llfiiCillE ZEEUWSE COURA Vergoeding medicijnen beperkt VVD beticht Cohen van leugens fH2! ,1 2o Nachtmerrie Cees Priem duurt voort Grootste symfonieorkest ter wereld Gratis LEGO bij V&D Walchers ziekenhuis schrapt 100 banen 4 WEKEN Bouwsector moet leven beteren Borst poogt stijgende kosten geneesmiddelen in de hand te houden Beatrix stelt jezoek aan Moskou uit Chaos door treinstakingen Kamer achter modernisering pensioenregels Brits rundvlees uit de ban Het eerste zuchtje winter 11 Van der Weerden speelklaar Wall Street sluit op hoogterecord VOOR 15,00 JA, ik wil: PZC Z4 Later kans op ijzel Vanavond en vannacht kans op ijzel. Maximumtemperatuur 2 graden. !41e jaargang no. 280 jinsdag 24 november 1998 osse nummers 1,75 pagina 6 van onze sportredactie REIMS - Cees Priem moet voorlopig in Frankrijk blijven. Onderzoeksrechter Odile Ma- drolle van de Franse justitie besliste gisteravond dat de be perkte bewegingsvrijheid van de TVM-ploegleider nog niet wordt opgeheven. Dat besluit kwam na een dag van verwarring, waarin Priem heen en weer werd geslingerd tussen hoop en vrees. Joost van Mierlo, de advocaat van Priem, meldde gistermid dag om kwart over drie dat niets het vertrek van Priem uit Frankrijk meer in de weg stond. Volgens de raadsman had de rechter-commissaris de opgelegde vrijheidsbeperkin gen in hoger beroep nietig ver klaard, omdat de Franse justi tie donderdag een vormfout had gemaakt tijdens de behan deling van het beroep. Tussen Van Mierlo en Madrolle ontstond daarna echter een meningsverschil over de inter pretatie van de uitspraak van de rechtei-commissaris. Vol gens de raadsman van Priem mag de ploegleider weg, in de ogen van de onderzoeksrechter niet. Madrolle en Van Mierlo braken hun discussie daarover gisteravond af. De gesprekken gaan vandaag verder. Cees Priem wordt woensdag waarschijnlijk nader verhoord in de dopingaffaire die sinds 23 juli speelt. De Zeeuwse ploeg leider wist gisteren niet meer wat hij moest geloven. ,,Dit is niet meer te bevatten voor een mens. Even scheen er licht aan het einde van de tunnel, maar nu lijkt er geen einde aan te ko men." zie pagina 19 joor Margit Kranenburg )EN HAAG - Minister Sorst van Volksgezond- ïeid wil bekijken of ge- leesmiddelen alleen ver goed kunnen worden als de patiënt die echt nodig ïeeft. Volgens dit 'voor schrijven op indicatie' krijgt de ene patiënt een middel wel vergoed, maar andere niet, afhanke- ijk van de ernst van de dachten. Je minister opperde dit gisteren ijdens het debat in de Tweede Kamer over de plannen voor de gezondheidszorg voor volgend aar. In haar poging de stijgende tosten van geneesmiddelen in le hand te houden, hoopt Borst iat deze manier van vergoeden lesparingen oplevert. Beper- dngen van het ziekenfonds- iakket zij n wat haar betref t niet lan de orde. )m te beginnen wil Borst het likken van maagzuurremmers n cholesterolverlagers omlaag irengen. Als het aan haar ligt, vorden die middelen alleen ver goed als het slikken ervan echt in heeft. „Deskundigen zeggen dat ze veel te veel worden voor geschreven. Alleen al de maag zuurremmers kosten 600 mil joen gulden per jaai-", zei zij. Reclame Borst zegde onder druk van de SP en de PvdA toe dat ze actie gaat ondernemen tegen de ex tra's waarmee de farmaceuti sche industrie artsen bestookt. Reclame maken in de richting van de patiënt mag niet, dus richten de fabrikanten zich op de voorschrijvende artsen. Volgens cijfers van SP-Kamer- lid Kant besteedt de industrie jaarlijks gemiddeld zo'n 30.000 gulden per huisarts aan reclame en marketing. Daarbij kan het gaan om kleine