Bebouwing Plein 1940 uitgesteld PZC Hulp voor Walcheren zonder tv-acties Nieuw raadhuis wordt energiezuinig Walcherse parochies straks samen verder onder neutrale naam Veere wil snel meer duidelijkheid over elk-weer-voorziening zeeland behandeling Kwaliteitsatlas voor Middelburg heeft hogere prioriteit Man ontsnapt aan berover Miniatuur Walcheren dicht Politie zoekt doorrijder Twee diefstallen in winkel Auto schept bromfietsster Diefstal uit auto in Middelburg Ongeval A58 onopgehelderd /arkensmesters vinnen zaak voor laad van State 'LV'CM, oM Fl5ösi*fi YkfiDDOKEIH WAUCHLDbK *-++ r dinsdag 17 november 1998 jttpr Ab van der Sluis t iUDDELBURG - De discussie vaer het wel of niet bebouwen ïr|n het Middelburgse Plein piilO is uitgesteld. De commissie ecciale Zaken, Economische ®ken en Cultuur (SEC) volgde toaarmee maandagavond de daggestie van wethouder P. o takman, ii .i\e wethouder vindt dat de ge- ;a eenteraad eerst de Kwaliteits ik las van Riek Bakker moet be- ia indelen. In die toekomstvisie m elt het stedenbouwkundig bu- iau BVR dat Middelburg in :k)30 uitgegroeid kan zijn tot tein stad met zo'n 56.000 inwo- t srs. Als de gemeenteraad de inannen overneemt, kan dat eander meer) gevolgen hebben Liaoor de invulling van het Plein e]jl40. tte Baarnse projectontwikke- n ar Macéka ontvouwde medio ?ciptember een plan om op het lein 1940 een nieuw winkel- intrum te bouwen, at leidde tot heftige woorden- rosselingen in de commissie- nj JID DELBURG j* vfunky band- De band Full Size Junky treedt zondag 22 novem- ïaer om 17.00 uur op in café 't elchuttershof in Middelburg. leSet repertoire van de vijfkoppi- ;i|e band bestaat naast soul en eisco vooral uit veel funky mu- KESTKAPELLE lerkoopmiddag - De vrouwen- "jereniging Hoop op Zegen uit -westkapelle houdt zaterdag middag 21 november haar jaar lijkse verkoop. Er is een rom- anelmarkt, en een verkoop van riafels en handwerken. Het ge heel vindt plaats in Westkapelle lerrijst en duurt van twee uur ithalf vijf. ZOUTELANDE itocht Sint - Sint Nicolaas ar- tveert zaterdag 21 november in ioutelande. Om half twee 's aiddags wordt hij verwacht aan jeLangendam. Na een muzika- rondwandeling door het dorp tomen de Sint en zijn Pieten aan i zaal Middendorp SEC, omdat een aantal leden zich voor een voldongen feit voelde geplaatst. Uit een recon structie is gebleken dat de ge meenteraad nog nooit een prin cipe-besluit heeft genomen over het bebouwen van het Plein 1940. In het beleidsprogramma van de gemeenteraad staat wel dat het plein deze raadsperiode 'afgerond' moet worden. Wethouder Brakman betoogde maandagavond dat het veel be ter is om een samenhang te krij gen tussen de afronding van het Plein 1940 en de herinrichting van de binnenstad. Ambitie Vrijwel alle fracties konden zich vinden in de suggestie van Brakman. ,,Een belangrijke verandering", aldus W. Kooi man van de PvdA, ,,is de Kwali teitsatlas. Daarin stellen we ons ambitieniveau hoger. Bouwen of niet bouwen komt voor ons te vroeg. Uitstel betekent geen af stel." De gemeenteraad behandelt de Kwaliteitsatlas in december. Dan zal het college ook aange ven welke van de tien strategi sche projecten als eerste worden aangepakt. R. de Visser (AOV/Unie 55+) wilde zo lang wel wachten. „Maar", zei hij, „in principe zijn we niet tegen bebouwing." WD-fraetievoorzitter P. A H. de Visser vond eveneens dat de discussie over wel of niet bebou wen van het Plein 1940 wel een paar maanden kon worden uit gesteld. „We moeten voorzichtig om gaan met het inrichten van openbare ruimtes in de binnen stad. Een afronding van het Plein 1940 spreekt ons wel aan, maai' dat kan ook op een andere manier dan bebouwen." Overgangsgebied J. Goetheer van GroenLinks kreeg het gevoel dat Brakman koos voor uitstel. „We moeten niet