foch nieuw beleid Borsele in '99 PZC Poort voor varkens niet wagenwijd open >ZC Middelburger wint Wemeldings Dictee Goes zint op dichten gat WVG-begroting zeeland 19 igrotingswijziging ten bate van speerpunten uit collegeprogramma :haatsen op rote Markt Inbraak bij bedrijfspand Pleintjesactiviteiten in Goes Kanon stopt dronken Duitser Drankrijder maakt brokken Vrouw steelt uit medelijden Controle op zwaar vervoer neeskundig oton van Vlaanderen geheven vrijdag 20 november 1998 rMieke van derJagt jfKENSZAND - De eerste otingswijziging op de Bor- gemeentebegroting voor I vorige week ietwat haas- astgestel d om niet over tijd jn. behelst een bedrag van miljoen gulden. Dat geld (worden besteed aan nieuw wat voor een deel, 000 gulden, al verborgen in de beleidsbegroting tot .Voor de structurele uitga- ieeft het college ook de dek- gevonden. Borssele heeft Jinee tot en met 2002 een lende meerjarenbegroting, de raad was afgesproken niet stiekem nieuw beleid in legroting zou sluipen. Dat is juebeurd. Het college heeft voor de goede gang van za- op een rijtje gezet: 81.000 Ien voor de voortzetting van •menwerking tussen partij - Ihet WCL-projeet, 230.000 en voor de aanpassing van uisvesting van het basison- rijs. 125.000 gidden uit de ral van kapitaalslasten, dat uitgegeven, en 300.000 gul die de gemeente achter de d houdt voor als de inkom- van de onroerende zaakbe- ing tegenvallen, het collegeprogramma kwa al enkele speerpunten voor beleid bovendrijven, die nde begrotingswijziging te- komen. Al het geld dat de ge- nte voortaan krijgt voor de Voorzieningen Gehancli- ten, gaat voortaan naar de andicapten voor aanpassin- (GEN OP ZOOM - Op de te Markt in Bergen op Zoom lussen 12 december en 2 ja- ri 1999 worden geschaatst. kunstijsbaan die hiervoor dt aangelegd, wordt opge- imet lichtjes, kraampjes in hollandse stijl, een grote tboom en optredens van ar en. Ook zijn de omringende rarmde terrassen geopend, periode van 12 tot en met ecember is de baan geopend twee uur 's middags tot elf s avonds. Tussen 19 decem- en 2 januari is de baan open en tussen tien en elf uur. gen en verstrekkingen. Het gaat niet meer in de reserve WVG en ook niet meer in algemene voor zieningen als woon-zorgcom- plexen. Voor cle uitvoering van het jeugdbeleid wil het college jaarlijks 20.000 gulden uitgeven en 75.000 gulden eenmalig voor het maken van jongerenont moetingsplaatsen. Voor een sa menwerking met het bedrijfsle ven in het tot stand brengen van meer werkgelegenheid, willen B en W structureel 41.000 gulden uittrekken en eenzelfde bedrag gaat de kwijtschelding voor de minima tot 100 procent kosten. Nu gaat. de gemeente nog niet verder dan 96 procent. Het ver beteren van de contacten tussen dorpsraden en het gemeentebe stuur en een integraal veilig heidsbeleid mogen per jaar 75.000 gulden gaan kosten. Structurele uitgaven die niet in het collegeprogramma stonden, zijn een functionaris voor het geluidsbeleid, 30.000 gulden, een halve ton voor vroegschool- se educatie en 152.000 gulden voor het onderhoud van gebou wen. Eenmalige uitgaven gaan zitten in onder meer een volks huisvestingsplan. het klant vriendelijker inrichten van de afdeling bouw- en woningtoe zicht en het opstellen van een geluidsplan en structuurvisie. Brandweerauto Voor de reconstructie van de 's- Gravenstraat in 's-Gravenpol- der, een opknapbeurt voor het zwembad Stelleplas en de aan koop van een nieuwe brand weerauto voor 's-Gravenpolder gaat Borsele investeren als de raad met de wijziging akkoord gaat. De brandweerauto komt een jaar eerder naar 's-Graven polder, wat 40.000 extra kost in de planperiode tot 2002. Omdat is afgesproken dat alleen nieuw beleid kan worden ge maakt als daarvoor ook de dek king is gevonden, geeft het col lege aan waar het geld vandaan moet komen, wil de gemeente in 2002 niet met een structureel tekort van één en een kwart mil joen komen te zitten. Uit de in tegratie