Fusie Achmea en Rabo versneld Euro speelbal van de politiek IPZC Ook Jan Baan stapt op bij kwakkelend Baan Company Hobbyclub HCC legt Internet-aanbieders vuur aan de schenen Problemen bij samenvoegen vallen mee economie Nedlloyd moet goedkoper werken Sphinx richt vizier op douchen Import stijgt licht Vijftig banen weg bij Curver Industrie steekt meer in milieu Rentetarieven ongewijzigd j Volgens Severein biedt de HCC's Hobbynet via sendee provider InterNLnet dezelfde snelheid en kwaliteit als doorsnee service providers, inclusief ISDN. Voor 6 per maand kan dat worden Fusie AOT en Labouchere in januari rond economie wijzer vrijdag 20 november 1998 Het Nedllovd hoofdkantoor in Rotterdam. van onze redactie economie LONDEN - De fusie tussen scheepvaartbedrij- ven van P&O en Nedlloyd heeft geleid tot een aanzienlijke reductie van de kosten. Verdere terugdringing van de kosten blijft echter nood zakelijk. In een toelichting op de resultaten in het derde kwartaal liet P&O Nedlloyd-topman T.C. Harris daar gisteren geen enkele twijfel over bestaan. Kostenbesparingen hebben er, samen met ruim 10% meer vervoerde containers, voor gezorgd dat deBrits/Nederlandse rederij het in het der de kwartaal van dit jaar redelijk goed heeft ge daan. De winst van 30 miljoen dollar (ruim 54 miljoen) lag 20% hoger dan die over hetzelfde kwartaal van 1997. Nieuwe besparingen denkt Harris vooral te kunnen realiseren in de tele communicatie. Volgens financieel-directeur H. Meijer heeft vooral de inzet van nieuwe en grotere contai nerschepen bijgedragen aan een beter opera tioneel resultaat. De afgelopen maanden bracht P&O Nedlloyd vier schepen (Sout hampton, Rotterdam, Kobe en Kowloon) in de vaart. GPD/ANP MAASTRICHT - Keramiekproducent Sphinx Gustavsberg gaat de komende maanden miljoenen guldens investeren in de verkoop en marketing van douche wanden en -cabines. Het voor deze operatie benodigde geld hoopt Sphinx binnen te halen uit de verkoop van dochter Wisa, een kunststofver- werkend bedrijf dat spoelsystemen en stortbakken voor toi letten produceert. Wisa heeft twee fabrieken, in Arnhem en Soesterberg. De onderneming telt zo'n 150 werknemers en is goed voor een omzet van ruim 50 miljoen. Sphinx Gustavsberg heeft zijn winst in de eerste helft van het op 1 april begonnen boekjaar 1998/99 toch zien stijgen, on danks de toenemende concurrentie en de malaise in Rusland. De sanitairproducent behaalde een nettoresultaat van 2,4 miljoen tegen twee ton in de overeenkomstige periode vorig jaar. De omzet daalde iets, tot 319 miljoen. ANP VOORBURG - De export is in augustus wij wei stabiel geble ven. De import van goederen nam met 5 procent toe. De uit voer naar Oost-Azië lag een kwart lager dan in augustus 1997. In de eerste zeven maanden van dit jaar steeg de uitvoer nog met 8 procent, In augustus nam de export toe met 1 procent tot 29 miljard gulden. Ook de stijging van de invoer lag de eerste zeven maanden van dit jaar op 8 procent. In augustus steeg de import met 5 procent tot 27 miljard gulden. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) schrijft de verminderde groei van de handel met het buitenland deels toe aan prijsontwik kelingen. Het handelsoverschot komt de eerste acht maanden van het jaar uit op 19 miljard gulden. ANP BRUNSSUM - Bij kunststofbedrijf Curver in Brunssum ver dwijnen volgend jaar vijftig van de 230 arbeidsplaatsen. Het Amerikaanse bedrijf Rubbermaid, dat Curver begin dit jaar van DSM overnam, wil een deel van de productie naar Oost- Europa overbrengen. Voor vakbond FNV is de gang van zaken niet acceptabel omdat bij de overname door Rubbermaid is afgesproken dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen. De