Terneuzen overweegt sloop van 450 huurwoningen Cohen wijkt niet in asielzaak Heel Spaans, halve prijs. 4 WEKEN Dutchbat slachtoffer van gifgas Fans opgepakt Kosmische vergissing Groep dolende vluchtelingen moet Nederland verlaten Hoekenaar achter slot en zegel Philips stoot fabrieken af zonder te tornen aan werkgelegenheid VOOR 15,00 JA, ik wil: Netelenbos erkent afspraken Internationale ruzie om Öcalan Bezoekerscentrum kerncentrale ch Apt N 3 Opklaringen Eerst wolkenvelden en enkele buitjes, 's Middags zonnig en 6 graden bij een naar noordwest draaiende wind. !41e jaargang no. 276 donderdag 19 november 1998 osse nummers 1,75 ZWOLLE - Dutchbatters in voormalig Joegoslavië zijn mogelijk blootgesteld aan gifgas. Dat veronder stelt F. Lardenoye, woord voerder van de Algemene Federatie Militair Perso neel (AFMP). Volgens hem zijn de gifgaswapens een 'plausibele verklaring' voor de gezondheids klachten van enkele hon derden Dutchbatters. Zij kwamen vorig jaar uit Oost-Bosnië terug met ge heimzinnige kwalen als chronische diarree, con centratiestoornissen en ontstekingen aan ogen en slijmvliezen. Een onder zoek van Defensie naar de oorzaak van hun klachten is volgende maand klaar. De verdenking dat in de omgeving van Screbreni- ca gifgas is gebruikt wordt vanavond hardop uitgesproken in de Zem- bla-televisiedocumentai- re 'Dutchbat en het gif gas'. Zowel oud-ministers Ter Beek en Voorhoeve als de huidige minister van de fensie De Grave en staats secretaris Van Hoof waren niet bereid in Zembla te reageren. GPD Een asielzoekster met een Dublin-claim gisteren in het gemeentehuis van Arnhem. foto Ben Balster/ANP GELSENKIRCHEN - De Duit se politie heeft gisteren het sta dion in Gelsenkirchen tijdens de vriendschappelijke voetbalin terland Duitsland - Nederland (1-1) tien fans gearresteerd. Drie van de arrestanten waren Nederlanders. De politie hield op het station in de stad zeven Duitse supporters aan wegens vuurwerkbezit. In Dortmund pakte de politie acht Duitse fans op wegens dronkenschap en wangedrag. ANP/AFP zie ook pagina 23 Advertentie door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Terneuzen sloopt de komende jaren wel licht 450 woningen om leeg stand in de stad tegen te gaan. Om het evenwicht op de Terneu- zense woningmarkt te herstel len worden tot 2003 nog eens 350 huurwoningen verkocht, gaat de nieuwbouwproductie terug naar 400 woningen. Circa 75 huurwoningen worden zogenaamd opgeplust (opge knapt) en geschikt gemaakt voor bewonen door ouderen. Wethouder K. van der Hoofd (volkshuisvesting) enE. van Ex- ter, directeur van de woning bouwvereniging, maakten gis teren gezamenlijk de inhoud van het herstructureringspro gramma bekend. Aan de notitie is maanden gewerkt. Deze zo mer lekte al uit dat 180 apparte menten in de wijk Triniteit het eerst van de aardbodem zouden verdwijnen. Gisteren gaven bei de heren te kennen dat dit ook gaat gebeuren. De bewoners van de appartementen in de Ie pen-en Kastanjelaan, alsmede de Pijnboom- en Larixstraat en het Magnoliaplein werden gis termiddag middels een brochu re op de hoogte gebracht van de sloopplannen. De flats in de la nen moeten eind 1999 leeg zijn. Kort daarop wordt begonnen met de sloop. De woningbouw vereniging zal voor de huidige bewoners van de te slopen ap partementen (130 zijn er nog be woond) vervangende huisves ting zoeken. Zij hebben verder recht op een vergoeding voor de herhuisvestingskosten van