Beatrix op herhaling in Rusland PZC varia vrijdag 20 november 1998 Tweede bezoek koningin in teken van kunst, ruimtevaart en landbouw het weer Drastische uitbreiding van weerstations is dringend noodzakelijk Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's Waterstanden 4 4 Had ik puzzel recept Zuurkool met ham en bier fife m Zeeland: Vorstig door Berritde Lange Koningin Beatrix en prins Claus brengen volgende week een vijfdaags staatsbe zoek aan de Russische Federa tie. De officiële plichtplegingen van het koninklijk paar in Mos kou en St. Petersburg zullen on danks de winterse kou gewoon doorgaan, al baart de slechte ge zondheid van president Jeltsin zorgen. In Moskou staan drie ontmoetingen tussen koningin Beatrix en de Russische presi dent op het programma. Jeltsin zal koningin en prins woensdagmiddag in het bijzijn van zijn echtgenote kort verwel komen in zijn ambtswoning in het Kremlin. Op donderdag wordt de president, die volgens aitsen lijdt aan zwakte, depres sie, uitputting en hoge bloed druk; opnieuw verwacht voor een half uur durend onderhoud met de Nedei'landse vorstin en 's avonds staat een staatsdiner op de agenda. De zwakke president laat de ontvangst van hoog bezoek de laatste tijd steeds vaker over aan premier Pxnmakov. Dit keer kan de premier de honneurs niet waarnemen. Het betreft immers een staatsbezoek en daarbij die nen beide staatshoofden op te draven. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) is er nooit overwo gen het staatsbezoek uit te stel len tot de Russische president enigszins hersteld is. „Daarmee zou de koningin de gastheren ernstig schoffex-en," zegt een RVD'er. „In het ergste geval is Jeltsin doodziek, en zitten we daar volgende week allemaal voor niets." Een staatsbezoek wordt alleen afgelast in geval van ernstige politieke crisis, zo als in 1989, toen China op de ko- rxinklijke agenda stond. Vervangen Jeltsin kan zich overigens wel op onderdelen van het bezoek laten vei-vangen. Zo zal de 'con traprestatie', waai-voor Beatrix haar favoriete balletgezelschap Nederlands Dans Theater III laat overvliegen, worden bijge woond door een of meerdere Russische ministers. Koningin Beatrix en pxins Claus verblij ven in het gastenverblijf van het Kremlin en worden vex-gezeld door minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken. Er zijn momenteel geen noemenswaar dige politieke spanningen tus sen Rusland en Nederland, al hoewel Nederlaxxd nog altijd vurig hoopt op teruggave van de Koenigs-collectie. Waarom Rusland juist in deze tij d van het jaar - het is in Moskou nu zo'n min vijftien graden - is uitver- koi*en als decor voor Beatrix' vijfendexiigste staatsbezoek, is niet duidelijk. Oriëntatiereis Beatrix bezocht Rusland eerder in 1973. Zij maakte toen in ge zelschap van prins Claus een vijftiendaagse oriëntatiereis door de toenmalige Sovjet unie. Beatrix trad daai-mee in de voetsporen van haar voorou ders, die in de vorige eeuw regel matig de Romanovs bezochten. Koning Willem II huwde Anna Paulowna (1795-1865), de dochter van tsaar Paul I. Willem II en Anna Paulowna kregen vijf kinderen, onder wie Willem III, de vader van koningin Wilhel- mina. Kroonprins Willem (zoon van Willem III en zijn eerste vrouw Sophie) was in 1859 de laatste Oranje die de verwante Romanovs ixx St. Petex-sbux-g be zocht. De net als Beatrix zeer kunst minnende koning Willem II (1792-1849) liet Anna Paulow na na zijn dood achter met een schuld van vierenhalf miljoen. Zij vex-kocht daarom een aan zienlijk deel van Willems schil derijencollectie, die werken van oude meesters als Rembx-andt, Van Dijck en Rubens omvatte, aan haar broer tsaar Nicolaas II. De oude meesters hangen nog steeds in de Hermitage (vroeger het Winterpaleis van de tsaren) in St. Petersburg, waar konin gin