i^an Lent kickt op enthousiasme Zonnemaire afhankelijk van twee mensen Winkeltje moet goed lopende zaak worden Pim Potappel vreest de fysieke kracht van underdog Duiveland sport s 31 oach traint Zonnemaire en Colijnsplaatse Boys zolang dat kan tussen burgh en bru vooruitzicht Cruciaal duel handballers Delta Sport vrijdag 20 november 1998 pnrAlex Krappen (HARENDUKE - Ed van (51) 's zes dagen per week ivoetbal bezig. Hij is zowel jiaer bij zondagclub Zonne- paire in de reserve vijfde klasse j* bij zaterdag-derdeklasser [jiijnsplaatse Boys. Daarnaast jjft hij samen met zijn vrouw •«n pension en is hij met zijn jjjend Jaap Viergever, ook een iietbaltrainer, bezig met het pelten van een sportschool ,jncx beautyfarm in Klundert. «diir zolang het leuk is houdt jj het makkelijk vol. Een ge sprek met een actieveling. M zwaar is het om training te wen bij twee clubs? ['et kost veel tijd, maar het is rjet echt zwaar. Dat zou het wel jjpals de spelers niet op zouden iiirnen dagen en ik iedere keer i sjor een klein groepje zou I aan. Dan zou ik met de pest in sijnlijf naar een training gaan. pijar de bereidheid om er wat r.nte maken is bij beide teams i jnwezig. En mijn vrouw houdt I jok van voetbal, dus die vindt i;tniet echt erg dat ik bijna elke :',ond weg ben. Dan kan ze ook ias naar haar eigen program ma's op TV kijken. fannemaire, ioatis dat eigenlijk oor een club? i get is een hele leuk club, maar lis het .echt vooruit moet gaan, jan moet de mentaliteit veran- deren. Veel mensen denken daar dat de club niets is en niets zal irorden. Toen ze me vroegen om daar training te gaan geven, j dachten ze ook dat ik het nooit j zou doen, omdat het niveau te jaag zou zijn. Maar het niveau tan mij niet schelen, als de i mep er maar wat van wil ma- ken. i U dat wil de groep? Ia,ik vind van wel. Ze proberen fcht beter te gaan voetballen. En als ik ze bezig zie bij een jondootje, dan geniet ik van het enthousiasme. Ik zou er dan zo lussen springen, maar opa komt Ö3n altijd snel in het midden ter recht, dus dat doe ik niet zo vaak. In wedstrijden is de ploeg vaak nog te bleu. Je moet laten lien dat je er bent en zelf ook eens een kleun uitdelen, in plaats van alleen maar incasse- xn. Dat gaat nu al beter dan in iet begin. Voetballen kunnen ze, maar met alleen techniek kom je er niet. VLISSINGEN - Na drie speel ronden in de tweede divisie bun gelt Nutsspaarbank/Delta Sport puntloos onderaan. De Zierikzeese handballers delen die stek samen met het derde garnituur van ShowBizCity- /Aalsmeer. Maar met een tikkel- Ije geluk duurt dat niet lang meer, want zondag treffen beide ploegen elkaar in sporthal On derdak in Zierikzee. Maar met Aalsmeer weet je het maar nooit, vertelt Delta Sport- trainer Alex de Brauwer. De Belg probeert zoveel mogelijk de druk van de ketel af te halen. Want thuis tegen Aalsmeer blijft in dit stadium van de com petitie toch een schot voor open doel. „Misschien is het net de week om die progressie van de laatste tijd af te ronden. Maar", voegt de Brauwer eraan toe, „je mag ook weer niet alles van dat ene duel aflaten hangen." Delta Sport werd een zwaar sei zoen voorspeld en dat is in deze nog prille competitie uitgeko men. Het aantal tegentreffers (89) in drie duels, daar is de Bel gische coach toch wel enigszins van geschrokken. „De andere kant van de medaille is de 62 treffers van ons. Ondanks het verlies van een aantal spelers valt dit beslist niet tegen." De jeugd weet zich elke week