Staten moeten politie beheren Met alleen wat huizen slopen is Terneuzen er nog lang niet PZC Peper: gemeenten moeten vrijwillig tot herindeling komen Eis tien jaar voor hoofdverdachten in Tarantula-zaak zeeland 21 PvdA Zeeland pleit in concept-verkiezingsprogramma voor experiment Halfjaar rijontzegging geëist voor veroorzaken dodelijk ongeval A58 vrijdag 20 november 1998 rfnnrRichard Hoving jflDDELBURG - De Zeeuwse Lmeenten moeten bij wijze van experiment het beheer van de politie aan Provinciale Staten overlaten. Deze suggestie doet je PvdA Zeeland in haar con- Cept-verkiezingsprogramma 'voor de komende Statenverkie zingen. ijlt de suggestie van de PvdA vloeit voort dat de commissaris jVan de koningin aangewezen [wordt als korpsbeheerder. Deze junctie is nu in handen van de [burgemeester van Middelburg jamens alle zeventien Zeeuwse remeenten. De voorzitter van de ipvdA-programmacommissie, :j), Holtkamp, zegt in een toe lichting dat Zeeland de eerste provincie in Nederland kan •vorden waar de democratische controle op de uitvoering van politietaken van de gemeente- raden naar Provinciale Staten verschuift. „In het verleden is er Friesland wel eens over ge sproken, maar uiteindelijk liep 'bet daar stuk." Economisch beleid in het programma Sociaal en zerk, ook in Zeeland zegt de PvdA het huidige economische beleid van het college van Gede- roteerde Staten te willen voort zetten. De inspanningen om herintredende vrouwen, min- derheden en laag opgeleiden aan het werk te helpen moeten sorden opgevoerd. Het ver- 'iUSWAARDE dwijnen van rijksdiensten uit de pi-ovincie moet een halt worden toegeroepen. Provincie, ge meenten en rijk moeten geza menlijk naar vervangende werkgelegenheid zoeken voor het personeel van de kerncen trale Borssele. De organisatie van het toeris tisch bedrijfsleven laat volgens de PvdA te wensen over. Om het toeiisme en de recreatie te ver sterken wordt voorgesteld om in te zetten op een combinatie van natuur- en landschapsbeleving bij het aanbieden van ontspan ningsmogelijkheden. De PvdA wil nagaan of Zeeland een grootschalig evenement met in ternationale uitstraling kan gaan houden. Een mogelijke in valshoek daarbij zou de relatie van Zeeland met de zee zijn. Windenergie De inspanningsverplichting die de provincie begin jaren negen tig is aangegaan is op het gebied van windenergie moet worden nagekomen. Zeeland moet in het jaar 2000 ruimte aanwijzen voor het opwekken van 250 me gawatt aan winderige. De hui dige plannen voorzien in een vermogen van ongeveer 100 me gawatt. Het concept-verkiezingspro gramma wordt op zaterdag 12 december voorgelegd aan de le den. Tijdens de algemene verga- dering wordt ook de definitieve kandidatenlijst voor de verkie zingen vastgesteld. De PvdA wil dat Zeeland de eerste provincie wordt waar de democratische controle op de politietaken naar Provinciale Staten verschuift. foto Charles Strijd Expositie oude merklappen in Huize Emmaus 1JZENDIJKE - In de hal van [verzorgingshuis Huize Emmaus n IJzendijke kunnen belang- ilellenden tot eind november •en expositie van tientallen ou de merklappen bekijken. De oudste merklap dateert van 1160. De directie heeft de diverse serklappen verzameld en de aeest bijzondere exemplaren in ritrines gelegd. Het betreft merklappen die vaak bij brui- jften cadeau werden gedaan met daarop de in kruissteek uit- j gevoerde levensloop van het ruidspaar. Bureau Toerisme in financiële nood door Jacques Cats door Jeroen Bos MIDDELBURG - Tegen een 25-jarige man uit 's-Heeren- hoek is