Duinoord mikt op rijke ouderen PZC PZC Vergeet niet dat Onderdak uit '72 stamt Geld Europese Unie voor Schouwse hulp aan Namestovo zeeland s 19 lorgcentrum Burgh-Haamstede wil nieuwe vormen van zorg uitbreiden Verhoging heffing op vervuiling xpositie in Zuuddek romfietser Rookwaar gestolen uit super Controle op zwaar vervoer Kanon stopt dronken Duitser Woninginbraken in Middelburg Drankrijder maakt brokken Vrouw steelt uit medelijden Winkeldieven vrijdag 20 november 1998 grAli Pankow llïGH-HAAMSTEDE kiinoord in Burgh-Haamstede ait op rijke ouderen. In de na- jf toekomst wordt het zorg- atnim mogelijk uitgebreid jüDDELHARNIS - Het algemeen bestuur van het zuiveringsschap Holland se Eilanden en Waarden, naartoe ook Goeree- Overflakkee behoort, heeft het tarief van de ver ontreinigingsheffing voor 1999 licht verhoogd. Een eenpersoonshuishou den gaat volgend jaar op Goeree-Overflakkee ne gentig gulden betalen. Een stijging van twee pro cent ten opzichte van dit jaar. Het tarief voor een meerpersoonshuishouden aaat 270 gulden bedra gen. De verontreinigings heffing is de belasting die mensen en bedrijven be ialen voor het lozen van afvalwater. Dit geld ge bruikt het zuiveringschap om de kwaliteit van het water in sloten, plassen, singels en meren in zuide lijk Zuid-Holland te con troleren en te verbeteren. Dekostën hiervoor bedra gen voor 1999 ongeveer 150 miljoen gulden. Het algemeen bestuur heeft ook een aanbeveling gedaan voor de herbenoe ming van de heerir. J. Boe- re als voorzitter van het zuiveringsschap. Op 1 april 1999 loopt de zes-ja- lentermijn van de voor zitter af. Ln april 1999 vinden er verkiezingen plaats voor nieuwe bestuurders. Deze worden benoemd voor vier jaar. Mensen die zich kandidaat willen stellen voor het algemeen be stuur kunnen informatie inwinnen bij het schap. CRGH-HAAMSTEDE - In ga- ie't Zuuddek aan de Alexan- rstraat in Burgh-Haamstede rdt van 4 december tot 29 ja- ari 1999 een tentoonstelling louden over de in 1884 in hecht geboren schilder Jaco- sDoeser. twerk van Doeser is te verge- :en met dat van de impressio- iten en doet soms denken aan in Rusland geborenChagall. ntasie en werkelijkheid lopen or elkaar. Doesers kleurge- uik is uitbundig. De schilder deed in 1974. ast de gewone openingstij- aop donderdag van 10 tot 17 ren wijdag van 13 tot 17 uur leexpositie extra geopend op eede kerstdag en nieuwjaars- (13.00-17.00 uur). DDELBURG - Een 18-jarige Dmfietser uit Veere is woens- gmiddag lichtgewond ge- ikt bij een aanrijding op de ersesingel in Middelburg, n 46-jarige man uit Middel- rgreed met zijn auto uit stil- ndweg en verleende de aan- "e bromfietser geen organg. De jongen liep daar- enkelletsel op. redactie noord-zeeland Grachtweg 23 4301 KJ zier1kzee Tel: (0111) 454647 fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P-Kleemans M.Modde A.M.L. Pankow "P.B. Godrie (sport) entrale redactie 1 Oostsou burgseweg 10 ostbus 18 '380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 mail: redactie@pzc.nl O'ty OnLine/Internet ittp://www. pzc.nl mail: pzcredcity1@pzc.nl met een aantal luxe aanleun- appartementen. Daarmee wil Duinoord een nieuwe doelgroep aanboren: bejaarden met een welgevulde portemonnee. In een meerjarenplan wordt uit gegaan van behoud van de be staande zorgverlening én uit breiding van nieuwe vormen van zorg. Duinoord beschikt nu over 91 plaatsen voor mensen die behoefte hebben aan huis vesting in een zorgcentrum zelf. Na renovatie van het gebouw- zal eenderde van de huidige ca paciteit worden omgezet in