Oranje schrikt pan tegenstand PZC Schaatsers zoeken nog naar vorm etergde Hingis neemt evanche op Davenport ielgische veldrijders rijpen de macht Jaspers te sterk voor mislukte voetbalprof Luyendijk wil wagen aan de kant zetten sport maandag 23 november 1998 21 olleyballers vrezen concurrentie KC Boutiette wint opnieuw Atleten van het jaar Bril wint wereldbekerwedstrijd Toernooiwinst handballers Bruijstens onderuit in finale Van Grunsven geniet van zege pr Edwin Alblas flBA-MAKUHARI - Met de irtijen tegen de andere Euro- se rivalen in het vooruitzicht, bben de Nederlandse volley- Uers op het WK nog een po ng gedaan de concurrentie lirik aan te jagen. Oranje won steren de laatste wedstrijd in liba-Makuhari met 3-0 van hina. De ploeg bereikte daar- jor, net als Joegoslavië, Rus- nd en Italië, zonder averij Ha- amatsu, waar vanaf dinsdag rder wordt gespeeld. De top er van de groep moet daar on- relkaar uitmaken welke twee negen het tot de Final Four hoppen. De twee halve-fina- len uit de andere groep zullen getwijfeld Brazilië en Cuba n. t door de wereldvolleybal- ad FIVB uitgedachte scena- ikomt aardig overeen met de rkelijkheid. FIVB-president iben Acosta was er met het g op de mondialisering van t volleybal veel aan gelegen i te voorkomen dat het slot- st van het WK in Tokyo een iropees onderonsje zou wor- n. De toernooiprofessoren oedden zo lang op het eelschema, dat er voor het K al met een aan zekerheid enzende waarschijnlijkheid n worden uitgegaan van een aal Four met twee Europese )egen en twee Zuid-Ameri- anse teams. slachting onder de Europese pploegen is nabij, nu de Chi- -groep - door Gerbrands eer- r profetisch de 'poule des lods' genoemd - zich in het ge el naar het onder Tokyo gele- n Hamamatsu verplaatst, lar gaan vanaf morgen de ppen rollen. albijl (bondscoach is er niet geheel rust op dat Nederland aan de Ibijl ontsnapt. „Uit wat ik tot toe heb ik gezien, weet ik dat lië op een indrukwekkende mierbezigis. Die hebben jon- ïs met veel ervaring, en een ide selectie. Zij zijn voor mij favoriet voor de wereldtitel. Joegoslavië is gedreven. Dat team speelt nu al enige tijd met elkaar en wat zij serverend laten zien, is bijna een nieuwe ont wikkeling." Gerbrands blijkt geschrokken te zijn van de Joegoslavische po wer aan de opslag. Ook Rusland ziet de Haarlemmer niet over het hoofd. Die fout heeft hij al eens gemaakt. „We dachten in de halve finales van de World League dat we dat redelijk on der controle hadden, maar twee dagen later werden we door ze geveegd. In het geval van de Russen moet je je op zes syste- meninstellen. Dat blijft een rare ploeg." Vluchtige berekeningen leerden Gerbrands gisteren dat twee overwinningen in de drie reste rende wedstrijden genoeg moe ten zijn om bij de eerste twee in de groep te eindigen. „Eén ne derlaag hoeft niet dodelijk te zijn. Ik had graag gezien dat an deren ergens onderweg waren gestruikeld, maar dat is niet ge beurd. Dus zitten we nu met de olympische topvier in hetzelfde schuitje, precies zoals Acosta heeft gewild. Hij was niet in Chiba, maar het is hem geraden dat hij in Hamamatsu komt kij ken." Hoewel Gerbrands ook de hon ger naar het hoogst haalbare heeft, is hij van mening dat het WK al iets heeft opgeleverd. „Voor ons was dit WK ook een ijkpunt om te kijken waar deze generatie, met een aantal debu tanten, in de wereld staat. Ik durf nu wel te zeggen dat we nog steeds bij de topvijf van de we reld horen. De