kiest voor groei Schiphol Woedende weduwen gaan barricaden op Gratis krant tegen overdaad in consumptie Soapsterren zingen voor slachtoffers Mitch Zeeland zoekt voor duizend asielzoekers tijdelijk onderdak Zeventig tips in zaak vrouw Boonstra 4 WEKEN Sluiskilse bestemming voor 600.000 vliegbewegingen en 80 miljoen reizigers per jaar Netanyahu dreigt weer met blokkade wmatm VOOR 15,00 Winterse bui Wolkenvelden, ook geregeld zon en kans op een paar winterse buien. Maximum temperatuur 7 graden. Weinig wind. 41e jaargang no. 274 nsdag 17 november 1998 'ibsse nummers 1,75 17! -1' van onze redactie binnenland UTRECHT - Geluk is gratis. Konsuminderen is de nieuwe trend. Dat zijn de eerste regels van de Konsuminderkrant. De krant is gisteren in het Utrechtse Hoog Catharijne, het 'winkelhart van Neder land', gepresenteerd en is van af vandaag gratis 111 alle Nederlandse bibliotheken ver krijgbaar. De Konsuminderkrant vormt een pleidooi tegen de westerse consumptiemaatschappij en geeft tips voor het aanleren van milieubewust en solidair ge drag. Er staat ook een column in van minister Herfkens (Ont wikkelingssamenwerking), die zich bij het initiatief aansluit. De krant is een uitgave van Omslag, een comité uit Sint- Michielsgestel dat zich bezig houdt met thema's als milieu, vrede en solidariteit. Omslag is ook verantwoordelijk voor de Niet-Winkeldag, die in de Konsuminderkrant wordt aangekondigd. De in 1992 in Canada ontstane Niet-Winkel dag wordt intussen in 15 lan den gehouden. Nederland doet dit jaar voor de vierde keer mee. In minstens twintig grote en middelgrote plaatsen vinden op zaterdag 28 november ludieke acties plaats onder het winkelend publiek. Op de Dam in Amsterdam komt een grote ruilbeurs waar het publiek overbodige en niet gebruikte cadeautjes onder ling kan ruilen, In Leiden wor den vrijstellingscertificaten uitgedeeld die mensen kunnen gebruiken om aan te geven dat ze met Kerstmis geen cadeau tje hoeven te hebben. ANP Redding olieslachtoffers >an onze redactie binnenland )EN HAAG - Het kabinet leeft gisteravond tijdens bijzondere vergade- ing in het Catshuis beslo- dat de luchthaven schiphol fors mag groei- ;n. /blgens het kabinet zijn 600.000 n iliegbewegingen en tachtig il niljoen passagiers per jaar mo- hkelijk. Voorwaarde is dat de mi- ieugrenzen voor onder meer geluidsoverlast niet worden iroverschreden, zo liet minister Netelenbos (Verkeer) weten. Tweede luchthaven In de nieuwe groeiplannen laat- 0 iet kabinet ruimte voor een weede luchthaven in de Noord- :ee of in Flevoland. „We gaan verder verkennen om te kijken if wat boven de groei op Schiphol if mogelijk is", zei Netelenbos. ii Daarover wordt de komende tt weken overlegd. Op 18 decem ber spreekt het kabinet zich uit over een tweede luchthaven. Dat zal waarschijnlijk geen de finitief besluit worden, maar de iij aanzet voor een groot aantal em it derzoeken. Het oude groeibesluit van Schiphol, dat voorzag in maxi maal 44 miljoen passagiers per jaar, is met het nieuwe kabinets besluit van de baan. Onlangs bleek al dat het besluit uit 1995 was gebaseerd op volstrekt ver keerde aannames. De vorige mi nister van Verkeer, Jorritsma, was de architect van die beslis sing. „We willen nu verder groeien om ons aandeel in de in ternationale luchtvaart te be houden", aldus Netelenbos. Volgens de minister betekent TEL AVIV - De Israëlische pre mier Netanyahu heeft opnieuw gedreigd dat hij het Wye-ak- koord niet zal uitvoeren. Dit maal eist hij dat de Palestijnse president Arafat de verklaring terugneemt dat hij in mei vol gend jaar desnoods gewapen derhand een staat zal uitroepen met Jeruzalem als