Milj ar deninj ectie economie Japan Fransen moeten nog wennen aan 'nieuwe' franc uit 1948 PZC Wateroverlast Raad van State geeft toestemming voor grotere Maasvlakte Laatste loodjes Staal- en kolensector Oost-Europa moet zich snel aanpassen economie Enorm pakket stimuleringsregelingen Nedcar verlaagt productie Eén op drie werkt onder druk Echte kerstboom weer in Sigaret met shagsmaak SNS betaalt Justitie 1,7 miljoen Banen weg bij Philips Roermond belasting belicht dinsdag 17 november 1998 'jvan onze redactie economie TOKIO - De Japanse regering <j trekt bijna 24 biljoen yen 372 miljard) uit voor een plan om de economie uit het slop te trekken. Nog nooit heeft Tokio zo'n groot bedrag voor stimuleringsmaat regelen aangewend. Analisten vroegen zich gisteren af of de miljarden wel op de juiste plek terecht komen. Premier Keizo Obuchi maakte het plan, waarvan details al wa ren uitgelekt, gisteren voor de televisie bekend. De regering hoopt met de maatregelen een einde te maken aan de al twee jaar durende recessie in het land. Het Japanse economische planbureau zei dat de economie door het pakket volgend jaar al met 2,3 procent zal groeien. Vooral bedrijven en particulie ren profiteren van het stimule ringsplan. Zij zullen 6 biljoen yen minder aan belasting hoe ven af te dragen. De vennoot schapsbelasting, een van de hoogste in de wereld, wordt ver laagd naar 40 procent. Het maximumtarief voor de inkom stenbelasting gaat van 65 naar 50 procent. Tokio wil met de belastingver laging bereiken dat de Japan ners meer gaan uitgeven. Hun consumptiegedrag is door de re cessie op een historisch diepte punt beland. Japanners sparen bijna al hun verdiende geld. De regering geeft daarom ook 700 van onze redactie economie DEN HAAG - De gemeente Rotterdam mag doorgaan met de uitbreiding van Maasvlakte-West. Dat heeft de Raad van State gisteren beslist. Deze uitspraak maakt de weg vrij voor de vestiging van het goederen distributiecentrum Distri- park Maasvlakte en het Rail Service Centrum. Tegen het plan waren bij de Raad van State bezwaren in gediend door de gemeente Westvoorne en de vereniging Verontruste Burgers van Voome. Zij zijn vooral bang voor meer herrie, als straks het Rail Sex-vice Centrum op de Maasvlakte feitelijk de start en het eindpunt is van de Betuwelijn. Dat betekent dag en nacht herrie, zo kreeg de Raad van State eerder te horen tijdens behandeling van de kwestie. Volgens de uitspraak is de af stand tussen de uitbreiding van de Maasvlakte-West en de woonbebouwing van Voorne groot genoeg, name lijk 700 meter of meer. En de ze afstand is voldoende om mogelijke herrie tegen de houden, meent de Raad van State. Er moet nog wel een milieu vergunning worden afgege ven, waarin de geluidsnor men voor deze bedrijven op de Maasvlakte-West zijn Het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam wil eerst de uitspraak van de Raad van State nader bestuderen alvo rens met een inhoudelijke re actie te komen. Een gedeelte van de nog te bebouwen Maasvlakte-West is al bouw rijp gemaakt. ANP miljard yen uit aan waardebon nen die de bestedingen nog ver der omhoog moeten trekken. De oveiige 18 biljoen gaat voor het grootste deel naar over heidsbestedingen in onder meer de infoi-matie- en telecominfra- structuur. Een klein deel is be stemd voor hulp aan personen die na een hei-structurering van hun bedrijf werkloos zijn ge worden. Verdeeld Analisten reageerden verdeeld op het stimuleringsplan. Voor de meesten is er weinig nieuws onder de zon. Er zijn vooral twijfels of de 18 biljoen aan overheidsbestedingen wel goed besteed worden. Japanners hebben er een handje van om dit uit te geven aan zinloze lieve lingsprojecten, aldus analisten. De maati-egelen voor werkloos heidsbestrijding konden wel bekoren. De beui-s in Tokio x-aakte ook niet in extase door de maatrege len. Het grootste deel was al uit gelekt, waardoor er voor de be leggers weinig verrassingen meer waren. De Nikkei-index van de 225 belangrijkste aande len sloot 1,1 procent hoger op 14.428,27 punten. Overschot Gistei'en werd ook bekend dat het overschot op de lopende re kening van Japan in september