/^sielmotel sluit deuren in 2000 PZC PZC PvdA mag best wat oppositie spelen 'rovincie is laks met arkensbaronnen Dubbel feest op school St. Jansteen Expert schat waarde Terneuzense huizen voor belastingen zeeland 19 [OA belooft centrum niet langer open te houden OPRUIMING ViclsllHf entoonstelling ver historie heepvaart Axel vreest herindeling niet Geneeskundig peloton opgedoekt Verlenging kermis was succes Aanhangwagen weggenomen Drankrijder aangehouden Hervormde kerk in Terneuzen houdt bazaar vrijdag 20 november 1998 ^rPascalle Cappetti jiSOONDIJKE - De tijdelijke svang voor asielzoekers in Mo- jlffest in Schoondijke haalt de ^«■wisseling niet. Het cen- ,01 sluit uiterlijk 1 januari jijO zijn deuren. De gemeente astburg houdt het Centraal paan Opvang Asielzoekers OA) aan zijn toezegging dat ■opvang in het centrum wordt gebouwd, zodra het asielzoe- trscentrum in Cadzand her- pent. fethouder R. Leentfaar heeft ii donderdag te horen gekre- n van het COA Hij zegt dat er dwat gemeentelijke druk no- jj was om het COA zover te Ijgèn. De gemeente kreeg ver- jde bevestiging dat het niet ■bedoeling is dat een particu- jin Schoondijke huizen op- rnpt om deze vervolgens aan gCOAaan te bieden. Het COA daar zeker niet op ingaan, stelde Leentfaar de inwoners van Schoondijke gerust. Tijdens het gesprek met het COA werden ook de bouwplan nen voor het voormalige vor mingscentrum Hedenesse in Cadzand definitief vastgesteld. De bouwtekeningen gingen aanvankelijk uit van een hoger aantal asielzoekers dan het af gesproken maximum van 350. Maar dit tolereerde de gemeente niet: afspraak was afspraak. Daarop werd, ongetwijfeld na de nodige interne discussie, een van de gebouwen 'geschrapt'. De bijeenkomst donderdag was ook bedoeld om kennis te maken met de nieuwe directeur van het toekomstige centrum in Cad zand. Jeanne Sanders begint per 1 december in haar nieuwe baan. Zij houdt zich de eerste tijd voornamelijk bezig met de begeleiding van de bouw, het aantrekken van personeel en de inrichting van dienstruimten. Een overlegcommissie is verder in het leven geroepen om op de hoogte te blijven van de ontwik kelingen rond het centrum. In deze commissie zitten A Boomert van de Recreatieon dernemers (Recron), J. Dees van de Vereniging Kampeer Boeren (Vekabo), J. Voerman van de Dorpsraad Cadzand, T. de Smit van de omwonenden en verte genwoordigers van Vluchtelin genwerk, de politie en de ge meente. Zij zijn straks ook de eerste aan spreekpunten bij eventuele pro blemen rond het centrum. Con trole door de gemeente Oost burg van het reilen en zeilen van de opvang in Schoondijke bracht deze week niets bijzonders aan het licht. De ex ploitant houdt zich aan het ge stelde maximum van 65 asiel zoekers. Er werden geen grote problemen geconstateerd. Dat laat volgens Leentfaar echter onverlet dat de gemeente en po litie alert blijven op eventuele wantoestanden waarover om wonenden onlangs hadden ge klaagd. borSheila van Doorsselaer ASTBURG - De CDA-bestu- en -fracties van de gemeen- Sluis-Aardenburg en Oost- ig distantiëren zich van het uidpunt, ingenomen door de ^en statenleden, dat de mega- ukensstallen 10 procent extra oeimogelijkheden moet wor- mgeboden. De regionale frac- zeggen zeer geërgerd te zijn adat de stallen nu al een onac- iplabele claim leggen op de sfbaarheid in de provincie. (Advertentie) De zaak krijgt een nieuw jasje PROFITEER NU! CH0ENEN EN LEDERWAREN NOORDSTRAAT 48-50 TERNEUZEN www.wieland-shoes.nl I REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN ixelsestraat 16 «537 AK TERINIEUZEIM iel: (0115) 694457 Tax: (0115) 620951 wnail: redtern@pzc.nl 1A.M. van Gremberghe (chef) IA. Bareman j.F.M. Cappetti van Doorsselaer 1F.D. Bakker (sport) ■Gravenhofplein 4 S61AJ HULST el: (0114) 373839 ^x: (0114) 373840 Bnail: redhulst@pzc.nl IE.A. Hoonhorst !J.G, Pelgrim "ENTRALE REDACTIE lostsouburgseweg 10 Postbus 18 «380 AA VLISSINGEN el: (0118)484000 fax: (0118)470102 la-mail: redactie@pzc.nl öty OnLine/Internet |titp://www.pzc.nl p-maij; pzcredcity1@pzc.nl