Vluchtelingenwerk breidt taak uit PZC Strijd tussen natuurkracht en mens PZC Gongs en Strings vol romantiek van rijstvelden zeeland Naast asielzoekers op Walcheren krijgen ook andere nieuwkomers hulp Autokraken Jubileum stadsrechten Zierikzee centraal in kroniek Stad en Lande Duo in cel na roof met bedreiging Gewonden na knal op lichtmast Pony laat leven bij aanrijding Stropers bij Rilland betrapt Drankrit eindigt in de sloot Diefstal auto Nieuw-Haamstede kunst cultuur Expositie illustraties kostuumaccessoires Gregoriaanse zang in Groede College slaat terug naar D66 na harde verwijten aan Strous Politie betrapt drankrijders Alcohol in spel bij aanrijding maandag 16 november 1998 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De stichting Vluchtelingenwerk Walcheren breidt haar werkterrein uit. Niet alleen vluchtelingen, maar ook nieuwkomers zonder vluchtverleden kunnen binnen kort op ondersteuning van vluchtelingenwerk rekenen. Dat maakte Bert Geleijnse, be stuurslid van Vluchtelingen werk Walcheren, zaterdag be kend tijdens het Open Huis van de organisaties in Vlissingen en Middelburg. De Walcherse gemeenten legden die vraag onlangs bij Vluchte lingenwerk neer. „Na overleg met onze vrijwilligers hebben we besloten onze medewerking te verlenen. Met die kantteke ning dat onze oorspronkelijke doelgroep, de vluchteling, niet ondergesneeuwd mag worden door deze nieuwkomers." Het gaat om die migranten nieuwkomers die vallen in de Wet Inburgering Nieuwkomers. „WIN'ers zijn nieuwkomers bo ven achttien jaar die uit een land buiten de EG afkomstig zijn en die voor de eerste keer in Nederland zijn. Het kunnen mensen zijn die hier komen van wege bijvoorbeeld gezinsher eniging", zegt Anneke Goedhart OOSTKAPELLE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Duinweg in Oostkapelle is za terdagmiddag tussen half één en kwart voor één een tas met geld, een paspoort en een rijbe wijs ontvreemd. Vermoedelijk is de inbreker met een valse sleutel binnengekomen. Autokrakers haalden in de nacht van vrijdag op zaterdag radio-cassetterecorders, een autoradio en een autoradio-CD speler uit drie auto's op de Smy- tegelstraat en de Laan van de Verenigde Naties in Middelburg en op de Groen van Prinsterer- laan in Vlissingen. In een auto die geparkeerd stond aan de Siverststraat in Meliskerke is vrijdagavond in gebroken. Vermoedelijk werd een valse sleutel gebruikt. Uit auto werden een autoradio cassetterecorder, een CD wisse- en een aantal CD's ont vreemd. van de werkgroep Vluchtelin genwerk Vlissingen. Haar collega Adrie Koelemay vult aan dat het uitgangspunt van de wet WIN is dat die nieuwkomers rechten en plich ten hebben op het gebied van scholing, maatschappelijke be geleiding en werk. „Wij hebben in tien jaar Vluchtelingenwerk in Vlissingen ervaring opge bouwd hoe we een vluchteling wegwijs kunnen maken in de Nederlandse samenleving. Dat is het inburgeringsproces. Het is dus niet vreemd dat de gemeen ten aan ons dachten." Vrijwilligers Het bestuur van Vluchtelingen werk Walcheren deelt de vrees van de gemeenten dat die men sen tussen wal en schip dreigden te vallen. „Wij vinden net als de gemeenten dat die mensen ook recht hebben op begeleiding. Maar als onze vrijwilligers (Vlissingen steunt op vijftig tot zestig vrijwilligers, Middelburg en Veere op iets minder) de groep met uitsluitend een vluchtverleden wilde begelei den, hadden we geweigerd. De trajectbegeleiding van de WI N'ers blijft een verantwoorde lijkheid van de gemeente, die is ondergebracht bij het bureau nieuwkomers Familie De vluchteling is een speciale nieuwkomer, die zijn land per definitie niet vrijwillig heeft verlaten, omdat er sprake was van persoonlijke bedreiging. Bij aankomst in Nederland heeft hij meestal geen familie of vrienden om op terug te vallen. „Het laatste jaar hebben we op vallend veel vluchtelingen uit Afghanistan en Soedan ontvan