Beatrix en prins Claus vol gende week het voormalige fa miliebezit zullen bewonderen. De kunstband tussen Neder land en Rusland gaat overigens verder dan de overgehevelde collectie van Willem II. De Her mitage werd onlangs met be hulp van financiële steun uit Nederland gerestaureerd. Musici Uiteraard is er volgende week meer aandacht voor kunst inge ruimd in het programma. Zo be zoeken Beatrix en Claus de mu- ziekschool Gnessin in Moskou. Wereldberoemde musici volg den hier hun opleiding, onder wie chef-dirigent Svetlanov van het Residentie Orkest en de cellist Rostropovitsj, een goede vriend van het koninklijk paar die eerder dit in Amsterdam de zestigste verjaardag van de ko ningin opluisterde met een con cert. In Moskou zal Beatrix verder het parlement, de Doema, be zoeken, in Moskou woonachtige Nederlanders ontvangen en kransen leggen bij het graf van de onbekende soldaat en het monument voor de slachtoffers van politieke ï'epressie tijdens het communisme. Iets ten noordoosten van Moskou, in Kaliningrad, ligt het ruimte- vaaxt- en vluchtleidingscen- trum van waaruit onder meer de Mir wordt bestuurd. Korxingin en prins zullen zich hier op de hoogte stellen van de toekomst van de Russische ruimtevaart, die tegenwoordig voor een groot deel afhankelijk is van interna tionale samenwerking. De laatste twee dagen van het staatsbezoek worden doorge bracht in Sint Petersburg, waai de koningin onder meer kransen legt bij twee monumenten voor het Beleg van Leningrad. Zij zal zich daar bovendien verder op de hoogte laat stellen van cle omschakeling van militaire naar civiele technologie. GPD De wind, rond kracht 2, waait uit richtingen tussen oost en zuid. Het zicht is over het algemeen goed. De temperatuur van het kust water schommelt rond 10 graden. Vanochtend is er nog kans op mistbanken. *-J VRl.lDAfi door Bob Kroon El Nino, de periodieke storing in het wereldklimaat, is na ruim twee jaar uitgewoed en heeft een spoor van dood en ver woesting achtergelaten. Vol gens de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) van de Ver enigde Naties zijn vooral in de tropische gebieden door orka nen en overstromingen 21.706 slachtoffers gevallen en raakten 4,8 miljoen mensen dakloos. De materiële schade beloopt 14 miljard dollar en de economi sche schade ongeveer tweemaal dit bedrag. El Nino wordt verooi'zaakt door een onverklaarbare verwar ming van het oppervlaktewater in de Stille Oceaan aan de west kust van Zuid Amerika, waar door in equatoriale en subtropi sche zones in de jaarlijkse regentijd praktisch geen neer slag krijgen en andere gebieden daarentegen door overvloedige slagregens worden geteisterd. Een voorbeeld van deze kli maatsverstoring is Indonesië, waar de dx-oge tijd vorig jaar van Advertentie Wegener Arcade Weerlijn samengesteld door Meteo Consult 4 nude 4 weerlijn maar „gebeld! X. VOOR KORTE VERWACHTING NEDERLAND 2. UITGEBREID NEDERLANDS WEERBERICHT iTRAND- EN WATERSPORTWEER 4. REIS- EN VAKANTIEWEER 5. EXPERIMENTELE WEEKVERWACHTING nonnaal drie maanden uitliep tot acht maanden, waardoor een aanzienlijk deel van de bossen op het eiland Borneo in de as werd gelegd. Directeur-generaal Obasis van de WMO zei dat het grootste aantal slachtoffers in ontwikke lingslanden is gevallen, maar dat de structurele schade het grootst was in industrielanden, zoals de zuidelijke Verenigde Staten. „Daax- vielen praktisch geen slachtoffers te betreuren, omdat kustbewoners door steeds betere weex-voorspellin- gen op tijd te bedreigde gebie den konden ontvluchten", aldus 's werelds top-weennan. ,,E1 Ni no heeft ons geleerd, dat het aantal waarnemingsstations in de derde wereld drastisch moet worden uitgebreid." Zusje El Nino was deze zomer einde lijk uitgewoed, maar maakte onmiddellijk plaats voor zijn 'zusje' La