^an Nistelrooij klaar voor debuut FC Den Bosch heeft geen kind aan RBC Clubcard krijgt weer een opdoffer \rank Rijkaard ziet PSV-spits al in de rol van Dennis Bergkamp Grasmat Arena wordt weer vervangen Arbiter Uilenberg: Dani had rode kaart moeten krijgen Geen felicitaties voor Van Hooijdonk Leenhouts middenmoter bij titelstrijd rapidschaak Edgar Davids in wereldelftal Henk Fraser hervat looptraining Sakata alsnog wereldkampioen Wennemars start op 1500 meter Snelle tijden Wotherspoon Frankrijk test in 1999 vijfhonderd renners aajor Marcel van der Kraan leMSTERDAM - Het debuut in et Nederlands elftal lonkt voor Qcjiud van Nistelrooij. Het is de xaTveelste grote stap in de blik- üncarrière van de 22-jarige SV-spits, die gisteravond in de rena zijn eerste schreden zette midden van andere Oranje- ternationals. ij! jndscoach Frank Rijkaard chet de Brabantse aanvaller als ideale man om Dennis Berg- imp te vervangen in de vriend- happelijke ontmoeting met de Dsterburen. Van Nistelrooij aakte zich aanvankelijk wei- gillusies om in het stadion van ;halke'04 voor de eerste maal it Oranje-shirt over zijn lange k< jf te kunnen trekken, maar het Dt haken van Bergkamp zette de ei )ur afgelopen weekeinde wa ge inwijd voor hem open. p de vraag welke rol Rijkaard mr de topscorer van Neder- nd ziet weggelegd, antwoord- de bondscoach gisteravond ^el direct: „Ruud kan zowel op Sb positie van Patrick Kluiver! sop die van Dennis Bergkamp telen. Hij kan als diepe spits AMSTERDAM - De Am sterdam Arena krijgt deze week alweer een nieuwe grasmat. De vervanging van het mj voetbalveld, waarop het Nederlands elftal gisteren trainde, gebeurt na ernsti ge klachten van trainers en spelers van Ajax. Over tien dagen is de be langrijke Champions Leaguewedstrijd tegen Croatia Zagreb. Bij winst kan Ajax een plaats in de kwaxtfinale afdwingen. De nieuwe grasmat is de achtste in het korte be staan van het nieuwe sta dion in Amsterdam. De kosten van het nieuwe veld bedragen drie ton. ANP opereren, maar kan zich ook heel goed laten terugzakken. Daarom denk ik bij Oranje vooral aan de 'Bergkamp-rol' voor Ruud." Passie Rijkaard was zondagavond in de Arena aanwezig bij Ajax- PSV om zijn internationals te beoordelen. De vorm die de kan didaten daarin toonden was voor hem bepalend bij het ma ken van zijn opstelling, die hij vanavond officieel bekend maakt. Het optreden van Van Nistelrooij, die een hand had in beide PSV-goals, viel daarbij al lesbehalve tegen. Duitsland- Nederland is op papier een vriendschappelijke krachtme ting, maar zal in de praktijk een prestige-duel vol vuur zijn. Rijkaard: „Ajax-PSV was dat ook. Het was een duel tussen twee topclubs met alles erop en eraan. Ik zag vooral veel pas sie." Van Nistelrooij, PSV'S aankoop van vijftien miljoen gulden, maakte zich op de dag dat het Oranje-gezelschap zich verza melde nog niet al te druk om zij n op handen zijnde debuut. Maar hij zegt er wel klaar voor te zijn. Het grote werk gaat hem met de dag beter af en in de topper van zondag ontdekte hij voor het eerst over hoeveel kracht hij mede dank zij de vlotte aanpas singbij PSV inmiddels beschikt. „Ik ben aan een enorme serie zware wedstrijden bezig," zegt de nieuwkomer aan het Oranje front. Ik speel de laatste maan den twee tot drie keer per week, maar mijn lichaam is 'top'. Op het zware veld van de Arena, met tien man knokkend tegen Ajax, voelde ik dat ik de negen tig minuten moeiteloos vol maakte. Ik had in de laatste mi nuten nog kracht genoeg om acties te maken. Een dag later voel ik dat mijn lichaam al hele maal is hersteld en dat is een te ken dat ik steeds sterker wordt Bergkamp Iedere profvoetballer moet dro men van zijn debuut. Van Ni