Jaarrekening theater afgekeurd s /"i StartRente McDonald's mag bouwen in Goes-Zuid PZC Dankdienst voor nieuw kerkdak Brak Haringvliet goede zaak volgens Natuurmonumenten Middelburger wint Wemeldings Dictee Provincie is laks me varkensbaronnen Bestuur waterschap discussieert over informatie aan pers zeeland Uitbreiding stadskantoor kost Goes 14 miljoen Schouws college twijfelt aan overzicht kosten en opbrengsten Mondragon vrijdag 20 november 1998 door Ali Pankow SOMMELSDIJK - De Vereni ging Natuurmonumenten is blij met het voornemen van Rijks waterstaat de Haringvlietslui- zen gedeeltelijk open te stellen. Door het openen van de Haring- vlietsluizen komt er weer een geleidelijke overgang tussen zout en zoet water in deze rivier monding. De Vereniging Na tuurmonumenten juicht dat toe. De oevers komen er natuurlij - ker uit te zien, waardoor er veel meer verschillende soorten vo gels en vissen komen en gevari eerdere begroeiing een kans krijgt. Hoe opener de sluizen, hoe beter het is voor de natuur, denkt Na tuurmonumenten. De vereni ging roept dan ook haar leden op deze mening te ondersteunen tijdens de inspraakbijeenkomst op donderdag 3 december in re creatiecentrum De Staver in Sommelsdijk, aanvang 20.00 uur. Onder leiding van een onafhan kelijk voorzitter van het In- spraakpunt voor Verkeer en Waterstaat worden op die bij eenkomst mondelinge reacties op het voorgenomen beheer van de Haringvlietsluizen verza meld. Wie van deze inspraak mogelijkheid gebruik wil ma ken, moet dat wel vooraf melden bij het Inspraakpunt Verkeer en Waterstaat, Kneu terdijk 6, 2514 EN Den Haag. Uniek Natuurmonumenten benadrukt dat een riviermonding die onder invloed komt van eb en vloed uniek is in Europa.Als de plan nen doorgaan, zal de natuur vanaf de Maasvlakte tot de Hoekse Waard en zelfs tot ver in de Biesbosch een enorme impuls krijgen", aldus Natuurmonu menten. De vereniging zegt zich overi gens ook bewust te zijn van de nadelen van dit plan. Zij erkent dat er door de drinkwaterbe drijven, de landbouw, de visse rij, de scheepvaart en de recrea- tiebedrijven een aantal kanttekeningen wordt gemaakt bij het openstellen van de Ha ringvlietsluizen. Natuurmonumenten geeft aan die verschillende belangen te onderkennen, maar verwacht dat de overheid in staat zal; om samen met alle betrokkj tot een bevredigende oplos; te komen. GOES - De gemeente Goes! in het stadskantoor ruim; vierkante meter tekort, stadskantoor meet ruim! vierkante meter bruto vloo pervlak en dat is te weinig; de huidige ruimtebehoefte het gemeentelijk apparaat heeft een bouwbureau vooi gemeente uitgerekend. Een dere conclusie uit het oxiden is dat het bijna 14 miljoen; den gaat kosten om het s kantoor nagenoeg te verdul len en aan te passen. Ter voorbereiding op eenve dering van de commissie ecc mische zaken, milieu en we! op dinsdag 24 november,! de raad tussentijdse inform gekregen over het haalt; heidsonderzoek dat het but Archicon heeft gemaakt. Ui stukken blijkt dat Arc hi cot heeft bekeken in welke riet het stadskantoor moet wo: uitgebreid maar verder zt1 het college daarover in all; len. Raadsleden mogen de; opties voor uitbreiding, it sief de voorkeur van het col vertrouwelijk inzien. Rondom het Goese stack i toor is weinig ruimte. De j meente kocht een naastgel: woonhuis met enkele daan ter gelegen loodsen aan me! oog op een eventuele uïij ding. Bij de geraamde totale inve i ringslast van 14 miljoen gij zijn ook een grondige opk beurt voor het hele pande aanbi'engen van een klitna; heersingsinstallatie meeg men. Voorts zitten in de rat ruimten voor een centrum' i werk en inkomen en vooi kantoor voor arbeidsvent ning. Over dat laatste mo; raad zich nog uitspreken. door Peter van den Belt BURGH-HAAMSTEDE - Bijna een