Campagne jreenpeace egen Covra Run op woningen Oost-Souburg Kamahl verdrijft met warme stem en geflirt kou in kerk Aardenburg Niemand weet wat r schuilgaat achter le eeuwige glimlach Diepe gesprekken over kloskant Aardenburger boet met voettocht voor verkeerd voorgevoel zeeland aniekvoetbal met kernafval ,espakket uurwerk voor Walcheren kunst cultuur Zwaargewonde bij ongeval Rookmelder redt leven peuter Gevaarlijk transport onderschept Jacht met roerschade gered Auto total loss Twirlsters gooien hoge ogen bij kampioenschap in Nieuwegein Kampioenschap Boules Plesant in Koudekerke maandag 23 november 1998 f- iprRinus Antonisse IRSSELE - De milieuorgani- ie Greenpeace begint een npagne tegen de opslag van radioactief afval bij de jjitrale Opslag Voor Radioac- Afval (Covra) in Borssele. ider het motto 'Kernafval, ude van Zeeland' worden bij shaltes op Zuid-Beveland en ilcheren posters aangeplakt. le bewoners van Zuid-Beve- ontvangen woensdag via huis-aan-huisbladen een rkleinde uitgave van die pos met een begeleidende brief de achtergronden van de tie worden toegelicht. In e-enbare gelegenheden in de ie provincie liggen speciale euws getinte protest-kaar- i.met een boodschap aan mi jter Jorritsma van Economi- Zaken. éigens Greenpeace dreigt er or de opslag van het hoogra- Dactieve afval bij de Covra nlevensgevaarlijke situatie te tstaan. Het gaat in eerste df aleg" om afval afkomstig van kleine reactor van het Ener- ii MIDDELBURG - Het jaarlijkse lu-werk-lespakkct van het gionaal Halt Buro Walcheren >lt weer klaar. Maar liefst 56 u de 64 basisscholen op Wal st eren hebben zich inmiddels 4 or het pakket ingeschreven, ds it komt neer op 2601 leerlin- ota uit de groepen 7 en 8. De bevat opdrachten die trekking hebben op de geva- rondom het afsteken van urwerk. Een groot aantal lolen van het voortgezet on- rwijs heeft zich al ingeschre- n voor de jaarlijkse vuur- rkkrant en de bijbehorende suggesties en een videoband. gie Centrum Nederland (ECN) bij Petten. Greenpeace beweert dat met deze opslag eerdere af spraken tussen de overheid en Covra met de voeten worden ge treden. „Het gaat dan ook om een pure noodmaatregel. Voor ECN dreigt namelijk sluiting als afval uit de overvolle opslag plaats niet snel elders kan wor den ondergebracht. De oplos sing voor dit probleem heeft men gevonden in de opslag van het uiterst gevaarlijke afval uit Petten in een gebouw van de Co vra dat slechts geschikt is voor laag- en middel radioactief af val." Breuk Greenpeace maakt zich zorgen over deze radicale breuk met het radioactief afvalbeleid van Ne derland. De loods waarin het af val moet komen voldoet naar de mening van de milieuorganisa tie bij lange na niet aan de vei ligheidseisen. Zo zijn de muren van het gebouw te dim en is het niet bestand tegen overstromin gen. Ook een zogenaamde hot cell, die Covra zelf noodzakelijk acht bij de opslag van hoog ra dioactief afval, ontbreekt. Een lek in de containers waarin het afval is verpakt, kan ter plekke niet worden gerepareerd. Er wordt geschipperd met de vei ligheid om deze noodsprong te kunnen verantwoorden, aldus Greenpeace. De noodopslag betekent met name dat eerdere beloften aan Zeeland geschonden worden, meent de milieuorganisatie. Er wordt aan herinnerd dat ook de gemeente Borsele en de provin cie Zeeland tegen de plannen zijn.Vandaar de oproep aan de Zeeuwen om bij minister Jor ritsma te protesteren tegen 'dit paniekvoetbal met kernafval'. Overigens heeft Greenpeace bij de Raad van State bezwaar aan getekend tegen de voorgenomen opslag. Begin december wordt hierover een uitspraak ver wacht. 