Staten moeten politie beheren PZC Toch rijksgeld voor aanleg spuisiuis Bureau Toerisme in financiële nood Facelift voor binnenstad van Goes Eis tien jaar voor hoofdverdachten in Tarantula-zaak Peper: gemeenten moeten vrijwillig tot herindeling komen zeeland 21 PvdA Zeeland pleit in concept-verkiezingsprogramma voor experiment Halfjaar rijontzegging geëist voor veroorzaken dodelijk ongeval A58 vrijdag 20 november 1998 sbw rinor Harmen van der Werf PEN HAAG - De aanleg van een spuisiuis in de Zandkreek- dani tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde krijgt voor rang bij de verdeling van rijks- geld voor herstel en inrichting van rijkswateren. Minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat heeft dit donderdag aan de Tweede Ka mer laten weten. Vanaf 2000 komt er, aldus minister Nete lenbos, extra geld beschikbaar voor het programma herstel en inrichting rijkswateren. „Hierbij zal prioriteit worden gegeven aan realisatie van een doorlaatmiddel Veerse Meer", antwoordt zij op een vraag van SGP-Kamerlid J. T. van den Berg. De onduidelijkheid die begin oktober ontstond over de financiering van het doorlaat middel lijkt hiermee verdwe nen. Verkeer en Waterstaat verwees toen door naar Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij, dat vervolgens aangaf geen geld te hebben voor het Veerse Meer. Netelenbos deelt nu mee dat er overleg gaande is. De spuisiuis tussen Oosterschelde en Veerse Meer, bedoeld om de waterkwaliteit van het Veerse Meer te verhogen, stond al eer der op de planning bij Verkeer en Waterstaat. In 1997 is het project uit de begroting ge schrapt, omdat toenmalig mi nister A Jorritsma opeens geld nodig had voor versterking van te zwakke dijkglooiingen. annrRichard Hoving MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten bij wijze van experiment het beheer van de politie aan Provinciale Staten overlaten. Deze suggestie doet PvdA Zeeland in haar con- cept-verkiezingsprogramma voor de komende Statenverkie- lingen. Uit de suggestie van de PvdA vloeit voort dat de commissaris van de koningin aangewezen wordt als korpsbeheerder. Deze functie is nu in handen van de burgemeester van Middelburg namens alle zeventien Zeeuwse gemeenten. De voorzitter van de PvdA-programmacommissie, D. Holtkamp, zegt in een toe lichting dat Zeeland de eerste rfoor Jacques Cats MIDDELBURG - Het Bureau Toerisme Zeeland moet waarschijnlijk ten provincie- huize met de pet rond om een lelijke boekhoudkundige tegen valler bij de vakantieboekings- centrale te kunnen incasseren. Daardoor komt het vreemdelin genverkeerswezen in dit gewest ruim drie ton tekort. Als er geen mouw aan valt te passen kan dat lot afstoting van personeel lei den. Uitleg over de toedracht, door voorzitter D. J. van der Zaag, maakt duidelijk dat de opmars van de computertechnologie niet alleen met zegeningen ge naard gaat. Bij het berekenen van de door de boekingscentrale op te strijken vergoedingen bij verhuur van vakantie-ac commodaties zijn inschattings fouten gemaakt. Daardoor is er sprake van aanzienlijk minder inkomsten dan waarmee reke ning was gehouden. In plaats san met een overschot zit de or ganisatie nu met een flink tekort in de maag. Ten burele wordt ge legd dat de perikelen zijn ont- door Jeroen Bos MIDDELBURG - Tegen een 25- jarige man uit 's-Heerenhoek is donderdag voor de rechtbank in Middelburg twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegd heid geëist, waarvan zes voor waardelijk. De officier van jus titie eiste tevens tachtig uur dienstverlening. De verdachte veroorzaakte 28 september 