veel harder groeide dan was ver wacht. Het positieve saldo van ruim 1.9 biljoen yen (ƒ31 mil jard) lag ruim 70 procent boven het niveau van dezelfde maand vorig jaar. Analisten hadden ge rekend op een toename van 46 procent. De jongste cijfers tillen het overschot over de eerste helft van het Japanse begrotingsjaar naar 8,3 biljoen yen (ƒ132 mil jard). Dat is een groei van ruim 44 procent vergeleken met de dezelfde periode vorig jaar. De fikse toename is onder meer een gevolg van de export die aantrok doordat de waardeda ling van de yen Japanse produc ten in het buitenland goedkoper heeft gemaakt. RTR/AFP/ANP AMSTERDAM - In de RAI te Amsterdam werd gisteren de laatste hand gelegd aan de beurs Oil, Gas and Petrotech 98, die vandaag open gaat. Op de foto staan kunststofpijpen, die bedoeld zijn voor aan- en afvoer van stoffen zoals het koelwater voor kerncentrales. Ook in de petrochemische industrie worden deze pijpen veel gebruikt. foto Koen Suyk/ANP BORN - De Nederlandse automobielfabriek Nedcar laat het personeel in de laatste maanden van het jaar minder diensten draaien dan gepland. De vermindering van de productie heeft volgens Nedcar geen gevolgen voor de 6500 arbeidsplaatsen. Dat heeft president-directeur C. Dewulf van Nedcar gisteren volgens de vakbonden medegedeeld aan het personeel tijdens een presentatie van een nieuw systeem van roosterdiensten. De fabriek heeft te kampen met een tegenvallende vraag Mit subishi's Carisma en Volvo's V40 en S40. Volgens een woord voerster doordat de economische crises in verschillende delen van de wereld 'van invloed zijn het koopgedrag.' ANP VOORBURG - Eén op de drie werkenden (twee miljoen perso nen) werkte vorig jaar regelmatig onder hoge tijdsdruk. Meer dan twee van de vijf werkenden moet geregeld in een hoog tempo werken. Het regelmatig in hoog tempo werken is toege nomen van 38 procent in 1994 tot 43 procent in 1997. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daaruit komt verder naar voren dat een kwart van de werken den geregeld lichamelijke kracht moet gebruiken bij het werk. Een combinatie van lichamelijke belasting en hoge tijdsdruk deed zich vooral voor bij verpleegkundigen en zie kenverzorgenden. Deze beroepsgroep telde in de onderzochte periode 150.000 personen. ANP WOERDEN - De belangstelling voor de echte kerstboom on der de Nederlandse gezinnen zet door. De kunstboom groeit niet meer tot aan de hemel, zo blijkt uit reacties van de bran che- en enkele inkooporganisaties. De plastic boom heeft vorig jaar een grote klap gekregen toen in de media berichten verschenen over de schadelijke gevol gen voor het milieu als deze bomen worden verbrand. Er ko men dan zware metalen vrij en het broeikasgas kooldioxide. „Tussen 1990 en 1995 was de verkoop van de kunstboom een fantastisch verhaal", zegt directeur F. Gnodde van de inkoop organisatie Inkova uit Woerden, waar onder meer Europatuin en Intratuin bij zijn aangesloten. ..Maar de mensen kiezen nu vooreen echte boom die ook best wat duurder mag zijn." ANP LEEUWARDEN -Shagmerk Drum komt met een filtersigaret die smaakt als een met de hand gedraaide sigaret van shag. Binnen een aantal maanden moet hij tot de top tien onder de sigarettenmerken behoren. Aan de Drum-sigaret ging twee jaar aan ontwikkeling vooraf. De sigaret wordt gemaakt bij Austria Tabak, een grote siga- rettenfabriek in Oostenrijk. De smaak van de Drum-sigaret komt 'sterk overeen' met die van de shag van Drum die wordt geproduceerd in de tabaksfabrieken in Joure en Drachten. Het verkrijgen van de typische shagsmaak en -geur was tege lijk het moeilijkste: in shag wordt een tabaksoort gebruikt - 'firecured'; met vuur gedroogde tabaksbladeren - die vrijwel niet voorkomt in sigaretten. GPD DEN BOSCH - De SNS bank betaalt 1.7 miljoen aan Justitie in het kader van een schikking. De bank heeft de schikking getroffen om 'een negatieve uitstraling jegens de vennoot schappen' te vermijden, zo meldde de bank, onderdeel van SNS Reaal Groep, gisteren. Dit jaar werden administratieve onregelmatigheden ontdekt die dateerden uit de periode 1994 en 1995. Een directielid nam in juni dit