1RNEUZEN, ïidlandtheater mfdstad Operette. Fr am Lehar as Land des Lachelns'. Solisten: memorie Kremer, Dan Chaman- Inge Bidiingmaier, Dick Schaar, co Schaap en Dini Dörr; regie: Jo in. Gnauert; dirigent: Robert van lijn. ior Arie Karreman Jinds september trekt de /Hoofdstad Operette door ït land met Lehars Land des ïchelns. Met het indrukwek- tnde aantal van 98 uitvoerin- ;n van Groningen tot in het uitse Schaffhausen. Franz Le- ir werd geboren in Slowakije, an het conservatorium van raag kreeg hij als zeventienja- ge ook les van niemand minder in Antonin Dvorak. Ondanks jn grote succes met Die Lusti- Witwe werd hij in de 'klassie- wereld' niet echt gerespec- erd. Of was het misschien fgunst vanwege zijn succes bij et grote publiek. Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.Lde Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Mieke van der Jagt KLOETINGE - Gezellig druk was het zaterdag tijdens de traditionele hobbybeurs in dorpshuis Amicitia in Kloe- tinge, vooral 's ochtends. Tij dens de beurs laten hobbyis ten, in pricipe Kloetingers, zien wat ze zoal presteren in de meest uiteenlopende takken van kunstnijverheid. Het ten toongestelde wordt op beperk te schaal verkocht. De restrictie dat alleen inwo ners van Kloetinge hun kun sten mogen vertonen, is min of meer losgelaten. Ook nijvere knutselaars uit Goes en een enkeling uit Walcheren kwa men de diversiteit van het ge- bodene versterken. De bedoeling is dat de beurs, behalve een tentoonstelling, ook de mogelijkheid biedt voor liefhebbers om met el kaar in contact te komen. Zo ontwikkelden zich zater dag diepgaande gesprekken over kloskant, naaldkant, ver schillende technieken voor het maken van wenskaarten, over tiffany-glaswerk over houtbe werking, droogboeketten, klederdrachten; boetseertech nieken en over de meest uit eenlopende verzamelwoedes. Zoals ieder jaar, kwam het kooppubliek in de ochtend uren naar de zaaltjes van Ami citia en het 'praatpubliek' 's middags. foto Willem Mieras door Miriam van der Schot OOST-SOUBURG - De belang stelling voor de 75 te bouwen woningen in de nieuwe wijk Koopmansvoetpad in Oost- Souburg is groot. Bijna drie honderd geïnteresseerden be zochten zaterdag de informatie markt in De Zwaan in Souburg. Op die markt werden de plan nen voor de nieuwbouw gepre senteerd. Het is voor het eerst sinds begin jaren zeventig dat er een groot aantal nieuwe wonin gen in Souburg wordt gebouwd. Daardoor zijn veel mensen die geboren en getogen zijn in Oost- Souburg, uitgeweken naar nieuwbouw in Vlissingen en Middelburg. Hoewel een groot aantal belangstellenden voor de nieuwe wijk momenteel in de Erasmuswijk in Middelburg wonen, komen de meeste geïn teresseerden toch uit Souburg zelf. „Het zijn vooral mensen uit de buurt van de Amstelstraat (achter het Koopmansvoetpad) die interesse hebben voor de woningen", zegt Ruud de Baai- van de commerciële afdeling van Woningstichting Basco. „Deze mensen zijn in een oude woning gaan wonen en willen nu, zoals we dat noemen, wo ningcarrière maken. Opvallend is wel dat de meeste belangstel ling uitgaat naar de dyurdere twee onder-een-kap woningen." De inschrijvingsperiode sluit dinsdag 24 november. De men sen die het langste staan inge schreven bij de betrokken wo ningstichting of makelaar komen het eerst in aanmerking. In maart zal een begin worden gemaakt met de bouw. De werk zaamheden zullen ongeveer een jaar in beslag nemen. In 2000 worden alle woningen opgele verd. Lehars muziek is oppervlakki ger en minder pretentieus dan die van tijdgenoten als Richard Strauss maar het is zeer onder houdend en begrijpelijk. En daarmee vervult het nog steeds een belangrijke functie. Das Land des Lacherns beleefde zijn première op 10 oktober 1929 in Berlijn met Richard Tauber. In Wenen moesten in 193 8 de voor- stellingen worden stopgezet toen de Duitse troepen binnen marcheerden. De uitvoering van zaterdag avond speelde zich af tegen een zeer sober decor. Meer ruimte heb je gewoon niet in het Zuid- 1 andtheater. Na de pauze zijn we in