URANÏ 4gent moet alleen de straat op Zo'n Bonus tikt aan. toren Miljoenenactie tegen overheid na verbod op tabaksreclame 50-70% Gimbrère MODEBRADERIE -ié:P .v Popocatepetl blaast stoom af teiintratuin Slachtoffers eisen geld van Zeeuwse na aanvallen uit jaloezie foorstel minister Peper om effectiviteit politie te verhogen fan Aartsen beticht CDA an hulp aan Milosevic Geïnteresseerd in ISDN, internet of (mobiele) datacommunicatie? Zachter bewolking en af en toe wat regen, ji Maximumtemperatuur rond 5 graden, latige zuidenwind. He jaargang no. 281 jj oensdag 25 november 1998 j sse nummers 1,75 ^inonze redactie binnenland I (EN HAAG - Minister Pe- p er van Binnenlandse Za- en wil weer terug naar de ifenmanssurveillanten' e politie beschermt zich ii door met zijn tweeën de a Iraat op te gaan. „Dat is us geen gerichte politie- B izet", aldus Peper. et publiek domein moet wor- ai heroverd op mensen die de raat onveilig maken, zei de inister gisteren tijdens een de- II it over geweld op straat met de 3 inisters Korthals van Justitie en Van Boxtel van Grotesteden- en Integratiebeleid. Peper hield de Tweede Kamer verder voor dat horecazaken die veel overlast veroorzaken en waar geregeld geweldsuitbar stingen plaatsvinden, eenvou diger aan banden zijn te leggen dan de lokale bestuurders den ken. De suggestie om deHoreca- wet aan te scherpen, was vol gens de bewindsman een overbodige. „Uit eigen ervaring weet ik dat burgemeesters, bin nen de huidige wet, heel wat mogelijkheden hebben om een eind aan de overlast te maken", aldus de oud-burgemeester van Rotterdam. D 6 6-woord voerder Dittrich opperde een veel grote- oor John Wanders ASHINGTON - De roep van D A-lei der De Hoop Scheffer in het adres van het kabinet leer openheid te geven over de eiligheid van de Nederlandse aarnemers die naar Kosovo aan, is bij minister Van Aartsen an Buitenlandse Zaken ver eerd gevallen. „Kennelijk wil heer De Hoop Scheffer graag Servische president Milose- c helpen", spotte Van Aartsen isteren op een persbijeenkomst 'i Washington. 1 \"u gaan we naar een heel laag iveau", reageerde vanuit Den aag de woordvoerder van De oop Scheffer. De CDA-leider itte maandagavond voor Den aag Vandaag kritiek op Van trtsen. Enerzijds doet de mi jter naar zijn opvatting ge- Advertentie Surprise voor Bonus kaart houders: het Heineken Duik horloge. Stoer vormgegeven en waterproof tot 3 atmos feer. Bovendien met 2 jaar garantie. Kortom: hoogste tijd om ons een bezoekje te brengen. Tijdelijk bij aankoop van een krat Heineken, 24 flessen 0.3 I. a 18,59 Heineken Duikhorloge. 34.95 Bonus voordeel 20.00 14.95 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt Advertentie Kom naar het Business Center. Op 26 november tot 20.00 uur open Zie pagina 8 (Advertentie) Koopavond: vrijdag tot 20.45 re variatie aan te brengen in de sluitingstijden van de uitgaans gelegenheden. „Niet iedereen moet op dezelfde tijd de straat op worden gestuurd", aldus Dit trich. „Broodjeszaken zouden bijvoorbeeld langer moeten openblijven dan cafés." De partijen waren het er alle- heimzinnigoverde 'ins' en 'outs' van een waarnemersmissie voor Kosovo. Anderzijds voert hij de druk op de Kamer om in te stem men met het sturen van Neder landse waarnemers tot het maximum op. Dat is onverenig baar met elkaar, meent De Hoop Scheffer. Het kabinet wil de Tweede Ka mer vertrouwelijk informeren over de commandostructuur tussen OVSE en NAVO en over vele andere vragen, zei Van Aartsen gisteren. „Je moet niet in de openbaarheid bespreken hoe er zal worden gehandeld in het geval er een waarnemer wordt gegijzeld. Als je dat soort informatie in de openbaarheid bespreekt, gaat de heer Milose vic natuurlijk zitten meegenie ten." GPD zie ook pagina 3 Staande scheepslamp. Bijzonder decoratief voor binnen en buiten. Met een hoogte van 1 meter 80 gewoon een MEXICO-STAD - De vulkaan Popocatepetl, die zich op een afstand van 80 kilometer van de hoofdstad van Mexico bevindt, stoot sinds twee dagen voortdurend as en stoom uit. Volgens de au toriteiten is er geen gevaar voor een uitbarsting. In de omgeving van de ruim 5.500 meter hoge Po pocatepetl wonen 300.000 mensen. Nog eens 15 miljoen Mexicanen wonen op een afstand van minder dan 80 kilometer van de vulkaan. De Po pocatepetl is sinds 1994 weer actief. Inmiddels hangt er een rookkolom van ruim 4 kilometer bo ven de vulkaan. foto Ulises Ruiz/AP forse knaap. Excl. kaars. Van 89.00 voor door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Uit protest tegen het verbod op tabaksreclame zijn reclamemakers een anti campagne begonnen tegen de overheid. Vanaf vandaag wor den in het hele land billboards ingepakt in zwarte hoezen. 