ex- tra-murale zorgverlening, zoals bijvoorbeeld aanleunwonin gen. Die kunnen gebouwd wor den op een braakliggend terrein naast Duinoord. Volgens Duinoord-directeur A C. M. Schouw zijn er vooral in de Westhoek tal van ouderen die behoefte hebben aan luxere huisvesting in combinatie met bepaalde vormen van zorgver lening. Het gaat dan om ouderen die zich dat financieel ook kun nen permitteren. „Zij kunnen bij wijze van spre ken hun eigen boodschappen lijstje aan zorg samenstellen. Je zou kunnen denken aan keuze menu's bij de maaltijdverzor ging en desgewenst kan daar ook een flesje wijn bij. De tarie ven worden afgestemd op de wensen", aldus Schouw. Voor deze groep denkt het bestuur van Duinoord aan luxe-appar tementen op de locatie van het oude gemeentehuis in Burgh- Haamstede. Zorghotel Voor dat gebouw bestaat echter meer belangstelling. Rob en Wilma van der Merwe van Me- rewido Intermediair uit Made hebben bij de gemeente Schou- wen-Duiveland een plan inge diend voor de vestiging van een zorghotel. Dat is een centrum waar mensen tijdelijk terecht kunnen voor herstel na een be handeling in een ziekenhuis. Schouw sluit niet uit dat er sa menwerking mogelijk is tussen Duinoord en dit particulier ini tiatief. Zelf kent hij slechts één voor beeld van een zorghotel in Ne derland. „Dat bestaat uit zes appartementen en maakt deel uit van een groot zorgcomplex in Rijswijk met verpleeghuis en serviceflats. Dat betreft een voorziening voor een grootste delijke agglomeratie, maar op Schouwse schaal zijn er wel licht ook mogelijkheden." Het bestuur van Duinoord zal op korte termijn overleg hebben met Merewido Intermediair. Westhoek „We streven ernaar dat Duin oord in de toekomst als zorgcen trum de hele Westhoek be dient", zegt Schouw In dat verband is er ook overleg met woningbouwvereniging Beter Wonen over de plannen tot bouw van een beschermd woon complex in Renesse. „Wellicht kan Duinoord daar in de toe komst in nauwe samenwerking met de Thuiszorg ook een zorg- pakket aanbieden." Duinoord wil zich naast de bestaande zorgverlening in de toekomst ook richten op rijke ouderen in de Westhoek die behoefte krijgen aan verschillende soorten van zorg. foto Marijke Folkertsma. door Peter van den Belt Een gedateerde uitstraling, een te hoog energie- en waterverbruik, een te lage bezettingsgraad en het ont breken van een 'natte' bar. Zomaar een greep uit de lijst kritische noten aan het adres van Sportcentrum Schouwen- Duiveland Onderdak in Zierikzee. De bron is het rapport dat Marktplan Ad viesgroep in opdracht van de gemeente schreef over de binnensportaccommo daties op het eiland. AP. den Reijer van de stichting die het beheer voert over Onderdak (twee sporthallen en een zwembad), kan de kanttekeningen onderschrijven. „Maar alles heeft zo zijn oorzaken en de verge lijkingen die worden gemaakt gaan vaak mank", stelt de 72-jarige bestuur der uit Hellevoetsluis. Vanaf de oplich ting maakt hij als secretaris deel uit van het bestuur van de Stichting Sportcen trum Schouwen-Duiveland. Het rapport van Marktplan is ruim een half jaar oud. Maar de ambtenarij en bestuurders op het gemeentehuis hiel den het lange tijd onder zich. Pas deze week werd het openbaar en over twee weken wordt het eindelij k b ehandeld in de commissie maatschappelijke aange legenheden. De in het rapport gecon stateerde gebreken aan kleed- en dou cheruimten zijn ondertussen allang de wereld uit. Wat niet wegneemt dat er nog veel te verbeteren overblijft. Meneer Den Reijer, zo'n vernieti gend oordeel moet u toch