China en wordt alles veel kleurrijker. Overigens met een uitstekende belichting. Bij de solisten waren hoofdrolspeler Annemarie Kremer en Dan Chamandy, respectievelijk in de rol van Lisa en Sou-Chong, van hoge kwaliteit. De koorzang vond ik niet mooi en rommelig. Het orkest kwam ondanks de slechte akoestiek uitstekend over en was in goede balans met het podiumgebeuren. Bijzonder genoten heb ik van het ballet. Heel functioneel. In onopvallend grijs gekleed, en knap geschminkt, dartelden de zes danseressen over, onder en achter het podium en waren precies op het juiste moment aanwezig als een luisterend ooi- bij elke handeling. Zij illu streerden niet alleen door bewe ging maar vooral heel knap in gelaatsuitdrukking de emotie en zelfs de dubbelzinnigheid en de tragiek achter die eeuwige glimlach, 'Lacheln trotz Weh und tausend Schmerzen.' Altijd blijven glimlachen, maar hoe het er dan van binnen uitziet mag niemand zien. Deze bood schap van Lehar gaat toch al ve le jaren mee, en dat mag ook best een criterium voor kwaliteit zijn. Op 6 en 7 april 1999 te zien in de Stadsschouwburg in Middelburg. NW- EN SINT JOOSLAND Muziekuitvoering - De muziek vereniging Oefening Na Den Ai-beid (ONDA) in Nieuw- en Sint Joosland houdt zaterdag 2 8 november de jaarlijkse uitvoe ring. Zowel ONDA als Jong ON DA doet eraan mee. De uitvoe ring begint om 19.30 uur in het Dorpshuis in Nieuw- en Sint Joosland. Kamahl noemde het optreden met het Grootkoor Zeeland een 'geweldige ervaring'. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Alle stoelen in de Sint Baafskerk in Aar denburg waren zondagmid dag bezet. Maar was dat - hoe wel haast niet voor te stellen - niet het geval geweest, dan zou 'mister' Kamahl de ruimte on getwijfeld in zijn eentje heb ben gevuld. De Australische zanger had zijn microfoon ei genlijk niet eens nodig. Zijn zware, donkere stemgeluid be reikte met gemak de mensen achterin. De warmte in zijn stem en zijn geflirt met het vrouwelijk publiek maakten veel goed, want de gaskachels die heren der waren opgesteld, konden de koude in het kerk gebouw nauwelijks verdrij ven. Samen met het Grootkoor Zeeland, een koor van 250 zangers en zangeressen, bracht hij de toeschouwers een ruim twee urn- durend, gevari eerd programma van klassieke en populaire muziek ten geho re. Voor het projectkoor dat in 1997 werd opgericht door diri gent Nan van Groeningen, was het de tweede keer dat het met Kamahl optrad en opnieuw een 'geweldige ervaring'. Grapjes Kamahl begon dit weekeinde aan een groot tournee door Ne derland, die tot en met 23 de cember duurt. Hij leek er veel zin in te hebben. De zanger maakte grapjes, nodigde de aanwezigen uit om mee te zin gen en hield hen voor dat ze moesten genieten van muziek, het leven en een lach, in plaats van altijd maar te haasten. Hij stal de harten van de vrouwen op de eerste rijen door rozen uit te delen. „Na het concert wil ik de bloemen wel graag te rug, voor het concert morgen in Dokkum", zei hij er wel bij Daarop volgde - onder bege leiding van het Grootkoor - The Rose. Dat ook dirigent Van Groenin gen in was voor een grapje, be wees hij met het lied Altijd is Kortjakje ziek. Een aantal koorleden had namelijk afge zegd, omdat zij niet op zondag wilden zingen. „Jammer, want wat is ei- nu mooier dan op zon dag zingen?", vond Van Groe ningen. Het combo van Rob van Dijk mixte er gelijk enkele Sinterklaasliedjes doorheen, Toen Kamahl de Engelstalige versie van 'Ik geef je een roosje, m'n roosje' inzette, zong het publiek uit volle borst de Ne derlandse tekst mee. Ook bij het zigeunerlied Ha va Naguila betrok hij nadrukkelijk de toe schouwers. Natuurlijk sloot Kamahl het concert af met zijn bekendste lied. 