Een 'zure Zeeuw' neemt afscheid y. 27 Tijdperk Wim Broekhoven als bestuurder bij KNVB na 27 jaar abrupt afgesloten PZC vrijdag 20 november 1998 Wim Broekhoven: „Ik zeg waar het op staat." Als scheidsrechter blijft hij de voetbalbond nog dienen, maar als bestuurder is zijn rol na zaterdag uitgespeeld. Wim Broekhoven neemt morgen tijdens de districtsvergadering in Berkel Enschot afscheid als afgevaardigde van de regio Zeeland. Een lastpak verdwijnt. „Op het KNVB-kantoor in Breda zal de vlag wel in top n", veronderstelt de 51-jarige Middelburger. „Ik was immers een zure Zeeuw, die altijd klaagde." Zo 'n zes weken geleden was er nog geen sprake van een afscheid. Sterker nog: Wim Broekhoven had zich als kandidaat districtsafgevaardigde amateurvoetbal opgeworpen, als opvolger van Johan Quaars. Een mooie functie voor een regel neef in hart en nieren, zo dacht hijBoven dien wist hij, streberig als hij is, dat hij weer zou opschuiven in de rangorde bin nen de voetbalbond. Nog voordat er ech ter gestemd moest worden, haakte Broek hoven af. „Ik had geen zin om me te laten piepelen", zegt hij nu. De Middelburger vindt dat er een spelle tje is gespeeld door het district Zuid I van de Landelijke Bond van Amateurvoetbal verenigingen (LBA). 'De Brabanders', zo als Broekhoven de groepering steeds om schrijft, schoven achter zijn rug om plots hun penningmeester Wim Allaart als kan didaat afgevaardigde amateurvoetbal naar voren. Allaart was financieel des kundig en net als Broekhoven een Zeeuw, hetgeen een voorwaarde was voor een eventuele benoeming. Niks mis mee dus, zo veronderstelde de LBA Ongepaste eis „De eerste eis was dat de afgevaardigde een Zeeuw zou zijn", legt Broekhoven uit. „De LBA heeft de zaken daarna verdraaid en gezegd dat de opvolger van Quaars niet alleen een Zeeuw moest zijn, maar ook nog eens een financieel expert. Nou, als je dan iemand zoekt zoals Quaars praat je over een register-accountant. Dat was een ongepaste eis. Maar wat ik nog veel erger vind is dat de LBA zich ermee heeft be moeid. Dit was een Zeeuwse aangelegen heid en zoiets hoeft Brabant niet te rege len." Toen Broekhoven er lucht van kreeg, trok hij zijn kandidatuur meteen in. „Ik had geen zin in een stemming. De Brabanders zijn immers in de meerderheid in het dis trict Zuid I en aangezien ik niet het mak kelijkste jongetje van de klas ben, was dat op een 8 8-3-nederlaag voor mij uitge draaid. Een ezel kan zich twee keer aan dezelfde steen stoten, maar 'Bi-oek' toch niet." Saillant detail in deze kwestie is, dat Wim Allaart inmiddels ook van het to neel is vei'dwenen. Over het hoe en waar om tast Broekhoven in het duister. „Ei genlijk wil ik het ook niet weten." Zo kan het gebeuren dat Piet van de Schraaf uit Kapelle morgen tijdens de districtsverga dering tot afgevaardigde amateurvoetbal zal worden benoemd. Hij heeft aan de hele affaire een nare smaak overgehouden. „Plet was de beken de druppel die de emmer deed overlopen", stelt Broekhoven, die ook wel zo eerlijk is om te bekennen dat de desinteresse van de Zeeuwse clubs heeft meegëspeeld bij zijn besluit. Hij werd als regio-afgevaardigde zelden geraadpleegd. „Als ik zie dat er op de regiovei'gadering 27 van de 93 clubs zijn, dan vraag ik me af voor wie ik nog praat." Na 28 jaar komt er dus een abrupt einde aan het tijdperk Wim Broekhoven. Het zal in elk geval saaier zijn op de vergaderin- Wim Broekhoven treedt terug als bestuurder, maar zal de KNVB op de voet blijven volgen. gen. De leraar schei-, natuur- en wiskun de op het Goese Lyceum zorgde altijd wel voor vuur. „Als ik het spreekgestoelte be klom, gingen sommige bestuurders al ze nuwachtig op hun stoel heen en weer schuiven", weet Broekhoven. „Ik kon 'een heleboel dingen niet, maar in één ding was ik wel goed. Ik kon een saai verhaal tenminste nog een beetje leuk maken. Het is net als op school. Een leraar moet van niets soms ook iets maken en dan moet je af en toe wel eens toneel spelen. Ik pro beerde tijdens vergadei'ingen met een ze kere flair problemen te lijf te gaan." „De flair is de laatste jaren