Ministers ruziën over steun KSG Partijgenoten Clinton halen uit naar werkwijze aanklager Starr 4 WEKEN Scholieren helpen Biggekerkse boer EU houdt vast aan strafkorting wegens fouten varkenspest VOOR 15,00 VACATURES Jorritsma wil van De Grave garantie voor orders Vlissingse werf Broekhoven heeft genoeg van KNVB van onze redactie binnenland BRUSSEL - De Europese Com missie houdt vast aan een flinke strafkorting voor Nederland wegens fouten die zijn gemaakt bij het bestrijden van de var kenspest. Dit kan Nederland tientallen miljoenen guldens schelen in Europese steun voor de bestrijding van de ziekte. De Europese Commissie liet het Nederlandse ministerie van Landbouw al begin dit jaar we ten te werken aan een strafkor ting van 25 procent. Aanleiding was het rapport-Belloli, dat de commissie in de zomer van 1997 liet opstellen. Daarin stelden in specteurs allerlei onvolkomen heden vast bij de Nederlandse aanpak van de pest. Gerechtvaardigd De toenmalige minister Van Aartsen (Landbouw) bestreed de kritiek uit het rapport. Maar ook na bestudering van de te genargumenten van Den Haag zijn de diensten van de commis sie tot de conclusie gekomen dat een korting van 25 procent ge rechtvaardigd is. Dit bevestigde de woordvoerder van Land bouwcommissaris Fischler gis teren. Hij wees ook op het komende speciale rapport van de Europe se Rekenkamer, dab eveneens kritisch is over de Nederlandse aanpak van de varkenspest. Het ministerie van Landbouw in Den Haag blijft bezwaar ma ken tegen een korting ineens van 25 procent. „Dat bezwaar hebben we enkele weken gele den ook in het permanent vete rinair comité geuit. We kregen steun van enkele landen en ver volgens heeft de commissie het voorstel weer ingetrokken. Nu is het weer een kwestie van af wachten", aldus een woord voerder. In het comité, waarin alle lid staten met deskundigen zijn (Advertentie) Vandaag «n morgen GROTE WINTERSPORT BEURS Sportpunt Zeeland/ Goes GRATIS ENTREE ,m.. VINTERSPORT vertegenwoordigd, zal naar ver wachting nog voor het einde van het jaar een besluit over de strafkorting moeten vallen. Het voorstel van de commissie is al enkele keren besproken, maar tot nu toe niet in stemming ge bracht. Nederland heeft mini maal de hulp nodig van twee grote lidstaten en een kleinere om de strafkorting tegen te hou den. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 7132 000002 Londen krijgt een reuzenrad van 135 meter ROTTERDAM - Machine- fabriek Hollandia gaat in Londen 's werelds groot ste reuzenrad bouwen. De 135 meter hoge attractie met de naam 'British Air ways London Eye' wordt ter gelegenheid van de millenniumwisseling voor ruim zeventig mil joen gulden neergezet. Het moet bezoekers een fantastische blik over Londen bieden. British Airways is een van de initiatiefnemers van het project, dat door Tus- sauds zal worden geëx ploiteerd. De attractie zal naar verwachting in het eerste jaar ongeveer twee miljoen bezoekers trek ken. Het reuzenrad krijgt '32 glazen gondels met 25 zitplaatsen (totaal 800). Het komt aan de zuidelij ke oever van de Thames te staan, in de buurt van Westminster Bridge. Een entreekaartje zal voor volwassenen ongeveer ze ven pond kosten 25) en voor kinderen circa vijf pond 17.50). GPD door Lukas Fransen BIGGEKERKE - „Ik vind het wel leuk, als het maar niet te vaak is", roept een jongen wiens bril net getrof fen wordt door een grote kluit modder. Hilariteit al om. Zo'n vijftig scholieren van het Calvijn College in Middelburg zaten donderdag op hun knieën in het modderige uienveld van een Biggekerkse boer. Wat onwennig trokken ze de uien uit de