In de Statenvergadering van vo rige week vrijdag is besloten de varkensboeren de kans te geven hun bedrijf met 10 procent uitte breiden. Hier is duchtig juri disch onderzoek aan vooraf ge gaan. Provincie-ambtenaren en professor De Vries van de Utrechtse universiteit hebben vervolgens een tegenonderzoek gepleegd waaruit blijkt dat de groei juridisch onmogelijk is te gen te houden. Volgens de frac ties is het provinciebestuur bang voor een aantal varkens baronnen in de streek die bij de minste tegenstand bij het uitoe fenen van hun beroep met scha declaims dreigen. De gezamen lijke fracties vinden dat een dergelijke manier van handelen door de provincie een zeer nega tieve weerslag zal hebben op het rechtsgevoel van de omwonen den van de stallen en van de au tochtone (kleine) varkenshou ders. De fracties vinden het dan ook niet te verteren dat de poli tiek zich laat leiden door var kensbaronnen die zelf alle re gelgeving naast zich neerleg gen. Een vuurspuvver zorgde voor sensatie bij de onthulling van het schoollogo aan de muur van de basisschool Inghelosenberghe in Sint Jansteen. foto Charles Strijd doorEdy de Witte SINT JANSTEEN - Het 25-ja- rig bestaan van de school en hel realiseren van de vijfde uitbreiding in deze periode was voor basisschool Inghelo senberghe in Sint Jansteen een goede reden om een feestje te bouwen. Donderdagmiddag kreeg het feest gestalte met al lereerst de onthulling van het schoollogo aan de muur van het gebouw. Wethouder P. Weemaes van onderwijs van de gemeente Hulst en voorzitter EVink van de Stichting Katholiek Onder wijs Zuid Oost Zeeuws-Vlaan- deren (SKOZO) onthulden de plaquette. Een vuurspuwer gaf deze openingshandeling een spannend tintje. Met een totaal van 330 leerlin gen was Inghelosenberghe te krap behuisd. Het laatste half jaar is met de aanbouw van twee leslokalen, een multi functionele ruimte en een kan toortje voor administratief werk de vijfde uitbreiding tot stand gekomen. Met de inrich ting erbij kost deze uitbouw zo'n 600.000 gulden. Momenteel herbergt de school dertien klaslokalen met even zoveel groepen. Inghelosen berghe, vernoemd naar de Heerlijkheid Inghelosen berghe, de oude naam van Sint Jansteen, is ontstaan uit een fusie van de plaatselijke basis scholen Sint Aloysius en Ma ria, de kleuterschool Sint Jan- neke en de Sint Jozefschool uit Kapellebrug. Toename Mede door de groei van het dorp is het leerlingenaantal de laatste jaren flink toegeno men. Of het uiteindelijk de laatste uitbreiding is hield wethouder P. Weemaes nog in het midden. „Qua prognoses voor de komende jaren blijft het leerlingenaantal vrijwel gelijk. Verder kijkend is er zelfs sprake van een lichte te rugval. De politiek kan echter een andere kijk op de zaak ge ven. Door een vergaande klas senverkleining in de onder- bouwgroepen kan de situatie alweer snel nijpend worden", aldus 'de wethouder. Na het officiële gedeelte kre gen de leerlingen in het ge meenschapscentrum De Wa rande een feestelijke middag aangeboden met de kinder- meespeelshow van 't Klutske. Zaterdagmiddag zet Inghelo senberghe tussen 14.00 en 16.00 uur de deuren voor het publiek open. IGELWAARDE - In de bi- otheek van Vogelwaarde is eind.deze maand nog de ten- instelling Zeeuwen te water: mi van een maritiem verle- ntezien. De expositie is inge- ht naar een boekje uit een ïks over de Zeeuwse cultuur- storie. provincie heeft de reeks, esrvan het laatste deel over de tijd tegen en het verbond met water volgende week ver fijnt, opgezet om het Zeeuwse deden voor een groot publiek gankelijk te maken. Op acht selen in het uitleencentrum is geschiedenis van de scheep- ri in en om Zeeland afge- eid. ndein het begin van de jaar- aanbeden en door de seinen omhelsde lokale lutspatrones Nehallenia, via ffimannen en Verenigde st-Indische Compagnie tot de ontwikkelingen in de ige Zeeuwse havens krijgt historie gestalte, tentoonstelling is tot en met andag 30 november te zien lens de openingsuren van de iliotheek op maandag, ensdag en vrijdag. door