weer op te werken. Peter Lefèvre traint weer en lijkt in januari van het nieuwe jaar weer inzet baar. Kortom, de toekomst voor de Schouwenaren lijkt nog lang niet zo somb ert j es als voorspeld De Brauwer: „We boeken nog steeds vooruitgang in de trai ningen en de wedstrijden, dus we zien wel waar het schip strandt." Alex de Brauwer Waarom speelt Zonnemaire in de reserveklasse? Toen ze in de standaardklasse speelden kregen ze elke week Mop, meestal heel dik. Daai-om stopten er spelers en toen heeft het bestuur besloten dat het be ter was om in de reserveklasse uit te komen. Maar sindsdien zijn er nieuwe jongens bijgekomen, die echt goed kunnen voetballen. Daar om gaat de club het volgend j aar weer in de gewone klasse probe ren. Dat spreekt toch meer aan. Nog niet zolang geleden belde Colijnsplaatse Boys. Ja, ze hadden een trainer nodig voor de rest van het seizoen. Ik ben gaan praten en heb het toen gedaan. Afgelopen weekeinde heb ik de eerste wedstrijd van de ploeg gezien tegen VCK. Ik moet zeg gen dat het niveau een beetje tegenviel. Ik had er meer van verwacht. Maar ze hebben op mentaliteit en vechtlust drie punten binnengesleept. Daar houd ik wel van. Binnenkort moet je kiezen. Ja. Zelf denk ik het wel te kun nen combineren, maar Colijns plaatse Boys heeft me gevraagd om in januari te beslissen met welke club ik verder ga. Zij vin den dat ze een trainer nodig hebben die zich honderd pro cent voor een club kan inzetten. Ik begrijp dat wel. Ik heb tegen ze gezegd, dat als ze zo'n trainer kunnen vinden, ze dat dan me teen moeten doen. Maar ik ben er nog niet uit. Het niveau van Colijnsplaatse Boys spreekt me aan, maar het enthousiasme bij Zonnemaire vind ik ook heel mooi. En je bent er jeugdtrainer. Dat is echt schitterend. Dat en thousiasme van die Meine gas ten. Ze rennen en ze doen en sommige gaan nog hard vooruit ook. Ik heb daar veel plezier in. De meeste gediplomeerde trai ners halen hun neus op voor het jeugdwerk, maar ik begrijp niet waarom. De jeugd is de basis van alles. Je zou juist de trainers met papieren bij de jeugd moe ten zetten, maar veel clubs doen dat niet. Hoe ben je eigenlijk het trai nersvak ingerold? Jaap Viergever was trainer van Strijen en vroeg me of ik analy ses wou maken van de tegen standers. Dat heb ik toen ge daan en van het een kwam het ander. Nu geef ik al weer twintig jaar training en ik vind het nog steeds leuk. Ik weet nog niet hoe lang ik door ga. Als ik het niet leuk meer vind, dan stop ik er mee. door Klaas Verspoor BRUINISSE - Voor de meeste voetbalploegen en trainers op Schouwen-Duiveland kwam de afgelasting van vorig weekein de niet slecht uit. Tijd om een aantal zaken (tegenvallende re sultaten) op een rijtje te zetten, tijd ook die wonden (blessures) kan helen, want slechts de zie kenboeg van Renesse en Dreischor is onbezet! De opval lendste wedstrijd, naast Bruse Boys-Veere in de eerste klasse, is de eilandelijke derby in de vier de klasse B tussen Duiveland en Brouwershaven.' Voor SKNWK is het bijkans vijf voortwaalf. De vorigjaarnog zo florerende spelersgroep blijft mentaal en fysiek maar kwak kelen en dat kan SKNWK met het oog op de confrontatie met Arendskerke (uit) niet gebrui ken. Arendskerke staat tiende op de ranglijst met een puntje minder dan SKNWK. „We zul len moeten winnen", zucht elf talleider Laurens Kik. „Anders gaat het echt de verkeerde kant op." SKNWK heeft nog steeds een keepersprobleem want zo wel Leon Quik als John van