alleen overge gaan in sarcasme", zo moet hij nu consta- tei'en. „Ik heb me voortdurend geërgerd .aan het knoeiwerk van de KNVB en dat heb ik inderdaad niet altijd even tactisch aangepakt. Het probleem van Broekho ven is dat-ie zo'n smoel heeft, zo'n klein hartje, maar altijd wel recht voor zijn raap is. De mensen mochten weten wat ik ervan vond. Voor de politiek ben ik een heel slechte. Kijk, je hebt ook mensen die tegen jou ja zeggen en achter je rug om vervolgens nee roepen, die stijl waardeer ik niet zo." Professor Wat dat beti'eft verlangt hij elke dag nog terug naar de periode dat de KNVB nog niet geherstructureerd was en de afdeling Zeeland dus nog bestond. Broekhoven sleet er als vrijwilliger - de Middelburger was commissielid en competitieleider - gemiddeld zo'n 40 uur per week. „Als ik die uren aan mijn studie had besteed, was ik nu professor geweest. Het kantoor op het Molenwater was mijn tweede huis. Ach, de één kijkt elke avond naar Goede Tijden, Slechte Tijden en ik deed wat voor het Zeeuwse voetbal, omdat ik een voet- baldier ben. En ik denk te mogen stellen dat het Zeeuwse voetbal ei-van heeft ge- pi'ofiteerd. Ja, zo ben ik dan ook wel weer. Ik deed het voor vijftig procent ook voor mezelf. Wat is er mooier om te kunnen concluderen dat 20.000 voetballers dank zij jou in een weekeinde kunnen voetbal len?" tooruren bellen. Ik was vroeger dag en nacht bereikbaar." Broekhoven heeft eigenlijk nooit aan het idee van herstructurering kunnen wen nen. De samenvoeging van de afdelingen Zeeland, Dordrecht en Brabant tot het district Zuid I had naar zijn mening zelfs achterwege kunnen blijven. „Wat betreft de zaterdagcompetitie, zaten we een beet je zwak. Als we zelfstandig waren geble ven, was het misschien moeilijk geweest om dat draaiende te houden. Maar voor De afdeling Zeeland was klein en knus. Iedereen kende elkaar en de organisatie stond als een huis. „De lijnen waren kort" zegt Broekhoven. „Als een club een pro bleem had, belden ze naar Middelburg en wei-d het opgelost, al dan niet bevredi gend, maar het werd opgelost. We hadden oog voor alle problemen, of het nu om een B5-elftal ging of om F4. Als je nu naar het districtskantoor in Breda belt, kx-ijg je te horen dat ze het eens zullen bekijken en zullen meenemen. De wegen zijn veel lan- ger. Als een club tegenwoordig een pro bleem heeft, kunnen ze alleen tijdens kan- het overige hadden we die andere afdelin gen niet nodig. En is het financieel nu zo'n verbetering? Als we dit jaar de inkomsten van de Champions League niet hadden gehad, hadden we tekort gehad in plaats van twee ton winst. De clubs in het dis tinct krijgen nu één gulden per lid terug, maar ik denk dat wij in de afdeling Zee land met Kees Blomaai'd als voorzitter de clubs wel twee gulden per lid hadden kun nen teruggeven." Toen de afdeling Zeeland ten grave werd gedragen, stierf Broekhoven ook een beetje. „Ik heb vier maanden niet langs het kantoor op het Molenwater kunnen fietsen", zegt hij met trillende stem. „Ik kon het niet aan, daar lagen zoveel dier bare herinneringen voor me. Eigenlijk had ik destijds, toen de afdeling werd op geheven, moeten stoppen. Maar ja. ik had er niet op gerekend dat ik me zo dikwijls zou ergeren. Dat is een inschattingsfout van me geweest." Ergeren De liefde tussen Broekhoven en de KNVB bekoelde meteen al bij de vorming van het district, toen duidelijk werd dat er voor hem geen plaats was als competitieleider binnen het distxict Zuid I. De Middelbur ger voelde zich na zoveel jaren trouwe dienst als oud vuil behandeld. En ook toen veronderstelde hij dat hij slachtoffer van een machtsblok van de Brabanders was geworden. Het was voor Broekhoven een keiharde klap, maar hij schoof uiteinde lijk toch weer aan. „Wat is Broekhoven zonder voetbal", vroeg hij zich vaak ver twijfeld af. Maar goed kwam het niet meer tussen hem en de KNVB. „Ik heb me nogal eens geërgerd aan de handelwijze van de bond, eigenlijk moet ik zeggen het niet handelen van de bond. Want er is in de beginjaren van het district het nodige fout gegaan, met de