laatste acht was een subdoel. Maar dit is een toernooi en dat gaat verder. Je kunt niet tussentijds ergens te lang bij stilstaan. We gaan nu voor de laatste vier en natuur lijk zal ik teleurgesteld zijn als we dat niet halen." „Het echte werk gaat nu pas be ginnen", verkondigde Bas van de Goor luid en duidelijk. De leider van de ploeg heeft al te veel gewonnen om de waarde van een klassering lager dan de eerste vier nog te kunnen inzien. De wedstrijd tegen de Verenigde Staten (12-15, 6-15, 11-15) en vooral China (15-5, 15-3, 15-8) moeten hem daarom plezier hebben gedaan, omdat het Ne derlands team nog niet eerder tegen een tegenstander van enig formaat zo domineerde als te gen de Aziaten. Op een dipje in de derde set na. „Daar kunnen we in een wedstrijd tegen China nog overheen komen, maar als ons dat tegen een van de drie grote teams gebeurt, maken we het onszelf wel heel erg moei lijk", waarschuwde Van de Goor. Wurggreep Bij 9-0 in de derde set liet Ne derland de wurggreep, waarin het China had, los. „Er werd op die stand een geintj e gemaakt en dat kunnen wij ons niet veroor loven", foeterde Gerbrands. Hij ontstak bij 10-6 in woede tij dens een time-out. Drukte om niets, meende international Guido Görtzen. „Dit was geen wedstrijd waarin het nodig was om nog wat extra agressie op te wekken. Na een paar ballen wa ren we weer in het gelid." Ger brands zat het akkefietje niette min hoog. „Dit zijn dingen die niet kunnen." Het leidde een beetje de aan dacht af van de opmerkelijke feiten in de wedstrijd. In de tweede set serveerde Reinder Nummerdor negen keer op rij en scoorde Nederland acht punten (van 6-3 naar 14-3) achter el kaar. Nummerdor verfraaide die serie nog eens met drie aces. Ook het percentage succesvolle aanvallen was uitzonderlijk hoog: zeventig procent op hon derd ballen. Een dag eerder lag dat percen tage tegen de Verenigde Staten, ook een partij die met 3-0 werd gewonnen, nog elf procent lager. Het opvallendste in die ontmoe ting was dat Nederland in de eerste set nog een 10-2-achter- stand ongedaan maakte en de set met 15-12 naar zich toetrok. Met dat kunststukje verwoestte Oranje de wil van de Amerika nen, die weer eens strandden in louter goede bedoelingen zon der resultaat. GPD Richard Schuil had met zijn krachtige sprongservice een belangrijk aandeel in de overwinningen van het Nederlands volleybalteam op de Verenigde Staten en China. foto Toussa i nt KI u iters/AN P EINDHOVEN (ANP) - KC Boutiette lijkt op kunstijs onver slaanbaar. De 28-jarige Amerikaan won zaterdag in Amster dam de zevende wedstrijd van de KNSB-competitie. Een dag later was hij opnieuw de snelste in Eindhoven. Boutiette toonde zich beide keren de snelste in de massasprint. Elfste- denwinnaar Henk Angenent kwam in Eindhoven ten val. Desondanks blijft hij leider in het klassement. Een goed voorbeeld doet goed volgen, want Jennifer Rodri guez heeft gisteren in Eindhoven de vijfde KNSB-marathon op haar naam gebracht. Daarmee trad zij inde voetsporen van haar vriend KC. De Amerikaanse schaatsster, die het afgelo pen weekeinde deelnam aan de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen, had nog nooit een race over vijftig ronden ge schaatst. Rodriguez toonde zich de snelste in de massasprint. Klassementsleidster Klasina Seinstra finishte als tweede. ANP MONTE CARLO - De Internationale Atletiekfederatie (IAAF) heeft Marion Jones en Haile Gebrselassie uitgeroepen tot atleten