1997 een ongeval op de A58 in Kapelle. Een 62-jarige man uit Arcenvond daarbij de dood. t)e verdachte reed op de snelweg ran achteren tegen de rode auto randeArcenaar aan. Die schoot daardoor de linkerbaan op en foam in botsing met een ander voertuig. Tegenover de rechter verklaarde de verdachte de rode auto met op tijd te hebben ge- den. Hij reed lange tijd achter een zwarte Volkswagen Golf. Tben die de rode auto inhaalde zat de man, naar eigen zeggen, plotseling vlak achter de auto. Een aanrijding was toen onver mijdelijk. Uit technisch ondei- Expositie oude merklappen in Huize Emmaus UZENDIJKE - In de hal van verzorgingshuis Huize Emmaus in IJzendijke kunnen belang stellenden tot eind november een expositie van tientallen ou de merklappen bekijken. De oudste merklap dateert van 1760. De directie heeft de diverse merklappen, afkomstig van personeelsleden en familie van 'de bewoners, verzameld en de meest bijzondere exemplaren in jtitrines gelegd. Het betreft merklappen die vaak bij brui loften cadeau werden gedaan 'met daarop de in kruissteek uit gevoerde levensloop van het bruidspaar.De opbrengst van de onlangs gehouden bazaar in ■Huize Emmaus heeft 2400 gul den opgebracht. Ïamswaarde Hajaarsconcert - Fanfare Vrij heid Eendracht geeft morgen, saterdag, een najaarsconcert in De Luifel in Lamswaarde. So- hste Tiny van de Weideveen, muzieklerares en lid van het Zeeuws Orkest, verleent haar medewerking op trompet. Het concert begint om 20.00 uur. provincie in Nederland kan worden waar de democratische controle op de uitvoering van politietaken van de gemeente raden naar Provinciale Staten verschuift. „In het verleden is er in Friesland wel eens over ge sproken, maar uiteindelijk liep het daar stuk." In het programma Sociaal en sterk, ook in Zeeland zegt de PvdA het huidige economische beleid van het college van Gede puteerde Staten te willen voort zetten. De inspanningen om herintredende vrouwen, min derheden en laag opgeleiden aan het werk te helpen moeten worden opgevoerd. Het ver dwijnen van rijksdiensten uit de provincie moet een halt worden toegeroepen. Provincie, ge meenten en rijk moeten geza menlijk naar vervangende werkgelegenheid zoeken voor het personeel van de kerncen trale Borssele. De organisatie van het toeris tisch bedrijfsleven laat volgens de PvdA te wensen over. Om het toerisme en de recreatie te ver sterken wordt voorgesteld om in te zetten op een combinatie van natuur- en landschapsbeleving bij het aanbieden van ontspan ningsmogelijkheden. De PvdA wil nagaan of Zeeland een grootschalig evenement met in ternationale uitstraling kan gaan houden. Een mogelijke in valshoek daarbij zou de relatie van Zeeland met de zee zijn. De inspanningsverplichting die de provincie begin jaren negen tig is aangegaan is op het gebied van windenergie moet worden nagekomen. Zeeland moet in het jaar 2000 ruimte aanwijzen voor het opwekken van 250 me gawatt aan winderige. De hui dige plannen voorzien in een vermogen van ongeveer 100 me gawatt. Het concept-verkiezingspro gramma wordt op zaterdag 12 december voorgelegd aan de le den. Tijdens de algemene verga dering wordt ook de definitieve kandidatenlijst voor de verkie zingen vastgesteld. staan door mankementen in de software. De leverancier van de software houdt het echter op een verkeerde interpretatie van de uitgedraaide informatie. In allerijl zijn nu stappen geno men om het tekort te kunnen ombuigen om daarmee weer in een goed blaadje te komen bij de externe financiers. Waar er wordt gesneden zal begin de cember blijken. Van der Zaag sluit niets