vakbond vindt dat als een deel van de productie wegvalt, daar ander werk voor in de plaats moet komen. De bond vreest dat Curver door de ontslagen zo klein wordt dat het voortbestaan van het bedrij f in gevaar komt. In Bruns sum vindt de productie plaats van producten als afvalem mers, vershouddozen en wasmanden. ANP DEN HAAG-De industrie heeft in 1997 ruim 1,5 miljard gul den geïnvesteerd om het milieu te beschermen. Dat was 300 miljoen meer dan in 1996. Bedrijven namen vooral maatrege len tegen luchtverontreiniging, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Met 7 00 miljoen gulden was de aardolie-industrie de grootste investeerder. Ook de chemische industrie en de delfstoffen winning stopten veel geld in milieubescherming. Van de in vesteringen in de industrie is in 1997 bijna 6 procent aan het milieu besteed. In 1996 was dit iets meer dan 5 procent. ANP PARIJS - Zowel de Duitse als de Franse centrale bank heeft de rentetarieven gehandhaafd. Het sprankje hoop op een rente verlaging, dat financiële markten koesterden, vervloog giste ren op de vergadertafels van beide banken. De Bundesbank handhaafde de beleningsrente op 3,3 pro cent. Het disconto en het lombardtarief bleven op respectie velijk 2,5 en 4,5 procent. De Franse centrale bank liet ook de beleningsrente op 3,3 procent. Het Franse tarief voor vijf- tot tiendaagse leningen bleef op 4,6 procent. KRF/ANP door Arjo Klamer Dat de gulden verdwijnt, moeten de meeste Neder landers nu wel weten. Jaren lang hebben de 'eurocraten' hun gang kunnen gaan maar nu hun euro concreet wordt, gaan de burgers zich ermee be moeien. Dan blijkt hoe slecht de constructie met de euro in elkaar zit en hoe misleidend de argumenten waren waarmee de eurocraten hun zaak door gedrukt hebben. Vorige week kwam het midden- en klein bedrijf in opstand. De eurocraten hadden de ge organiseerde detailhandel te verstaan gegeven dat de om zetting van de euro zeker een maand zou moeten duren. Sneller zou niet kunnen vol gens de almachtige banken. De winkeliers zien gebeuren dat ze een maand lang met twee kassa's moeten werken en continu van guldens in euro 's moeten omrekenen en omge keerd. De verwarring bij ie dereen zal groot zijn, temeer daar de omrekening lastig is (deel maar eens 7 door 2,21). Chaos Kijk, dit maakt de discussie over de euro concreet. Ieder een kan zich wel iets voorstel len bij de chaos op de markt wanneer alles twee prijzen Duisenberg zou nog wel eens met Oskar Lafontaine (1), hier op de foto met de Europees Commissa ris voor Financiën Yves-Thibault de Silguy, te maken kunnen krijgen, foto Thomas Köhler/EPA van onze redactie economie UTRECHT - De Rabobank en de Achmea Groep streven al in 1999 naar een volledige fusie. Aanvankelijk wilden beide co- operaties dit proces in twee etappes uitvoeren. Dat zou zo'n drie jaar in beslag nemen. Het samenvoegen van twee coöpe raties blijkt echter minder ge compliceerd dan verwacht. De Rabobank en Achmea kon digden hun samenwerkings plannen in juli dit jaar aan. Oor spronkelijk wilden zij op 1 januari 1999 gezamenlijk een dochter oprichten, waarin zij (beide voor 50 procent zouden participeren. Achmea zou al .haar activiteiten (onder meer Centraal Beheer, FBTO, Avéro, Zilveren Kruis, Staal Bankiers 'en het pensioenfonds PVF) in deze houdstermaatschappij on derbrengen, Rabobank alleen de dochters Interpolis en Robe- co. "De resterende onderdelen van de bank, zoals de Rabobanken zelf, Rabo International en par ticipatiemaatschappij Gilde, zouden pas in 2002 met deze houdstermaatschappij opgaan in een nieuwe coöperatie. De plannen voor de oprichting van de houdstermaatschappij