van het jaar 1998. Voorzitter Primo Nebiolo over handigde de prijzen gisteravond tijdens een gala in Monte Carlo. De Amerikaanse sprintster (en verspringster) Jones (100 meter) bleef net als de Ethiopische lange afstandsloper Gebrselassie (3000 m) afgelopen seizoen ongeslagen tijdens de prestigieuze Golden League-cyclus. Zij moesten de bonus van een miljoen dollar echter delen met de Marokkaan Hi cham el Guerrouj, die op de 1500 meter hetzelfde presteerde. Vorig jaar won Jones de titel beste atlete van het jaar ook al. Bij de mannen ging toen de eer naar de Keniaan Deen Wilson Kipketer. ANP AMSTERDAM - Roelof Bril heeft zondagmiddag tijdens Jumping Amsterdam de kwalificatiewedstrijd voor de we reldbeker springen gewonnen. Met het paard Bollvorm's Burggravin was de 34-jarige ruiter uit het Gelderse Westen dorp in de barrage de snelste foutloze deelnemer (35,89 secon den). Bij de eerste vier eindigden dne Nederlanders. Na de Zwitser Markus Fuchs met Interpane Tinka's Boy (0-37,28) werd Eric van der Vleuten met Vink Flower III derde (0- 37,35). De vierde plaat s was voor Jos Lansink met Nissan Car thago Z (0-39,31). ANP HAARLEM - Nederland heeft de veertiende editie van de Haaiiemse Handbalweek gewonnen. In de vijfde en laatste wedstrijd in de Haarlemse sporthal De Melkerij versloegen de mannen van de debuterende coach Ryszard Malag Litouwen met 23-20. De Nederlandse handballers bleven tijdens het evenement ongeslagen. Ze wonnen verder van Luxemburg, Israël, Estland en een Nederlands reserveteam, dat op het laatste moment moest invallen voor Turkije. De Turken zeg den vlak voor het toernooi af. Nederland B eindigde als vier de. Oranje won het evenement voor de derde keer, na eindze ges in '86 en '96, De Haarlemse Handbalweek vindt volgend jaar overigens in december plaats. Het Nederlands Handbal- verbond denkt voor die periode betere tegenstanders te kun nen strikken. ANP SEVILLA - Gerben Bruijstens is er niet in geslaagd de finale van het badmintontoemooi van Sevilla te winnen. De 23-jari- ge speler uit Nuenen was in de eindstrijd kansloos tegen Ri chard Vaughan. De Brit won overtuigend met 15-5 15-1. Het evenement in Spanje maakte onderdeel uit van het officiële wedstrijdcircuit van de Europese badmintonunie. ANP onze sportredactie 1W YORK - Tachtig weken erde Martina Hingis de we- dranglijst aan. In oktober ld ze in Filderstadt afgelost or Lindsay Davenport. De •jarige Amerikaanse werd kele dagen geleden boven ra uitgeroepen tot beste eelster van het jaar. it was tegen het zere been van ngis. De achttienjarige Zwit- se ging op zoek naar sportie- wraak. Een betere gelegen- Id als de Masters in New York is niet voorhanden. Hingis nd haar revanche. In de finale rsloeg ze zondag Davenport vier sets: 7-5 6-4 4-6 6-2. Ze n er de eerste plaats op de we- dranglijst niet mee terug, lar verdiende wel de officieu- wereldtitel. En één miljoen lden. toernooizege in Madison uare Garden was de eerste or Hingis in zes maanden. Het bovendien de titel die ze g ontbeerde op haar erelijst, (t de overwinning revan- eerde ze zich bovendien voor ar verlies tegen Davenport in finale van de US Open. or Davenport was 1998 een jzonder tennis jaar. Ze won zes (mooien, waarvan vijf sinds juli. „Dit was het jaar van mijn doorbraak", keek ze terug. „In deze finale speelde de ver moeidheid mee. Het was niet mijn beste wedstrijd. Ik ben een tikkeltje teleurgesteld, maar dat ebt na een uurtje wel