Diepere Schelde niet uitgesloten PZC Twijfels werkgevers over haalbaarheid plannen Euregio Nedim keert terug naar Sarajevo CDA legt schuld van Roza-debacle bij oud-gedeputeerde Groen Manifest van natuurorganisaties stelt politiek teleur zeeland 17 Staatssecretaris wil wel eerst grondig onderzoek veiligheid en gevolgen milieu SP in verzet tegen aanleg spoor Vlissingen wil start viering 5 mei Beste zwemmend redder junioren Valse briefjes van 250 gulden Gemeenten slordig met beloften Controle Goes op verlichting (brom)fietsers wp' Informatie voor jongeren over fibromyalgie dinsdag 17 november 1998 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Nederland wijst een verdere verdieping van de Westerschelde voor het scheep vaartverkeer op Antwerpen niet bij voorbaat af. De gevolgen voor het milieu en de veiligheid tegen overstromingen moeten wel eerst grondig worden on derzocht, antwoordt staatsse cretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat op ka mervragen van RPF en SGP. De Antwerpse havenschepen L. Delwaide bepleitte onlangs een spoedige volgende verdieping van de Westerschelde. Hij wil Antwerpen klaarstomen voor de eenentwintigste eeuw. Ge alarmeerd door zijn uitlatingen stelden RPF en SGP in de Twee de Kamer een aantal vragen. Uit de antwoorden van staatssecre taris De Vries blijkt dat Delwai de zeker niet voor zijn beurt heeft gesproken. In de zomermaanden heeft de Belgische premier J. L.Dehaene al over dit onderwerp gecorres pondeerd met zijn Nederlandse collega W. Kok. België heeft vol gens hem op basis van interna tionale verdragen het recht de Westerschelde te verdiepen, als de economische ontwikkelin gen dit vragen. Onder één voor waarde: ook milieuaspecten moeten worden meegewogen. Kok stelde zich in zijn reactie op Dehaenes brief formeel op, een houding die staatssecretaris De Vries overneemt. Hun mening komt erop neer dat Nederland en België eerst de aangekondig de lange-termijnvisie op de Westerschelde moeten afma ken. In die visie wordt alles mee genomen wat van betekenis is voor de toekomst van de rivier. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat verwacht dat de lan ge-termijnvisie over drie jaar, in 2001, gereed is. Pas dan kunnen volgens De Vries nieuwe beleidsafspraken worden ge maakt. Voor een volgende ver dieping is dan ook nog een mi lieueffect-rapport (mer) nodig. De Vries wijst een nieuwe in greep in de Westerschelde dus niet bij voorbaat af, ook al is de Westerschelde (grotendeels) een beschermd natuurgebied. Zij wil de belangen van de scheep vaart afwegen tegen die van het milieu en de veiligheid. Jongste generatie De lopende verdieping gaat tot 38 voet (11,6 meter), waardoor alle schepen bij de laagste wa terstand de Antwerpse haven kunnen bereiken. Antwerpen wil daar nog zestig centimeter vanaf hebben, zodat de jongste generatie containerschepen altijd kan doorvaren. Zestig centimeter dieper baggeren be tekent miljoenen tonnen bag- gerzand extra per jaar. Het standpunt van staatssecre taris De Vries komt overeen met het oordeel van Provinciale Sta ten, die zich afgelopen vrijdag tegen een volgende verdieping uitspraken, zolang de gevolgen nog niet duidelijk zijn. Staatssecretaris De Vries wil bij een eventuele verdere verdieping van de Westerschelde de belangen van de scheepvaart afwegen tegen die van het milieu en de veiligheid. archieffoto Lex de Meester door Wout Bareman BRUGGE - De drie samenwer kende provincies in de Euregio Scheldemond hebben de zaken op papier goed voor elkaar. Maar worden al die goede voor nemens in de praktijk ook wer kelijk verwezenlijkt? Secretaris A AD. Saman van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging plaatste daar maandag middag voorzichtig enige vraagtekens bij. „Op infra structureel gebied heeft Vlaan deren al erg veel gedaan. De as Antwerpen-Zeebrugge krijgt momenteel erg veel aandacht. Die as is ook van groot belang voor de ontsluiting van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Iedereen stelt dat vast. Maar gaat het verder dan die vaststel ling alleen?" Saman reageerde