hoofdstad. „Ik ben niet van plan onder deze voorwaarden ook maar één te rugtrekking te laten uitvoeren", zei Netanyahu gisteren in de Knesset. Hij wil de kwestie mor gen aan de orde stellen in het ka binet. De ministers hebben be dongen dat ze in iedere fase van het Wye-akkoord het recht heb ben de verdere uitvoering te blokkeren. De Knesset zal waarschijnlijk vandaag over Wye stemmen. Er wordt een gro te meerderheid venvacht omdat de linkse oppositie heeft beslo ten de regering te steunen. De eerste terugtrekking, van twee procent van de Westoever, moet deze week zijn beslag krijgen. De gewraakte uitspraken van Arafat zijn onderdeel van een felle woordenstrijd tussen Pa lestij nen en Israëliërs. De Israë lische minister van Buitenland se Zaken, Sharon, deed het afgelopen weekeinde een be roep op Israëlische kolonisten 1 op de bezette Westelijke Jor- I daanoever om snel zoveel moge lijk heuvels in bezit te nemen voor de terugtrekking begint. „Wat we nu pakken, is van ons, wat we niet pakken, krijgen zij inhanden"zei hijIn een reactie spraken de Palestijnen van 'een oorlogsverklaring'. GPD Levenslang voor nazi's Priebke en Hass bevestigd ROME - Het Hof van Cassatie in Rome heeft de levenslange ge vangenisstraffen voor de voor malige SS-officieren Erich Priebke en Karl Hass bevestigd. Het hoger beroep is gisteren af gewezen. Daarmee komt er een eind aan jarenlang juridisch touwtrekken. De straf is nu de finitief. Priebke en Hass waren in maart van dit jaar veroor- deeld voor hun aandeel in het bloedbad in 1944 in de Ardea- tijnse groeven bij Rome. Daar zijn 335 Italiaanse gijzelaai-s, onder wie 75 joden, geëxecu teerd na een aanslag op Duitse militairen. AFP/DPA/ANP HILVERSIM - Acteurs van de drie Nederlandse soaps (GTST, Goudkust en Onderweg naar morgen) en vj's van TMF hebben een be nefietplaat opgenomen ten bate van de slchtoffers van de orkaan Mitch. Dit alles onder de titel 'hoop doet leven'. De opbrengst van de plaat dieeind deze week uitkomt gaat naar gironummer 800800. foto BartBarnas/GPD uitbreiding van Schiphol dat het huidige banenstelsel van de luchthaven moet worden her zien. De geplande vijfde baan moet er snel komen en ook een tweede Kaagbaan behoort tot de mogelijkheden, liet Netelen bos weten. Ze venvacht dat de luchtvaartsector zelf ook een forse inspanning levert om groei mogelijk te maken, onder meer door alleen vliegtuigen die rela tief weinig herrie maken toe te laten op Schiphol. Luchtvaartsector Het plan van het kabinet voor Schiphol loopt in de pas met de voorstellen die de luchtvaart sector vorige week zelf presen teerde. Ook daarin werd gespro ken over een plafond van 600.000 vliegbewegingen op Schiphol. De sector pleitte voor de lange termijn voor een lucht haven in zee, waar het kabinet dus nog geen besluit over heeft genomen. Volgend jaar zal Schiphol 400.000 vluchten en tussen de dertig en veertig miljoen passa giers vei-werken. Voor het over leg gisteravond was vrijwel het voltallige kabinet bijeen in Den Haag. ANP Van Rij (38) zal Helgers opvolgen ZEIST - Hel CDA-bestuur heeft gisteravond unaniem de 38-ja- rige Marnix van Rij voorgedra gen als kandidaat-partijvoor zitter. Van Rij, nu gemeenteraadslid in Wassenaar, moet Hans Helgers opvolgen, die zijn functie begin volgend jaar neerlegt. In tegenstelling tot zijn voor ganger gaat Van Rij het voorzit terschap parttime uitoefenen. Zijn benoeming moet nog wor den bekrachtigd door de achter ban van het CDA ANP zie ook pagina 2 Bij vogelopvangcentrum Fugelhelling in Ureterp zijn de eer ste slachtoffers behandeld van de olieramp op de Duitse Wad den. Enkele honderden vogels zijn