der Sande zijn gekwetst. Verder heeft Ronnie de Bruine in het oefenduel met Heinkenszand een kuitbeenblessure opgelo pen en ontbreekt ook Peter van der Cingel nog. „Het is een wij stevige ploeg", spreekt Marcel de Nijs over We- meldinge, de ploeg die tegen zijn DFS morgen de belangrijke uit wedstrijd speelt. Wemeldinge staat vier punten onder DFS en bij een overwinning neemt DFS ver afstand van de laatste plaats. De Nijs, die Mariko Rouw en Arco Dekker niet tot zijn beschikking heeft, gaat dan ook voor de winst. „We moeten gewoon drie punten pakken. De onderlinge verschillen zijn klein, je moet een beetje geluk hebben. En afdwingen." Verleden Wemeldinge won in de laatste competitiewedstrijd van WIK. Joost van de Griek beleeft bij de ploeg uit Kerkwerve tot nu toe een teleurstellend seizoen. „We hebben afgesproken een punt achter het verleden te zetten", kijkt de geroutineerde trainer nog eenmaal terug. Uit tegen GPC kan de oefenmeester drie punten goed gebruiken. „De doelstelling is ook om te winnen maar we zullen zeker de deur achterin niet open zetten." Zon der Kees Verwest, Eric van de Sande en Gerrie van de Hoek (allen geblesseerd) maar met de herstelde Dennis Lazar, Wilfred Nelissen en Theo Wittenberg hoopt Van de Griek op betere tij den. Brouwershaven is de grote favo riet in de eilandelijke derby te gen Duiveland, maar trainer Pim Potappel wil daar eigenlijk niks van weten. „Het is voor ons geen gemakkelijke tegenstan der. Fysiek is Duiveland sterk, voetballend wat minder. En dat ligt ons niet zo." Duivelands maar net verloren partij tegen Smerdiek heeft indruk gemaakt op Potappel en hij waakt der halve voor onderschatting bij zijn manschappen. Indrukwek kend is ook de schorsing van acht wedstrijden die spits Peter de Haan ontving. Verder be schikt Potappel, op Erik Hartog na, over een fitte selectie. Duiveland-trainer Rini Verwest zag Brouwershaven tegen WIK oefenen en kent volgens eigen zeggen de zwakke punten van Potappels selectie. „Voor ons is het belangrijk om de juiste wecl- strijdmentaliteit te tonen. Res pect mogen we hebben maar we zullen kort op de vent moeten dekken. Ik hoop op een kleine vertassing maar we zullen het enorm moeilijk krijgen." Ver west is tevreden met een punt maar weet dat het evenzo 0-5 voor Brouwerhaven kan wor den. Bij het wegens blessures toch al zo gehavende Duiveland zijn Rob Wijnstekers en Jeroen van der Maas ook nog eens ge schorst. Praatsessie Een praatsessie moet ZSC na de blamage van twee weken gele den tegen Krabbendijke (2-5- verlies. op eigen veld) weer op het rechte spoor zetten. Tegen Waarde heeft de ploeg van Ed win Kriens in de tweede thuis wedstrijd op rij nog iets goed te maken. „Drie punten is meege nomen, maar ik wil vooral inzet en beleving zien. Dat ontbrak vooral de tweede helft tegen Krabbendijke." Thomas Petiet (familie-omstandigheden), de van een blessure herstellende Edwin van Oeveren en Reinier Louwerse (achillespees) zijn niet inzetbaar. Mevo-trainer Nico Schoute heeft zijn doelstellingen bijge steld. „Vooraf hoopte ik mee te kunnen in deze klasse, nu ga ik voor de vierde plaats." In Uni- tas'30, met drie punten en drie wedstrijden minder gespeeld, treft Mevo in Zierikzee een las tige klant. „Het is een hele tech nische ploeg met vooral een sterke spits." Schoute kan geen beroep doen op de geschorste Ruud van der Linde en Anton Hoexum, terwijl ook Jan Heik amp (blessure) zeker niet speelt. Een dag later komt Rood-Wit (Sint Willebrord) naar Zierik zee om tegen de Zierikzeese zondagvereniging te spelen. Trainer Bert Pentury kent Rood-Wit niet maar blijft bij zijn stelling dat thuis gewonnen moet worden. „Het is afwachten of we na vier weken het ritme weer op kunnen pakken", spreekt Pentury zijn grootste angst uit. Aan de trainingsar- beid zal het niet liggen. Die is, volgens Pentury's zeggen, 'best goed'. De Oost-Souburger moet het stellen zonder de geschorste Jarno Vermeulen en de gebles seerde Martin de Jonge, terwijl het inzetten van Raymond Mas- sop nog twijfelachtig is. Vierde Renesse kijkt na 6-3-winst tegen Achtmaal in de laatste competitiewedstrijd weer naar boven. „Als we de twee inhaal wedstrijden winnen staat we gewoon vierde", spreekt trainer Nico Kind. Tegen Lepelstraatse Boys, met net zoals Renesse zes punten uit even zoveel wedstrij den, kan Renesse op oorlogs sterkte aantreden. Kind: „Ik weet dat Lepelstraat een stugge ploeg is maar thuis moeten we zeer zeker winnen. Dreischor reist voltallig af naar koploper Terhole. Toine Tiggel- mans team oefende zondag jongstleden tegen Zonnemaire en won met 9-0. „Goed voor het zelfvertrouwen", aldus de trai ner die vooral verdedigend ver betering ziet bij zijn ploeg. „Te gen Sluis hebben we lang de nul kunnen houden en tegen Terho le gaan we daar ook voor. Ik heb geen angst. Uit ga ik voor een puntje." Lucien Vroegh kampt met een slijmbeursontsteking, wordt in januari geopereerd, maar start zondag toch in de ba sis. In de zesde klasse B gaat Ouwer- kerk het geluk beproeven in De Heen, tegen de nummer drie Val Aan. Een belangrijk duel voor de mannen van Jakkoo Brouwer want bij verlies wordt het gat met koploper WW'67 wel erg groot. Dat besef is er in Ouwer- kerk. „Ik gok op een kleine over winning. We moeten in de race blijven", weet Brouwer. „Val Aan is voetballend beter dan Ouwerkerk maar ik gok op onze uitvallen. Er ligt altijd veel ruimte achter cle verdediging bij Val Aan. Dat ligt ons wel. Verder zullen we behoudend beginnen en niet teveel ruimte wegge ven," Bij Ouwerkerk is Joeri Pankow een vraagteken. Ed van Lent, dienaar van twee voetbalclubs: Zonnemaire op zondag en Colijnsplaatse Boys op zaterdag. foto Marijke Folkertsma door Ben Hameeteman DREISCHOR - De aanvoerder van Zon nemaire, Marcel de Vlieger, wil het heel graag geloven, maar denkt dat het beha len van een kampioenschap 'niet mee zal vallen'. De 26-jarige voetballer uit Dreischor weet overigens precies waar van de eventuele titel afhangt. „Zonne maire bouwt eigenlijk maar op een paar mensen, die de kar moeten trekken. Als zij er niet zijn, is Zonnemaire heel zwak." De Vlieger vindt dat Zonnemaire het met een vierde plaats best goed doet. „Maar het kan nog altijd beter natuurlijk", beaamt hij. „Voor Zonnemaire is het be langrijk dat we compleet zijn. Dan heb ben we een leuk elftal.De dragende spe lers waarop de aanvoerder doelt, zijn laatste man Ronald van Dongen en mid denvelder Marcel Schouls. „Aan Ronald zou iedereen een voorbeeld moeten nemen. En hij schuift ook regel matig in waardoor er extra gevaar ont staat. Marcel is eveneens een onmisbaar persoon binnen Zonnemaire. Vooral de mentaliteit van beide spelers. Ze werken allebei keihard. Als zij er niet zijn, zakt het nogal eens in bij ons", weet De Vlie ger. Wanneer het woord kampioenschap valt. zegt de aanvoerder: „Onze doelstelling dit seizoen is het behalen van het kampi oenschap. Ook onze trainer Ed van Lent wil dat