zijn nu van de baan.We streven ernaar om al in de loop van 1999 een volledige all-finance groep te presenteren", aldus een woordvoerder van de Rabo bank. „Als dat ons gaat lukken en we komen de komende zes a zeven weken van de besprekin gen net zo ongeschonden door als de eerste, is er sprake van een versnelling van ruim twee jaar. Grootste Met de combinatie Rabobank- Achmea, elk afzonderlijk toch al niet de kleinste, ontstaat een financiële groep die op vrijwel alle terreinen waar geld omgaat zich tot de grootste in Neder land mag rekenen. Zowel in bankieren, commerciële en so ciale verzekeringen, vermo gensbeheer en pensioenen mo gen de coöperaties, waarvan de door Fred van Essen AMSTERDAM - De Hobby Computerclub (HCC), met 95.000 leden de grootste compu tervereniging ter wereld, biedt zijn leden vanaf volgend jaar gratis Intemet-toegang en e- mail aan. De HCC'ers hoeven al- leen telefoonkosten te betalen, j De vereniging zonder winstoog- merk wordt daardoor een felle concurrent van de commerciële bedrijven die Internet aanbie den. Een prijzenslag behoort tot de mogelijkheden. „Een prijsdoorbraak",zei L. Severein, directeur van cle HCC gisteren bij de presentatie in het Amsterdamse NewMetropolis. De HCC biedt de Internet-toe- gang en allerlei diensten zoals dagelijks nieuws, testrappor ten, spelletjes en vermaak als 'ledenservice'. De leden betalen, behalve het lidmaatschap van ƒ75 per jaar, eenmalig 17,50 voor software j en administratiekosten en heb ben dan onbeperkte Internet toegang. Ze betalen verder al leen de kosten van de lokale te lefoonverbinding met Internet I aan KPN Telecom. Concurrent De computerclub wordt daar door een mogelijk geduchte concurrent van de commerciële bedrijven die hun brood verdie nen met Internet. De meeste re kenen behalve een abonnement van een paar tientjes ook enkele guldens per uur. De kabelbe drijven bieden Internet zonder telefoonkosten (omdat de ver binding buiten het telefoonnet van KPN omgaat) maar die abonnementen zijn meestal ook veel duurder (70 tot 90 gulden per maancl). Ze bieden doorgaans ook 'onbe- perkt surfen'maar bij A2000(in Amsterdam, Zaanstreek, Pur- 1 merend en Hilversum) moeten grootgebruikers bij betalen. Overigens gaat 90% van het Internet-'verkeer via de telefoonlijn. De tarieven daar van - ongeveer 4 per uur over- dag en 2 na 20.00 uur - gaan volgend jaar door ingrijpen van deOpta 15% tot 25% omlaag. Snelheid fusie in een stroomversnelling is geraakt, zich tot de top-drie re kenen, ondanks het feit dat de concurrentie - ABN Amro, ING Groep, Fortis, Aegon - zich de afgelopen tijd aan het fusie- en overnamefront niet onbetuigd hebben gelaten. De positie van Rabo-Achmea is met name in de verzekerings sector opmerkelijk te noemen. Het gecombineerde marktaan deel van Rabo-dochter Interpo lis en de Achmea-onderdelen Centraal Beheer, Avéro en FB TO in de Nederlandse levens verzekeringen komt uit op on geveer 14 procent, iets meer bijvoorbeeld dan zelfs Aegon, maar nog wel op respectabele afstand van ongeveer 22 pro cent van marktleider Nationa- le-N ederlanden. Marktaandeel In de schadesector ontstaat, met de bij elkaar opgetelde markt aandelen van de betrokken ver zekeraars, de grootste Neder landse marktpartij. Ruim 14 procent van de verzekerde Ne derlanders heeft een polis bij Centraal Beheer, Interpolis en een grote ziektekostenverzeke raar als Achmea-dochters Zil veren Kruis en Het Groene Land. Het marktaandeel van de nieuwe combinatie overstijgt dat van Nationale-Nederlan- den, al jaren verreweg de groot ste partij, ruimschoots. De machtsverhoudingen in het bankwezen verschuiven aan zienlijk minder ingrijpend door de grote