grond en gooi den die in de emmer naast zich. Als de emmer vol was, moest deze worden geleegd in een grote houten bak. Vervolgens zwoegden de leerlingen door de zuigende modder weer terug naar de plek waar ze gebleven wa ren. Er wachtte namelij k nog een eindeloze rij uien om gered te worden uit de doorweekte aarde. Ongeveer 160 leerlingen van het Calvijn College hiel pen donderdag geheel vrijwillig verschillende boeren op Walcheren bij het van het land halen van de aard appel- en uienoogst. Ook vandaag (vrijdag) zal een groot aantal, leerlingen van de school zoveel mogelijk van de oogst proberen te redden. Dit tot grote vreugde van de Biggekerkse boer Bram Wisse, die zijn uien al reddeloos verloren zag. „Deze schoolkinderen ons in deze noodsituatie kunnen hel pen. Hij stond daar gelijk positief tegenover." Intussen zwoegen de scholieren, gekleed in regenpak ken en rubberen laarzen, in de zware modder. „We mogen alleen de uien zonder lange groene stengels uit de grond trekken", legt de 13-jarige Judith Nieboer uit. „Dit is leuker dan een repetitie Frans." Hoewel ze jarig is, vindt ook Lisette Poppe (15) het niet erg om in de modder te ploeteren. „Nu hoef ik tenminste niet naar school. Het is gelukkig niet zo koud." Stipt om 12 uur lopen de scholieren van het land af. Lunchpauze. Er is in een kleine drie uur een slordige dertienduizend kilo uien uit de modder getrokken. Wisse is allang blij dat in ieder geval .een deel van zijn oogst gered wordt. „Alles wat er uit de grond wordt gehaald is meegenomen. Deze omstandigheden zijn echt extreem. Ik heb het sinds 1974 niet meer zo erg meegemaakt. De kinderen doen het belangeloos en als tegenprestatie geef ik een gift voor de slachtoffers van de ramp in Midden- Amerika.Wisse hoopt dat er vol gende week weer schoolkinderen komen helpen. De directeur van het Calvijn College, G. van Dijk, spreekt van'een eenmalige actie. „Misschien dat an dere scholen het initiatief over kunnen nemen." foto's Lex de Meester Koud In de ochtend eerst nog meest lichte vorst, 's Middags temperaturen tot rond +4 graden. 241e jaargang no. 277 vrijdag 20 november 1998 losse nummers 1,75 Korthals erkent inzetten van burgerinfiltrant DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie heeft gisteren tij dens een debat met de Tweede Kamer toegegeven dat Justitie in augustus, onder zijn verant woordelijkheid, een criminele burgerinfiltrant heeft ingezet. De Kamer leefde eerst in de ver onderstelling dat het in de ambtsperiode van zijn voorgan ger Sorgdrager was gebeurd. Korthals zei hiervan niet op de hoogte te zijn geweest. Het be sluit is op zijn departement ge nomen terwijl hij afwezig was. De Kamer reageerde onthutst. „De Kamer is voor joker gezet door het kabinet. Dit reken ik de minister aan", aldus Groen- Links-Kamerlid Rabbae. Eerder bleek al dat Justitie tus sen 1995 en 1998 drie keer een crimineel heeft laten infiltreren in de strijd tegen de georgani seerde criminaliteit. De Kamer reageerde hier geschokt op. Een meerderheid wijst het runnen van criminelen 'ondubbelzin nig' af. ANP Onrust in CDA uien kunnen niet meer gerooid worden omdat de grond veel te nat is. De machines kunnen het land niet meer op omdat ze te ver wegzakken. Ik heb daarom de directeur van het Calvijn College gevraagd of zijn Asielzoekers nog even onder dak door Ben Jansen DEN HAAG - Minister Jorritsma van Economi sche Zaken ruziet met haar collega De Grave van Defensie over de toekomst van de Koninklijke Schel de Groep. Jorritsma is bereid de verhui zingvan de onderneming vanuit de Vlissingse binnenstad naar het Sloegebied