NU'91 vreest operatie ziekenhuis Belgische ziekte bedreigt Atomium PZC PZC Vlaamse windmolens lijken gebakken lucht zeeland 19 Directie bestrijdt dat bezuiniging tot hogere werkdruk leidt pof Domburg mag van GS huizen bijbouwen 'olitie zoekt ongen die kind n sloot duwde SGP wil koekje terug bij koffie Geen korting op voet/fietsveer Instituut voor Asbestslachtoffers Stelen afwasmachine 'foutje' Werkstraf voor winkeldief Wervelplank voor brandweer 'arkeerpasjes oor centrum lliddelburg joedkoper zuider Ê1 buren Pandenruil levert jeugd Dauwendaele honk op Bedrijfsgrond Vrijburg zo goed als uitverkocht woensdag 25 november 1998 loor Miriam van der Schot •uISSINGEN - De beroepsor ganisatie voor verpleegkundi gen NU'91 voorspelt een grotere als de bezuinigings maatregelen van het ziekenhuis Walcheren worden ingevoerd. De directie van het ziekenhuis bestrijdt dit. Zowel de werk druk als de kwaliteit van de pa tiëntenzorg zullen door een efficiëntere werkwijze op het huidige niveau blijven, zeggen 'cjoor Lukas Fransen )OMBURG - Gedeputeerde itaten (GS) keuren de uitbrei- üngsplannen van het verblijfs- 0 ecreatieterrein Hof Domburg net 199 zomerwoningen goed. i'olgens GS is de uitbreiding loodzakelijk om het kuur- en Recreatiecentrum De Parel in in stand te houden, Iet provinciale beleid voor ver- n lijfsrecreatie in het kustgebied Rjs terughoudend als het gaat om Rje bouw van nieuwe recreatie woningen. Daarom is in het in door Provinciale Staten astgestelde beleidsplan voor u ecreatie en toerisme vastgelegd at in het kustgebied, waartoe ok Domburg behoort, geen me wordt verleend aan le e OST-SOUBURG - De politie op zoek naar aanwijzingen ver de dader die vrijdagmid- ag een zesjarig jongetje uit ost-Souburg rond 13.15 uur in en sloot heeft geduwd. Het aat om de smalle watergang issen de Lekstraat en Wester- 11 iheldestraat in Oost-Souburg. et jongetje kon zichzelf met aoeite in veiligheid brengen, °rwijl de oudere jongen hem 2 in zijn lot overliet. onbekend gebleven jongen is Waarschijnlijk tussen de twaalf ji veertien jaar oud. Hij heeft jn blanke huidskleur en ach- jrover gekamd haar met veel >1 erin. Mensen met aan wijzin- |n worden verzocht zich te „elden bij de politie: 0118- =1440. de ontwikkeling van nieuwe verblijfsrecreatieve complexen. Uitbreiding is onder strikte voorwaarden nog wel mogelijk. GS zien de uitbreiding van Hof Domburg met 199 zomerwonin gen als een uitbreiding van een bestaand complex. Het bijbouwen van de woningen draagt volgens GS bij aan de kwaliteitsverbetering en diver siteit van het toeristisch en re creatief produkt en levert geen concurrentie op voor bestaande recreatieparken. Het gaat om luxe zomerwoningen in een prijsklasse, waarvan er nog geen in Domburg zijn. De ac commodatie richt zich dan ook niet op gebruikers van al be staande recreatieparken en va kantiewoningen. GS denken daarom niet dat andere recrea tieparken nadelen zullen onder vinden van de nieuwe zomerwo ningen. Mensen kunnen zes weken na bekendmaking van dit besluit beroep in stellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. KRUININGEN - Het koekje bij de koffie moet terug op het ge meentehuis van Reimerswaal. De SGP-fractie stelde dinsdag in de begrotingsraad voor de versnapering, die enkele jaren geleden werd afgeschaft, in ere te herstellen. De andere fracties wilden liever geen woord vuil maken aan het 'onzinnige' SGP- voorstel. Burgemeester A Ver- bree zei niet van zins te zijn het koekje weer in te voeren. ,,We moeten oppassen dat we niet een soort vervangend ontbijt of lunch gaan creëren. algemeen directeur G. A Bogaerts en directeur patiën tenzorg J. W. van den Blink. Het ziekenhuis moet bezuini gen, omdat het budget jaarlijks wordt overschreden. Als er niets verandert, is er in 2003 een te kort van 4,5 miljoen gulden per jaar. Het ziekenhuisbestuur heeft daarom een ombuigings plan opgesteld dat maandag en dinsdag aan het personeel is ge presenteerd. Volgens het plan moeten er 67 van de 800 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Dat