Tl T7T Vlissingen steunt reptielenzoo Goede wensen vanuit basisschool in Wemeldinge voor Cees Priem Nü OOK IN GOES! Arnemuidse vissers beschuldigd van gijzelen inspecteurs Rechter verbaast zich over alcoholgehalte Man zakt weg in zandplaat Westerschelde Provincie wil klaarheid over risico's schepen op de Westerschelde zeeuwse almanak Schieten 1 iIguana blij met toezegging van burgemeester en wethouders )uderenpartijen jagen amen op Statenzetels Com Technische Natuurkunde studeren Kies Eindhoven en word wijzer por Richard Hoving EDDELBURG - Dc ouderen - rtijen Unie55+ en het AOV an samen meedoen aan de rkiezingen voor Provinciale aten. Een lijstverbinding met Partij voor Zeeland (PvZ) is finitief van de baan. Advertentie 'Midwinterschouw '98 Zie advertentie uit-bijlage (Advertentie) DE LEVERANCIER VOOR DE AUTOMOBIELBRANCHE IN ZEELAND De leden van de Unie55+ heb ben zich onlangs voor samen werking met het AOV uitge sproken. De achterban van het AOV moet officieel nog zijn goedkeuring geven. Volgens de AOV-fractievoorzitter in Pro vinciale Staten L. J. van Doorn staan de leden in beginsel posi tief tegenover een gezamenlijke lijst met de Unie55+. Van Doorn verklaarde na Twee de-Kamerverkiezingen in mei van dit jaar, waarbij de oude renpartijen werden wegge vaagd, een overstap naar de PvZ te overwegen. Het AOV heeft dit volgens Van Doorn niet doorge zet omdat de nieuwe Zeeuwse politieke partij nog niet volledig op poten staat. Het bestuur- van de Unie55+ heeft de leden ook gevraagd of ze zich wilden aansluiten bij de PvZ. Uiteindelijk was er meer steun voor samenwerking met het AOV, zegt secretaris W. Hirdes van de afdeling Zeeland. Lijsttrekker De ouderenpartijen hebben nog geen overeenstemming bereikt over de kandidaat-Statenleden. Van Doorn rekent erop dat het AOV de lijsttrekker mag leve ren. ,,De leden van het AOV moeten begin volgende maand tijdens een algemene ledenver gadering maar beslissen of ik dat moet worden", aldus Van Ad Blom van Iguana: „Het liefst blijven we in Vlissingen." foto Ruben Oreel door Ben Jansen VLISSINGEN - Rijkswater staat moet opschieten met het onderzoek naar maatregelen om de risico's van het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde te verminde ren. De uitkomsten van dit on derzoek zijn van groot belang voor bijvoorbeeld de ontwik kelingvan het Schelde-terrein in Vlissingen na de verhuizing van de KSG. De afgesproken termijn van drie jaar is al ver streken. Gedeputeerde Staten hebben dinsdag besloten directeur H.L.E Saeijs van Rijkswater staat in Zeeland een brief te sturen met het verzoek voort te maken met het onderzoek. Be gin deze maand kaartte de Vlissingse wethouder L.C. Poppe-de Looff het probleem voor haar gemeente aan. Ze wees erop dat de zogenaamde risico-contour - de zone waar binnen het risico bestaat dat calamiteiten met gevaarlijke stoffen op de Westerschelde tot letsel en schade leiden - over het KSG-terrein loopt. In verband met mogelijk on heil met gevaarlijke stoffen is het Bestuurlijk overleg risico's Westerschelde opgericht. Daarin zijn afspraken ge maakt over een verdeling van taken tussen rijk, provincie en gemeenten. Zo is een rampen plan opgesteld en zijn plannen op het gebied van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting getoetst. Rijkswaterstaat zou onder- zoeken welke maatregelen kunnen leiden tot verminde ring van de risico's die het ver voer van gevaarlijke stoffen met zich meebrengt. Voorbeel den zijn verplichte