stelrooij is echter een nuchter mens, voor wie het Nederlands elftal heel andere dromen zou realiseren. ,,Ik keek ontzettend uit naar de ontmoeting met Dennis Bergkamp. Een jaar ge leden ging ik nog met een kaart door Henk Hoijtink ZEIST - Jaap Uilenberg had gisteren, daags na Ajax-PSV (2-2), geen prettig gevoel, er kende hij ruiterlijk. „Na tuurlijk had Dani de rode kaart moeten hebben", zei de arbiter, die de Ajacied in de slotfase bestrafte met een ge le kaart na diens trap tegen het hoofd van Patrick Lode- wijks. De tweede doelman van PSV hield er een hersen schudding en een forse hoofdwoud aan over. Uilen berg pleit er na deze botsing (opnieuw) voor dat scheids rechters in 'cruciale geval len' tijdens de wedstrijd tv- beelden mogen bekijken. Door de lichte sanctie van Uilenberg kan Dani niet worden geschorst. De Portu gees kan niet worden aange pakt door de onafhankelijke aanklager van de voetbal bond. De aanklager, die vorig seizoen zijn intrede deed in het betaald voetbal, mag spe lers volgens de reglementen alleen in het beklaagden bankje zetten voor ovex-tre- dingen die door de scheids rechter niet zijn bestraft. Zo werden recentelijk de Feye- noorder Van Gastel en de Twente-speler Van Halst (wiens beroep nog loopt) op last van de aanklager schor singen opgelegd. Uilenberg heeft begrip voor het gevoel van rechtsonge lijkheid dat door de beelden van Dani's charge is opgeroe pen. Maar de Twentenaar, één van de drie arbiters op de Nederlandse elitelijst, wijst op de beperkingen van de scheidsrechter. „Ik zag het duel van achteren. In die po sitie zag ik Dani onbesuisd inkomen in een poging de bal nog te halen. Daarom gaf ik geel. Maar nu ik de beelden heb gezien, weet ik dat Lode- wijks de bal al lang in z'n bezit had. Het is mij te mak kelijk te zeggen dat de grens rechter het had moeten zien. Hij staat aan de zijkant echt niet in een ideale positie." Cruciale gevallen Uilenberg refereert aan de strijd die hij voert met onder anderen John Blankenstein, hoofd scheidsrechtex-szaken van de KNVB in Zeist. „Wij pleiten er al enkele j aren voor dat de scheidsrechter in cru ciale gevallen de wedstrijd één of twee minuten moet kunnen stilleggen om tv- beelden te raadplegen. Neem dit geval: Lodewijks heeft ongeveer vijf minuten op de grond gelegen. Er was echt alle gelegenheid voor een af gewogen oordeel op basis van de beelden geweest. De wereldvoetbalbond FIFA wil er niet aan, maar volgens Uilenberg zullen de tv-beel- den als hulpmiddel onver mijdelijk blijken. „Nu de be langen zo groot zijn, is het ondoenlijk om van twee mensenogen een optimale re gistratie te verwachten. Neem in de laatste weken al leen al de discussie wel of geen doelpunt bij PSV-Kai- serslautern en de rode kaart voor Lodewijks bij Kaisers- lautern-PSV. Dat waren toch bepalende situaties." „Opvallend was bij het geval van Dani en Lodewijks het commentaar bij Studio Sport. Na de beelden van de hoofdcamera werd er slechts van een overtreding van Da ni gesproken. Pas door de beelden van de camera aan de zijkant werd de ernst er van duidelijk. Dat stei'kt mij in mijn zienswijze. De moge lijke discussie over wat wel of niét cx-uciaal is om tei'ug te zien, is volgens mij in te dam men. Ik ben ervan overtuigd dat daarvoor exiteria zijn aan te leggen." John Blankenstein hield zich gisteren op de vlakte.Het is altijd mogelijk dat er een dis cussie wordt opgestai-t over wijzigingen in ons tucht recht." PSV overweegt geen verdere stappexx. Lodewijks blijft nog voor on bepaalde tijd ter obseivatie in het St. Annaziekenhuis van Geldrop. PSV's clubarts Rein van den Hoogenband, die Lodewijks de laatste mi nuten van het duel bij Ajax met een bebloed hoofd