uit, ook geen gedwon gen ontslagen. Dat zou wel bijzonder sneu zijn voor de tien medewerksters van de vakantieboekingscentrale. Deze binnen het Toeristisch Bu reau Zeeland opererende een heid draait als een tierelier. De omzet klimt met het jaar en be vindt zich thans rond de zeven miljoen gulden. De omzetstij ging komt met name voor reke ning van wederverkopers als de VW's, ANWB-vestigingen, ANVR-reisbureaus en banken. Deze resultaten hebben de al een kwart eeuw functionerende Zeeuwse boekingscentrale op de landelijke ranglijst van soortgelijke instituten zelfs op de eerste plaats gebracht. zoek bleek dat de rode auto op dat moment 65 a 70 kilometer per uur reed. De verdachte reed ongeveer 120 kilometer per urn-. De officier van justitie verweet de automobilist onoplettend heid. De verdachte had in haar lezing vlak voor het fatale onge luk in zijn wagen zitten telefo neren. De man verklaarde wel getelefoneerd te hebben, maar enkel toen hij bij Heinkenszand de snelweg op draaide. Direct na het ongeval legde hij een ver klaring af, waarin hij de politie van het telefoongesprek op de hoogte stelde. Aan zijn verzoek om het precieze tijdstip van te lefoneren te achterhalen, werd nooit gehoor gegeven. Volgens de officier van justitie had de verdachte de rode auto eerder moeten opmerken. „Vrachtau to's rijden op de snelweg ook be trekkelijk langzamer dan per sonenauto's", legde zij uit. „Daaraan pas je als automobi list je snelheid aan. Het ongeval was dus niet aan de lagere snel heid van het slachtoffer te wij ten. Ook het feit dat het slacht offer geen autogordel droeg, is iets waar je als weggebruiker re kening mee moet houden." De advocaat van de verdachte be nadrukte de kleine omvang van de rode auto. „Een vrachtauto zie je op tijd. Daar kun je op rea geren. De vergelijking met een vrachtauto gaat daarom niet op." Ondanks het feit dat het hier om een strafrechtelijke zaak gaat, wees de advocaat er op dat in het civielrecht het niet dragen van een gordel staat voor minimaal 25 procent mede schuld. Hij pleitte daarom voor een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De uitspraak volgt op 2 decem ber. Man aangereden tijdens ophalen van oud papier THOLEN - Tijdens het ophalen van oud papier op de Ten Anker- weg in Tholen is donderdag avond een 22-jarige man uit die plaats aangereden. De man stak achter een vracht auto de weg over en werd daar bij geraakt door een bestelauto, bestuurd door een eveneens 22- jarige inwoner van Tholen. Het slachtoffer is met onbekend let sel overgebracht naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom. foto Peter Huls De Grote Markt moet weer een centrale rol in het Goese centrum gaan spelen. Gemeente en ondernemers stellen samen plan voor centrum op door Rerié Schrier GOES - De Goese binnenstad is weer toe aan een facelift. De loop- en winkelroutes moeten geoptimaliseerd worden, de Grote Markt kan beter ge bruikt worden, de fietsvoor- zieningen en -verbindingen worden beter, er moet gewerkt worden aan de woonfunctie van de binnenstad, de par- keercapaciteit is dringend aan uitbreiding toe en er moet meer aandacht komen voor cultuur in de binnenstad. Het zijn maar enkele grepen uit de plannen die momenteel voor bereid worden. Half volgend jaar ligt er een zogenaamd Masterplan voor het Goese centrum. Het initia tief is vooral een samenspel tussen binnenstadsonderne mers en de gemeente Goes, Die twee partijen zullen dan ook binnenkort een convenant voor de binnenstad afsluiten. Ze richten een Centrummana gement Binnenstad op, dat de voorstellen moet ui 