gen. Ze hebben allen een op maat gesneden begeleiding no dig. Vlissingen begeleidt mo menteel 135 cliënten. In Mid delburg wordt vandaag de tweehonderdste cliënt in het vierjarig bestaan begroet. We kunnen, zeker als de nieuwe groep migranten naar ons wordt doorgestuurd, meer vrijwilli gers gebruiken", verklaart Koe lemay. Zaterdag werd ook de nieuwe folder van Vluchtelingenwerk Walcheren gepresenteerd. „Het is een van de manieren om aan anderen duidelijk te maken wat we voor werk doen." Vluchtelingenwerk draait op vrijwilligers. Joan Brons, Gerrit van Dijk en Leintje Wibbens bekijken de nieuwe folder van de organisatie. foto Ruben Oreel door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Dat Zierikzee 750 jaar geleden stadsrechten kreeg, staat centraal in de 23ste Kroniek van het land van de zeemeermin, het historisch jaarboek van de vereniging Stad en Lande. Komende vrijdag krijgt loco burgemeester G. J. van de Vel- de-de Wilde het eerste exem plaar uitgereikt uit handen van redactielid L. Mol-Sipman tij dens de ledenvergadering van Stad en Lande. Het jaarboek opent met twee inleidingen die werden gehouden tijdens een recent gehouden bijeenkomst ter ere van het stadsrechtenju bileum. Burgemeester J. J. P. M. Ass'elbergs hield toen een inlei ding over besturen toen en nu. Prof. dr. P. A Henderikx sprak over de stadskeur van 1248 in het licht van de vroegste ont wikkeling' van Zierikzee. Ge meentearchivaris H. Uil schreef een artikel waarin de stadskeur centraal staat. Verder is in de kroniek een artikel van de hand van B. A Heezen-Stoll over de achttiende-eeuwse Zierikzeese steenhouwer Matthijs van Nooijen opgenomen. Drs. A P. de Klerk laat in het nieuwe Stad en Lande-jaar boek zijn licht schijnen over ge meentelijke herindelingen op Schouwen-Duiveland in de ne gentiende eeuw. De Zierikzeese burgemeester Marinus Christi- anus de Crane staat centraal in een artikel van J. van Loo. F. Beekman en A Schiettekatte doken in de geschiedenis van het Maximilliaan en Louise Braam-herdenkingsfonds in Nieuwerkerk. W. J. Gasille schreef een verhaal over de in Zierikzee geboren let terkundige Frédérique Stru- belt. De familie Goemans uit Dreischor wordt in de kroniek belicht door H. Doeleman. Plij besteedt ook aandacht aan boerderij Goemanszorg, het on derkomen van het Streek- en Landbouwmuseum. De dialect bij drage werd geleverd door J. van Loo, die over de jaren direct na de bevrijding schrijft. MIDDELBURG - Een 18-jarige Amsterdammer is zaterdag avond kort na 23 uur onder bedreiging beroofd in Middel burg. Hij werd direct nadat hij geld had gepind bij een geldau tomaat van de VSB bank aan de Lange Delft door twee jongemannen bedreigd met een hamer en een mes. Direct na de beroving belde het slachtoffer met de politie in Middelburg die aan de hand van het signalement kort na de beroving de twee verdachten kon aanhouden in de buurt van het station. De 17- en 18-jarigen zijn afkomstig uit Goes en voor nader on derzoek ingesloten. MIDDELBURG - Op de Poelendaelesingel in Middelburg is zaterdag omstreeks 22.55 uur een automobilist ter hoogte van Delta Nutsbedrijven tegen een lichtmast gereden. De bestuurder is afkomstig uit Middelburg en moest met een hoofdwond per ambulance naar het ziekenhuis worden ver voerd. Een mannelijke medepassagier klaagde over pijn in de borst en werd ook per ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. De lichtmast en de auto werden zwaar beschadigd. Over de oorzaak van het ongeval tast de politie nog in het duister. OVEZANDE - Een 32-jarige Goese automobilist is vrijdag middag rond zessen in de Hoofdstraat in Ovezande in botsing gekomen met een pony. Het dier overleefde de aanrijding niet De Goesenaar zag de pony. die uit een wei in de buurt was ont snapt, door het donker, niet waardoor het tot een aanrijding kwam. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij RILLAND - In de polder in de buurt van de Zuidhof in Rilland zijn zondagmiddag twee personen aangehouden, die met een geweer aan het stropen waren. Twee plaatselijke jachtopzich ters hielden de stropers, twee mannen uit Sint Willebrord, aan. Ze zijn overgebracht naar het politiebureau in Kruinin- gen voor verhoor, waarna het geweer en de patronen in beslag zijn genomen. De stropers hadden nog geen wild geschoten. MORIAANSHOOFD - Een 20-jarige inwoner van Oosterland belandde in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in de sloot langs de N59 ter hoogte van Moriaanshoofd. De man reed in de richting van Zierikzee en dreigde op de verkeerde weghelft terecht te komen. Een naast hem zittende passagiere probeerde een ongeluk te voorkomen door aan het stuur te trekken. De bestuurder verloor daardoor de macht over het stuur, slip te en kwam in de sloot terecht. De politie constateerde dat de man te veel alcohol had gedronken. De Oosterlander blies 510 microgram per liter, meer dan twee keer het toegestane maxi mum. Hij werd door de politie met een rijverbod en een pro ces-verbaal wegens rijdens onder invloed huiswaarts gezon den. NIEUW-HAAMSTEDE - Een 65-jarige inwoner van het Duitse Gladbeck deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn auto. De wagen - een zwarte Mercedes 250 met het kente ken RE-M9490 - stond geparkeerd aan de Torenweg i(x Nieuw-Haamstede. De diefstal werd zaterdag gepleegd tus*- sen 1300 en 183 0 uur. De waarde van de Mercedes wordt dooï- de politie geschat op 23.000 gulden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In galerie Galerij van de Regionale Scholenge meenschap Professor Zeeman in Zierikzee wordt vanaf van daag, maandag, tot en met vrij dag 12 februari een expositie gehouden van illustraties uit het handboek Kostuumacces soires. Dit boek verscheen enkele jaren geleden bij uitgeverij Tirion. Het is geschreven door Marian Conrads. Ze studeerde kunstge schiedenis aan de Universiteit van Utrecht en is gespeciali seerd in de kostuum- en theater geschiedenis. Accessoires on dersteunen en vervolmaken een kledingstuk. De illustraties geven een overzicht van alle mogelijke accessoires door de eeuwen heen: hoeden, hand schoenen, shawls, schoenen, tassen, ceintuurs, kousen en sie raden. De illustraties in het boek zijn unieke kleurenplaten. Ze wer den verzorgd door Marijke Kentgens. Naar haar vrije werk als beeldend kunstenaar is ze als docent verbonden aan de Ko- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ninklijke Academie van Beel dende Kunsten in Den Haag. Nadat de originele kleurenpla ten eerder te zien waren in het Gemeentemuseum in Den Haag, worden ze nu in galerie Galerij tentoongesteld. Ze zijn te bekijken als een stripverhaal, waarin sfeerbepalende beelden tot in details een betekenis ver tegenwoordigen. Er worden ook tekeningen in zwart-wit ten toon gesteld. Ze tonen binnen een bepaalde stijlperiode een overzicht van de belangrijkste kostuumaccessoires. De tentoonstelling in galerie 'Galerij' in Professor Zeeman in Zierikzee is te bezichtigen tus sen 8.30 uur en 16.30 uur op schooldagen en na telefonische afspraak: 0111-402017. GROEDE - Het Gregoriaans Studiekoor Zeeuws-Vlaande- ren is zondag 22 november te horen in een meditatieve viering in de hervormde kerk van Groe de. Het koor is uitgenodigd omdat dit jaar het 'Jaar met de Bijbel' is. Gregoriaanse liederen zijn op muziek gezette Psalmen, die vertaald zijn in het Latijn. Het thema van de viering is Psalm 130. Op verschillende melodie- en uit de Gregoriaanse traditie zal deze Psalm gezongen wor den. Tussen de gezangen zal Ad van de Wege het orgel bespelen. Aanvang 16.30 uur. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De stormvloedkering in de Ooster- schelde - hét symbool van de strijd van de mens tegen de na tuurkrachten - inspireerde de Duitse kunstenaar Rudolf Ber- tig tot acrylverfschilderijen van deze kroon op het Deltaplan. Ze zijn te zien in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Een technisch hoogstandje als de stormvloedkering spreekt slechts weinig kunstenaars aan, laat staan dat het imposante bouwwerk onderwerp van hun werk wordt. Voor Bertig - hoog leraar ingenieurkunst, archi tectuur, kunst en design - ligt dat anders. Vanuit zijn vakan tiewoning in Burghsluis trok hij er dit jaar herhaaldelijk op uit om de kering te bekijken en de tails ervan in schilderij en vast te leggen. Zaterdag nam Bertig - vooraf gaand aan de opening van de ex positie van zijn werken in de Bewaerschole in Burgh-Haam stede - belangstellenden mee op een tocht langs de plaatsen die hem inspireerden. „We hebben mee mogen kijken door de ogen van de kunstenaar. Voor u gaf het inspiratie, voor mij was het een confrontatie. Ik heb een haat-liefde verhouding met het water", vatte wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg van cul tuur na afloop van de tocht haar indrukken samen. Zij opende de tentoonstelling. De stormvloedkering straalt kracht uit, cle natuur macht. De combinatie van die twee is terug te vinden in het werk van Bertig. Hij gebruikte vrij felle kleuren en strakke lijnen. Op één van Wethouder Berrevoets-Ringelberg (links) opent de expositie van Rudolf Bertig (tweede van rechts). Marijke Folkertsma zijn doeken prijkt de storm vloedkering met op de voor grond de Plompe Toren van het verdronken dorp Koudekerke. Bertig: „Ik heb hier geprobeerd oud en nieuw met elkaar te ver binden." Het punt waar het beton van de kering neergevlijd is op de grond van Schouwen-Duive land, details van pijler 16 en de combinatie van de strakke geo metrische lijnen van het water staatkundige kunstwerk met de grillige vormen van de door de kering getemde natuur, inspi reerden Bertig. Echtgenote Eri- ka Bertig maakte er teksten bij en dat geeft het werk een extra dimensie: beeld én tekst. Foto's De schilderijen worden in De Bewaerschole gecombineerd met foto's. Op één ervan heeft Bertig het spel van roestvlekken op een ijzeren markeringsplaat op de Roggenplaat vastgelegd. Met enige fantasie zijn op dat geroeste ijzeren oppervlak de contouren van het door water omringde Schouwen-Duive land en een stukje van Noord- Beveland te zien. Bertig gaf de foto de titel 'zeeprovincie' mee. Het werk van Bertig is tot en met zaterdag 5 december te zien in De Bewaerschole aan de Weststraat in Burgh-Haamste de. De expositieruimte is open dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. MIDDELBURG, Kloveniersdoelen Ensemble Multifoon en het Odyssey Strijkkwartet met 'Gong en Strings'. Composities van Wullur, Dètlefsen, Van Zijp en Sculthorpe door Douwe Eisenqa Traditionele Javaanse of Balinese muziek heeft wei nig uit te staan met de muziek van het westen. Toch liet het project 'Gong en Strings' zater dagavond in de Kloveniersdoe len de twee werelden samengaan. Sterker nog, initia tiefneemster Sinta Wullur be wees dat het mixen van culturen avontuurlijke muziek oplevert. De gongs en staven van het gamelan-instrumentarium zijn anders gestemd dan de westerse piano. Die laatste kent een ver deling in hele en halve toonaf standen, Juist de kleintjes, de halve, zorgen ervoor dat ak koorden dissonant klinken en om een oplossing, om ontspan ning vragen. Dat akkoordenspel van spanning en ontspanning is één van de wezenskenmerken van de westerse muziek. Javaanse en Balinese muziekin strumenten kennen de halve toon niet en dat geeft de muziek in onze oren een enorme rust. Ze wil nergens heen en cirkelt in lange patronen rond. De componiste Sinta Wullur is opgegroeid in beide culturen en zij liet gamelaninstrumenten ombouwen naar de westerse toonladder. Het resultaat is oos terse muziek met westerse har monieën, ofwel westerse mu ziek met een oosterse klank. Vervolgens nodigde ze een strijkkwartet uit en vroeg een