Zorgcentrum Domburg verhuist Er is niemand die niets fout doet PZC PZC Middelburger wint Wemeldings Dictee Voorstel stadsgewest VlisVeerBurg krijgt bijval in Vlissingen zeeland 19 istaand gebouw van Ter Mantelinge voldoet niet meer aan de eisen Kanon stopt dronken Duitser Woninginbraken in Middelburg Drankrijder maakt brokken Auto schept bromfietser Vrouw steelt uit medelijden Controle op zwaar vervoer vrijdag 20 november 1998 nrAbvan der Sluis fllBURG - Het nieuwe zorg- uiriini Ter Mantelinge wordt jouwd aan de Kanonwei- aat in Domburg, naast het juttershof. Het bestaande jouw aan de Domburgseweg doet niet meer aan de eisen, [uwbouw op de huidige loca is onmogelijk. Dat zou mil- nen guldens extra kosten. I nieuwe Ter Mantelinge tdt groter. Het zorgcentrum bestaan uit zestig verzor- jgshuisplaatsen en dertig pleeghuisplaatsen. enige jaren is sprake van uwbouw van Ter Mantelin gen aantal locaties passeer- n de revue, waaronder de Ek Babelweg/Prinsenweg en Brouwerijweg. Nieuwbouw 3 de Domburgseweg kon niet. Geneeskundig peloton wordt opgeheven TERNEUZEN - Het ge neeskundig peloton Zeeuws-Vlaanderen, een groep van 65 vrijwilligers van het Rode Kruis die kunnen worden ingezet bij rampen, wordt van daag, vrijdag, opgedoekt. reden is dat er steeds meer de nadruk wordt gelegd op het flexibel kunnen inspelen op nood situaties. Dit vraagt om jen krachtenbundeling /an de GGD, trauma- teams, ambulance-ver pleegkundigen en een SIGMA (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assis tentie),-verenigd in zoge noemde Geneeskundige Combinaties. De SIGMA bestaat uit acht personen, maar om voldoende per soneel achter de hand te nebben worden per regio 24 mensen opgeleid. Het Bode Kruis is samen met GGD, de ambulance diensten en het Zeeuws Instituut Zorgopleidin- gen begonnen met het op zetten van een scholings programma. De plek kent een aantal beper kingen: de kavel is te klein, de waterpartij is van cultuurhisto rische waarde en het hele omlig gende terrein valt onder de werking van de Natuurbescher mingspartij. De gemeente Veere heeft in sa menwerking met de Stichting voor Regionale Zorgverlening en de provincie Zeeland de nieuwe locatie gevonden. Als de plek kan worden aangekocht van de particuliere eigenaar en als het zorgcentrum ingepast kan worden in een bestem mingsplan, komt het nieuwe zorgcentrum naast het Schut tershof. Die plek is niet toevallig uitgekozen. In het Schuttershof kunnen activiteiten voor oude ren georganiseerd worden. Centrale ligging „Ter Mantelinge hoort bij Dom burg", aldus Joost Zielstra, ma nager zorg van Ter Mantelinge. „Belangrijker nog is dat Dom burg centraal ligt op het platte land van Walcheren. Stel dat je had gekozen voor Oostkapelle, dan is Meliskerke of Vrouwen polder best wel ver. We zijn erg gelukkig dat we in Domburg kunnen blijven. We komen bo vendien in een woonwijk en die levendigheid zien we ook wel zitten." Het huidige verzorgingscen trum bestaat uit 66 plaatsen. De nieuwe verpleeghuisplaatsen zijn afkomstig van verpleeghuis Der Boede. Volgens Zielstra is sloop de enige oplossing voor Ter Mantelinge. Omdat uitbrei ding op de kavel niet mogelijk is, zou alleen hoogbouw een op tie zijn. Voor parkeerplaatsen zou een ondergrondse garage nodig zijn én de bewoners zou den tijdelijk ergens anders naartoe moeten. Zielstra: „Als we naar de Kanonweistraat gaan, hoeven we maar eenmalig te verhuizen. En dat is een groot voordeel." De SVRZ is al, zoals gemeld, al geruime tijd bezig met nieuw- bouwplannen. Zielstra ver wacht dan ook snel te kunnen beginnen als de grond eenmaal is aangekocht. De nieuwbouw kan dan binnen 2,5 jaar in ge bruik worden genomen. Het to tale project kost tussen de elf en de twaalf miljoen gulden. Op de plek van het huidige Ter Mante linge komen twee villa's. Nieuwbouw voor zorgcentrum Ter Mantelinge in Domburg is op de huidige locatie, aan de Domburgseweg, onmogelijk. foto Lex de Meester door Esme