jaar werk en anderhalf miljoen gulden zit er in het nieuwe kerkdak van de hervormde kerk aan de Ring in Haamstede. Donder dagavond werd met een dankdienst en een feestelijke receptie de voltooiing van het omvangrijke restauratieproject gevierd. Ruim honderd genodigden waren op de bijeenkomst afgekomen. Allemaal had den ze op een of andere manier hun bijdra ge aan de restauratie van het dak gele verd- Al was het alleen maar door op zijn tijd een duit in het kerkzakje te doen. Rond 19.00 uur verzamelden de aanwezi gen, kopje koffie in de hand, zich in de winterkerk waar ze nog eens konden kij ken naar de vele foto's die van de werk zaamheden zijn gemaakt. Inslagen van granaatscherven, rotte plan ken, houtwormen en het vernietigende werk van de bonte knaagkever zijn haar scherp vastgelegd. Balken werden met hara opgevuld, complete dakdelen en go ten vernieuwd. Om goed en veilig te wer ken werd in de kerk zelfs een zoldering aangebracht. Die is alweer verdwenen, maar de loopbrug is gebleven, net als en kele andere veiligheidsvoorzieningen die tegenwoordig een vereiste zijn. Wijnrood „Een kerkganger ziet van al die inspan ningen weinig terug. Wanneer de blik om hoog wordt gericht merk je alleen dat het plafond een kleurtj e heeft gekregen. Het is niet bruin meer, maar wijnrood. Al met al is er veel werk verzet. Maar de bouw was eigenlijk het probleem niet, dat waren de financiën", stelt C. Spruijtenburg. Hij is voorzitter van de kerkvoogdij. De totale opknapbeurt van de in 1506 ge bouwde kerk heeft 1,3 miljoen gulden ge kost. Ruim een miljoen gulden daai'van komt uit de subsidiepot van het rijk, maar dat bedrag moest de hervormde gemeente zelf eei'st voorschieten. Spruijtenburg: „Dat geld komt in tien jaarlijkse termij nen, dus aan rentelasten komt er nog eens 240.000 gxxlden bij. Maar zoals het er nu xxitziet, draaien we aardig quitte met onze begroting. Even dreigde er een gat in die begroting te komen, toen provinciale subsidie uitbleef. Door een donatie uit de pot plattelands vernieuwingvan de gemeente Schouwen- Dxiiveland werd dat gat gedicht. Dus kon den gistex-en tegen 20.00 uur de kerkban ken worden bezet" voor het bijwonen van een korte dankdienst onder leiding van het predikantenechtpaar Kansen-Brasz en met medewei'king van het Interkerke lijk kerkkoor Haamstede. Het orgel werd bespeeld door mevrouw J. TYoost. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schoxxwen- Duiveland stemt niet ixx met de jaarrekening over 1997 vaxx de Stichting Theater Mondragon. Dit besluit is in tegenstelling met het ambtelijk advies deze Raad laat zich niet dwingen tot bijdrage aan actie Mitch GOES - De gemeeixteraad van Goes is donderdagavond niet meegegaan met een initiatief voorstel van GroenLinks voor een bijdrage van één gulden per inwoner voor de hulpactie voor de slachtoffers van Mitch, te dekken uit een korting van tien procent op de salarissen van raadsleden en wethouders. De raad, die zich uitputte in om schrijvingen van hoe sympatiek ze het voorstel vond, bleef op het standpunt staan dat ieder voor zich moet bepalen of en wat hij aan een dergelijke actie geeft. Uit de reacties op het voorstel, met verve vex-dedigd door GroenLinks-raadslid D. van Ewijk, bleek enige verholen verontwaardiging. De raad vond het niet kies vanwege de individuele consequenties. Vol gens Van Ewijk kon het voorstel niet anders wox'den behandeld dan andere voorstellen tot be zuiniging. „Wij hebben ge meend dat een bijdrage van de gemeente op zijn plaats is. De dekking ex-voor konden we ner gens anders vinden en de post salarissen is geen andere post dan andere. Daarop kun je ook best bezuinigen omdat je iets anders belangrijker vindt." De spreekster toonde zich op- x-echt geschokt door opmerkin