59 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jproer in Jakarta eist zes levens Tw en ska art en 1 Hevige kou geselt Europa NU OOK IN GOES! 4 WEKEN etl Beroemde tenoren verzwegen inkomsten ioslims lynchen Ambonese katholieken na geschil en gerucht over brand bnflict alië en iirkije scaleert Midwinterschouw Treinpersoneel in zes landen EU staakt Rouw om dood Starovojtova WK-titel Haarhuis en Eltingh Feyenoord wint moeiteloos 19 D66 profileert zich als sociaal-liberale partij VOOR 15,00 Veinig wind v8rwegend zonnig, droog en weinig and. Koud met middagtemperatuur mstreeks +2 graden. He jaargang no. 279 «andag 23 november 1998 sse nummers 1,75 Van Uw eigen negatief! (Nieuw: creatieve wenskaarten met eigen tekst! Vraag ernaar in onze winkel) VA I FOTO VERSCHOORE Goes Vlissingen Middelburg Hulst Temeuien Zicrikzee Etten-leur lonze redactie buitenland FRANKFURT - De drie teno ren Luciano Pavarotti, Placido Domingo en José Carreras en je Spaanse sopraan Montser- iat Caballé zijn de Duitse fis samen in totaal nog twaalf miljoen mark (circa 13,2 mil joen gulden) schuldig. Placido Domingo zou de belas tingdienst nqg 5,3 miljoen mark aan inkomstenbelasting en BTW moeten betalen, zo meldt het Duitse weekblad Der Spiegel. Bij Carreras gaat het om 4,5 miljoen, Pavarotti om rond twee miljoen en Caballé moet nog 486.000 mark beta len. Volgens het blad Focus dreigt de artiesten bij hun volgende optreden in Duitsland inbe slagname van bezittingen. De zaak is aan het licht gekomen door een proces tegen de con certorganisator Matthias Hoffmann. Deze zegt dat de artiesten bewust aan de belas tingontduiking hebben meege holpen omdat zij hun inkom sten via brievenbusfirma's incasseerden. Hoffman wordt ervan verdacht tientallen mil joenen aan inkomsten verzwe gen te hebben. AP nonze redactie buitenland KARTA - Zes mensen ju gisteren in het noor- n van de Indonesische lofdstad Jakarta omge- inien bij ernstige rellen. ngokhal en een protestantse rk gingen in vlammen op en katholieke kerk en school rden geplunderd en vernield or moslim-jongeren, die ge- ipend waren met stokken en Essen. etnisch-religieuze rellen Istonden na een nachtelijk afliet rond de gokhal, waar holieke Ambonezen werk en het gerucht dat een mos- in brand zou zijn gestoken, oepen van honderden mos- -jongeren gingen 's morgens ieg de straat op om revanche nemen. De zes slachtoffers iren allen van Ambon afkom en werden verminkt terug- ionden. In de katholieke kerk net een trouwerij aan de ïg. Bruid en bruidegom kon- r izich nog net op tijd uit de ïten te maken, voordat de slims de kerk binnendrongen alles kort en klein sloegen. rellen, waarbij ook geplun- rd zou zijn, duurden de hele hoewel de politie en het le- )ME - De crisis tussen Ankara Rome over de Italiaanse wei- ring de leider van de Koerdi- le Arbeiderspartij PKK Öca- nit te leveren is het afgelo- weekeinde geëscaleerd. Na- de Turkse regering Italië rder haar 'eeuwigdurende vij- dschap' in het vooruitzicht 1de, beloofde zij gisteren aak. Turkse minister van Defen- Sezgin verklaarde gisteren tltalië geen Turkse defensie- drachten meer krijgt en dat hier misschien niet bij zal jven. Verschillende Turkse anten meldden dat de staat- eide wapenindustrie de im- rt stopzet van Italiaanse wa ns en munitie, jaarlijks goed or bijna 600 miljoen gulden. Italiaanse helikopterbe- jf Agusta maakte tot de hui- je crisis kans op een miljar- ïorder voor de bouw van 145 'echtshelikopters. Turkije f' look een klacht over Italië in- enen bij de NAVO, waar beide idenlid van zijn. rij man leider van de Koerdische Ar- iderspartij PKK verliet zater- het ziekenhuis waar hij ids zijn arrestatie op 12 no- mber wegens hartproblemen [bleef. Öcalan verhuisde naar Qgeheim privéadres in Rome, iar hij moet wachten op een uts uitleveringsverzoek. Bonn voor 23 december niet [■uitlevering vraagt, is Öcalan ij man. Duitsland heeft in- ddels het arrestatiebevel te- Q Öcalan uitgebreid met andstichting en moord. Het rspronkelijke bevel beperkte htot de opdracht die Öcalan 1984 zou hebben gegeven een rallige PKK-functionaris in ritsland te vermoorden. Sinds rt wordt bovendien de moge- ke ontvoering onderzocht van ie jongeren ui t Duitsland naar K-trainingskampen in Bei en Nederland. al gespannen relatie tussen Europese Unie en Turkije eeg zaterdag een nieuwe klap venverken. De EU stelde zich ntificaal achter het Italiaan- besluit Öcalan niet uit te leve- het Turkse volk groeide de [elopen dagen de steun voor