cadeautjes, maar ook om computers of uitjes die artsen moeten over tuigen van een geneesmiddel. De minister gaat in ieder geval de Nederlandse reclameregels aanscherpen. Ook wil ze probe ren met haar collega-ministers in Europa tot een gezamenlijke aanpak te komen tegen de bena deringen door de industrie. Borst is ervan overtuigd dat haar aanpak om de medicijn- kosten te beperken, werkt. Zij verwacht veel van haar afspra ken met huisartsen, specialisten en ook apothekers. Ook al wil zij nog geen nieuwe pakketbeper kingen, wel laat de minister het huidige pakket doorlichten om te bekijken of verouderde ge neesmiddelen eruit kunnen. De Kamer toonde gisteren ster ke twijfels of de minister de be sparingen voor de komende ja ren wel waar kan maken. Kamerleden zijn bang dat de rest van de gezondheidszorg door geldgebrek in gevaar komt en dat de patiënt de dupe wordt. Oppositiepartij CDA sprak van een 'overkill' aan maatregelen die hun doel voorbij schieten. Oudkerk (PvdA) noemde de ge neesmiddelen een 'tijdbom on der het gezondheidszoi'gbeleid'. DEN HAAG - Het staatsbezoek ran koningin Beatrix aan Rus land is gisteren op het laatste moment uitgesteld omdat de Russische president Jeltsin ern stig ziek is. De Nederlandse ko ningin en prins Claus zouden morgen naar Moskou vertrek ken. Jeltsin werd zondagavond met spoed in het ziekenhuis opgeno men met een longontsteking en hoge koorts. De Russische rege ring deed gistermiddag formeel het verzoek om de reis uit te mo gen stellen. In onderling overleg zoeken Den Haag en Moskou naar een nieuwe datum. Jeltsin was gisteren in staat in het ziekenhuis zijn Chinese ambtsgenoot Jiang Zemin te ontvangen. De Russische televi sie zond het begin van de ont moeting uit. Jeltsin glimlachte, maar leek moeilijk te ademen. Volgens de laatste mededelin gen van Jeltsins woordvoeder Dmitri Jakoesjkin is de tempe ratuur van de president weer normaal. Naar verwachting moet de president nog een week tot tien dagen in de regerings kliniek blijven. ANP zie ook pagina 5 BIRMINGHAM - Bijna 4.000 Britse scholieren hebben gisteren samen met het stadsorkest van Birmingham het grootste symfonieorkest ter wereld gevormd. Van de 3.889 muzikanten waren er 1.600 violist, 1.300 hout- en 800 koperblazer. Onder leiding van dirigent Simon Rattle speelden ze de Kleine Suite Nummer Twee van de componist Malcolm Arnold, een werk van 7,5 minuut. Met de uitvoe ringbrak het orkest het record dat 2.212 leerlingen van een Britse muziekschool in juni vestigden. foto David Jones/EPA door Koos van Wees DEN HAAG - De VVD verdenkt staatssecretaris Cohen van Vluchtelingenzaken van het ge- Advertentie Beschikking vermindering loonbelasting wordt voorlopige teruggaaf Als u vorig jaar een beschikking vermindering loonbelasting heeft gekregen (bijvoorbeeld in verband met de aftrekbaarheid van uw hypotheek rente), dan heeft u dit jaar van de Belastingdienst een formulier ontvangen waarmee u een Voorlopige Teruggaaf voor 1999 kunt aanvragen. Let op: om u te kunnen garanderen dat u vanaf half januari maandelijks uw teruggaaf ontvangt, moet het formulier uiterlijk 1 december in het bezit zijn van de Belastingdienst. Voor formulieren die na l december zijn ontvangen kan niet gegarandeerd worden dat de maandelijkse teruggaaf al vanaf januari 1999 wordt uitbetaald. Heeft u nog vragen, bel dan gratis de BelastingTelefoon: 0800-0543, van maandag tot en met donderdag van 8.00 - 22.00 uur, op vrijdag van 8.00 - 17.00 uur. Belastingdienst ven van verkeerde informatie over de opvang van zogenoemde 'Dublin-asielzoekers'. Cohen "verklaarde vorige week in de Tweede Kamer dat deze groep niet zou worden opgevangen. Het WD-Kamerlid Kamp ver- BRUSSEL - Een treinstaking heeft gisteren tijdens de och tendspits in België, Frankrijk en Duitsland voor chaotische tafe relen gezorgd. Het spoorweg personeel protesteert met de staking tegen de deregulering van de sector door de Europese Unie. In België ontstond door de sta king chaos op de wegen rond de grote steden. Om zeven uur stond er op de weg van Gent naar Brussel een file van veertig kilometer. Rond Antwerpen was de situatie al even chaotisch. In Frankrijk reed slechts één op de drie treinen. Ook de hoge snelheidslijnen ondervonden ernstige hinder van de stakin gen. De Thalys, de hogesnel heidslijn van Parijs naar Brussel en Amsterdam, werd vervangen door een busdienst. Ook het Duitse treinverkeer on dervond veel hinder en in Span je viel een aantal treinen uit door de staking. Ook in Luxem burg, Portugal en Griekenland waren werkonderbrekingenAP zie ook pagina 7 moedt dat Cohen op dat mo ment wist dat er wél opvang was geregeld, met medewerking van het ministerie van VWS. Kamp heeft Cohen gisteren om opheldering gevraagd. Volgens de WD'er heeft VWS zich ga rant gesteld voor de kosten van opvang van de asielzoekers, die zijn ondergebracht bij het Leger des Heils. „Daarmee werkt de overheid toch mee aan opvang. Dat lijkt me in strijd met Cohens uitspraken, aldus Kamp. De 138 asielzoekers om wie het hier gaat, hebben geen recht op asiel omdat ze eerder al elders asiel hebben aangevraagd. Vol gens in Dublin gemaakte af spraken moeten ze terug naar het eerste land van opvang. De voornamelijk uit Bosniërs be staande groep kreeg vorige week nergens onderdak, totdat ze werd opgevangen door het Leger des Heils. VWS stelde zich garant voor de kosten tot het moment van uitzetting, wat volgens deskundigen nog wel enige tijd kan duren. Kamp zegt er geen bezwaar te gen te hebben als de Bosniërs zouden zijn opgevangen via de 'normale' opvang voor dak- en thuislozen van het Leger des Heils. Maar omdat VWS zich Advertentie Ruil vliegensvlug uw Air Miles in voor LEGO. Dit geldt voor alle artikelen van: PRIMO, DUPLO, SYSTEM, TECHNIC en ZNAP van LEGO. Deze actie is geldig van 24 november t/m 3 januari 1999. garant heeft gesteld is er wel de gelijk een andere vorm van op vang geboden, vindt hij. GPD DEN HAAG - Oudere werkne mers die in deeltijd gaan wer ken. hoeven daarvan geen nade lige gevolgen te ondervinden in de hoogte van hun pensioen. De Kamerleden Van Zijl (PvdA) en Schimmel (D66) dienden giste ren een wetswijziging van die strekking in. Staatssecretaris Vermeend liet weten dat het ka binet geen bezwaar heeft tegen aanname van dit amendement. Onderdelen van het voorstel zijn dat de opbouw van het pen sioen volledig doorloopt in pe rioden van ouderschaps- en zwangerschapsverlof en als een werknemer tijdelijk parttime werkt. Ook maakt het voorstel uitruil mogelijk tussen nabe staandenpensioen en verhoging van het ouderdomspensioen. Bovendien mogen werknemers voortaan belastingvrij meer pensioenpremie betalen, waar door zij reeds op het zestigste le vensjaar een volledig pensioen bereiken. Het wetsvoorstel schept daarmee betere moge lijkheden voor vervroegd pensi oen, het alternatief voor cle VUT-regelingen. ANP De Kamer toonde gisteren be wondering voor de afspraken die Borst samen met staatsse cretaris Vliegenthart heeft ge maakt met de organisaties in de gezondheidszorg. In ruil voor extra geld hebben de organisaties beloofd zich sterk te maken voor betere zorg, bij voorbeeld door wachtlijsten en