Het hele dorp staat achter de club Bij Turn'87 draait het om het spel en de improvisatie 'oetbalvereniging IJzendijke heeft het tij in alle opzichten mee vooruitzicht achter de schermen Luctor begint met veel vertrouwen aan de zaalcompetitie Nieuwe wielerploeg wereldkampioene ^eontien van Moorsel tussen schelde en grens Voetbalclubs worden steeds ongeduldiger ■nrPetervan Kouteren [giNDIJKE - IJzendijke vertoefde de 8 0tbije twee jaar in de kelder van de r: jerde klasse A, maar in het derde jaar [der trainer Paul van der Hooft gaat de blauw-witten plotseling in alle zichten voor de wind. Het keurkorps 'e na negen wedstrijden onverwacht oploper en dat heeft zijn weerslag in geledingen. De renovatie van de coinmodatie is aanstaande, IJzendij- is in elke leeftijdsgroep met een „gdploeg vertegenwoordigd en het je de dorp staat achter de club. ainer Paul van der Hooft geniet van flitsende competitiestart en leidt .1 ontspannen training. De selectie, ie voor een belangrijk deel uit routi ers bestaat, werkt af op doelman enno Heijens. Poetie treft de paal, teek schiet rakelings over en Kippe gakt zijn faam als doelpuntenmaker - aar weer eens waar. Met een leep bal- itje verschalkt hij zijn keeper. Neuf niet van zoveel vernuft en knikt [j jedkeurend. z zendijke is bezig aan het derde op- 5. nvolgende jaar in de vierde klasse en ;rraste tot nu toe aangenaam met een erke reeks. Slechts RCS staat er wat e rüespunten betreft beter voor. De cst-Souburgers hebben een achter- r and van zes punten, maar speelden r.ewedstrijden minder. „Ditisgewel- g meegenomen", inhaleert Paul van j! THooft het succes. „En heerlijk. Ie- reen is tevreden, er is geen gezeur en hebt het als trainer een stuk makke ier" r lorzitter Jacques Herregodts, gebo- nen getogen in Limburg en bezig aan jnvierde seizoen als preses, bevestigt woorden van de oefenmeester en iet er zelfs een schepje bovenop. „Het fijn om van zo'n bijzondere club orzitter te kunnen zijn", zegt hij. „De r sultaten hebben een geweldige im- ct op het hele dorp. Er komen meer :nsen kijken en er gaan vooral naar (wedstrijden weer veel meer mensen jj ee. We willen volgend seizoen onze euwe kleedaccommodatie betrekken een nieuwe kantine zetten. Iedereen heel enthousiast. Er wordt over de .g! ub gesproken, zelfs in andere plaat- 0 in. Dat geeft voor de mensen uit IJzen- jke een gevoel van trots." rettig erregodts viel ruim drie jaar geleden et zijn neus in de boter en feestte uit- p indig mee, nadat het kampioenschap inde eerste klasse in de afdeling was haald. „Het is niet zo dat ik nu al op- euw droom van een kampioenschap. aar we willen wel zo hoog mogelijk j cdigen. We hebben al veel zware te- genstanders gehad, maar als je van bo ven staat, wil iedereen van je winnen. Het is wel eens prettig om een keer niet tegen degradatie te moeten spelen." De voorzitter zoekt de verklaring voor de goede start in de versterkte defensie. „Vorig jaar hadden we een doelsaldo van plus één. Er werd veel gescoord, maar we kregen ook enorm veel doel punten tegen. Door de komst van Peter Harteveld (Terneuzen), Paul de Putter (Philippine) en Menno Heijens (Breskens) zijn we er achterin op verbe terd.Paul van der Hooft: „Ik moet eer lijk zeggen dat we geen slechte ploeg hebben als we helemaal volledig zijn. Maar we kunnen niet zo goed zelf het spel maken. Daarvoor hebben we te weinig intelligente voetballers. Verder scoorden we de afgelopen twee jaar heel gemakkelijk, maar verdedigend zat het niet goed. We hadden vorig jaar een doelsaldo van 58 voor en 57 tegen." Paul de Putter (30) keerde na een ver blijf bij Philippine aan het begin van dit seizoen terug op het oude nest. Hij bagatelliseert de rol van de verdedigers en vindt dat er soms wel heel gemak zuchtig wordt getraind. „Ik vraag me wel eens af of we werkelijk van boven staan, zó slap wordt er door sommigen getraind. In het begin trok ik me dat aan, want zo steek ik zelf niet in elkaar. We beginnen om