FNV kiest voor Zeeuwse havens DOE Kerk Noordgouwe weer als nieuw K Wi •N 1 X E -x s 1 Zwervertjes maken indruk Kerncentrale kan jaarwisseling 1999-2000 aan Rijk teleurgesteld over vorderingen met windenergie Omroep weigert spotje voor concurrent yiissingen en Terneuzen goedkoop alternatief voor Tweede Maasvlakte Onderbezet ZCAD doet niet mee aan Dag van Verslaving zeeuwse almanak Bril zeeland vrijdag 20 november 1998 door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland weigert een reclame spotje uit te zenden waarmee I Uit in Vlissingen de aandacht I uil vestigen op de televisieuit zendingen van het concert dat het Zeeuws Orkest in juli gaf met Toots Thielemans en Bief. i Het concert wordt namelijk uitgezonden door de commer ciële concurrent Delta TV. .Het spotje gaat niet over Blof of het Zeeuws Orkest", ver klaart directeur/hoofdredac teur Flip Feij van Omroep Zeeland. „Het gaat over een uitzending van Delta TV en wij gaan geen reclame maken voor een commerciële omroep in de ze regio." Eind juni, kort voordat het Straatfestival Vlissingen be gon, lagen Delta TV en Omroep Zeeland met elkaar overhoop over het uitzenden van het promconcert. Omroep Zeeland wilde dat live over de radio doen, maar Delta TV, dat de uitzendrechten had, stond slechts een nieuwsitem van vier minuten toe. Volgens Feij is het geen rancu ne dat hij nu reclamespotjes weigert voor de uitzending van het concert op Delta TV. „Wij zijn niet tegen culturele spots over het Zeeuws Orkest of Blof. Die dragen wij een warm hart toe en ook Uit in Vlissingen en Zekatel. Maar dit spotje is be doeld mensen te attenderen op de programma's van een com merciële omroep in Zeeland. Dat is niet onze taak." Dat Om roep Zeeland met tegenvallen de reclame-inkomsten kampt, verandert daaraan niets. Coördinator Klaas Overdam van Uit in Vlissingen is teleur gesteld. „Het spotje duurt twintig seconden en gaat bijna helemaal over het Zeeuws Or kest. Ik had gehoopt dat we in Zeeland met zijn allen het be lang van het Zeeuws Orkest konden onderstrepen, maar dan zie je dat zo'n concurren tiestrijd dat onmogelijk maakt." Als Omroep Zeeland de spotjes wél had uitgezonden, hadden de luisteraars gehoord dat de komende drie weekenden het Zeeuws Orkest, Toots Thiele mans en Blof elk uur op Delta TV zijn te zien. rioorHarmen van der Werf ROTTERDAM - De havens van Vlissingen en Terneuzen komen als alternatief voor een Tweede Haasvlakte bij Rotterdam iieeds duidelijker in beeld. Na Je milieubeweging heeft ook de rakcentrale FNV zich achter de Zeeuwse optie geschaard. FXV-hoofdbestuurder H. van JerKolk koos donderdag op een conferentie in Rotterdam over ontwikkeling van de haven de stad Rotterdam onom wonden voor Zeeland. Rotter dam moet eerst de bestaande ruimte beter benutten, stelde irij, en- dan zijn Vlissingen en Terneuzen aan de beurt. Mogelijkheden om de huidige ruimte in de Rotterdamse haven doelmatiger te gebruiken, zijn irvolgens Van der Kolk genoeg. Jris een nieuw systeem ontwik keld om containers hoger op te napelen, tot negen stuks. Dat evert veel ruimtewinst op. In lotterdam ligt ook nog veel grond die zwaar vervuild is. )oor die grond te saneren, kan ie haven weer een tijdje vooruit, lis dat niet voldoende soelaas Diedt, moet Rotterdam de uit- reidingsmogelijkhedenin Zee- hnd gaan benutten, vindt de Wer. Vlissingen en Terneu- en hebben 1.300 hectare aan laven- en industrieterreinen eschikbaar. Om die grond brmikbaar te maken voor econo mische activiteiten is 1,2 mil jard gulden nodig. De Tweede Maasvlakte kost het vijfvoudi ge, waarna Van der Kolk zijn keuze voor Zeeland snel had ge maakt. Havenbedrijf