Clinge wil school aan westrand Ludovicus bankierde en bestierde PZC Personeel moet Dow veiliger maken PZC Sas vraagt provincie meer bouwruimte in groeikern Philippine Rode Kruis op zoek naar cursusleiders zeeland 13 Keuze ruime meerderheid West-Brabantse bende opgerold Fietser laat gewonde achter Van Melle schrapt 140 banen Sieraden en geld uit huis Dronken bromfietser bekeurd Schade bij botsing auto's Etalage-reclame voor het theater 'C%>'E9t OMZIT dinsdag 24 november 1998 door Barend Pelgrim CLINGE - Ruim tachtig procent van de bijna honderdvijftig aanwezige Clingenaren heeft maandagavond op een informa tieavond in gemeenschapscen trum Malpertuus in Clinge ge stemd voor nieuwbouw van de basisschool Sint Bernardus aan de westkant van het dorp. De informatieavond werd ge houden op initiatief van de dorpsraad en de gemeente Hulst. Ze wilden dorpelingen grondig te informeren over de voor- en nadelen van mogelijke bouwlocaties en vervolgens hun mening peilen. Het Sterreter- rein heeft afgedaan als potenti ële bouwplaats, terwijl ook ge bleken is dat voor een ruimte naast Malpertuus weinig voor standers zijn. Achtereenvolgens gaven op de avond diverse sprekers hun vi sie over een bepaalde mogelijke plek voor cle school. Directeur van het centrum voor verstan delijk gehandicapten, J. Bieg- straten, deed dat voor de Sterre, F. Smits namens het schoolbe stuur, T. van Aalst en J. Taumi- nio voor stedebouwkundig bu reau RBOI, W. Kayser als wethouder van ruimtelijke or dening en P. Weemaes als wet houder van onderwijs. De reacties vanuit de zaal waren uiteenlopend, maar duidelijk werd wel dat de Clingenaren niet veel vertrouwen hebben in het Hulster gemeentebestuur. De beslissing over de locatie wordt al bijna een jaar lang vooruit geschoven en inmiddels HULST Oliebollenactie - De Hulster carnavalsstichting AHC De Vossen verkoopt vandaag, dins dag, oliebollen in de binnen stad, op de middelbare scholen en bij verschillende bedrijven. De opbrengst is voor het carna val. zijn al talloze locaties de revue gepasseerd. In februari van dit jaar sprak de dorpsbevolking zich op een soortgelijke infor matieavond nog uit voor de Kennedylaan maar die werd door het gemeentebestuur ge schrapt wegens te duur. Onder de dorpsbewoners leeft het ver moeden dat ondanks déze twee de inspraakronde het besluit van het college van B en W al vaststaat. Sommigen staken dat tijdens een vragenronde niet on der stoelen of banken. Burge meester A Kessen, die de bijeen komst voorzat, ergerde zich hier zichtbaar aan en bezwoer dat het college integer is in deze kwestie. Bijval F. Smits kreeg de meeste bijval met zijn pleidooi voor een school aan de Julianastraat- /Beatrixstraat. Volgens het schoolbestuur is dit de beste plek omdat het veilig is, cen traal ligt in het voedingsgebied en dat vanuit deze stek een mo gelijke aantrekking uitgaat naar de Hulster nieuwbouw wijk Groote Kreek. Met de toe lichting van het bureau RBOI wisten de aanwezigen zich niet veel raad. Er werd voorgespie geld wat de plannen van de ge meente zijn voor de herinrich ting van de 's Gravenstraat en dat een school naast Malpertuus beter zou zijn voor de ontwikke lingvan een echt dorpshart voor Clinge. Op dit ogenblik is de Graven straat echter niet meer of min der dan een doorgaande racebaan door het dorp. De dor pelingen hebben weinig geloof in een snelle omvorming van de ze doorgangsweg. Wethouder Kayser trachtte hen te overtui gen dat er in de toekomst geen zwaar verkeer meer door Clinge komt, maar hij oogstte slechts ongeloof. Het gemeentebestuur denkt nog in december een defi nitief besluit te nemen. Do w-mede werkers werden ook buiten de poort attent gemaakt op het nieuwe veiligheidsbeleid. foto Charles Strijd door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Terncu- zen is een veilig bedrijf, maar lang nog niet veilig genoeg. Reden voor de leiding van het concern om deze week een pro