half acht, maar het kan makkelijk gebeuren dat er nog ie mand om kwart voor acht komt", ver- Paul van Hooft ontfermt zich als trainer van IJzendijke, over één van zijn spelers. foto Charles Strijd door Jan Roovers TERNEUZEN - Zaamslag begon vorige week al in de af deling, zaterdag is het zover voor de landelijk spelende ploegen in de zaalkorfbal- competitie. Luctor uit Ter- neuzen is in de derde klasse inmiddels een vertrouwd ge zicht, BKC Breskens maakt, voor het eerst in het bestaan van de bijna 70 jaar oude ver eniging, de sprong 'omhoog'. Met veertien punten uit veer tien wedstrijden liep Luctor vorig seizoen één-op-één. Het merendeel daarvan (tien punten) werd thuis behaald, in uitwedstrijden waren de prestaties niet geweldig. Al dient wel opgemerkt dat drie duels met het kleinst moge lijke verschil verloren gin gen. „Onnodig, en dus moet dat dit seizoen beter", heeft trainer/coach Frank Jans- sens de ploeg al op het hart (gedrukt. Meer balans De Antwerpse oefenmeester ziet ook wel kansen om die doelstelling te verwezenlij ken: „Met Danny Hamelink weer terug is er meer balans in de ploeg, Ruben Karei maakt nog altijd progressie en met de komst van Werner de Rooy (van Zaamslag over gekomen) is er meer concur rentie voor de vier plaatsen gekomen", rekent Janssens zich rijk bij de mannen. Subtop De vrouwen moesten dit sei zoen zonder Lianne Hame link verder, maar hebben da,t verlies goed opgevangen door het collectief. Janssens heeft er dan ook vertrouwen in dat zijn achttal niet alleen uit de buurt van de degrada tieplaatsen zal blijven, maar minstens voor de subtop gaat. Hij wordt daarin ge sterkt door de samenstelling van de klasse-indeling: Vooraf durf ik wel te zeggen dat we voor geen van de ploe gen uit deze klasse angst hoe ven te hebben." Met ACKC, DSO (waartegen zaterdag thuis wordt geopend), Kor- bis, Nikantes, Oranje Zwart en Stormvogels is Luctor in een op het eerste gezicht zwakkere poule ingedeeld. De selectie bestaat uit: vrou wen: Monique Dellebeke, Mirjam Simons, Ellen, Mar- j olein en Yvonne Wisse. Man nen: Peter Durink, Carlo en Danny Hamelink, Ruben Karei en Wemer de Rooy. Trainster Van Duuren: ik verander spontaan regels om ze attent te houden n onze sportredactie IDENHOORN - Leontien van jporsel heeft een nieuwe ploeg wonden. De wereldkampioe- tijdrijden gaat rijden voor lol. ze formatie zal de komende ee jaar worden ondersteund tzf )r Farm-Frites, eveneens JejWschieter van de profploeg M-Farm Frites. Hiermee is continuiteit van het team tot 3,jmet de Olympische Spelen Ll(& 2000 in Sydney gewaar- 'd- contract van twee jaar was 3r Van Moorsel de belangrijk- voorwaarde. De nationale tpioene op de weg wil zich in alle rust op de Spelen voorberei den, waar ze hoopt een medaille. Opstalan, sponsor van haar vo rige ploeg, wilde niet aan deze eis voldoen. Van Moorsel had ook een aanbieding op zak om terug te keren naar de nationale selectie van de KNWU, maar ze gaf de voorkeur aan een eigen team. Onderhandelen Naast Van Moorsel gaat ook Debby Mansveld voor de ploeg i-ijden. Ze is afkomstig uit de na tionale selectie van Jean-Paul van Poppel. Per 1 januari gaat het nieuwe team Farm Frites- Hartol heten. Er lopen nog on derhandelingen met andere sponsors. ANP door Maikel Apai OOSTBURG - Niks geen even- wichtsbalken, paarden en ande re toestellen in het laatste ge deelte van een training bij Turn'87. Technisch begeleider Tilly van Duuren is voorstander van het spel en improvisatie. „Vandaag was een saaie herfst dag en dan hebben ze even een opkikker nodig", zegt de train ster. In de gymzaal van de Prins Wil- lem-Alexanderschool in Oost burg is het die dag een vrolijke boel. Er is veel aandacht voor speelsgewijs sporten. Voordat het tijd is wordt er nog met een rond gekleurd doek gezwaaid. Op een teken van Tilly van Duuren moet iedereen zich er onder verstoppen. Als laatste is het trefbal aan de beurt. Zaterdag traint ze de selectie van Turn '87. „Dat