weg." Davenport maakte zaterdag op weg naar de eindstrijd een einde aan de ongeslagen reeks van St effi Graf: 6-1 2-6 6-3. De 29-ja- rige Duitse won in de laatste drie weken twaalf duels in serie. Tegen Davenport gaf haar li chaam de strijd in de derde set op. Op 3-3 werd ze behandeld voor een blessure aan het bo venbeen, ze kreeg krampver schijnselen en onder haar rech tervoet zat een blaar ter grootte van een rijksdaalder. „Toch", aldus Graf, „is er maar één woord dat mijn gevoelens in de laatste drie weken weergeeft: onbeschrijflijk. Dit was een droom, die ik niet voor mogelijk had gehouden.Door haar pres taties keert Graf, die het seizoen begon als 91e van de wereld, te rug in de toptien. Hingis vloerde Spirlea in de hal ve finales: 6-2 7-6 (9-7). In de tweede set kwam ze terug van de achterstand van 5-1. In de tie break verzuimde de Roemeense toe te slaan op twee setpunten (6-4). Hingis ging alsnog aan de haal met de zege: 9-7. RTR/ANP n onze sportredactie MICHIELSGESTEL - De Igen blijven dit veldritsei- ra beheersen. Waar vorig jaar van der Poel en Richard lenendaal de wedstrijden mineerden, zijn het nu we- Idkampioen Mario de Clercq met name Sven Nijs die de ersen controleren. Dat ge urt zelfs in de Superprestige- edstrijd in Sint Michielsge- '1, de woonplaats van Richard oenendaal. 22-jarige Nijs loste in de orlaatste ronde zijn mede- ïchtér De Clercq en won zo. n zesde wedstrijd van het sei- en. Na het afgelopen week- tde met een zege in Sint Mi- ïelsgestel en Tsjechië (WB) jat de Belg uit de Raboploeg 'rel in het wereldbekerklas- lent als de Superprestige aan ileiding. Wim de Vos was op de 'e plaats de beste Nederlan der, terwijl Groenendaal met de twaalfde positie genoegen moest nemen. Groenendaal was na afloop teleurgesteld. „De topvorm ontbreekt, en dan maak je eerder fouten." Een valpartij zorgde ervoor dat Groenendaal ver terugviel. Ook de start verliep voor hem niet gunstig. De Nederlands kampi oen kwam in de eerste ronde als veertiende door en miste daar door de beslissende slag. Drie Belgen (Nijs, De Clercq en Ber den) en Wim de Vos namen in de derde ronde een kleine voor sprong. Groenendaal en Van der Poel reden lange tijd in de achtervol ging, maar kwamen niet dich terbij. De Vos fietste aan de lei ding goed mee, tot de zesde ronde. „Berden viel op een heu veltje en daardoor moest ik van de fiets af. Ik heb vervolgens al les gegeven, maar ik kon de ach terstand niet meer goedmaken", aldus De Vos. ANP Ondanks zijn motivatieproblemen was olympisch kampioen Gianni Romme nog bij machte om de tien kilometer in Heerenveen op zijn naam te schrijven. foto Jasper Juinen/ANP Wisselend succes tijdens wereldbekerwedstrijd Heerenveen door Johann Mast HEERENVEEN - Gunda Nie mann, Claudia Pechstein, Adne Söndral en Gianni Romme voegden afgelopen weekeinde door afstandszeges bij de we reldbekerwedstrijd in Heeren veen. belangrijke punten aan hun totaal toe, maar konden nauwelijks een waarde-oordeel over hun prestaties geven. Dat konden Rintje Ritsrna, Ids Post- ma, Jan Bos, Marianne Timmer en de meeste andere, wisselend presterende vaderlandse top pers evenmin. Tonny de Jong en Renate Groenewold bekroon den hun vroege vorm met per soonlijke records en Carla Zijl stra brak het Nederlands record op de 5 kilometer. „Ik heb nog helemaal geen po wer in de benen", zei wereld kampioen sprint Jan Bos na zijn tiende plaats op de 1500 meter. „Ik kan niet elke week in vorm