maximaal 5000 gulden. Tevens zijn 108 bewoners van huuiwo- ningen in de wijk Triniteit aan geschreven met het verzoek of zij genegen zijn hun huurwo ning te kopen. Van Exter rekent er op dat zo'n 3 5 huurders op het verzoek zullen ingaan. Door de verhouding huur-en koopsector in de wijk te veranderen denken de instanties ook voor betere so ciale verhoudingen in de wijk te kunnen zorgen. De na de sloop vrijgekomen ruimten zullen gebruikt worden voor nieuwbouw (gedacht wordt aan 50 seniorenwoningen nabij bejaardenhuis De Blide) en openbaar groen. Pakken de maatregelen in Tr- van onze redactie buitenland DARMSTADT - Degenen die in de nacht van maandag op dinsdag getuige waren van een ware meteorietenregen aan de oostelijke hemel heb ben geboft. Want de nacht daarop, toen het zou gebeu ren, was er weinig te zien. De grootste kosmische sen satie van de afgelopen dertig jaar kwam door een reken fout een dag eerder dan voor speld. Dat zeggen tenminste astronomen van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA De talloze mensen, onder wie vele duizenden in Nederland, die in de nacht van dinsdag op woensdag opbleven wa ren dus een dag te laat .om het historische moment te kunnen aanschouwen. Tot 50.000 vallende sterren per uur zouden er aan de he mel te zien zijn. Rüdiger Jehn van de ESA in Darmstadt zegt nu dat men zich 16 uur heeft vergist. „Kometen zijn altijd goed voor een verras sing. We hebben weer eens geleerd dat de modelreke ning er flink naast kan zit ten", vertelde de astronoom gisteren. DPA zie ook pagina 4 initeit goed uit en slaagt de wo ningbouwvereniging er in om de huidige wijkbewoners te sprei den over de rest van de stad - waardoor de leegstand in ande- re wijken weer wat terugge drongen kan worden - dan valt nog te bezien of er ook nog 270 woningen in de wijken Lievens- polder en Oudelandse Hoeve ge sloopt moeten worden. Van Ex- ter sluit niet uit dat dat aantal lager zal uitvallen. Zaak is dan wel dat gemeente en woning bouwvereniging er in slagen om het wat beladen imago van Ter- neuzen als woonplaats op te klikken. Als daadwerkelijk alle 450 wo ningen worden aangepakt kost de sloop op zich 8,1 miljoen gul den. De woningbouwcorporatie dient dan voorts ook nog eens de waarde van de panden, zo'n 28 miljoen gulden, af te boeken. Het opplussen van etagewonin gen en nieuwbouw van bejaar denwoningen kost nog eens 2,25 miljoen gulden. Daar staat te genover dat de verkoop van 350 huurwoningen de vereniging 15,75 miljoen gulden oplevert en dat er nog eens 4 miljoen te verdienen valt aan nieuwbouw woningen. Per saldo kost de herstructureringsoperatic de corporatie ruim 14,5 miljoen gulden en de gemeente zo'n 4,4 miljoen gulden. Asielzoekers warmen zich in Heumen bij een vuurtje. foto Ben Balster/ANP door Sheila van Doorsselaer HOEK - Medewerkers van een slotenma- kersfirma, ambtenaren van de gemeente Terneuzen en de politie hebben woens dagochtend een schoolgebouw in het buurtschap Knol verzegeld en voorzien van andere sloten. Het karwei werd zorgvuldig aangepakt, misschien zelfs wel iets té zorgvuldig, want de bewoner zat er nog in en kon er niet meer uit. C. Winkel bewoont al jaren het schooltje nadat zijn huis aan de Axelse Sassing was onteigend. Hij kocht het pand en volgens Winkel had hij monde ling toestemming gekregen om er zijn in trek te nemen. Op het pand rust geen woonbestemming en de gemeente sommeerde Winkel andere woonruimte te