Jeugd maakt minder brokken ^ronk pleit voor bouw nieuwe stad op de plaats van Schiphol Militairen komen terug uit rampgebied Mitch Opvang asielzoekers is onhaalbare kaart voor Leger des Heils Betogers eisen democratisch Indonesië ïl\D is optimistisch iver oplossing geschil tosovo-waarnemers binnenland llutobezit onder jongeren sinds 1985 bijna gehalveerd Griepprik voor ouderen moet Drietal bekent moord op Koerd Veel artsen mijden homeopathie Stena Line ontslaat medewerkers Geen tbc-besmetting Ossendrecht Alle stoptreinen blijven rijden in spitsuren Snellere berging vrachtwagens na ongeluk Koninklijke interesse voor Spaans tapijt Penny Time t toestand vrouw Boonstra stabiel vrijdag 20 november 1998 LEIDEN - Ouderen moeten jaarlijks een griepprik krijgen. Die biedt een goede bescherming tegen influenza virusinfec ties. Dat stelt Iris de Bruijn die gisteren is gepromoveerd aan de Universiteit Leiden. De Bruijn vergeleek de immuniteit van ouderen met die van jongeren. Andere onderzoekers hebben het nut van de perio dieke prik voor ouderen betwijfeld. Jaarlijks overlijden in Nederland gemiddeld 2.000 mensen aan de gevolgen van in fluenza. Van hen is 95 procent ouder dan zestig jaar. ANP GRONINGEN - Twee mannen en een vrouw uit Irak hebben de moord op een 40-jarige landgenoot in februari in Gronin gen bekend. Zij beroofden het slachtoffer van het leven, om dat hij een buitenechtelijke relatie had met de vrouw (30), echtgenote van een van de verdachten, een 31-jarige man. De politie viste het stoffelijk overschot van de verminkte Koerd op 17 februari uit het water van de Noorderspoorsin- gel. De man was onthoofd en zijn handen waren afgehakt. De derde verdachte is een 40-jarige bewoner van het asielzoe kerscentrum (AZC) in Winschoten Het slachtoffer kwam re gelmatig bij de vrouw op bezoek toen zij en haar man nog in het AZC woonden. Toen haar man achter de verhouding kwam, beraamde hij samen met de 40-jarige kennis de moord. Wat de rol van de vrouw is geweest, is nog onduidelijk. ANP AMSTERDAM - Twee van de drie Nederlanders hechten waarde aan homeopathie. Huisartsen denken daar heel an ders over. Ruim driekwart vindt dat er geen belangrijke rol is weggelegd voor homeopathie. Dit blijkt uit een onderzoek dat Veldkamp Marktonderzoek heeft gehouden in opdracht van het tijdschrift Beter. Bijna de helft van de consumenten vindt dat homeopathie meer aan dacht moet krijgen. Van de artsen vindt bij na de helft dat er al te veel aandacht voor is. Slechts een op de vijf artsen dicht zichzelf enige kennis van homeopathie toe. Toch geven vrijwel alle huisartsen aan dat zij in hun praktijk patiënten hebben die homeopathische middelen gebruiken. Vier op de tien dokters schrijven wel eens homeopatische middelen voor. ANP HOEK VAN HOLLAND - De directie van rederij Stena Line heeft zestien medewerkers ontslagen die betrokken zouden zijn bij verduistering. De omvang van de diefstal is groter dan aanvankelijk werd gedacht. De personeelsleden hebben het bedrijf voor miljoenen opgelicht, zo blijkt uit onderzoek. Vorige week werd bekend dat Stena Line een onderzoek was begonnen naar een aantal medewerkers van de catering-af deling. Directeur W. de Lange stelde toen dat de schade enkele tonnen bedroeg. De fraude zou zijn gepleegd aan boord van de Discovery en zijn voorgangers. Onduidelijk is nog hoelang de duistere praktijken al aan de gang zijn. Een recherchebureau onderzoekt de fraudezaak. ANP OSSENDRECHT - De GGD Streekgewest Westelijk Noord- Brabant heeft bij een onderzoek naar tuberculose (tbc) geen verdere besmetting aangetroffen. Het onderzoek is daarmee afgesloten. De afgelopen maanden werd