'The Elephant Song. dat in 1975 speciaal door Hans van Hemert gecom poneerd werd voor het Wereld Natuurfonds. De zanger, af komstig uit Maleisië van Sri- Lankese ouders, verbaast zich er nog altijd over dat het suc ces van het lied tot op de dag van vandaag voortduurt. Bij het optreden de avond ervoor in Drachten, werd hem dan ook een honderdtwintig kilo zware chocoladeolifant aan geboden. Zondag moest hij het 'slechts' doen met het applaus van het publiek. Maar dat deerde hem duidelijk niet. Het Grootkoor Zeeland en Ka mahl zijn 9 en 10 december nog te horen in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. De opbrengst van het concert is bestemd voor Unicef. NIEUWDORP - Bij een ongeluk op de Bemhardweg West bij Nieuwdorp is zondagmorgen een 60-jarige man uit Nieuw- dorp zwaargewond geraakt. De 55-jarige Nieuwdorpse bij wie hij in de auto zat. moest eveneens met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde rond 1.00 uur toen de vrouw, rijdend over de Bernhardweg in de richting van 's Heerenhoek linksaf wilde slaan. Een tegen ligger, bestuurd door een 22-jarige man, kon haar niet meer ontwijken. De auto's botsten frontaal op elkaar en raakten zwaar beschadigd. De brandweer van Nieuwdorp moest er aan te pas komen om het 60-jarige slachtoffer uit zijn beknel ling te bevrijden. Beide slachtoffers werden per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. YERSEKE- De bewoners van een kapwoning aan de Breeweg in Yerseke werden in de nacht van zaterdag op zondag in hun slaap verrast door een uitslaande brand. Dankzij een rook melder werden zij om 4.00 uur gealarmeerd, waardoor zij hun kindje van één jaar tijdig in veiligheid konden brengen. Na de brandmelding door de bewoners was de brandweer binnen zes minuten ter plaatse. Zeventien brandweerlieden wisten met drie hogedrukstralen de zolderbrand onder controle te krijgen. De brand is in de schoorsteen ontstaan, van daaruit overgeslagen naar het kamertje waar het kind sliep en toen doorgedrongen naar de rest van de verdieping. De tussenvloer moest worden opengebroken om bij de schouw te komen. De schade bleef beperkt tot de bovenverdieping. Bevelvoerder J. Kriekaard gaf om 6.15 het sein 'brand meester'. De bewoners werden door politiemensen bijgestaan en bij familieleden on dergebracht. Depeuterhad aanvankelijk veel last van derook en gaf voortdurend over, maar na behandeling door een arts maakt de eenjarige het nu goed. BATH - Aan boord van een zeeschip uit Singapore zijn zondag bij een controle in het Nauw van Bath gevaarlijke stoffen aan getroffen. Het schip vervoerde onder andere tankcontainers met brandbare vloeistoffen. Het schip was onderweg van Antwerpen naar Felixtowe in Groot-Brittannië. Bij binnen komst van de Nederlandse wateren had de kapitein geen mel ding gemaakt van de stoffen. Ook zijn Antwerpse agent had di t verzuimd. De agent kreeg namens de officier van justitie in Middelburg een schikking van vijfduizend gulden aangebo den. TERNEUZEN - De reddingsboot Prinses Margriet uit Bres- kens moest zaterdagavond uitvaren voor een jacht dat in de problemen was op de Westerschelde tussen Terneuzen en Baarland. Het jachtje De Kreukel kampte met roerschade en draaide rondjes om zijn as. De schipper, een man uit Axel, had enkel een gsm aan boord. De Koninklijke Nederlandse Red- dings Maatschappij (KNRM) in Breskens kreeg rond zes uur de opdracht van IJmuiden Rescue om uit te varen naar het jacht. De eigenaar had via via - eerst zijn vrouw, dan het ant woordapparaat van de kustwacht, daarna het alarmnummer - de kustwacht om hulp gevraagd, omdat hij de haven van De Grieteniet meer kon bereiken. Schipper H. A de Lobel van de Prinses Margriet noemt het onverantwoord om alleen, enkel met gsm en met nachtvorst op komst, op pad te gaan. Een zaktelefoon is, in tegenstelling tot radioapparatuur, voor de kustwacht niet te peilen. Bovendien zit de Schelde ter plaatse vol zandbanken. De