Soesman WEMELDINGE - De Middel burger Louis Kesteloo is don derdagavond met één fout win naar geworden van het Groot Wemeldings Dictee. Hij werd op de voet gevolgd door de Goese- naar Huib Boogert, die twee fouten maakte. De derde plaats was voor Antje de Jong. Zij trof in de door haar genoteerde zin nen twaalf rode kruisjes aan. Het gemiddeld aantal fouten lag op eenendertig. Makkelijk was deze vierde edi tie van het - door de oud-rector van het Goese Lyceum P. de Jong samengestelde en gepresenteer de - Wemeldings dictee aller minst. Dat bleek direct al bij de eerste - en meteen ook langste - zin van de in totaal tien voorge- lezen zinnen. Schrijf je tweede kerstdag nu met hoofdletters of niet en wat te doen met woorden als chroni queur en villaatje? De aandui ding 'consciëntieuze rij-in structeur' leverde gelach en gepruttel op onder het clubje jongste deelnemers. „Want hoe kim je nu woorden goed schrij ven als je ze niet eens kent?", al dus de veertienjarige Eefje van der Heijden uit Goes. Samen met leeftijdgenoten Liesbeth Meijer en Marjolein van der Linden en de dertienjarige Rin- ke de Jong bond zij dapper de strijd aan. Voor de lol, vertellen de jonge deelnemers: „We zitten namelijk echt niet dagelijks in het Groene Boekje te bladeren." Anders ligt dat voor de twee met kop en schouders boven de rest uitstekende 'spelkameraden' Kesteloo en Boogert. Na elkaar bij deelname aan het dictee in Oostkapelle te hebben ontmoet, wisselen zij regelmatig woor denlijsten uit waarmee ze el- kaars kennis vergroten. „Het is een afwijking", geeft Kesteloo grif toe - zijn taaidiscussie met Boogert voor even onderbre kend. Een afwijking die voort durend nieuwe voeding krijgt, want - zoals Boogert zegt - naarmate je meer leert vergeet je de eenvoudiger dingen. Die strijd om steeds weer bij te willen leren, lijkt niet iedereen aan te spreken. Het aantal deel nemers lag aanmerkelijk lager dan vorige jaar. Diezelfde trend is ook in Oost kapelle te zien, constateert Boo gert. „Het loopt terug sinds de nieuwe spelling is ingevoerd, omdat die onduidelijk is en niet klopt. Mensen raken daar kop schuw van", stelt hij. Presentator De Jong, die het eveneens over zijn 'beroepsaf wijking' heeft, bevestigt de woorden van de Goesenaar. „Het is te moeilijk geworden en voor mensen is het heel teleur stellend om dertig fouten of meer te maken. Daarom vind ik het heel leuk dat er toch wat j on- geren meedoen." VL1SSINGEN - Een 57-jarige automobilist uit het Duitse Brilon heeft woensdagnacht het geluk gehad dat hij op de Oranjedijk/Groenedijk in yiissingen tegen een kanon reed. Dat voorkwam dat de man van de steile kademuur afreed De politie heeft de man aangehouden nadat ze een melding bin nen kreeg dat er iemand op de dijk aan het maneouvreren was met de auto. Ademanalyse toonde 980 microgram alcohol aan. Het rijbewijs van de Duitser is ingevorderd en hij moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. MIDDELBURG - In een aantal bergingen en een woning in Middelburg is woensdagnacht ingebroken. Van de woning aan Park de Moucheron werd een raam geforceerd. Uit de wo ning verdween een flinke hoeveelheid sieraden. In bergingen aan de Meestoof en de Touvvbaan is ook ingebroken. Bewo ners van de Meestoof werden gewekt en zagen toen een man weglopen. De man is naar schatting vijfentwintig jaar oud en 1.80 meterlang. Hij heeft een slank tot mager postuur, donker, glad achterover gekamd haar en hij droeg een lederen jas. Omdat aangiften nog ontbreken is niet bekend wat er is gesto len. De bergingen waren afgelopen maand ook al doelwit van inbrekers. Toen verdwenen er onder meer fietsen. MIDDELBURG - Een 34-jarige automobilist uit Koudekerke is woensdagnacht op de Koudekerkseweg in Middelburg (vlak bij de Stromenweg) met zijn auto in een slip geraakt. De auto raakte van de weg af. kruiste het fietspad en botste tegen een paar bomen. De Koudekerkenaar liep schouder- en ribletsel