blijft als anderen hun pakket verkopen. De pro vincie wil haar aandelen in Del ta graag houden om de invloed op het beleid van het bedrij fdat een maatschappelijke functie heeft, niet te verliezen. De pro vincie heeft er dus belang bij dat de aandelen hun waarde behou den. Pas als GS de gewenste duide lijkheid hebben, zullen zij instemmen met de aandeelhou dersovereenkomst. Delta Nuts bedrijven moet dat inzicht verschaffen. Met de andere wij zigingen stemt het dagelijks provinciebestuur wel in. Zo gaat het ermee akkoord dat de provincie niet meer zelf haar commissarissen magbenoemen. maar dat dat gebeurt door de Raad van Commissarissen. Die belooft de voordrachten van de aandeelhouders te volgen. Winst Ook krijgt de Raad van Com missarissen meer zeggenschap over wat er met de winst van Delta gebeurt. Nu krijgen de aandeelhouders de winst volle dig uitgekeerd. Gemeenten ge ven dat geld vaak terug aan de burgers. Voor een commercieel bedrijf, zo is door de aandeel houders vastgesteld, is het beter de winst zelf te kunnen benut ten. Wel wordt ernaar gestreefd de aandeelhouders een stabiele winstuitkering te geven van veertig procent. De statutenwijziging en het standpunt van GS over de aan deelhoudersovereenkomst ko men op donderdag 3 december aan de orde in de statencommis sie algemeen bestuur. Provinci ale Staten nemen op vrijdag 11 december een definitief besluit. Vogelshow in Sas van Gent SAS VAN GENT - De Vereni ging van Sasse Vogelvrienden houdt vrijdag 4, zaterdag 5 en zondag 6 december een vogel- tentoonstelling in cultureel cen trum De Speye in Sas van Gent. Te zien zijn zang,- Idem- en pos tuurkanaries, tropische en rijst- vogels, grasparkieten en pape gaaien. De prijsuitreiking van de tentoonstelling en van het sa menwerkingsverband met Nieuw-Namen, Terneuzen, Clinge en Sas van Gent is zon dag om 16 uur. De vogelshow is open vrijdag van 20 tot 22 uur, zaterdag van 14 tot 20 uur en zondag van 11 tot 16 uur. WESTDORPE Concert - Stichting Muziek Pro motion Westdorpe presenteert in samenwerking met café De Gravin zaterdag 28 november de groep Clo. Milo Clo. Voor de liefhebbers van bluegrass, folk, country en rvthm blues treedt de folk-groep op vanaf 22.00 uur in café De Gravin. door Arjan van Westen GOES - Het rommelt binnen de Stichting Het Klaverblad Zee land, een overkoepelend orgaan waarin zes verschillende orga nisaties uit de zorgsector deel nemen. Met name plannen voor een helpdesk stuiten op weerstand. Communicatiepro blemen en onduidelijke taak verdelingen verergeren het on genoegen. Over en weer worden onvriendelijke opmerkingen gemaakt. Terzijde speelt mee dat de Ouderenbonden aan hun rol binnen Het Klaverblad moe ten wennen. De problemen heb ben inmiddels J. van Wezel, voorzitter van het Provinciaal Overleg- en Samenwerkings verband Ouderenorganisaties Zeeland (POSO), genoopt op te stappen. De helpdesk, Informatie en Klachtenbureau Klaverblad (IKK) genaamd, moet volgens de plannen bemand worden door vrijwilligers van het Infor matie- en Klachtenbureau Ge zondheidszorg Zeeland (IKGZ), het WAO-platform Zeeland en de Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid (ZSG). Niet alle besturen van organisa ties uit Het Klaverblad wisten hiervan. C. Lambermont van het IKGZ is verontwaardigd dat hij niet op de hoogte is gebracht over de komst van het IKK. „Het bestuur van het IKGZ voelt zich in zijn integriteit aangetast. Het is landelijk een tendens om de IKG's te verbreden. Ik vraag me af waarom het ding straks IKK moet heten", aldus Lamber mont. Breuk Ook Lambermont is een voor stander van één loket voor de zorg. Toch is er een vertrou wensbreuk ontstaan tussen het IKGZ en andere organisaties, die aan het IKK gaan deelne men. Lambermont verwijt F. de Paauw, voorzitter van de ZSG, te vroeg met de plannen naar buiten te zijn getreden. Boven dien staat het idee dat het IGKZ een groot deel van de naamsbe kendheid moet inleveren hem tegen. In de werkgroep, die de komst van het IKK voorbereidt, zou volgens Lambermont hoog uit één afgevaardigde van het IKGZ zitten. ,,En die heeft het ook niet voor het zeggen. De Paauw, die vorige week