afwachten." Hij noemde het Plein 1940 een duidelijk overgangsgebied tussen de Lan- geviele en de Lange Delft, dat snel ontwikkeld moet worden. Het CDA gaf de wethouder al vast een aantal suggesties mee voor een invulling van het plein. Fractievoorzitter S. Buisman: „Een pleinfunctie met bijvoor beeld een muziektent, overkap ping van het plein voor klein schalige evenementen of tijdelijke plaatsing van een fu turistisch ogend voorlichtings- of communicatiecentrum voor onder meer de plannen van BVR." Het CDA toonde zich zeer te rughoudend tegen het bebou wen van pleinen. De fractie wilde eerst alle mogelijkheden onderzocht zien met daaraan gekoppeld een overzicht van de effecten op parkeren, op de di recte omgeving en op het stads verkeer. Vrijdag 20 november wordt de eerste paal van het nieuwe gemeentehuis van de gemeente Veere in Domburg de grond in geslagen. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen DOMBURG - De eerste paal van het nieuwe gemeentehuis van de gemeente Veere wordt vrijdag 20 november de grond in geslagen. Het ruim zeven tien miljoen kostende bouw werk komt aan de Roosjesweg in Domburg. Het is de bedoe ling dat het moderne gemeen tehuis voor de eeuwwisseling in gebruik wordt genomen. Het gemeentehuis zal een voorbeeldfunctie innemen wanneer het gaat om energie besparing. Door het inbouwen van allerlei maatregelen kan er straks heel zuinig worden omgesprongen met het ge bruik van gas, water en elek triciteit. De meest in het oog springende maatregel is de wijze waarop de koeling en verwarming van het gebouw gaat plaatsvinden. Er komt een systeem waardoor de over tollige warmte van de gevels aan de zuidzijde van het ge bouw wordt gebruikt voor het bij verwarmen van de vertrek ken aan de noordzijde. Omge keerd is dat ook het geval. De koelere lucht van de vertrek ken aan de noordelijke gevels gaat de zuidzijde (af)koelen. VLISSINGEN - Een 50-jarige Vlissinger is zondag omstreeks 18.15 uur op het Stadhuisplein in zijn woonplaats bijna het slachtoffer geworden van een berover. De man was te voet en werd aangesproken door een onbekend gebleven bromfietser. Deze wilde geld wisselen. Toen de Vlissinger wisselgeld wilde geven, probeerde de bromfietsbestuurder zijn portemonnaie weg te grissen. Na wat heen en weer getrek verdween de bromfietser zonder buit richting Bonedijkestraat. Hij is naar schatting 45 jaar oud, heeft een gewoon postuur en is onge veer 1.70 meter lang, heeft blond haar en een klein blond snor retje. Zijn integraalhelm heeft een rode en witte baan. Spat borden en tank van de bromfiets, vermoedelijk een Puch of Tomos, zijn rood. Achter zit een metaalachtige lastdrager. MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren in Middelburg heeft de poorten weer gesloten voor de komende maanden, In 1998 hebben 95.000 mensen het miniatuurpark bezocht: het min der mooie zomerweer pakte juist gunstig uit voor de Middel burgse attractie. Inmiddels zijn alle 120 miniaturen wegge haald en onder dak gebracht; in de winter wordt er vooral groot onderhoud aan alle schaalmodellen gepleegd. MIDDELBURG - Tussen 11.00 en 11.30 uur is op een laad- en loshaven aan het Groenewoud in Middelburg een geparkeer de vrachtauto aangereden. Het voertuig werd aan de linker voorzijde beschadigd. Gelet op de schade is de auto door een andere vrachtauto aangereden. De bestuurder hiervan heeft zich niet bekend gemaakt. De politie zoekt de doorrijder. MIDDELBURG - Een 25-jarige vrouw uit Middelburg reken de maandagmiddag in een winkel aan de Pottenbakkerssin gel in Middelburg levensmiddelen met een waarde van 34.45 gulden niet af. Zij was al eerder op winkeldiefstal betrapt, waarvoor ze binnenkort voor de rechter moet komen. Iets la ter rekende in diezelfde winkel een 30-jarige Vlissingse