Prinses Margriet had daarom de hulp van de.radarcentrale in Terneuzen hard nodig om de boot te localiseren en tussen de zandbanken door te loodsen. Om kwart voor acht kon De Kreukel veilig de veerhaven van Terneuzen worden binnengebracht, alwaar de schipper een stevige uitbrander kreeg. middels al weer gemaakt. Mocht de tweede zich aandie nen en het is opnieuw een meis je, want Paul Dezutter is ervan overtuigd dat het nu wél een jongetje wordt, dan legt hij de afstand heen en terug af. „Maar dan ga ik wel trainen. GRIJPSKERKE - Een 22-jarige automobilist uit Vlissingen is vrijdagnacht lichtgewond ge raakt bij een aanrijding met een geparkeerde auto op de Marie- kerkseweg in Grijpskerke. De Vlissinger reed richting Ma- riekerke, maar hield niet vol doende rechts. Daardoor raakte hij links een geparkeerde auto. Door de klap schoof die auto en kele meters achteruit en kwam tot stilstand tegen een hek. De auto van de Vlissinger draaide 180 graden en kwam tot stil stand tegen een andere gepar keerde auto. De bestuurder werd door rondvliegend glas verwond aan zijn gezicht. NIEUWEGEIN - Tijdens de Ne- derlandse kampioenschappen baton twirlen in Nieuwegein hebben de geplaatste Zeeuwse deelneemsters zich goed gema nifesteerd. In sportcentrum Merwestein behaalde Ellen Geys uit 's-Heerenhoek in de se- niorenkampioensklasse op het onderdeel strutting de Neder landse titel. Mariska Duerinck uit Klooster- zande ging zaterdag met twee zilveren medailles naar huis. Ook het seniorenteam New Ge neration van showband KI oortje uit Kloosterzande be haalde zilver. Mariska Duerinck kwam net als Ellen Geys uit voor The Show girls uit 's-Heerenhoek. Haar tweede plaatsen behaalde zij in de junior-kampioensklasse op de onderdelen dancetwirl en twirling. Daphne Bussens en Danielle Patjouw van show groep Kloortje behaalden in de categorie juniorbeginners bei den een vierde plaats met res pectievelijk een strutting en twirling. door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Hij wist zeker dat zijn ongeboren kind een jon gen was. Paul Dezutter uit Aar denburg durfde er rustig om te wedden. Maar zijn voorgevoel bedroog hem. Want de kleine Esmee die zijn vrouw' Sandra 15 augustus ter wereld bracht, is toch echt een meisje. De echo scopie had het enkele weken daarvoor ook al verraden. En dus moest hij eraan geloven. Za terdag kwam hij de wedden schap met vriendin Pascale de Wever eindelijk na. Hij liep van zijn werk Dow in Terneuzen, naar zijn woonplaats Aarden burg. Vergezeld van een bezemwagen met zwaailicht legde hij de bijna dertig kilometer lange tocht te voet af. Zes uur na de start om zeven uur 's ochtends kwam Paul (31) thuis, op zijn gewone werkschoenen, aan. „Ik had het nog wel sneller kunnen doen, maar ik werd onderweg flink opgehouden. Ik moest per se koffie drinken onderweg." De spieren voelt hij nu wel. „Ik heb wel bewondering gekregen voor de wandelaars in de Vier daagse van Nijmegen of de be vrijdingsmars tussen Hoofd plaat en Knokke. Ik dacht dat doe ik wel even. Zonder te trai nen." Een nieuwe weddenschap is in- KOUDEKERKE - Boules Ple sant, de jeu de boulesclub voor invalide sporters in Koudeker ke, houdt zaterdag 28 november in de recreatieruimte De Babbe laar van het verpleeghuis Der Boede in Koudekerke voor de tiende keer de Zeeuwse kampi oenschappen jeu de boules voor invaliden. Veertig spelers uit heel zuidwest Nederland doen eraan mee. Er wordt gespeeld in 3 klassen. Een A-klasse voor gehandicapten die kunnen staan, een B-klasse voor rolstoelers met een goede handfunctie en een C-klasse voor rolstoelers met een slechte handfunctie spelend met hulp middelen. De wedstrijden be ginnen om 10.30 uur en duren tot ongeveer 16.30 uur. Het eve nement is voor publiek vrij toe gankelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23