1.werken en het Masterplan gaat opstellen. De bedoeling is, licht R. Berks van de Ondernemers Organi satie Goes (OOG) toe, dat er wordt nagedacht over de vraag hoe de binnenstad van Goes er over vijftien jaar uit moet zien. Er moet visie komen op de ontwikkeling tot het jaar 2010. Als daar nu al aanzetten voor worden gedaan, kan wor den voorkomen dat bijvoor beeld de gemeenteraad beslis singen neemt die eigenlijk niet passen in dat beeld van 2010. Economisch hart Goes moet volgens Berks het economisch hart van Zeeland worden. „Goes heeft die po tentie en die ambitie, maar dan moet er wel wat gebeuren. De maatregelen kunnen be staan uit het aanpakken van de uitstraling van de 'koopgo- ten' door nieuwe verlichting, bestrating en opknappen van de gevels. Maar er moet ook gewerkt worden aan ingrij pendere maatregelen. Zo is het wat het OOG betreft denkbaar dat bestaande parkeerterrei nen in Goes voorzien worden van een verdieping, zodat de capaciteit van die terreinen verdubbeld wordt. Een sug gestie kan ook zijn om par keerterreinen aan de rand van de stad in te schakelen op hoogtijdagen (Zeelandhallen, sportvelden) en de mensen dan met bussen naar het centrum te brengen. De OOG heeft be rekend dat Goes momenteel 1095 parkeerplaatsen tekort heeft. De Grote Markt moet een cen trale rol in het centrum gaan spelen. Daarom is er ook een speciale werkgroep die zich met dat plein bezighoudt. Bij de ondernemersorganisatie is het besef doorgedrongen dat op den duur ('s zomers) de au to's van de markt moeten, maar dan moet er wel vervan gende parkeerruimte zijn. Weekmarkt Ook met de weekmarkt kan wat gebeuren. Deze publieks trekker moet zo mogelijk ver sterkt worden, bijvoorbeeld door hem op twee locaties te houden. Een andere suggestie is tweemaal een kleinere weekmarkt in Goes te houden, op dinsdag en op vrijdag, eventueel ter vervanging van de zaterdag. Een kleinere markt geeft ook weer meer ruimte voor permanente gro tere terrassen. Verder is er het voornemen om activiteiten die dienen om Goes te promoten op de Grote Markt te houden. De winkel- en looproute in het centrum kan eveneens verbe terd worden. Het is bekend dat winkelend publiek ervan houdt om rondjes te lopen. Berks: „Goes moet vasthou den aan zijn compacte binnen stad. Maar het kan wel beter. Daarom moet een actief beleid ontwikkeld worden om be paalde randen van de binnen stad er duidelijk bij te betrek ken. Voorbeelden daarvan zijn de Keizersdijk en de Wijn gaardstraat." De vergelijking met Middel burg dringt zich op. Het ver schil met die stad is volgens Berks dat daar de vernieuwin gen van bovenaf en buitenaf komen, via bijvoorbeeld Riek Bakker, die zegt dat er van al lerlei gemeentelijke plannen niets deugt. In Goes komen de initiatieven van onderop. Daarmee wil Berks niet zeg gen dat de gemeente het niet goed doet: „Het is een geza menlijk belang; vandaar dat ook wij onze betrokkenheid tonen." De ondernemersorganisatie houdt dinsdag 24 november een ledenvergadering over dit onderwerp, vanaf 20.00 uur in Tenninus. door Harmen van der Werf AMSTERDAM - Gemeenten moeten het heft in eigen hand nemen en vrijwillig tot herinde lingen komen. Minister A Peper van Binnenlandse Zaken heeft donderdag op een congres in Amsterdam over gemeentelijke herindeling en kwaliteit deze oproep gedaan aan alle gemeen tebestuurders. Peper wil gemeentelijke herin delingen het liefst niet meer van bovenaf opleggen. Het initiatief moet van onderaf komen, van de gemeentebestuurders zelf, en provincies moeten daarin een stimulerende rol spelen. Binnenlandse Zaken wacht