liet voltooien, wimpelde gisteren ki-itiek op zijn handelwijze af. „Er is altijd sprake van een risico, maar dat is mijn zaak. Ik weet wat ik doe. Ik heb geen zin in polemieken. Ik had duidelijke afspraken gemaakt met Uilenberg. Als er nog iets was gebeui'd, had den wij onmiddellijk kunnen ingrijpen." GPD Debutanten Ruud van Nistelrooij en Dries Boussatta (midden) luisteren naar de aanwijzingen van bondscoach Frank Rijkaard. foto Phil Nijhuis/GPD je, da t ik van Foppe de Haan had gekregen, naar Amsterdam om speciaal een hele wedstrijd op zijn spel te letten. Foppe vond dat ik daar wel iets van kon le ren en hij had volkomen gelijk. Zoals Dennis vrijloopt, zijn mo menten kiest om acties te maken en zoals hij x-uimte creëeit, kan geen andere spits dat. Met hem samen ti'ainen zou ik nog mooier vinden. Daarom baalde ik dat hij heeft moeten afhaken. Ik had hem er liever bij gehad, zelfs al zou dat mijn kansen op een de buut verkleinen." Dat Frank Rijkaai'd hem ge schikt acht om de rol van Berg kamp over te nemen, begrijpt hij goed. „Van origine ben ik een aanvallende middenvelder en achter de spits heb ik dit seizoen mijn beste wedstrijden gespeeld voor PSV. In de jeugd.was ik al met die rol bezig. Chris Dekker vond dat ik bij Den Bosch ook perfect als diepe spits kon ope- rei-en en Foppe de Haan zei het zelfde. Ach, ik heb het nooit met tegenzin gedaan. Maar mijn hax*t ligt op die andere plek, ook al is dat een moeilijke", zegt Van Nistelrooij Bobby Robson is exvan over tuigd dat de man, die dextien maanden geleden nog het shirt van Den Bosch droeg in de eer ste divisie en sindsdien als een komeet naar ongekende hoog ten is gestegen, gaat uitgroeien tot een briljante speler van het Nederlands elftal. Bij PSV ver snelt de Brit het leerproces door hem steeds meer vei'antwoorde lijkheid te geven. De aanvoex-- dersband sierde de voorbije sei zoenen zelden de arm van een 22-jarige. Van Nistelrooij: „Hij was waan zinnig trots dat ik voor deze in terland was geselecteerd. Hij kwam naar me toe, pakte me beet en zei: 'Roedi. you have do ne it, boy'. Jij alleen hebt dit be- reïkt. Ga er naar toe en geniet ervan.' Weet je, voor die man ga ik als speler door het vuur. Hij straalt zoveel warmte uit en is zo met mi] begaan. Hij begon me hele verhalen te vertellen over zijn eerste interland voor Enge land. Hij had twee keer ge scoord en had ervan genoten. Dat moest ik ook doen. Ik vond dat fantastisch om te horen. Zo'n man die alles heeft meege maakt en mij dit succes gunt." GPD NOTTINGHAM - Hij maakte 2-1 voor Nottingham Forrest, maar zijn ploeggenoten kwamen hem op zichtig niet feliciteren. Pierre van Hooijdonk (witte broek), onlangs na een langdurig conflict terugge keerd bij zijn club, wordt in Nottingham nog steeds met gemengde gevoelens bekeken. Het doelpunt dat Van Hooijdonk gisteren tegen Derby County maakte, was niet voldoende voor de zege. Want Carbonari schoot Derby langszij (2-2). Eerder hadden Dorigo (Derby) en Freedman (Nottingham) gescoord. foto Ian Hodgson/Reuters PARIJS - Koen Leenhouts doet het goed bij het we reldkampioenschap rapidschaken in Parijs. De veertienjarige schaker uit Oostburg staat in de middenmoot en heeft na zeven partijen een score van vier punten. De laatste twee ronden van de mondiale titel strijd, gehouden in Disneyland Parijs, wor den vandaag gespeeld. Leenhouts begon zondag aan het toernooi met twee overwinningen en twee nederlagen. In de derde partij stond de Zeeuws- Vlaamse schaker in ge wonnen positie, maar Leenhouts liet zich uit eindelijk toch nog mat zetten. Van de drie partij en die hij gisteren speelde, wist Koen Leenhouts ex- twee winnend af te slui ten. De partijen die op het WK