zoeken. Winkel stapte daarop naar de rechter, en de Raad van State maar kreeg steeds nul op request. De Hoekenaar heeft zicht op een woning in Biervliet die hij in januari kan betrek ken, maar de gemeente wilde hier niet op wachten. Toen Winkel gisterochtend op stond, bleek zijn school te zijn verzegeld en voorzien van nieuwe sloten. Hij zat als het ware als een rat in de val. Hij is via een andere uitweg uit zijn woning geklauterd en heeft de nieuwe sloten verwijderd. „Voor ons was de maat vol", zegt E. Cohen van de gemeente Terneuzen.We hebben overigens wel netjes aangebeld om te kij ken of er iemand thuis was en er deed nie mand open." door Fred van Essen AMSTERDAM - De oorlogs dreiging tussen Philips en de vakbonden is gisteren ge smoord. Een persoonlijk ge sprek van vakbondsbestuurders met C. Boonstra op het hoofd kantoor van Philips in Amster dam klaarde de lucht. Dat Boonstra het aantal fabrieken wil verminderen, heeft geen ge volgen voor de werkgelegen heid in West-Europa. De vakbonden verklaarden Phi lips - en Boonstra in het bijzon- der- de oorlog, nadat de topman in een interview met de Engelse zakenkrant The Financial Ti mes had gezegd het aantal fa brieken met eenderde in te krimpen tot hooguit 170 in 2002. FNV Bondgenoten hield daarna een internationale vak bondsvergadering in Brussel om samen met andere Europese industriële vakbonden te pro testeren tegen de 'zoveelste sa neringsronde'. „Die opwinding was onte recht", zei delegatieleider J. Cu perus van FNV Bondgenoten gisteren na een onderhoud van ruim twee uur met Boonstra en de directeur van Philips in Ne derland, R. de Lange. De oplos sing bleek simpel: de verminde ring van het aantal fabrieken zegt niets over de werkgelegen heid. „Er is geen relatie", aldus Cuperus. Philips heeft in vergelijking met de concurrenten nogal ver spreid gelegen, kleine fabrie ken. Boonstra wil daarom min der, maar wel grotere fabrieken. Dat betekent niet automatisch dat het aantal werknemers af neemt. Bovendien gaat het vooral om de assemblage van vi deorecorders, televisies en der gelijke. Die is de afgelopen jaren al uit Nederland en West- Euro- Rellen op Ambon JAKARTA - Bij gevechten tus sen studenten en het Indonesi sche leger op het Zuid-Molukse eiland Ambon zijn gisteren ten minste dertig mensen gewond geraakt. Dit meldt het Indonesi sche persbureau Antara. De troepen probeerden de stu denten met stokken uiteen te drijven. Bij de gevechten die daarop ontstonden raakten 24 burgers en zes militairen ge wond. RTR/ANP pa verdwenen naar Oost-Euro pa, omdat de arbeidskosten daar lager zijn. „In Nederland, en ook in West Europa is geen directe dreiging voor de werk gelegenheid", aldus Cuperus, die zich voor de taak gesteld ziet die boodschap over te brengen aan de Europese collega-vak bonden. Cuperus roemde de 'open sfeer' waarin de gedach- tenwisseling plaats had. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 De PZC 7132 000002 De kerncentrale in Borssele heeft een nieuw bezoekerscen trum De bezoeker ziet en hoort alles over cle energie opwekking met behulp van fossiele brandstoffen, T biomassa en kernsplijting. Minister Netelenbos erkent dat er met gemeenten en provin cie afspraken zijn gemaakt over de aanleg van de Dammen- route op Walcheren, een tunnel bij Middelburg en cle verbete ring van de weg Schoondijke-Hoek. Maar er zijn geen keiharde toezeggingen gedaan over de datum Q van uitvoering. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie; 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 25 en 27. De spanningen tussen Turkije en Italië rond de door Ankara gevraagde uitwijzing van Koerdenleider Öcalan zijn gisteren verder opgelopen. Turkse vrouwen demonstreerden voor de Italiaanse ambassade, er werd gedreigd met een boy cot en premier Yilmaz beschuldigde Rome ervan S steun te verlenen aan het terrorisme. van onze parlementsredactie DEN HAAG - Staatsse cretaris Cohen (asielza ken) blijft erbij dat de 123 'Dublin-asielzoekers' die gisteren van hot naar her werden gesleept en uitein delijk bij het Leger des Heils in Lunteren over nachtten, in Nederland niets te zoeken hebben. Slechts de zwangere vrouwen uit de groepheel j onge kinderen en doodzieke patiënten worden wellicht op humanitaire gron den opgevangen. De rest moet terug naar Italië of Duitsland, waar men eerder aankwam of zelfs al een asielaanvraag in diende, of naar het eigen vader land. Cohen zei dit gisteravond in de Tweede Kamer tijdens het door GroenLinks aangevraagde spoeddebat over de dolende vluchtelingen. „In Europees verband hebben we in Dublin afgesproken dat vluchtelingen die zijn doorgereisd naar een ander land, terug moeten naar de plek waar ze voor het eerst voet aan wal hebben gezet. De Tweede Kamer heeft dit een maand geleden nog bekrach tigd", aldus Cohen. „Afgespro ken was dat er alleen een uitzon dering zou worden gemaakt voor zieken en zwakkeren". De eis van Vluchtelingenwerk om de groep te huisvesten in een opvangcentrum, wijst Cohen af. „Het heeft geen enkele zin om nu tegen deze mensen te zeggen 'we vangen u hier voorlopig even op', want de kans dat ze mogen blijven is vrijwel nihil". De bewindsman gaf toe dat het ook hem aan het hart ging de mensen in de stromende regen en de kou te zien staan. „Ook ik vind de beelden verschrikkelijk, maar het kan niet anders. Het is de consequentie van ons beleid. Ook de rechter heeft afgelopen maandag gezegd dat we het op deze manier kunnen doen". Cohen had geen goed woord over voor de hulporganisatie Vluchtelingenwerk, die bewust zou hebben geprobeerd het ka binetsbeleid te torpederen. „Ik vind dat Vluchtelingenwerk de ze kwestie wel heel hardhandig heeft aangepakt", aldus Cohen. „Het is te gek voor woorden om deze groep in bussen naar Heu- mensoord te rijden en dan te zeggen: u zoekt het maar uit". GroenLinks-Kamerlid Rabbae, op wiens initiatief de Kamer in spoedberaad bijeen kwam, was het volstrekt met Cohen oneens. Rabbae toonde zich diep ge schokt over het feit dat de Immi gratie- en Naturalisatie Dienst (IND) de hele groep, inclusief de zwaksten, in Heumensoord de deur heeft gewezen. Hij eiste opheldering over de criteria die de IND toepast bij het ontzeg gen van opvang aan deze groep. PvdA-woordvoerder Middel vond dat de IND geen schoon heidsprijs verdient, maar gunde zijn staatssecretaris het voor deel van de twijfel: „Afgespro ken is dat we uitzonderingen maken op humanitaire gronden. Als de fout wordt rechtgezet, kan mijn fractie leven met de verdere maatregelen." GPD zie ook pagina 2 Cf! Tapas rivierkreeftjes of tonijn bacon, 100 gram 3.99 Ilonus voordeel 2.00 1.99 CU Chorizo, 100 gram a. 2.99 Bonus voordeel 1.50 1.49 dl Manchego kaas 45+, kilo 39.90 Bonus voordeel 20.00 19.90 I 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen zijn geldig t/m 22 november a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1