coöperatieve fusie. Ge meten in de bedragen die in de boeken staan was de Rabobank al een tijdlang de tweede bank van Nederland, achter ABN Amro Bank. Samen met Staal Bankiers (20 miljard gulden), de Achmea Hypotheekbank (15 miljard) en drie kleinere bank- dochters komen de coöperatie ve bankiers op een balanstotaal van ongeveer 500 miljard gul den. Ook op andere terreinen komt er in de nieuwe fusiecombinatie veel geld bij elkaar. Bij het be legd vermogen van Rabo-doch- ter Robeco, inmiddels rond de verhoogd tot dubbel ISDN (128 kilobit per seconde) en krijgt de HCC'er toegang tot de 'help desk' van InterNLnet. Severein verwacht volgend jaar een toestroom van 'tienduizen den' nieuwe leden die op het In- ternetaanbod afkomen, en nog eens tienduizenden in de jaren daarna. De 60.000 HCC-leden die al een abonnement hebben bij een service provider kunnen hun abonnement per volgend jaar opzeggen, aldus Severein. Marktplaats Vanaf januari kunnen 15.000 le den gebruik maken van de 'HCC Community' op Internet, vanaf maart de rest. De kosten van 'enkele miljoenen' in het eerste jaar, worden gedragen door be drijven die via een 'markt plaats' op het HCC-net produc ten en diensten verkopen. IDG, ook uitgever van HCC's clubblad ComputerlTotaal, verzorgt de nieuwsdienst, Reed- Elsevier-dochter PBNA ver koopt cursussen. GPD AMSTERDAM - De fusie tussen hoekmans- en optiebedrijf AOT en zakenbank Labouchere moet in januari afgerond zijn. Dit heeft een woordvoerder van AOT gistermiddag gezegd. Volgens de zegsman zal de ver dere procedure nog enkele we ken vergen. „We moeten de fu sieplannen eerst nog aan onze aandeelhouders voorleggen en tussen de oproep en de vergade ring zit al twee weken.Die ver gadering kan in december plaatsvinden. „Maar eerst moe ten we de structuren duidelijk hebben. Daarbij komt dat de cember een vervelende maand is om aandeelhouders bij elkaar te krijgen." Hij benadrukt dat dit een normale gang van zaken is en dat er geen sprake is van ver traging, zoals sommige media suggereren. Eind vorige week kwam de weg vrij voor de fusie. De Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE) liet zijn twijfels over de onaf hankelijkheid van het hoek- mansbedrijf varen, nadat AOT akkoord ging met de eis dat de fusie en de afsplitsing van de hoekmansbedrijven gelijktijdig moeten plaatsvinden. ANP 200 miljard gulden, komt zo'n 50 miljard van PVF, vroeger een onderdeel van het GAK. Deze Achmea-poot verzorgt de admi nistratie van en beheert het ver mogen voor ruim negentig pen sioen-, VUT-, spaar- en sociale fondsen. Eerder bleek tijdens de fusiebesprekingen de wens van PVF om niet met Robeco op één hoop te worden geveegd een groot probleem. Hoe deze be lemmering is weggenomen moet nog blijken. Behalve een dominante speler op de Nederlandse hypotheek markt - Rabobank is met een aandeel van ongeveer 40 pro cent al jaren marktleider - ont staat er ook een grote partij in de sociale zekerheid. Achmea heeft een nauwe samenwerking met het GAK, waar PVF weel bij kan terugkeren, terwijl de Rabobank zaken doet met de uitvoeringsinstelling GUO. Kartelwaakhond de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa) liet al in een eerder stadi um weten uiterst kritisch te zul len kijken naar machtsconcen traties in de sociale zekerheid. Op die markt zijn door het te rugtreden van de overheid tal van nieuwe verzekeringen als een nabestaandenpensioen, WAO-verzekering en binnen kort ook een WW-polis. De uit gebreide gegevensbestanden bieden verzekeraars en banken de mogelijkheid om op maat ge sneden producten aan te bieden, zonder dat ze gebruik hoeven maken van dure fratsen als tus senpersonen of een uitgebreid marketingapparaat Geesten De voormalige Boerenleenbank en Achmea zijn verder in feite gelijkgestemde geesten. Vrijwel alle, eerder door Achmea over genomen of in een fusie betrok ken partijen konden hun activi teiten zelfstandig en onder eigen naam voortzetten. De le den zijn via ledenraden verte genwoordigd en hebben zo een vinger in de pap van deze onder linge verzekeraar en coöperatie. Voor de 480 lokale Rabobanken geldt hetzelfde. ANP/GPD heeft, met guldens betaald kan worden maar het wisselgeld in euro's komt. 