gen van SGP-raadslid C. F. Möhlmann, die de indruk had gekregen dat GroenLinks poli tieke munt wilde slaan xxit an dermans ellende. Burgemeester J. L. M. Mandos kapte de dis cussie af met de opmerking dat het voor de raadsleden moeilijk is om over dit soort zaken te dis cussieren. Zij zijn immers zelf de kwetsbax-e partij. jaarrekening wel goed te keu ren. Burgemeester en wethou ders stellen de raad wel voor een bedrag van 134.500 gulden be schikbaar te stellexx ter dekking van het exploitatietekort bij Mondragon het afgelopen jaar. In het accountantsrapport van Deloitte Touche wordt wat betreft de inkomsten en uitga ven van de horeca in Mondx-agon een voorbehoud gemaakt op de jaarcijfers. De exploitatie van de hoi'eca-activiteiten is uitbe steed aan de Zeeuwse Theater- Stichting (ZTS). Het exploita- tiexisico is voor de Stichting Theater Mondragon. De interne ox-ganisatie bij de ZTS met betrekking tot de hore- ca-exploitatie was in 1997, volgens Deloitte Touche, niet zodanig ingericht dat door een accountantscontrole de vereiste zekerheid kon worden verkre gen over de juistheid en volledigheid van de hiemxee sa menhangende kosten en op brengsten. Getrouw beeld Ondanks deze bedenking is de accountant van oordeel dat de jaarrekening 1997 een getrouw beeld geeft van de grootte en de samenstelling van het vermo gen op 31 december 1997 en van het resultaat over het afgelopen jaar. Het is Deloitte Touche ook op gevallen dat de Stichting Thea ter Mondx-agon geen begx:oting heeft goedgekeurd van de door- de ZTS uit te voeren activitei ten. Deze activiteiten staan omschreven in de dienstver-le ningsovereenkomsten die de ge meente Schouwen-Duiveland met de ZTS had afgesloten. Door het ontbreken van een goedgekeurde begroting zijn die ovex-eenkomsten, volgens de ac countant, in 1997 feitelijk on volledig geweest. Invloed Deloitte Touche is van mening dat de gemeente meer invloed dient te krij gen op de theater- en horeca-exploitatie. Om deze ri sico's te kunnen beheersen en zonodig te kunnen bijstxnen, acht de accountant het van belang dat de stux-ing van de Stichting Theater Mondragon verbetert en dat door de ZTS een betere verantwoording wordt afgelegd. Het dak A'an de hei'vormde kerk aan de Ring in Haamstede is na een ingrijpende restauratie weer als nieuw, foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman WEMELDINGE - De Middelburger Louis Kesteloo is donderdagavond met één fout winnaar geworden van het Groot Wemel dings Dictee. Hij werd op de voet gevolgd door de Goesenaar Huib Boogert, die twee fouten maakte. De derde plaats was voor Antje de Jong. Zij trof in de door haar ge noteerde zinnen twaalf rode kruisjes aan. Het gemiddeld aantal fouten lag op 31. Makkelijk was deze vierde editie van het - door de oud-x-ector vair het Goese Lyceum P. de Jong samengestelde en gepresenteer de - Wemeldings dictee allerminst. Dat bleek direct al bij de eerste zin. Schx-ijf je tweede kerstdag nu met hoofdletters of niet en wat te doen met woorden als chro niqueur en villaatje? De aanduiding 'con sciëntieuze ri j-instructeur' levex-de gelach en gepruttel op onder het clubje jongste deelnemers. „Hoe kun je nu woorden goed schrijven als je ze niet eens kent?", aldus de veertienjarige Eefje van der Heijden uit Goes. Samen met leeftijdgenoten Lies- beth Meijer en Marjolein van der Linden en de dertienjarige Rinke de Jong bond zij dapper de strijd aan. Voor de lol, vertellen de jonge deelnemers; „We zitten echt niet dagelijks in het Groene Boekje te blade ren." Spelkameraden Anders ligt dat voor de twee met kop en schouders boven de rest uitstekende 'spel kameraden' Kesteloo en Boogex-t. Na el kaar bij deelname aan het dictee in Oost- kapelle te hebben ontmoet, wisselen zij regelmatig