Pascalle Cappetti Twee keer zag hij zijn beurt voorbij gaan. Het wethouderschap lijkt niet aan hem besteed. De eerste keer kwam Hannes de Vries voor zijn partij, de Partij van de Arbeid, uit; de tweede keer moest hij Leen Wille voor laten gaan. Een triest lol voor een bestuurder die inmiddels gepokt en gemazeld is in de gemeente Oostburg? „Dat Leen wet houder werd en niet ik, dat heb ik inder daad als zeer onplezierig ervaren. Daar heb ik toch een paar maanden last van gehad. Maar toen met Hannes, dat was een heel andere zaak. De buitenwereld legde het uit als een interne machts strijd. Maar daar ging het niet om. Ik had alleen heel veel moeite met het overmatig alcoholgebruik op het ge meentehuis." Joop Wielakker kan zich nu, de teleur stelling te boven, opnieuw waarmaken als fractievoorzitter. Hij deed dat in de afgelopen begrotingsraadsvergadering met verve. Maar liefst acht moties wer den op tafel gelegd. Dat is toch absurd, acht moties en dat als coalitiepartij? „Waarom? Je zit toch in de raad om doe len te bereiken, om zoveel mogelijk za ken uit het verkiezingsprogramma te realiseren. Het is beslist geen bedrijfs ongeval. Het heeft te maken met de op vatting hoe je vanuit, de fractie omgaat met het college. Een coalitie vormen is een kwestie van compromissen sluiten. Niet alles wat wij willen, is terug te vin den in het collegebeleidsprogramma. De wethouder heeft zij n verantwoorde lijkheid naar dit programma, wij de on ze, namelijk het verkiezingsprogram- De WD, in de persoon van Johan Provoost, vond dat dit haast wel moest duiden op een slechte ver houding tussen de PvdA-wethou- der en zijn fractie. „Nee hoor, dan heeft de WD het ver keerd begrepen. Leen Wille wist er van en stond achter de moties. Het waren voorstellen die hem niet in problemen konden brengen, die niet tot een crisis in het college zouden leiden. De voor malig WD-leicler in de Tweede Kamer deed dat ook, en op verfrissende wijze: discussies flink aanzetten. Daarom vond ik het ook zo gek dat de WD niets van zich liet horen. Het kan natuurlijk dat ze zeer tevreden was met de begro ting, want ze toonde weinig initiatief om dingen te wijzigen. Het college heeft geen moment onder vuur gelegen of moeite gehad met de vragen van de WD." Het leek er toch een beetje op alsof jullie oppositie voerden. Of ge bruikte Wille de fractie om zijn ei gen zin te krijgen? Joop Wielakker: „Bij de verkiezingen haalde ik maar heel weinig stemmen: het zal wel een verkeerd imago zijn." foto Peter Nicolai de sporthal in Cadzand en naar de toe komst van het KWL-gebouw voor wet houder Leentfaar niet zo prettig was, dat begrijp ik best. Maar dat we in de coalitie zitten, wil niet zeggen dat we overal tevreden over zijn. We hoeven toch niet aan het handje van het college te lopen? Voor handje klap voel ik weinig, En trouwens, het waren geen gifpijlen, geen moties van wantrouwen, maar eerder aansporingen: let daar,eens op. Ik denk dat de WD zich er niet hele maal van bewust is dat er een verande ring van bestuurscultuur gaande is. Er is geen achterkamertjespolitiek meer en dat is een positieve ontwikke ling." „Laat dat een beetje zo zijn. Zolang het niet gevaarlijk is voor de positie van het college en dit zelfs ondersteunt, is er niets mis mee. Als je niets vraagt, wordt het ook niets. Dat een aantal moties over onderzoeken naar het beheer van Is dat echt zo? Iedereen roept dat wel zo hard. Naar de raad toe is er zeker meer open heid als vroeger. Ik geloof niet dat de co alitiepartijen een voorsprong hebben en beter op de hoogte worden gehouden van ontwikkelingen, dat de oppositie bij voorbaat al een informatieachter stand heeft. Je kunt als raad beter dan vroeger volgen wat er gebeurt, hebt er ook invloed op, wordt serieus genomen. Dat is het verschil. Na afloop van een commissievergadering worden we ook geïnformeeerd over zaken die nog niet in de openbaarheid kunnen. Dat is toch om van te gruwelen? „Ik vind ook dat we zo min mogelijk achter gesloten deuren moeten verga