'Dat is dan 18 gul den' 'Hier is een geeltje'. 'Dan krijgt u van mij - even rekenen - 2 euro's en 66 cent terug.' 'Af zetter!' En dat een maand lang. Terecht dat de winkeliers zich verzetten. Maar ze maken geen schijn van kans, ook niet met de steun van de Tweede Kamer. De eurocraten beslis sen. Ondertussen wordt duidelijk dat hun euro-bouwwerk op drijfzand staat. Mijn belang rijkste kritiek is altijd geweest dat de Europese Unie politiek niet klaar is voor een stand vastige Monetaire Unie. De Europese politiek is labiel en daarmee staat de euro op de tocht. 'Onzin', liepen de euro craten en hun medestanders. Steeds weer wezen ze op kei harde afspraken die de stabili teit van de euro zouden garan deren. In de eerste plaats zou de Eu ropese Centrale Bank vol strekt onafhankelijk van de politiek opereren. Politieke belangen zouden dus niet kun nen interveniëren bij het bepa len van het monetaire beleid in Europa. Komt de politici een beetje meer inflatie uit, dan kan Duisenberg (van die Euro pese Centrale Bank dus) doen alsof zijn neus bloedt. En dan was er het stabiliteitspact waarin de eurolanden zich hebben verplicht hun over heidsbegrotingen in balans te houden. Wisseling Maar de Europese Unie kan deze beloftes politiek niet waarmaken, zo blijkt inmid dels. Een simpele politieke ge beurtenis als de wisseling van de macht in een van de lidsta ten is al voldoende om de poli tieke afhankelijkheid van de Europese Centrale Bank bloot te leggen. De nieuwe Duitse kanselier Schroder en zijn mi nister van Financiën Lafon taine bekommeren zich om de werkgelegenheid, zoals het so ciaal-democraten betaamt, en willen daarom dat de Europe se Centrale Bank de economie stimuleert met een verlaging van de rente. En wat blijkt? Duisenberg kan niet doen alsof zijn neus bloedt. Lafontaine kwam zelfs bij hem op bezoek, met een ste vige discussie als resultaat. Deze keer ging Duisenberg niet overstag, want hij vond de rente al laag genoeg. Maar zijn politieke kwetsbaarheid kwam aan het licht. Schroder kan immers volgend jaar een nieuwe president van de Duit se centrale bank benoemen en die persoon mag met Duisen berg meebeslissen over het rentebeleid. Het is denkbaar dat die per soon Lafontaine zelf wordt. In dat geval pleit hij niet meer als politicus maar als bankier on der bankiers. Via dergelijke benoemingen kunnen politici dus toch hun belangen laten meespelen in het beleid van de Europese Centrale Bank en blijft van die beloofde politie ke onafhankelijkheid weinig over. Twijfelachtig Ook de stabiliteit van het sta biliteitspact blijkt inmiddels twijfelachtig. De nieuwe Itali aanse premier D'Alema en zijn minister van Financiën Ciam- pi zijn een discussie begonnen om de bepalingen van het pact wat losser te maken. Zij zien ook wel dat een sluitende over heidsbegroting op lange ter mijn voor Italië een onhaalba re kaart is. Hetzelfde geldt voor Frankrijk en wellicht voor Duitsland. Onze Kok mag aankondigen niet aan het pact te willen tornen, maar ook hij moet weten dat het al dan niet handhaven van het pact inzet van een politieke strijd zal zijn. Het moet langzamerhand dui delijk worden