contactonderzoek verricht nadat in juni bij een 8-jarig jongetje uit het asielzoe kerscentrum in Ossendrecht open tbc was vastgesteld. Klasgenootjes, familie en andere bewoners van het asielzoe kerscentrum en medepatiëntjes uit het ziekenhuis, in totaal 142 mensen, werden daarop onderzocht. Bij niemand werd een besmetting met tbc vastgesteld. ANP van onze redactie binnenland LUNTEREN - Het Leger des Heils kan onmogelijk opvang blijven bieden aan de groep dolende 'Dublin-asielzoekers'. Vorig jaar alleen al zochten vijf duizend mensen hun toevlucht in Nederland, nadat ze hier via een ander EU-land terecht wa ren gekomen. De overheid wei gert deze mensen opvang en hulp te geven, hulporganisaties kunnen die taak domweg niet overnemen. Dit is de opvatting van J. van der Werff, directeur van Vluchtelin genwerk Rijn en IJssel in Arn hem. Zijn organisatie is de afge lopen dagen fel bekritiseerd, nadat 123 asielzoekers dinsdag voor de poorten van tijdelijk op vangcentrum Heumensoord in Nijmegen waren afgezet. Van der Werff denkt met ge mengde gevoelens terug aan de 'overdracht' van deze vrijwel kansloze groep asielzoekers. „Dat de mensen urenlang in de kou moesten staan, heb ik na tuurlij k nooit ge wild. Maar deze actie was onze laatste hoop, na dat onze pogingen om opvang via de rechter af te dwingen wa ren mislukt. De mogelijkheden om dat zelf te doen zijn beperkt. Vroeg of laat zal qok het Leger des Heils tot die conclusie ko men." Zover is het nog niet, de asiel zoekers konden de afgelopen twee nachten slapen in hotel- en congrescentrum Belmont van het Leger des Heils in Lunteren. Daar waren ze dinsdagavond, op initiatief van de Nijmeegse burgemeester E. d'Hondt, naar toegebracht. Gisteren heeft de directie van de charitatieve instelling tever geefs geprobeerd andere huis vesting voor de asielzoekers te vinden. Overleg met allerlei in stanties leverde niets op, maar wordt vandaag voortgezet. Hoofd afdeling communicatie majoor A Kanis herhaalde gis teravond zijn standpunt dat 'deze mensen niet zomaar op straat worden gezet'. De voornamelijk uit Bosnië af komstige asielzoekers maken het naar omstandigheden goed. Acht van hen werden gister avond door een huisarts onder zocht wegens uiteenlopende klachten. Gastheer Leger des Heils heeft gezorgd voor extra kleding en speelgoed. Ook noodzakelijke medicijnen zijn aangeschaft. Het Leger draait op voor alle kosten. Wat er gaat gebeuren als ook vandaag geen vervangende huisvesting wordt gevonden, staat nog niet vast. Majoor Ka nis sluit met bij voorbaat uit dat het verblijf nog met een nacht zal worden verlengd, al levert dat praktische problemen op in verband met verhuur van het congrescentrum. GPD DEN HAAG - In de spits zullen alle stoptreinen blijven rijden. Minister Netelenbos deed die toezegging gisteren aan de Tweede Kamer tijdens de begro tingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat. Eerder deze week maakte ze bekend des noods stoptreinen te schrappen om ruimte te scheppen voor goe derentreinen. Door de sterke groei van het goederenvervoer is de capaci teit van het spoor niet op alle tijdstippen van de dag toerei kend. Pas in 2005, als de Betu welijn klaar moet zijn, kunnen de problemen opgelost worden. Ze zegde toe de problemen met de NS in kaart te zullen bren gen. Volgend voorjaar moet er duidelijkheid zijn. De spoorwe gen hebben aangegeven weinig te zien in inmenging van Nete lenbos. ANP DELFT - Vrachtwagens die be trokken raken bij een ongeval, worden in het vervolg sneller van de Zuid-Hollandse rijkswe gen gehaald. Dat is mogelijk door betere samenwerking van hulpdiensten en technische maatregelen. Dit