van straatwerk en rio leringswerken denkt het college een ton te besparen. Eenzelfde bedrag kan komen uit de her structurering van het welzijns werk. Automatisering, interge meentelijke samenwerking en de controle op de bouw van de bouwleges venvacht het college worden bijgepast uit een verho- verhoging komt neer op een ge- oeververbining kunnen elk 125.000 gulden meer inkom- ging van de onroerend goedbe- middelde stijging van een tien- 60.000 gulden opleveren en uit sten. De rest van het tekort moet lasting met één procent. Die tje per huishouden. De deelnemers aan het Groot Wemeldings Dictee maakten gemiddeld 31 fouten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman WEMELDINGE - De Middelburger Louis Kesteloo is donderdagavond met één fout winnaar geworden van het Groot Wemel dings Dictee. Hij werd op de voet gevolgd door de Goesenaar Huib Boogert, die twee fouten maakte. De derde plaats was voor Antje de Jong. Zij trof in de door haar geno teerde zinnen twaalf rode kruisjes aan. Het gemiddeld aantal fouten lag op eenender tig- Makkelijk was deze vierde editie van het - door de oud-rector van het Goese Lyceum P. de Jong samengestelde en gepresenteerde - Wemeldings dictee allerminst. Dat bleek di rect al bij de eerste - en meteen ook langste - zin van de in totaal tien voorgelezen zinnen. Schrijf je tweede kerstdag nu met hoofdlet ters of niet en wat te doen met woorden als chroniqueur en villaatje? De aanduiding 'consciëntieuze rij-instructeur' leverde ge lachen gepruttel op onder het clubj e j ongste deelnemers. „Want hoe kun je nu woorden goed schrijven als je ze niet eens kent?", al dus de veertienjarige Eefje van der Heijden uit Goes. Samen met leeftijdgenoten Lies- beth Meijer en Marjolein van der Linden en de dertienjarige Rinke de Jong bond zij dap per de strijd aan. Voor de lol, vertellen de jonge deelnemers: „We zitten namelijk echt niet. dagelijks in het Groene Boekje te blade- Spelkameraden Anders ligt dat voor de twee met kop en schouders boven de rest uitstekende 'spel kameraden' Kesteloo en Boogert. Na elkaar bij deelname aan het dictee in Oostkapelle te hebben ontmoet, wisselen zij regelmatig woordenlijsten uit waarmee ze eikaars ken nis vex-groten. „Het is een afwijking", geeft Kesteloo grif toe - zijn taaidiscussie met Boogert voor even onderbrekend. Een af wijking die voortdui'end nieuwe voeding krijgt, want - zoals Boogei't zegt - naarmate je meer leert vergeet je de eenvoudiger din gen. Die strijd om steeds weer bij te willen leren, lijkt niet iedereen aan te spreken. Het aantal deelnemers lag aanmerkelijk lager dan vo rige jaar. Diezelfde trend is ook in Oostka pelle te zien, constateert Boogert. „Het loopt terug sinds de nieuwe spelling is inge- voei'd, omdat die onduidelijk is en niet klopt. Mensen raken daar kopschuw van", stelt hij. Presentator De Jong, die het even eens over zijn 'beroepsafwijking' heeft, be vestigt de woorden van de Goesenaar „Het is te moeilijk geworden en voor mensen is het heel teleurstellend om dertig fouten of meer te maken. Daarom vind ik het heel leuk dat er toch wat jongeren meedoen." GOES - Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de A Ples- manweg in Goes zijn onder meer een fax, schrijfgerei, een ver- taalcomputer, een pasje en frisdranken gestolen. De totale waarde bediraagt ongeveer 2400 gulden. De inbraak werd ge pleegd in de nacht van woensdag op donderdag. In dezelfde nacht is geprobeei-d benzine te stelen uit een aan de Lelie- straat in Goes geparkeerde personenauto. Veimoedelijk zijn de dadei-s in hun werk gestooi-d. GOES - De gemeente Goes, het Centraal Instituut vooroplei ding in de Sport (CIOS) en de basisscholen beginnen donder- dag 26 november met de zogenoemde pleintjesactiviteiten in de gemeente Goes. De activiteiten zijn een ondexxleel van het twee jaar durende project 'Jeugd in beweging'. Basisscholen de Zuidwesthoek, "t Noorderlicht en de