Varkensstallen mogen blijven Stukje verleden klaar voor sloop PZC PZC Start nieuwbouw Wilhelminadorp ieere wil snel meer uidelijkheid over lk-weer-voorziening Raad van State buigt zich over vergunning standplaatshouders zeeland 15 'aad van State wijst bezwaren Tholenaren definitief af linterklaas Kamperland EVEiTi0<MZI'E9{_ I iiS*' IlSfe Brandweer Goes ruimt olie op Scooter voor verkeerseducatie Succes voor korps Kunst en Eer Wielen gestolen van trailer Autokraken in Goes Miniatuur Walcheren dicht Nieuw raadhuis Veere wordt energiezuinig I9(_ dinsdag 17 november 1998 prAdri Klinkenberg |N HAAG- De afdeling be- lursrechtspraak van de Raad j State heeft zes milieuver- (mingen in stand gelaten die totaal goed zijn voor 30.000 (kens op vijf varkensmeste- m in Poortvliet en in Oud- jsemeer. De bezwaren tegen verleende vergunningen, in- fliend door omwonenden en j verpakkingsbedrijf Budelp- k-Co-Packers in Poortvliet, p definitief afgewezen. |Raad van State heeft tevens slist dat de bedrijven geen jnzienlijk milieueffect' op ji omgeving hebben. Dat be- rent dat de gemeente Tholen (echt heeft afgezien van het en uitvoeren van een Milieu- ectrapportage (MER). zes vergunningen werden al 1994 aangevraagd door vier Dtè varkenshouders uit Oost- jabant, één uit Sint-Annaland I één uit Sint Kruis. De om- hg van de mesterijen varieert I^sen 3264 en 6720 varkens. idelpack Co-Packers be- pagde zich op 17 maart dit ar bij de Raad van State over de uitstoot van bacteriën en schimmels. Het bedrijf, dat voor kritische opdrachtgevers onder meer babyvoeding verpakt, stelt dat haar kwalificatie als verpakkingsbedrijf op de tocht komt te staan met zoveel extra bacteriën in de lucht. De Raad van State vindt echter dat bij het afgeven van milieuvergun ningen niet hoeft te worden ge let op de aanwezigheid van ex tra gevoelige bedrijven in de buurt. Het rechtscollege stelt verder dat alle zes varkensmes- terijen op meer dan drie kilome ter afstand liggen van gebieden die voor verzuring gevoelig zijn zoals bloemdijken. Niet ontvankelijk De meeste particuliere be zwaarmakers werden door hèt x-echtscollege niet ontvankelijk verklaard omdat ze hun bezwa ren niet volgens de regels heb ben ingediend. Een inwoner van Poortvliet voerde principiële re ligieuze bezwaren aan tegen het houden van varkens, maar de Raad van State vindt dat deze geen betrekking hebben op de bescherming van het milieu. Bestuursvoorzitter J. de Pooter en zijn echtgenote onthullen het beeldje op de bouwlocatie voor het nieuwe complex De Schanse in Wilhelminadorp. foto Dirk-Jan Gjeltema ior Lukas Fransen 1UTELANDE - Het college a B en W van Veere wil zo snel □gelijk een definitief stand- nt innemen met betrekking de realisering van een elk- ler-voorziening (Aquapoolco) het zomerhuizenterrein ïstlicht II in Zoutelande. De •weer-voorziening met su- rmarkt vormt een belangrijke nvulling op het bestaande orzieningenniveau en zal een sitieve uitstraling hebben op plaatselijke middenstand, dus het college. 'perikelen rond de komst van luapoolco spelen al sinds 94. De voormalige gemeente Ikenisse sloot toen een ex- oitatieovereenkomst met ustlicht II voor de komst van REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl een elk-weer-voorziening. Het Kustlicht II heeft door middel van rapportages aangetoond dat een alternatieve planopzet nodig is om een economisch haalbare elk-weer-voorziening te realiseren. Omdat de financiële risico's volgens het college met de ge wijzigde opzet voldoende zijn afgedekt, willenB en W hun me dewerking verlenen aan de bouw van Aquapoolco. Er zijn nog wel gesprekken gaande met de Zomid, de Zoutelandse Mid denstandsvereniging. De uit komsten daarvan kunnen een andere invulling