Fresco's met aloude technieken PZC Leerlingen geven in foto's betekenis grondwet weer Ko de Jonge dwingt zijn publiek om na te denken Impuls voor toerismé in Rijn-Schelde Delt Avro richt camera's op vier kunstenaars en huis van bewaring Cultureel Kapelle op bezoek in Kapellen zeeland 14 Susan Bakx maakt muurschilderingen op hestelling ondernemend zeeland in detail kunst cultuur .mm dinsdag 17 november 1998 door Lineke Broos GOES - ..Ik zie in mijn muur schilderingen wel een markt", zegt Susan Bakx uit Goes. Sinds een aantal jaren maakt zij muurschilderingen met de eeuwenoude frescotechniek. Nu wil Bakx gaan werken in opdracht, voor particulieren en bedrijven. „Mensen tonen steeds meer interesse en geven daarom ook steeds meer geld aan de inrichting van eigen woonomgeving uit, dus hope lijk ook aan mijn werk." De De rubriek Onderne- mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissitigen, of via fax 0118-470102. Kabel open voor British Telecom MIDDELBURG - ZekaTel Multicommunicatie in Middel burg en aanbieder van vaste en mobiele telefonie Telfort zijn overeengekomen dat het Zeeuwse glasvezelnetwerk be schikbaar komt voor interna tionaal telefoonverkeer van British Telecom. Telfort is na KPN de grootste aanbieder van telefonie in Ne derland en is een samenwer king tussen BT en de Neder landse Spoorwegen. ZekaTel MC exploiteert de 1600 kilo meter glasvezelkabel van Del ta Nutsbedrijven in Zeeland. Twee maanden geleden werd bij Domburg de nieuwe zeeka bel Mondriaan van BT aan land gebracht en aangesloten op het netwerk van ZekaTel MC. De kabel gaat in het Engelse Al- borough de zee in. Deze maand wordt de verbinding operatio neel. Via het Zeeuwse- netwerk wordt het BT-verkeer over het netwei'k van Telfort verspreid. BT werkt aan de opbouw van een eigen Europees netwerk. naam van haar een-vrouwson- dememing is Fresco Nuovo Susan Bakx. Het genre muurschilderen heeft haar altijd al geïnteres seerd. „Ik hou van monumen tale kunst'', vertelt Bakx. „Muurschilderingen zijn zo'n beetje de eerste vorm van beel dende expressie. En dat die zo ontzettend lang bewaard kun nen blijven, is echt ongeloof lijk." Om zich meer op deze kunstvorm te richten volgde zij in Antwerpen een speciale cur sus. Bakx: „Bij toeval kwam ik bij deze opleiding terecht. Want zover ik weet, zijner geen scholen in Nederland waar je deze techniek kan leren. In eer ste instantie dacht ik dat ik naar een academie in Florence zou moeten. Maar gelukkig kon het iets dichter bij huis: in Ant werpen." Voordat Bakx zich volledig op het schilderen ging richten, werkte zij als etaleuse en deco- ratrice in een warenhuis. On dertussen volgde zij een avond opleiding in de modebranche. Via-via kreeg ze opdrachten en belandde in de confectiewe- reld. Maar een paar jaar geleden kreeg Bakx een auto ongeluk, waardoor ze noodge dwongen moest stoppen met haar werk. Toch liet ze het hier niet bij zitten. „Uit iets nega tiefs komt toch altijd iets posi tiefs", lacht Bakx. „Ik heb een jaar van bezinning gehad en kwam erachter dat ik verder wilde met tekenen en schilde ren." Daarom ging zij een cur sus model- en portret tekenen volgen. Volgens de schilderes is haar potentiële klantenkring niet echt groot, omdat niet iedereen een muurschildering wil of het geld hieraan niet wil uitgeven. Daarom moet ze haar publiek gericht gaan zoeken. Dit doet ze onder meer met behulp van Susan Bakx: „Muurschilderingen zijn zo'n beetje de eerste vorm van beeldende expressie." foto Dirk-Jan Gjeltema Tijdens het jaarlijkse be- drijfsadviesbezoek van TNO scoorde stomerij De Zon in Ter- neuzen uitzonderlijk hoog op het gebied van afwerking. Het bezoek gaf voor de onderdelen