x-apidschaken worden ge speeld, dui'en elk 25 minu ten. Wereldkampioen Anatoli Karpov is aanwezig bij het kampioenschap om de gespeelde wedstx-ijden te analyseren. van onze sportredactie DEN BOSCH - FC Den Bosch staat drie punten los van de rest in de eei-sle divisie. De ploeg die de koppositie moest delen met Helmond Sport, zegevierde gis teravond ruim over RBC: 4-1. FC Den Bosch kwam op 28 pun ten uit dei-tien wedstrijden, dx-ie meer dan Helmond Spoil uit evenzovele beurten. De Bx-a- bantse dex-by zat gisteren al snel zonder spanning. Binnen veer tig minuten scoorden Vei'hagen, Van Helmond en Stiickex-. Na rust pakten Lurling en Weijers (voor RBC) nog een goal mee. FC Groningen won weer eens, van mededegi*adant FC Vol en- dam 3-2en klom van de achtste naar de vierde plaats. In de slotfase toen Volendam aandrong kx-eeg Atteveld in de 76e minuut de rode kaait, de zo veelste in zijn loopbaan, na twee gele. Bij Volendam kreeg Vukov de i-ode kaai! na het slaan van een tegenstander. De Sex-viër maak te juist zijn i-enti'ee na een lang- drn-ige blessux-e. Voor Gronin gen scoorden Huizingh, Bx-oex-se en Alberda, voor Volendam Boogers en Inia. Voor Inia was het de negende dit seizoen. ADO Den Haag uit de onderste middenmoot boekte een mon sterzege bij het hoger geklas seerde Eindhoven. Edgar van der Roer maakte dx-ie doelpun ten. Vier minuten in het hail van de eerste helft waren beslissend. Tussen de 19e en 22e vielen drie ti-effers en kwam de stand op 0- 4. Bij ADO verzorgden Laguna Burgos. Van der Roer (3), Gx-ün- holz, Boussaboun en Van der Heyden het schuttex-sfeest. Zuurman scoox-de tegen bij 0-5. Periodekampioen Excelsior leed cle vierde competitienedei-- laag, bij Dordrecht'90. De Rot- tei'dammers speelden min of meer onder protest omdat Cairo en Zegers wax-en opgeroepen voor de vx-iendschappelijke jeugdinterland tegen Duits land. Bij ontstentenis van Hoo- gendox-p (naar RKC Waalwijk) was Plug in de 16e minuut matchwinnei-. Sol van Excelsior kreeg kort voor tijd direct x-ood voor het neerhalen van een doox-gebx-oken tegenstander Eerder had hij al de gele gezien. Voor Dordx-echt was het de eer ste zege op eigen veld Emmen stijgt na een trainers wissel nog steeds. Gisteren won de Dx-entse trots bij Telstar met 2-1 door doelpunten van Une- ken en Van Oostrum en kwam met 24 punten derde te staan. Van Esch scoorde tegen. Emmen won intussen vier keer achter elkaar FC Groningen - FC Volendam 3-2 (2-1). 15. Boogers 0-121. Huizingh 1-1, 32. Broerse2-l (strafschop). 51. Alberda 3-1. 82. Inia 3-2. Scheids rechter: Van Dijk. Rode kaart: 76. Atteveld Groningen2x geel). 86. Vukov (Volendam). Gele kaart: Al- ROME - Edgar Davids is als enige Nederlandse voetballer uit genodigd voor de selectie van een wereldelftal dat op 16 de cember in Rome aantreedt tegen Italië, in het kader van het honderdjarig bestaan van de Italiaanse bond. De middenvel dervan Juventus. momenteel geblesseerd, maakt deel uit van een gi-oep van 28 spelers. Onder de genodigden bevinden zich onder meer vijf Bx-azilianen: Ronaldo, Taffax-el, Dunga, Cafu en Robei-to Caxdos. Ook Lothar Matthaus ontving een invita tie. Het wex-eldelftal woi'dt getraind door de Braziliaan Cai-los Albex"to Parreira en de Slowaak Jozef Venglos. AFP ROTTERDAM - Henk Fraser heiwat morgen de looptraining. Een onderzoek in het ziekenhuis Dijkzigt heeft uitgewezen dat de ki-uisband van zijn gekwetste knie weliswaar is inge- scheux-d, alleen heeft de scan niet duidelijk gemaakt hoe ver. Een operatie is niet noodzakelijk. Feyenooi'ds onfortuinlijke 32-jarige verdediger, die vorige week met een ernstig lijkende knieblessure in de wedstx-ijd van het tweede elftal tegen Doi-- drecht'90 moest