graag. Maar ik denk dat het niet mee zal vallen. Onze selectie is nu een maal heel smal. Als er basisspelers weg vallen, moeten we terugvallen op spelers uit het tweede, maar het niveauverschil is veel te grootKij k maar naar afgelopen zondag, toen we vriendschappelijk tegen Dreischor speelden. Ronald en Marcel waren er niet en prompt krijg je met 7-0 op je donder. Dan heeft Zonnemaire het gewoon moeilijk en zakt alles in elkaar." Marcel de Vlieger, die al sinds jaar en dag bij Zonnemaire in de selectie speelt, moet wel concluderen dat het spel dit sei zoen beduidend beter is geworden. „Dat is toch Ed zijn verdienste. Hij heeft er een hecht team van weten te maken. En ook dat jongens nu twee keer in de week zin hebben in trainen, ligt helemaal aan hem. Het is jammer dat we nog wat te wisselvallig spelen. Soms weten we per fect de dingen uit te voeren die we tijdens een training hebben doorgenomen, maar vaak ook vergeten we het helemaal. En als ik eerlijk ben ontbreekt het Zonne maire soms ook aan voldoende inzet." door Frans Evers BROUWERSHAVEN - De Landelijke Rijvereniging en Ponyclub De Schouwse Rui ters heeft een heel nieuw be stuur. Bij een nieuw bestuur hoort vanzelfsprekend een nieuwe voorzitter. „Ik ben be naderd en heb ja gezegd", al dus Peter van der Sluijs uit Brouwershaven. Met Van der Sluijs hebben de Schouwse Ruiters een bestuurlijk zwaar gewicht binnengehaald. De kersverse voorzitter is er van overtuigd dat hij samen met zijn nieuwe bestuursleden Stef Nelisse en Corry op 't Hof van zijn'winkeltje' een goed lopen de zaak kan gaan maken. In het beleidsvlugschrift wordt gesproken over de 'pro ducten' van cle vereniging, maatschappelijke krachten velden en over 'het formuleren van doelstellingen van beleid'. UitdrukMngen die sterk aan een bestuurlijke achtergrond doen denken. Heeft de nieuwe voorzitter iets met besturen? „Ja, ik heb wat ervaring. Ik ben op dit moment penningmees ter van Watersportvereniging Brouwershaven, ik ben voor zitter van 'n politieke partij. Welke doet er nu even niet toe, en ik ben secretaris van het be stuur van de Vakgroep Mana gement van de Vereniging Stadswerk." Is dat alles? „Nee, ik ben ook nog een tijdje hier gemeentesecretaris ge weest." Naast genoemde be stuurlijke activiteiten werkt Van der Sluijs fulltime als Sec- torhoofd Grondgebied Zaken in Rhoon. Veel vrije tijd voor bijvoorbeeld zijn grote liefde de zeilsport blijft er al niet over. Zonder bestuur Waarom ambieert een overbe zet man als Van der Sluijs het voorzitterschap van de Lande lijke Rijvereniging en Pony club De Schouivse Ruiters? „Ik heb nooit de ambitie gehad om voorzitter te worden. Maar op een gegeven moment zat de club ineens zonder bestuur. Ik ben benaderd en heb ja gezegd. Omdat ik me nauw met de ver eniging verbonden voel." Waarom? „Door mijn dochter. Sinds haar vierde, vijfde jaar doet zij aan paardrijden. Als vanzelf sprekend raak je er dan bij be trokken. Voorcïat je het weet sta je een paard te borstelen en stallen uit te mesten. Om over de weekenden dat je met 'paard en wagen' naar de wed strijd rijdt maar te zwijgen." Peter van der Sluijs voorzitter De Schouwse Ruiters Peter van der Sluijs, een bestuurder in hart en nieren. Waarom zat de vereniging ei genlijk ineens zonder bestuur? „Er was onvrede in de club over een aantal zaken. Er is toen met medeweten van het bestuur onder cle leden een en- quete gehouden. Het resultaat van die enquete was dat het be stuur en bloc is