maandag, tij dens een vergadering van de Scheldemondraad in Brugge, op de economische paragraaf van het herziene 'Gemeen schappelijke Ontwikkelings concept voor de Euregio Schel demond'. Daarin worden plus- en minpunten van de drie sa menwerkende provincies Oost en West-Vlaanderen en Zeeland op een rij gezet en wordt boven dien een aantal beleidsvoorne mens geformuleerd. Saman: „Er zijn heel veel goede dingen op papier gezet. Maar wat komt er in de praktijk van terecht? De Westerscheldetunnel zal z'n in vloed hebben op het noord- zuid verkeer in onze regio's. Worden de plannen daar grens overschrijdend op afgestemd?" Onconventioneel Saman, die pleitte voor een on conventioneel denken van de overheden en intensiever over leg tussen de Scheldemondha- vens kreeg bijval van commis saris der koningin W. T. van Gel der. Die vroeg zich af of het 'con- currentie-denken', dat is inges leten in de handelwijze van de overheid, nog wel van deze tijd is. „Zeker als je ziet dat het be drijfsleven dat allang heeft af gezworen." De Scheldemondraad kwam maandag tot de conclusie dat er, meer nog dan tot nu toe, ge structureerd overleg moet plaatsvinden tussen de zeeha vens. Schepen J. Van de Bilcke van Brugge vond dat het Rijn- Schelde-Delta-overleg daar voor een prima platform zou zijn. De raad bepleitte ook een goede ontsluiting van de Wes terscheldetunnel. De suggestie van gedeputeerde L. Coppoolse om te studeren op de ingebruik name van grensoverschrijdende bedrijventerreinen ('Vlaande ren heeft daar gebrek aan, wij hebben nog voldoende plek') wordt waarschijnlijk doorge sluisd naar de Benelux. Er wordt werk gemaakt van een 'toekomststrategie' om de stag nerende groei in de toeristische sector om te buigen. En er zal meer aandacht worden besteed aan uitwisseling op het gebied van vorming en scholing. BZW- secretaris Saman zat daar erg mee in z'n maag. Zeeland zou optimaal dienen ,te profiteren van de universitaire en andere hogere opleiding in het Vlaam se, meende hij. Visserijsector In het Economisch Ontwikke lingsconcept wordt vastgesteld dat de visserijsector in West- Vlaanderen en Zeeland voor een deel met dezelfde problemen te kampen heeft. Ook op dat vlak moet een gezamenlijke strategie worden uitgestippeld. Van Gel der opperde in dat verband een studie naar mogelijke samen werking van de Zeeuwse en Vlaamse visafslagen. BERGEN OP ZOOM - De afdeling Bergen op Zoom van de So cialistische Partij verzet zich tegen verbetering van de aan sluiting van het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost op de spoorlijn Vlissingen-Roosendaal en tegen de aanleg van de goederenspoorlijn Roosendaal-Antwerpen. Volgens de SP zijn beide projecten alleen maar bedoeld om op een kunstma tige manier het goederentransport per spoor te stimuleren en daarmee de aanleg van de Betuwelijn te rechtvaardigen. Met het oog hierop heeft de SP besloten in de omgeving van de spoorlijn en de A58 5000 informatiekranten over de Betuwe lijn te verspreiden. VLISSINGEN - De start van de nationale viering van Bevrij dingsdag op 5 mei in 2000 vindt mogelijk in Vlissingen plaats. De comités Bevrijdingsfestival Zeeland, Festival Cultureel Gekleurd en Zee van Vrijheid hebben de provincie Zeeland gevraagd om Vlissingen bij het Nationaal Comité 4 en 5 mei aan te melden als startplaats van de nationale viering van Be vrijdingsdag in dat jaar. De provincie heeft dat toegezegd, zegt Klaas Overdam van de Raad van Kunst en Cultuur in Vlissingen, die het bevrijdingsfestival organiseert. De cere monie van de opening van Bevrijdingsdag is altijd recht streeks op radio en televisie te volgen. De start van de viering van de bevrijding van Nederland in 1945 was dit jaar in Zwol le. Volgend jaar is de beurt aan Assen. VLISSINGEN - Sander van de Berg van de Vlissingse Dr. A Stavermanbrigade is zondag Nederlands Kampioen Zwem mend Redden bij de junioren geworden. De tweede plaats op het kampioenschap in Papendal was voor Robin van Velzen. Na de zwemonderdelen was Geert Meesen de te kloppen man. Hij stond ruim aan kop in het totaalklassement. Bij