Bisschop Ernstschool bijten het spits af. Na vier weken zijn drie andere basisscholen uit de gemeente gastheer van de pleintjesactiviteiten. De be zigheden vinden iedei'e donderdag van 15.30 tot 17.00 uur plaats op de schoolpleinen van de deelnemende onderwijsin stellingen. De leerlingen van de groepen vijf, zes, zeven en acht kunnen vrij deelnemen aan de activiteiten. Tijdens deze middagen zijn er naast de populaire sporten, zoals voetbal en basketbal, veel andere spelen en bewegingsactiviteiten te be oefenen zoals bijvoorbeeld inline skaten, stx-eekhockey en tjouckbal. VLISSINGEN - Een 57-jarige automobilist uit het Duitse Brilon heeft woensdagnacht het geluk gehad dat hij op de Oranjedijk/Groenedijk in Vlissingen tegen een kanon reed. Dat voorkwam dat de man van de steile kademuur afreed. De politie heeft de man aangehouden nadat ze een melding bin nen kreeg dat er iemand op de dijk aan het maneouvreren was met de auto. Ademanalyse toonde 980 mici'ogram alcohol aan. Het rijbewijs van de Duitser is ingevorderd en hij moet zich binnenkort voor de rechter verantwooixlen. MIDDELBURG - Een 34-jarige automobilist uit Koudekerke is woensdagnacht op de Koudekerksevveg in Middelburg (vlak bij de Stromenweg) met zijn auto in een slip geraakt. De auto x-aakte van de weg af, kruiste het fietspad en botste tegen een paar bomen. De Koudekerkenaar liep schouder- en ribletsel op en de auto werd zwaar beschadigd. Uit ademana lyse bleek dat de man te veel alcohol had gedronken. Hij scoorde 825 microgram in plaats van het maximale aantal van 220. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. MIDDELBURG - Een 20-jarige vrouw uit Vlissingen is woensdagmiddag in in Middelburg aangehouden omdat ze levensmiddelen en andere goederen ter waarde van 85 gulden niet af ï'ekende. Ze verklaarde dat ze de boodschappen aan een tante had willen geven omdat die op dat moment geen finan ciële middelen had. De Vlissingse zei dat ze zich dat lot erg had aangeti'okken. Ze kreeg een boete van 240 gulden. STELLENDAM - Tijdens een controle op zwaar vervoer heeft de politie in Stellendam zes bekeui'ingen uitgedeeld. Drié be stuurders moesten ter plaatse hun voertuigen afladen wegens overschrijding van de toegestane aslast of een totaalovex- schrijding van meer dan twintig procent. Een van hen moest een aanhangwagen afkoppelen. NEUZEN - Het geneeskun- peloton Zeeuws-Vlaande- een groep van 65 vrijwilli- van het Rode Kruis die ien worden ingezet bij ram- vvordt vandaag, vrijdag, doekt. iden is dat er steeds meer de uk wordt gelegd op het bel kunnen inspelen op situaties. raagt om een krachtenbun- g van de GGD, trauma- ambulance-verpleeg- _en en een SIGMA (Snel bare Groep ter Medische itentie), verenigd in zoge- ïde Geneeskundige Combi- 1C-MA bestaat uit acht per- maar om voldoende pei- il achter de hand te hebben len per regio 24 mensen op- 1. tode Kruis in Zeeland is sa- met de GGD, de ambulan- msten en het Zeeuws Insti- Zorgopleidingen begonnen het opzetten van een scho- programma. IDACTIE IDDEN-ZEELAND lorstad 22 61 KN GOES (0113) 273000 ix: (0113)273030 mail: redgoes@pzc.nl Goes: J.Schrier(chef) luibers VI. van der Jagt Soesman Vlissingen: Fransen Ramakers J.van der Schot A. van der Sluis -de Vries (sport) NTRALE REDACTIE istsouburgseweg 10 stbus 18 80 AA VLISSINGEN (0118)484000 x: (0118)470102 nail: redactie@pzc.nl YOnLine/Internet p://www. pzc.nl mail: pzcredcity1@pzc.nl doorMieke van der Jagt De gemeente Tholen heeft juist ge handeld. Op grond van de geldende regels heeft de gemeente terecht mi lieuvergunningen afgegeven voor zes varkensstallen in de gemeente. De af deling bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft aldus geoordeeld en daarom mogen de bedrijven, samen goed voor 30.000 varkens, blijven door draaien. Staat de gemeente Tholen nu te juichen? Allerminst. Wethouder W. C. van Kempen van ruimtelijke ont wikkeling beseft goed dat met de uit