geven aan de elk-weer-voorziening. Het voorstel wordt behandeld in een raadsvergadering op 19 novem ber om 19.30 uur in het gemeen tehuis in Koudekerke. door Lineke Broos WILHELMINADORP - Sobe re en toch complete woningen. Zo omschrijft directeur J. E J. Franken van de Regionale Wo ningbouwvereniging Samen werking (RWS) het nieuwe complex De Schanse in de Lin- denberghstraat te Wilhelmi nadorp. Voor het eerst na 23 jaar komt er in het dorp weer nieuwbouw van RWS in de so ciale huursfeer en in de goed kope koopsfeer, voornamelijk bestemd voor huishoudens met een relatief laag inkomen. Het gaat om zes huur- en zeven koopwoningen. Door een spe ciale financieringsconstructie van de woningbouwvereni ging wordt dit project gereali seerd. De bestuursvoorzitter van de coxporatie, J. de Pooter, onthulde gisteren een beeldje, waarmee de bouw officieel is gestald. „Mensen met een laag inko men kunnen nu toch een eigen huisje kopen", zegt Franken. „De RWS verleent een rentelo ze lening, die in één keer aflos baar is wanneer de woning wordt verkocht. Zodra het in komen van de koper stijgt, wordt de hypotheek rentedra gend." Volgens de projectcoöi- dinator, J. M. Vermeule, wor den op deze manier eveneens huur- en koopwoningen bij el kaar gebracht, waardoor de vei-houdingen beter worden. Voorwaarden In principe kan iedei-een voor de koopwoningen in aanmei- king komen. Toch wordt in oveiieg met de gemeente Goes een aantal vooi-waai'den ge steld. Die hebben betrekking op het inkomen en de huidige woonplaats van de kopers. Zo hangt het bedrag renteloze le ning af van het bruto inkomen. Bovendien hebben personen die nu woonachtig zijn in Wil helminadorp voorrang op per- sonen van buitenaf. Vex-meule: „Inwoners van het dorp met een laag inkomen die altijd een huurwoning hebben gehad, krijgen eveneens voorrang en de kans om een eigen woning te kopen. Maar mensen die weer tex-ug willen naar hun doip moeten wij deze kans ook geven," zegt Franken. Naar verwachting kan het complex medio volgend jaar worden opgeleverd. AMPERLAND - Sint Nico las en zijn Zwarte Pieten ma in op zaterdag 21 november tin opwachting in Kamper- nd. jond 14.00 uur zet de Sint voet ian wal in de landbouwhaven. laarna maakt hij een rondrit lor het doip, waarna kinderen im. kunnen begroeten in het De isembroothuis; om 15.00 uur izoekt Sinterklaas tenslotte :n kindertheater in de basis- :hool Prins Willem Alexander. WILHELMINADORP ferkoopmiddag - De Hervorm- |e vrouwengroep in Wilhelmi nadorp houdt morgen, woens dag, een verkoopmiddag in het jVilhelminahuis. Onder meer aandwerken, babbelaars, kaax- ien en cake zijn die middag te doop. De vei'koop duurt van twee uur tot half vijf. BORSSELE Oliebollen - Vrijwilligers van Sportvereniging Borssele bak ken en verkopen morgen, woensdag, oliebollen in de plaatselijke brandweerkazer ne. De verkoop begint om negen m 's ochtends. door Betty Blikman-Ruiterkamp Zierikzee is een echte monumenten- stad. De gemeente Schouwen-Dui- veland is dan ook de achtste op de ranglijst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Behalve de geregi streerde panden zijn er ook gebouwen die niet mooi of oud zijn, maar wel merkwaardig. Zoals bijvoorbeeld het pand Kleine Zelkeweg 2, het hoge huis dat daar wat eenzaam staat, dichtbij busstation Sas. Onlangs werd voor dit huis een sloopvergunning aange vraagd. De hoogste tijd voor een terug blik. Het pand dat ons onderwei-p is, is ge bouwd in 1929 aan de oostzijde van de stad, waar al sinds eeuwen industriële activiteiten plaatsvinden. Het staat op het terrein waar de afval van de zoutin- dustrie werd gestort. Men won het zout uit veen, dat vlakbij de dijken afgesto ken werd. Het drogen gebeurde op ho pen en in de