jaar met onmiddellijke ingang ontslag. Hij was in de periode 1994-1995 afdelingshoofd van de afdeling Trea sury en Effecten. ANP van onze rredactie economie BRUSSEL - De Oost-Europese staal- en kolenindustrie moet sneller en ingrijpender aanpas singen doorvoeren. Anders is deze sector niet op tijd rijp een vrije Europese markt, zo vreest minister Jorritsma van Econo mische Zaken. Hetzelfde geldt in mindere mate voor de textiel sector en scheepsbouw in de vijf Oost-Europese landen die on derhandelen over het EU-lid- maatschap. Jorritsma denkt dat bij het huidige tempo van herstructu reringen de kolen- en staalindu- ROERMOND - Bij Philips Com ponents in Roermond verdwij nen ongeveer honderdvijftig ar beidsplaatsen. De reorganisatie is volgens Philips nodig vanwe ge de forse prijsdalingen voor elektronische onderdelen als condensatoren en weerstanden. Ook de crisis in Azië eist haar tol. Een deel van de productie wordt overgebracht naar Tai wan. Philips sluit gedwongen ontsla gen niet uit. Ongeveer vijftig productiemedewerkers zullen elders bij Philips een baan krij gen. Daarnaast ver-wacht het concern dat door natuurlijk verloop en het niet verlengen van contracten, nog eens vijftig mensen zullen afvloeien. Het lot van de vijftig overige staffunc tionarissen is nog onzeker. PhiÜps Roermond maakt cera- mische meerdaags condensato ren, dunne filmweerstanden en speciale weerstanden. De bonden zijn zeer bezorgd over de situatie in Roermond. .,Als deze reorganisatie niet vlot en efficiënt verloopt, dan zal de vestiging dichtgaan", voorspelt bestuurder M. Willems van De Unie. Philips wil een deel van de fa briek in Roermond verkopen aan de Britse investeringsmaat schappij Compass Partners International, zo werd in sep tember bekend. Volgens een woordvoerster van Philips staat de maandag bèkendgemaakte reorganisatie los van deze ver koop. ANP strie in Polen, Tsjechië, Honga rije, Estland en Slovenië „onmiddelijk ondersteboven wordt geblazen. Of deze bedrij ven moeten zich op de been zien te houden via forse staatssteun. Daar zitten we binnen de Euro pese Unie ook niet op te wach ten. We streven ernaar deze landen zonder uitgebreide uit zonderingsbepalingen toe te la ten treden." Volgens Jorritsma hebben de kandidaat-lidstaten niet in de gaten hoe ver ze moeten gaan. D at bleek haar gisteren nog eens duidelijk tijdens overleg met de Europese industrieministers en bewindslieden uit de vijf Oost- Europese landen. „Bovendien is het ze niet duidelijk dat ze er- veel minder tijd voor hebben dan wij in de EU vroeger, vanaf de jaren vijftig, hadden." Spanje heeft in ruim vijftien jaar tijd tachtig procent van de capaciteit in de nationale staal industrie afgebouwd. Dat leid de tot een verlies van vele tien duizenden arbeidsplaatsen. Een studie van de Europese Commissie voorspelt dat aan passing van de Oost-Europese staalindustrie op termijn tussen de 60.000 en 200.000 banen gaat kosten. De herstructureringen in de Oost-Europese industrie zullen tien miljard ecu 22,2 miljard) kosten. De huidige EU-lidstar ten konden voor hun herstruc tureringen in totaal rekenen op een bedrag van 300 miljard ecu 666 miljard). Jorritsma: „De ruimte is veel kleiner voor de kandidaat-toetreders. Daar naast is ook nog de vraag wie de rekening voor die herstructure ringen moet betalen." De EU werkt nu al met de kan didaat-leden samen via part nerschappen. Deze regelingen zouden kunnen worden aange past, denkt Jorritsma. Dat zou mogelijk leiden tot hogere bud getten. Wijziging van de be staande regeling is in principe een zaak van de Europese Com missie. De lidstaten moeten daar dan weer mee instemmen. Jorritsma zegt dat zij gisteren de kandidaat-leden vooral heeft willen waarschuwen. „Ik hoor de Poolse minister wel met enige trots zeggen dat al 45 pro cent van de staalindustrie is aangepast. Maar heeft een groot land als Polen wel voldoende tijd, als ze begin volgende eeuw al willen toetreden tot de EU. Het tempo ligt nu duidelijk te laag." ANP door Cees van Zweeden Met tienduizend buiten landse toeristen per week biedt Sarlat, een stadje van 11.000 zielen in de Dordogne, in de zomer