Projecten in Zierikzee stagneren Stukje verleden klaar voor sloop PZC PZC Waterschap kan rol Veerse Meerschap geheel overnemen Vernietigend oordeel over zwembad Onderdak Zierikzee zeeland 15 iannemer wil af van terrein Jannewekken Amnesty vraagt ipndacht voor 'kindsoldaten Full Size Funky 'LVL9i cvMzi'cyi Gewonden bij frontale botsing Succes voor korps Kunst en Eer Miniatuur Walcheren dicht Politie zoekt doorrijder Auto schept bromfietsster Brandweer Goes ruimt olie op Playbackshow bij intocht Sint in Zonnemaire dinsdag 17 november 1998 joor Marcel Modde iffl enJIERIKZEE - De gemeente hachouwen-Duiveland ziet geen tioogelijkheid de eigenaren van leje voormalige Aldi-supermarkt rinan de Schelphoekstraat en het feijerceel woningbouwgrond aan 3 (jet Jannewekken in Zierikzee amt spoed te manen met de daad- kerkelijke ontwikkeling van enun plannen. Rond beide pro- L'aecten is het reeds lange tijd stil, emet als gevolg dat de betreffen- thle locaties verworden tot lelijke atjuisten in het monumenten- :adje. ie mist rond het leegstaande pjdnkelcomplex aan de stads- alland en de zandbak aan het Jan- lewekken in het centrum lijkt ofle laatste maanden allerminst teip te trekken. Oorzaak vormen winder meer de wisselende eigen- lomsverhoudingen voor beide irojecten. Wie waar nu precies •hter zit, durven de verant- ■oordelijke beleidsambtenaren jan de gemeente zo langzamer- land ook niet meer met zeker- ieid te zeggen. jlet meest duidelijk lijkt nog de iituatie rond de oude Aldi. De jndememing Euro Invest wordt ■yin eerste instantie genoemd als ude eigenaar, maar het is alweer niiijna een jaar geleden dat de ge- l-jieente van die kant iets heeft ;4emomen, laat J. Wesdorp van ïtjle afdeling ruimtelijke orde- niiing weten. De verantwoorde lijkheid over het winkelcom- itplex blijkt in de praktijk dan nbok reeds langere tijd te berus- n ten bij Immoplus Beheer in Arn- •- hem. En die houden de boot voor p sen snelle nieuwe invulling van iet pand tot dusver af. Woord eerder R. Haverkamp gaf naandag niet thuis voor een oelichting op zijn precieze be- loeling met het complex en het lijbehorende parkeerterrein, vaarvan de staat van onder- ïoud zienderogen achteruit |aat. iestemming folgens Wesdorp heeft de ge- neente weinig andere keus dan ifwachten totdat er door de ei- [enaar actie wordt ondemo- nen. Een mogelijk optie is dat, )ij gebrek aan interesse van de letailhandel, de bestemming op iet pand wordt gewijzigd. ,,Ik nag toch aannemen dat ze er enminste iets mee van plan I TERIKZEE - Amnesty Inter- w ïational richt haar aandacht in ïovember en december op de lindsoldaten in Afrika. Belang- itellenden wordt verzocht zelf :en brief te schrijven of voorge- Irukte brieven te ondertekenen. De post moet gestuurd worden laar de president van Soedan. Teksten en voorgedrukte brie ven zijn op te vragen bij de afde ling Schouwen-Duiveland: J. denBoer, telefoon 0111-413170. (In de periode van 1994 tot 1997 werden ongeveer achtduizend pndex-en ingelijfd in het rebel lenleger van de Lord Resistance {Army, een rebellenleger dat strijdt tegen de Ugandese rege ring. Momenteel worden nog drieduizend kinderen voor het leger gebruikt. De meerderheid ïs tussen de 13 en 16 jaar oud. ze Worden onderworpen aan licha- pxelijke en geestelijke kwellin gen, meisjes worden verkracht en in seksuele slavernij gehou den. De Sudanese regering steunt de LRA door het ver schaffen van voedsel, wapens en :ommunicatie-ui trusting. Ook can de LRA gebruikmaken van lases in Zuid-Soedan, waar de cindsoldaten worden getraind. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl zijn. Zo kost het alleen maar geld." Het electronicaconcern Mikro Electro toonde dit voorjaar nog belangstelling voor een ruimte in het complex. Vei'koopleider A Bal zei gisteren evenwel meer te voelen voor nieuwbouw op het verderop gelegen bedrijven terrein aan de Boex'enweg, dan- wel een bestaand pand in de binnenstad. Het hoofdkantoor in Roosendaal heeft in die sfeer reeds verschillende lijntjes uit gegooid, aldus Bal. Verkoop De verwikkelingen rond het tex-- rein aan het Jannewekken be ginnen steeds meer weg te krijgen van het spel 'balletje balletje'. Het perceel van de voormalige Fiat-garage kwam in eerste instantie in handen van projectontwikkelaar Grooten- dorst. Maar ook na de bodemsa nering (mede betaald door de gemeente) bleef zijn bouwplan voor twintig appartementen in de kast. In juni kwam het be licht dat Grootendorst zich om financiële reden uit het project terugtrok, waarmee het belang volledig in handen kwam van partner en aannemingsbedrijf Valkenburg BV in Nieuwerkerk aan denIJssel. Ook Valkenburg wil nu van de grond af. „Het is voor ons te ver weg", was alles wat financieel manager C. Schep gisteren kwijt wilde over de vei'koop. Hij venvacht nog deze week tot overeenstemming te kunnen ko men met de nieuwe eigenaar. Wie of wat er achter de transac tie schuilgaat, wilde Schep lo pende de ondei'handelingen niet zeggen. De gemeente was niet op de hoogte van de jongste ont wikkelingen. Ambtenaar bouw- en milieuzaken J. van Balen: „Wij zijn alleen toe schouwer aan de zijlijn. Als het aan ons lag, was dat gat al lang ingevuld." MIDDELBURG - De band Full Size Funky treedt zondag 2 2 no vember om 17.00 uur op in café 't Schuttershof in Middelburg. Het repex-toire van de vijfkoppi ge band bestaat naast soul en disco vooral uit veel funky mu sic. door Jacques Cats MIDDELBURG-Het dage lijks bestuur van het recreatie schap Veerse Meer ziet in prin cipe mogelijkheden in een overname van taken door het Waterschap Zeeuwse Eilan den. Deze oplossing heeft verstrek kende gevolgen en zal leiden tot opheffing van hët recrea tieschap. Het dagelijks be stuur van het waterschap kan zich vinden in de nieuw ge dachte constx*uctie. De achter ban heeft echter bedenkingen; met name agrarische verte- genwooi'digers vinden dat het waterschap zich dient te be perken tot de traditionele kerntaken. Aan de in het samenwerkings verband deelnemende ge meenten Goes, Noord-Beve land, Middelburg en Veere en Provinciale Statèn wordt ge vraagd vóór 15 december een standpunt kenbaar te maken. De eventuele taakoverdracht komt eerst aan de orde in een algemene bestuursvergade ring van het recreatieschap. Het recreatieschap kampt al geruime tijd met bestuurlijke, organisatorische en financiële problemen. Voor het derde achtereenvolgende jaar is de totale gemeentelijke bijdrage van een half miljoen gulden niet toereikend gebleken. Me de vanwege de financiële peri kelen schieten ook het beheer en onderhoud van de infra- stmetuur in en rond het water sportgebied tekort. Overdracht van beheer en on derhoud aan het waterschap zou, zo blijkt uit een ambtelijk rapport, kurxnen leiden tot een oplossing van de heersende problematiek. De grootste, uit de nieuwe constructie te beha len winst is dat door de verzor ging van de beheers- en onder houdswerkzaamheden door een groter apparaat schaal- voox'delen kunnen worden be haald. Die zullen naar ver wacht mede ten voordele van het peil van de recreatievoor zieningen kunnen strekken. Uitgangspunt voor de nieuw gedachte oplossing is dat de deelnemers stmetureel een ge zamenlijke bijdrage van 500.000 beschikbaar blijven stellen. Het beheer en onderhoud door het recreatieschap betreffen thans de parkeerterreinen bij de Veex'se Dam, fietspaden rond het meer en ten behoeve van de watersport aangelegde steigex-s, hellingen en andere vooi'zieningen. Anders dan verwacht heeft het schap niet het definitieve beheer en on derhoud van de intensieve dagrecreatieterremen van Staatsbosbeheer overgeno men. Heeft het waterschap ook in die richting ambities dan is dat een kwestie tussen het waterschap en Staatsbos beheer. Bij akkoord over de overdracht van de verant- woox-delijkheden zullen ver gunningen en ontheffingen vooxdaan door het waterschap worden verleend. Bij overna me van de taken neemt het waterschap ook de twee perso neelsleden van het recreatie schap in dienst. Het is aan het waterschap om te bepalen of en hoe er in de toekomst par- keergeld bij de Veersedam zal worden geheven. door Betty Blikman-Ruiterkamp Zierikzee is een echte monumenten- stad. De gemeente Schouwen-Dui- veland is dan ook de achtste op de