aan het denken zetten „Nee hoor, het is een degelijk rapport en het bestuur heeft er geen moeite mee. Het sportcomplex is nou eenmaal een project uit 1972. Toen werd bij nieuw bouw bijvoorbeeld geen rekening ge houden met energiekosten omdat die in die tijd erg laag waren. Pas enige jaren na de bouw schoot de gasprijs omhoog. Dan kim je nog zoveel besparende maatregelen nemen, maar een energie zuinig gebouw wordt het niet meer. Toen we bijvoorbeeld het doorzichtige dak bedekt hadden, ging het gasver bruik fors omlaag, maar het elektrici teitsverbruik daarentegen steeg, want toen hadden we weer veel lampen nodig om het bad te verlichten. De kleedacco- modaties zijn dit jaar gemoderniseerd, maar het blijven aanpassingen. Als je het goed wilt doen, moet je slopen en opnieuw bouwen." Maar de bezetting is ook onder maats. Dat komt volg ens het rapport omdat je vanuit het bad niet naar de bar kunt lopen om een fris je te drin ken en een broodje te eten. „In vergelijking met andere baden van hetzelfde soort, doen we het qua be langstelling zo slecht niet. En het blijft natuurlijk een instructiebad en geen zwemparadijs. Bij de onderbezetting tijdens lesuren zet ik ook vraagtekens. AP. den Rijer van de stichting die sportcomplex Onderdak beheert: „Vroeger werd bij nieuwbouw bijvoorbeeld geen rekening gehouden met energiekosten." foto Marijke Folkertsma Als je groepen groter maakt, vallen mensen weer over de kwaliteit. Zo'n natte bar is niet een kwestie van even een muurtje uitbreken. Dat het restau rant geen open verbinding heeft, heeft te maken met de luchtbehandeling. De boventemperatuur in het zwembad moet hoger zijn dan de watertempera tuur. Om dit aan te passen, zou een enorme investering nodig zijn. Maar ons tekort mag van de gemeente niet oplopen." Het beheer van zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk is si7ids dit voorjaar in handen van uw stichting. Wat vindt u van de aanbevelmgen in het rap port om het zwembad in Nieuwer kerk, alsmede enkele gymzalen, te sluiten om de exploitatie van de gro te sportcentra rendabeler te maken? „De kwestie Dol-Fijn ligt gevoelig. Ie dereen wil houden wat hij heeft. De ou de gemeente Duiveland heeft een be slissing in deze zaak bemoeilijkt door kort voor de samenvoeging nog veel geld in het zwembad te investeren, ter wijl al duidelijk was dat er problemen waren. De voormalige gemeenteraad van Duiveland had toen al groter moe ten denken: in het belang van het hele eiland. Praktisch gezien kan de ge meente er niet aan ontkomen het zwem bad in Nieuwerkerk te sluiten. Als ze dat niet doet, loopt de rest van de bin nensportaccommodaties ook gevaar. Zuiver financieel gezien zou ook het goed zijn een aantal gymzalen te slui ten. Wij kunnen nog wel wat uren op vangen. Maar de vraag is of je dat ook moet doen. Veel verenigingen zouden in problemen kunnen komen omdat ze meer huur moeten gaan betalen. En de infrastructuur die er nu is, moet je niet kapot maken." De voornaamste conclusie van het rapport is het onderbrengen in één stichting van Sportcentrum Onder dak in Zierikzee en Sport- en Recre atiecentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede. „Dat rapport is al bijna een jaar klaar. En eigenlijk is het zonde van het geld. Wij hebben vóór de herindeling al aan gegeven dat het beheer van de twee gro te sportcentra onder één stichting zou moeten vallen en niet onder de gemeen te zelf. Dat werkt te traag. De Stichting Renesse is daarvoor het meest geschikt, want die werkt met gemeenschapsgeld. Door de