procesvoering, drogen, vuil- en vlekkenverwij dering het oor deel 'goed', terwijl de afwerk- kwaliteit als 'uitzonderlijk goed' werd beoordeeld met een gemiddelde van 9,7 op 10. De beoordeling vond steekproefs gewijs plaats. Gifts 'R' Us luidt de naam van de minionderneming van veer tien studenten bedrijfsecono mie aan de Hogeschool Zee land in Vlissingen. Het bedrijf, dat tot mei 1999 onder supervi sie van de Stichting Minion- dernemingen Nederland draait, stoelt op twee activitei ten: de verkoop van cadeauar- tikelen van studentikoze aard waarmee scholen en kerst markten worden bezocht, en een automatiseringspoot waaronder diverse diensten worden aangeboden zoals ad vies bij de aanschaf van een computer, de inbouw van ap paratuur en applicaties en het opzetten van internetsites. Di recteur is Ai-jan Beekman. De Mitra-slijterijen, voor heen Cheers, Mitra en Covinet, bezorgen de Beaujolais Piï- meur thuis bij mensen die de jonge wijn bestellen op de dag dat de handel erin wordt vrij gegeven: tussen 00.00 uur en 02.00 uur in de nacht van woensdag 18 op donderdag 19 november. De slijterij voert zes primeurwijnen. Die zijn in de winkels te koop zodra die don derdag openen. Restaurant La Bonne Auber- ge in Koudekerke houdt vrij dag 20 november een wild- avond, tijdens welke een wild- menu wordt geserveerd, om lijst door een jachtverhaal van patrons Lida en Bert Stroomer. Dertien Philippiense mid denstanders presenteren zich vrijdag 27, zaterdag 28 en zon dag 29 november op een Middenstandsbeurs in ge meenschapshuis De Kaaie in Philippine. Burgemeester J. Lonink van de gemeente Sas van Gent opent de beurs vrij dag 27 november om 19.00 uur. De beurs kent demonstraties, een prijsvraag en een kinder puzzelactie. Vrijdag duurt de beurs tot 21.00 uur, zaterdag is de beurs open van 13.00 tot 21.00 uur, zondag tussen 10.30 en 17.00 uur. Bedrijven die importeren of dat willen gaan doen, kunnen zich informeren tijdens een im portseminar dat de Kamer van Koophandel dinsdag 8 decem ber houdt in hotel Arneville in Middelburg. H. Scholtz van de International Chamber of Commerce te Den Haag en C. Helmendach van de Zeeuwse Kamer behandelen Europese douanewetgeving, product aansprakelijkheid, Incoterms, merkenrecht, distributie- en agentuurovereenkomsten waren wettelijke bepalingen en wat dies meer zij vanaf 14.00 uur. een lezing en door te adverte ren. Bovendien heeft Bakx op een woon- en decoratiebeurs gestaan. Bakx noemt zichzelf am bachtsvrouw, geen kunstena res. „Ik maak toegepaste kunst. Mensen kunnen dus zelf zeggen wat ze willen; ik bied geen ei gen werk aan. Omdat ik ook werk namaak, wil ik mezelf geen kunstenaar noemen." Bedrijven in debat over de grens Euregio AARDENBURG - Waarom vestigen Nederlanders zich in België en Belgen zich in Neder land en hoe doen ze dat? Om die vraag draait het Ondernemers debat, dat dinsdag 24 novem ber plaatsvindt in Aardenburg. Het debat is een van de bijeen komsten die door de Kamers van Koophandel van Zeeland. Gent-Eeklo en Brugge zijn op gezet in het project Euregio- naal Zakendoen. De Vlaamse tv-joumalist Ivan de Vadder leidt het debat. Hij ondervraagt ervaringsdeskun dige ondernemers als Karlie van de Vijver van Berendsen/ Van der Vijver-Cammaert (ves tigingen in Zeebrugge en Ant werpen), Evert van Wijk, me deoprichter van de Vlaamse Communication Results Group en Jan de Klerck van het Belgi sche infoi'matietechnologiebe- drijf met Nederlandse vesti ging Sycron. Rond het debat is een grens overschrijdende informatie markt ingericht, waar twintig organisaties ondernemers in formeren over wet- en regelge ving, fiscale aspecten, perso neel, bedrijventerreinen, subsidies en de wederzijdse markten. De