F. Evers van Vereniging Natuur monumenten maakte in Rotter dam dezelfde rekensom, met als eindconclusie: „Als Vlissingen, Terneuzen en Rotterdam onder één commercieel geleid haven bedrijf zouden vallen, zou er nooit over een Tweede Maas vlakte gesproken zijn. Wantnie- mand gaat toch geld in het water gooien. Het nut en de noodzaak van een Tweede Maasvlakte zullen nooit aan te tonen zijn." In Rotterdamse werkgevers kringen zijn ze daar nog aller minst van overtuigd. Volgens C. J. Asselbergs, directeur van werkgeversvereniging Euro poort Botlekbelangen, is het niet nodig op korte termijn een Tweede Maasvlakte aan te leg gen. „Er moet wel een principe besluit worden genomen. Want in dit land duurt het dan nog tien, twintig jaar voor er een spa in de grond gaat." Asselbergs verwacht dat van een positief besluit over aanleg van een Tweede Maasvlakte vooral een psychologisch effect uitgaat. „Rotterdam moet de wereld laten zien dat er ruimte is. We moeten zeker voorkomen dat wij een bordje in de tuin moeten plaatsen met het op schrift 'uitverkocht'." Het is aan het kabinet om een besluit te nemen, komend voor jaar. Minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat die het congres even toesprak, hield zich nadrukkelijk op de vlakte. Medewerker B. Martens van de Belgische milieu-organisatie Bond Beter Leefmilieu (BBL), ook in Rotterdam aanwezig, ging nog een stapje verder. Een grote containerterminal in Vlis- x door Roelf Reinders MIDDELBURG - Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) kan door onderbe zetting voor de Nationale Dag van de Verslaving zater dag geen activiteit organise ren. Door ziekte en het nog moe ten inwerken van nieuw per soneel is de afdeling preven tie van het ZCAD ontregeld. Op de Dag van de Verslaving houden organisaties door heel Nederland die zich met alcoholpreventie bezighou den acties om het publiek over alcoholgebruik te laten nadenken. De zaterdag is de afsluiting van de Europese Drugspreventieweek. Direc teur J. van den Broek van het ZCAD betreurt het dat er in Zeeland niets gebeurt. ,Ik vind het heel vervelend. Ie dereen praat maar over drugs. Maar iedereen weet dat intussen wel. Over alco holverslaving wordt maar weinig gepraat. Daarom had ik daar zaterdag graag aan dacht aan willen besteden." Maar Van den Broek weigert personeel ten koste van an dere activiteiten van het ZCAD op te offeren voor de Dag van de Verslaving. „Ik heb liever dat het personeel het reguliere werk doet. Maar bij een normale bezet ting van de afdeling preven tie had het ZCAD zeker iets met deze dag gedaan." Het ZCAD doet wel mee aan een advertentiecampagne in de regionale dagbladen. D. M. Schorer in de gerestaureerde Driekoningenkerk. door Willem van Dam NOORDGOUWE - De inwoners van Noordgouwe kunnen weer trots zijn op hun Driekoningen- kerk. Het interieur van het eeu wenoude kerkgebouw aan de ring van het dorp heeft het afge lopen half jaar een grondige op knapbeurt ondergaan. De wanden zijn van een nieuwe pleisterlaag voorzien, de elek trische leidingen zijn ver nieuwd, er is een ringleiding voor slechthorenden aangelegd en de consistorie wordt opge knapt. Zondag 6 december zal de hervormde gemeente van Noordgouwe de vernieuwde kerk (bouwjaar 1450) op feeste lijk in gebruik nemen tijdens een bijzondere kerkdienst. De restauratie kost 230.000 gul den. Ruim 130.000 komt via subsidies binnen. De rest moet de kerkgemeente zelf betalen. Daarvoor heeft de hervormde gemeente van Noordgouwe ac ties gehouden. Twee kunste naars (Saskia Eggink uit Zie- rikzee en Miems van Citters uit Burgh-Haamstede) maakten et sen, die vervolgens te koop wer den