sportcentra in beheer te nemen krijgt die stichting ook een taak die de gemeenschap dient." Die nieuwe organisatie had er toch al lang moeten zijn? „We wilden als bestuur al eerder stop pen, maar de gemeente heeft ons her haaldelijk gevraagd of we wilden aan blijven tot de herstructurering rond is. We hebben dat toegezegd, maar dat heeft ons in een dwangpositie gebracht. We hebben nu gesteld dat de samenvoe ging van Onderdak en het sportcen trum in Burgh-Haamstede op 1 juli '99 rond moet zijn. Zo niet, dan stappen de leden van het algemeen bestuur op. Ik verwacht daarom dat de gemeente er nu eindelijk vaart achterzet." BURGH - In een supermarkt aan de Burghseweg in Burgh is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. De daders namen een grote hoeveelheid rookartikelen mee. De totale waarde daarvan is volgens de politie nog niet bekend. In het kader van het onderzoek is de politie op zoek naar eventuele getuigen die tussen woensdagavond 20.00 uur en donderdag morgen 6.00 uur iets verdachts hebben gezien op of rond de Burghseweg te Burgh. STELLENDAM - Tijdens een controle op zwaar vervoer heeft de politie in Stellendam zes bekeuringen uitgedeeld. Drie mo torrijders van de verkeerspolitie brachten de te controleren voertuigen naar een mobiele weegbrug op het Haringvliet- plein. Er werden acht wegingen uitgevoerd. Drie bestuurders moesten ter plaatse hun voertuigen afladen wegens over schrijding van de toegestane aslast of een totaaloverschrij ding van meer dan twintig procent. Een van hen moest een aanhangwagen afkoppelen. VLISSINGEN - Een 57-jarige automobilist uit het Duitse Brilon heeft woensdagnacht het geluk gehad dat hij op de Oranjedijk/Groenedijk in Vlissingen tegen een kanon reed. Dat voorkwam dat de man van de steile kademuur afreed. De politie heeft de man aangehouden nadat ze een melding bin nen kreeg dat er iemand op de dijk aan het maneouvreren was met een auto. Ademanalyse toonde 980 microgram alcohol aan. Het rijbewijs van de Duitser is ingevorderd en hij moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. MIDDELBURG - In een aantal bergingen en een woning in Middelburg is woensdagnacht ingebroken. Van de woning aan Park de Moucheron werd een raam geforceerd. Uit de wo ning verdween een flinke hoeveelheid sieraden. In bergingen aan de Meestoof en de Touwbaan is ook ingebroken. Bewo ners van de Meestoof werden gewekt en zagen toen een man weglopen. De man is naar schatting vijfentwintig jaar oud en 1.80 meter lang. Hij heeft een slank tot mager postuur, donker, glad achterover gekamd haar en hij droeg een lederen jas. Ómdat aangiften nog ontbreken is niet bekend wat er is gesto len. De bergingen waren vorige maand ook al doelwit van in- brekers.Toen verdwenen er onder meer fietsen. MIDDELBURG - Een 34-jarige automobilist uit Koudekerke is woensdagnacht op de Koudekerkseweg in Middelburg (vlak bij de Stromenweg) met zijn auto in een slip geraakt. De auto raakte van de weg afkruiste het fietspad en botste tegen een paar bomen. De Koudekerkenaar liep schouder- en ribletsel op en de auto werd zwaar beschadigd. Uit ademana lyse bleek dat de man te veel alcohol had gedronken. Hij scoorde 825 microgram in plaats van het maximale aantal van 220. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. MIDDELBURG - Een 20-jarige vrouw uit Vlissingen is woensdagmiddag in een winkel aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg aangehouden voor diefstal. De vrouw rekende levensmiddelen en andere goederen ter waarde van 85 gulden niet af. Ze verklaarde dat ze de boodschappen aan een tante had willen geven omdat die op dat moment geen financiële middelen had. De Vlissingse zei dat ze zich dat lot erg had aangetrokken. Ze kreeg een boete van 240 gulden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt een voorbeeldfunctie met een internationaal project ter be vordering van de integratie tus sen Oost- en West-Europa. Als de gemeente met een goed plan komt voor ondersteuning van een gebied in Oost-Europa, kan ze rekenen op een bedrag van vijftigduizend gulden ten be hoeve van de uitvoering van dat plan. Dat geld wordt beschikbaar ge steld door de Europese Unie in het kader van zogenaamde In ternational Project Units (IPU). De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) beoordeelt welke projecten in aanmerking komen voor een bijdrage uit de ze pot. Elk plan dat wordt goed gekeurd, kan rekenen op vijftig duizend gulden. Tot en met het jaar 2002 zijn deze IPU-bijdra- gen beschikbaar. Schouwen-Duiveland heeft ge kozen voor Biela Orava, de streek rond het stadje Namesto vo in Slowakije, waar de ge meente al enkele jaren een in ternationale betrekking mee heeft. De contacten dateren vanaf 1991, het jaar waarin de voormalige gemeente Wester schouwen een officieel verbond sloot met Namestovo als zuster stad. Schouwen-Duiveland heeft die betrekkingen bij de ge meentelijke samenvoeging overgenomen. Een gemeentelijke delegatie be staande uit onder meer burge meester J. J. P. M. Asselbergs. wethouder C. Veerhoek en ge meente-ambtenaar B Stuit gaan van 5 tot en met 9 decem ber naar Namestovo. Zij zullen daar overleggen met mensen uit het bedrijfsleven en met enkele medewerkers van de economi sche faculteit van de universi teit van Banska Bystrika in Slo wakije. Stuit is vanaf de start nauw be trokken bij de contacten met Namestovo en heeft zich sterk gemaakt dat Schouwen-Duive land als een van de eerste een beroep doet op de IPU-pot van de Europese Unie. Dit heeft er toe geleid dat de aanvraag nu ook als pilotproject is aange merkt. Stuit heeft er alle vertrouwen in. dat er tijdens het overleg in Na mestovo een goed projectplan 'in elkaar getimmerd' zal wor den. Het gaat er volgens hem niet om, dat er simpelweg wat toeristische activiteiten worden gerealiseerd. Er wordt gestreefd naar voorzieningen met een bredere uitstraling. Als voor beeld noemt Stuit een bezoe kerscentrum met interactieve computer-informatie over de wet- en regelgeving in de ver schillende Europese landen. Jumelages De samenwerking met Namest ovo onderscheidt zich sterk van de jumelages die de gemeente onderhoudt met het Franse Saint Hilaire-du-Harcouët en het Engelse Hatfield. Bij de ju melages gaat het vooral om jeugduitwisselingen en contac ten op sociaal-cultureel gebied. Bij het verdrag met Namestovo gaat het in de eerste, plaats om economische steun. Het voormalige Westerschou wen reserveerde enkele jaren geleden 150.000 gulden voor hulp aan deze zustergemeente. Een deel van dat geld is besteed aan de bouw van een toeristisch informatiecentrum in de buurt van Namestovo. De gemeente Schouwen-Duiveland is door middel van aandelen nog steeds nauw betrokken bij dit project. MIDDELBURG -De politie heeft donderdagmiddag in Mid delburg twee winkeldieven aangehouden. Agenten zagen dat een 31-jarige Middelburger bij twee winkels in de Lange Delft spullen weg nam. In een winkel aan de Pot tenbakkerssingel werd een 33- jarige, eveneens uit Middelburg afkomstige, man aangehouden. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39