samenwerkingsproject van Rijkswaterstaat, politie, Rot terdam en Haaglanden, is giste ren in Delft van start gegaan. Het project moet leiden tot kor tere files, minder economische schade, minder irritatie, minder uitstoot van schadelijke stoffen en een veiliger wegennet .Als de samenwerking naar wens ver loopt, wordt het werkterrein verlegd naar de provinciale we gen in Zuid-Holland en de rest van het land. ANP AMSTERDAM - Ruim vijftig Indonesische demonstranten, onder wie een aantal Zuid-Molukkers, protesteerden gisteren op de Dam in Amsterdam tegen het beleid van de Indonesische president Habibie. Ze verklaarden zich solidair met de studenten in Indonesië die zich sterk maken voor meer democratie. Met 1 minuut stilte herdachten de betogers de achttien studenten die bij de jongste rellen in het land om het leven kwamen. De betogers zijn van plan iedere donderdagavond op de Dam te demonstreren. foto Pau I va n Weel 1 or Wilfred Scholten lS' :N HAAG - Het bezit en het gebruik ide auto is onder jongeren de afgelo- ïtien jaren fors gedaald. Naast een e(liger weggedrag is dat de voor- lamste oorzaak voor de daling van aantal verkeersslachtoffers onder geren van 18 tol 25 jaar. Dat blijkt cijfers van het Centraal Bureau van w Statistiek (CBS) over de verkeers- ligheid die vandaag worden be- idgemaakt. 2 L985 had ongeveer 40 procent van de geren een auto, vorig jaar was dat percentage bijna gehalveerd tot 24 pro cent. Dat komt voor een deel door de in troductie begin jaren negentig van de O V-Studentenkaart (een daling van 12 procent in die categorie). Maar opval lend genoeg daalde het aantal niet-stu- derende jongemannen met een auto met liefst 20 procent. In 1985 hadden 430.000 j ongeren een auto, nu nog maar 250.000. Ook worden er in deze leef tijdscategorie minder rijbewijzen ge haald en minder autokilometers gere den. Een verklaring kan het CBS niet geven. Wellicht heeft het te maken met een economische verslechtering van deze groep weideenden, meent het insti tuut. Het dalend autobezit heeft in ieder ge val een grote invloed op de daling van het aantal doden en gewonden in het verkeer onder 18 tot 25-jarigen, vooral bij mannen. Jonge vrouwen zijn vooral veiliger gaan rijden. Ondanks dat is het risico voor jeugdigen om bij een ver keersongeval betrokken te raken, net als bij 65-plussers, twee tot drie keer zo groot als bij anderen. Een kwart van de doden en bijna de helft van de gewon den die in het verkeer vallen zijn jonger dan 25 jaar. Veel slachtoffers reden op een brommer of fiets. In 1997 is het to taal aantal doden in het verkeer ge daald met 1,5 procent tot 1.163. In het ziekenhuis werden na een verkeerson geval ruim 20.000 gewonden opgeno men. Dat is een lichte stijging (4 pro cent) in vergelijking met een jaar eerder. Naar schatting 200.000 mensen raakten lichtgewond. Zwaar verkeer Het aandeel van vrachtauto's en bussen bij ongevallen blijft groot. Een op de zes verkeersdoden valt bij een ongeluk waar 'zwaar verkeer' bij betrokken is, meestal onder de 'zwakke' verkeers deelnemers. De voornaamste oorzaken van ongelukken met vrachtauto's zijn het houden van onvoldoende afstand tot het overige verkeer (op snelwegen) en het niet verlenen van voorrang op provinciale en gemeentelijke wegen. Het aantal motorrijders dat gedood of gewond wordt op de weg is de afgelo pen jaren gestegen van 700 naar 1,000. Vooral oudere rijders - die voor het eerst of opnieuw de motor bestijgen - zijn hierbij betrokken, onder jongeren (tot 25 jaar) daalt het aantal slachtof fers juist. GPD AMSTERDAM - Koningin Beatrix en Koning Juan Carlos voeren een gesprek bij een wandtapijt uit de Spaanse