uitvallen, is alweer met ki-achttraining be gonnen. „Het valt gelukkig allemaal mee", zegt zijn zaak waarnemer Bas van Nooitwijk. Met het vooi-uitzicht dat hij mox-gen weer begint, is Fraser volgens Van Noortwijk weer wat positiever geworden. „We moeten alleen afwachten hoe de blessure zich houdt. Een teimijn waarop hij weer in actie kan komen, is moeilijk te bepalen." GPD MIES - De internationale motorspoxtfederatie (FIM) heeft de Japanner Kazuto Sakata alsnog aangewezen als wex-eldkam- pioen in de 125 cc-klasse. De fedex-atie besloot tijdens een zit ting in Mies (Zwitserland) dat Sakata de dextien behaalde punten van de GP van Austx-alië (4 oktobex-) mocht behouden. De FIM hield een onderzoek naar verkeerd benzinegebruik van de Japanner gedurende de race. Uit een eex-ste test bleek dat de bx-andstof van Sakata een te hoog octaangehalte bevat te, 98,5 px-ocent waar maximaal 90 is toegestaan. De Aprilia- coureur vroeg een tweede onderzoek aan, waarbij de bi-and- stof in orde bleek (waarde 88,7 px-ocent). Door het besluit van de motorspoxtfederatie zag landgenoot Manako de wereldti tel aan zijn neus voorbijgaan. SID RIJSWIJK - Het sectiebestuur langebaanschaatsen heeft Er- ben Wennemax-s aangewezen voor deelname aan de wereldbe- kex-wedstrijden, het komende weekeinde in Heerenveen. Wennemars vei-vangt op de 1500 meter Maxtin Hersman, die zaterdag in Hamar teleurstelde met de 22e plaats. Barbara de Looi; die in Noorwegen ontbrak wegens een rugblessure, maakt zaterdag in Thialf haar rentree, op de vijf kilometei*. De ploegen zijn: Mannen. 1500 meter: Jan Bos. Ids Postma, Rintje Ritsma, Jeroen Straathof, Erben Wennemars. Reserves: Jelmer Beu- lenkamp. Maltin Hersman. 10.000 meter: Bob de Jong. Postma. Rits- ma, Gianni Romme en Carl Verheijen. Reserve: Jochem Uytdehaage. Vrouwen, 1500 meter Renate Groenewold, Tonny de Jong. Annama- ne Thomas, Marianne Timmer en Marieke Wijsman Reserves: Barba ra de Loor, Andrea Nuyt. 5000 meter: Groenewold, De Jong, De Loor, Thomas en Carla Zijlstra. Reserves: Timmer. Wijsman. ANP CALGARY - De Canadese schaatser Jeremy Wothei-spoon heeft tijdens wedstrijden in Calgaiy het wex-eldrecord op de 1000 meter tot op 0,44 benaderd. De sprinter won de afstand in 1.10,04. Het was de beste seizoenstijd. Die px-estatie leverde Wotherspoon ook op de 500 meter, in 35,70. Zijn landgenote Catriona LeMay-Doan won bij de vrouwen beide afstanden. De olympisch kampioene raffelde de 500 meter af in 38,17 en had voor de dubbele afstand 1.16,21 nodig. DPA berda (Groningen), Klein (Volen dam). Aantal toeschouwers: 6950. Eindhoven - ADO Den Haag 1-7 (0- 4). 12. Laguna Burgos 0-1, 18. Van der Roer 0-2, 21. Van der Roer 0-3, 22. Hendrik Grünholz 0-4, 50. Bous saboun 0-5, 70. Zuurman 1-5. 86. Van der Roer 1-6, 90. Van der Heij den 1-7. Scheidsrechter: Van Beek. Gele kaart. Laponder, Van der Borght., Thijssens (Eindhoven), Van Berkutn (ADO). Aantal toeschou wers: 1450. Dordrecht '90 - Excelsior 1-0 (1-0). 16. Plug 1-0. Scheidsrechter: Van Egmond. Rode kaart: 89. Sol (Excel sior) Gele kaart: Monteiro (Dor drecht), Sol, Polak, Rijaard (Excel sior). Aantal toeschouivers: 1100. Telstar-Emmen 1-2 (0-1). 6. Uneken 0-1, 77. Van Oostrum 0-2, 82 Van Es 1-2. Scheidsrechter: Buiting. Gele kaart: De Waard, Mendes, Van den Broek Humprey (Telstar). Aantal toeschouivers: 1091. FC Den Bosch - RBC 4-1 (3-0). 21 Verhagen 1-0. 