houdt in dat onge veer honderd van de duizend personeelsleden hun werk moe ten neerleggen. Het bestuur wil dat realiseren door natuurlijke afvloeiing en interne verplaat sing van het personeel. Voor de overige werknemers zal een an dere baan gezocht worden. Hoewel 53 arbeidsplaatsen uit de zorgsectoren weg moeten, vindt de directie dat dit niet ten koste gaat van de zorg. „Het aantal bedden per verpleegkun dige blijft gelijk. Want er zullen niet alleen banen verdwijnen, maar ook bedden. We gaan de patiënten namelijk korter in het ziekenhuis houden. Dat is voor ons goed en voor hen. Want nie mand ligt hier graag. Ze worden daarna geholpen door de thuis zorg", legt Van den Blink uit. Bedden Doordat het aantal bedden per verpleegkundige gelijk blijft, wordt de werkdruk niet groter, zegt de directie. Maar NU'91, de beroepsorganisatie van de ver pleging, denkt hier anders over. „Door een kortere ziekenhuis- duur en een evengroot bedden tal, wordt de werkdruk juist verhoogd", stelt woordvoerder M. van Erp. „De mensen die in het ziekenhuis komen, hebben complexe zorg nodig. Als de pe riode in het ziekenhuis wordt ingekort, zullen de lege bedden snel gevuld worden met patiën ten die intensieve zorg nodig hebben." Volgende week spre ken de vakbonden hierover met het ziekenhuisbestuur. Materialen Naast het inkrimpen van perso neel, wordt er 350.000 gulden bezuinigd op materialen. Vanaf 1 januari krijgen alle afdelingen een vast bedrag waarmee ze moeten toekomen. Dat houdt in dat onder andere het aantal pa cemakers en kunstheupen wordt beperkt. Als het budget te klein is, wordt gezocht naar een overschot van een andere afde ling, Beide directeuren verzeke ren dat deze regel de eerste jaren geen wachtlijsten zal veroorza ken. Doorsturen van patiënten naar andere ziekenhuizen, is volgens hen uitgesloten.In het plan staat ook dat een aantal afdelingen worden samenge voegd. Zo kan er creatief worden omgegaan met week enddiensten en personeelsbe zetting. Een voorbeeld daarvan is de geriatrie (ouderdomszorg). Die zal samen met de interne ge neeskunde op de vierde etage komen. Deze maatregel gaat de statenfractie van D66 te ver. De pai-tij heeft hierover inmiddels vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten. D66 wil onder andere weten of de verplaatsing van de geria- triebedden naar de vierde ver dieping, in strijd is met het uit gangspunt dat geriatrische patiënten bij voorkeur op de be gane grond moeten worden be handeld. Ook wil de partij we ten of het bijeenvoegen van de patiënten ertoe leidt dat de zorg achteruitgaat. Entree van het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Imvonei-s van Zeeuws-Vlaanderen die ge- biuik gaan maken van het voet/fietsveer Vlissingen-Bres- kens. krijgen geen speciale koxling. De veerverbinding die in de vaart komt na de opening van de Westerscheldetunnel be gin 2003, geldt als een vonxx van openbaar vexwoer. Dat bete kent dat de tarieven van het openbaar veivoer er ook op van toepassing zijn. Veelgebruikers - dat zullen veelal Zeeuws- Vlamingen zijn - kunnen een jaar- of maandabonnement te nemen. Dat blijkt uit het antwoord van het dagelijks provin ciebestuur op vragen die de statenfi'acties van GroenLinks en Delta Anders hebben gesteld. Beide fracties wezen op de uit spraak van de Tweede Kamer dat bij de opening van de tunnel gezorgd zou moeten worden voor speciale regelingen voor veelgebruikers, vergelijkbaar met de voor de huidige veer diensten bestaande meemttenkaarten. Naar hun mening vloeit hieruit een inspanningsverplichting vooxt voor tunnel en voet/fietsveer. DEN HAAG - Het Instituut voor Asbestslachtoffers gaat vol gend jaar aan de slag. Het akkoox-d dat in september werd be reikt over opxïchting van het instituut, is door alle betrokken organisaties aanvaard. Vakbonden, werkgeversox'ganisaties, het Verbond van Verzekeraars en het aan de SP gelieerde Ac tiecomité Asbestslachtoffex-s hebben deze week de ovex-een- kornst getekend. Het instituut zal tussen asbestslachtoffers, bedrijven en verzekex-aax-s