Gouden Eeuw. In de Nieuwe Kerk in Amsterdam openden zij gezamelijk de ten toonstelling Schittering van Spanje 1598-1648, van Cervantes tot Velazquez. Meer dan driehon derd kunstschatten uit de bloeitijd van de Spaanse Gouden Eeuw zijn tot en met 8 maart te be wonderen, foto Koen Suijk/ANP zieookpagina 16 lange vorststraat goes Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse militairen die in het door natuurgeweld getroffen Midden-Ameri- ka hulp hebben geboden, komen naar verwach ting maandag terug. In Honduras en Nicaragua zijn de meeste werkzaamheden waarbij Neder landers betrokken waren, overgenomen door lo kale hulpdiensten. Volgens het ministerie van Defensie waren 430 Nederlanders in de getroffen gebieden actief. Een woordvoerder van het ministerie maakte gisteren bekend dat de situatie ir. Nicaragua en Honduras stabiel is. Volgens de zegsman zijn de meeste be woners in de door modder verwoeste dorpen te ruggekeerd. Vandaag vertrekt nog een nieuw transport met hulpgoederen (onder meer uit Ne derland) vanuit Oostende naar Honduras. Dezen- ding bestaat onder meer uit medische goederen, waterzuiveringstabletten, tenten en beddengoed. Het ministerie van Defensie acht de aanwezig heid van Nederlanders minder urgent, omdat in toenemende mate buitenlandse hulp in Midden- Amerika is gearriveerd en steeds meer civiele or ganisaties de lokale bevolking hulp bieden bij het herstellen van voorzieningen en de infrastruc tuur. ANP in onze redactie binnenland N HAAG - WD-fractielei- a r Dijkstal verwacht dat de ^T) en het kabinet elkaar zul- ir i vinden over de uilzending V(n Nederlandse OVSE-waar- a mers naar Kosovo. „Ik heb ede hoop, we komen er onge- _b ijfeld uit", stelde Dijkstal teren na overleg in het Toren- t Daarbij waren ook premier ik, de ministers Van Aartsen uitenlandse Zaken) en De le,ave (Defensie) en de l'ractie- j-orzitters Melkert (PvdA) en Graaf (D66) aanwezig. jkstal gaf niet aan wat het ka- iet moet doen om de WD b er de streep te trekken. Mo- t( ateel bezorgt het verzet van WD in de Tweede Kamer de !r ;enstanders van deelname ;e a de waamemersmissie een erderheid. ra kamerleden Verhagen (CDA) Van Middelkoop (kleine ,v istelijke partijen) dienden e[ ensclag een motie in waarin e] I kabinet wordt opgeroepen besluit over deelname op te iorten. Deze komt dinsdag in mming. «treidhekl M ilkert benadrukte dat het ka- - iet tot nu toe niet meer heeft ia] laan dan te zeggen dat Ne land bereid is deel te nemen n de verschillende operaties in Kosovo. Volgens hem duurt het zeker nog twee weken voor dat de OVSE (waarnemers) en de NAVO (evacuatiemacht) alle veiligheidsvoorwaarden heb ben ingevuld. De regering drong daar de afgelopen weken sterk op aan, in de wetenschap dat; al leen met voldoende garanties instemming van de Kamer te verwachten was. Een definitief kabinetsbesluit komt pas na die termijn van twee weken, ver wacht Melkert. Gewaarborgd Dat tijdschema biedt de WD de ruimte om haar standpunt bij te stellen. Volgende week kunnen ze de motie Verhagen-Van Mid delkoop ondersteunen, met de aantekening dat ze slechts 'op dat moment' bezwaren hebben tegen uitzending. Vervolgens ontstaat politieke ruimte om het verzet op te geven als de defini tieve invulling van de OVSE- en NAVO-operatie bekend wordt en de WD alsnog kan constate ren dat de veiligheid van de waarnemers voldoende is ge waarborgd. Ook minister De Grave sluit een oplossing niet uit. Hij erkende dat de discussie over de waarne mers lastig is. Maar tijdens het Torentjesoverleg proefde hij de bereidheid bij alle partijen om nog een uiterste poging te doen tot elkaar te komen. ANP De Nissan Almera. Al vanaf