bijeenkomst vindt plaats in conferentiecentrum De Elder- schans. De informatiemarkt is open tussen tussen 14.30 en 18.00 uur. Het debat duurt van 16.00 tot 17.30 uur. Aanmel ding geschiedt via kantoor Ter- neuzen van de Kamer van Koophandel Zeeland. door Jacques Cats VLISSINGEN - De toeristisch- recreatieve en culturele poten ties in de Rijn-Schelde Delta zijn onvoldoende benut. Een projectmatige aanpak biedt de beste kansen om de mogelijkhe den op dit terrein nader gestalte te geven. Aanstaande vrijdag wordt in Bergen op Zoom een eerste aanzet tot de nieuwe ont wikkelingen gegeven. Dat ge beurt tijdens een Schelde-ma- nifestatie in Het Markiezenhof. Bij die gelegenheid presenteert het Samenwerkingsverband Rijn-Schelde Delta een aantal speerpunten en acties. Onderwerpen die het eerst aan bod komen zijn de verbetering van Deltabootverbindingen die de watersport nieuwe impulsen geeft voor het bedrijven van kleinschaliger watertoerisme, zoals bijvoorbeeld in Friesland mogelijk is. Voorts is het de be doeling de dit jaar voor het eerst uitgegeven gids over de water sport en pleziervaart in Zuid west-Nederland en de beide Vlaanderens verder op te waar deren. Ook wordt gedacht aan enkele evenementen ter promo tie van het totale gebied. De Rijn-Schelde Delta wordt in het noorden begrensd door Rot terdam, Dordrecht en Breda en in het zuiden door Antwerpen, Gent en Brugge. Daarmee is het Belgisch-Nederlandse grensge bied met zijn grote historische, culturele, recreatieve en ecolo gische waarden een van de be langrijkste toeristische regio's van Noordwest-Europa. Studie Al in de beginjaren negentig lie ten vijf Kamers van Koophan del uit Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant een studie verrichten om inzicht te krijgen in de wijze waarop het toeris tisch product nog verder kan worden verbeterd. Het onder zoek bracht aan het licht dat het toerisme gebaat is bij een nau were samenwerking tussen de Kamers van Koophandel in Zuidwest-Nederland en de toe ristische bedrijven in België. Deze vaststelling leidde in sa menwerking met Vlaamse part ners tot de oprichting van de Stichting Rijn-Schelde toerisme. Een van de eerste ij tiatieven betrof de ontwik! ling van een Deltarecreaiic kaart en een fietsroute van Gr naar Rotterdamj Een stuurgroep, die bestaat! Belgische en Nederlandse vj, tegenwoordigers van de toefy tensector en de overheid, p|j senteerde begin van dit jaar ontwikkelingsvisie die grensoverschrijdend watert risme is gericht. Daarin won mogelijkheden genoemd met het maken van verbind; gen tussen waterwegen nieu gebieden toeristisch interess; en achterland g'emakkelijl voor de watersport bereikb;( te maken. Het toegankelijk n j ken van attracties langs vaarroutes moet de ontwik! ling van braakliggende wat wegen ondersteunen. In het Bergen op Zoom te presente; samenwerkingsverband is e aantal overlegvormen en init tieven samengebracht. Mie Vogels, schepen van de Stj Antwerpen, draagt eindverai woordelijkheid voor de projeo matige aanpak. f Bredere visie Margot Tempelman van het pi jectenbureau dat verbonden i aan het Bureau voor Toeris; Zeeland ziet in het samenw kingsverband nieuwe mogelij heden om vanuit een bi'ederei sie aan productontwikkeling doen. Vervolgens kunnen sam met andere partners deelprojt ten worden aangepakt. Tempi man: „Het nieuwe initiat biedt tevens de gelegenhc Zeeland als een prachtige \v tersportprovincie op de kaart zetten." MIDDELBURG j Vrouwenraad - Het Platfox Zeeuwse Vrouwenraad hou op dinsdag 24 november een a gemene ledenvergadeiïng in i Scoopex-a in Middelburg. H thema is Honderd jaar vrouw arbeid. Onderneemster en voo malig Statenlid R. Geluk b spreekt 'Vrouw onderneme