een internationale aanblik. Maar de afgelopen zo mer werd die aanblik nog ver sterkt door de wijze waarop de winkeliers hun goederen had den geprijsd: in Franse francs én in Europese euro's. Sarlat was in 1989 de eerste stad in Frankrijk die haar winkeliers vroeg alle Europese valuta te accepteren, het was in oktober 1997 ook de eerste stad op het Oude Continent waar winkels hun artikelen in de nieuwe munteenheid prijsden. „Wij zijn hier altijd al voor Europa ge weest", zegt directeur Christian Salive van Citroën. „Leve Berg kamp." Aan het dubbelprijzen van arti kelen hangt echter, zo gezegd, een prijskaartje. „Neem een fruithandelaar op de markt die te maken heeft met dagelijkse prijsschommelingen", vervolgt Salive, die destijds een van de pioniers was van het project. „Hij is iedere ochtend twintig minuten kwijt met het affiche ren van de nieuwe prijzen." Sarlat is een kleine gemeente zonder veel financiële midde len. „Maar wie niet rijk is, moet slim zijn", zegt onderburge meester Xavier Louy. „We heb ben de winkeliers etiketten ver strekt waarop de prijzen gewist en veranderd kunnen worden, en voor die kosten hebben we een subsidie gevraagd in Brus sel. Omdat we de eerste stad in Europa waren die een dergelijk initiatief nam, kregen we die subsidie ook, 125.000 franc. Prijzen Heeft het gewerkt? Vast staat dat het initiatief van Sarlat el ders in Frankrijk is gevolgd. Grote supermarktketens als Continent en Leclerc prijzen nu ook hun artikelen in euro's, en banken als Crédit Lvonnais ge ven de saldi in euro's. Of bij voorbeeld de inwoners van Sar lat nu beter weten dat een euro ongeveer 6.5 franc doet, is nooit onder-zocht, maar directeur Sa live denkt van wel. Initiatieven als in Sarlat, zo lang voor de invoering van de euro, verraden een angst voor de chaos waarin de nieuwe munt het land kan storten. Die angst komt in Frankrijk vooral voort uit de lancering van de 'nouvel De Franse minister van Financiën Strauss-Kahn (midden) presenteerde vorige week een euro en een boekje met handige tips over de munt. foto Thomax Coex/EPA franc' in 1948, die precies hon derd keer zo veel waard was als zijn voorganger. Veertig jaar la ter zijn er nog steeds Fransen, zelfs jongeren, die zeggen: „Ik heb die auto gekocht voor 12 miljoen franc." De angst voor chaos in de hoof den van miljoenen Fransen is zo groot dat ex-president Valéry Giscard d'Estaing twee jaar ge leden in het weekblad L'Express een betoog hield voor eenvoud. Onder de kop '1 euro 7 francs' noteerde hij: 'Voorzien is dat de wisselkoers in zes cijfers wordt gegeven! Dat wil zeggen: voor de franc een eenheid met vij f cij fers achter de komma... je ge looft het niet. Dat zijn formules die misschien aanvaardbaar zijn voor de specialisten van fi nanciële markten, maar niet voor de arme burgers, die een zakrekenmachientje nodig zul len hebben om de prijs in euro's om te rekenen. De koers van de euro is nu 6,4609 franc. Waarom kondigt de regering, in plaats van dit bizarre cijfer te handha ven, geen koers van exact 7 francs aan?' Vliegende start Het antwoord is eenvoudig. Als Frankrijk recht heeft op een koers van 7 francs, wil Neder land een koers van drie gulden. En dan wordt de gulden plotse ling 2,3 franc, in plaats van de huidige 3,3. Hoewel Frankrijk met het dub belprijzen van artikelen een vliegende start heeft gemaakt, is het land op andere terreinen achtergebleven. Blij kens peilin gen kent 65 procent van de Fransen de naam 'euro', en kan een meerderheid van hen bij be nadering de koers schatten. Maar van de bedrijven met min der dan elf werknemers heeft tweederde nog geen enkele voorbereiding op de komst van de euro getroffen. Zelfs veel gro te Franse bedrijven steken ma ger af bij bijvoorbeeld het Ne derlandse Philips, dat 1.500 man heeft gezet op de euro (en de millenniumbug). De prijs voor de knulligste start ging echter naar de fabriek waar de Franse centrale bank de eigen versie van de euro-munten laat maken (die onder meer worden gesierd met de Franse Marian ne). Die fabriek was de eerste in Europa waar een euro van de lo pende band kwam, maar de eu forie daarover verstomde