mogelijk te hel pen maken, maar vindt dat De fensie niet achter kan blijven. Debijdrage van Defensie zou de verzekering kunnen zijn dat de Schelde in beginsel leverancier blijft van oppervlakteschepen voor de marine, ook na 2004 als de nu onderhanden zijnde serie LC-fregatten is opgeleverd. De Grave ziet zich evenwel ge plaatst voor de taak deze re geerperiode 375 miljoen gulden per jaar te bezuinigen. Zo lang geen besluiten zijn genomen over de manier waarop het Regisseur Pakula verongelukt NEW YORK - De Amerikaanse regisseur Alan Pakula is giste ren bij een auto-ongeluk in New Vork om het leven gekomen. De 70-jarige Pakula had films als All the President's Men (1976) en Sophie's Choice (1982) op zijn naam staan. Voor de eer ste film kreeg hij een Oscar-no minatie voor de beste regisseur'. Andere bekende rolprenten van Pakula waren To Kill a Moc kingbird (1962) en Klute (1971) met Jane Fonda. RTR/ANP snoeimes zal worden gehan teerd, weigert hij zich vast te leggen op een nieuwe reeks orders voor de Koninklijke Ma rine. Dit onderdeel van de krijgsmacht is bij eerdere bezui nigingsronden van Defensie de dans steeds grotendeels ont sprongen. Defensie is bezig met een hoofd lijnennotitie waarin de bezuini gingen voor deze .kabinetspe riode worden verwerkt. De Grave wil er begin volgend jaar mee voor de dag komen en voelt er weinig voor zich te laten op jagen door Jorritsma en zeker niet door haar te laten bepalen welke sectoren bij zijn bezuini gingen ontzien dienen te wor den. Jorritsma, De Grave en staats secretaris Van Hoof van Defen sie (allen WD) hebben donder- dag besprekingen gevoei'd over de kwestie. Ze kwamen er niet uit. Mogelijk zal de toekomst van De Schelde vandaag, vrij dag, in de marge van de kabi- netsvergadex'ing aan de orde woi'den gesteld. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat de Schelde-top donder- dag in Den Haag te hoi'en zou krijgen wat de ondei'neming van het Rijk (voor 90 procent ei genaar) heeft te verwachten. Deze afspraak is als gevolg van het meningsvei'schil tussen Ecomische Zaken en Defensie uitgesteld. Het talmen van Defensie maakt het er ook niet makkelijker op gegadigden te vinden die met De Schelde willen samenwerken of - eventueel op termijn - bereid zijn de aandelen van de onder- neming over te nemen. De or ders van de Koninklijke Marine vormen zoals het bedrijf er nu voorstaat veruit het begeei'lijk- ste aspect van de Schelde Gi'oep. Dat geldt bijvoorbeeld voor Damen Shipyards in Go- rinchem, gedoodverfd kandi daat om op een of andere manier in De Schelde te participeren. Maandag brengt de Kamercom missie voor Economische Zaken een bezoek aan De Schelde. De dolende asielzoekers die woensdag waren opgevangen in een centrum van het Leger des Heils in Luntei'en, konden daar ook de afgelopen nacht blijven. Volgens majoor J. Kanis van het Leger des Heils is gisteren de hele dag door de lei- ding van het Leger gespi'oken over opvangmogelijk- heden. Het overleg woi'dt vandaag vooi'tgezet. Drie meter woordenboek In 1864 verscheen de eei'ste aflevering van het Woordenboek der Nederlandsche Taal. Ruim honderddex-tig jaar laterzijn er dertig dikke banden beschikbaai; volgens de 19e-eeuwse tra ditie in leergebonden. Di'ie dikke meters woorden: een com plete cultuui'geschiedems weerspiegeld in de geschiedenis van onze wooi'denschat. Dinsdag 1 december wordt in Leiden de voltooiing van het grootste woorden- 1 boek ter wereld gevierd. Cees Priem moet weer wachten Cees Pi'iem moet nog zeker tot maandag in Franki'ijk blijven. De ploegleider van TVM vei'neemt dan de uitslag van het be