ject te lanceren dat als voor beeld moet dienen voor andere Dow-vestigingen in en buiten Europa. Zeshonderd mede werkers van het bedrijf en een flink aantal medewerkers van onderaannemers zijn de voor bije weken geïnstrueerd over de veiligheids- en milieudoel stellingen die het concern te gen 2005 wil bereiken. Deze medewerkers moeten er nu voor zorgen dat ook hun colle ga's zich zullen inzetten om die doelstellingen te halen. Het project kost Dow zo'n 800.000 gulden, maar zal - als de doelstellingen gehaald worden - een meervoud op brengen. Dow streeft er met de campagne naar het aantal on gelukken en zieken per 200.000 werkuren tegen 2005 met 90 procent te hebben te ruggebracht. Ook het aantal verspillingen (lekkages, mor sen) moet met eenzelfde per centage omlaag, alsmede het aantal veiligheidsincidenten en vervoersongevallen. Daar naast moet het aantal inciden ten met motorvoertuigen met de helft omlaag. „Het merendeel van dit soort incidenten, zeker 85 procent, is te wijten aan menselijk fa len", legt veiligheidscampag ne-leider Leo van Dam uit. „De voorbije tien jaar hebben we op veiligheidsgebied best wat bereikt, maar de laatste jaren zagen we geen afname meer van het aantal gevallen zoals we dat begin jaren '90 nog wel zagen. We hebben in Terneuzen op jaarbasis te ma ken met zeventig (pleister)on- gevallen en evenveel milieu incidentjes. Dat aantal moet terug, maar dat kan alleen als we mensen ervan bewust ma ken dat zij daarvoor zorg moe ten dragen. De zeshonderd mensen die we hebben ge traind, moeten hun collega's nu gaan sturen." Veiligheids week Om extra aandacht op de cam pagne te vestigen werd deze week uitgeroepen tot veilig heids week. Maandagochtend werden de Do w-mede werkers bij de hoofdpoort met aandui dingsborden al bewust ge maakt op veilig handelen bin nen de fabriekspoort. Elke dag zal er de komende week aan een andere veiligheidsvraag stuk aandacht besteed wor den. Op gezette tijden zullen de re sultaten van de campagne worden geëvalueerd. Van Dam vernacht dat de Benelux-aan- pak ook elders op Dow-fabrie- ken zal worden doorgevoerd. Los van deze campagne gaat Dow ook nog door met de ver- keersveiligheidsactie voor medewerkers buiten de poort. In dat kader wordt deze week ook nog een project uitgeko zen voor verwezenlijking dat buurtbewoners van Dow heb ben aangedragen. Dow stelt voor de uitvoering van de win nende verkeersmaatregel een geldbedrag beschikbaar. BERGEN OP ZOOM - De politie district Bergen op Zoom heeft dertien personen, voor het merendeel afkomstig uit West-Brabant, aangehouden die verdacht worden van een se rie diefstallen en inbraken in Nederland, België en Duitsland. De bende was onder meer actief in Krabbendijke. Sluis, Ter- neuzen en Hulst. Vijf van de dertien aangehouden mensen zij n inmiddels weer op vrije voeten. De politie verwacht dat nog meer mensen - tussen de tien en twintig - zullen worden ge hoord. Behalve inwoners van West-Brabant is ook een Am sterdammer in de reeks misdrijven betrokken. De club heeft zich schuldig gemaakt aan een groot aantal snelkraken, auto diefstallen, bedrijfsinbraken en containerdiefstallen. Naar schatting loopt de schade die hierdoor is aangericht in de mil joenen guldens. SLUISKIL - De politie in Temeuzen is op zoek naar getuigen die zondagochtend gezien hebben hoe op een rotonde bij Sluiskil een 52-jarige fietser uit Sas van Gent werd aangere den door een andere fietser. Bij het ongeluk liep de Sassenaar een gebroken hand en een gebroken rib op. De andere fietser, die onverlicht was aan komen rijden, maakte zich na de aan rijding uit de voeten. BREDA - Bij de vestigingen in Breda en in Weert van snoep- jesfabriek Van Melle verdwijnen 140 arbeidsplaatsen. Van Melle geeft de tegenvallende afzet in Rusland als reden voor de maatregel. Van Melle heeft verder vestigingen in Breskens, Ridderkerk en een tweede fabi'iek in Breda. Ook daar houdt het bedrijf de kosten tegen het licht. Directielid Van Dijk ver wacht niet dat de ingrepen daar banen kosten. Wat Breskens betreft meldt hij dat de resultaten daar in ieder geval op het ogenblik geen reden tot klagen geven. Van Melle zet 18 mil joen gulden (voorbelasting) opzij voor de reorganisatie. Ver der drukt een lager bedrijfsresultaat de winst. Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening zal dit jaar ten minste 15 pro cent lager uitvallen dan de 59 miljoen gulden van vorig jaar. PHILIPPINE - Een 52-jarige inwoner van Philippine deed maandag aangifte van een inbraak in zijn woning aan de Vis serslaan. Een onverlaat, die vermoedelijk tussen zondag avond 21 uur en maandagochtend 1 uur zich een toegang tot het pand wist te verschaffen, ging aan de haal met een bedrag aan contanten en enkele sieraden. KOEWACHT - Een 18-jarige bromfietser uit Koewacht werd in de nacht van zondag op maandag door de politie in zijn woonplaats van de weggeplukt, omdat hij teveel had gedron ken. Een ademanalyse wees uit dat de jongeman ruim twee maal de toegestane waarde alcohol in het bloed had. Dit kwam hem te staan op een rijverbod van vier uur en een dag vaarding. STEENBERGEN - De auto van een 32-jarige man uit Sint Philipsland is maandagmorgen beschadigd geraakt na een ongeval in Steenbergen. De automobilist bleef ongedeerd. Rond half elf botste de man, al rijdend op de Franseweg in de richting van de Molenweg, tegen de achterzijde van de auto van een 59-jarige vrouw uit Lepelstraat. De vrouw remde, omwille van de verkeerssituatie voor haar, opeens af en dat merkte de bestuurder uit Sint Philipsland te laat op. TERNEUZEN - Het winkel complex Steenen Beer in de bin nenstad van Temeuzen heeft er tijdelijk een attractie bij: een theaterwinkel. Je kunt er geen kaartjes kopen voor het Zuid- landtheater, je kunt er zelfs niet eens binnen. „Maar we vestigen op een wat ludieke wijze wel ex tra aandacht op de activiteiten in het theater", legt be- drijfscoördinator W. G. de Meij er van het Zuidlandtheater uit. Het idee ontstond spontaan. „Er is staan nog enkele units leeg en voor het winkelende publiek is dat niet zo'n leuk beeld. Wij hebben zo'n unit - zeg maar - ge adopteerd." Er staan panelen met affiches van een aantal voorstellingen, er hangen foto's, spots uit het theater zorgen voor stemmige belichting en de grond is bezaaid met klompen. De Meijer: „Kijk je naar binnen dan voel je als het ware op je klompen aan dat je eens een be zoekje aan het theater moet brengen..." Binnenkort wordt de collectie nog uitgebreid met een aantal poppen van poppen speler Joop van den Putten uit Axel. Het theater heeft de win kelunit voor onbepaalde tijd ter beschikking. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Antoine Prinsen Bankgebouwen zijn vandaag de dag prominent aanwezig in onze steden en dorpen. Deze moderne bankinstel lingen ontstonden zo'n honderd jaar geleden. Het bankieren was een uit breiding van het werken als geldwisse laar, het omwisselen van de ene munt voor de andere. De handelslieden gaven him geld in bewaring aan de wisselaar, die daarmee betalingen kon doen aan andere handelaren, die ook een reke ning bij hem hadden, geld bij hem had den gedeponeerd dus. In het begin leende de wisselaar nog geen geld uit, hij opereerde slechts met het geld dat bij hem was gestort en dus daadwerkelijk in kas was. Op een gege ven moment gingen zij er echter toe over geld uit te lenen tegen een bepaal de vergoeding (de rente) en werden de wisselaars echte bankiers. Er kwamen bankbiljetten in omloop die hun waarde alleen ontleenden aan het feit dat iedereen er vertrouwen in had, dat wil zeggen iedere bezitter was er zeker van dat hijdoor dat briefje bij een bank in te leveren, weer klinkende munt in handen zou krijgen. Vertrou wen dus, daar draaide het in de beginja- ren om bij bankzaken. Verloren de be zitters van de biljetten het vertrouwen in de bank