'ROVINCIALE ZEEUWSE COURAH iKamer tegen extra belonen leraar Ministers ruziën over Schiphol buitengebied Apotheker steunt varkenssector met 218 miljoen gulden 4 WEKEN Spectaculaire sterrenregen goed waarneembaar «sintratuin 895 Wel meerderheid voor hogere individuele honorering Zwarte Piet in diskrediet Containerkade in Vlissingen-Oost Groene wensen na 2000 Vorpostboot vol raadselen VOOR 15,00 EUROPAKKER Zaterdag 28 november Dode man zit vijf jaar voor televisie Kans Öcalan op asiel stijgt Volledig eerherstel voor VVD'er Van Baaien Windlicht Meer bewolking Wisselend bewolkt en enkele buitjes. Middagtemperatuur rond 6 graden. Matige westelijke wind. .241e jaargang no. 275 woensdag 18 november 1998 losse nummers ƒ1,75 Het wordt hoog tijd dat Sint-Nicolaas zich niet langer bedient van de diensten van ZwartePieten. Hun verschijning is name lijk gebaseerd op rassendiscriminatie zo stellen de auteurs van een boek over de knechten van de goed- A heiligman. Zeeland Seaports bestudeert de mogelijkheden om een con tainerkade in Vlissingen-Oost aan te leggen. Rotter dam waarschuwt echter voor een overcapaciteit aan 4 containeroverslag in West-Europa. De Zeeuwse clubs voor natuurbescherming hebben onlangs samen hun Groene Manifest gepresenteerd: een lijst met verlangens voor natuurbehoud- en ontwikkeling na de eeuwwisseling. Aandacht voor de nog steeds afnemende soor tenrijkdom in de natuur en voor het maatschappelijke verlan gen naar rust, ruimte en natuurgerichte recreatie. De komende tijd zijn de wensen onderwerp van jf discussie. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7radio en televisie: 8; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buiten gebied: 27,28, 29,30 en 31. jj^H van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Apothe ker van Landbouw trekt 218 miljoen gulden uit voor de in crisis verkerende varkenssec tor. Met het geld wil hij onder andere een opkoopregeling voor varkensrechten en een beëindi gingsregeling voor boeren in stellen, zo schreef hij gisteren aan de Tweede Kamer. Apotheker benadrukt wel dat de tweede kortingsronde van de varkensrechten die voor 2000 gepland staat, gewoon door gaat. De 218 miljoen gulden komt uit een potje van herstruc tureringsgelden waar in totaal 475 miljoen gulden inzit. Apotheker (D66) stelt dat de sector in grote onzekerheid ver keert. Dat komt door de combi natie van de dramatisch lage varkensprijzen en de gevolgen van de Wet herstructurering varkenshouderij die een in krimping van de varkensstapel met 20 procent regelt. Door deze onzekerheid wachten boeren met het uitvoeren van toe komstplannen of met het nemen van het besluit om te stoppen. Er is sprake van een patstelling, meent Apotheker. Dat is onge wenst omdat juist de handel in varkensrechten en dynamiek ertoe moet leiden dat de her structurering plaatsvindt. De Europese Commissie heeft opnieuw de subsidies voor de export van varkensvlees ver hoogd. Ook is de restitutie voor pluimveevlees verhoogd. Dat hebben de Produktschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) uit Brussel vernomen. De maatre gelen zijn bedoeld als steun voor de varkensboeren en de vleesex- porterende bedrijven. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAy ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Beroep op banken Door varkensrechten op te ko pen en af te romen als die tussen boeren onderling verhandeld worden, denkt Apotheker dat er zoveel dynamiek in de sector komt dat de tweede generieke korting van 10% in 2000 kan vervallen. Hiervoor wil hij de nodige miljoenen voteren. Apotheker deed gisteravond tij - dens een Kamerdebat over de zaak een beroep op de banken de maatregelen serieus te nemen en daarom wat soepeler te zijn bij de beoordeling van kredietver lening aan boeren. Directeur van Rabobank Nederland, H. van de Kerk, liet gisteren echter weten de plannen absoluut on voldoende te vinden. Voorzitter C. van Gisbergen van de vakgroep varkenshouderij van LTO-Nederland is redelijk tevreden over de voorstellen: „dit zal het maken van keuzes door de varkenshouders verge makkelijken''. De regeringspar tijen WD, PvdA en D66 zijn ook tevreden. Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC Landelijke open dag Schoevers 10.00-14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo) Bel (076) 531 99 31 Eekhoornstraat 4, Breda HAMBURG - De Ham- burgse politie heeft giste ren in een huurflat een do de man gevonden, die waarschijnlijk al op 5 de cember 1993 was overle den. Een woordvoerder zei dat van de dode alleen nog het skelet over was. De man zat óp de bank in zijn eenkamerflat. Op de tafel lag een tv-gids open geslagen op 5 december 1993. De politie vroeg zich af hoe het mogelijk is dat het overlijden van de li chamelijk gehandicapte man niet eerder is opge merkt. In het gebouw zijn nog meer huurwonin gen. AFP SAN FRANCISCO - Tijdopname van de meteorietenregen, zoals die gisteren te zien was in het Joshua Tree National Park in de Amerikaanse staat Californië. Het ging om de spectaculairste 'sterrenregen' in 33 jaar. Voor de opname zette de fotograaf de sluiter van zijn camera een half uur open. De aarde kruiste de afgelopen twee nach ten het stofspoor van een komeet. De kleine stofdeeltjes daarvan verhandden in de dampkring. Dat was het beste te zien in Azië. Door het heldere weer waren in de nacht van maandag op dinsdag de elkaar snel tempo langsscherende komeet deeltjes ook in Zeeland goed waar te nemen. Gedurende een groot deel van die nacht waren de als lichtkogels uitziende 'vallende sterren' aan de oostelijke hemel te zien. De afgelopen nacht zou dat volgens meteorologen opnieuw het geval zijn. foto Reed Saxon/AP door Koos van Wees e DEN HAAG - Een meer derheid van de Tweede Kamer voelt niets voor een algehele verhoging van de lerarensalarissen, boven de normale aanpassing aan de prijsindex. PvdA WD en D66 zien meer in de plannen van het kabinet om individuele leraren bij goed presteren extra te belonen. Het kabinet heeft daar 215 miljoen gulden voor uitgetrokken. De vakbonden hebben al eerder aangegeven een inhaalslag te willen maken. Loontabel De regeringspartijen willen het aan de scholen zelf overlaten te bepalen wie wel en niet extra beloond wordt. Ze willen dat een einde komt aan regels waar bij leraren automatisch in een volgende loontabel stromen en [bij een langer dienstverband ge vrijwaard lijken van ontslag. Die staan de mogelijkheden om individueel te belonen in de weg en voorkomen daarmee dat jon geren warm lopen voor het vak, meent de coalitie. Tijdens de behandeling van de Onderwijsbegroting in cle Ka mer bleek alleen oppositiepartij jCDA de belangstelling voor het iondeiwijsvak te willen opkrik ken via salarisverhoging. Woordvoerster Ross-Van Dorp wil een extra loonronde, zodat leraren betaald worden als in vergelijkbare functies. OV-kaart vrijwillig Minister Hermans (WD) kreeg ook nog steun voor zijn idee de OV-studentenkaart vrijwillig te maken. Hij wil daarmee voor komen dat studenten die hun studiebeurs bij gebrek aan stu diepunten zien omgezet in een lening een te hoge studieschuld opbouwen. Bij het aantreden van dit kabinet is afgesproken dat ook de OV-jaarkaart onder de prestatiebeurs valt. Opmerkelijk tijdens het debat was de felle kritiek van WD- woordvoerder Cornielje op Her mans' voorganger, de PvdA'er Ritzen. Hij vindt dat Ritzen meer beloftes heeft gedaan dan hij waar kon maken. Zo beloof de de- onderwijsminister com puters in de klas zonder de be dragen daarvoor beschikbaar te stellen, aldus Cornielje. Volgens PvdA-woord voerster Barth was het de WD die zelf bij de kabi netsformatie geen extra geld beschikbaar wilde stellen voor computers. Overigens wil de he le Kamer dat alle scholen com puters krijgen, desnoods wat la ter. De minister zal de Kamer vanmorgen antwoorden. GPD ROME - De kans dat de Koer denleider Abdullah Öcalan po litiek asiel krijgt in Italië is ge stegen. De Italiaanse premier d'Alema sloot gisteren uitleve ring van Öcalan aan Turkije uit, omdat dat land de doodstraf kent. Ankara houdt de leider van de Koerdische Arbeiders partij PKK verantwoordelijk voor 30.000 doden in 14 jaar strijd voor onafhankelijkheid. Öcalan werd vorige week opge pakt op het vliegveld van Rome op verzoek van Turkije en Duitsland en zit sindsdien vast. D'Alema verwelkomde de ver klaring van Öcalan dat hij het het geweld afzweert en met het terrorisme wil stoppen. Uiteindelijk beslist het Itali aanse Hof van Beroep over het lot van de PKK-leider. Volgens de Italiaanse wet is uitlevering aan Turkije onmogelijk zolang Ankara de doodstraf hand haaft. Duitsland, dat Öcalan ook verdenkt van moorden, wil de Koerdenleider niet eens meer hebben. De Turkse president Demirel zei in Wenen dat Öcalan gegaran deerd een eerlijk proces krijgt, als hij wordt uitgeleverd. In heel Europa protesteerden gisteren duizenden Koerden te gen de arrestatie van Öcalan. In Rusland en Turkije staken Koerden zich in brand. Een pro testvan Koerden voor het Haag se Vredespaleis gaat door tot morgen. RTR/ANP/AFP commentaar op pagina 2 (Advertentie) Vaantjesplant of Spatiphyllum 'Quatro' gevat in een glazen vaas, zodat u de wortels goed kunt bewonderen. Bloeit met witte bloemschermen en voelt zich lekker in wat donkere hoekjes. Van 11.