zijn, het komt vanzelf", sprak tweevoudig olympisch kampi oene Marianne Timmer na haar opnieuw teleurstellende tiende plaats op de mijl. Rintje Ritsma en Ids Postma gaven toe dat ze de 10.000 meter in deze fase van het seizoen nog nauwelijks seri eus aankunnen. Het was, kort om, nog wat te vroeg allemaal. Niettemin klokten de schaat sers alleszins acceptabele tijden in Thialfzeker voor de tijd van het jaar. Bovendien zaten de toppers elkaar op de hielen. De 1500 meter van de mannen leek zaterdag zowaar op die van de Olympische Winterspelen in Nagano. De Noor Adne Söndral troefde Ids Postma in een recht streeks duel af in de laatste bin- nenbocht en finishte enkele honderdsten van een seconde eerder. Ritsma kwam, in tegen stelling tot bij de Spelen, met 1,49,98 precies tussen de Noor en de Fries in.- IJzeren wil Voor zowel Ritsma als Postma bleek gisteren dat het duurver- mogen in deze fase van het sei zoen nog niet optimaal is. Op de 10 kilometer moesten de twee Friese allrounders respectieve lijk twintig en dertig seconden toegeven op olympisch kampi oen Gianni Romme. „De benen zijn nog niet goed genoeg. Tot 5000 meter ging het redelijk, maar daarna begon ik ze te voe len", zei Ritsma. „Dan heb je zo maar twee seconden per ronde aan je broek." Hoewel Gianni Romme in het post-olympische jaar moeite heeft zich te motive ren voor de wedstrijden, hield hij Brigt Rykkje, de revelatie van vorig weekeinde in Hamar, in een rechtstreeks duel op de 10 kilometer van zich af. Het grote verschil waarmee Romme vorig jaar won, is echter weg. Bart Veldkamp gaf slechts tweetien- de van een seconde toe en ook Bob de Jong hield de schade be perkt. Zijn ploeggenoot Romme vond dat de 10 kilometer te vroeg in het seizoen op het programma stond. Bovendien had hij moeite om zich ervoor op te laden. Romme: „De must om te winnen is minder dan vorig jaar. In Na gano had ik de ijzeren wil om het ijs op te vreten. Nu dacht ik hal verwege de race: hij (Rykkje) zal me zo wel voorbij vliegen en dan gebeurt dat maar. Het publiek verwacht altijd dat ik win, maar ik zal er heus wel eens eentje verliezen. Dat is logisch." Verfrissend Mede als gevolg van het mindere presteren van Romme kropen de toprijders dichter naar elkaar toe. Het verschil tussen de num mer een en nummer zes op de 10.000 meter bedroeg vijf se conden. Volgens Veldkamp en Bob de Jong is echter ook het ef fect van de klapschaats nog niet uitgewerkt. Ook op de 1500 me ter van de vrouwen eindigden de nummers een (Claudia Pechs tein in 2,00,21) tot en met zes (Renate Groenewold in een per soonlijk record van 2,00,98) dicht bij elkaar. Behalve het Nederlandse record van Carla Zijlstra op de door Niemann gewonnen 5000 meter baarde het optreden van Tonny de Jong in Heerenveen opzien, op zowel de 1500 meter als de 5000 meter. Ze scherpte haar persoonlijke record op de 1500 meter aan tot 2,00,32 en werd vijfde op de 5 kilometer, de af stand waarop ze vorig jaar te leurstellend presteerde. In het team van sprinttrainer Peter Mueller heeft De Jong haar draai gevonden, zelfs op de lan ge afstanden. De Jong: „Na dat vervelende vo rige seizoen is dit jaar heel be langrijk voor me. Het is verfris send voor me geweest om naar een andere trainer te gaan." GPD van onze sportredactie VEGHEL - Zo opa, zo zoon, zo kleinzoons. Maar wel met een omweg, via een korte profloop baan in hel voetbal. Biljarter Anno de Kleine stond zondag voor het eerst in zijn