en eisten zij massaal klin kende munt voor hun papier, dan be stond het gevaar dat de bankier daar niet aan zou kunnen voldoen, dat hij te weinig gestort geld in kas had en dat zijn bankinstelling failliet ging. Herenhuis De eerste bankier in Hulst was Ludovi cus Josephus Maria van Waesberghe, sinds 1871 woonachtig in Hulst. Hij kocht van de erven Van Deinse een van de grootste panden in Hulst, gelegen aan de Grote Markt/Lange Belling- straat. Een herenhuis dat in de zestien de eeuw zo'n driehonderd gulden waard was (een koopsom die toen werd voldaan in de volgende 'speciën van gelde': 16 Franse croonen, 12 Kevsers croonen, 2 Inghelse croonen, 7 Spaanse dubbel ducaten, 5 gouden Realen en 5 Angelotten van Batenburg, 1 Hendricx nobel, 48 Philipsdaalders, 54 Duitsche daalders en 6 stuivers) en waarvan het interieur aan behangsels, ijzeren haardplaten, schouwstukken en schil derijen alleen al 600 gulden waard was. Ludovicus van Waesberghe stichtte in dit pand in 1878 een spaarbank, die na 1900 werd omgezet in de 'Firma Louis van Waesberghe-Janssens bankiers kantoor'. Dit kantoor groeide uit tot een Correspondentschap le Klas van de Nederlandse Bank en bijkantoor van de Nationale Bankvereniging, een instel ling waar gelegenheid was tot disconte- Het Broederhuis in de Lange Bellingstraat in Hulst is sinds kort opnieuw in ge bruik als bank. ring', belening, verwisseling van bank papier tegen specie en omgekeerd en tot het, nemen van bankassignaties. Tij dens het bewind van Louis Francois Marie van Waesberghe, zoon van Ludo vicus, werd de firma uitgebreid met bij foto Charles Strijd kantoren in Axel, Sas van Gent, Ter- neuzen, Oostburg en IJzendijke. Louis overleed echter al op 51-jarige leeftijd, op zondag 15 januari 1933. In het Nieuws- en Advertentieblad Zee- landia verscheen een overlijdensadver tentie met foto. De invloed van de ban kier op het maatschappelijk leven zal groot zijn geweest. Hij grossierde in lid maat- en voorzitterschappen, was pre sident-commissaris van het Nieuws blad Zeelandia, maar ook voorzitter van de Katholieke Kiesvereeniging voor den Gemeenteraad te Hulst, lid van de Sint-Vincentiusvereniging en regent-secretaris van het Katholieke Liefdehuis aldaar, lid van de Kamer van Koophandel, lid van de raad van toezicht der Handels-Hoogeschool te Rotterdam en lid van de Kamer voor Crisis-Pachtzaken te Hulst. Verlies van varkens Iedere vereniging die maar enigszins het belang van het gewest of de stad Hulst en haar inwoners voor ogen had. kon blijkbaar een beroep op hem doen en niet tevergeefs. Hij werd voorzitter van het Zeeuws-Vlaams Kanalencomi- té, penningmeester van het comité ter verkrijging van een Kanaal Hulst-Ax el, voorzitter van het Comité voor Priesterhulde, lid der Restaux-atiecom- missie van de Sint-Willibrorduskerk, secretaris-peningmeester van de On derlinge Verzekerings-Maatschappij voorzitter van de ziekenkas voor het ei gen personeel, bestuurslid van de afde ling Hulst van de Bond voor Groote Ge zinnen en, niet in het minst, voorzitter van de Vereniging tot uitkering bij ver lies van varkens. In de jai-en 192 7-1931 was hij daarnaast nog lid van Provinciale Staten. Voor al zijn verdiensten werd hij in 1921 door H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Tegen die tijd was de concurrentie van andei-e bankinstellingen in Hulst al groot. Be gin jax-en twintig kende de stad een leenbank, opgericht door de RK Boe- x-enbond, een spaarkas opgelicht dooi de afdeling Hulst van de Ned. RK Volksbond en een bijkantoor van de Hanzebank. Paters Het huis aan de Lange Bellingstraat en de bankiersfirma werden daarom ook in 1942 door de weduwe van Louis' broer Josephus, Marguerite Ceule- mans, verkocht aan de NV Incasso Bank uit Amsterdam. Deze bank ver- kocht op haar beuit het pand in 1950 aan de Stichting Opvoeding en Onder wijsinstelling Sint-Marie, gevestigd te Huijbergen. De paters van Sint-Marie verzorgden vanuit dit gebouw het on- derwijs in de Broederschool, die ver derop in de Lange Bellingstraat stond. Aan zijn laatste bewoners dankt het pand de naam waax-onder het nu het meest bekend is: Broedex-huis. Sinds kort is het pand opnieuw in gebruik ge nomen als bankkantoor, nu door de Ra bobank Hulst-Nieuw-Namen. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent wil de komende jaren zich meer als woonge- meente manifesteren. Met name de kern Philippine zou volgens burgemeester J. Lonink van Sas van Gent het predikaat 'groei kern' moeten krijgen. Burge meester en wethouders willen dan ook dat gedeputeerde G. J. van Zwieten (ruimtelijke ordening) op korte termijn Sas de gelegenheid gunt om in Phi lippine de wijken Kanaalpolder 2 en 3 te ontwikkelen. Lonink wil hierover binnenkort met de gedeputeerde praten. Volgens de Sasse burgemeester is in het woningbouwprogram ma voor de eerstkomende tien jaar Sas van Gent weinig ruimte gelaten voor nieuwbouw. De voorbije jaren werden er in de kern Sas van Gent jaarlijks tus sen de 14 en 16 woningen gerea liseerd, meer meestal ging het dan om vervangende nieuw bouw. Dat proces wil de ge meente gewoon voortzetten. In Westdorpe hoopt de gemeen te nog steeds de wijk Oostmo- lenkreek te ontwikkelen, waax-voor de planologische' goedkeuring door de provincie inmiddels is verleend en waar Sas veertig woningen mag bou wen. Dat er nog niet met deze wijk begonnen is, ligt aan de trage verkoopondei'handelin- gen over de grond. Grote projecten Voor Philippine geldt volgens Lonink een ander verhaal. Bin nen het ROM-px-oject Kanaal zone Zeeuws-Vlaanderen is het doi-p net als de wijk Othene in Terneuzen aangemei-kt als loca tie voor wat grootschaligere bouwprojecten. In Terneuzen wordt er fors gebouwd, maar in Philippine stagneert de boel, omdat Kanaalpolder zo goed als afgerond is. Lonink: „Op basis van het plan van aanpak willen wij nu ook in Philippine extra ruimte voor verdere groei." Milieugedeputeerde A Dek be grijpt Loninks claim. „Degroei- mogelijkheid staat in het plan. De woningcontingenteringen doen daar niets aan af. Boven dien zijn die aantallen geen vas te gegevens. Volgend jaar gel den er weer andere getallen." door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het Rode Kruis zit met een groot tekort aan vrij - willigers voor EHBO-cursussen op basisscholen. Op het ogen blik moet de organisatie bijna steeds 'nee'"' verkopen aan schoolbesturen die om deze Eer ste Hulp-opleiding vragen voor hun leerlingen. De afdeling in de regio Zeeuws- Vlaanderen wil daar iets aan doen. Het bestuur van het Rode Kruis streeft er naar voor elke basisschool minimaal twee mensen te vinden die de EHBO- lessen gaan vei-zorgen. Op het ogenblik zijn erslechts vier mensen die de cursus geven. De EHBO-cursus is een cyclus van zestien lessen van een uur, waarin leeiiingen van d,e groe pen zeven en acht van gediplo meerde EHBO'ers les krijgen in eerste hulp en basiskennis van verband- en hulpmiddelen. Volgens coördinatrice van het Tex-neuzense Jeugd Rode Kruis, H. Vlierberghe, en coördinatri ce L. Muller, is de onbekendheid met de cursus het grootste man co. Zij menen dat vaak ten on rechte wordt gedacht dat er een bepaalde opleiding nodig is' voor het geven van dei-gelijk cursussen voor basisschoolkin deren. Voor het geven van de EHBO-lessen is echter enkel een geldig EHBO-diploma nodig; plus het plezier in lesgeven. Bo vendien hoeven mensen hele maal niet aangesloten te zijn bij het Rode Ki-uis. De Kruisorga nisatie staat louter in voor de coördinatie van het programma in Zeeuws-Vlaanderen. Bij de cursus worden behalve de basiskennis Eex-ste Hulp en the orie ook praktijksituaties nage bootst, ook met LOTUS-(simu- latie)slachtoffers. Het Rode Kruis hoopt verder dat kinderen door de EHBO-cursus belang stelling krijgen voor de vervolg opleidingen A en B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23