ranglijst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Behalve de geregi streerde panden zijn er ook gebouwen die niet mooi of oud zijn, maar wel merkwaardig. Zoals bijvoorbeeld het pand Kleine Zelkeweg 2, het hoge huis dat daar wat eenzaam staat, dichtbij busstation Sas. Onlangs werd voor dit huis een sloopvergunning aange vraagd. De hoogste tijd voor een terug blik. Het pand dat ons ondexwerp is, is ge bouwd in 1929 aan de oostzijde van de stad, waar al sinds eeuwen industriële activiteiten plaatsvinden. Het staat op het terrein waar de afval van de zoutin- dustrie werd gestort. Men won het zout uit veen, dat vlakbij de dijken afgesto ken werd. Het drogen gebeurde op ho pen en in de zoutketen aan de rand van de stad werd het verder bewerkt. Zout bracht veel geld op. Wat tegenwoordig een te verwaarlozen uitgavenpost van een huishouding is, was destijds kost baar. Toen het afgraven van veen vei'boden werd, omdat het de dijken ondermij n- de, ging men over tot het importeren van baaizout uit Fi-ankrijk, Spanje en Portugal, dat hier dan verder gezuiverd werd. De zoutindustrie heeft in Zierik zee bestaan tot in het begin van deze eeuw. De naaxxx van de Zoutkeetstraat, een straatje tussen de Julianaweg en de Vissersdijk, herinnert ons nog aan deze vorm van industrie. Het afvalproduct heette zel-as of zelkas. Het werd op twee heuvels gestorl. Zo ontstonden de Grote en de Kleine Zelke. Glas Vanwege de gunstige hoogte bouwde men er een molen op. Deze is echter in 1720 afgebrand. In de vorige eeuw heeft men deze heuvels afgegraven. De zel- k-as bleek namelijk een waardevolle gx-ondstof voor de fabricage van glas. De stadskas voer er wel bij. In die omgeving stonden ook een zaag molen en twee meestoven. In de eerste helft van de negentiende eeuw werden er aan de Vissersdijk twee scheepstim- menveiwen gesticht. Ongeveer op de plek waarop nu 'het hoge huis' nog staat, lag vroeger 'De Commerciewerf' en later de tuinder-ij van Willem Ten Haaff Jacobszoon. De gx'ond was steeds eigendom van de gemeente. Verkoop In september 1928 kwam er een koper opdagen. Het was de Bataafsche Petroleummaatschappij, het verkoop kantoor van de koninklijke Shell-pro- ducten, voorheen Acetylena, te 's Gi'a- Het hoge huis nu en het depot in 1956. venhage. Zij kochtten 2000 m2 gx-ond voor drie gulden per meter. De overige 1000 meter mocht Ten Haaff weer pach ten voor vijftig gulden per jaar. De Ba taafsche Petroleum Maatschappij hierna B.PM. genoemd) wilde hier een verkoop- en opslagcomplex voor bx-andstoffen stichten, zoals ze ook el ders in Nederland in die tijd deden. J.D. Postma, architect te Deventer vroeg in april 1929 vergunning aan om daar te bouwen: een kantoorgebouw met bovenwoning, autogai'age, een plaatijzeren gebouw bevattende op slagruimte, magazijn en een pomphuis. Er zou ook een terreinafscheiding van hai'monicagaas geplaatst worden en hij foto Pieter Honhoff wildeenkele plaatijzeren reservoirs ingraven. Dit alles op en in het terx-ein kadastraal bekend als sectie F 522. In oktober van dat jaar wex'd er ook nog vei'gunning aangevraagd om een benzi nepomp te plaatsen. De B.P.M. had behalve een architect ook zijn eigen bouwbedxijf. Het was de firma W. en C. van den Bosch, aanne mers te Dordrecht. De bouwkosten van het complex zouden 45.000 gulden be dragen. De vergunning werd verleend en men realiseerde alles volgens plan. In het depot was plaats om benzine en gasolie op te slaan in ondergrondse tanks, benzine in vaten en blikken en gasolie, petroleum en smeerolie in va ten. De vijf tanks waren 50 centimeter onder de grond ingegraven. Het terrein lag buitengewoon gunstig, net buiten de stad en dichtbij het water vanwaar de handelsproducten werden aangevoerd. Het vullen van de tanks gebeurde via ondergx-ondse leidingen van de loswal naar het depot, waarbij geen gassen vrij konden komen. Het af tappen gebeurde in tankauto's, in vaten en in blikken. Waarschijnlijk was het daar een drukte van belang, aan de Kleine Zelkeweg. Men kon toen al op drie plaatsen in Zie- x-ikzee benzine kopen, en dat is slechts één minder dan tegenwoordig. In het archief van de