de junio ren meisjes won Sandra Lemmerman uit Vlissingen de eerste plaatst. Haar teamgenote Carlien Schrijvershof behaalde de derde plaats. Geert Meesen en Conzuela Navest. die op het kampioenschap een vierde plaats in het eindklassement be haalde, zijn geselecteerd voor het Nationale Team. Daarvoor zullen zij volgende week in het Duitse Warendort meedoen aan de internationale wedstrijden. GOES - Een 66-jarige man uit Antwerpen is zaterdag in het centrum van Goes aangehouden, nadat hij met vals geld aan kopen deed. Hij rekende een overhemd in een winkel af met een vals biljet van tweehonderdenvijftig gulden. Hetzelfde kunstje voerde hij bij vier verschillende kooplieden op de markt op. In alle gevallen kreeg hij echt geld terug. De man is overgebracht naar het Huis van Bewaring in Scheveningen. Het ingestelde onderzoek naar de activiteiten van de Belg strekt zich tot buiten Zeeland uit. MIDDELBURG - Slechts negen van de zeventien Zeeuwse gemeenten zijn de toegezegde subsidies van een paar cent per inwoner aan de stichting Vereniging tegen Seksuele Kinder mishandeling Binnen Het Gezin (VSK) nagekomen. Dat zei gedeputeerde L. Coppoolse maandag in de Statencommissie Welzijn. Het VSK maakt deel uit van het Bureau Slachtofferhulp na dat de provincie in 1996 de stichting een laatste 'overlevings subsidie' van bijna twintigduizend gulden gaf. Coppoolse zei dat hij tot zij n treurnis moest meedelen dat cle inlossing van de toezeggingen van de gemeenten heel traag verloopt. Het VSK helpt slachtoffers van seksueel geweld binnen het gezin. doorRoelf Reinders MIDDELBURG - De CDA-Sta- tenfractie legt de schuld van de schadevergoeding die de pro vincie aan accountantsbureau Roza moet betalen bij oud-ge- deputeerde A Dijkwel (D66). ,Dijkwel is de duurste provin ciebestuurdervan Zeeland", al dus CD A-woordvoerder A San- naandag in een vergadering van de Statencommissie Wel zijn. Bedankt Dijkwel", zei Sandee over de gedeputeerde die heeft geprobeerd aan te tonen dat Ro- medeverantwoordelijk is voor het gerommel bij Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten Zeeland. De Raad van Tucht van het Nederlands Instituut voor Registeraccoun tants (Nivra) oordeelde dat Ro za niets verkeerds had gedaan. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven kwam tot dezelf de conclusie nadat de provincie beroep had aangetekend. Het accountantsbureau eiste aan vankelijk 2,4 miljoen gulden schadevergoeding voor het be smeuren van zijn reputatie. Na onderhandelingen is daar een miljoen vanaf gegaan. Het Openbaar Ministerie had eerder al besloten niet tot vervolging van bestuursleden van de stich ting over te gaan. Volgens Dijkwels partijgenoot P. van Veen-de Rechter was ook GOES - De politie heeft maan dagavond opnieuw een groot scheepse controle op fietsver lichtinggehouden. Tussen 19.00 en 21.30 uur werden 41 fietsers en bromfietsers bekeurd wegens het rijden zonder goede verlich ting. Bij de eerste controle, vrij dagavond, gingen al 37 mensen op de bon. Twee hardleerse Goesenaren werden maandag twee keer be trapt. Nadat zij een bekeuring hadden gekregen en waren gaan lopen, dachten zij weer te kun nen gaan fietsen toen ze uit het zicht van de agenten waren. De twee hadden er niet op gerekend dat er op meerdere locaties werd gecontroleerd. De controles worden gehouden In het kader van een landelijke actie Sandees CDA verantwoordelijk voor het echec van de provincie. „Dat is natrappen", beet zij Sandee toe. „Het CDA heeft toen zelf ingestemd met het on derzoek naar Roza." Volgens Sandee gaat het provinciebe stuur heel diep door het stof. Hij maakte zich boos over opmer kingen van Dijkwels opvolger, G. de Kok, vorige week dat de schadevergoeding een relatief klein bedrag was. „Dat zijn we kwijt", aldus Sandee. „Dat had beter aan de bejaardenzorg kunnen worden besteed." Vol gens hem had De Kok eerder in onderhandeling met Roza kun nen gaan. Sandee weigerde zijn woorden over de oud-gedepu teerde terug te nemen maar ging akkoord met het compromis van 1,4 gulden van De Kok. Ontslagen De Statenfracties mopperden