deren. Je moet uitkijken dat het geen gewoonte wordt om na een commissie vergadering nog even te blijven zitten. Ik heb daar ook voor gewaarschuwd. Maar dat is wat anders dan de 'oude jongens, krentenbrood-mentaliteit' die er eerst was. De communicatie-nota is in concept gereed en die biedt zeker nog tekortkomingen. De communicatie naar doelgroepen krijgt onvoldoende aandacht. En naar de burger toe kan de voorlichting soms ook beter. Over het asielzoekei'scentrum in Cadzand bij voorbeeld had meer informatie naar de burgers kunnen worden gegeven, ook al waren er op dat moment geen nieuwe feiten. De varkensproblematiek idem dito; dat ligt juridisch erg gevoelig, maar dan nog kan er meer inzicht in het proces worden gegeven." Uiteindelijk zijn de meeste mo ties aangenomen en is de begro ting unaniem goedgekeurd. Toch moesten ze icel wat worden her schreven? „Het besluit is overeind gebleven, dat is het belangrijkste. Als je op deze manier verder komt met je bedoelingen, dan is dat mooi meegenomen. Het is wel zo dat de begroting unaniem is aangenomen, maar dat komt omdat deze in zijn ge heel wordt behandeld. Je zou, en dat zal ik binnenkort ook aankaarten, eigen lijk op punten moeten kunnen tegen stemmen. Dan had de VVD inderdaad tegen de tariefsverhogingen kunnen stemmen, iets wat nu niet kon." Je op deze manier kunnen profile ren, dat is toch veel leuker dan het wethouderschap? „Dat is het gekke. Zo werkt het blijk baar niet. Vanuit de fractie krijg ik wel de waar dering voor wat ik doe, maar bij de ver kiezingen haalde ik maar heel weinig stemmen. Het zal wel een verkeerd ima go zijn dat om mij heen hangt. Ik ben misschien niet altijd een brave jongen geweest." AXEL - CDA-raadslid M. Murre vroeg zich donderdag tij dens de raadsvergadering even af of Ax?l commissaris van de koningin W. T. van Gelder nog op stel en sprong moest uitno digen. Door de commissaris volgende week nog een aantal ar gumenten tegen gemeentelijke herindeling van Zeeuws- Vlaanderen te laten horen, kon de gemeente Terneuzen mis schien wat wind uit de zeilen worden genomen. Burgemeester R. Barbë van die gemeente kondigde onlangs aan dat hij Van Gelderbij een werkbezoek aan Terneuzen op 30 novemberzal vragen de herindelingsdiscussie opnieuw aan te zwengelen. Murre was wat bezorgder omdat hij in een stuk van de Raad van State al was tegengekomen dat 'de voormalige gemeente Axel' bij Hulst zou horen. De Axelse burgemeester W. de Graaf stelde hem gerust. De zinsnede in het raadsrapport gaf aan dat niet iedereen in Den Haag de juiste situatie in Zeeuws-Vlaanderen kent en Van Gelder niet beslist over het al dan niet overgaan tot herindeling. „Bovendien heeft een onderzoekscommissie onlangs nog vastgesteld dat kleinere gemeenten niet per definitie duurder zijn of slechter functio neren", voegde De Graaf daar na afloop van de vergadering aan toe. TERNEUZEN - Het geneeskundig peloton Zeeuws-Vlaande ren, een groep van 65 vrijwilligers van het Rode Kruis die kun nen worden ingezet bij rampen, wordt vandaag, vrijdag, op gedoekt. De reden is dat er steeds meer de nadruk wordt gelegd op het flexibel kunnen inspelen op noodsituaties. Dit vraagt om een krachtenbundeling van de GGD, trauma teams. ambulance-verpleegkundigen en een SIGMA (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie), verenigd in zoge naamde Geneeskundige Combinaties. De SIGMA bestaat uit acht personen, maar om ervoor te zor gen dat er altijd voldoende personeel aanwezig is. worden per regio 24 mensen opgeleid. Het Rode Kruis in Zeeland is in sa menwerking met de GGD, de ambulancediensten en het Zeeuws Instituut Zorgopleidingen begonnen met het opzet ten van een scholingsprogramma. TERNEUZEN - De verlenging van de kennis in Terneuzen met een zondag, afgelopen september, is zo'n succes geweest dat het college van burgemeester en wethouders in het ver volg elke zondag aansluitend op de laatste kermisdag de at tracties open wil stellen. Daarmee hoopt het pollege te berei ken dat naast kermisgasten ook