gemeente Zierikzee is te zien, dat in datzelfde jaar nog twee an dere benzinemaatschappijen vergun ning aanvroegen voor zo'n dergelijk depot. Een oliegolf overspoelde het ei land! Van dit type bedrijfswoningen zijn er index-tijd meer gebouwd, op di- vei-se plaatsen in Nedex-land. De dichts- bijzijnde staat in Goes, vlakbij de brug over het kanaal. Ook in Harlingen en Dexx Helder is dit soort huis gesigna leerd. Bewoners Het pand was beneden in gebruik als kantoor en boven woonde de depothou der. De eerste heette Anthony Cornells Pairoux uit Kerkwerve en de tweede was Cornelis Pieter de Boe, afkomstig uit Middelburg. Na deze twee mannen, die met hun vrouw en kinderen het pand hebben bevolkt, is er nog een hele rij bewoners gevolgd. In het jaar 1989 heeft de huidige eigenaar het gekocht. Voordien was het gehele depot ontman teld en de grond gesaneerdOp dezelfde plaats werd het nieuwe bedrij fsgebouw neergezet, dat niets met brandstof maar wel met vervoer te maken heeft. Het 'hoge huis' bleef staan, maar bin nenkort zal dit restant van industriële vernieuwing uit de eerste helft van deze eeuw te verdwijnen. BRUINISSE - Bij een frontale aanx-ijding op de Grevelingen- dam, maandag om 16.25, zijn twee personen gewond geraakt. Een bedrijfsauto met dx*ie inzittenden, bestuurd door een 52- jarige inwoner van Wouw, reed in de richting van Flakkee toen een 71-jarige man uit Bruinisse zijn weg kruiste. Toen de 71-jarige linksaf wilde slaan, verzuimde hij de Wouwenaar voorrang te verlenen. Later bleek dat hij de hem tegemoetkomende auto helemaal niet gezien had. De twee inzittenden van de bedrijfsauto raakten gewond en werden per ambulance naar het zieken huis vervoer-d. Eén van hen had een gebroken enkel. Beide voertuigen moesten worden weggesleept. ZIERIKZEE - Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zie rikzee is zaterdag bij een KNFM -concours in Heinkenszand in de pxrijzen gevallen. Het Zierikzeese muziekgezelschap be haalde onder leiding van instructeur Cor Struijk in de tweede divisie met 82,5 punten een eerste piïjs. Dat betekende dat zij over het gehele concours genomen slechts twee corpsen voor moesten laten gaan. Kunst en Eer bereidde zich op het con cours in Heinkenszand voor door mee te doen aan het Wetland festival in 's Gravenzande. Daar behaalden zij een eerste prijs met 82,6 punten. De px-estaties van Kunst en Eer werden be oordeeld op techniek, muzikale interpretatie exx marsvaai- digheid. MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren in Middelbux-g heeft de poorten weer gesloten voorde komende maanden. In 1998 hebben 95.000 mensen het miniatuurpax-k bezocht; het min der mooie zomerweer pakte juist gunstig uit voor de Middel burgse attractie. Ixxmiddels zijn alle 120 miniaturen weggehaald en onder dak gebracht; in de winter wordt er vooral groot onderhoud aan alle schaalmodellen gepleegd. MIDDELBURG - Tussen 11.00 en 11.30 uur is op een laad- en loshaven aan het Groenewoud in Middelburg een geparkeer de vrachtauto aangex-eden. Het voertuig werd aan de linker- voorzijde beschadigd. Gelet op de schade is de auto door een andere vrachtauto aangereden. De bestuurder hiervan heeft zich niet bekend gemaakt. De politie zoekt de doorrijder. MIDDELBURG - Op de kruising Koestx-aat-Kalverstraat in Middelburg is maandagmiddag omstreeks 11.40 uur een 17- jarige bromfietsbestuurster uit Veere lichtgewond geraakt. Het meisje klaagde over een pijnlijke heup. Zij kreeg op de kx-uising geen voorrang van een 77-jarige automobilist uit Middelburg. Beide voertuigen werden licht beschadigd. GOES - De Goese brandweer is maandagmiddag in actie ge komen om een oliespoor in de Goese binnenstad schoon te ma ken. In de Zusterstraat en op het parkeerterrein aan de Koepoort is waarschijnlijk olie uit een carter van een auto ge lekt. Met een blusvoertuig en een hulpverleningsvoexluig kwam de brandweer even na één uur om het wegdek schoon te spuiten. Het is al de derde keer in korte tijd dat de Goese brandweer moet uitrukken om het wegdek van vettigheid te oxxtdoen. De eerste twee keer ging het vex-moedelijk om bakolie of een soort olijfolie. Omstx-eeks twee uur maandag was de brandweer weer in de kazerne. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Van het Zierik zeese zwembad Onderdak deugt weinig. Dat is de harde conclu sie van Marktplan Adviesgroep. In opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland stelde het onderzoeksbureau een rap port op over de gemeentelijke binnensportaccommodaties. Onderdak kan de toets der kri tiek niet doorstaan. De raads commissie maatschappelijke aangelegenheden bespreekt het rapport op 1 december. De conclusies van Marktplan liegen er niet om. Het zwembad heeft een gedateerde uitstra ling, de kleed- en doucheruim ten ogen onhygiënisch en het ontbreken van een directe ver binding tussen zwembad en ho reca kost bezoekers. Marktplan mat ook de bezet tingsgraad tijdens de verschil lende zwemactiviteiten. Het aantal recreatieve zwemmers per uur is laag: gemiddeld 26. „Afgezet tegen de beschikbare wateroppervlakte is per bezoe ker dertien vierkante meter voorhanden. De Nederlandse normen gaan uit van zes tot tien vierkante meter per persoon." De gemiddelde belangstelling voor aquazwémmen werd door het onderzoeksbureau gesteld op 22 personen, tefwijl 25 per sonen wenselijk zou zijn. 21,5 leerlingen per half uur voor par ticuliere zwemlessen is volgens Marktplan ook veel te weinig. Wanneer er, zoals in Onderdak, drie instructeurs aanwezig zijn, zouden dat 36 zwemmers per half uxir moeten zijn. Isolatie Het gasverbruik van het zwem bad is hoog. Mogelijke oorzaak is de slechte isolatie van het ge bouw. Voor het hoge elektrici- teitsverbruik kon het bureau geen ooizaken vinden. Boven dien concludeerde Marktplan dat te veel water werd afgeno men. Tenslotte concludeert Markt plan ook nog dat er geen budget is voor promotie van het bad Wanneer uitgegaan wordt van de landelijke norm van drie pro cent wan de commex-ciële jaar omzet, moet daar 14.000 per jaar voor worden uitgetrokken. In een eerste reactie zette be heerder M. Reedijk grote twij fels bij de conclusies van Markt plan. „Maar ik ken de cijfers in het definitieve rapport nog niet. Daar kan ik dus weinig over zeggen. Geen promotiebudget? komt u maar langs, dan heb ik handenvol foldex-s voor u. En de bezettingsgraad is volgens mij ook in orde. Misschien dat die wordt gedrukt omdat we bij voorbeeld het aquazwemmen op veel verschillende ux~en aan bieden. Dat kun je ook als extra service zien. Datzelfde geldt voor het aantal instructeurs bij de zwemlessen." Sloop De verzorgingsgebieden van Onderdak en zwembad Dol- Fijn in Nieuwerkerk overlap pen elkaar; aldus Marktplan. „Exploitatie van het bad in Nieuwerkerk is niet absoluut noodzakelijk. Gezien de be schikbare middelen is sluiting van Dol-Fijn aan te bevelen", aldus het rapport dat de haal baarheid van dit voorstel laat afhangen van beschikbare fi nanciële middelen, beleidskeu zes en prioriteiten. De kosten van sloop, het ruimen van het puin, het verwijderen van de terreinleidingen, de eventuele bodemsanei'ing en het herin- richten van de grond raamt het onderzoeksbureau op ƒ200.000. ZONNEMAIRE - Muziek, kin dertheater en een playback show. Dat staat de kinderen in Zonnemaire zaterdag 28 no vember te wachten. Die dag brengt Sint Nicolaas een bezoek aan het dorp. In afwachting van de komst van de Goedheiligman worden de kinderen in het dorpshuis in Zonnemaire om 10.00 uur ge- tracteerd op een optreden van kindertheater Leo's kindersjo. De Spaanse kindervriend wordt - vergezeld van zijn Pieten - om 11.15 uur verwacht. Onder mu zikale begeleiding van harmo nievereniging Nut en Uitspan ning wordt de Sint drie kwartier later uitgezwaaid. Daarmee is het feestprogramma nog niet afgelopen, 's Avonds begint om 19.00 uur in het dorpshuis een optreden van de Zonnemairse playbackers. De ondernemersvereniging Zonne maire tekent voor de organisatie van het Sinterklaasfeest. Een nieuwe invulling van de leegstaande Aldi-supermarkt is voorlopig niet in zicht, net zomin als er activiteit te verwachten is op het per ceel braakliggende grond aan het Jannewekken in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25