op en de auto werd zwaar beschadigd. Uit ademana lyse bleek dat de man te veel alcohol had gedronken. Hij scoorde 825 microgram in plaats van het maximale aantal van 220. Het rijbewijs werd ingevorderd en tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een 18-jarige bromfietser uit Veere is woensdag omstreeks 16.30 uur lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de Veersesingel in Middelburg. Een 46-jarige man uit Middelburg reed met zijn auto uit stilstand weg en verleende de aankomende bromfietser geen doorgang. De jongen liep daarbij enkelletsel op. Beide voertuigen werden beschadigd. Een uur eerder raakte een 16-jarige bromfietsbe stuurster uit Serooskerke licht gewond bij een ongeval op de Europalaan in Middelburg. Het meisje botste door onbekende oorzaak tegen een geparkeerde auto en kwam ten val. Ze liep kneuzingen op en beide voertuigen werden beschadigd. MIDDELBURG - Een 20-jarige Vlissingse is woensdag in een winkel aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg aangehou den omdat zij levensmiddelen en andere goederen ter waarde van 85 gulden niet afrekende. Ze verklaarde dat ze de bood schappen aan een tante had willen geven die op dat moment geen financiële middelen had. De Vlissingse zei dat ze zich dat lot erg had aangetrokken. Ze kreeg een boete van 240 gulden. STELLENDAM - Tijdens een controle op zwaar vervoer heef t de politie in Stellendam zes bekeuringen uitgedeeld. Drie be stuurders moesten ter plaatse hun voertuigen afladen wegens overschrijding van de toegestane aslast of een totaalover schrijding van meer dan twintig procent. Een van hen moest een aanhangwagen afkoppelen. olitïe loopt tegen inkeldieven aan DDELBURG -De politie eft donderdagmiddag in Mid- Iburg twee winkeldieven igehouden. Surveillerende enten zagen dat een 31-jarige ddelburger bij twee winkels de Lange Delft spullen weg- D. man, die al eerder winkel- ifstallen pleegde, is ingeslo- n. In een winkel aan de Pot- ibakkerssingel werd een 33- ige, eveneens uit Middelburg ;omstige, man aangehouden, jrekende kaas ter waarde van 10 gulden niet af. De man eeg een dagvaarding en moet menkort voor de rechter ver- lijnen. ERGEN OP ZOOM haatsen - Op de Grote Markt ?n op Zoom kan tussen december en 2 januari vvor- geschaatst. De kunstijs- an wordt opgesierd met licht- kraampjes in Oudhollandse jl, een kerstboom en optre- van artiesten. Ook zijn de inngende verwarmde terras- ïgeopend. Tussen 12 en 18 de- mber is de baan geopend van ïeuur 's middags tot elf uur 's onds. Van 19 december t /m anuari tussen tien en elf uur. redactie midden-zeeland Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: |0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl I te Goes: M.J. Schrier (chef) l-Huibers A.M.van der Jagt E-Soesman teVlissingen: Fransen El. Ramakers M.J. van der Schot A.A.van der Sluis K.L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 .Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN 'Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 6-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet .http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ab van derSluis MIDDELBURG - Ambtenaren die de j eigen wethouders en de burgemeester niet vertrouwen, een college dat zich j door dezelfde organisatie op het ver- - keerde been voelt gezet en als een oli fant door de porseleinkast gaat én een burgemeester die eigenhandig veran deringen doorvoert. De conclusies van het adviesbureau Berenschot logen er vorige week bij de presentatie niet om. Het is goed mis tussen de Middelburgse ambtenaren en B en W. Voor Middelburg zelfs maar gaat den- j ken aan het uitvoeren van de tien stra tegische projecten (waaronder een j nieuw zwembad en een stadskantoor) moet eerst het onderlinge wantrouwen zijn verdwenen. Berenschot adviseerde het college om allereerst de relatie tus- j sen bestuur en de ambtelijke top te ver- I beteren. Een extern persoon moet