'Censuur, bepaald door de over heid', staat erop. De eindjes van de omhulsels zijn aan elkaar ge bonden met hangsloten. De kos ten van de actie lopen in de mil joenen guldens. Achter deze anti-overheids campagne schuilt de Interna tional Advertising Association (IAA), waarin reclamemakers hun krachten hebben gebun deld. Ze willen een vuist maken tegen de overheid, omdat de Ne derlandse politiek onlangs heeft ingestemd met een Europees verbod op reclame voor tabaks producten. Het besluit, dat van af 2001 moet worden nageleefd, is genomen door de Europese Commissie. „We vrezen dat het hek van de dam is", zegt voorzit ter F. Eijken van de IAA. We mo gen geen reclame maken voor tabak, omdat het spul slecht is voor de volksgezondheid. Maar zo kan ik nog wel een paar pro ducten verzinnen. Auto's zijn slecht voor het milieu. Straks mag dat ook niet meer." Argusogen De reclamemakers kijken met argusogen naar de ontwikkelin gen in Brussel. „De Nederlandse overheid heeft tot nu toe altijd achter ons gestaan. Maar vanuit Brussel gaan ze ons nu aan han den en voeten binden. In Zwe den mag geen reclame worden gemaakt die zich op kinderen richt. Ik vrees dus dat Zweden dat verbod op Europees niveau wil doordrukken als dat land EU-voorzitter is." Niet alleen de zwarte billboards zij n onderdeel van de protestac tie. Ook tv-reclames worden vanaf vandaag regelmatig on derbroken, doordat het scherm op zwart springt. In kranten en tijdschriften worden zwarte pa gina's gedrukt. Eigenlijk had op die plekken reclame kunnen staan dus daardoor lopen recla memakers en de media miljoe nen guldens mis. „Maar ze doen bijna allemaal mee aan de actie en nemen zo een deel van de kos ten voor hun rekening." Over een jaar zijn pas de kosten be kend, 'maar het gaat in de mil joenenguldens lopen'. De media doen volgens Eijken graag mee, want ze worden namelijk ook de dupe van de overheidscensuur. Hij vindt het verbod ook hypo criet. „Als producten vrij mogen worden verkocht, dan mag er ook reclame voor worden ge maakt." PvdA-Kamerlid Van Zuijlen vindt de actie overdre ven. „Maar er zit wel wat in die stelling ja, misschien moeten we de verkoop van tabakswaar ook maar verbieden." GPD (Advertentie) Aanstaande donderdag extra koopavond. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. Duizenden guldens boete voor roken op verboden plaats DEN HAAG - Als het aan minister Borst van Volksgezond heid ligt, dan komt er een forse boete te staan op het overtre den van het rookverbod in openbare ruimtes. Wordt er toch gerookt, dan kan de beheerder van zo'n ruimte maximaal 10.000 gulden boete krijgen. Een wijziging van de Tabakswet in die zin komt binnenkort aan de orde in de ministerraad. Daarna moet de Tweede Ka mer zich er nog over uitspreken, aldus een woordvoerder van het ministerie. De wijziging vloeit voort uit de nota tabaks ontmoedigingsbeleid. Het Astma Fonds bood Borst gisteren 23.000 handtekeningen aan van mensen die echt ziek worden van de rook van ande ren. Het fonds vindt ook dat de bestaande rookverboden beter nageleefd moeten worden. ANP Inzet mariniers was pr-stunt maal over eens dat een gerichte- re politie-inzet het geweld ook zou beteugelen. „Politie moet op die uren en plaatsen worden ingezet waar dat nodig is om de burger te beschermen", stelde CDA'er Rietkerk. WD-afgevaardigde Nicolaï spoorde Peper en zijn collega's Korthals en Van Boxtel aan om sneller met een reeds aangekon digde wet te komen die groeps- delicten strenger aanpakt. De PvdA-Kameiieden Van Heemst en Kalsbeek presen teerden gisteren een initiatief wetsvoorstel om mensen die een pleger van geweld tot de orde roepen, een betere wettelijke bescherming te bieden. Als deze burgers een geweldpleger aan spreken en vervolgens zelf in el kaar worden geslagen, moet de dader rekenen op een extra zware straf. Minister Korthals staat kritisch tegenover het voorstel. „Ik vraag mij af of mensen minder gaan slaan door