aangeboden. De etsen verschenen in een oplaag van tweehonderd. Volgens scriba D. M. Schorer is de helft inmiddels verkocht. Zout De opknapbeurt was nodig om dat de pleisterlaag van de mu ren van de kerk afbrokkelde door zoutinwerking; de kerk werd in de rijf tiende eeuw op getrokken uit bakstenen, ver vaardigd van brakke klei. Het zout daarin werkt nog steeds door. De nieuwe pleisterlaag is aangebracht volgens een procé dé dat moet voorkomen dat de muren binnen afzienbare tijd opnieuw afbladderen. Het monumentale kerkje werd in 1955 voor het laatst gerestau reerd. Bij die herstelwerkzaam heden werden tal van vondsten gedaan: een hardstenen doop vont, een ereboog, grafzerken, klankpotten ter versterking van de akoestiek en verschillende nissen. Op de fundamenten van een doopkapel werd toen een sa cristie gebouwd die nu opnieuw onder handen wordt genomen. foto Marijke Folkertsma Scriba Schorer is bijzonder te vreden over het x-esultaat van de jongste restauratie. Op het wen- senlijstje van het kerkbestuur prijkt desondanks nog een aan tal wensen: een verfbeurt voor de kast van het orgel, de aan schaf van een of meerdere kope ren kroonluchters en een instal latie ter verbetering van de akoestiek. Voor dat soort zaken is voorlopig is echter geen geld. De speciale kerkdienst ter gele genheid van de heringebruikna- me van de kerk begint zondag 6 december om 10.00 uur en wordt geleid door dominee H. J Buijs, predikant te Brouwer shaven en Zonnemaire. Advertentie HET MACHINAAL demonstratie BLACK DECKER GEREEDSCHAP 'ZATERDAG 21 NOVEMBER PRAXIS GOES A-Joachimikade 30, tel. 0113-233220 Advertentie '..A 3JuJJiJ-linnj1 i BTB door Lineke Broos GOES - Het is donderdagmor gen en muisstil in een lokaal van scholengemeenschap het Goese Lyceum. De gordijnen zijn dicht en het licht is uit. De leerlingen van havo drie zit ten op het puntje van hun stoel te kijken naar de video en dia's over straatkinderen in Guate mala. Zij hangen aan de lippen van een vrijwilliger van Casa Ali- anza Guatemala, die zich in zet voor opvang van straatr kinderen. Samen met Elmor Jonathan Yat, één van de kin deren uit een opvanghuis, brengt vrijwilliger Umberto Pop een bezoek aan de school in het kader van de actie Straatkinderen van Amnesty International. Deze actie staat in het teken van de Inter nationale Dag voor de Rech ten van het Kind, die vandaag gehouden wordt. Kennelijk hebben de beelden grote indruk gemaakt, want het blijft niet stil. Veel leerlin gen zijn vooral geïnteresseerd naar het wel en wee van de straatkinderen na de orkaan Mitch. Pop vertelt dat er een lange lijst van slachtoffertjes is samengesteld. En dat alle tehuizen zo vol zitten, dat zelfs scholen opvang bieden zodat ouders met hun kinde ren onderdak kunnen krijgen. Sociale schoonmaak Een diepe zucht klinkt wan neer de vrijwilliger vertelt dat Elmor Jonathan Yat en vrijwilliger Umberto Pop van Casa Ali- anza Guatemala: Straatkinderen worden als vuilnis be schouwd. foto Dirk-Jan Gjeltema de organisatie geen steun krijgt van het land zelf. De re gering houdt zich volgens Pop alleen maar met politieke za ken bezig. Straatkinderen worden vaak als vuilnis ge zien. De kinderen worden ge marteld en soms zelf ver moord door de politie. „Dit noemen ze in mijn land een so ciale schoonmaak", vertaalt de tolk. Als de vrijwilliger zegt dat hij hier erg onder de indruk is van al die prachtige blauwe en groene ogen, klinkt in het lo kaal voor het eerst gelach. Maar als de bel gaat en de scholieren naar een volgende les moeten, wordt er geklaagd en gejammerd. „Het is on voorstelbaar wat voor indruk die twee op de kinderen ma ken", zegt