competitie, de scheidsrechters et- cetex-a. Je kunt je beter afvragen wat er wel goed ging. Dan ben je sneller klaar. Nou ja, het enige waar niks op aan te mer ken was, was de inzet. Iedereen deed zijn best." De ergernis bereikte een hoogtepunt, toen districtsbestuurslid Henk Hoogei'land uit Wiixx Broekhoven als docent wiskuxxde: „Een leraar moet van niets soms ook iets maken en dan moet je af en toe wel eens toneel spelen." foto's Dirk-Jan Gjeltema Goes op een zijspoor werd gezet. „Henk ging niet altijd mee met Walter van Hir- tum (de voorzitter van het district) en is er vervolgens uitgebonjourdtegen alle re gels in. Dat was volslagen ongepast, de re glementen wei-den verkracht. Nou ken ik Henk een beetje, hij is inderdaad niet de makkelijkste, maar hij is wel een voetbal- dier. We hebben er als heel Zeeland tegen geageerd, maar ja dat verlies je toch altijd op aantal. Zoiets komt natuurlijk wel op je conduitestaat te staan. Als je klaagt of kritiek levert, ben je de gebeten hond. Broekhoven ligt dus niet zo best bij de Brabanders." Solistisch Het heeft Broekhoven er nimmer van weex-houden zijn mening te spuien. „Ik zeg waar het op staat." Zo verwijt hij dis trictsvoorzitter Walter van Hirtum een te solistisch optreden. „Ik houd niet zo van zijn x-egentenstijl. Hij zegt hoe het moet en de heren eromheen doen wat hij wil. In Zeeland deden we het vroeger samen. De vergadering duurde hierdoor wel eens een kwartiertje langer, maar iedereen wist van de problemen en de oplossingen. Als er nu vergadex-d wordt, hoor je de mensen achter de tafel vaak zeggen dat ze er niks van afweten. Tsja, dat zal wel een be roepsmatige aanpak zijn. Als ik de stuk ken van de vele vergadexingen zie, kan ik ook niet ontdekken dat er discussies zijn geweest. Kennelijk heeft iedereen dezelf de mening", klinkt het cynisch. De hang naar het verleden is groot. Toen gebeurde er nog wel eens wat op vergade- ringen. „Er zit nu geen schwung meer in", meent de Middelburger „De mensen in het districtsbestuur zijn gort- en gort droog. En het is voor de Zeeuwse clubs de ver van mijn bedshow. Ze voelen zich er niet meer bij betrokken, het Zeeuwse pro bleem bestaat in hun ogen niet meer. En soms krijg je op vragen ook geen ant- woox-d. Ik heb vorig jaar het probleem van Dauwendaele aan de orde gesteld. Die club moest voor promotie drie wedstrij den in zes dagen spelen. Als ik dat vroeger als competitieleider had geflikt, was ik voor de burgerrechter gesleept. Nou, we zijn nu een jaar verder en ik heb nog geen antwoord over het hoe en waarom. Ik ben benieuwd of ik zaterdag iets hoor." De frustratie zit diep. Zo diep dat hij er het bijltje voorlopig bij neergooit, met de nadruk op voorlopig. „Ik ben nu 51 jaar en ik heb dus nog negentien jaar de tijd om een keer terug te keren, 70 is de leeftijds grens bij de KNVB. Ach, eigenlijk heb ik een sooxt haat-liefdeverhouding met de KNVB, al is haat een wat al te groot woord. Als ik haat had gehad, had ik er nooit zoveel tijd in gestoken." Een afscheid met pijn in het hart dus, al staat zijn besluit vast Broekhoven zoekt misschien niet voor altijd, maar wél voor even de luwte op. „Gelukkig blijf ik nog scheidsrechtei-, want ik kan een leven zon der voetbal niet voorstellen. Het is beter om even afstand te nemen. Nee, een club hoeft mij niet te bellen voor een bestuurs functie. Ik heb wel altijd voor de clubs ge staan, maar ik heb niks met de clubs. Als je iets voor een club doet, moet je helemaal kleurenblind zijn en dat ben ik echt niet." Bloemetje Als het aan Broekhoven ligt, vertrekt hij in stilte, zonder opsmuk. „Ik heb de afge lopen j aren niks kunnen doen en voor niks doen, hoeft niemand mij te bedanken. Bij het afscheid van de afdeling Zeeland •kreeg ik een vlag, ik hoop dat ik nu een bloemetje voor mijn vrouw krijg. Dat is genoeg." Toch moeten ze in Breda niet denken dat ze van Broekhoven af zijn. „Ik blijf de regio vergaderingen bezoeken, al was Het alleen maar om te kijken wat de KNVB er van brouwt." Jan Dagevos

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27