l'algemene boycot van Itali- nse producten. Italiaanse toe ten wordt aangeraden Tur- je te mijden zolang de crisis ortduurt. RTR/AFP/DPA ger pantsenvagens en traangas inzetten en waarschuwings schoten losten in de buurt die grenst aan de Chinese wijk van Jakarta. Mariniers zetten stra ten af, zodat het bijna onmoge lijk was de wijk in of uit te gaan. Omstanders juichten spontaan toen de harde wind het vuur in de brandende gebouwen hoog deed oplaaien. Brandweerau to's werd de weg versperd. De moslim-jongeren trokken tot laat in de middag in grote groepen door de buurt en richt ten vernielingen aan. Bij een groot winkelcentrum lieten de moslims vanaf een brug een brandende autoband voor zich uit rollen, terwijl ze snel oprukten naar het complex waar vooral veel Chinese com puterwinkeltjes zijn gevestigd. Buurtbewoners hadden zichzelf voorzien van stokken, messen en ijzeren staven. Winkeliers sloten snel de luiken en verkopers van etenswaren duwden gehaast hun karretjes voor zich uit. „Wegwezen, weg wezen", riep een man met een knuppel en een groot mes tegen een treuzelende achterblijver. „Het is hier gevaarlijk". Even voordat de menigte het winkel centrum bereikte, vuurde een handvol militairen waarschu wingsschoten af en gooide ti'aangasgranaten om de op mars van de joelende meute te stuiten. Intussen gaf een adviseur van de Indonesische president Habibie gisteren toe dat vrijdag bij een bloedbad in Oost-Timor zeker 44 doden zijn gevallen. Volgens de radio in Lissabon daarente gen heeft het Indonesische leger Een jonge Indonesiër reageert triomfantelijk, nadat hij samen met andere jongeren voor een kerk in Jakarta enkele auto's in brand heeft gestoken, foto Paula Bronstein/AP van onze redactie buitenland WARSCHAU - De hevige kou de in grote delen van Europa heeft al aan tientallen mensen het leven gekost. In Polen be zweken de afgelopen dagen zeker 28 personen aan onge bruikelijk lage temperaturen tot 26 graden onder nul. De slachtoffers waren vooral alcoholisten en daklozen. De Poolse politie haalde twee honderd dronken mensen van de straat om te voorkomen dat ook zij dood zouden viiezen. In Moskou stierven bij tempera turen rond de min 15 graden zeker dertien mensen. In Noord-Roemenië stieiven al negen mensen door de kou. In Italië stierven vijf mensen als gevolg van de koude en sneeuwstormen. Het winter weer, dat talrijke verkeerspro blemen veroorzaakte, rukte op tot het zuiden van het land. In het Franse Toulouse over leed een 40-jarige dakloze vrouw aan onderkoeling. Vrij dag vond de politie in Parijs het bevroren lichaam van een 3 6-j arige zwerver in een slaap zak. In andere delen van Frankrijk kwamen twee dak lozen om door de kou en vielen ook doden en gewonden bij on gelukken wegens gladheid en sneeuw. In België lag een 30- j arige student levenloos voor zijn huis. Ook hij is mogelijk doodgevroren. De aardappeloogst die na de wateroverlast nog deels gered leek te kunnen worden, is door de vroege vorst definitief ver loren. Het gaat om zo'n 55.000 hectare grond waarop nog aardappelen staan en die de boeren zo'n 600 miljoen gul den zou opleveren. Dit zegt A Maarsingh, voorzit ter van de vakgroep Akker bouw van de boerenorganisa- tie LTO-Nederland. „Vrijdag hebben we alles nog geïnven tariseerd en daaruit bleek dat er nog heel veel in de grond zit Het gaat om 5900 hectare met pootaardappelen, 35.000 hec tare met consumptieaardap pelen en 14.000 hectare met zetmeelaardappelen. Al deze aardappelen kunnen we als verloren beschouwen", aldus Maarsingh. Zorgen heeft Maarsingh ook over de suikerbieten, al kun nen die de vorst beter verdra gen. „Het wordt ontzettend spannend, want het is niet ze ker of we de suikerbietenfa- brieken nog van grondstoffen kunnen voorzien. Het hangt van de vorst: zet die door of niet." Wegenwacht De Wegenwacht van de ANWB zet vandaag extra mensen en materieel in om automobilis ten met koudeproblemen snel te kunnen helpen. De Wegenwacht is de afgelo pen dagen veel geconfronteerd met de gevolgen van de kou: startproblemen, vlokkende diesel en weigerende accu's. „Velen hebben zich onvol doende voorbereid op het win terse weer", zegt een woord voerder. AFP/RTR/DPA/ANP Uit Kosovo gevluchte Albane zen voor de deur van hun tijde lijk verblijf in Turiak, 50 kilo meter ten zuidwesten van de Kosovaarse hoofdstad Pristi- na. Door de koude en de sneeuw kunnen hulpverleners de vluchtelingen steeds moei lijker bereiken. foto Vadim Ghirda/AP Advertentie Kijk in