donderdag voor de rechtbank in Middelburg twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist, waarvan zes voorwaardelijk. De officier van justitie eiste te vens tachtig uur dienstverle ning. De verdachte veroor zaakte 28 september 1997 een ongeval op de A58 in Kapelle. Een 62-jarige man uit Arcen vond daarbij de dood. De verdachte reed op de snel wegvan achteren tegen de rode auto van de Arcenaar aan. Die schoot daardoor de linkerbaan op en kwam in botsing met een ander voertuig. Tegenover de rechter verklaarde de verdach te de rode auto niet op tijd te hebben gezien. Hij reed lange tijd achter een zwarte Volks wagen Golf. Toen die de rode auto inhaalde zat de man, naar eigen zeggen, plotseling vlak achter de auto. Een aam-ij ding was toen on vermijdelijk. Uit technisch on derzoek bleek dat de rode auto op dat moment 65 a 70 kilome ter per uur reed. De verdachte i-eed ongeveer 120 kilometer per uur. De officier van justitie verweet de automobilist onop lettendheid. De verdachte had in haar lezing vlak voor het fa tale ongeluk in zijn wagen zit ten telefoneren. De man ver klaarde wel getelefoneerd te hebben, maar enkel toen hij bij Heinkenszand de snelweg op draaide. Direct na het ongeval legde hij een verklaring af. waarin hij de politie van het te lefoongesprek op de hoogte stelde. Aanzijn vei-zoek om het precieze tijdstip van telefone- ren te achterhalen, werd nooit gehoor gegeven. Volgens de of ficier van justitie had de ver dachte de rode auto eerder moeten opmerken. „Vrachtau to's rijden op de snelweg ook betrekkelijk langzamer dan personenauto's", legde zij uit. „Daaraan pas je als automobi list je snelheid aan. Het onge val was dus niet aan de lagei-e snelheid van het slachtoffer te wijten. Ook het feit dat het slachtoffer geen autogordel droeg, is iets waar je als wegge bruiker rekening mee moet houden." De advocaat van de verdachte benadrukte de klei ne omvang van de rode auto. „Een vrachtauto zie je op tijd. Daar kun je op reageren. De vergelijking met een vrachtau to gaat daarom niet op." On danks het feit dat het hier om een strafrechtelijke zaak gaat, wees de advocaat ei-op dat in het civielrecht het niet dragen van een gordel staat voor mini maal 25 procent medeschuld. Hij pleitte daarom voor een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De uitspraak volgt op 2 decem ber. MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme Zeeland moet waarschijnlijk ten provincie- huize met de pet rond om een elijke boekhoudkundige tegen valler bij de vakantieboekings- centrale te kunnen incasseren. Daardoor komt het vreemdelin genverkeerswezen in dit gewest ruim drie ton tekort. Als er geen mouw aan valt te passen kan dat lot afstoting van personeel lei den. Uitleg over de toedracht, door voorzitter D.J. van der Zaag, naakt duidelijk dat de opmars van de computertechnologie piet alleen met zegeningen ge- gaat. Bij het berekenen fan de door de boekingscenti-ale pp te strijken vergoedingen bij ie verhuur van vakantie-ac commodaties zijn inschattings fouten gemaakt. Daardoor is er sprake van aanzienlijk minder inkomsten dan waarmee reke ning was gehouden. In plaats ran met een overschot zit de or ganisatie nu met een flink tekort inde maag. Ten burele wordt ge- dat de perikelen zijn ont staan door mankementen in de software. De leverancier van de software houdt het echter op sa Verkeerde interpretatie van lie uitgedraaide informatie, in allerijl zijn nu stappen geno men om het tekort te kunnen ombuigen om daarmee weer in eengoed blaadje te komen bij de externe financiers. Waar er wordt gesneden zal begin de cember blijken. Van der Zaag luitniets uit, ook geen gedwon- en ontslagen. 