aanwezig heid van een loods aan boord van zeeschepen en surveillan ce met vaartuigen van de scheepvaartbegeleidings dienst van Rijkswaterstaat. Ook de beëindiging van de veerdiensten in 2003 - na de opening van de Westerschei- detunnel - leidt tot verkleining van de risico's, omdat er dan minder kruisend verkeer is. Zo kan de risico-contour in de richting van de vaargeul wor den verlegd. Rijkswaterstaat heeft welis waar al veel werk verricht voor het onderzoek, maar door capaciteitsproblemen en ver traging bij uitbesteding van onderdelen aan een extern bu reau stokt het geheel. Provin cie en gemeenten willen zo mogelijk nog dit jaar tot afron dende afspraken komen. Dat is aanleiding om Saeijs te vra- gen haast te maken. Die inwoonster van Goes is de vredelievendheid zelf. In huis aangetroffen spinnen zet ze zorgzaam huiten, ze kan een kreet van afschuw niet onderdrukken wanneer ze langs de kant van de weg een doodgereden dier ont waart en ze geeft telkenjare mild aan de kerstpottenactie van het Leger des Heils. Ze heeft één voorkeur die bij dit alles een beetje uit de toon springt. Ze mag thuis graag een computerspelletje spelen waarbij het erom gaat zoveel mogelijk mensen neer te schieten. Het past dan wel weer bij haar karakter dat ze er meestal niet veel van bakt. Tot de laatst thuis werd ge beld door een.collega van de avonddienst die op hoge toon opmerkingen begon te ma ken over het werk dat ze overdag had afgeleverd. Ze ivas net met haar favoriete computerspel bezig. „Nee", vertelde ze de volgende dag op haar werk, „ik ben maar niet ingegaan op alle verwij ten die ik door de telefoon naar m ijn hoofd kreeg geslin gerd. Maar ik heb nog nooit zo'n hoge score met dat spel letje gehad als toen." zeeland woensdag 25 november 1998 voorlichtings avond 26 november 19.00 uur Fontys Hogescholen, Rachelsmolen 1, gebouw R1, Eindhoven (10 minuten lopen van het NS-station) De steun van de school is ook be doeld voor de echtgenote van Priem, die in de ouderraad zit en voor hun achtjarige dochter. Trudy Smit, de moeder van een klasgenootje van Prierns doch ter, heeft de actie samen met de leei-kacht van groep 4M. Steen- dijk, opgezet. „We verwachten dat het nog lang kan duren voordat onze dorpsgenoot in Frankrijk wordt vrijgelaten. We willen laten we ten dat we meeleven en ouders en kinderen de mogelijkheid bieden iets persoonlijks bij te dragen", aldus Trudy Smit. „Het is de bedoeling het pakket wensen met Priems echtgenote mee te geven, als zij hem gaat bezoeken. We hopen natuurlijk door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vier Engelse visserij-inspecteurs zijn vol gens het Britse ministerie van Landbouw eind vorige week ge gijzeld door bemanningsleden van het Arnemuidse vissers schip Jozina (ARM 4). De Brit ten hebben aangifte gedaan. Justitie in Middelburg stelt een onderzoek in. Het incident met de Jozina deed zich voor in het Engelse Kanaal, op de grens van de Engels-Bel gische wateren. Britse visserij inspecteurs aan boord van het mai-ineschip Quern verdachten cle ARM 4 ervan met illegale, te fijnmazige netten te vissen. De inspecteurs wisten op de kotter te komen, maar de kapitein wei gerde elke medewei-king. Hij liet de netten kappen en zette met de inspecteurs koers rich ting Belgische wateren. Een maal op Belgisch grondgebied mochten de Britten gaan. Het Britse ministerie van Land bouw neemt het vooival hoog op, omdat de ARM 4 zich heeft onttrokken aan controle, Ern stiger vinden