enke le levensmiddelen met een waarde van 47,50 gulden niet af. Dat kostte haar een boete van 240 gulden. MIDDELBURG - Op de kruising Koestraat-Kalverstraat in Middelburg is maandagmiddag om 11.40 uur een 17-jarige bromfietsbestuurster uit Veere lichtgewond geraakt. Het meisje klaagde over een pijnlijke heup Zij kreeg op de krui sing geen voorrang van een 77-jarige automobilist uit Mid delburg. Beide voertuigen werden licht beschadigd. MIDDELBURG - Uit een geparkeerde auto aan de Weerhaan in Middelburg is tussen zaterdagavond en maandagochtend een flink aantal cd's en de afspeelapparatuur weggenomen. De waarde van de buit is ongeveer 1700 gulden. MIDDELBURG - De politie is nog niet achter de ware toe dracht van het ongeval dat zondag omstreeks 8.50 uurplaats- vond op de noordelijke rijbaan van Rijksweg A58 ter hoogte van Amestein. Zij is daarom nog steeds op zoek naar getuigen van het ongeval, die zich kunnen melden op het telefoonnum mer 0118-688000. Bij het ongeval, waarbij twee personenau to's betrokken waren, vielen vier gewonden. )EN HAAG- De afdeling be- tuursrechtspraak van de Raad an State heeft zes milieuver - unningen in stand gelaten die n totaal goed zijn voor 30.000 rarkens op vijf varkensmeste- rijen op Tholen. De bezwaren egen de verleende vergunnin- en, ingediend door omwonen- len en het verpakkingsbedrijf 5udelpack-Co-Packers in Poortvliet, zijn afgewezen. De Raad van State heeft beslist dat de bedrijven geen 'aanzien lijk milieueffect' en dat de ge beente terecht heeft afgezien een milieu-effectrapportage. De zes vergunningen werden al in 1994 aangevraagd door vier grote varkenshouders. Budelpack Co-Packers be- jde zich op 17 maart dit jaar bij de Raad van State over de uitstoot van bacteriën en schimmels. De Raad van State vindt echter dat bij het afgeven van milieuvergunningen niet hoeft te worden gelet op de aan wezigheid van extra gevoelige bedrijven in de buurt. De meeste particulieren niet ontvankelijk verklaard omdat ze hun bezwa ren niet volgens de regels heb ben ingediend. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Peter Blom De beelden van het vernietigende natuurgeweld dat Midden-Ameri- ka heeft geteisterd, doen onwillekeurig denken aan oude films van de verwoestingen ten gevolge van de oor logsinundaties en de overstromings ramp van 1953. Oudere Zeeuwen weten maar al te goed wat het betekent om huis en haard te verliezen, te evacueren, maar ook hoe hard hulp nodig is. De dieptreurige toestand waarin Zee land na afloop van de oorlog verzeild was geraakt, had al snel nationale en internationale aandacht getrokken. In het bijzonder sprak de ellende op Wal cheren, het gezonken eiland, bij velen tot de verbeelding. Behalve dat inza melingsacties werden gehouden en hulpgoedei'en verzonden, werden van uit het buitenland hulpverleners ge stuurd. Zonder dat er grote tv-acties aan te pas hoefden te komen, werd de wereld rede lijk snel ingelicht over de ramp die Wal cheren had getroffen. Met films als Bra ken dikes en Farmers fighting for their future werd het Engelstalige publiek bereikt. De schrijvende pers liet zich evenmin onbetuigd. Zo publiceerde het Amerikaanse fotoblad Life op 19 maart 1945 een eigen reportage van het onder gelopen Walcheren. Na de totale bevrijding van Nederland in mei 1945 moest bij de meeste Wal- cherse gemeenten de voorlichting nog op gang komen. De commisaris van de koningin Quai'les van Ufford nam het initiatief om ten behoeve van de pers re gelmatig verslagen van de toestand van de gemeenten te laten verschijnen. Voor de gemeente Westkapelle zijn deze ver slagen grotendeels bewaard gebleven. Wat van Westkapelle restte na de bevrijding. Deze nota's geven een onverbloemd beeld van'een situatie die voor de huidi ge generatie lijkt