spraak ook Tholenaren zijn teleurge steld: de mensen die bezwaar hebben tegen varkens vanwege het risico van stank en andere milieuproblemen. Van Kempen: „De gemeente heeft haar taak naar behoren uitgevoerd, de ver gunningsaanvragen aan de juiste regels getoetst. Dat is niet meer dan onze plicht. Maar er bestaat op Tholen angst voor nog méér varkens en ook al deel ik die angst vooralsnog niet, ik vind het wel begrijpelijk." Wil de gemeente die varkens dan ivel „Nee, het gemeentebestuur van Tholen wil absoluut voorkomen dat varkens- boeren van elders hier hun productie uitbreiden. Tot 28 juni volgend jaar geldt een voorbereidingsbesluit op het Bestemmingsplan Buitengebied, dat voorkomt dat er varkensstallen bijko men. Binnen de tijd dat het voorberei dingsbesluit geldt, moet de gemeente de bestemmingsplanwijzingen die de ontwikkeling van intensieve veehoude- rij betreffen, klaar hebben en ter visie leggen. Daar zijn we nu mee bezig." Haalt U die datum? „We moeten het halen en het kan ook. Onlangs hebben we besloten om de tekst van de Sti-eekplanwijziging van de pi-ovincie af te wachten. Er is ook de gemeentei'aad veel aan gelegen om de bestemmingsplanwijzigingen soepel te laten verlopen. Als onze wijziging on- veihoopt op een onderdeeltje in strijd zou zijn met die van de provincie, zou er weer een oponthoud van weken of zelfs maanden kunnen ontstaan. Dat i-isico kunnen we niet nemen. Op het moment dat de gemeente de tijdslimiet over schrijdt. geldt de beschenning van het voorbereidingsbesluit niet meer. Dan zou het kunnen gebeuren dat we alle aanvragen wegens gebrek aan regels móeten honoreren. Op die manier zou Tholen cle poort wagenwijd openzetten voor varkens. Het mag duidelijk zijn dat we dat niet willen." Komt er dan geen enkel varken meer het eiland op? „Nee, zo stellig kun je dat niet zeggen. In de Streekplanwijziging van de pro vincie, de tekst waaraan wij ons gaan Wethouder W. C. van Kempen: „Het gemeentebestuur van Tholen wil absoluut voorkomen dat varkensboeren van elders hier hun productie gaan uitbreiden. foto Dirk-Jan Gjeltema confonneren, blijft er ruimte voor ge vestigde boerenbedrijven om intensie ve veeteelt als neventak op te zetten tot een maximaal oppeiwlak van 500 vier- kante meter. Het college van B en W krijgt een vrij stellingsbevoegdheid tot 1.600 vier kante meter maar het geldt allemaal uitsluitend als neventak, dus voor boe ren die al op Tholen zitten. Bovendien geldt die 1.600 meter nadrukkelijk als maximum. Als uit onderzoek blijkt dat een varkensstal als neventak ook met 1.000 meter rendabel is, komt er een vrij stelling tot. 1.000 meter." Het comité Varkens Nee heeft ge opperd dat Tholen voor varkens dichtgetimmerd zou moeten wor den met het aan wijzen van zoveel mogelijk bloemdijken. Waarom gebeurt dat niet? „Het is niet gezegd dat dat niet gebeurt. Alleen niet nu. Een ingewikkelde pro cedure als de aanwijzing van bloemdij ken zou de voortgang van de bestem mingsplanwijzigingen ernstig in gevaar kunnen bi-engen. Dat moet dan. met alle inspi-aak en planologische vooi-bereiding worden ingepast in het werk waarvoor we nog maar een dik half jaar hebben. Zoiets is veel te i*is- kant en het kan precies het omgekeeixle effect sorteren als wat woi'dt beoogd. Maar het instrument bloemdijken is ze ker niet vergeten. Het is echt niet uit- geloten dat we na half volgend jaar met vertegenwooi'digers van landbouw en natuurbescherming rond de tafel gaan zitten om de voor- en nadelen af te we gen." Zou er draagvlak zijn voor bloemdijken op Tholen.? „Ik denk het wel. We hebben prachtige dijken in een schitterend landschap en er zijn maar weinig Tholenaien die dat niet willen behouden en vex'sterken. Aan de andere kant kan de aanwijzing van bloemdijken gevestigde boeren be knotten in nun mogelijkheden. Er is sprake van een ingewikkelde belangen verstrengeling en daannee moet je als gemeente bestuur zorgvuldig