deze krant PARIJS - In Frankrijk is gister avond het startsein gegeven voor een treinstaking in zes Eu ropese landen. Het spoorweg personeel protesteert tegen het voorstel van de Europese com missie de komende tien jaar 25 procent van het spoor te libera liseren. Het wordt daardoor ook voor andere paitijen dan de huidige nationale monopolisten moge lijk om in deze sector te opere ren. Vanaf acht uur reed in Frankrijk slechts een op de drie treinen. De Thalys, die via Brussel naar Amsterdam en Keulen gaat, rijdt helemaal niet. Passagiers van deze lijn worden met bussen vervoerd. De Eurostar naar Londen vertrekt gewoon vol gens de dienstregeling, evenals de hogesnelheidslijn Parijs-Lil- le. In België kwam gisteravond het hele treinverkeer voor 24 uur stil te liggen. Er rijden ook geen internationale treinen meer, waardoor ook in Nederland een groot aantal reizigers zal stran den. In Spanje en Griekenland wordt vanaf komende nacht gestaakt. In Luxemburg en Portugal staan werkonderbrekingen van twee uur op het programma. RTR/DPA/AFP naar schatting honderd mensen gedood. Portugal heeft naar aanleiding van deze berichten besloten het beraad met Indonesië over de toekomst van de gewezen Por tugese kolonie op te schorten. Minister Jaime Gama van Bui tenlandse Zaken heeft VN-se- cretaris-generaal Kofi Annan gevraagd de zaak te onderzoe ken. GPD/AFP/ANP/RTR Een Rus kijkt naar een foto van het prominente parlementslid Galina Starovojtova die in Sint Petersburg is ver moord. De dood van de liberale politica heeft veel Russen geschokt. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh zijn in Hartford wereldkam pioen in het dubbelspel geworden. Het Nederlandse tennis- duo versloeg in de finale het koppel Mark Knowles en Daniel Nestor, 6-4 6-2 7-5. Het was de laatste keer dat Haarhuis en Eltingh samen speelden. Eltingh beëindigt zijn loop- baan Het duo was in 1993 ook al eens wereldkam- I pioen. Feyenoord heeft de leiding in de eredivisie verstevigd. De Rotterdammers boek ten zaterdag tegen Cam- buur Leeuwarden alweer de tiende zege van het sei zoen: 4-0. Julio Cruz was op de verwarmde grasmat van De Kuip met twee tref fers de grote man bij Feye noord. Peter van Vossen (foto) scoorde eenmaal. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13, 14,15,16,17,19,21 en 22. door Cees van der Laan en Margit Kranenburg DEN HAAG - D66 accepteert 32 jaar na de oprichting dat ze so ciaal-liberaal is. Het congres van de partij nam zaterdag in Gouda een voorstel aan om deze aanduiding voortaan te gebrui ken. Ook komt er voor het eerst een beginselprogramma. Zowel een 'politiek etiket' als een beginselprogramma was ja renlang onbespreekbaar. Het besluit is dan ook een radicale afrekening met het verleden en het gedachtegoed van partij - oprichter H. vanMierlo die wars was van dogma's en ideologieën. Toch had hij geen grote proble men met de veranderingen. „De partij vernieuwt zich elke acht jaar", reageerde hij. De aanduiding 'sociaal-libe- raal' zal niet in het logo van de partij worden gebruikt. ..Het hoeft niet per se op ons briefpa pier", zei D66-leider De Graaf. „Maar we zullen het wel gewoon zeggen. We zijn het tenslotte al tijd al geweest." Het aannemen van de twee voorstellen is een groot succes voor de groep dissidente D66- jongeren onder de naam Op schudding. Zij willen de partij vernieuwen en herkenbaarder maken na het desastreuze ver lies bij de gemeenteraad- en Ka merverkiezingen eerder dit jaar. Twintig van de 26 voorstellen van Opschudding werden door het congres overgenomen. De poging om de partijkleur te veranderen van groen in geel lukte echter niet. De jongeren hadden de kleurverandering voorgesteld voor een betere her kenbaarheid. D66, CDA en GroenLinks hanteren nu dezelf de steunkleur. De Graaf had geen moeite met Advertentie DE LEVERANCIER VOOR DE AUTOMOBIELBRANCHE IN ZEELAND Verrijn Stuartweg 8 Tel. 0113-215555 fax 211414 de voorstellen van Opschud ding. „Stook een lekker vuurtje onder de partij, we hebben dat nodig. Zolang we maar niet ver branden." Partij voorzitter T. Kok reageerde zuiniger. „Op schudden mag, als het kussen maar heel blijft." Prominenten als J. Terlouw en L. Brinkhorst juichten de vernieuwingen toe. Het congres nam ook een voor stel aan om het Centraal Plan bureau een laatste onderzoek te laten doen naar nut en nood zaak van de Betuwelijn. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voorletters: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1