Nina waarbij de ab normaal hoge temperatuur van de Stille Oceaan zich naar het Verre Oosten verplaatste, met als gevolg een omgekeei'd El Ni- no-effect: overvloedige regens met overstromingen in Austra lië, China en Indonesië en elders langere droogteperioden. El Ni na stak omstreeks september de kop op, maar ziet er volgens de WMO minder dreigend uit dan haar voorganger Pas in de laatste twintig jaar heeft men een beter idee gekre gen van deze periodieke storin gen in het wereldwijde klimaat El Nino werd voor het eerst in de jaren zeventig als fenomeen herkend. Sindsdien zijn kli maat- en weervoorspellingen dank zij computertechnieken sneller en vooral betrouwbaax-- der geworden. De 'World Weather Watch' van de WMO beschikt nu 24 uur per dag over gegevens van 9 weersatellieten, 700 meteo- of hydrografische boeien op zee, 3000 vliegtuigen, 7300 schepen en bijna 10.000 weei-stations op het vasteland. Vooral de voorspelling van cy clonen en orkanen is de laatste jaren sterk verbeterd, waardoor volgens Obasi 'tienduizenden zo niet honderdduizenden men senlevens konden worden ge red'. Maai' de vei*woestende kracht van de orkaan Mitch, be wijst, dat het mondiale waarne- mings- en waarschuwingssys teem nog niet overal perfect functioneert; GPD De heer-Dickerdack trad voorwaarts en schudde heer Ollie de hand. 'Namens de gemeente', zo sprak hij, 'zeg ik je dank, Bommel. Ik geef toe, dat ik je voor een zuurpruim heb versleten, toen je geen licht puntjes wilde verspreiden en toen je niet wilde blijven lachen. Maar je had het bij het rechte einde; dat zie ik nu in. Deze stad gaat aan het lachen ten onder. Wat valt er eigenlijk te lachen, vraag ik me af? We beleven ernstige tijden; zo is het.' 'Zo is het', beaamde de ambtenaar Dorknoper, zijn hoed lichtend. 'Vooral in de weekeinden', gromde de commissaris. 'Waar is die Bre- kel eigenlijk?' 'Die is verjaagd door deze oppassende burger', hernam de magi straat. 'Kom Bommel, ik zal je een lift naar huis geven. En help me onthouden, dat ik die loeitoeter van mijn wagen haalDat ding geeft aanstoot.' 'Waar is die Brekel?' herhaalde de politiechef. Hij knielde neer bij het mangat en onderzocht het nauwkeurig zonder een spoor van de liefdadiger te vinden. 'Hij is weg', zei Tom Poes. 'En ik denk niet, dat hij terug zal komen.' 'Ik hoop dat je gelijk hebt', mompelde de politiechef zorgelijk. 'Want anders zou ik met vervroegd pensioen moeten gaan. Ik ben op van de zenuwen.' 'Het is jammer dat Brekel weg is', zei de heer Dorknoper, die de bur gemeester volgde. 'Wat moet ik nu met dat ontkleurde belasting geld?' 'Ik weet het niet', prevelde de magistraat. 'Maak er maar het beste van, Dorknoper. We beleven ernstige tijden. Maar daarvóór hebben we hartelijk gelachen, dat mogen we niet vergeten.' VRIJDAG 20 NOVEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West ZATERDAG 21 NOVEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm 02.32 238 02.51 263 03.52 306 02.30 181 04.05 173 02.55 165 04.10 197 04.20 180 uur cm 14.46 238 15.06 266 16.05 309 14.40 180 16.25 171 15.10 166 16.25 195 16.45 178 Hoog water uur cm 03.03 239 03.22 265 04.23 308 03.00 182 04.40 173 03.30 166 04.40 197 04.50 179 uur cm 15.15 240 15.36 267 16.36 309 15.15 181 17.00 172 15.40 169 17.00 196 17.20 177 Laag water uur cm uur 08.48 184 21.06 09.16 193 21.36 10.18 217 22.39 21 08.45 130 20.55 10.05 130 22.15 11.30 060 20.50 OE 10.10 14622.20 10.05 141 22.20 Laag water uur cm uur 09.22 186 21.36 09.50 195 22.09 10.56 218 23.13 2' 09.15 13121.25 10.40 133 22.45 09.05 078 21.20 ttj'j 10.40 148 22.55 10.45 142 22.55 O-* lichte sneeuw zonnig malige sneeuw zware sneeuw lichl bewolkt lichte regen /ga matige regen zwareregsn Europa: Winter Doorloper Horizontaal: 1. Pijnstillend middel, briefnaschrift; 