schap'. De bijeenkomst duu van 9.15 tot 11.30 uur. Advertentie door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Middelburg staat centraal in een aflevering van het televisieprogramma AVRO Kunstblik die op zondag 29 november wordt opgenomen in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Het px-ogx-amma besteedt aan dacht aan het wex-k van een aan tal Middelbuxgse kunstenaars. Publiek dat de opnamen be-" zoekt maakt kans werk van een Middelbuxgse kunstenaar mee naar huis te nemen. Het programma Kunstblik reist door Nederland. Elke afleve ring is gewijd aan een gemeente. Van tevoren gaan de presentato ren Angela Groothuizen en Liesbeth Brandt Corstius, di recteur van het Museum voor Moderne Kunst in Arnhem, op atelierbezoek bij enkele kunste naars. In Middelburg zijn dat Anne-Marie van Sprang, Bregje de Heer, Birthe Leemeijer en Kees Wijkei: Quiz De rest van het pi'ogramma wordt opgenomen op een locatie met publiek, de Concert- en Ge- hooi-zaal dus. waar onder meer een quiz wordt gespeeld. Bezoe kers kunnen op hun entreebe wijs van tien gulden een voor keur aangeven voor een van tien door Middelburgse kunstenaai-s gemaakte werken. Behalve de vier genoemde kunstenaars gaat het om Paul en Menno de Nooijex-, Frits van Til, Kees Bx-andenburg, Guido Lippens, Antoine Mes en Leen Quist. De bezoeker van wie het kaartje door presentati-ice Angela Gi'oothuizen uit een grabbelton wordt gevist, krijgt een vraag over beeldende kunst voorge schoteld. Wox-dt die goed beant- wooi"d dan is het betreffende kunstwerk de beloning. Van een van de weggegeven kunstwer ken zal een camex-aploeg ook nog volgen waar het terecht komt. De aflevering die volgen de week zondag in Middelburg wordt opgenomen, komt vol gend voorjaar op televisie. De AVRO werkt voor het pro gramma samen met de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM). Die steekt dertig- tot vijftigduizend gulden in het pi'ogramma door de tien kunst werken aan te kopen en be schikbaar te stellen. De op- bi'engst van de kaartverkoop vloeit wel naar de SBKM, maar die is naar verwachting veel la ger dan de investei'ing. „Je kunt je bedenkingen hebben bij de foimule van het programma, maar wij hebben het vei'zoek om mee te werken op een positieve manier benaderd", zegt direc teur Lex ter Braak van de SB KM. „Met de aankopen worden kunstenaars actief gesteund. Daai'bij komt dat veel mensen kennis kunnen maken met het werk van de kunstenaars. Ik denk dat met deze kunstenaars een heel aardig beeld woi'dt ge geven van wat op het ogenblik in Middelburg op het gebied van kunst gebeui't." De SBKM heeft kunstenaars aangeschi'even met de vi'aag aan het programma mee te doen. Een selectiecommissie van de AVRO heeft uiteindelijk tien kunstenaars uitgekozen. Opname Kunstblik, zondag 29 nov in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Aanvang 13.00 uur. Leerlingen van de Scheldemond Scholengemeenschap in Vlissingen druk bezig met hun bijdrage aan het project Vaste Grond. foto Ruben O reel door Richard Sandee VLISSINGEN - Leerlingen van klas vwo-3b van de Scheldem ond Scholengemeenschap in Vlissingen legden gisteren de laatste hand aan hun aandeel in het project Vaste Grond. Dit wordt georganiseerd door het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur Scoop, in het kader van het 150-jarig bestaan van de grondwet. Net als jongeren van drie andei'e Zeeuwse scholen en een christe lijke wex'kgx'oep uit Brouwer shaven hebben de Scheldem- ond-leerlingen een paneel voor een zeedijk-achtig kunstwerk gemaakt. Met dit gevaarte dat 2 bij 4 meter en 2,40 meter hoog moet worden, presenteert Zee land zich op zaterdag 28 novem ber in de Tweede Kamer in Den Haag. Daar