de Britten dat ambtenaren 'wederrechtelijk van hun viïjheid' zijn beroofd, oftewel gegijzeld. Een woordvoerder van het mi nisterie van Landbouw in Lon den vergeleek het incident met de aanhouding van een automo bilist. „En veivolgens rijdt hij door, met de politie-agenten nog in de auto." Veiligheid De Bi-itten hebben direct aan gifte gedaan. De schipper van de ARM 4 is vrijdagna aankomst in Vlissingen gehoord door de wa- terpolitie. Hij heeft volgens het Openbaar Ministerie in Middel burg verklaaid dat hij uit veilig heidsoverwegingen is weggeva ren. Dinsdag was een bemannings lid die de telefoon aan boord opnam, niet tot commentaar be reid. „Wij hebben het druk, meneer." Secretaris H. J. van Geesbergen van de Zeeuwse vis sersvereniging Zevibel laat we ten dat de Federatie van Visse rijverenigingen het vooival heeft uitgezocht. „Er deden al lerlei geruchten de ronde, onder meer over een gijzeling. Maar de Federatie heeft geen strafbare feiten kunnen ontdekken." Justitie in Middelburg is nog be zig met het onderzoek. Waar schijnlijk zullen meer beman ningsleden worden gehoord en wordt volgende week besloten of tot vervolging wordt overge gaan. Tien en vier jaar cel voor smokkel cocaïne Fogo Isle DEN HAAG - Voor smokkel van 1.236 kilo cocaïne is de 55-jari- ge, in Vlissingen woonachtige eigenaar van het drugsschip de Fogo Isle dinsdag in hoger be roep door het Haagse gerechts- hof veroordeeld tot tien jaar cel. Het gerechtshof heeft het schip waarmee de drugs zijn gesmok keld, verbeurd verklaard. De 54-jarige Vlissingse kapitein van het schip moet voor vier jaar de gevangenis in. De straffen voor beide mannen zijn gelijk aan de eis van advo caat-generaal M. van der Horst. De duur van de celstraf is ook even lang als in de eerdere von nissen van de rechtbank in Mid delburg. Het tweetal hield zich bezig met de invoer van cocaïne van Cura- fao naar Nederland. Voor dat doel werd de Fogo Isle gekocht. De mannen liepen tegen de lamp toen de douane het schip op 17 april vorig jaar na binnenkomst in de haven van Hansweei-t con troleerde en in de tanks 25 pak jes met cocaïne vond. door Aector Dooms MIDDELBURG - In de tabellen van de officier van justitie kwam het alcoholgehalte van 1.620 microgram (per liter uit geademde lucht) van de 31-jari ge Middelburger niet eens vooi\ De bromfietser moest zich giste ren verantwoorden voor politie rechter J. T. Begheyn. De rechter verbaasde zich over de onwaarschijnlijk gi-ote hoe veelheid alcohol die de Middel burger in zijn bloed had, toen de politie hem op 15 september in Nieuw- en Sint Joosland be- trapte. De bromfietser viel door de mand met zevenenhalf keer de toegestane hoeveelheid drank in zijn lichaam. In de tabellen met alcoholgehaltes, aan de hand waarvan de officier van justitie haar eis bepaalt, viel de man ruim in de hoogste schijf: die vanaf 1080 microgram. De verdachte mazzelde dat dronken rijden op een bromfiets beduidend minder zwaar wordt aangerekend dan met drank op achter het stuur van een auto zitten. Hij verliet nu met 900 gulden boete en zes maanden rij-ontzegging niet ontevreden de rechtszaal. Blikjes ,,Ik was mezelf niet die dag", vexwees de verdachte naar de bewuste dag. Met een blikje bier nog aan de mond werd hij rond middernacht aangehouden. Hoeveel de geboren Engelsman precies had gedronken, kon hij niet aangeven. Aanvankelijk hield de man het op twaalf blik jes bier, 'maar het zullen er best meer zijn geweest'. Daarvan was ook de