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS - Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA-minis- ters Pronk (Milieubeheer) en Netelenbos (Verkeer en Water staat) geven een volstrekt ande re uitleg aan een informeel ka binetsberaad over de toekomst van Schiphol, maandag in het Catshuis. Pronk ontkende giste ren dat het kabinet heeft beslo ten Schiphol te laten groeien tot 600.000 vliegbewegingen per jaar. Netelenbos zei maandagavond nog dat de grens van 44 miljoen passagiers was losgelaten. Die opmerking moest ze gisteren te rugnemen. Volgens Pronk was er in het Catshuis met 'de benen op tafel gediscussieerd', noem den de bewindslieden op ver zoek van premier Kok elkaar bij van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hans van Baaien, de in het voorjaar in opspraak geraakte campagneleider van de VVD, heeft volledig eerher stel gekregen. Volgens de 'zwa re' onderzoekscommissie van de Raad van State-prominenten Kosto, Polak en Vis, is er geen enkel bewijs dat Van Baaien in zijn tienerjaren rechts-extre- mistische sympathieën had. Het hoofdbestuur van de WD ziet'geen enkele belemmering meer voor Van Baaien, die 29e op de liberale kieslijst stond, om mettertijd lid te worden van de Tweede-Kamer. Van Baaien raakte dit voorjaar in opspraak. In de media deden verhalen de ronde over een 'fout' verleden. Van Baaien zou als Leids student berucht zijn geweest om zijn fascistische uit spraken en gedragingen. Wat hem de das omdeed, was een geschreven sympathiebe tuiging aan de beruchte voor man van de Nederlandse Volksunie Joop Glimmerveen. PvdA'er Kosto, VVD'er Polak en D66'er Vis bekeken de afgelo pen vier maanden of de aantij gingen op waarheid berustten. Cruciaal daarbij was de steun betuiging aan Glimmerveen met de handtekening van Van Baaien eronder. Vorige week lekte al uit dat schriftexpert Schneider-Pieters de brief als 'vals' bestempelde.. Van Baaien wil na rehabilitatie zijn Kamerzetel innemen. GPD (Advertentie) de voornaam en vielen er geen besluiten. Kringen rond het ka binet bevestigden zijn visie. Pijnlijk verrast De milieuorganisaties hechtten weinig waarde aan de sussende woorden van de milieuminister. Zij waren vooral 'pijnlijk ver rast' door de berichten over de groei van de luchthaven. Mi lieudefensie en de Stichting Na tuur en Milieu schrapten direct het overleg met Netelenbos over de milieugrenzen van Schiphol, dat vandaag zou plaatsvinden. Netelenbos zei wel begrip te kunnen opbrengen voor dereac tie van Pronk. „Hij is natuurlijk geschrokken van de reactie van de milieubeweging." Netelenbos herhaalde Schiphol binnen verantwoorde milieu- grenzen kan groeien tot 600.000 vliegbewegingen, goed voor zo'n 60 miljoen passagiers. Ze vindt de wettelijk vastgestelde grens van 44 miljoen passagiers 'raar'. „Het gaat om de overlast die omwonenden treft. Als er stillere vliegtuigen zijn. kan meer worden gevlogen zonder dat extra herrie wordt geprodu ceerd." Dit jaar komt Schiphol uit op 380.000 vluchten met circa 32 miljoen passagiers. Het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) en het Centraal Planbureau (CPB) stelden gisteren vast dat Schip hol tot 700.000 vliegbewegin genkan groeien. Wel moet daar voor het banenstelsel worden gewijzigd en moeten huizen in de omgeving worden gesloopt. De coalitiepartijen PvdA VVD en D66 zijn overwegend positief over de groei van de luchthaven. Het CDA noemt het kabinets plan 'realistisch'. GroenLinksis des duivels omdat 'milieu en veiligheid weer sluitstuk zijn geworden'. GPD (Advertentie) Een echte sfeermaker op donkere herfstavonden. Glazen windlicht compleet met stompkaars en wit zand. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1