bemiddelen over een schadeloos stelling. die standaai'd is vastgesteld op 90.000 gulden smar tengeld plus 10.000 gulden voor onder meer loondexwing. De instelling gaat ook vooi'lichting geven aan (potentiële) as bestslachtoffex-s, werkgevers, medici en vei'zekeraars. MIDDELBURG - Een 39-jaxdge inwoner uit Den Bosch zei dinsdag tegen de Middelbui-gse politierechter een gevange nisstraf te preferei'en boven een wei'kstraf. De Brabander, die een fors strafblad heeft, zei slechte ervaringen te hebben met de alternatieve sanctie. De verdachte werd gisteren door pol i- tierechter J.T. Begheyn voor poging tot diefstal conform de eis veroox-deeld tot zes weken gevangenissti-af, waarvan twee weken voorwaardelijk. De man px-obeerde 10 september in Yex-seke een afwasmachine te stelen: „Het is een foutje ge weest. Ik heb er opx-echt spijt van." MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit Oost-Soubux-g kon dinsdag de Middelburgse politierechter geen vei-klaiing ge ven voor de winkeldiefstal waarvoor hij terecht stond. „Ik had geld bij me. Ik snap niet waarom ik het heb gedaan.Poli tierechter J. T. Begheyn wees de verdachte erop dat het win kelpersoneel van de Edah hem 10 september in Vlissingen met geweld moest tegenhouden, nadat hij tubes tandpasta, een pak koffie en douchecrème had weggenomen. Bovendien was de vex-dachte binnen een maand na afloop van zijn detentie weer in de fout gegaan. Dë officier van justitie eiste dertig uur dienstver-lening en een week vooiwaardelijke gevangenis straf. De politierechter vonniste confox-m. KAPELLE - De tankautospuiten van de brandweerkoi-psen van Kapelle en Wemeldinge worden uitgex-ust met een zoge heten wervelplank met toebehox-en. Met een wervelplank kunnen slachtoffex-s op verantwoorde wijze worden ver plaatst en vexvoex-d. De korpsen kx-ijgen ook de beschikking over een valbeveiligingsset om veilig te kunnen werken op da ken, bijvoorbeeld bij stoi-mschade of een schoox-steenbrand. De materialen kosten de gemeente Kapelle bijna negen mille. 1DELBURG - Het parkeren I de binnenstad van Middel ing moet meer wordexx ge- jiurd. Daarvoor kunnen werk- ïinerspassen dienen, waarop vsrknemers van instellingen in (binnenstad, zoals de provin- een beroep kunnen' doen. nft dagelijks bestuur van Mid- n Iburg wil het gebruik van die ;en stimuleren door de jaar ijs te verlagen van 150 naar 75 Iden. Uit onder-zoek is geble- dat ruim tachtig medewer- van de provincie, met sbasis Groenè Woud, dage hun auto's op vrije parkeex-- iatsen zet. Bewoners ondex- iden overlast van de auto's die hele dag voor hun deur blij- staan. De gemeente Middel- =jig ex-kent het probleem, provincie geeft aan het ge- ik van de passen opnieuw bij medewerkers onder de aan- :ht te brengen. Zij betaalt de rkeerpassen niet, omdat be- van de provincie erop ge- is om het personeel zoveel )gelijk op de fiets naar het irk te laten komen. tb "REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 3-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet |http://www. pzc. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman De plannen van de stad Brussel leken zo goed doortimmerd. Het Atomium, al veertig jaar het visitekaartje van de Belgische hoofdstad, zou eindelijk grondig worden opgeknapt. En daar is de schepping van ir. A Waterkeyn al sinds jaar en dag heel erg aan toe. Het Atomium werd halverwe ge de jaren vijftig gebouwd om als symbool van de onstuitbare wetensohappelijke vooruit gang als dé publiekstrekker van de Wereldexpo te dienen. Na zes maanden zou de gigan tische uitvex-groting van het ijzei-kristal met z'n negen bol len alweer worden afgebroken. Maar het Atomium wex'd een monument, de laatste jaren met ontelbare gebreken en zonder enige glans. In goede staat Op zich is de constx-uctie nog in goede staat. Alleen, het ge- vaax-te staat er triest bij. Dof, vuil, onderkomen. Een drasti sche opknapbeurt kost, heb ben deskundigen voorzichtig berekend, een slordige 50 mil joen, een mirximale renovatie nog altijd de helft. De vraag wie voor