op die van een ont wikkelingsland. De gemeente Westkapelle was tenge volge van het bombardement van 3 ok tober 1944 en de daaropvolgende landing van 1 november zeer zwaar ge troffen en grotendeels verwoest. Op 1 oktober 1944 bedroeg het aantal inwo ners nog 2360. Bij het bombardement van 1 oktober vonden 152 mensen de dood. De bevolking trok weg en vond onderdak in de omliggende dorpen. Bij de verdere bevrijding vonden nog eens 28 inwoners uit Westkapelle in Dom burg, Arnemuiden, Oostkapelle en Zoutelande de dood. Het totaal kwam hierbij op 180. De bevrijding van West kapelle op 1 november 1944 werd mee gemaakt door slechts drie gezinnen. Twee maanden later op 1 januari 1945 woonden er volgens het verslag van de gemeentesecretaris 158 personen in ba rakken en in enkele bunkers. Dringend vereist was een verplichte in enting tegen difterie en tyfus. De drink watervoorziening baarde zorgen omdat de bestaande regenbakken gro tendeels zout waren geworden. In de duinen moesten nortonpompen worden geslagen, zodat zoet water in tanks ver zameld zou kunnen worden. Aan kle ding bestond grote behoefte. Van de 650 gezinnen waren er naar schatting 500 die niets meer hadden dan hetgeen door hen op het moment van de ramp werd gedragen. Van hun huizen waren er nog 50 voor bewoning geschikt. Voor de ar beiders voorde herstelwerkzaamheden waren dringend noodwoningen wenst. Veertig geallieerde militairen die met de herstelwerkzaamheden hielpen wa ren gehuisvest in de vuurtoren. Wederopbouw Vanaf 26 februari 1945 werden de op ruimingswerkzaamheden te Westka pelle door de dienst (Wederopbouw in eigen beheer uitgevoerd. De bevolking was met 259 personen ook weer iets toe genomen. De voedselvoorziening kwam weer op gang. De molenaar, bak ker, slager; winkelier en groenteboer waren weer aan het werk. Kleding bleef een probleem. Hulpacties hadden veel textiel opgeleverd, maar dat was niet geschikt voor de arbeidersbevolking. Ondanks alles was de stemming der be volking goedBurgemeester Roelse om schreef het op 17 maart 1945 als 'vrij goed, er bestaan vele redenen tot klagen en morren. Kapotte woningen, gebrek aan kleren, kortom gebrek aan alles, doch de menschen, die naar hier zijn te ruggekeerd zijn er van het slag, die lie ver thuis alles ontberen, dan de voeten onder een andermans tafel te steken. Ze werken en hebben geen tijd om te kla gen.' Hulp De particuliere hulp werd na mei 1945 gecoördineerd via de Hulp Actie Rode Kruis (HARK). Deze organisatie regel de ook de buitenlandse aanvragen voor de adoptie van scholen. In grote massa's kwamen hulpgoederen uit de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Zuid-Afri- ka. Deze hulp bleef lang nodig en werd onder andere verstrekt door de Friends Relief Service van de Quakers. De nood op Walcheren werd ook ver zacht door gemeenten uit niet getroffen delen van Nederland. De meeste Zeeuwse dorpen waren geadopteerd door een andere Nederlandse plaats. Utrecht en Ridderkerk adopteerden Westkapelle. De straatnamen Utrecht sestraat en de Ridderkerklaan zijn hiervan de stille getuigen. In Gapinge herinnert de Vriezenveenseweg nog aan deze Overijsselse gemeente. Diverse hoogwaardigheidsbekleders deden Walcheren aan. Koningin Wil- helmina werd in maart 1945 toegezon gen door de Westkappelse bevolking. Een moment dat zij haar leven niet zou vergeten. Prins Bernard zond 5000 si garetten om deze onder de dijkwerkers te verdelen. De stichting Herstel Zee land 1945 ontving in het kader van de extra-textielvoorziening voor het noodgebied uit het persoonlijk huisbe zit van de koningin enkele pakketten met textielgoederen. Zonder dat de pers daar lucht van mocht krijgen, moesten deze aan twee Westkappelse gezinnen worden uitgereikt. De inundatie van Walcheren werd in 1953 