woordenlijsten uit waarmee ze elkaai's kennis vex-groten. „Het is een afwijking", geeft Kesteloo grif toe - zijn taaidiscussie met Boogex-t voor even on- derbx-ekend. Een afwijking die voortdu- x-end nieuwe voeding krijgt, want - zoals Boogert zegt - naarmate je meer leert ver geet je de eenvoudiger dingen. Die strijd om steeds weer bij te willen le ren lijkt niet iedereen aan te spreken. Het aantal deelnemers lag aanmerkelijk lager dan vorige jaar. Diezelfde trend is ook in Oostkapelle te zien, constateert Boogex-t. „Het loopt terug sinds de nieuwe spelling is ingevoerd, die is onduidelijk en klopt niet. Mensen raken daar kopschuw van." door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De CDA-bestu- ren en -fracties van de gemeen ten Sluis-Aardenburg en Oost burg distantiëren zich van het standpunt, ingenomen door de eigen statenleden, dat de mega- varkensstallen 10 procent extra groeimogelijkheden moet wor den geboden. De regionale frac ties zeggen zeer geërgerd te zijn omdat de stallen nu al een onac ceptabele claim leggen op de leefbaarheid in de provincie. In de Statenvergadering van vo rige week vrijdag is besloten de varkensboeren de kans te geven hun bedrijf met 10 procent uit te breiden. Plier is juridisch onder- zoekaan vooraf gegaan. Provin cie-ambtenaren en professor De Vries van de Utrechtse univ teit hebben vervolgens eet genonderzoek gepleegd wa; blijkt dat de groei juridisci mogelijk is tegen te hot Volgens de fx-acties is het vinciebestuur bang voor aantal varkensbaronnen i streek die bij de minste ts stand bij het uitoefenen va: beroep met schadeclaims i gen. De fracties vinden da' der-gelijke manier van ham door de provincie een zeert tieve weerslag zal hebbeno; rechtsgevoel van de omwo den van de autochtone (ld varkenshouders. Ze vindei dan ook onverteerbaar d; politiek zich laat leiden varkensbaronnen die allen naast zich neerleggen. hypotheken vanaf informeer naar de speciale hypotheektarieven voor Poortambacht 10 0 nutsspaarbank Szierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051 foto Dirk-Jan Gjeltema De deelnemers aan het Gi-oot Wemeldings Dictee maakten gemiddeld 31 fouten. door René Schrier GOES - Binnen het bestuur van waterschap Zeeuwse. Eilanden is een discussie over openbaar heid opgerakeld. De vraag is of het bestuur niet wat tenxghou- dender moet zijn met informatie aan de pers. Hoofdingeland M. Wattel uit Gapinge was de eerste die erover begon in een commissievergadering van het waterschap. Vex-volgens gaf dijkgi-aaf W. A Gosselaar woensdagavond een voorzet in de algemene vergadering. In zijn openingswooi'd consta- teei-de hij dat in een commissi e- vergadex-ing de vraag is gesteld of het dagelijks bestuur niet te snel is met informatie aan de pers. Hij beschouwde dat als een voorzet voor een discussie over de openbaarheid van het water- schapsbestuux-. Het gaat dan on der meer over de vraag of de be slissing tex-uggedraaid moet worden om de samenvatting van de besluitenlijst van het da gelijks bestuur aan de pers te sturen. Het dagelijks bestuur vindt dat in een tijd van moderne openba re besluitvorming die beslissing niet teruggedraaid moet wor den, zei de dijkgraaf in de alge mene vergadering. Maar met de opmerking dat dat een zaak van de algemene vex-gadexïng is speelde hij de bal nadrukkelijk terug. Zorgvuldig In de commissievex-gadering merkte Wattel op dat het dage lijks bestuur passief moet zijn met het verstrekken van infor matie aan de pers, opdat de al gemene vergadering tot een zorgvuldige verantwoorde be sluitvorming kan komen. De pex-s drukt volgens Wattel voor af een stempel op de nog te voe ren discussie. Hij deed dan ook de suggestie om de voox-lichting aan de pers aan te passen. In een reactie op