zijn de tur ners die wat langer trainen en naar wedstrijden gaan. Dat is een groep van veertien meisjes en veertien j ongens inde leeftij d van zes tot en met zestien jaar." Soms hebben ze wel eens zoveel talent dat ze doorgestuurd wor den naar Terneuzen om daar verder te trainen. „Wijzelf vin den het leuk zo.Tij dens de trai ningen is er ook een assistent aanwezig. Die moet wel eens la chen om de vele improvisaties. Van Duuren:Ik verander spon taan regels om ze attent te hou den. Vaak merken ze het zelf niet eens. Ze accepteren het ge woon." Motoriek In de jaren dat Tilly van Duuren nu samen met Christine Provo de technische leiding heeft bij turnvereniging Turn'87 is het hen opgevallen dat jongeren te genwoordig minder in hun mars hebben. „De motoriek van de kinderen is sterk achteruitge gaan. Zoiets zie je snel bij het lo pen of ballen vangen. Het heeft te maken met het spelen op het schoolplein en buiten. Dat wordt steeds minder gedaan. Vroeger werd er meer gei'avot, gerend, gewoon meer bewogen. Zo vaak horen we van een lid dat een vriendinnetje er ook wel op wil maar iets niet kan. Een voor beeld is een meisje dat de koprol niet kon. Dit kind had er bijna nachtmerries van. Het is dan een lekker gevoel als je uitein delijk voor elkaar krijgt. Het kind voelt zich dan echte een kampioen." Twaalf jaar geleden heeft ze zelf de vereniging opgericht en nu is ze er per week dik zestien uur mee bezig. Ze kan het zich nog goed herinneren: „Maandag middag om vier uur stond ik op het gemeentehuis om het te re gelen. Meisjes hadden me ge vraagd om met zoiets te begin nen." Vanuit Capelle aan den IJssel is ze in Waterlandkerkje terechtgekomen en heeft ze sa men met haar man een mooi huis met veel ruimte. „Met de dames van het aerobic hebben we afgelopen jaar een leuke dag gehad. Eerst een eindje lopen en dan koffie met taart bij de warmte van het kampvuur. Met de jeugd doen we ook zoiets. Van de scouting huren we dan tenten en met het stuk gras thuis en de schuur kunnen we dan heel wat doen." Jeugddag Het laatste grote evenement van Turn'87 was een jeugddag in ok tober met 180 kinderen in de zaal. Ze kreeg veel medewer king van de bevolking uit Oost burg. „Achter de school hier staat een aannemingsbedrijf en de eigenaar van wel twee meter lang vei'sjouwde alle spullen, allemaal voor niks. Van de scho lengemeenschap 't Zwin kon den spullen worden geleend, zo als tafels en stoelen." De vereniging begon ooit met dertien meisjes. Inmiddels staan er 250 leden geregistreerd. „De vereniging is door de jaren heen niet veel veranderd, maar soms lijkt het wel eens boven ons hoofd te groeien. Nog niet zo lang geleden werden we ook ge vraagd om trainingen te verzor gen in Schoondijke. Mensen daar wilden ook aerobics en dan komt er al snel de vraag of we ook iets voor de jeugd kunnen doen." telt hij. „Vrijdags voorde wedstrijd te gen Hoofdplaat liep zowat iedereen een beetje uit zijn neus te eten. Paul zei: zouden we maar niet stoppen jongens? Maar 's zondags toen het erop aan kwam, stonden we er wel. Ik snap het soms ook niet hoor. Zoiets kan alleen in IJzendijke." Plezier voorop Paul van der Hooft ontkent niet dat opk hij als voetballer zijn sport anders be naderde. „Ik was altijd heel kritisch, op alles. Als een speler er niet was, dan wilde ik bijvoorbeeld weten waarom. Als ik het hier zo zou doen, dan zou ik een gigantisch probleem hebben. Ik hoor wel eens trainers over looplijnen en zo. Dat vind ik verschrikkelijk. Dat doe je toch op gevoel? Ik moet hier ook niet met tactische trainingen aanko men. Nee, nee, nee. Je moet het maar heel gewoon houden. Veel partijvor- men en veel afwerken. Het gaat maar om één ding: hoe je 's zondags een wed strijd in gaat. Is dat goed, dan lig je een stapje voor. Is dat te slap, dan verlies je van elke ploeg." „Ik denk dat het op dit niveau het be langrijkst is dat er met plezier wordt getraind. Je moet als trainer hier je ogen een keer dicht