dé komst van het IKK aankondig de, denkt dat de onrust het ge volg is van slechte communica tie. „Slechte communicatie bij een van de klavertjes van Het Klaverblad: het IGKZ", aldus De Paauw. De naam IKK be hoort volgens hem nog slechts door het bestuur van Het Kla verblad te worden goedgekeurd en is dus bijna een voldongen feit. „Uiteindelijk verdwijnen de namen van de ZSG, het IGKZ en van al die andere klavertjes. Misschien is dat voor sommigen nog wat onwennig." E. Ardon-Visser, directeur van Het Klaverblad, vindt niet dat er een slechte communicatie is binnen haar organisatie. Bij de IKK-werkgroep zijn volgens Ardon alle partijen betrokken en in het bestuur van Het Kla verblad zitten vertegenwoordi gers van alle organisaties. „Ik denk dat De Paauw en Lamber mont in feite allebei hetzelfde willen. Het bieden van goede in formatie over de gezondheids zorg." Ai-don zegt dat het niet de bedoeling is dat er organisaties verdwijnen. „Bij de komst van Het Klaverblad is bewust geko zen voor een samenwerkings verband en niet voor een fusie." Wennen De onvrede van de ouderenbon den is volgens Ardon van een andere orde dan die van het IGKZ. De bonden moeten aan hun rol wennen. „Eerst moesten ze samen werken binnen de POSO en nu weer binnen Het Klaverblad. „Het stukje wel zijn, zoals het geven van compu tercursussen voor ouderen, wordt bijvoorbeeld niet door ons geleverd", aldus Ardon. Met het wegsturen van Van Wezel, nadat hij gezegd had Het Kla verblad 'te soft' te vinden, is vol gens Ardon 'een belangrijk sig naal' gegeven. De kersverse POSO-voorzitter, J. Luttekes. is niet op de hoogte gebracht van de komst van het IKK. ,.C. J. Ellenbaas Murre, die voor de POSO in Het Klaver blad-bestuur zit, is wel geïnfor meerd. Het IKK heeft haar in stemming maar is 'te specifiek op zorg' gericht om de POSO aan deel te laten nemen. „Niet alle ouderen hebben gezond heidsklachten. Voor een deel van onze activiteiten zoeken we aansluiting bij de welzijnsorga nisatie Scoop." W. van Voorde, voorzitter van het WAO-platform is niet bang dat het belang van het IKG bin nen het IKK te groot wordt. „We zijn zelf betrokken bij de onder handelingen. Het belang is dat er één nummer komt, waar ie dereen met vragen over de ge zondheidszorg terecht kan." Cees Maas, Frank Viergever en Gert Janssen (vlnr) bekijken nog even hun boek. foto Lex de Meester Over Zee- en Hollanders beschrijft leven van emigranten door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Anderhalve eeuw gele den trokken duizenden Nederlanders, on der wie veel Zeeuwen, naar West-Michi gan om daar een nieuwe toekomst op te bouwen. Ze hebben het daar in het alge meen prima weten te redden. De streek behoort nu tot de rij kste van Amerika. Het zijn de Nederlanders die van West-Michi- gan een economisch succes hebben ge maakt, constateren de journalisten Cees Maas en Gert Janssen in hun boek Over Zee- en Hollanders. Deze week is het boek officieel gepresenteerd, tijdens een bij eenkomst in de Middelburgse Abdij. Commissaris W. T. van Gelder nam het eerste exemplaar in ontvangst. Maas en Janssen maakten voor hun kran^ ten reportages over de Nederlanders in Michigan, mede naar aanleiding van het feit dat boeren daar in 1847 het stadje Zeeland stichtten. Tijdens hun verblijf werden ze gegrepen door de duidelijke banden en overeenkomsten die er na 150 jaar nog altijd met het moederland be staan. De twee besloten er een boek over te, schrijven en betrokken daarbij ook de fo tojournalist Frank Viergever. Een docu mentaire noemen ze zelf hun boek, waarin vanuit het stadje Zeeland het (succesver haal van de Nederlanders in Michigan verteld wordt. Het is een mengeling van historie en reportage geworden. Armoede Grote armoede in Nederland was aanlei ding voor de volksverhuizing anderhalve eeuw geleden. Ook geloofsoverwegingen speelden mee. Eenmaal in de Verenigde Staten aangekomen moesten ontberingen het hoofd worden geboden. In de loop van de tijd ontstonden er dorpen als Holland, Zeeland, Vriesland en Drenthe. Holland en Zeeland vervullen tegenwoordig een belangrijke economische rol in de streek. Volgens Maas en