zoutketen aan de rand van de stad werd het verder bewerkt. Zout bracht veel geld op. Wat tegenwoordig een te veiwaaxdozen uitgavenpost van een huishouding is, was destijds kost baar. Toen het afgraven van veen verboden werd,'omdat het de dijken ondei'mijn- de, gixxg men over tot het impoi'teren van baaizout uit Frankrijk, Spanje en Portugal, dat hier dan verder gezuivex-d werd. De zoutindusti'ie heeft in Zierik zee bestaan tot in het begin van deze eeuw. De naam van de Zoutkeetstraat, een straatje tussen de Julianaweg en de Vissersdijk, herinnert ons nog aan deze vorm van industx-ie. Het. afvalproduct heette zel-as of zelkas. Het wex-d op twee heuvels gestort. Zo ontstonden de Grote en de Kleine Zelkc. Glas Vanwege de gunstige hoogte bouwde men er een molen op. Deze is echter in 1720 afgebrand. In de vorige eeuw heeft men deze heuvels afgegraven. De zel- k-as bleek namelijk een waardevolle gx-ondstof voor de fabricage van glas. De stadskas voer er wel bij In die omgeving stondexx ook een zaag molen en twee meestoven. In de eerste helft van de negentiende eeuw werdeix er aan de Vissersdijk twee scheepstim merwerven gesticht. Ongeveer op de plek waarop nu 'het hoge huis' nog staat, lag vroeger 'De Commerciewerf' en later de tuindei-ij van Willem Ten Haaff-Jacobszoon. De grond was steeds eigendom van de gemeente. Verkoop In september 1928 kwam er een koper opdagen. Het was de Bataafsche Petroleummaatschappij, het verkoop kantoor van de koninklijke Shell-pro- ducten, vooidxeen Acetylena, te 's Gra- Het hoge huis nu en het depot in 1956. venhage. Zij kochtten 2000 m2 grond voor drie gulden per metei'. De ovei'ige 1000 meter mocht Ten Haaff weer pach ten voor vijftig gxxlden per jaar. De Ba taafsche Petroleum Maatschappij hieiTia B.P.M. genoemd) wilde hier een vei'koop- en opslagcomplex voor brandstoffen stichten, zoals ze ook el ders in Nedei'land in die tijd deden. J.D. Postma, architect te Deventer vroeg in april 1929 vergunning aan om daar te bouwen: een kantoorgebouw met bovenwoning, autogarage, een plaatijzeren gebouw bevattende op slagruimte. magazijn en een pomphuis. Er zou ook een teiTeinafscheiding van hai-monicagaas geplaatst worden en hij foto PieterHonhoff wildeenkele plaatijzeren resexvoirs ingraven. Dit alles op en in het terrein kadastraal bekend als sectie F 522. In oktober van dat jaar werd er ook nog vergunning aangevraagd om een benzi nepomp te plaatsen. De B.P.M. had behalve een architect ook zijn eigen bouwbedrijf. Het wras de firma W. en C. van den Bosch, aanne- mers te Dordrecht. De bouwkosten van het complex zouden 45.000 gulden be dragen. De vergunning werd veiieend en men realiseei'de alles volgens plan. In het depot was plaats om benzine en gasolie op te slaan in ondergrondse tanks, benzine in vaten en blikken en gasolie, petroleum en smeerolie in va GOES - De Goese bx-andweer is maandagmiddag in actie ge komen om een oliespoor in de Goese binnenstad schoon te ma ken. In de Zusterstraat en op het pax'keex-terrein aan de Koepoort is waarschijnlijk olie uit een carter van een auto ge lekt. Met een blusvoei*tuig en een hulpverleningsvoertuig kwam de brandweer even na één uur om het wegdek schoon te spuiten. Het is al de derde keer in korte tijd dat de Goese brandweer moet uitrukken om het wegdek van vettigheid te ontdoen. De eerste twee keer ging het vermoedeli j k om bakolie of een soort olijfolie. Omstx-eeks twee uur maandag was de brandweer weer in de kazerne. GOES - Op de streekschool voor px-aktische vorming De Wis sel in Goes woi'dt binnenkox-t een scooter in gebruik genomen voor de verkeerseducatie voortgezet onderwijs (Vevo-pro- ject). In het kader van dit project wordt aan de school een bromfietscursus