roep, dat is aangetekend tegen zijn gedwongen verblijf in Frankrijk. Priems advocaat Van Mierlo hoopt dat de rechter gevoelig is voor het pi'otest tegen de vormfouten die de Franse justitie zouden hebben gemaakt. Het be- ~J O ï'oep van Jan Moors werd gisteren afgewezen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 27,28, 29, 30 en 31 over voordracht nieuwe voorzitter DEN HAAG - De CDA-jongercn willen opheldering van het CDA-bestuur over de berichten dat partijleider De Hoop Schef- kr de benoeming heeft doorge drukt van Marnix van Rij als kandidaat-partijvoorzitter. De Hoop Scheffer dreigde maandag op te stappen als par tijleider, als het bestuur naast Van Rij ook de Brabantse gede puteerde Van Geel kandidaat zou stellen voor het voorzittei'- schap. Zoals gemeld zwichtte het bestuur voor deze druk en liet Van Geel veiwolgens vallen. Een groeiend aantal ï'egionale CDA-bestuurders heeft kritiek °P deze gang van zaken. GPD door John Wanders WASHINGTON - President Clintons partijgenoten in het Huis van Afgevaardigden heb ben Kenneth Starr, de aankla ger die de Lewinsky-zaak on derzocht, gisteren stevig aan gevallen op diens methoden. Tijdens de eerste officiële hoor zitting in het kader van de afzet- tingsprocedure tegen Clinton, trachtten de Democraten aan le (Advertentie) tonen dat de onafhankelijke aanklager vooral gedreven werd door zakelijke en partijpo litieke motieven. Abbe Lowell, de jurist van de Democraten in de justitiecom- missie van het Huis, noemde Stan's roemruchte rapport over de Lewinsky-zaak een 'vijandig document'. In zijn eigen twee uur dui'ende verklaring voor de commissie trachtte Starr aan te tonen dat zijn onderzoek naar de relatie tussen Clinton en Monica Le winsky ver uitstijgt boven de analyse van een seksschandaal. Hij beklemtoonde dat de presi- dent misbruik maakte van zijn invloed, met als doel zijn affaire met Lewinsky verborgen te houden voor de advocaten van Paula Jones en voor de rest van de wereld. Paula Jones is de vrouw die een aanklacht tegen Clinton indiende wegens seksu ele intimidatie. „Geen enkele bui'ger van dit land die wordt aangeklaagd we gens seksuele intimidatie, of welk ander vergrijp dan ook, heeft het recht te liegen terwijl hij onder ede staat. Niemand staat boven de wet", zei Starr. Starr zei dat Clinton tussen 17 december 1997 en 17 augustus 1998 bij ten minste zes verschil lende gelegenheden de keus had 'tussen de waarheid en de mis leiding'. „In alle zes gevallen koos hij voor de misleiding. Dit wijst op een patroon van calcu lerend gedrag, over een periode van vele maanden", aldus Starr. John Conyei's, de Democrati sche voorman in de justitiecom- missie, noemde Starr 'een dooi de ovei'heid betaalde sekspoli- tieman die miljoenen dollars van de Amerikaanse belasting betaler uitgaf aan een paiiijdig en excessief onderzoek dat ge motiveerd werd door politieke motieven en door een obsessie voor buitenechtelijke seks'. Starr vei'dedigdezich tegen kri tiek over al te gi'ote persoonlijke betrokkenheid met de verkla- ring dat het rapport niet zijn persoonlijke mening weei'spie- gelt, maar het oordeel van zijn hele team. „U hanteerde onaanvaai'dbare methoden", zei Conyers. Abbe Lowell hield Starr voor dat hij in strijd handelde met de wet door Lewinsky in eerste aanleg het recht op een advocaat te misgunnen. Stair: „Wij hebben haar niet gestimuleerd om een advocaat te raadplegen, nee. Waai'om zouden we?" Lowell: „Omdat de wet van het land dat voorschi'ijft". GPD MORGEN IN DEZE KRANT!! PAGINA 27 t/m 21 november 1998 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1