on dertussen niet af. Het ministerie gaat komend voorjaar rondeta felgesprekken houden met ver tegenwoordigers van kleine ge meenten en wetenschappers, met als onderwerp: de bestuur lijke situatie in die gemeenten. Het doel is het bevorderen van vrijwillige herindelingen Het komt volgens Peper steeds vaker voor dat gemeenten zelf tot herindelingen komen. Hij juicht dat toe. omdat 'het ge tuigt van wijsheid'. „Want", zei hij, „het is immers de verant woordelijkheid van gemeente besturen om na.te denken over hun toekomst en over de vraag hoe zij kwaliteit kunnen waar borgen." Voor Peper staat vast dat een ge meentelijke herindeling in veel gevallen noodzakelijk is. Zeker daar waar gemeenten als orga nisatie te kwetsbaar zijn. Een gemeente moet groot genoeg zijn om basisvoorzieningen, zo als sociale zorg, onderwijs en jeugdbeleid, te kunnen leveren, om een klantgerichte dienstver lening te garanderen én om een veilige woonomgeving te schep pen. Uit een onderzoek dat op het congres in Amsterdam werd ge presenteerd, Gemeenten in ont wikkelingblijkt overigens dat gemeentelijke herindelingen niet per se tot betere resultaten leiden. Het ambtelijk apparaat wordt door een herindeling, dus bij grotere gemeenten, minder kwetsbaar. Dat is de belangrijk ste en vaak ook enige winst die een fusie van gemeenten ople vert. Individuele burgers schieten er niet veel mee op, zo hebben de onderzoekers van de Rijksuni versiteit Leiden en het advies bureau Moret, Ernst and Young geconstateerd. Zij zijn niet be ter of slechter af dan inwoners van niet-heringedeelde ge meenten. Vaak moeten zij direct na een gemeentelijke herindeling meer belastingen betalen. Dat heeft volgens de onderzoekers niet zozeer met de herindelirfg te maken. Gemeenten die voor een herindeling staan, hebben de neiging investeringen uit te stellen en de gemeentebelastin gen (te) laag te houden. Die ach terstanden moeten na de herin deling worden ingelopen. Het idee dat een gemeentelijke herindeling op de lange termijn tot lagere belastingen kan lei den, is niet waar. Inwoners van heringedeelde gemeenten beta len per saldo net zoveel als hun buren in niet-heringedeelde ge meenten. Wat directe inspraak betreft gaan zij er vaak wel op vooruit Na een herindeling richten veel gemeenten wijk- en dorpsraden op. Zeeland telt nog zeventien ge meenten. In Zeeuws-Vlaande ren zijn verhoudingsgewijs veel gemeenten: zeven. Tentoonstelling van Sasse Vogelvrienden SAS VAN GENT - De Vereni ging van Sasse Vogelvrienden houdt 4, 5 en 6 december een vo geltentoonstelling in cultureel centrum De Speye in Sas van Gent. De show laat zang-, kleur en postuurkanaries, tropische en rijstvogels, grasparkieten en papegaaien zien. Voorzitter P van Hoecke ver richt de opening en er is een ver koopplaats. De prijsuitreiking van de tentoonstelling en van het samenwerkingsverband met Nieuw-Namen, Terneuzen, Clinge en Sas van Gent is zon dagmiddag om 16.00 uur. Keur meesters van de Nederlandse Bond voor Vogelliefhebbers zullen de vogels bekijken. De openingstijden zijn vrijdag van 20.00-22.00 uur, zaterdag van 14.00-20.00 urn- en zondag van 11.00-16.00 uur. door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie J. Valente heeft donder dag in Middelburg tegen twee verdachten in de Tarantula- zaak tien jaar cel geëist. Twee andere verdachten, een 32-jari- ge man uit Noordwijk en een 50- jarige man uit Aalsmeer, hoor den respectievelijk vier en drie jaar eisen. Valente achtte bewezen dat een 33-jarige man uit Katwijk en een 39-jarige man uit Wasse naar betrokken zijn geweest bij