kooplustigen die dag in grote getalen naar Terneuzen zullen trekken. De twee landelijke kennisbonden kunnen zich, net als het me rendeel van de Terneuzense detailhandelaren, met de verlen ging van de kermis verenigen. Het laatste woord is aan poli tiek Terneuzen, dat zich dinsdag 24 november over het voorstel buigt tijdens een vergadering van de commissie alge meen bestuurlijke zaken. Die begint om 19.30 uur in het Ter neuzense stadhuis. WESTDORPE - De aanhangwagen van een 37-jarige inwo ner van Spijkenisse is vermoedelijk in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen in Westdorpel. De blauw-.witte aan hanger had een waarde van drieduizend gulden. TERNEUZEN - Een 33-jarige automobilist uit Gent werd donderdag op de Spuiweg in Terneuzen aangehouden vanwe ge drankgebruik. De ademanalyse wees uit dat de man twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol op had. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod van vier uur opgelegd. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Woningbezit ters in Terneuzen kunnen er nu al rekening mee houden dat ze volgend jaar beduidend meer onroerende-zaakbelasting (ozb) moeten betalen. Burge meester en wethouders van Ter neuzen zijn van zins om taxa teurs van het bureau Kafi in 1999 op pad te sturen om de waarde van de gebouwen weer in beeld te brengen. De laatste keer dat dit gebeurde was in 1992. Terneuzen hoefde echter bij de wijziging van de re gelgeving in 1995 met terstond een hertaxatie uit te voeren. Het gevolg daarvan is dat de onroe- rend-goedbezitters in de gemeente de voorbije jaren ge vrijwaard zijn van forse verho gingen van de ozb. Het college schat in dat in de periode 1992- '98 de waarde van de onroeren de goederen in Terneuzen met tien tot vijftien procent zijn ge stegen. Kafi bv mag dit nu voor de som- TERNEUZEN - De Kerkvoog dij van de Hervormde Gemeente Terneuzen houdt vandaag (vrij dag) en zaterdag een bazaar in de Goede Herderkerk aan de Koninginnelaan. De opbrengst is bestemd voor de instandhouding van de gebou wen van de Hei-vormde Kerk. De bazaar is beide dagen ge opend van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21^00 uur. Belangstellenden kunnen onder meer de rommelmarkt, kinder spelletjes, boekenmarkt, kledingbeurs, koffiebar en handwerkbeurs bezoeken. Op zaterdagochtend worden vanaf 9.00 uur grote stukken verkocht zoals meubels. CLINGE Cakeslag - De. carnavalsstich- ting De Kriekeputters in Clinge houdt morgen, zaterdag, een cakeslag ten bate van de vereni gingskas. Vanaf 10.00 uue bie den de leden aan de deur cakes te koop aan. Van de opbrengst van de actie worden de activi teiten tijdens het komende car naval betaald. ma van ruim 730.000 gulden in kaart brengen. De kosten van de hertaxatie worden betaald uit de opbrengst van de ozb. De commissie financiën van de ge meente Terneuzen buigt zich donderdag 26 november over het voorstel. De Blikweide Voorts doet de commissie haar zegje over de sanering van het voormalige woonwagencen trum De Blikweide in Sluiskil. De bewoners van het centrum zijn inmiddels op andere loca ties gehuisvest. Dit najaar werd een schoonmaakactie ingezet, waarbij 3600 autobanden wer den afgevoerd en nog eens 943 ton schroot. De kosten van de operatie kwamen uit op 260.000 gulden. De provincie Zeeland neemt daarvan 75 mille voor haar rekening, het restant komt ten laste van de gemeente. Verzoek De commissieleden krijgen ver der het verzoek van Sluiskille- naar P, David voorgeschoteld, die meent recht te hebben op schadevergoeding nu pal voor zijn woning een nieuwe super markt wordt opgetrokken. De buurtbewoner meent dat daar door de waarde van zijn woning behoorlijk is afgenomen. B en W stellen voor om de stichting Ad viesbureau Onroerende Zaken in Rotterdam in te schakelen om te bezien of de Sluiskillenaar recht heeft op een planschade vergoeding. De commissievergadering wordt gehouden in het Terneu zense stadhuis en begint om 19.30 uur. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49