over de gevolgen van de Rust- huizenaffaire maar zagen in dat er weinig anders opzat dan die 1,4 miljoen te betalen. „Als dit in het bedrijfsleven was ge beurd, waren er gelij k ontslagen gevallen", zei M. Stoffels (Partij Stoffels). „Het is wanbeleid dat hier is gevoerd." Wie A zegt moet ook B zeggen, aldus L. van Doorn van het AOV. Hij zag zich gesteund door de PvdA Niet leuk, betalen, maar het is niet anders. Van Veen (D66) probeerde het nog. Wat als de Staten niet ak koord gaan met het compromis? Dan gaat Roza verder stappen ondernemen, antwoordde De Kok, en kan het alleen nog maar meer geld kosten. F. van Kollem van GroenLinks eiste volledige openheid van zaken van Gede puteerde Staten. „Was het zo dat de provincie gelijk had maar het niet heeft gekregen?", wilde Van Kollem weten. „Waren de adviezen om in beroep te gaan wel van voldoende kwaliteit?" Argumentatie Het SGP was in 1996 als enige partij tegen het beroep tegen de uitspraak van het Nivra-tucht- college. Woordvoerder G. van Heukelom wilde toen al meer inzicht in de argumentatie van het college. Volgens gedepu teerde De Kok is volledige open heid gezien de afspraken met Roza onmogelijk. „We zijn tot een akkoord gekomen. We moe ten het boek sluiten." De Kok toonde zich wel bereid in een be sloten vergadering openheid van zaken te geven. f i?®'1 inh Met de terugkeer van Nedim Kapetanovic komt er ook een einde aan zijn werk voor de Mira Hulpactie. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - De Terneu- zense Bosniër Nedim Kapetanovic keert met echt genote Jadranka terug naar zijn geboortestad Sarajevo. Vanaf vandaag rijdt hij met een autobusje de huisraad heen en weer. Aan het eind van de week pikt hij Jadranka op om Terneuzen voorgoed te ver laten. Zoon Mak (20) volgt zijn ouders in mei als hij zijn havo diploma heeft binnengehaald. Na vijfenhalf jaar komt ook een eind aan Nedims werk voor de vanuit Terneuzen ope rerende Mira Hulpactie. De goederenkonvooien, genoemd naar initiatiefneemster Mira ('vrede' in het Bosnisch) Bego- vic, die met voeding, medicij nen en kleding de ergste nood lenigden onder de door het oorlogsgeweld getroffen Bos- niërs. Voormalig journalist Kapetanovic (61) werd in mei '93 herenigd met zijn echtge note en zoon die in mei '92 ge vlucht waren. Vanwege zijn talenkennis en omdat hij te oud was om in het Bosnische leger te dienen, werd hij naar het westen uitgezonden om daar humanitaire hulp los te 'praten'. Al gauw was er 90 ton aan goederen verzameld die, ondermeer vanwege onwil van de Kroatische autoriteiten, niet in Sarajevo terechtkwa men. Geen soelaas Ook de VN in Genève bood geen soelaas; zij accepteerden slechts geld en geen goederen. Via contacten met vrienden van de joodse organisatie Be- nevolentia Sarajevo, die wel met relatief weinig moeilijk heden over Kroatisch en Bos nisch grondgebied kon reizen, kwamen de goederen alsnog op de plaats van bestemming aan. De helft was, in ruil voor gratis vervoer, voor Benevo- lentia. Kapetanovic: „Onderweg werd er veel gestolen, zodat vaak slechts de helft van alle goederen in Sarajevo aan kwam. Slechts één keer kwam. waarschijnlijk onder druk van de Amerikanen, de volledige lading aan." In totaal is 300 ton goederen richting Sarajevo gestuurd De hulp van de Nederlanders was hierbij hartverwarmend. „Naast de vele giften die we ontvingen mochten we ook al tijd gratis gebruik maken van autobusjes om de goederen op te halen. De steun van mijn eeuwige vrienden Mira en Be- cir Begovic en Trijnie en Hans van Soest was hierbij onont beerlijk." Heimwee naar de bergen rond Sarajevo en de hereniging met familie en vrienden zijn de be langrijkste redenen voor de f a- milie Kapetanovic om terug te keren. Een andere overweging is dat Kapetanovic in het kader van een 50+-regeling voor vluchte lingen die vijf jaar of langer in Nederland verblijven, iedere maand duizend gulden als bij drage ontvangt om in het le vensonderhoud in Bosnië te voorzien. Een regeling waar volgens Kapetanovic weinig ruchtbaarheid aan is gegeven en die voor veel Bosniërs in Nederland