Peter Rhebergen, maatschappijleraar van het Goese Lyceum. „Ze kunnen zich allemaal identificeren met de twaalfjarige Yat. De leerlingen vragen zich af hoe het zou zijn als zij zich in zijn positie bevinden. Het bezoek van de Guatemal- teken is op touw gezet door de jongerenwerkgroep van Am nesty International, die be staat uit negen leerlingen van het Goese Lyceum en het Sint Willibrordcollege. Naast het bezoek van donderdag wordt in december een actieweek gehouden om zoveel mogelijk geld binnen te krijgen. singen-Oost kan naar zijn me ning ook een alternatief vormen voor een volgende verdieping van de Westerschelde, voor gro te containerschepen naar Ant werpen. door Ben Jansen BORSSELE - Wat er ook mis gaat bij de jaarwisseling van 1999 op 2000, de kernenergie centrale Borssele schakelt zich zelf hooguit op een veilige ma nier af. Essentiële onderdelen als het reactorbeveiligingssys teem en de procescomputer zul len geen moeite hebben met de overgang naar het volgende millennium. Bij de aanpassing die de centrale vorig jaar heeft ondergaan, is ervoor gezorgd dat alle microprocessors in ver nieuwde of gewijzigde onderde len met het nieuwe jaartal over weg kunnen. Dat betekent niet dat de mede werkers van de kerncentrale rustig met de armen over elkaar kunnen gaan zitten om het nieu we millennium af te wachten. Net als bij de andere centrales van de Elektriciteits Productie maatschappij Zuid-Nederland (EPZ) is bij de kerncentrale een 2000-project aan de gang. Doel ervan is microprocessors die problemen kunnen geven bij de overgang naar de nieuwe eeuw, op te sporen en aan te pakken. Zo kan worden voorkomen dat bijvoorbeeld een door een mi croprocessor bestuurde klep in het secundaire systeem van de kerncentrale op 1 januari 2000 dichtvalt, waardoor de proces computer het kemsplijtings- proces in de reactor beëindigt. Verslikken J. D. Pi kaar leidt het onderdeel technische informatiesystemen van het millenniumproject bij EPZ. Hij legt uit dat mogelijke problemen met de overgang naar de volgende eeuw aan de hand van vier stappen worden benaderd. Om te beginnen wordt in alle centrales geïnven tariseerd in welke onderdelen microprocessors zijn toegepast en of daarin de datumfunctie wordt gebruikt. Vervolgens be kijkt Pikaars ploeg wat de ge volgen kunnen zijn wanneer de apparatuur zich in het jaartal 2000 zou verslikken. Daarbij wordt een onderscheid gemaakt in drie categorieën: storingen die vervelend maar beheersbaar zijn. storingen die productieverlies kunnen ople veren en storingen die schade kunnen veroorzaken. In het eer ste geval vraagt EPZ de leve rancier in een verklaring te be vestigen dat de consequenties gering zullen zijn Als rekening moet worden gehouden met productieverlies, verlangt EPZ van de leverancier een testrap- port. Valt schade te duchten, dan moet de apparatuur worden getest op basis van specificaties die EPZ zelf opstelt Afhankelijk van de inhoud van de verklaringen en de resultaten van de tests besluiten Pikaar en de zijnen wat er moet gebeuren. Geen verrassingen In het documentatiesysteem van de kerncentrale zijn veer tigduizend onderdelen geregi streerd. De inventarisatie heeft vijfhonderd componenten op geleverd die aan een nadere inspectie zijn of worden onder worpen. Daarbij zijn geen on derdelen van de kerncentrale die vorig jaar bij de modificatie van de centrale zijn vervangen of aangepast. Uitvoerder Sie mens heeft er voor gezorgd dat de microprocessors bij de jaar wisseling 1999-2000 geen ver rassingen zullen opleveren. Het is de bedoeling dat laatste aanpassingen met het oog op het millenniumprobleem uiterlijk volgend jaar