Janssen is de Nederland se identiteit na vijf generaties in West-Mi chigan nog volop aanwezig. De Neder landse taal wordt nog mondjesmaat gesproken. De werklust en het sterk reli gieuze karakter (wat onder meer blijkt uit de kerkgang) zijn belangrijke kenmerken. In Zeeland geldt een alcoholverbod op straat. Maas en Janssen zien het als de plek waar het echte 'poldermodel' werd uitgevonden. Molens, klompen en tulpen sieren en ontsieren de streek. Hollandse koppen op Amerikaanse lijven en beken de namen. Over Zee- en Hollanders. Het succesverhaal van Nederlandse emigranten in West-Michi gan. Door Cees Maas. Gert Janssen en Frank Viergever (foto's). Uitgeverij Boekencentrum, Zoetermeer. Prijs 39,50, 152 bladzijden. ISBN 90-239-0623-3. door Ben Jansen MIDDELBURG - De fiets is het favoriete vervoermiddel van provincieambtenaren in het woon-werkverkeer. 's Zomers gebruikt 60 procent van de bijna 700 ambtenaren het rijwiel om zich naar het provinciehuis te begeven en na gedane arbeid weer naar huis te gaan; 's win ters bijna 55 procent. Bij verge lijkbare organisaties komt 25 tot 30 procent van de werkne mers op de fiets naar het werk. Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau TripConsult in op dracht van het provinciaal be stuur heeft uitgevoerd. Een verklaring voor de opmer kelijke grote aantrekkings kracht die de fiets op ambtena ren van de provincie Zeeland uitoefent, is de lage gemiddelde woon-werkafstand van 11 kilo meter. Ook hef gebrek aan gun stige parkeermogelijkhcden in de binnenstad van Middelburg kan daarbij een rol spelen. Degenen die niettemin de voor keur blijven geven aan de auto, zitten er het liefst alleen in. Car poolen heeft bij de provincie- amtenaren geen hoge vlucht ge nomen. Slechts vier procent maakt afspraken om gezamen lijk met de auto de afstand huis werk-huis te overbruggen. Openbaar vervoer Het openbaar vervoer is van nog geringere betekenis: nog geen 3 procent van de provinciemede werkers maakt 's zomers ge bruik van trein of bus in het woon-werkverkeer. Uit de en quête blijkt dat een deel van de 149 huidige solorijdende auto mobilisten wel bereid is op de fiets of te carpoolen. Het onderzoeksbureau somt een aantal mogelijkheden op om het autogebruik bij het woon werkverkeer verder terug te dringen: de fietsenstallingen verbeteren, fietsers een bonus van 100 gulden per jaar ver strekken, bemiddelen bij het vinden van carpoolpartners en 'een gereserveerde en/of gratis parkeerplaats aan carpoolders beschikbaar stellen. Inmiddels is besloten de eerste suggestie over te nemen: de fietsenstallin gen voor provincieambtenaren worden aangepast. door Pascalle Cappetti SLUIS - De bestuurlijke ruil tussen burgemeester Cees van Liere van Sluis-Aardenburg en zijn Belgische collega Jozef van Braeckel uit Sint Laureins gaat niet door. Het ministerie van Binnenlandse Zaken geeft geen toestemming voor dit 'lu mineuze idee' van Van Liere. Hij had met dit idee twee vlie gen in één klap willen slaan: de grensoverschrijdende samen werking nader gestalte geven en inhaken op het streven van het ministerie om de 'mobili teit' onder burgemeesters te bevorderen. Het ministerie hanteert echter slechts één formeel argument voor de afwijzing. Van Braec kel beschikt niet over het Nederlanderschap, een wette lijke voorwaarde om hier waarnemend burgemeester te kunnen zijn. Meer begrip Van Liere: „Jammer, het had zo mooi kunnen zijn. Gedurende twee maanden een kijkje in el- kaars keuken nemen, ervaring opdoen en tegelijkertijd meer begrip voor eikaars bestuurs cultuur krijgen, het grens overschrijdende contact be vorderen. Sluis-Aardenburg heeft, dat durf ik rustig te zeg gen, in Zeeuws-Vlaanderen de meeste grensoverschrijdende contacten. We onderhouden contacten met Knokke over het fietspad Knokke-Retran- chement, het Zwingeulpro- ject, het toerisme, de Heemkundige Kringen. De middenstand gaat bij collega's op bezoek in Blankenberghe. De senioren organiseren geza menlijke activiteiten. Met Tor hout houden we de Triathlon, Oudenburg heeft net als Aar denburg een rijk Romeins ver leden. De brandweerkorpsen van Sluis en Aardenburg hou den