f 275,- p.m. or Hans de Bruijn IN HAAG - Als er een nieuwe tionale luchthaven in zee mt, kan op de plaats van hiphol een geheel nieuwe c id worden gebouwd. Zo kan Igens minister Pronk (Ruim- Jijke Ordening) tegemoet wor- n gekomen aan de ruimtebe- 31 efte van de Randstad. In een 'r' rdere uitbreiding van de be lande steden in het westen nhet land ziet hij niets. Zulke ote nieuwbouwprojecten zul- 1 alleen maar leiden tot het - ider dichtslibben van de indstad. j de opening van de 'Nationale pografendagen' in Utrecht zei Pronk gisteren dat nieuwe in vesteringen in infrastructuur voorlopig vooral ten goede moe ten komen aan het noorden, oos ten en zuiden. Zo vindt hij dat de Zuiderzeespoorlijn, die de Randstad met het noorden moet verbinden, er snel moet komen. En als dan toch meer mensen in de Randstad moeten wonen en werken, dan moet de ruimte daarvoor worden gevonden door 'verdichting' van de be staande bebouwing in de ste den. Natuurbeheer De minister zette vraagtekens bij het idee van Nederland Mainport. Voorrang mag alleen PTTERDAM - De toestand an de echtgenote van Philips- fesident C. Boonstra is licht arbeterd. Volgens persofficier an justitie mr. C. de Kimpe is de ituatie van de 62-jarige H. ioonstra-Raatjes inmiddels labiel. fe vrouw werd vorige week pjdag geboeid gevonden bij pi verlaten parkeerterrein in joek van Holland. Ze werd met pder meer ernstig hoofdletsel 6 een gebroken arm naar het Leyenburg-ziekenhuis in Den Haag gebracht. De Kimpe: „Zo dra het medisch verantwoord is, zullen we met haar praten." De echtgenote van de Philipstop- man wordt nog steeds bewaakt door gewapende agenten. Het politieonderzoek is volgens De Kimpe nog in volle gang. Van verschillende deelonderzoeken zijn inmiddels resultaten bin nen, maar het OM wil hierover niets kwijt. Veertien recher cheurs zijn met het onderzoek bezig. ANP worden gegeven aan sectoren die cruciaal zijn voor de Neder landse economie. De groei van agrarische sector moet worden voorbehouden aan 'grondge bonden landbouw, met de na druk op agrarisch natuurbe heer'. Corridors Pronk zei veel economische ac tiviteit te willen concentreren in 'corridors' tussen de grote ste den en dichtbevolkte regio's. „Maar niet teveel, want er moet ruimte tussen blijven. Het mag geen lelijke lintbebouwing wor den. Maar veel geografen veeg den de vloer aan met het idee van de corridors, langgerekte gebieden langs snelwegen waarin wonen en vooral werken worden geconcentreerd. Vinex-lokaties Pronk zei dat 'een heroverwe ging van de stedelijke bebou wing nodig is'. Er moeten niet steeds nieuwe woonwijken aan de grote steden worden vastge- bouwd. De Vinex-lokaties zijn als het aan Pronk ligt de laatste grootschalige nieuwbouwpro- jekten in de Randstad. Geograaf dr. W. Oostendorf van de Uni versiteit van Amsterdam zei dat de Vinex-wijken niet voldoen aan de wensen van de steeds koopkrachtiger Nederlanders. „Het huidige grote-stadsbeleid Advertentie sluit niet aan bij de vraag. En zo raken de VINEX-wijken tussen de wal en het schip." Pronk beklaagde zich ook over de lelijkheid van veel bebou wing: „Slordige windschermen, lelijke lintbebouwing, armoedi ge flats, kantoorkolossen die uit de toon vallen en verstorende industrieterreinen. Mensen moeten hun omgeving mooi kunnen vinden.GPD ...en u rijdt binne Profiteer nu van dit ongekend voor delige financieringsaanbod: slechts 4.9 rente.' Dit aanbod geldt ook voor de Nissan Micra en de Nissan Primera. een paar weken! Dus ga naar de Nissan dealer en informeer naar de voorwaarden, dan rijdt u al binnen een paar weken in uw gloednieuwe Nissan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3