omgaan. Daarom geeft het, afgezien van de risi co's. ook geen pas om zoiets er haastig door te jagen." De gemeente Borsele heeft over de bloemdijken een convenant geslotendat gevestigde boeren mogelijkheden geeft en nieuwko mers met varkens weert. Is dat ook voor Tholen een optie? „Om eerlijk te zijn: ik heb me daarin nog niet verdiept. Dat doe ik pas na 28 juni als de kust veilig is. Best mogelijk dat we een dergelijk consti-uctie zullen onderzoeken. We hebben dan als vooi*- deel dat we van de fouten van Borsele kunnen leren." door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes wil zo snel mogelijk kostenbespa rende maatregelen nemen om het tekort op de begroting van de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) te beperken. Goes, die samen met andere ge meenten de uitvoering van de WVG heeft uitbesteed aan een samenwerkingsverband, wacht de regionale besluitvorming over besparende maatregelen nog af. Aangezien Goes, zoals het zich nu laat aanzien, in 1999 ruim vier ton tekort zal komen op de WVG-uitkering van het Rijk, wil de gemeente ook lokaal alvast een ombuiging tot stand brengen. De maatregelen komen vooral neer op eigen betalingen van de aanvragers. Voor aanpassingen van de woning moet in principe een eigen bijdrage worden be taald. Daarbij wordt ï-ekening gehouden met de draagkracht van de aanvragei's. Bij de berak- eing van de draagkracht wordt niet alleen het inkomen in ogen schouw genomen maar ook de extra kosten die mensen moeten maken als gevolg van hun han dicap. Voor roerende woonvoorzienin gen, zoals een douche/toilet- stoel of een tillift zal een eigen bijdrage worden ingevoerd van maximaal honderd gulden, evenals voor scootmobielen en di-iewielfietsen. Verhuizen Een aanzienlijke bespai-ing ver wacht de gemeente Goes ook van een stimuleringsregeling voor verhuizen. Het betrekken van een andere, aangepaste wo ning is in de i-egel veel goedko per dan een bestaande woning helemaal aanpassen. Goes denkt aan een exti-a vergoeding voor verhuizers bovenop de maximale tegemoetkoming van 5.000 gulden. Die extra vei'goe- ding zou 20 procent van de be reikte bespaiing kunnen bedra gen tot een maximum van 10.000 gulden. Het zelf moeten betalen van een deel van de vooi'zieningen, kan een remmend effect hebben op het aantal aanvragen. Ook daarmee verwacht Goes 25.000 gulden te besparen. Een bedrag van 30.000 gulden kan de WVG besparen door thermostatische mengkranen, die je gewoon bij iedere loodgieter kunt' kopen, niet meer te vei'goeden. Speci aal aangepaste kranen voor ge handicapten vallen nog wel in de vei'goeding. De totale bespaidng van alle maatregelen bijelkaar bedraagt 323.000 gulden. Uit de regionale besparingsmaati-egelen zal dus nog een kleine ton moeten ko men. Het voorstel wordt bespro ken tijdens de vergadexing van de commissie economische za ken, milieu en welzijn die gehouden woi'dt op dinsdag 24 november om 19.30 uur in de Ridderzaal van verpleeghuis Ter Valcke. B URGH-HAAMSTEDE Expositie- In galeiie 'tZuuddek aan de Alexanderstraat in Burgh-Haamstede wordt van 4 december tot 29 januari 1999 een tentoonstelling gehouden over de in 1884 in Utrecht gebo ren schilder Jacobus Doeser. Het werk van Doeser is te verge lijken met dat van de impressio nisten. Naast de gewone openingstij den op donderdag van 10 tot 17 uur en vi'ijdag van 13 tot 17 uur is de expositie geopend op twee de kerstdag en nieuwjaarsdag (13.00- 17.00 uur). MIDDELBURG Zangavond - De afdeling Zee land van de Koninklijke Chiïs- telijke Zangersbond houdt zaterdag 21 november haar jaarlijkse zangavond. Diverse Zeeuwse koren brengen onder meer werken van Schubert, Mo- zart en Mendelssohn. De wer ken zullen worden beoordeeld door Mar van der Veei-, docent muziek en organist en dii-igent bij diverse kpren. Het evenement wordt gehouden in de Concei-t- en Gehoorzaal in Middelburg en begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33