uitkomst zou bie den. „Ik keer terug naar mijn roots want als fervent skiër en lief hebber van de bergen heb ik nooit aan dat vlakke Neder land kunnen wennen. Toch zal ik veel mensen missen. Vooral mijn achterbuurman Wallv van Leeuwen en zijn familie, die vanaf de eerste dag dat ik in Nederland aankwam fan tastische vrienden zijn geble ken." door Richard Hoving MIDDELBURG - De Zeeuwse natuurorganisaties moeten het Groen Manifest waarin ze de wensen voor de komende eeuw opsommen, nog maar eens gron dig nakijken. De huidige versie is krachteloos en verre van een hartekreet, aldus de milieu woordvoerders van een aantal politieke partijen in de Staten van Zeeland. Het was gedeputeerde G. de Kok (PvdA natuur en land schap) die maandagavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg de eerste kritische kantte kening bij het Groen Manifest plaatste. Nadat ZMF-mede- werker Th. Kramer de wensen voor de toekomst uiteengezet had, concludeerde De Kok dat het natuurbeleid van de provin cie niet ter discussie staat. „Al les wat ik heb gehoord ligt in het verlengde van wat er nu al ge beurt." Geen hartekreet In de forumdiscussie die volgde lieten de milieuvertegenwoor digers van het CDA RPF/GPV, Delta Anders/GroenLinks en de PvdA hun teleurstelling over de inhoud van het Groen Manifest blijken. Volgens D. Eveleens (PvdA) was het duidelijk geen hartekreet. „Ik had graag een krachtiger en bezorgder geluid gehoord." M. Wiersma (Delta Anders/Gi'oenLinks) noemde het manifest'krachteloos'. WD-woordvoerder H. A Pol derman-Martin oordeelde niet over de inhoud van het mani fest. Na enig aandringen van De Kok, die samen met ZMF-me- dewerker Kramer de forumdis cussie leidde, beaamde ze dat het manifest 'zeker geen activis tisch pamflet' was. Investeren Uitgangspunt van het Groen Manifest is dat Zeeland de ko mende eeuw fors moet investe ren om de belangrijke natuur waarden voor de toekomst te behouden. In tien aandachts punten worden de concrete wensen opgesomd. De natuur organisaties pleiten voor het er kennen en beschermen van de waarden van het Deltagebied in de vijfde nota ruimtelijke orde ning. De kwaliteit van Delta wa teren, omschreven als het goud van de Delta, moet hersteld worden. Het tegengaan van de versnip pering en verdroging van het duingebied is het derde aan dachtspunt. Voor het inrichten van natuurontwikkelingsgebie den moet meergeld worden vrij gemaakt. Een provinciaal soor tenbeleidsplan is noodzakelijk om bedreigde dier- of planten soorten te behouden. Beheer Een robuuster beheer van de binnenwateren kan verdroging tegengaan en wateroverlast voorkomen. Voor het terugdrin gen van de ammoniakuitstoot is een extra inspanning nodig. Een brede benadering van de pro blemen van het landelijk gebied kan natuurwinst opleveren. On der het motto rood voor groen wordt voorgesteld om tien pro cent van de investeringskoten voor woningen, bedrijfsgebou wen, havenontwikkelingen en wegen aan groenprojecten te besteden. In het tiende aan dachtspunt wordt gevraagd om een specifiek beleid voor het be houd van kleinschalige, karak teristieke landschapselemen ten. In navolging van de politieke partijen plaatste de achterban van de natuurorganisaties ook kanttekeningen bij het mani fest. De voornaamste klacht was het ontbreken van een punt waarin aandacht wordt ge vraagd voor het terugdringen van het autoverkeer. Onder lei ding van de Zeeuwse Milieufe deratie wordt de komende we ken nog eens naar de inhoud van het wensenlijstje gekeken. Be gin volgend jaar wordt de defi nitieve versie van het Groen Manifest gepresenteerd. HEINKENSZAND - De Zeeuwse afdeling van de Fibro- myalgievereniging houdt op dinsdag 24 november van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor jongeren tot 35 jaar in ont moetingscentrum De Stenge in Heikenszand. Bezoekers kunnen kennisma ken met jongerencontactper soon Yvonne Vleghels. Fibromyalgie is een reuma-aan doening, waarvan de diagnose moeilijk is te stellen. Ze gaat ge paard met veel pijn en een ver stoorde slaap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17