overschaduwd door de storm vloed. Ook hier reageerde men massaal met financiële hulp. In korte tijd werd er door het Nationaal Rampenfonds 140 miljoen gulden opgehaald. De in flatie meegerekend zou dit thans neer komen op twee miljard gulden, hetgeen enigszins schril afsteekt tegen de 16 miljoen van de nationale actie van af gelopen week. door Jeroen Bos VLISSINGEN - De drie rooms- katholieke parochies in de ge meente Vlissingen gaan na een fusie op 1 januari 1999 verder onder de gezamenlijke naam Rooms-Katholieke Parochie Zuid Walcheren. Dat is besloten door de betrokken besturen van de Onze Lieve Vrouw van de Ro zenkrans en Sint Jacobusparo- chie, de Emmanuelparochie en de Heilige Martinusparochie. Zij kozen voor deze neutrale naam om verwarring met de kerkgebouwen te voorkomen. De vier kerken die de parochie ter beschikking krijgt, de Lieve Vrouwekerk en Martinuskerk in Vlissingen, de Heilige Cathari- nakerk in Zoutelande en de Em- mauskerk in Dishoek, behou den hun huidige naam. De kerkbesturen hebben de af gelopen maanden een concreet fusieplan opgesteld. Het is in middels aan het bisdom in Bre da voorgelegd met het verzoek tot goedkeuring. Als dat op kor te termijn gebeurt kan de fusie 1 januari 1999 plaatsvinden. De drie parochiebesturen gaan na de fusie op in één nieuw be stuur. Hiervan bestaat de helft uit nieuwe leden en de andere helft uit zittende leden. Tevens krijgt de kerk een nieuw cari- tasbestuur. Dat verzorgt als voorheen de praktische sociale hulp buiten de kerk. Het cari- tasbestuur bestaat uit zes per sonen, uit iedere huidige paro chie twee. Begrotingstekort De begroting voor komend jaar is niet sluitend. De parochie kampt met een gat van twintig duizend gulden op een begro ting die een bezuiniging van vijftigduizend gulden zou moe ten behelzen. De Vlissingse pas tor P. van Hecke hoopt dat de be groting gedurende het volgende jaar bijgesteld kan worden. ..Het is een eerste jaar en dus is het moeilijk te voorspellen wel ke kosten we gaan maken. We zullen die ervaring tijdens het jaar moeten opdoen. Hopelijk kunnen we meteen op de ont wikkelingen inspelen en de be groting aan de gang van zaken aanpassen", aldus Van Hecke. Voor de vrijwilligers van de pa rochies wordt vrijdag 8 januari een bijeenkomst georganiseerd. Daar kunnen zij kennismaken met het nieuwe pai'ochiebe- stuur en de parochievergade- X'ing. Later in het jaar is er een open dag voor de overige leden van de kerk. door Lukas Fransen ZOUTELANDE - Het college van B en W van Veere wil zo snel mogelijk een definitief stand punt innemen met betrekking tot de realisering van een elk- weer-voorziening (Aquapoolco) bij het zomerhuizenterrein Kustlicht n in Zoutelande. De elk-weer-voorziening met su permarkt vormt een belangrijke aanvulling op het bestaande voorzieningenniveau en zal een positieve uitstraling hebben op de plaatselijke middenstand, aldus het college. De perikelen rond de komst van Aquapoolco spelen al sinds 1994. De voormalige gemeente Valkenisse sloot toen een ex ploitatieovereenkomst met Kustlicht II voor de komst van een elk-weer-voorziening. Het Kustlicht II heeft door middel van rapportages aangetoond dat een alternatieve planopzet nodig is om een economisch haalbare elk-weer-voorziening tex-ealiseren. Omdat de financiële risico's volgens het college met de ge wijzigde opzet voldoende zijn afgedekt, willen B en W hun me dewerking verlenen aan de bouw van Aquapoolco. Er zijn nog wel gespi'ekken gaande met de Zomxd, de Zoutelandse Mid denstandsvereniging. De uit komsten daarvan kunnen een andere invulling geven aan de elk-weei-voórziening. Het voorstel wordt behandeld in een raadsvergadering op 19 novem ber om 19.30 uur in het gemeen tehuis in Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15