een strafverhoging." GPD/ANP ENW schrapt honderden arbeidsplaatsen AMSTERDAM - Een groot scheepse reorganisatie bij het Noord-Hollandse Energiebe drijf ENW kost de komende drie jaar enkele honderden arbeids plaatsen. Het bedrijf verwacht geen gedwongen ontslagen. De reorganisatie treft alle vijf regiobedrijven van het concern. Het gaat om Amsterdam, Alk maar, Haarlem, Amstelveen en Zaandam. In totaal werken er 3.600 mensen. ANP Mountie-komiek René van Vooren (67) overleden BLARICUM - René van Vooren is maandag op 67-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Blaricum. Hij is bij het grote pu bliek bekend van het komische duo De Mounties met Piet Bam- bergen. Van Vooren werd in 1931 gebo ren in Amsterdam als René Sleeswijk. Zijn vader droeg de zelfde naam en was een bekende revue- en musicalproducent. Om niet met zijn vader verward te worden, nam hij later Van Vooren aan als artiestennaam. Van Vooren leed aan kanker. ANP zie ook pagina 4 De inzet van Nederlandse mariniers bij de hulpverlening aan de slachtoffers van de orkaan Mitch in Nicaragua was niet meer dan een pr-stunt. Dat zeggen de mariniers van superieu ren gehoord te hebben. Na alle berichten over cocaï nesmokkel kon de marine wel een publicitair opste- kertje gebruiken. Harde opstelling TVM-raadsman De Franse onderzoeksrechter Madrolle, die de dopingzaak van TVM behandelt, zal van daag ploegleider Cees Priem opnieuw-verhoren. De verwach ting is dat de Zeeuw onder con trole in Frankrijk moet blijven en dat de hoger beroepszaak wordt afgewezen. TVM-advo- caat Joost van MieiTo en de ploegleider zelf zijn niet van plan zich daarbij neer te leggen. 1 Wandtapijten op de film Regisseur Janwillem de Kok maakte in opdracht van de pro vincie een film over de geschiedenis van de Zeeuwse wandta pijten. De tapijten leggen taferelen vast van zeeslagen tegen de Spanjaarden. De Staten van Zeeland gaven er opdracht toe en ze moesten mede uiting geven aan een nieuw zelfbewust zijn. De film gaat in op de zeeslagen zelf, de ont- staansgeschiedenis van de tapijten en de decennia- lange restauratie. Vrijdag is de première. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; buitenge bied: 27,28, 29,30 en 31 door Yvonne Keunen ROTTERDAM - Het blijft voor lopig de vraag welke straf er wordt geëist tegen de 29-jarige vrouw uit de gemeente Borsele, die in juli en augustus dit jaar diverse willekeurige voorbij gangers op straat neerstak. De Rotterdamse rechtbank brak gistermiddag uit tijdnood de zaak tegen de van geboorte Duitse vrouw af. De Zeeuwse maakte haar slachtoffers afgelopen zomer in Middelburg, Rotterdam, Am sterdam, Den Haag en Nijme gen. Acht keer stak zij een wille keurige voorbijganger, drie keer stompte of sloeg ze. Het ging steeds om vrouwen, op een na. Die laatste was een vergissing, gaf de verdachte gisteren op de zitting nog eens toe: de Amster damse architect die in zijn nek werd gestoken, droeg zijn lange haar in een paardenstaart. Van de vrouwelijke slachtoffers wa ren er twee zwanger. De ver dachte handelde uit afgunst, al zal pas op een volgende zitting duidelijk worden waarop de vrouw dan precies jaloers was. „Ik heb spijt en zie nu in dat het fout was", was het enige dat ze gisteren verklaarde, In Middelburg stak de verdach te op 11 augustus een veertigja rige vrouw uit Tiel neer. Het slachtoffer logeerde bij familie en liep met haar hondje in een park, toen ze opeens werd gesto ken. Ze strompelde hevig bloe dend het park uit, waar de chauffeur van een touringcar haar opving. De meeste slachtoffers maakten gisteren bij de rechtbank in Rot terdam duidelijk dat ze zaken als vernielde kledingstukken, tassen, dokters- en ziekenhuis kosten en afgebroken vakanties vergoed willen hebben. Daar naast vorderen enkelen ook een vergoeding voor zogenoemde immateriële schade. Alles bij el kaar opgeteld zal de Zeeuwse enkele tienduizenden guldens moeten ophoesten, als de recht bank met alle schadeclaims in stemt. Wanneer de rechtbank in Rot terdam de zaak vervolgt is nog niet bekend. GPD (Advertentie) KORTINGEN LANGE DELFT |5 MIDDELBURG (Advertentie) I.V.M. DANKDAG ZIJN WIJ VANDAAG DE HELE DAG GESLOTEN GOES, Marconistraat 13 KRU1NINGEN, Zandweg lb MIDDELBURG. Korendijk 34 (Advertentie) De PZC 71 214

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1