politie rechter overtuigd. Na zijn werk was de Engelsman het café inge doken, F-Iij vertelde aan de drank te zijn gegaan, omdat hij na een slecht bericht tot zijn opluchting goed nieuws uit Engeland had ont vangen. Hij was toch wel ge schrokken van het voqfval. „Het is een uitschieter geweest, maar ik ben vooral blij dat ik niemand heb aangereden", ver- zuchtte de verdachte. Gewonden bij ongeval door overstekend dier OUDE-TONGE - Twee inwo ners van Middelburg zijn in de nacht van maandag op dinsdag gewond geraakt bij een ongeval op de N59 bij Oude-Tonge. De beide Middelburgers reden in een bestelbusje, De 33-jarige bestuurder moest plotseling uitwijken voor een overstekend dier. Daarbij raakt hij de macht over het stuur kwijt. De bus be landde in de berm en kapseisde vervolgens. De bestuurder liep een kneuzing aan de rechter schouder op. zijn 35 -jarige pas sagier een kneuzing aan zijn lin ker enkel. De bestuurder van de bestelbus kreeg bovendien een bekeuring toen bleek dat hij alcohol had genuttigd. Het alcoholpromil lage was 0.7. BAARLAND - Een medewer ker van Rijkswaterstaat is dinsdagmiddag gered toen hij al tot zijn middel was wegge zakt in een plaat zacht, nat zand van de Westerschelde-oe- ver. Omstreeks twee uur kreeg brandweer Ovezande de mel ding dat de man tussen Blie l woutsclijk en Baarland in nood zat. Het slachtoffer was met een collega metingen aan het verrichten op de zandplaat toen hij opeens in een onbe trouwbaar stuk terecht kwam. Hij zakte al snel tot zijn middel weg. Zijn collega slaagde er niet in hem uit zijn penibele situatie te verlossen, maar had een mo biele telefoon bij zich en belde het alaramummer 112. Een kwartier later was de brand weer ter plaatse. Met ladders als loopbruggen kon de brand weer de man bereiken. Achter af bleek de hulp van het duik team van de brandweer Goes en de hovercraft van Hoondert. die voor de zekerheid waren opgeroepen, niet nodig te zijn. De man werd uitgegraven en in een ambulance opgevangen Afgezien van een lichte onder koeling - hij had anderhalf uur in het natte zand gelegen - was het slachtoffer in orde. Volgens de brandweer heeft de goede, isolerende kleding die de man droeg daaraan bijgedragen. Alles bij elkaar heeft de red- dingsoperatie een half uurtje geduurd. joor Edith Ramakers /LISSINGEN - Reptielenzoo guana kan rekenen op de steun ian het dagelijkse bestuur van Ie gemeente Vlissingen. Burge- neester en wethouders hebben nondeling toegezegd dat het ui- erste moet worden gedaan om njguana voor Vlissingen te be te louden. Dat bevestigt Ad Bom an Iguana. „Ik hoop dat daar- lit binnenkort ook concrete oorstellen voortvloeien", vult leVlissinger aan. c Sinds enige tijd heeft de dieren- ipvang te kampen met ruimte- ebrek in zijn drie gebouwen an het Bellamypark. In totaal ebruikt Iguana voor de qua il antaine en tentoonstellings- uimte voor reptielen, amfibie- en en geleedpotigen 3600 ierkante meter. „Dat is niet ge- ing, maar we raken wel in het e auw. We hebben een indirect - uimtegebrek, omdat het proces ri at moet leiden tot terugplaat- ting van dieren naar hun na uurlijke omgeving, reservaat of dierentuin trager verloopt dan t roeger. Soms wachten reptie- -bn die gezond zijn verklaard aim twee jaar op hun terug eer, omdat allerlei vergunnin- en op zich laten wachten en nidat de wetgeving is aange- i heipt." Jegroeid •Is er aan Iguana wordt ge- - -aagd een grote partij in beslag ;nomen dieren op te vangen, heeft Bom een acuut