'at zou wel bijzonder sneu zijn oor de tien medewerksters van vakantieboekingscentrale. 'eze binnen het Toeristisch Bu- au Zeeland opererende een- ad draait als een tierelier. De fflzet klimt met het jaar en be- mdt zich thans rond de zeven -djoen gulden. De omzetstij- ing komt met name voor reke- hg van wederverkopers als de W's, ANWB-vestigingen, iNVR-reisbureaus en banken. 'öe resultaten hebben de al fflkwart eeuw functionerende ceuwse boekingscentralp op e landelijke ranglijst van öortgelijke instituten zelfs op Iceerste plaats gebracht. 'ajaarsconcert - Fanfare Vrij- eid Eendracht geeft morgen, aterdag, een najaarsconcert in je Luifel in Lamswaarcle. So- ste Tiny van de Weideveen, 'uzieklerares en lid van het feuws Orkest, verleent haar ledewerking op trompet. Het aucert begint om 20.00 uur. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De slopersha mer zwaait de komende jaren lustig in Terneuzen. Te begin nen in de wijk Triniteit, waar na de eeuwwisseling wordt be gonnen met de sloop van 180 goedkope, slecht onderhouden huurappartementen. Woningbouwvereniging Ter- neuzen helpt de bewoners aan vervangende woonruimte el ders in cle stad, maar ook dat zal - zo realiseert corporatiedi recteur E. van Exter zich - heel wat voeten in de aarde hebben. Wordt de complete huurders populatie verkast naar een an dere, sociaal zwakkere wijk in de stad, dan is de kans groot dat ook daar de verpaupering in alle hevigheid toeslaat. „Dat zullen we natuurlijk trachten te voorkomen door in ons toewijzingsbeleid, meer dan nu het geval is, rekening te houden met de achtergronden van onze huurders. Ver kunnen we daarin echter niet gaan. De inkomenstoets is een middel dat we kunnen gebruiken en voorts zullen we in de gesprek ken met potentiële huurders echt op hun achtergronden moeten letten", legt Van Exter uit. Stapsgewijs De woningbouwdirecteur hoopt voorts dat, nu de sloop- plannen bekend zijn gemaakt, de huurders van de Triniteit- flats niet allemaal gelijk bij de corporatie voor de deur komen staan voor vervangende huur- ruimte. De sloop wordt fasege wijs aangepakt, Van Exter zou ook graag stapsgewijs andere woningen toewijzen. „Dat heeft ook voor de huurders een voordeel: komen ze allemaal gelijk, dan verkleint automa tisch de keuze voor andere woningen. Ik hoop echt dat mensen daar rekening mee houden." Sloop is voor Van Exter en wet houder K. van der Hoofd (volkshuisvesting) slechts een middel om de onevenwichtige situatie op de woningmarkt in Terneuzen te corrigeren. Het echte karwei, het verbeteren van het woonklimaat in de di verse wijken, komt daarna en De bewoners van de Terneuzense wijk Triniteit blijken hun woonomgeving als bijzonder xxegatief te ervaren. foto Charles Strijd zal van corporatie en gemeente veel aandacht en inzet vergen. De vereniging wil de komende vijf jaar 350 huurwoningen verkopen, het liefst aan huis houdens van buiten Terneu zen, maar dan doemt gelijk het grote probleem op; Terneuzen heeft als woonplaats geen aan- ti-ekkingskx-acht. Het be smeurde imago van de stad stoot nieuwkomers eerder af. Die kiezen liever voor een woonstede in het rustige Axel of het levendige Hulst. Ge meente en corporatie zullen samen met projectontwikke laars proberen een promotie campagne op te zetten. Van de gemeente wordt verwacht dat de neerwaartse bevolkingsspi raal op korte termijn wordt