gegeven. Naast de verplichte theox-ie woixlt er tijdens de opleiding ook bi-omf ietsrijles gegeven. Daar is de scooter voor nodig. Enkele bedrijven uit de omgeving hebben bijgedragen aan de aanschaf. ZIERIKZEE - Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zie rikzee is zaterdag bij een KNFM -concoux-s in Heinkenszand in de prijzen gevallen. Het Zierikzeese muziekgezelschap be haalde onder leiding van instructeur Cor Stx-uijk in de tweede divisie met 82,5 punten een eerste prijs. Dat betekende dat zij over het gehele concours genomen slechts twee corpsen voor moesten laten gaan. Kunst en Eer bereidde zich op het concoux-s in Heinkenszand voor door mee te doen aan het Wetland festival in 's Gravenzande. Daar be haalden zij een eerste prijs met 82,6 punten. De prestaties van Kunst en Eer werden beoox-deeld op techniek, muzikale inter- px-etatie en marsvaardigheid. ZAAMSLAG - Afgelopen weekend hebben onbekenden in Zaamslag een stel reservewielen van een trailer gestolen. De eigenaar, een 39-jarige man xxit Tholen. had zijn wagen vrij dagmiddag om dx-ie uur op de Kleine Huissenspoldeivveg ge parkeerd. Bij terugkeer, maandagochtend om zeven uur, bleek dat er tij dens het weekeinde van de trailer twee reservewielen waren weggehaald. De schade van de diefstal is 4000 gulden. GOES - Op twee verschillende plaatsen in Goes is maandag morgen ingebroken in geparkeerd staande auto's. Uit de auto van een 27-jax-ige Goesenaar die stond geparkeex-d aan de Be- chtstede werd een autoradio mee van zevenhonderd gulden gestolen. Autokrakers braken ook een auto op de Rooseveltstede open, maar ontvreemdden niets. MIDDELBURG - Mirxiatuur Walcheren in Middelburg heeft de poorten weer gesloten voor de komende maanden. In 1998 hebben 95.000 mensen het miniatuurpark bezocht; het min der mooie zomerweer pakte juist gunstig uit voor de Middel burgse attractie. Inmiddels zijn alle 120 miniaturen weggehaald en onder dak gebracht; in de winter wordt er vooral groot ondei-houd aan alle schaalmodellen gepleegd. ten. De vijf tanks waren 50 centimeter onder de grond ingegraven. Het terrein lag buitengewoon gunstig, net buiten de stad en dichtbij het water vanwaar de handelsproducten werden aangevoerd. Het vullen van de tanks gebeui'de via ondergrondse leidingen van de loswal naar het depot, waai-bij geen gassen vrij konden komen. Het af tappen gebeurde in tankauto's, in vaten en in blikken. Waarschijnlijk was het daar een drukte van belang, aan de Kleine Zelkeweg. Men kon toen al op drie plaatsen in Zie rikzee benzine kopen, en dat is slechts één minder dan tegenwoordig. In het archief van de gemeente Zierikzee is te zien, dat in datzelfde jaar nog twee an dere benzinemaatschappijen vergun ning aanvroegen voor zo'n dergelijk depot. Een oliegolf ovex-spoelde het ei land! Van dit type bedrijfswoningen zijn er indertijd meer gebouwd, op di verseplaatsen in Nedei'land. De dichts- bijzijnde staat in Goes, vlakbij de brug over het kanaal. Ook in Harlingen en Den Helder is dit soort huis gesigna leerd. Bewoners Het pand was beneden in gebruik als kantoor en boven woonde de depothou der. De eerste heette Anthony Cornelis Pairoux uit Kerkwerve en de tweede was Cornelis Pieter de Boe, afkomstig uit Middelburg. Na deze twee mannen, die met hun vrouw en kinderen het pand hebben bevolkt, is er nog een hele rij bewoners gevolgd. In het jaar 1989 heeft de huidige eigenaar het gekocht. Voordien was het gehele depot ontman teld en de grond gesaneerd. Op dezelfde plaats werd het nieuwe bedrijfsgebouw neergezet, dat niets met brandstof maar wel met vervoer te maken heeft. Het 'hoge huis' bleef staan, maar bin nenkort zal dit restant van industriële vernieuwing uit de eerste helft van deze