ruimtepro- bleem. Want die partijen kun nen uit duizend dieren bestaan. Dat was anders toen Iguana in 1982 een stichting werd. In die tijd klopte een overzichtelijk aantal organisaties bij Bom aan voor dierenopvang; ook was het aantal dieren dat per keer moest worden opgevangen kleiner. „Dan heb ik het over veertig reptielen tegelijk in de jaren tachtig. We zijn in de loop der ja ren gegroeid van tien vierkante meter naar 3600 vierkante me ter." Maar de rek is er haast uit en Iguana heeft nog een beschei den groei nodig. „We willen niet groeien omdat we zonodig groot willen zijn. Want in ons hart zouden we deze organisatie mis schien wel voldoende vinden. Maar het gaat om de noodzaak die er is om dieren op te van gen." Opvang Voor Iguana mag de opvang van dieren nooit op de tweede plaats komen. „Want onze belangrijk- ste doelstelling is dat we opko men voor alle reptielen in de breedste zin van het woord. We zijn met opvang begonnen en daaruit is de tentoonstelling van de dieren opgericht." Bom en zijn medewerkers wil len nooit 'vol is vol' zeggen. Als voorbeeld haalt Bom aan dat Iguana niet zo lang geleden een partij van 250 beesten heeft ge weigerd. Hij heeft er nog een on gemakkelijk gevoel bij. „Toen zag ik een dag later dat die con tainer nog op dezelfde plaats stond en dat die beesten aan hun lot werden overgelaten. Dat gaat tegen ons gevoel in. Wij vallen er altijd zijn voor de die ren, voor alle dieren. We hebben ze alsnog een plaats bij ons ge geven." Als Iguana de belangrijke die renopvang wil blijven, ligt het voor de hand dat de tentoonstel ling wordt afgestoten. „Dan gaat hier de deur dicht voor het pubhek. Maar dan denk ik dat we een financieel probleem krij - gen, want jaarlijks komen er tussen de 60.000 en 75.000 be zoekers. We zijn, zonder dat we veel reclame maken, toch een aardige publiekstrekker." Als de quarantainei-uimten moeten worden uitgebreid, dan is de kans 'heel wel aanwezig' dat Iguana voor Vlissingen is verlo ren. Dat is een vrees, want Bom wil het liefste in Vlissingen blij ven. „Uitbreiding betekent viljwel zeker nieuwbouw en daarvoor hebben wij onvoldoende geld. Dan moeten we aankloppen bij instanties die vaak een beroep op ons doen, het ministerie bij voorbeeld. Het ministerie kan vervolgens ook vooiwaarden stellen, ons voorschrijven waai de nieuwe Iguana moet komen. Dat zal dan hoogstwaarschijn lijk in de Randstad zijn." De leerlingen van de openbare basisschool in Wemeldinge zijn gisteren direct begonnen met hun teke ningen, gedichtjes en wensen voor Cees Priem. foto Willem Mieras allemaal dat het niet meer nodig ismaar we houden er ernstig re kening mee dat Cees Priem ook de Kerst nog in Frankrijk moet doorbrengen. In dat geval is het goed dat we een ringbandsys teem hebben gekozen, want het kan wel eens een dik pak wor den. Iedereen is meteen al en thousiast begonnen in het boek." zie ook pagina 25 door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Ouders en leerlingen van de openbare ba sisschool in Wemeldinge gaan Cees Priem een hart onder de riem steken. Sinds dinsdag ligt in de school een losbladige sys teemmap, waarin goede wen sen, bemoedigende woorden, gedichtjes, verhaaltjes en teke ningen kunnen worden ge maakt, die de wielerploegleider in Frankrijk kunnen helpen de moeilijke tijd door te komen. Doorn. De Unie55+ schuift P. Boerdam uit Kapelle naar vo ren. Advertentie Je jjoflt verder met Fontys

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17