de kosten opdraait, woi-dt maar niet be- antwoox-d. „Het is weer eens de Belgische ziekte", stellen Bel gische journalisten zuur vast. Px-emier Jean-Luc Dehaene vond het een prima gedachte om de negen bollen met het oog op het Europees Kampioen schap voetbal van 2000 eens een fikse poetsbeurt te geven. Ook andere dringende werk zaamheden moesten nu snel wox-den uitgevoei'd. Roltrap pen zouden worden vervangen vluchtwegen aangepast, het restaurant in de bovenste bol zou een gi-ondige opknapbeux-t kx-ijgen, er zouden tot verbeel ding sprekende tentoonstellin gen wox-den ingericht. En - heel belangrijk - de stad zou de ne gen bollen vooi-taan ook te huur aanbieden aan sponsors van grote evenementen, zoals het EK en Brussel, cultux-ele hoofdstad van Europa, ook in 2000. Het stadsbestuur ver wachtte - het is nog maar een maand geleden - heel veel van die sponsoring. De bollen ver kleed als use wedstrijdballen bijvoorbeeld, met reclame na tuurlijk. Er was al een princi- pe-ovex-eenkomst gesloten met de EK-organisatoren. En toen... moesten de federale x-egex-ing, de regionale instan ties en de stad het nog even eens worden over de verdeling van de opknapkosten. En ja wel, daar ging het - de Belgi sche ziekte indachtig - hele maal mis. Samen dienden de regering, de regio en de stad ongeveer 36 miljoen gulden op te hoesten. Krap bij kas De eerste twee wilden niet ver der gaan dan iets meer dan 13 miljoen. We zijn al genoeg geld kwijt aan het onderhoud van de monumenten van Brussel, luidde het simpelweg. Tja... en helaas zitten Bi-ussel en de uit bater, de vereniging zonder winstoogmerk Atomium, wel heel erg krap bij kas. Dus zijn de plannen na een maand ondex-handelen alweer opgeborgen in de ondex-ste la van de verantwoordelijke ambtenax-en. En wordt niet heel snel een nieuwe x-eddings- opex-atie vex-zormen, dan ligt het Atomium over een paar jaar op de schroothoop Als symbool van 'de Belgische ziekte'. foto archief PZC door Wout Bareman De bouw van windmolenparken in Vlaanderen wil maar niet van de grond komen. Al jaren wordt er tussen de Vlaamse regering en de provinciale en lokale overheidsinstanties gebakke leid over de manier waarop windener gie - zonder al teveel landschapsvervui ling te veroorzaken - gestalte moet krijgen. En intussen stapelen de dossiex-s van in gediende projecten zich op. Alleen al van de Britse projectontwikkelaar Ae olus liggen er meer dan honderd aan- vi-agen voor het plaatsen van windmo lens op locaties in de West-Vlaaxnse polders, bij Zeebx-ugge en benoorden Antwerpen in de omgeving van het Schelde-Rijnkanaal. Aeolus wil snel duidelijkheid over plaatsing. In de meeste gevallen is er nog geen overeenstemming bereikt met de gx-ondeigenaren; het gaat in de eerste plaats om de principiële toestemming van de ovex-heid om op al die locaties windmolens neer te zetten. Volgens een woordvoerder van de pro jectontwikkelaar zijn er vergevorderde plannen - en is er ook zo goed als over eenstemming met de grondeigenax-en - voor dx-ie grote windmolenpax-ken die het enige bestaande park in Vlaande- x-en, in de voorhaven van Zeebrugge, qua omvang verre overtreffen. In Zee- brugge wordt bijna bijna 5 megawatt aan enex-gie opgewekt, goed voor het jaarvex-bruik van iets meer dan 2000 huishoudens. Richtlijnen Maar het wachten is nog steeds - en dat nu al jax-en - op duidelijke lichtlijnen van de Vlaamse overheid. Zolang die er niet zijn, kunnen het energiebedx-ijf Electrabel en distributeur Interelectx-a weinig uitrichten. De nieuwe minister van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, Steve Stevaert, heeft nu ech ter beloofd serieus wexit te maken van het windenergie-dossier. Hij wil nog vóór het eind van het jaar duidelijkheid scheppen. Het ziet ernaar uit dat de bouw van individuele windmolens maar mondjesmaat zal worden toege staan en dat de totstandkoming van pax-ken juist zal worden gestimuleerd. In landbouwgebieden zijn de molens straks absoluut taboe. De twee grote projecten, op de westelij ke sti-ekdam van de voorhaven van Zee- brugge en benoorden Antwerpen, wor den openbaar aanbesteed. Er is wel een wijziging van het gewestplan voor no dig. Electx-abel en Interelectra onder zoeken momenteel ook de mogelijkheid om windmolenpax-ken in het oostelijk deel van België te verwezenlijken. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De plannen om van pand te ruilen tussen het Ontmoetingscentrum Dau wendaele en de naastliggende Golff-supermarkt in Middel burg zijn vergevorderd. Halver wege volgende maand worden de plannen besproken in een commissievergadering. Dan wordt duidelijk of beide partij en aan de slag kunnen met ver bouwingen. Volgens het voorlopige plan wil het ontmoetingscentrum de achthondex-d vierkante meter in de supermarkt aan de achtex-- kant uitbreiden. In die i-uimte komen de gebx-uikers van het ontmoetingscentrum. Aan de buitenkant van het winkelcen trum, onder de uitbouw, moet het nieuwe jeugdhonk komen. Momenteel staat daar een tijde lijke voox-ziening voor de Dau- wendaelse jeugd. Deze barak gaat volledig tegen de vlakte en zal plaats maken voor het pex*- nxanente jeugdhonk. Met die verbouwingen wil het ontmoetingscentrum in maart of apx'il van het komende jaar beginnen. De bedoeling is dat zowel de gebruikers van het ontmoetingscenti-um als het jeugdhonk, de nieuwe ruimtes in de zomer van dat jaar kunnen betrekken. De supermax-kt zal tegelijkeitijd met het centrum overgaan. Met de wisseling van de panden komen niet alleen het ontmoe tingscentrum en het jeugdhonk beter tot hun recht, maar ook de supermarkt haalt er voordeel uit. Beide ï-uimtes zijn nu nog even groot. Volgens het bestem mingsplan mag de supermarkt op de huidige locatie niet uit breiden. In het pand van het ontmoetingscentrum mag dat wel. Het initiatief voor de ver huizing, was dan ook afkomstig van de eigenaar van de Golff- supermarkt. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De verkoop van grond in industrieterrein Vrij burg in Vlissingen loopt voor spoediger dan ooit. Op het be drijventerrein vinden schone, stedelijke bedrijven elkaar. Ambtenaar J. Dooms van eco nomische zaken zegt dat het succes van het terrein vooral te danken is aan de gunstige lig ging tussen Middelburg en Vlis singen. Het complex van twaalf hectare ligt aan 'de goede kant' van het Kanaal door Walchex-en. „Daarmee bedoel ik aan de kant van het kanaal yaar de bevol kingsdichtheid van Walcheren het grootst is", vult Doorns aan. Voor dit bedrij ventexTein maakt Vlissingen geen reclame. Vol gens Doorns hoeft dat ook niet, want de gemeente raakt de gx-ond sneller kwijt dan ver wacht werd bij de opening in 1992. „Wehebbennog0.8 hecta re, oftewel 8000 vierkante meter grond over. Voor verkoop heb ben we tot 2004 de tijd. Dat is de datum die de gemeente zichzelf heeft gegeven om alles verkocht te hebben. Daar liggen we dus ruimschoots op voor." „Het liefst", vult Doorns aan, „zou ik morgen zien dat alles verkocht is. Maar dan moet ik wel naar een alternatief bedx-ij- venteirein op zoek." Het complex blijkt volgens Doorns ook aantrekkelijk voor een bepaald soort bedx-ijf. „Naast autobedrijven, glaszet- tex-ijzie je een bescheiden hore- caboulevard ontstaan. Een ho recaondernemer kan daar voor veel vex-schillende producten bij enkele groothandels terecht. Hxj kan een aantal boodschappen tegelijk doen." Passief Toch heeft Vlissingen daar niet bewust naar toegewerkt. „Dat is ontstaan, we werven niet voor Vrijburg. We kunnen het ons permitteren om ons passief op te stellen. Er vestigen ook veel Middelburgse bedx-ijven. Maar dat gaat in goede harmonie met Middelburg. We hebben de af spraak gemaakt, dat als een Middelbux-gs bedx-ijf zich in Vlissingen wil vestigen, we dat dooi'geven aan de gemeente. Dat werkt goed." MIDDELBURG Handwerkbazaar - De afdeling Middelburg van de Unie Van Vrijwilligex-s (UW) houdt van daag,woensdag, van 14.00 tot 16.00 uur een handwerkbazaar aan de Herengi-acht 52 in Mid delburg. De opbi-engst komt ten goede aan wei'kobjectenvoor de UW.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19