I ervoor zorgen dat de onderlinge com municatie beter wordt. Ruud Visser, f fractievoorzitter van het AOV/Unie 55 kan zich helemaal in die aanbevelin- I gen vinden. En, geschrokken van de uitkomsten van het Berenschot-onderzoek ij „Markensteyn, de onderzoek van Be- I renschot, heeft bij de presentatie ge- I zegd dat hen gevraagd was de vinger op de zere plek te leggen. Wat goed gaat in I de organisatie; daarover is niet gespro- |j ken. Natuurlijk is er een handjevol din- gen die niet goed gaan. Echt geschrok- ken ben ik niet. In de wandelgangen hoor je natuurlijk wel het een en het'an der. Er komt door de toekomstvisie van BVR zóveel op het ambtenarenappa- raat af, waarvoor zóveel kennis nodig I is, dat er heel veel aan opleidingen ge- I daan moet worden. Persoonlijk geloof dat er best dingen goed gaan in Middel- burg. Kijk 's naar de ontwikkeling van I Veldzigt en naar de bouw van het nieu we onderkomen van Stadsbeheer in Amestein. Dat vind ik nu echt twee voorbeelden van wat hartstikke goed is gegaan. Jammer, dat daar in het rap port-Berenschot weinig aandacht voor Wat trof u het meest „Het ernstige gebrek aan vertrouwen tussen het college van B en W en de ho gere ambtenaren, maar ook het wan trouwen tussen de diensten onderling die elkaar niet toelaten op eikaars ter rein. Maar, het eerste vind ik ernstiger. Op korte termijn moet er iemand van buitenaf worden aangetrokken, die het volste vertrouwen heeft van de ambte naren én het college van B en W. Beide partijen moeten vooraf vastleggen, dat zij zich zullen houden aan de uitkom sten en aanbevelingen die die persoon zal geven. Als raadslid vind ik ook datje je daaraan moet houden. Doe je dat, Ruud Visser, fractievoorzitter van het AOV/Unie 55+ „Jammer dat in het rapport-Berenschot weinig aandacht is voor wat wél goed is gegaan in Middelburg." foto Lex de Meester dan kun je beter weggaan. Het is heel moeilijk om zo'n persoon te vinden. Hij moet ter zake kundig zijn en voor hon derd procent het vertrouwen hebben. Als dat niet gebeurt, gaat 't echt fout. Het gaat nu allemaal met horten en sto ten. Men moet serieus met elkaar aan de slag. Je moet zelfkritiek hebben van hoog tot laag. Het zal moeilijk worden. Zelfkritiek hoort niet tot de meest favo riete bezigheden van de mens." Is Middelburg door het conflict on bestuurbaar geworden „Absoluut niet." Bent u als raadslid zelf ook niet de bet aan de ontstane problemen „Ik heb 't voordeel dat ik pas sinds ja nuari vorig jaar in de raad zit. Van de periode ervoor heb ik geen kennis en ik draag er geen verantwoordelijkheid voor. Ik denk dat het probleem bij beide partijen ligt. Als iemand zegt: ik maak nooit fouten, is dat zijn eerste fout. Er heerste in Middelburg jarenlang een cultuur waarin men dacht: ach, 't gaat toch goed, we hebben toch een leuke stad en er komen toch zoveel leuke toe risten. 't Loopt toch hartstikke fijn. Er is nu een nieuw college met nieuwe ideeën. Je hebt gewone en buitengewo ne ambtenaren. Je hebt mensen die zich door de plannen helemaal niet voelen aangesproken en anderzijds ambtena ren die zeggen: ik kan door deze plan nen een hele, nieuwe invulling aan mijn baan geven. Het is toch hartstikke leuk als je een uitdaging hebt." Wil de gemeenteraad gewoon niet te veel, bent u niet té ambitieus „Daar kan ik niet over oordelen. Ik kan niet zeggen: deze sprong is te ver en de ze lat ligt te hoog. Als ik ambtenaar zou zijn, zou ik zeggen: verdikkeme, nu gaan we 's wat laten zien. In de project groep die de toekomstvisie van BVR voorbereidde, zaten ook ambtenaren. Je kunt ambtenaren vooraf niet waar schuwen. wat er op hen afkomt, omdat je niet weet wat er in die toekomstvisie komt te staan. Nu het plan er eenmaal is. kun je zeggen: willen we 't en kunnen we 't. Die vraag kan nu pas gesteld wor den. De sfeer tussen het college en de ambtenaren is niet optimaal, maar als je een missie hebt en je bent als ambte naar goed gemotiveerd, dan kun je 't ook. Wielrenners kunnen goed afzien. Da's een lekker gevoel, als je helemaal leeg bent. Koudwatervrees helpt na tuurlijk niet echt. Dan kun je beter een andere baan zoeken." Het college, wat moet dat doen om te veranderen „Die vertrouwenspersoon moet zeggen: jij doet dit fout en samen met de ambte naren doen jullie dat fout. Als het colle ge niet bereid is om de adviezen van zo'n vertrouwenspersoon op te volgen, dan moeten ze weggaan." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen moet het voortouw nemen in de discussie rond de samensmel ting tot Stadsgewest VlisVeer Burg. Met die naam kwam inspreker J. A Schrier uit Vlis singen donderdagavond tijdens de laatste commissievergade ring voor de vaststelling van de Stadskoers Vlissingen 2010. „Laten we VlisVeerBurg in het actiepunt opnemen. In dat nieu we stadsgewest kunnen we el- kaars sterke punten benutten", stelde Schrier. Op zaterdag 19 december besluit de gemeente raad over de koers die Vlissin gen gaat varen. Burgemeester J. C. Th. van der Doef ging in op VlisVeerBurg. „Ik spreek niet over één ge meente Walcheren. De gemeen teraad heeft eerder gesteld die discussie voorlopig niet op te ra kelen. Maar om vanuit het stadsgewest, met Veere erbij, te investeren in de toekomst, vind ik een goede gedachte. Dan slijt de eilandmentaLiteit vanzelf." Defensief Van der Doef reageerde daar mee ook op het onderzoek dat bureau Bestad in opdracht van stedenbouwkundig bureau BVR (verantwoordelijk voor de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030) heeft uitgevoerd. Over de relaties tussen de drie gemeen ten stelde Bestad dat de bestu ren te veel naar binnen zijn ge richt en een defensief gedrag naar elkaar vertonen. De Vlissingse burgemeester gaf aan dat het overleg met de ge meente Middelburg volop in be weging is. „Net vandaag hebben de gemeente Middelburg, Vlis singen en de provincie Zeeland bovengemeentelijk afspraken gemaakt. Dat betekent dat de provincie onze gezamenlijke voorstellen zal verwerken in het Provinciaal Streekplan. Daar mee kunnen we met Middelburg enkele projecten opnemen. Samenwerking is ook het sleu telwoord bij de ontwikkeling van het terrein van de Konink lijke Schelde Groep (KSG) in de Vlissingse binnenstad. Binnen twee maanden wordt duidelijk heid verwacht over de verhui zing van de KSG naar het Sloe- gebied. Vooruitlopend daarop bezocht gistermiddag een dele gatie van het ministerie van VROM het KSG-terrein. VROM wenste duidelijkheid te krijgen over de 'risicocontouren' voor het KSG-terrein. Het Schelde- terrein is een van de projecten in Nederland die via Stad en Mi lieu van het ministerie van VROM op beleidsondersteuning en subsidie kan rekenen. „Maar dan moeten we wel aan bepaal de milieuvoorwaarden vol doen", stelde wethouder L C. Poppe-de Looff. Dat het terrein vervuild is was al bekend, maar dat er in de bodem ook blindgangers zitten - een overblijfsel van de Tweede We reldoorlog - was nog onvermeld. „VROM ziet daarin toch geen onoverkomelijk problemen. Wel vindt VROM dat er een risico zit in de scheepvaart, met name in de tankers die voorbij varen. Met extra beloodsing en moder nisering van de schepen kunnen we aan VROM's verzoek om de veiligheid te verhogen op ter mijn tegemoet komen", vulde Poppe-de Looff aan. Geen samenhang In de ruim zestig actiepunten, die uit de stadsdebatten naar voren zijn gekomen, zit nog geen samenhang. Dat kaartte E. Wal- rave-Troost van de PvdA aan. „Er zijn plannen voor detail handel en woningen in de Spui- kom, misschien ook wel op het KSG-terrein, maar intussen trekt de boulevard als een muur omhoog." Wethouder H. J. M. de Haas moest dat beamen. „Op 19 de cember moeten we ook een prio- riteitenlijst maken. Over inte grale samenhang hebben we ons nog niet gebogen. Dat moet wel snel gebeuren, anders weten we van voren niet waar we van ach teren mee bezig zijn." (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19