snel toen de Europese Unre van Blin den vaststelde dat de Franse eu ro's voor blinden niet te 'lezen' waren. Negen miljoen munten van 10 cent gingen terug naar waar ze vandaan waren gekomen: de smeltoven. GPD door Wil Wouters De staatssecretaris van Financiën heeft in okto ber speciale regels afgekon digd voor ondernemers en particulieren die in het wes ten van Nederland en in de len van Brabant en Limburg door wateroverlast zijn ge troffen. Na bekendmaking van deze regels zijn ook an dere delen van het land door wateroverlast getroffen. Een redelijke uitleg van het be sluit van de staatssecretaris zal leiden tot een bredere werking en toepassing dan in het besluit zelf is aangege ven. Ook ondernemers en parti culieren, die na bekendma king van de staatssecretaris slachtoffer van waterover last zijn geworden, zullen door de ongeschreven regels van behoorlijk bestuur een beroep op dit besluit kunnen doen. Temeer omdat in het besluit zelf al een ruimere werking wordt aangekon digd. Ondernemers, die zelf geen waterschade hebben gele den, maar die toch aantoon baar schade lijden door de wateroverlast, kunnen vol gens dit besluit ook een beroep doen op de tegemoet komingen. Wel zal de belas tingdienst ieder verzoek op individuele basis beoorde len. Zo wil de fiscus voorko men dat de regeling tot misbruik leidt, waardoor concurrentievervalsing kan optreden. Uitstel De tegemoetkomingen be staan uit een uitstel voor in diening van de periodieke aangiften voor de loonbelas ting en omzetbelasting. Van groter belang is de soepele houding van de ontvanger bij een verzoek om uitstel van betaling. Hierin zit ook de te gemoetkoming voor particu lieren. De ontvangers moeten, bijvoorbeeld rekening hou den met een verwachte be lastingrestitutie op basis van het verlies over 1998. Verder hoeft de ondernemer of de particulier voor de op lossing van zijn betalings problemen niet eerst een lening bij een bank aan te vragen. Er wordt geen onder scheid gemaakt tussen zake lijke en persoonlijke of pri- vé-schulden. De ontvanger mag het ver zoek ook niet afwijzen omdat er voldoende vermogen is. En wanneer het betalingsver- zoek slechts op een periode van twaalf maanden betrek king heeft, kan de bereke ning van de betalingscapaci teit achterwege blijven. Verder moet de ontvanger bij het vaststellen van de beta lingsregeling rekening hou den met betalingsverplich tingen, die het gevolg zijn van de wateroverlast. Wel mag de ontvanger nadere voorwaarden stellen wan neer het uitstel van betaling tot invorderingsproblemen zou kunnen leiden. Ook is er 'normaal invorderingsrente verschuldigd van 3,25% per jaar. Vernietiging Volgens het besluit van de staatssecretaris moet de in specteur van de belasting dienst verzoeken om vernie tiging of vermindering van voorlopige aanslagen met voorrang behandelen. Ook moet hij positief reageren op een verzoek om een voorlopi ge teruggave door een ach terwaartse verliesverreke- ning. Met andere woorden: wanneer 1998 aantoonbaar tot een verlies leidt, kan een teruggaaf van inkomstenbe lasting over voorgaande ja ren gevraagd worden. Het is overigens wel zo dat uitkeringen voor geleden be drijfsschade een onderdeel vormen van het bedrijfsre sultaat. Daarom zijn zij van invloed op het belastbaar in komen en de belastinghef fing. Een ander punt is dat door de wateroverlast bedrijfsmid delen zoveel schade geleden kunnen hebben, dat de her stelwerkzaamheden niet als onderhoud, maar als een in vestering beschouwd moeten worden. In dit geval moeten de uitgaven op de balans ver meld worden, waarop in de komende jaren afgeschreven wordt. Bij nieuwe vervan gende investeringen in be drijfsmiddelen is volgens het besluit investeringsaftrek mogelijk Maar zijn er be drijfsmiddelen verloren ge gaan binnen de zogenaamde desinvesteringstermijn, dan kan de desinvesteringsbijtel- ling achterwege blijven. Tot slot: voorraden kunnen door de wateroverlast in prij s zijn gedaald of onverkoop baar zijn geworden. Zo kun nen ze een bijzondere be drijfslast vormen. Mr. C. W.B.M. Wouters is de belas tingadviseur te Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27