2. god van de mu zen, op dat moment; 3. Engelse ontkenning, kreet, vreemde munt; 4. persoonlijk vnw., vuilnisbak; 5. uitroep van afkeer, legerrang; 6. vruchtje, zwemvogel; 7. dwaas, bloedarmoede; 8. deel van een ver haal, persoonlijk vnw.; 9. aansteekkoord, per persoon, cijfer; 10. melkproduct, aansporing; 11. bevel, verbrandingsrest, uitroep van schrik, Tunesi (op auto's); 12. punt dicht, Frans voeg woord; 13. voordat, spinsel, voor. Verticaakl. Metaal, ambtswoning van de Franse president; 2. familielid, jongens naam, wilde haver, per expres; 3. niet kleingeestig, cirkel, trotse houding; 4. verpakking. Konink lijk Besluit, droog oven, hectare, gram; 5. persoonlijk vnw. (Fr.), oningewijden, muziekstuk, zonne god; 6. zandheuvel, snijwerktuig, jon gensnaam, Europe se hoofdstad; 7. Ezau, met elkaar, soort broodje; 8. sie raad, heester; 9. erw tensoep, hals, zuil. Oplossing citaat: Vloot, graaf, droom, kraan, snood,.buurt, kroot, baars, kleed, fraai, dreef, bloot, graat, vroom. Het citaat is van Jean de Boisson: "De gevoeligste plek van de mens is zijn portemonnee". Hans Belterman Zuurkool en lichtzoete biersoorten gaan uitstekend samen. De smaak van de zuurkool wordt minder zuur van dan wanneer ze met wijn wordt gekookt. Voor het gerecht is gekozen voor gekookte boerenham zoals die nog op verschillende plaatsen en met name op de Zeeuwse ei landen wordt gemaakt. In Zeeland wordt de ham, zoals ook overal el ders, na het pekelen licht gerookt en daarna gaar gemaakt. Er is echter een (historische) uitzondering want op Walcheren wordt de ham na het pekelen niet gerookt. Voor 4 hoofdgerechten: 8 grote plakken gekookte (Zeeuwse) boerenham, niet al te dik gesne den, samen ca. 300 gram; 600 gram zuurkool (naturel), uit 't vat; 2 dl am ber bier (Grolsch) 60 gram boter; 25 gram bloem, gezeefd; zout; witte peper uit de molen; 4 eetl. fijngeraspte Parmezaanse of overjarige Goudse kaas; 1 eetl. Dijonmosterd (Paul Corcellet); 4 eetl. kruim van oud witbrood. Laat de zuurkool op een zeef uitlekken. Snijd de zuurkool daarna wat klei ner. Breng het bier en dezelfde hoeveelheid water aan de kook. Voeg de zuurkool en een klontje boter (ca. 30 gram) toe en laat alles 20 minuten zachtjes koken. Beboter intussen een passende ovenvaste schaal. Maak van 30 gram boter en het bloem een lichte gladde roux. Schenk het kookvocht van de zuurkool door een zeef in een kom. Laat de zuurkool in een andere zeef uitlekken en tot lauwwarm afkoelen. Druk er daarna nog zoveel mogelijk vocht uit. Schenk 2.5 deciliter van het kook vocht bij de roux. Breng alles onder voortdurend roeren aan de kook. Roer er 2 eetlepels geraspte kaas door. Laat de nu verkregen saus 8 mi nuten zachtjes sudderen. Roer de mosterd er door en voeg naar smaak wat zout en peper toe. Houd de saus daarna warm. Leg de plakken ham op het werkvlak uit. Schep op elke plak een deel van de zuurkool. Strijk de zuurkool over de ham uit. Rol de plakken daarna op. Leg ze met de na den naar beneden gekeerd in de beboterde schaal. Schenk de warme saus er over en bestrooi de saus met het mengsel van broodkruim en de rest van de Parmezaanse kaas. Leg er hier en daar een flintertje boter (ca. 30 gram) op. Plaats de schaal in het midden van de tot 200 o C. voorverwarmde oven. Zodra er een fraaie goudbruine korst op het gerecht is gevormd kan het worden opgediend. Tip: geef er gekookte aardappelen of aardappelpuree (gemengd met veel fijngesneden bieslook) bij. Ook de combinatie met lekker warm en knapperig, dus zelf afgebakken, stokbrood is aantrekkelijk. 1! 