daar binnengebracht. Ook andere Nederlandse centra, waaronder De Mikke in Middelburg, zijn ingeschakeld bij de reddingsopera- tie. Van Nistelrooij in basis Oranje Ruud van Nistelrooij zal morgen in Gelsenkirchen in het oefenduel met Duitsland vrijwel zeker zijn debuut maken in het Nederlands voetbalelftal. De spits van PSV, achttien maanden geleden nog spelend bij eerstedivisio- nist FC Den Bosch, zal dan de plaats innemen van Dennis Bergkamp. Bondscoach Frank Rijk aard (foto) gisteren:„We vatten de wedstrijd we derom op als een kwalificatie- 01 wedstrijd." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21. door Sylvia Marmelstein AMSTELVEEN - De Sociale Verzekeringsbank (SVB) staat een golf van rechtszaken te wachten, aangespannen door weduwen. Die zijn woedend over de manier waarop de SVB de Algemene Nabestaandenwet (ANW) uitvoert. Weduwen die samenwonen moeten (een deel van) hun uit kering inleveren. Maar velen zeggen onterecht als samenwo nend te zijn bestempeld. Ook zouden controleurs onverwacht huizen binnenvallen en kasten opentrekken om bewijsmateri aal te vinden. De SVB erkent dat er problemen zijn met de uitvoering van de wet. Inmiddels is de eerste rechtszit ting achter de rug, maar de be stuursrechter in Assen heeft nog geen uitspraak gedaan. Vanaf half januari worden verspreid over heel het land zo'n 15 zittin gen gehouden, waaronder in Amsterdam, Leeuwarden, Zwolle, Den Haag, Arnhem en Zutphen. „Daar zal heel wat leed naar boven komen", voor spelt W. Thoen, woordvoerder van de SVB. De wet is twee jaar geleden drastisch veranderd. Vroeger kregen alle weduwen een AWW- uitkering (heet nu ANW-uitke- ring). Ze zouden die tot hun 65- van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Bij het onder zoek naar de zware mishande lingvan de 62-jarige echtgenote van Philips-topman C. Boon stra kwamen gisteravond na een uitzending van het tv-program- ma Opsporing Verzocht zeker zeventig tips binnen. Volgens een woordvoerder van de politie Rotterdam-Rijnmond stond de telefoon roodgloeiend. „Tal van mensen hebben de blauwe BMW van het slachtof fer gezien. De auto is niet alleen in de buurt van Rottei'dam- Maasluis, maar ook in andere ï'egio's gesignaleerd", aldus de zegsman gisteravond. De politie trof de geparkeerde auto van het slachtoffer gistei-en rond het middaguur aan bij het NS-station Maassluis-Cen- trum. De vrouw was vrijdag zwaax-gewond, onderkoeld en geboeid gevonden in Hoek van Holland. Zij ligt in het zieken huis. De toestand van de vrouw is nog zo zorgelijk dat de politie haar nog niet kon ondexwragen. Het in België woonachtige slachtoffer en de Philips-top man leefden al enige tijd ge scheiden van elkaar. Boonstx-a zelf xs nog niet gehooi'd. De politie vermoedt dat het slachtoffer op een nabijgelegen De politie trof de auto van mevrouw Boonstra gisteren aan bij het NS-station Maassluis-Centrum. foto Dick Sluyter/ANP parkeexplaats is achtergelaten en dat zij zelf naar de plaats waar ze werd gevonden, is ge kropen. De vexwondingen, een gebroken aim en een zwaar hoofdletsel, zijn volgens de po litie veimoedelijk elders toege bracht. Volgens justitie wordt nog steeds gedacht aan 'een gex-ichte afrekening'. Het is niet duide lijk of die tegen het slachtoffer persoonlijk was gexicht of tegen familieleden dan wel anderen in haar omgeving. ANP ste kxdjgen. Maar in juli 1996 werd ook een inkomenstoets in gevoerd. Weduwen die samen wonen, worden gekoxd op hun uitkering als hun partner ook inkomsten heeft. De SVB voei't die wet uit en con troleert of weduwen niet stie kem samenwonen. Inmiddels zijn van de 149.993 weduwen van voor 1 juli 