eeuw te verdwijnen. door Arjan Schuiling DEN HAAG - Over uiterlijk zes weken maakt de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag bekend wie recht heeft om op dinsdag morgen op de markt van Lewe- dorp aardappelen, groente en fxruit te verkopen: R. Hibels uit Oost-Souburg of C. van Oosten uit Kruiningen. Aangezien in Lewedorp één winkel is die de genoemde pro ducten ook verkoopt, de Attent supennarkt, mogen B en W van Borsele slechts één standplaats- vergixrxning verlenen. Vanaf 1978 beschikte Van Oosten over die vergunning maar tussen 1994 en 1996 heeft hij zijn ver gunning niet bijtijds verlengd. Volgens zijn gemachtigde, mevrouw J. Mikes, was dat te wijten aan persoonlijke om standigheden, maar is de ver gunning later met terugwei'ken- de kracht alsnog verleend over de genoemde jaren. Het staat dan ook vast dat Van Oosten de oudste rechten heeft en bovendien beschikt hij over de steun van de plaatselijke on dernemersvereniging. Mikes wapperde maandag tijdens de hoorzitting bij de Raad van Sta te met steunbetuigingen van collega-standhouders die kla gen over een teruglopende om zet sinds Van Oosten niet meer op de dinsdagmarkt in Lewe dorp actief is. Vergunning Van Oosten heeft plaats moeten maken voor RHibels omdat de ze met succes bij de bestuurs- x-echter in Middelburg het be sluit van B en W van Borsele aanvocht om van Oosten met te- mgwerkende kracht alsnog ver gunning te vei'lenen over de ja ren '94 tot en met '96. Volgens de bestuux-srechter was Hibels eer der met zijn aanvx'aag dan Van Oosten en dus had de aanvraag van eerstgenoemde gehono reerd moeten worden. Mikes hield de Raad van State voor dat B en W van Borsele niet ongemotiveei'd de vergunning alsnog met terugwerkende kracht aan haar cliënt hebben verleend. Marktkoopmannen als Hibels en Van Oosten be schikken over standplaatsver gunningen in meerdere dorpen, de dinsdagmarkt in Lewedorp vormt voor van Oosten echter een belangrijker deel van zijn omzet dan voor Hibels, overwo gen B en W bij de vergunning- verlening. Het gemeentebestuur van Bor sele is door de uitspraak van de bestuursrechter in Middelburg plotseling in een positie ge dwongen waarin het de vergun ningverlening aan Hibels moet verdedigen. Begrip De advocaat van Hibels, C. de Wit, verklaarde begrip te heb ben voor de moeilijke positie van B en W van Borsele. Van Oosten heeft lang op de dins dagmarkt in Lewedoxp gestaan en het zijn vooral „humane oveiwegingen geweest die het gemeentebestuur ex-toe hebben gebracht de vergunning met te- ï-ugwerkende kracht aan Van Oosten te vex-lenen." Juridisch kan het er echter niet mee dooi-, vindt de Wit. Op het moment dat van Oosten zijn vergunning niet had verlengd deed zijn cliënt immers een aan vraag en de bestuursrechter in Middelburg stelt vast dat die aanvraag ten onrechte niet is gehonoreerd. Hibels verzocht de Raad van State die uitspraak in stand te laten. Zoals gezegd zal de uitspraak van de Raad van State in deze kwestie nog wel zo'n zes weken op zich laten wachten. DOMBURG - De eerste paal van het nieuwe gemeentehuis van de gemeente Veere wordt vrijdag 20 november de grond in gesla gen. Het ruim zeventien miljoen kos tende bouwwex-k komt aan de Roosjesweg in Domburg. Het is de bedoeling dat het moderne gemeentehuis voor de eeuwwis seling in gebruik wordt geno men. Het raadhuis zal een voorbeeld- functie innemen wanneer het gaat om enei-giebesparïng. Door het inbouwen van allerlei maat regelen kan er straks heel zuinig worden omgesprongen met het gebruik van gas, water en elek- tiiciteit. De meest in het oog springende maatregel is de wijze waarop de koeling en verwarming van het gebouw gaat plaatsvinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23