1 0IW3 1 25 TOT EN MET 29 NOVEMBER 1998 leningrad Moskou beknopt programma: Kutafyatoren woensdag 25 november (Moskou) AankoBïslkorHikfijk gezefcchap op lucnttiaven. Welkom doe? minister-piesidsn! van Russische Feceratie J Prihakov Vertrek naar het. Krem5n. Wefkorrtsicerembnie in de residentie van Jeltsin iKenrèsmakirtd'tnde S!.:Ca!herinazaal mei president Jelbin en.echtgenote Ontvangst Nederlandse gemeenschap in Dom Drcezjbi Diner op residentie, met vertegenwoordigers van Russische samenleving vrijdag 27 november (Dmitrov) Bezoek aan Uspenskémuseum in Dmitrov, een .stadje op ca 80 kilometer van het centrum van Moskou. Bezoek aan Diorama-museum van de slag bil Dmitrov Bezoek aan school nr. 6, een reguliere school voor kinderen van 4 tot en met t6 jaar. betrokken in de 'onderwijs- samenwerking met Flevoland. Bezoek aan het bedrijf Rasswet-Flevo- Agro.van.de heer J. Panman i'Bezoek aan ministerie voor Atoomenergieën Moskou Bezoek aan muziekschool Gnesin Balletoptreden Nederlands Danstheater in Maly-lhealer zaterdag 28 november (Sint Petersburg) B loem legginge n bij Monumenten voor de Helden resp de Slachtoffers van hel Beleg van Leningrad Bezoek aanTechnopark Lenin-mausoleum Rode Plein vernieuwde Rembrandtzaal zondag 29 november Sint Petersburg donderdag 26 november (Moskou) Kransieggir.g bij Graf van de Onbekende Soldaat Onderhoud niet president Jeltsin Bezoek aan de Federatieraad. Ontvangst door de voorzitter J. Shojev Bezoek aan de Doema. Ontvangst door voorzitter en een aantal parlemenlanërs Rondleiding door de Vergaderzaal. Koningin Beatrix en prins Claus leggen bloemen bij Gedenksteen Slachtoffers Politieke Repressie op het Lubyanskayaplein £j Excursie naar Steirenstad; het'trainingscentrum yöór Russische kosmonauten, 40 kilometer ten noordoosten van het centrum van Moskou. Rondleiding door het gebouw van het onderwater-trainingscentrum. Bezoek aan hel ruimtevaart-vluchtleidingscentmm in Kaliningrad, iels len noord-oosten van Moskou. Rondleiding in MIR-controlecentrum, vervolgens naar het Internationale Space Station-controlecentrum Staalsbanket In het Kremlin, aangeboden door de presldenl Russische Federatie Paviovsk szelschap In onze regio zal het niet zo'n vaart Door: Jordi lopen, maar in andere delen van het land kunnen de komende nachten flink koud uitpakken met soms matige vorst (-5 tot-10 graden als laagste waarden). Wij krijgen slechts wat lichte vorst. Misschien dat tegen de Noord-Brabantse grens net matige vorst optreedt. Vanochtend vriest het bij ons ook een paar graden en verspreid over de regio komt een mistbank voor. Overigens is de zon al breeduit te bewonderen. De koperen ploert blijft ons de gehele dag nog gezelschap houden. Slechts af en toe drijven wolkenveldjes voorbij. Bij een zwakke tot hooguit matige wind uit richtingen tussen zuid en oost wordt de tempera- tuurtijdens de middaguren nog opgekrikt tot +4 a+5 graden langs de kusttot ongeveer 3 graden in de plus elders. Vanavond duikt de temperatuur wederom snel naar het nulpunt en vannacht en mor genochtend vroeg gaat het meest licht vriezen. Vlak aan zee vriest het echter amper met wellicht net een graadje in de min. Dieper landinwaarts daalt de tempe ratuur plaatselijk naar -4 gra den. Morgen verandert er hoegenaamd niets. Opnieuw speelt de zon de hoofdrol op het weertoneel en blijft het droog met weinig wind. Het is een klein detail, maar de wind zoekt iets meer de zuid hoek op. Daardoor schom melt de middagtemperatuur rond wat hogere waarden dan vandaag met maximaal 4 tot 6 graden. Morgennacht wordt echter opnieuw lichte vorst verwacht. Zondag steekt er een matige zuidelij ke bries op, maar de zon blijft heer en meester, 's Middags is de koek nog altijd bij een ^""«cmId'Sc^mc -«n graad of 4 op. Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer max. 5° 4° 4° 5° min. -2° -1° 0° 1° wind Z 3 Z 3 ZO 3 NW 2 Maan vrijdag onder 16.50 zaterdag op 8.12 vrijdag onder 17. zaterdag op 9.53 Nautisch bericht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4