staat het grondwet jubileum die dag centraal en woi'den ook andere kunstwer ken getoond, zowel van andere provincies als van afzonderlijke jongereix. Versiering Het verband tussen de Zeeuwse dijk en de grondwet zit hem vooral in de versiex-ing van de panelen. Zo is de bijdx-age van de Vlissingse leerlingen opge smukt met gekleurde symbolen zoals het 'peace'-teken. Giste ren werden daar nog foto's aan toegevoegd, waarbij het gaat om de kleren die de afgebeelde mensen dragen. Wat daarachter zit? „Dankzij de grondwet mo- door Ernst Jan Rozendaal KAPELLE - De culturele commissie van Kapelle presenteert zich zaterdag en zon dag op een culturele beurs in het Belgische Kapellen. Tussen Kapelle en Kapellen vin den sinds twee jaar van tijd tot tijd culturele uitwisselingen plaats. In Kapellen zal op verschillende stands informatie worden ge geven over kunst en cultuur in Kapelle, re creatie in Kapelle en de gemeente Kapelle. Dat de cultux-ele commissie voor de kunst- beui's is uitgenodigd, is een uitvloeisel van activiteiten in het vei'leden, zegt voorzitter S. Sijbrands. „Er is geen sprake van een ste denband tussen Kapelle en Kapellen. De samenwerking vindt niet plaats op gemeen telijk niveau. Het is de gemeentelijke cul- tuurraad van Kapellen die een uitwisseling heeft opgezet met de culturele commissie van Kapelle. Toch hebben we het aanbod van infoi'matie voor deze kunstbeurs breder gemaakt dan alleen cultuur." Op de Belgi sche kunstbeurs pi'esenteren zich tal van - voornamelijk - cultui'ele vei'enigingen. De culturele commissie heeft ex-voor gekozen de vei-enigingen uit Kapelle zich niet ieder voor zich te laten presenteren. In de drie stands die elk een eigen thema hebben mee gekregen, is informatie te vei-krijgen over de afzondei'lijke verenigingen. Wel presenteert het Fi-uitteelmuseum zich wat uitgebreider in Kapellen. Doelstelling van deelname aan de kunstbeurs is om Belgisch publiek naar Kapelle te tx-ekken. Daax-naast wox-dt een verdieping van de cul turele uitwisseli ng na gestreefd, omdat vei-enigingen worden aan gemoedigd contacten aan te knopen met vergelijkbax-e organisaties in België. Sijbrands: „Uiteindelijk moet dat culturele activiteiten opleveren. Zo hebben in het verleden het Zeeuws Vocaal Ensemble en een Litouws Vx-ouwenkoor dat op bezoek was in Zeeland ook een optreden in Kapel len verzorgd. Andex-som kan zoiets ook." Kunstbeurs Kapellen in 't Bruggeske za 21 nov van 14.00 tot 18.00 en zo 22 nov van 10.00 tot 18.00 uur. gen we de kleren dragen die we willen. Zo is het ons tenminste uitgelegd", zegt een leerling. Alle foto's, zowel op als buiten de school gemaakt, zijn voor zien van een onderschx-ift. Daarin geeft de gefotografeerde meestal een korte motivatie bij zijn kledingkeuze. „Styling toch", zegt een jongere. „Zit lek ker en is leuk", verklaart een gabber in austi-alian-trainings- pak. „Ik dx-aag deze kleren om dat ik mezelf stoer vind", geeft een kennelijk nogal zelfingeno men jongen aan. K. Bos, de docent die de leerlin gen van het Scheldemond-col- lege begeleidde in het project, had de indruk dat ze het 'heel leuk' vonden. „Vooral omdat ze met camera's en video mochten werken. Dat gebeurt normaal niet." Verschillende jongex-en geven aan dat het project ze in dex-daad beviel om die reden. Maar of dit nu de manier was om met de gx-ondwet aan de slag gaan. wordt betwijfeld. „Ik had wel iets anders verwacht. Dit ging meer over foto's maken dan over de grondwet", zegt een meisje. Een andere leex-linge laat weten dat ze door het project niet an ders over de grondwet is gaan denken. Ze wist al lang dat die heel belangx-ijk is. Waarom? „Jij bent daar altijd zo goed in", knikt ze naar haar