dat de euro een politieke speelbal wordt, alle beloften van pplitieke onaf hankelijkheid ten spijt. Jam mer genoeg is de introductie van de euro op dit moment niet te stoppen. We zullen eraan moeten geloven. Of de euro een lang leven beschoren büjft, is evenwel de vraag. Nu komt het midden- en kleinbedrijf in verzet. Gaat het politieke ge harrewar de euro beheersen, dan zullen de financiële mark ten reageren en is het hek van de dam. Arjo Klamer is hoogleraar in de economie van kunst en cultuur aan de Erasmus universiteit. door Jan Smit BARNEVELD - Naast Paul Baan keert ook broer Jan het kwakkelende softwarebedrijf Baan definitief de rug toe. De oprichter en voormalige direc tievoorzitter heeft zich terugge trokken als kandidaat voor de raad van commissarissen, zo meldde het bedrijf gisteren. Jan Baan stapte al in juli op als president-directeur. De Barne- veldse ondernemer ambieerde een plaats in de raad van com missarissen, maar komt daar nu 'na rijp beraad' op terug. Broer Paul stapte in juli 1998 op als commissaris. Hij richt zich sindsdien volledig op Vanen burg Ventures, het privébeleg- gingsvehikel van de familie. Jan gaat zich vooral bezighouden met Oikonomos, de charitatieve stichting van het oprichtersduo. Baan betreurt het vertrek van Jan Baan. „We hadden hem er nog graag een paar jaar bij ge had als commissaris. Maar hij heeft de afgelopen weken diep in zijn hart gekeken en is tot het oordeel gekomen dat het na twintig jaar tijd wordt voor iets anders", aldus president M. Co leman. De tegenvallende-gang van za ken, de ingrijpende reorganisa tie en de juridische procedures die Amerikaanse beleggers te gen Baan en de beide broers hebben aangespannen, staan volgens Coleman geheel los van het besluit. Baan maakte gisteren twee nieuwe kandidaten bekend voor de raad van bestuur: Kevin Calderwood en Bob Lewis (ex- IBM en System Software Asso ciates). Beiden werken al enige jaren bij het bedrijf en worden verantwoordelijk voor respêc- tievelijk de mondiale activitei ten en de grote klanten. Baan leed in het derde kwartaal van dit jaar een verlies van tien tallen miljoenen guldens en zag zich gedwongen tot een ingrij pende reorganisatie, die we reldwijd 1200 van de in totaal 6000 banen kost. Tot overmaat van ramp ligt het bedrijf ook nog eens onder vuur van Amerikaanse aandeelhou ders, die juridische procedures tegen Baan zijn begonnen. De aandeelhouders betichten het bedrijf van het verstrekken van foutieve en misleidende infor matie. Ook zouden enkele direc tieleden, onder wie Jan en Paul Baan, zich de afgelopen maan den hebben schuldig gemaakt aan de handel in aandelen met voorkennis. De gebroeders Baan hebben via Oikonomos nog een belang in Baan van 30%. Dat was 38, maar nam af doordat de stich ting bij banken aandelen in on derpand had gegeven voor le ningen. Twee van die banken waren ABN Amro en Goldman Sachs, dat nu over een belang in Baan beschikt van 10,5%. ANP (Advertentie) Het geluid is minder bescheiden. Oe BeoSound Century kunt u overal neerzetten of ophangen. U krijgt altijd een kamerbreed geluid. Verrassend, van een systeem dat er zo bescheiden uitziet. En dat ook nog zo compleet is: CD-speler, cassette recorder, FM radio en actieve luidsprekers. 3 jaar garantie BANG piUFSEN AXEL Electro World Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4. MIDDELBURG Expert Kamperman, Lange Noordstraat 20. i ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. TERNEUZEN El. Techn. Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25. VUSSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82 I OOIT KIEST U VOOR MOOIST

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7