grensoverschrijdende oe feningen met Knokke en Mal- degem. En we hebben de verbroederde grensgemeenten Maldegem, Damme, Sint Lau reins en Sluis-Aardenburg." Dezelfde schaal Zijn keuze viel op Sint Laur eins, omdat deze gemeente on geveer dezelfde schaal heeft en, net als Sluis-Aardenburg, veel kernen heeft. „Een burge meester in België wordt in te genstelling tot de Nederlandse Burgemeester Van Liere:„Ik was zelfs bereid om verslag uit te brengen over het gekozen burgemeesterschap. Dat onderwerp is in Nederland hartstikke actueel." foto Charles Strijd burgemeester gekozen. Hij moet zich opmaken voor de verkiezingen in 2000, moet zich profileren, Daarom wil den sommigen in die periode niet twee maanden afwezig zijn. Maar Van Braeckel voel de er wel wat voor." Van Liere pakt de raadsagen- da van de gemeente Sint Laur eins erbij. „Hier, een voorstel over de aankoop van kerkfa brieken, of over een opleiding tot'compostmeester. Dat zijn toch leuke dingen om meer over te weten te komen? Onderwerpen genoeg: de orga nisatie van de politie, de nuts voorzieningen, het biblio theekwezen, een sociëteit voor de jeugd. Noem maar op." Actueel De burgemeesters spraken af dat Van Liere het voorstel zou aankaarten bij de kabinets chef van de commissaris van de koningin en bij Binnen landse Zaken. Zou het minis terie toestemming geven, dan moest natuurlijk nog wel de gemeenteraad akkoord gaan. Volgens Van Liere was gede puteerde L. Coppoolse van eu- regio-zaken 'laaiend enthou siast' en het ook kabinetschef E. van der Hoop hem namens de commissaris weten in te zijn voor het plan. Die kaartte het idee vervolgens aan bij het mi nisterie. Daar ketste het idee echter directom formele rede nen, af. ,Ik was zelfs bereid omverslag uit te brengen over het geko zen burgemeesterschap. Dat onderwerp is in Nederland hartstikke actueel", aldus Van Liere. „Het hoefde niets te kosten. Want ik blijf gewoon in Sluis wonen. Maar wat schetst onze verbazing, dat tussen droom en daad vele praktische bezwaren staan." Sjerp Een woordvoerster van het ministerie: „Een burgemees ter hoeft aan niet zo gek veel eisen te voldoen. Maar hij of zij moet wel Nederlander zijn. Eenvoudig, omdat een burge meester verantwoordelijk is voor het vreemdelingenbeleid. En je kan als vreemdeling nu eenmaal geen toezicht houden op vreemdelingen. De uitwis seling van burgemeesters in het kader van het mobiliteits programma staat nog in de kinderschoenen. Een ruil met een Belgische ambtsgenoot is nog een stap te ver. Hij kan na tuurlijk altijd een tijdjemeelo- pen met zijn ambtsgenoot. Daar is niks mis mee. Als gast van de gemeente dan wel." Dat ziet Van Liere echter niet zitten. „Dat is een halfzachte oplossing. Daar koop ik niks voor. Dat is voor mij niet inte ressant. Ik wil die sjerp wel eens dragen." door Richard Hoving MIDDELBURG - Het einde van de Tweede Wereldoorlog moet in het jaar 2000 met een groots opgezet bevrijdingsfeest wor den herdacht. De uitreiking van de Four Freedoms Awards moet een van de onderdelen van het feest worden. Volgens een werkgroep van de provincie Zeeland is het jaar 2000 meer dan een mooi rond jaartal en meer dan het begin van de eeuw en een nieuw mil lennium. „Het is dan 55 jaar ge leden dat er bevrijding kwam na oorlog en bezetting. Reden voor een totaal-bevrijdingsfeest." De Four Freedoms Awards, Amerikaanse onderscheidingen die afwisselend in Middelburg en Washington worden uitge reikt, hebben volgens de werk- I groep alles te maken met vrij heid en bevrijding. „Reden om een totaal-bevrijdingsfeest te 1 houden, waarbij er niet langer sprake is van 'vermaatschappe lijking' van de Four Freedoms Awards, maar waarbij de uitrei king van die onderscheidingen één aspect is van een feest van en voor iedereen, met inachtne ming van het huidige karakter vandeFFA." Tutu De werkgroep heeft de ver maatschappelijking van de re cente Awards-uitreiking in Middelburg geëvalueerd. Als het aantal toeschouwers een criterium is voor het slagen van de evenementen die rond de plechtigheid zijn gehouden, springt de kerkdienst van de Zuid-Afrikaanse aartsbisschop Desmond Tutu in Middelburg eruit. Met 800 mensen was de 'Nieuwe Kerk tot de laatste plaats gevuld. Inhoudelijk wordt de avond in de Zeeuwse Bibliotheek met een lezing van de Zuid-Afrikaanse ambassa deur het meest geslaagd ge noemd. Zowel bij de uitreiking van de Awards als de evenemen ten er omheen was het aantal niet-genodigden aanzienlijk groter dan het aantal genodig den, aldus de werkgroep. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De Zeeuwse welzijnsinstelling Scoop krijgt van het dagelijks provinciebe stuur 45.000 gulden om onder zoek te doen naar de situatie van allochtonen in Zeeland. De re sultaten zijn bedoeld om te kij ken of het welzijnsbeleid van provincie en gemeenten succes vol is en moeten de basis zijn voor de ontwikkeling van nieuw beleid. Het onderzoek is een deel van groter onderzoek naar maat schappelijke trends in Zeeland. Raad van State weert bouw varkensmesterij DEN HAAG - Omwonenden hebben met succes geprotes teerd tegen de milieuvergun ning die het college van burge meester en wethouders van Tholen heeft verleend voor een nieuwe varkensmesterij met vijfduizend dieren aan de Sluis- weg op Sint-Philipsland. De Raad van State heeft de milieu vergunning geschorst, zodat veehouder J. Smits voorlopig niet kan beginnen. De buurtbewoners zeggen dat ze nu al teveel stankoverlast on dervinden van Smits, die mo menteel op zijn bedrijf tachtig paarden houdt. Zij klagen er voorts over dat de gemeente ten i onrechte de versoepelde stank- richtlijn heeft toegepast bij het beoordelen van de vergunnings- aanvraag van Smits. Rechter J. Hulshof van de Raad van State is het eens met de om- i wonenden dat de gemeente Tholen niet zomaar de versoe pelde stankrichtlijn uit 1996 had mogen toepassen. Deze richtlijn plaatst de omgeving i van veehouderij en in een lichte re beschemingscategorie. Toe passing van de soepele richtlijn leidt ertoe dat in sommige ge vallen drie keer zoveel dieren I kunnen worden gehouden als onder de oude Brochure Vee houderij en Hinderwet. De ver- gunning blijft geschorst totdat I de zaak in een bodemprocedure door de Raad van State defini tief is beoordeeld. Dat duurt een paar maanden. Een speciaal onderzoek naar al lochtonen is nodig omdat er weinig bekend is van hun situa tie in Zeeland. Het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) doet wel landelijk onderzoek naar allochtonen. Dit bureau maakt gebruik van gegevens van het Instituut voor Sociolo- gisch-Economisch Onderzoek (ISEO) maar daar zitten geen Zeeuwse gegevens bij. „In Zeeland wonen relatief wei nig allochtonen", zegt D. van der Wouw die het project Rap portage maatschappelijke trends in Zeeland leidt. „Om geen beleid te ontwikkelen dat op Randstad-denken is geba seerd moeten we zelf wat doen. Het in kaart brengen van de om standigheden van allochtonen besteedt Scoop uit aan een on derzoeksbureau uit Den Haag. Dit bureau verzamelt bij ge meenten en instellingen cijfers over allochtonen. „De vraag is of de Zeeuwse situatie afwijkt van het landelijke beeld", zegt Van der Wouw. „Het doel is een integraal overzicht van de om standigheden op basis waarvan overheden beleid kunnen ma ken." Schaalvergroting Het overige onderzoek naar maatschappelijke trends doet Scoop zelf. Met onderzoek op terreinen als platteland, zorg, ontkerkelijking en werkgele genheid wil de welzijnsinstel ling in kaart brengen hoe het ervoor staat met schaalvergro ting en informatisering in Zee land. Scoop-onderzoekers hou den hiervoor interviews met kopstukken uit maatschappe lijke organisaties, wetenschap, overheid en bedrijfsleven en verzamelen cijfers. Scoop voert het project Maat schappelijke trends in Zeeland uit in opdracht van de provin cie. In de nota Zeeuws Perspectief uit juni 1997 was aangekondigd dat de oude wel- zijnsstichting VMC nog datzelf de jaar met resultaten zou ko men. Door de reorganisatie waarbij de VMC in Scoop op ging is dat uitgesteld. Scoop streeft ernaar de onderzoeksre sultaten eind januari 1998 te presenteren. Volgens projectlei der Van der Wouw moet het on derzoek in ieder geval rond de Statenverkiezingen van 3 maart klaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21