zijn opmerkin gen legt Wattel uit dat het hem er niet om gaat de pers aan ban den te leggen. Echter sommige zaken - hij noemt als voorbeeld nieuw beleid - moeten eerst uit gediscussieerd worden binnen het waterschap voordat de in formatie naar buiten gaat, is zijn mening. Daarnaast vindt hij het geen goede zaak dat be stuurders via de pers met elkaar discussiëren. De bux-ger mag, al dus Wattel die 1 iel is van de agra rische fx-actie in het algemeen bestuur van het waterschap, best informatie krijgen maar hoeft niet alles te weten. Daar is de algemene vergadering voor, om de afwegingen voor hem te maken. Omslag Watei'schappen in het algemeen stonden in het verdeden bepaald niet bekend als bolwerken van openheid. Met de fusie van de watei-schappen in midden- en noord-Zeeland is daar enige verandering in gekomen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden stuurt een beknopt verslag van de vergaderingen van het dage lijks bestuur, evenals de stukken voor de vergaderingen van com missies en algemeen bestuur aan de pers. Maar die krijgt die stukken pas enkele dagen nadat ze aan de hoofdingelanden gestuurd zijn. Dat wordt gedaan, legt hoofd communicatie A van der Wel uit, opdat de bestuurders van het waterschap de informatie van hun eigen ox-ganisatie niet uit de krant hoeven te lezen. Overigens wordt wel bekeken welke besluiten van het dage lijks bestuur openbaar gemaakt kunnen worden en welke niet. Desgevraagd geeft dijkgraaf Gosselaar aan dat hij - en met hem het dagelijks bestuur-geen enkele behoefte heeft aan het te- rugdraaien van de openbaar heid. Daax-naast is het zo dat hoofdingelanden x-egelmatig eerder op de hoogte worden ge steld van bepaalde zaken dan de buitenwereld, vertelt hij. „Er is weinig wat wij als dagelijks be stuur achter houden. Trouwens de algemene vergadering" heeft zelf besloten dat de beknopte besluitenlijst van het dagelijks bestuur openbaar mag wor den." door Mieke van der Jagt GOES - Met de stemmen van de SGP-fractie tegen is de gemeen teraad van Goes donderdag avond akkoord gegaan met de vestiging van McDonald's sa men met Motoport De Regt op de hoek van de Naxxsenbaan en de Antony Fokkerstraat in Goes-Zuid. Het nemen van een voorberei- dingsbesluit was nodig omdat op de bewuste plaats eigenlijk geen detailhandel mag worden gevestigd. De SGP-fractie was tegen omdat wethouder S. Heij- ning geen onderzoek naar de verkeersontwikkeling wilde toezeggen. SGP-raadslid S. de Putter vond dat het optimisme van het colle ge over de verkeersafwikkeling veel te veel bei'ustte op aanames en veronderstellingen. Het ho recabedrijf McDonald's heeft zelf al 85 parkeerplaatsen ge pland en er komt ook nog een zo genaamde McDrive, een loket van waaruit de broodjes en de milkshakes door het portier raampje worden aangereikt. Vooral de aansluiting van de Deltaweg op de Antony Fok kerstraat baai-de De Putter zor gen. Nu al staat de afrit regel matig vol omdat het verkeer niet kan invoegen, en ook de op rit is door de voorrangssituatie niet zelden moeilijk toeganke lijk. Volgens Iieijning loopt het allemaal zo'n vaart niet en hij beloofde dan ook geen onder zoek, Reputatie Voor de meeste fracties was het voorbereidingsbesluit de weg om een bedrijf als de hambur gergigant op een plaats te krij gen waar het niet stoort. Groen Links, de fractie die vanwege de milieubelastende reputatie van Mc Donald's eigenlijk helemaal niet van harte meewerkt, ging toch akkoord. De argumentatie kwam erop neer dat een blind paard in het bedrijventerrein bij de Zeelandhallen eigenlijk geen schade kan doen. Met de zuil van 20 meter die de hongerige automobilisten van de A58 moet lokken, bleven sommige frac ties moeite houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40