loopbaan in de finale van het NK drieban den, maar verloor met 3-1 van favoriet en titelverdediger Dick Jaspers. De 38-jarige Helmonder komt dan wel uit een echte biljartfa- milie, maar voetballen was zijn eerste passie. Nadat hij al was uitgekomen voor het Neder lands amateurteam, begon hij bij Willem II aan een bestaan als broodvoetballer. Een rugbles sure blokkeerde na één seizoen deze weg, waarna hij het grote veld verliet en de kwetsbare mg over het kleinere biljart met groen vilt boog. De Kleines grootvader was er mee begonnen, vader Henk zet te de traditie voort. Hij werd tussen 1956 en 1970 drie keer Nederlands kampioen bandsto ten. Ook Anno's oudere broer Roger biljart, hij speelt in Ne derland in de derde divisie drie banden. Anno bleek getalen- teerder dan zijn broer. Zijn werkgever Arpa Shipping komt uit in de eredivisie. Voor de Brabander was het zijn eerste NK-finale. Hij haalde wel herhaaldelijk de finale van een grand prix-toernooi, maar daarin won hij nimmer. „Er is nooit meer dan een tweede plaats voor mij weggelegd", al dus De Kleine. Ook tegen Jas pers was hij weer kansloos. „Ik begon brutaal, maar kon het niet volhouden. Dick is gewoon de beste van de wereld." Voor Jaspers was het spelen van de finale van de Masters niets nieuws. De inwoner van Sint Willebrord haalde op 1996 na steeds de finale in de Brabantse gemeente. En die won hij ook steevast. Dit was alweer zijn vijfde zege, sinds de Masters in Veghel plaatsvinden. In totaal was het zijn zevende Masters- zege, aangezien hij ook in Don gen en Breda al eens de beste was. Desondanks speelde Jaspers matig. In de halve finale tegen Arie Weijenburg kwam de hou der van de wereldbeker tot het voor hem beschamende moyen ne van 0,978. Jaspers: „Ik stond ook dit week einde onder grote druk. Ik had na mijn zwakke partij in de hal ve finale een betere finale ver wacht, maar dat lukte niet. Ik kan me niet herinneren wanneer ik voor het laatst een moyenne onder de 1 heb gespeeld." ANP van onze sportredactie INDIANAPOLIS - Autocou reur Arie Luyendijk zet na de Indy 500 volgend jaar mei in In dianapolis een punt achter zijn carrière. De Nederlandse suc cesrijder kondigde aan te ver kiezen zelf te bepalen wanneer hij ophoudt, in plaats van daar toe te worden gedwongen. Luyendijk (45): „Gelukkig ben in in de omstandigheid zelf mijn afscheid te bepalen. De tijd is rijp om te stoppen. Ik denk dat er geen betere gelegenheid is dan tijdens de race in Indiana polis. De fans zijn geweldig voor me geweest en ik kijk uit naar een kans om hen daarvoor te be danken". De coureur startte in zijn loop baan tijdens veertien 500-races. Hij won in 1990 de Indy-CART en herhaalde die prestatie in 1997. Luyendijk, afkomstig uit Sommelsdijk, verkeert in de eli te van vijftien autocoureurs die meer dan één keer in de 82-jari- ge historie van de Indy-500 de race op hun naam hebben ge schreven. Luyendijk wordt ge schat op een totaal van 5,2 mil joen dollar aan prijzengeld in zijn loopbaan. RTR AMSTERDAM - De wereldbe ker dressuur en Anky van Grunsven blijven met elkaar vergroeid. Na haar zege tijdens Jumping Amsterdam met Par- tout genoot ze met volle teugen. De jury plaatste de amazone gisteravond met ruime voor sprong op de eerste plaats. Haar 77.54 procent was veel beter dan de Duitsers Alexandra Simons- de Ridder op Chacomo (75.06) en Jurgen Wirths met Souver- aen (74.80). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21