kunnen doen en ge regeld kunnen schipperen. Ik ben aan mijn derde seizoen bezig. Dat is de laat ste tien jaar niet meer voorgekomen, want ze hebben geloof ik in die tijd acht trainers versleten." „Het gaat erom dat je resultaat hebt", vervolgt hij. „Zoals het nu loopt: dat is geweldig. IJzendijke is geen club met ambities. Daarvoor is de basis te smal en zijn er te veel mensen op leeftijd. We zijn uitgegaan van een probleemloze competitie. We zijn de competitie goed gestart en staan nu eerste. Ik vind het wel terecht, maar het was van tevoren niet voorzien. Nu willen we natuurlijk zo lang mogelijk eerste blijven staan. Je past je verwachtingspatroon aan. Als dit nog lang zo duurt, dan moet je er na tuurlijk toch voor gaan. Er is dit jaar geen uitgesproken favoriet. Op het ogenblik kan iedereen van iedereen winnen. Ik ben zelf niet meer gespan nen dan anders, maar ga wel met meer vertrouwen naar de wedstrijden toe. Het staat allemaal wat 'safer'." Paul de Putter: „Kampioen worden? Welnee. Maar een periode, daar gaan we wel voor. Het is hier wel een prach tig clubje hoor. Neem nou alleen maar die bijnamen. Frank van de Vijver (Preek) wilde graag die namen achter op ons shirt. Zie je het al voor je? Neuf (Frank Neve), Poetie (ikzelf) en Kippe Adri van Hanegem). Dat is nou typisch IJzendijke. Maar ik geloof dat het niet mag van de KNVB." Edy de Witte, trainer van Axel. foto Charles Strijd Tilly van Duuren aan het werk tijdens een training. foto Peter Nicolai door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - Hoe Tang gele den is het niet dat de voetbal competitie zo'n moeizaam verloop kende als dit jaar? De overvloedige regenval van de laatste weken leidde, onvermij delijk bijna, tot een groot aantal afgelastingen en scheefgetrok ken ranglijsten. In het zaterdagvoetbal kon twee weken geleden tenminste nog een déél van het programma af gewerkt worden, maar in het zondagvoetbal dateert de laat ste volledige speeldag alweer van (bijna) vier weken terug „Andere jaren vroeg je je af wel ke ploeg het best overwinterd had, maar deze competitie is het wie de herfst het best doorstaan heeft", was deze week een veel gehoord geluid. Hoe dan ook: dit weekeinde wordt een nieuwe poging ge daan om de competitie op gang te brengen, met op het program ma onder meer HW'24-Vlij- mense Boys, JEKA-Terneuzen, Axel-Virtus, Dauwendaele- Terneuzense Boys en Heinkens- zand-AZW. HVV'24 In de hoop dat er zondag weer eens gevoetbald kan worden be reidde HW'24 zich deze week voor op de thuiswedstrijd tegen koploper Vlijmense Boys. „Een zware wedstrijd", voorspelt Hans Goethals, HVV's linker vleugelverdediger. „Maar niet onmogelijk". Goethals wijst er daarbij op dat de ploeg van trai ner Ko Stoutjesdijk „een tijdje terug ook al eens tegen de kop loper heeft gespeeld" en toen met 1-0 won. „Alleen heette de tegenstander toen Zwaluw VFC en zondag is het Vlijmense Boys." Voor het duel van zondag ver keert HW nog in het ongewisse voor wat de opstelling betreft. Vorige week nog ontbraken in het oefenduel met Hoofdplaat (5-0) vijf basisspelers en het is de vraag of die zondag weer be schikbaar zijn. „Dennis Riet- jens en Pierre Withagen waren ziek en Angelo Verbraeken, Maaiden Thomas en Pascal de Block geblesseerd", aldus Goe thals. „Het is dus nog even af wachten hoe we er zondag voor zullen staan." Terneuzen Eén klasse lager komt Terneu zen in Breda in actie tegen Jeka, de nummer laatst van de rang lijst. „Dat moet kunnen", denkt aanvoerder Menno den Dekker, hoewel hem niet bekend is wie of wat Jeka is. „Maar van een ploeg die nog maar één punt heeft en een doelsaldo heeft van acht vóór en zeven-en-twintig tégen mag je niet verliezen als je bovenin mee wilt blijven doen." Terneuzen leek vorige week in het oefenduel met Sluiskil weer de weg omhoog te hebben ge vonden, maar veel waarde hecht Den Dekker aan de 8-1 zege niet. „In de eerste helft deed Sluiskil aardig mee. Pas nadat ze een aantal