doorbroken. Buurthuis En dan de wijken zelf: die wil len de corporatie en de ge meente nieuw leven inblazen. Voor de wijk Txtniteit, in de Terneuzense volksmond overi gens nog altijd de Bomen- buurt, betekent dit: huurka zernes weg, meer openbaar groen, huurhuizen overdragen aan particuliere bezitters en proberen bij de wijkbewoners lokaal bewxxstzijn te kweken. Voor dat laatste zal ook de rol van het buurthuiswerk van es sentieel belang zijn. Van Exter en Van der Hoofd beseffen maar al te goed dat het niet gemakkelijk is het imago van de wijk te verbete ren. Triniteit is een probleem wijk. De inkomenspositie van de huishoudens in de wijk is zwak. Ruim 47 procent moet rondkomen met een inkomen onder de 2000 gulden per maand. Slechts vijf procent van de huishoudens in de wijk beschikt over een bovenmo- daal inkomen. In andere wij ken is dat nog altijd een kwart van de huishoudens, Het aan tal niet-Nederlanders in de wijk steeg tussen 1992 en nu van 18 tot 29,8 procent. Veertig procent van de hoofdkostwin ners in de wijk haalt zijn inko men uit uitkeringen. Het werk loosheidpercentage voor de hele wijk komt uit op 15 pro cent, terwijl elders in Terneu zen amper de 5 procent wordt gehaald. De buurtbewoners ervaren hun woonomgeving als bijzonder negatief, zo blijkt uit de analyses uit het her structureringsplan. Er wordt geklaagd over vandalisme, verkeerslawaai en vervuiling. De Bomenbuurters voelen zich bovendien onveilig. Opvallend is dat bewoners van de Terneu zense binnenstad - de laatste jaren toch de wijk die in Ter neuzen het meest in aanmer king kwam voor het predikaat probleemwijk - hun woonom geving stukken positiever be oordelen. Als er in de binnen stad klachten rijzen gaat het meestal om drugsgerelateerde zaken. Ook de binnenstad is een arme wijk. Niet minder dan 58 procent van de kost winners beurt maandelijks een bedrag beneden de 2000 gul den. De groep niet-werkenden komt uit op 20 procent. De gemeente en woningbouw vereniging is begin dit jaar be gonnen met een project om de woonomgeving en het sociaal klimaat in de wijk te verbete ren. Daarvoor is een bedrag van 1 miljoen gulden beschik baar. Nu reeds zijn de positieve effecten van de campagne waar te nemen. Recentelijk verkocht de corporatie 24 wo ningen uit haar bestand aan particulieren. Voor Van Exter een teken dat de binnenstad langzaamaan van haar bela den imago los begin te komen. Fondsen Punt is echter dat het miljoen voor de opwaardering van de wijk volstrekt ontoereikend is. Voor het opkrikken van het woonklimaat in alle achter standswijken in Terneitzen - naast de binnenstad en Trini teit ook nog Oudelandse Hoeve en Lievenspolder - is veel meer geld nodig. De sloop- en herschikkings operatie kost gemeente en cor poratie al zo'n vijftien miljoen gulden. Voor de projecten die men wil opzetten in de sociale sfeer is de hoop gevestigd op fondsen in Den Haag en Mid delburg. door Harmen van der Werf AMSTERDAM - Gemeenten moeten het heft in eigen hand nemen en vrijwillig tot herinde lingen komen. Minister A Peper van Binnenlandse Zaken heeft donderdag op een congres in Amsterdam over gemeentelijke herindeling en kwaliteit deze oproep gedaan aan alle gemeen tebestuurders. Peper wil gemeentelijke herin delingen het liefst niet meer van bovenaf opleggen. Het initiatief moet van onderaf komen, van de gemeentebestuurders zelf, en provincies moeten daarin een stimulerende rol spelen. Binnenlandse Zaken wacht on dertussen niet af. Het ministerie gaat komend voorjaar rondeta felgesprekken houden met