1996, in totaal 18.768 mensen als samenwo nend bestempeld. Een deel van hen zegt dat dit onterecht is. „Niemand weet precies hoeveel het er zijn, maar ik schat hon derden", zegt Ali Pieneman, voorzitter van de stichting We duwen in de Kou. Hulp Samenwonen is een ruim begrip bij de SVB. „We kijken eerst of iemand een gezamenlijke huis houding met een ander voei-t, dus of de financiën door elkaar lopen. Daarna onderzoeken we of mensen de zorg voor elkaar dx-agen, dus als de één hulpbe hoevend is en de ander haar helpt. Dat zijn redenen om de uitkering te korten of te stop pen", zegt Thoen. Weduwen klagen ook over de 'beestachtige manier' waarop de controleux-s hen behandelen. „Ze komen onvex-wacht binnen vallen, stellen zich niet voor en willen de slaapkamer zien", al dus een weduwe uit Bilthoven. Pieneman; „Soms onderzoeken ze zelfs of er foto's van andere mannen in huis slingeren." Thoen geeft ronduit toe dat ex- problemen zijn. „De wet is heel moeilijk uit te voeren. Iedex-e si tuatie is uniek." Toch heeft de SVB een standaard 'checklist'. Daaxop wordt onder andere de vraag gesteld of weduwen sa men boodschappen doen of kerstkaax-ten versturen. De SVB gaat ervan uit dat de wet bijge schaafd wordt. GPD door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland gaat op zoek naar huis vesting voor ongeveer duizend vluchtelingen die nog in de asielprocedure zitten. Geschikte x-uimte moet nog voor het eind van het jaar in de ge meenten Middelburg, Goes, Vlissingen, Terneuzen, Tholen, Oostburg, Hulst en Ziex-ikzee worden gevonden. De acht betrokken gemeenten krijgen volgende week een bxief van het dagelijks pi-ovinciebe- stuur waarin om hun medewer- king wordt gevraagd. Grotere locaties Gedeputeex-de J. G. van Zwieten (WD, volkshuisvesting) zegt in een toelichting dat de provincie op zoek is naar een aantal grote re locaties, „Door de asielzoe kers niet te verdelen over een ge meente maar op een centraal punt onder te brengen voorkom je veel problemen. Van Zwieten roept de gemeen ten op om leegstaande gebou wen voor een bepaalde tijd be schikbaar te stellen Daarnaast pleit hij voor het tijdelijk benut ten van braakliggende te'rrei- nen met een woonbestemming. Drie weken na het versturen van de bi'ief inventariseren px-ovin- cie-ambtenaremhet aanbod van de gemeenten. De gedeputeerde is optimistisch over de bereid willigheid van de gemeenten. „Het is natuurlijk niet onaan trekkelijk om een gebouw dat toch nog een aantal jaren leeg staat aan het Cenli-aal Orgaan Asielzoekei-s te verhuren." Helpen De Nedei-landse pi-ovincies, verenigd in het Interprovinciaal Ovex-leg, hebben het kabinet eind voi-ige week toegezegd ac tief te helpen met de opvang van vluchtelingen zonder status. De opvang, nu nog een zaak tussen het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en woning- bouwcox-poraties, verloopt moeizaam. In een aantal plaatsen in Neder land zijn tijdelijk tentenkam pen ingericïit om de huisves tingsproblemen het hoofd te bieden. Het kabinet en het COA willen deze kampen, mede met het oog op de winter, zo snel mo gelijk weer afbreken. Over het aantal asielzoekers dat Zeeland moet onderbx-engen be staat momenteel nog geen abso lute zekerheid. De verdeling van de vluchtelingen over de ver schillende delen van het land is een zaak van het COA Vooruit lopend op cijfers van opvangor- gaan houdt gedeputeei'de Van Zwieten x-ekening met een toe stroom van ongeveer duizend vluchtelingen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ikde krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving h 93,50 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1