grootscheepse cocaïnesmokkel en verschillende hasjtranspor ten naar Engeland. Drie ver dachten werden schuldig be vonden aan het lid zijn van een criminele organisatie. De offi cier vroeg de rechtbank de Noordwijker hiervan vrij te spreken, omdat hij alleen maar betrokken was geweest bij het cocaïnetransport naar Enge land. Het zwaartepunt van de eis lag in de zaak van de cocaïnesmok kel met het schip Fogo Isle, dat vorig jaar 17 april in Hansweert door de douane werd onder schept. Tijdens het requisitoir, dat bijna drie uur in beslag nam, verzamelde Valente zoveel mo gelijk bewijs tegen de 33-jarige en 39-jarige verdachte, die in Curasao een rol zouden hebben gespeeld bij het vervoer van de cocaïne naar de Fogo Isle. Eer der werden een aantal verdach ten in deze zaak al veroordeeld. Een Vlissingse zakenman kreeg eind februari de zwaarste straf - tien jaar gevangenis - opgelegd. Getuige De 55-jarige Vlissinger was gis teren ook als getuige opgeroe pen, maar veel wijzer werd de rechtbank er niet van. De getui ge, die verantwoordelijk was voor het transport van de cocaï ne en de aankoop van de Fogo Il se, zou volgens Valente contact hebben gehad met de twee man nen. Zij zouden in opdracht van de geldschieter de cocaïne met een paardentrailer naar het schip hebben vervoerd. Maar gisteren zei de Vlissinger alleen de 33-jarige verdachte te her kennen van de penitentiaire in richting De Schie. Bij het Hof in Den Haag zou de Vlissinger ech ter verklaard hebben de twee van een foto te hebben herkend. Bob en Sunny werden ze op Cu- rafao genoemd. Hij beriep zich nu op zijn zwijgrecht. Valente vroeg zich af of er iets mis was met zijn geheugen? „Ik kan me dat niet herinneren", re pliceerde de getuige. Voor de officier aanleiding om de recht bank te verzoeken proces-ver- baal voor meineed te laten op maken. „Vertragingstactiek", concludeerde de verdediging. De rechtbank vond dit niet de procesgang bevorderen, wilde nu geen uitspraak doen over de bewijsmiddelen en wees het verzoek af. Mislukt Het requisitoir was voorname lijk gericht op de twee belang rijkste verdachten. Zo zouden zij samen met de jongste ver dachte uit Noordwijk op 19 au gustus betrokken zijn geweest bij een mislukt cocaïnetrans port naar Engeland, waarbij in Harwich dertig kilo drugs werd aangetroffen in een BMW. Alle drie ontkenden ze. De man uit Wassenaar ontkende dat hij een hotel in London-Heathrow be trok om de chauffeur van het transport op te vangen. Het ver blijf had te maken met zijn es cortservice, Bloembollen Ook hasjtransporten van ruim tweeduizend kilo, die tussen de bloembollen in een vrachtwa gen op 9 en 10 december vorig jaar naar Engeland werden ver voerd, mislukten. Twee mannen konden nog net de benen nemen en de chauffeur van het tweede transport werd snel en veilig door zijn collega's naar Neder land teruggebracht. „Dat is knap van deze organisatie", vond Valente. Hij dichtte de 50-jarige man uit Aalsmeer bij deze transporten een leidinggevende rol toe. Uit de telefoontaps bleek dat de mannen bijnamen als de dikke, kleine, lange en kip gebruikten. Ook gaven ze cryptische om schrijvingen, zoals het wassen van kleding (witwassen van geld). De hoofdverdachten, die zeiden een dikke streep onder hun cri minele activiteiten te willen zetten, gaven toe hand- en span diensten in de softdrugswereld te verrichten. Zij hadden er een ton per jaar aan overgehouden, maar gezien het bestedingspa troon zou het om bedragen van 750.000 gulden gaan. Vandaag, vrijdag, is de verdedi ging aan zet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21