vriendin. Maar even later: „Ik weet het al. De grondwet is natuurlijk be langrijk omdat we anders geen rechten zouden hebben." door ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - De Middel burgse galerie Caesuur is ver huisd van de Nieuwe Wal naar de Lange Noordstraat. In wel ke opzet daar in een voorma lig winkelpand wordt doorge gaan, is nog niet duidelijk. Om de komende maanden te over bruggen is in elk geval het project 'uenstersCAESUUR' opgezet. Achter de ramen van het nieuwe pand tonen vijf kunstenaars een maand lang hun werk. De Vlissingse kun stenaar Ko de Jonge bijt het spits af met zijn installatie NIEUWs. Hij heeft gekozen voor een eenvoudig beeld. „Als je kijkt naar de etalages in de Lange Noordsti-aat dan zie je dat die enorm zijn volgepx-opt. Dat is met deze etalage niet het geval en alleen al daax-door valt het wei-k op. Bovendien is een eenvoudig beeld vaak het krachtigst." De Jonge heeft de symmetrie benut van de twee etalages die door een deur van elkaar wor- den gescheiden. In allebei de etalages heeft hij twee foto collages gehangen die in het midden van elkaar worden gescheiden door een spreuk. Op de voorgrond staat, precies in het midden van beide etala ges, een zuil met daax-op een in een vex-giet gepropte krant. De krant veiwijst naar zijn on derwerp: het nieuws. Waarheid De installatie van De Jonge is een commentaar op de van zelfsprekendheid waarmee mensen nieuws tot zieh ne men. De vanzelfspx-ekendheid ook waax-mee men denkt dat wat in de kx-ant staat waar is. De Jonge vestigt de aandacht op de selectie van nieuws die dag in dag uit door kranten wox-dt toegepast. „Dat een krant nieuws selecteert, is na tuurlijk een open deur van je welste", zegt De Jonge. „We weten het allemaal wel, maai' we staan er eigenlijk nooit bij stil. Mijn installatie gaat over werkelijkheid en fictie, over waarheid en leugen." Uit de twee vex-gieten waarin kranten zijn gepropt, druipt bloed. Gewoonlijk wox-dt de ellende gefilterd en verschijnt een selectie in zwart-wit in de kranten. De Jonge keert dat proces om. De krant verdwijnt in een vergiet en de ellende druipt er bloedrood uit. Voor de fotocollages heeft De Jonge beelden geselecteerd die de afgelopen vier weken in kranten zijn verschenen. In elke lijst zitten vier foto's, maar het zijn uitsneden van gx-otere afbeeldingen. „De fo to uit de krant is een uitsnede uit de wex-kelijkheid. Ik ver sterk dat nog eens door een uitsnede uit de krantenfoto te nemen." In elke lijst zitten vier foto's die iets met elkaar te maken kunnen hebben. Dat wordt overgelaten aan de in terpretatie van de beschou wer-. Een luxe auto die langs- flitst en het wrak van een auto onder een trein bijvooi'beeld. Daarin zit een tegenstelling, maar het een kan ook het ge volg zijn van het ander De Jonge: „Ik wil de associaties en interpretaties die mensen bij bepaalde beelden hebben vex-stex-ken." Iets vergelijkbaars doet De Jonge met de spreuken bij de foto's. 'Van horen zeggen' luidt de één, 'Ook per ongeluk' de ander. Ze zijn typogx-afisch zo weergegeven dat ze niet in één oogopslag kunnen wox-den gelezen en om interpi'etatie vi-agen. In één zin valt dan bij voorbeeld de tegenstelling tussen 'geluk' en 'ongeluk' op. „Voor deze installatie kies ik ook uit de werkelijkheid", antwoordt De Jonge op de vraag of hij een geëngageerd kunstenaar is. „Er zijn nogal wat dingen waarover ik me zox-gen maak. Die komen in mijn wex'k terecht." De installatie is t/m 14 dec te zien in de Lange Noordstraat 67 in Middelburg. Uitvergrote krantenfoto's en verknipte spreuken dwingen de toeschouwer om nieuws en waarheid zelf te interpreteren. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 30