ver tegenwoordigers van kleine ge meenten en wetenschappers, met als onderwerp: de bestuur lijke situatie in die gemeenten. Het doel is het bevorderen van vrijwillige herindelingen Het komt volgens Peper steeds vaker voor dat gemeenten zelf tot herindelingen komen. Hij juicht dat toe, omdat 'het ge tuigt van wijsheid'. „Want", zei hij, „het is immers de verant woordelijkheid van gemeente besturen om na te denken over hun toekomst en over de vraag hoe zij kwaliteit kunnen waar borgen." Voor Peper staat vast dat een ge meentelijke herindeling in veel gevallen noodzakelijk is. Zeker daar waar gemeenten als orga nisatie te kwetsbaar zijn. Een gemeente moet groot genoeg zijn om basisvoorzieningen, zo- alè sociale zorg, onder-wijs en jeugdbeleid, te kunnen leveren, om een klantgerichte dienstver lening te garanderen én om een veilige woonomgeving te schep pen. Uit een onderzoek dat op het congres in Amsterdam werd ge presenteerd, Gemeenten in ont wikkeling, blijkt overigens dat gemeentelijke herindelingen niet per se tot betere resultaten leiden. Het ambtelijk apparaat wordt door een herindeling, dus bij grotere gemeenten, minder kwetsbaar. Dat is de belangrijk ste en vaak ook enige winst die een fusie van gemeenten ople vert. Individuele burgers schieten er- niet veel mee op, zo hebben de onderzoekers van de Rijksuni versiteit Leiden en het advies bureau Moret, Ernst and Young geconstateerd. Zij zijn niet be ter of slechter af dan inwoners van niet-heringedeelde ge meenten. Vaak moeten zij direct na een gemeentelijke herindeling meer belastingen betalen. Dat heeft volgens de onderzoekers niet zozeer met de herindeling te maken. Gemeenten die voor een herindeling staan, hebben de neiging investeringen uit te steljen en de gemeentebelastin gen (te) laag te houden. Die ach terstanden moeten na de herin deling worden ingelopen. Het idee dat een gemeentelijke herindeling op de lange termijn tot lagere belastingen kan lei den, is niet waar. Inwoners van heringedeelde gemeenten beta len per saldo net zoveel als hun buren in niet-heringedeelde ge meenten, Wat directe inspraak betreft gaan zij er vaak wel op vooruit. Na een herindeling richten veel gemeenten wijk- en dorpsraden op. Zeeland telt nog zeventien ge meenten. In Zeeuws-Vlaande- ren zijn verhoudingsgewijs veel gemeenten: zeven. Tentoonstelling van Sasse Vogelvrienden SAS VAN GENT - De Vereni ging van Sasse Vogelvrienden houdt 4,5 en 6 december een vo geltentoonstelling in cultureel centrum De Speye in Sas van Gent. De show laat zang-, kleur en postuurkanaries, tropische en rijstvogels, grasparkieten en papegaaien zien. Voorzitter P. van Hoecke ver richt de opening en er is een ver koopplaats. De prijsuitreiking van de tentoonstelling en van het samenwerkingsverband met Nieuw-Namen, Terneuzen, Clinge en Sas van Gent is zon dagmiddag om 16.00 uur. Keur meesters van de Nederlandse Bond voor Vogelliefhebbers zullen de vogels bekijken. De openingstijden zijn vrijdag van 20.00-22.00 uur. zaterdag van 14.00-20.00 uur en zondag van 11.00-16.00 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Valente heeft donder dag in Middelburg tegen twee verdachten in de Tarantula- zaak tien jaar cel geëist. Twee andere verdachten, een 32-jari- ge man uit Noordwijk en een 50- jarige man uit Aalsmeer, hoor den respectievelijk vier en drie jaar eisen. Valente achtte bewezen dat een 33-jarige man uit Katwijk en een 39-jarige man uit Wasse naar betrokken zijn geweest bij grootscheepse cocaïnesmokkel en verschillende hasjtranspor