werkdruk te verminderen. Lukt dat de zorgsectoren niet, dan ra ken ze het extra geld weer kwijt. GPD Britse veeboeren hangen de vlag uit, omdat de Europese Unie gisteren het exportverbod op Brits rundvlees heeft opgehe ven. Volgens een meerderheid van de EU-ministers van Land bouw is het gevaar van BSE-besmetting geweken. De Britten hopen dat de export komend voorjaar weer op gang komt. De winter stak de afgelo pen dagen even zijn hoofd om de hoek; vorst in de grond, tijd voor sjaals en handschoenen, lege ac cu's, hier en daar zelfs wat schaatsen. Mooie plaatjes van winterse akkers, maar na de regenval wel een extra handi cap voor boeren en aannemers. Chris van der Weerden is speelklaar voor de Champions Lea gue-ontmoeting met HJK Helsinki, morgenavond in Finland. Hoewel de verdediger van PSV met een lichte liesblessure kampt, verwacht, trainer Bobby Robson dat hij over hem kan beschikken. De Engelsman kan geen beroep doen op de niet speelgerechtigde nieuwkomers Jiirgen Dirkx en Ro bert Fuchs en de langdurig geblesseerden Faber, Valckx, Ooijer, Stinga en Vink. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19 kers per jaar mogen worden ge plaatst. Mensen die daarna alsnog een pacemaker nodig hebben, zullen moeten worden doorverwezen naar andere zie kenhuizen."De plannen moeten in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar zijn uitgewerkt. Te gen die tijd worden volgens de woordvoerder ook de namen be kend gemaakt van de mensen die weg moeten van hun afde lingen. Daarom verwacht de CFO pas in maart acties van het ziekenhuispersoneel. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Honderd per soneelsleden van het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen moeten volgens het voorlopige bezuini gingsplan uitkijken naar een andere baan. Het ziekenhuisbe stuur probeert zoveel mogelijk van hen intern te herplaatsen. De anderen wacht ontslag. Hoe veel dat er zijn, is nog onbekend. Dat heeft de vakorganisatie CFO maandag bekend gemaakt. De directie heeft gisteren een deel van het personeel ingelicht. Directeur G. A Bogaerts wilde geen mededelingen doen, omdat vandaag de anderen op de hoog te worden gesteld. De komende jaren moet er flink worden bezuinigd, omdat het jaarbudget van honderd mil joen gulden steeds wordt over schreden. Dit jaar is meer dan één miljoen te veel uitgegeven; naar schatting is dat in 2002 vierenhalf miljoen per jaar, als er niet wordt ingegrepen. De voornaamste oorzaak zijn de fors gestegen personeelskosten. In totaal treft het bezuinigings plan 67 volledige arbeidsplaat sen op diverse afdelingen, die worden ingevuld door honderd mensen. Het ziekenhuisbestuur meldde eerder dit jaar dat het perso neelsbestand door herschikking en natuurlijk verloop kan ver minderen. Maar secretaris L. F. Watennan van de CFO denkt dat dit niet zal lukken. „Mo menteel is er geen plaats voor deze mensen. Wij verwachten dat er gedwongen ontslagen vallen. Een deel van die vrijko mende functies kan niet door andere werknemers worden in gevuld. Daarvoor moeten des kundigen van buitenaf worden aangenomen." Een andere bezuiniging is dat alle specialisten minder materi alen mogen gebruiken. „Dat kan inhouden dat er bijvoor beeld maar honderd pacema- NEW YORK - De effectenbeurs van New York heeft gisteren een record gevestigd. De Dow Jo- ncs-index steeg met 214,72 pun ten (2,3%) tot 9.374,27. Diverse fusieberichten waren de oorzaak van de grote stijging. Het vorige recordslot dateert van 17 juli en bedroeg 9.337,97 punten. ANP/KRF (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1