33. Van Helmond 2-0, 39. Strieker 3-0, 55. Lurling 4-0, 68. Weijers 4-1. Scheidsrechter: Don. Gele kaart: Lammers (RBC). Aantal toeschouwers: 3200. ANP van onze sportredactie ZEIST - De persoonsgebonden clubcard (PCC) heeft gisteren opnieuw een opdoffer gekregen. In een in opdracht van het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) opge steld rapport trekt onderzoeks bureau K+V de conclusie dat de kaart in het betaalde voetbal niet kan worden ingevoerd met ingang van 1 augustus. Het oorspronkelijk overeenge komen plan voorziet in integx-a- le invoering per 1 augustus, na dat het veiligheidssysteem voordien getest was bij vex-schil- lende clubs. Al in de testfase kreeg de clubcard van alle kan ten kritiek: TNO, de Registra tiekamer, clubs en supporters haalden liet systeem onderuit. Onderzoeksbureau K+V con cludeerde dat de kaait nog al tijd het midden houdt tussen seivice- en veiligheidsmiddel. „Het is noodzakelijk te komen tot een heldere keuze ten aan zien van de functie", aldus het rapport. Het bureau constateert dat de kaart in de huidige vorm geen bijdrage kan leveren aan het te rugdringen van vandalisme binnen de stadions. Daarvoor zal de kaart nog aan veel meer vooi-waarden moeten voldoen. Staatssecx-etaris Vliegenthart (VWS) sprak gisterochtend met het KNVB-bestuur betaald voetbal, waai-bij ze het evalua tierapport overhandigde. In de cember, als in de Tweede Kamer een debat over de PCC plaats vindt, moet de KNVB met een reactie en voorstellen tot vei'be- tering komen. Voorlopig blijft VWS uitgaan van het plan om de kaart per 1 augustus in te voeren. Aan de KNVB de taak om uit te zoeken hoe het systeem verbeterd kan worden. Het evaluatierapport van K+V is ondex-deel van de i-appoxtage 'Aanpak voetbal vandalisme', die de ministers Korthals (Justitie), Peper (Bin nenlandse Zaken) en staatsse cx-etaris Vliegenthart binnen kort naar de Kamer sturen. De KNVB is blij met de duide lijkheid die met het rapport van K+V is verschaft- Het bestuur geeft toe dat door tijdgebrek geen zorgvuldige invoering van de PCC is gekomen bij de clubs die dit seizoen een proef doen. Dat zijn Ajax, PSV, NEC, ADO Den Haag, Emmen en Den Bosch. „De proef met de PCC heeft nauwelijks een kans ge kregen." De KNVB zal alle clubs in het betaalde voetbal de integrale versie opstux-en. Vliegenthart heeft in het overleg de KNVB gevraagd te werken aan een al- tei-natief plan dat kan dienen als vex-vanging van de PCC, die voor de KNVB nog steeds als uitste kend service-instrument geldt. „De KNVB wil voor de buiten gewone algemene vergadering van 14 december een nieuw plan voorleggen aan de clubs", aldus een woordvoerder. „Ik denk dat de voetballiefheb ber de grote winnaar is", zei Gaston Sporre, de oud-voorzit ter van FC Zwolle over het rap port van K+V. De fox-mateur van de huidige sectie betaald voetbal heeft de PCC altijd een kostbaar onding gevonden. ANP van onze sportredactie PARIJS - Frankrijk gaat vol gend jaar vijfhonderd wielren ners testen op hun gezondheid. Het besluit is gisteren gevallen als een aanzet tot verscherpte dopingbestrijding. De gezond heidsmetingen gelden zowel be roepsrenners als amateurs. De renners ondergaan aan het begin van het jaar een algemeen medisch ondei-zoek en worden gedurende het seizoen nog vier keer gekeurd in opdracht van het ministerie voor Jeugd en Sport. Alle gegevens worden opgeslagen in het gezondheids dossier van elke coureur. Met de bekendmaking loopt Frankrijk vooi-op in algemene besluitvorming door de wereld- wielrenunie UCI Daniel Baal, de voorzitter van de Franse wie lerbond, verklaarde ook het nieuwe wedstrijdreglement van de Tour de Fx-ance met stricte re gels over doping, ten volle te on dersteunen. De Tour-directie ei gent zich voortaan het recht toe ploegen met een lopend doping- geval de start te ontzeggen. De laatste Ronde van Fx-ankrijk werd ontsierd door een groot dopingschandaal toegespitst op de teams Festina en TVM. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21