afgetreden. Toen zaten er dus zestig leden zonder bestuur en de vereni- gi ng moest verder. Hoe is de nieuwe voorzitter van plan de band tussen de le den en het bestuur te herstel len?. ,Door er voor te zorgen dat al le leden zich weer betrokken voelen bij de vereniging. Met andere woorden, het vereni- gingsgevoel moet nieuw leven worden ingeblazen. Want de ruitersport is in de loop der ja ren erg veranderd. Dat zijn ontwikkelingen waar je als be stuurder je ogen niet voor moet sluiten," Veranderd in ivelk opzicht? „In de samenleving en dus ook in de ruitersport heeft de afge lopen jaren een sterke mate foto Marijke Folkertsma van individualisering plaats gevonden. Het vereniginsge- voel is niet meer zoals tien jaar geleden. Toen ging men vaak met zijn allen naar een wed strijd en organiseerde het be stuur het transport daarvoor. Dat is niet meer. Mensen heb ben eigen vervoer en bezoeken op eigen gelegenheid de wed strijden. Ook wil men meer en meer op het niveau waarop ge reden wordt les hebben." Bij zo'n zestig leden heeft de individualisering dus toege slagen. De een wil springen, de ander wil dressuur, er zijn wedstrijd- en reereatieruiters, er zijn lessende en niet-lessen- de leden, enzovoorts. Hoe is de voorzitter van plan hier een hechte verenigings club van te maken? „Op de een of andere manier voelt een ieder zich betrokken bij de paardensport. Gezien de diverse takken van paarden sport, moeten er commissies zijn die al deze takken bedie nen. Daarom willen wij zo snel mogelijk een dressuur-, spring- en activiteitencom missie instellen. In overleg met de leden moeten we de juiste instructeurs aantrekken die de lessen zoveel mogelijk kunnen afstemmen op het niveau van de individuele leden." Zijnmet hetvorigebestuur ook alle instructeurs opgestapt? „Van de drie instructeurs heeft er een zelf bedankt. Minimaal één blijft. Bij de instructeurs die wij zoeken nemen wij als uitgangspunt dat hij of zij bij de leden een breed draagvlak moet hebben." In het groensei- zoen 'trainen' de Schouwse Ruiters op het terrein aan de Groene Weg in Noordgouwe. In hoeverre speelt het gemis aan een manege de vereniging parten? „Voor een manege moet je een fors draagvlak hebben. Dat hebben wij hier op het midden van het eiland niet. Maar om toch alle door de leden gewen ste activiteiten te kunnen or ganiseren, werken wij samen met andere verenigingen. Zo kunnen wij de kwaliteit van het 'winkeltje' van de Schouw se Ruiters verbeteren." „Jolanda Bevelander is advi serend jeugdlid van het be stuur. Voor het voortbestaan van de vereniging is de aanwas van de jeugd van essentieel be lang. Wij zullen dus goed moe ten luisteren naar wat er onder onze jeugdleden leeft." Bij het onderwerp communi catie spreekt het zwaarge wichtgehalte van de nieuwe voorzitter zeer duidelijke taal: „Directe, open en duidelijke communicatie moet een groot goed zij n binnen de vereniging. Wij hebben als bestuur daarin een eerste verantwoordelijk heid. Informatieverschaffing gaat aan binding met een ver eniging vooraf." Wat betreft no-nonsense ma nagement lijken De Schouwse Ruiters in goede handen. Is er nog meer ivaarom iemand lid zou willen worden? De voorzitter-: „Omdat we de beste vereniging van Schou wen Duiveland zijn! Peter van der Cingel (met bal) is één van de vaste krachten van SKNWK die tegen 's-Heer Arendskerke ontbreekt. Ook Ronnie de Bruine is niet van de partij. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45