ten naar Engeland. Drie ver dachten werden schuldig be vonden aan het lid zijn van een criminele organisatie. De offi cier vroeg de rechtbank de Noordwijker hiervan vrij te spreken, omdat hij alleen maar betrokken was geweest bij het cocaïnetransport naar Enge land. Het zwaartepunt van de eis lag in de zaak van de cocaïnesmok kel met het schip Fogo Isle, dat vorig jaar 17 april in Hansweert door de douane werd onder schept. Tijdens het requisitoir, dat bijna drie uur in beslag nam, verzamelde Valente zoveel mo gelijk bewijs tegen de 33-jarige en 39-jarige verdachte, die in Curagao een rol zouden hebben gespeeld bij het vervoer van de cocaïne naar de Fogo Isle. Eer der werden een aantal verdach ten in deze zaak al veroordeeld. Een Vlissingse zakenman kreeg eind februari de zwaarste straf - tien jaar gevangenis - opgelegd. Getuige De 55-jarige Vlissinger was gis teren ook als getuige opgeroe pen, maar veel wijzer werd de rechtbank er niet van. De getui ge, die verantwoordelijk was voor het transport van de cocaï ne en de aankoop van de Fogo Il se, zou volgens Valente contact hebben gehad met de twee man nen. Zij zouden in opdracht van de geldschieter de cocaïne met een paardentrailer naar het schip hebben vervoerd. Maar gisteren zei de Vlissinger alleen de 33-jarige verdachte te her kennen van de penitentiaire in richting De Schie. Bij het Hof in Den Haag zou de Vlissinger ech ter verklaard hebben de twee van een foto te hebben herkend. Bob en Sunny werden ze op Cu- ra9ao genoemd. Hij beriep zich nu op zijn zwijgrecht. Valente vroeg zich af of er iets mis was met zijn geheugen? „Ik kan me dat niet herinneren", re pliceerde de getuige. Voor de officier aanleiding om de recht bank te verzoeken proces-ver baal voor meineed te laten op maken. „Vertragingstactiek", concludeerde de verdediging. De rechtbank vond dit niet de procesgang bevorderen, wilde nu geen uitspraak doen over de bewijsmiddelen en wees het verzoek af. Mislukt Het requisitoir was voorname lijk gericht op de twee belang rijkste verdachten. Zo zouden zij samen met de jongste ver dachte uit Noordwijk op 19 au gustus betrokken zijn geweest bij een mislukt cocaïnetrans port naar Engeland, waarbij in Harwich dertig kilo drugs werd aangetroffen in een BMW. Alle drie ontkenden ze. De man uit Wassenaar ontkende dat hij een hotel in London-Heathrow be trok om de chauffeur van het transport op te vangen. Het ver blijf had te maken met zijn es cortservice. Bloembollen Ook hasjtransporten van ruim tweeduizend kilo, die tussen de bloembollen in een vrachtwa gen op 9 en 10 december vorig jaar naar Engeland werden ver voerd, mislukten. Twee mannen konden nog net de benen nemen en de chauffeur van het tweede transport werd snel en veilig door zijn collega's naar Neder land teruggebracht. „Dat is knap van deze organisatie", vond Valente. Hij dichtte de 50-jarige man uit Aalsmeer bij deze transporten een leidinggevende rol toe. Uit de telefoontaps bleek dat de mannen bijnamen als de dikke, kleine, lange en kip gebruikten. Ook gaven ze cryptische om schrijvingen, zoals het wassen van kleding (witwassen van geld). De hoofdverdachten, die zeiden een dikke streep onder hun cri minele activiteiten te willen zetten, gaven toe hand- en span diensten in de softdrugswereld te verrichten. Zij hadden er een ton per jaar aan overgehouden, maar gezien het bestedingspa troon zou het om bedragen van 750.000 gulden gaan. Vandaag, vrijdag, is de verdedi ging aan zet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51