september gereed zijn. Dan gaat de centrale enke le weken uit bedrijf vanwege de jaarlijkse splijtstofwisseling. Pikaar heeft er alle vertrouwen in dat het 2000-project dan ge reed is. „We moeten ook wel, want als er één project is dat niet kan uitlopen, dan is dit het wel." door Richard Hoving MIDDELBURG - De ontwikke ling van windenergie verloopt teleurstellend in Zeeland. De inspanningen van het dagelijks provinciebestuur staan erg ver af van de gemaakte afspraken. Dat hebben de rijksheren in de Provinciale Planologische Commissie (PPC) donderdag la ten weten. E. Schroder van het ministerie van Economische Zaken, die mede namens de vertegenwoor diger van VROM sprak, stelde dat het Rijk van Zeeland meer mag verwachten op grond van een overeenkomst uit 1991. Hierin belooft de pixmncie in het jaar 2000 ruimte aan te wij zen voor het opwekken van 250 megawatt windenergie. Het re cente ontwerp-streekplanuit- werking windenergie biedt ruimte voor de ontwikkeling van ongeveer 100 megawatt. Volgens Schroder had het dage lijks provinciebestuur meer lo caties moeten aanwijzen. Hij verwees naar de milieustudie die eind vorig jaar verscheen. Uit deze studie kwamen twaalf locaties naar voren die geschikt waren voor grootschalige op wekking. Na een rondgang langs gemeenten bleven er uit eindelijk vier locaties over. „De provincie had de locaties waar aan geen grote milieubezwaren kleefden in de streekplanuit werking moeten opnemen. Pas dan was ze in de buurt van 250 megawatt gekomen", aldus Schroder. GedeputeerdeJ. G.vanZwieten (VVD) wees de suggestie van de EZ-ambtenaar van de hand. Een locatie die niet op gemeen telijke steun kan rekenen is vol gens Van Zwieten geen locatie. Voor het aanleggen van een windpark is in alle gevallen een wijziging van een gemeentelijk bestemmingsplan nodig. „De provincie kan in het streekplan wel een aantal zwaide vlekken aanbrengen, maar dat biedt geen garantie dat daar ook windmolens komen", aldus de gedeputeerde. Schroder reageerde door Van Zwieten te wijzen op de be stuursovereenkomst waarin de verplichting van de provincie zwart op wit staat. De gedepu teerde stelde dat hij deze over eenkomst eerder als een aanspo ring zag om duurzame energie te realiseren dan daadwerkelijk voor 250 megawatt ruimte aan te wijzen. De rijksheren, inclusief de ver tegenwoordiger van het minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij, kregen steun van de Zeeuwse Milieufedera tie. Tot een unaniem advies aan het college van Gedeputeerde Staten kwam de PPC niet. De Noord-Bevelandse burgemees ter M. L. Everaers die namens de gemeenten aanwezig was, noemde de aanpak van het col lege 'goed en gedegen'. Late muggen waren het, die dat Zierikzeese kantoor be vlogen. De man die daar da gelijks functioneert als een radertje in de economische motor van dit land, vervult de hem opgedragen taken als regel met een kalm gemoed. Maar de insecten wekten zijn gramschap. Ze zoemden ver velend om hem heen. Indachtig de Haagse wijs heid dat men niet alleen poli tici maar ook insecten met behulp van een courant defi nitief het zivijgen kan opleg gen, nam hij een dagblad ter hand, vouwde dat tot een ste vig wapen en ging aan de slag. De jacht verliep voorspoe dig. Aangemoedigd door col lega's transformeerde hij de ene na de andere mug in een bloedvlek. Zijn stemming steeg. Tot hij, gedreven door een overmaat aan geestdrift, met een ferme uithaal zijn eigen bril, die hij even op een bu reau had gelegd, in drie stuk ken mepte. De hinder is intussen wel minder. Hij hoort ze nog wel, maar ziet ze veel minder vlie gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37