spelers gewisseld hadden konden wij de wedstrijd naar ons toe trekken." Terneuzen mist zondag in elk geval nog Danny Magito, Jos Kayser, Danny van de Velde en Antoine Thoen. Patrick Meijer viel tegen Sluiskil uit met een knieblessure. Axel Voor Axel staat zondag de thuiswedstrijd tegen Virtus op het programma. Een makkelij ker tegenstander was denkbaar geweest, want Virtus is na zeven wedstrijden nog altijd ongesla gen en leidt comfortabel met een voorsprong van zes punten op Moerse Boys. „Ach", zegt trai ner Edy de Witte. „Op een gege ven moment moet je de draad toch weer oppakken. Of dat nu tegen Virtus of tegen welke an dere tegenstander dan oök is, dat maakt op zich niet zoveel uit." Axel is er klaar voor, be weert De Witte ook. „Na de ne derlaag tegen Terneuzen heb ben we óp eigen veld wat recht te zetten. Dat leeft heel sterk binnen de groep." Axel mist zondag nog Niki de Wollf en Job Zwegers, die bei den van een knieblessure her stellen. Doelman Carlo de Dec- kere heeft nog last van een slijmbeursontsteking in de elle- boog. Terneuzense Boys Zaterdag-tweedeklasser Ter neuzense Boys reist morgen naar Middelburg af, waar mid denmoter Dauwendaele de te genstander is. „Een redelijk voetballende ploeg", weet trai ner Jaap Goossen te melden. „Bovendien zijn ze de laatste wedstrijden sterk teruggeko men na een zwakke start. Echt gemakkelijk zullen we het dan ook niet krijgen." Na het verdiende gelijkspel te gen koploper Kapelle ontbreekt het de Terneuzenaren in elk ge val niet aan zelfvertrouwen. „Tegen Kapelle hebben we de tweede helft gedomineerd zon der echte kansen af te dwingen. Maar had de wedstrijd vijf mi nuten langer geduurd, dan denk ik dat Kapelle conditioneel door de knieën was gegaan", aldus Goossen. Mare de Kunder verblijft nog in de ziekenboeg. Onno Ribbens (dijbeen) en Kees Schieman (kuit) vormen de twijfelgevallen binnen de selectie. AZW Na de overwinningen op We- meldinge en Serooskerke hoopt AZW morgen de stijgende lijn door te kunnen trekken tegen Heinkenszand (uit). Heinkens- zand deelt momenteel met AZ- VV en Colijnsplaatse Boys de derde plaats, maar in feite is dat alles wat Gerben Steijaert van de tegenstander weet. „Ik ken ze niet", aldus de verdediger. „En bij mijn weten heeft AZW er ook nog nooit tegen gespeeld." Hoe dan ook past op voorhand een waarschuwend woord, meent Steijaert. „Op Meeuwen en GPC na zijn alle ploegen in deze derde klasse aan elkaar ge waagd. We kunnen van iedereen winnen, maar ook van iedereen verliezen." Jochem Marcus ont breekt morgen vanwege een schorsing. Op de blessurelijst komen verder nog steeds de na men voor van Theo Hanny, Johnny Dieleman, Patrick Baumgarte en Peter Bakker. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal staat voor IJzendij ke na drie opeenvolgende uitwedstrijden nog eens een op treden op eigen veld op het pro gramma. Op bezoek komt zondag Vogelwaarde, dat voor alsnog genoegen moet nemen met een plaats in de onderste helft van de ranglijst. Vanzelf sprekend is IJzendijke favoriet, hoewel de ploeg van trainer Paul van der Hooft gehandicapt is door het ontbreken van Frank Neve, William Aerssens en Frank van de Vijver. Minstens zo belangrijk als IJ zendijke-Vogelwaarde zijn zon dag Hoofdplaat-Breskens en Steen-Clinge. In beide gevallen gaat het niet alleen om een alou de derby, maar ook om een duel met een plaats in de subtop als inzet. Hoofdplaat en Breskens zijn de nummers drie en vier van de ranglijst. Steen en Clinge de nummers vijf en zes. Op het pro gramma staan verder nog Hon- tenisse-Sluiskil en Hans weertse Boys-RCS. In de vierde klasse van het za terdagvoetbal kan Zaamslag zijn leidende positie nog verder verstevigen tegen Wolfaarstsdijk (uit), dat de der de plaats inneemt op een achter stand van zes punten van de Zeeuws-Vlamingen. Cadzand krijgt bezoek van Krabbendijke en Spui staat vo ir de uitwed strijd naar Nieuwland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57