aantal componisten stukken te schrijven voor deze bijzondere combinatie. De Nederlander Hans van Zijp schreef met Mei Benniget een klein concert voor cello en gamelan-ensemble. De cello partij is, op het hijgerige af, on versneden romantisch en mengt in het eerste deel nauwelijks met de afwisselende begelei ding. Mooie samenklanken ont stonden wel in het tweede deel, waarin twee bamboefluiten werden omspeeld door de cello. Bij Malam dan Hari van Christi- aan Dètlefsen was het precies andersom. In het eerste deel wordt de oosterse rust en de westerse chromatiek prachtig gecombineerd. Vervolgens laat hij zich echter verleiden tot een mopje muziek a la Michael Ny- man. Lekker deuntje hoor, maar wat het met het fraaie begin te maken had, bleef onduidelijk. Het Strijkkwartet No.8 van de Australische Peter Sculthorpe uit 1969 heeft eveneens een link met de Balinese cultuur. In de snelle delen imiteert hij op de strijkers de ritmische rijst stamp muziek van het eiland. De drie delen met de aanduiding con dolore kun je omschrijven als Neoromantiek van de opper- ste plank, zo droevig, zo droe vig. Het onvolprezen Kronos Quartet heeft het stuk op cd ge zet. De uitvoering door de leden van het Odyssey Strijkkwartet kon een vergelijking met deze opname moeiteloos doorstaan. Als we dan toch aan het vergeli j - ken slaan, initiatiefneemster Sinta Wullur slaagde er het bes te in om van het geheel meer te maken dan de som der delen. Zowel Tapestry/Baliade en Ma- ta Angin zijn goed opgebouwde en gedoseerde composities. Als de kok van Sesamstraat roert ze Moi'ton Feldman, Strawinsky, klankvelden, glissandi en osti- nato-figuren door een gamelan- basissaus. Het resultaat is zeer verfiissend. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het Middel burgse college van burgemees ter en wethouders weerlegt een aantal harde verwijten van de fractie van D66 over de wijze waarop de herinrichtingsplan nen van Plein 1940 door wet houder P. M. Strous waren voor gesteld. De wethouder werd door de fractie beticht van het achterhouden van informatie en leugenachtige praktijken. In een antwoox-d op die schrifte lijke vragen stelt het dagelijks bestuur dat er weldegelijk met omwonenden en bedrijven rondom het Middelbuxgse plein over bebouwing is 'gesproken. Daax-over wilde D66 duidelijk heid. „Op 30 januari organiseei'de de geixieente onder voorzitter schap van wethouder Strous een bijeenkomst voor de onder- nemers aan het Plein 1940 (ver enigd in de belangengi'oep Plein 1940/Pottenmarkt). De ge meente en de ontwikkelaar, Ma- céka Vastgoed, maakten het plan voor winkelbebouwing be kend. De reacties waren over wegend positief. Winkels van een 'goed niveau' bleken de voorkeur te hebben boven de huidige parkeerfaciliteiten. Eén horecaondernemer vond dat hij werd bepadeeld. Naar aanleiding daarvan is afgespro ken daax-over nader overleg te voeren met Macéka voor aan passingen. Op 23 september is ex- voor de tweede keer overleg ge weest met de belangengx-oep en opnieuw reageerden onderne mers positief", meldt het colle ge- Kwaliteit D66 wenste ook meer inzicht te krijgen in hoeverre het steden bouwkundige bxxreau BVR van Riek Bakker instemt met be bouwing van Plein 1940. Het college antwoordt dat BVR op 2 april 1998 in een adviesnota kenbaar heeft gemaakt geen problemen te hebben met het bebouwen van Plein 1940 mits de kwaliteit in architectonische en stedenbouwkundig zin wordt gewaarborgd. Strous zei in een commissievex-- gadering dat het initiatief voor de aanvraag voor subsidie van evenementen afkomstig zou zijn van de Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) en de Stichting Evenementen Mid delburg (SEM). D66-fx-actie- voorzitter L. de Kraker ver moedde dat het college dat plag zelf heeft aangedragen. „Uiteen overleg 25 februari tussen wet houder Strous en een afvaardig ging van VOM en SEM is gebit*- ken dat iedereen vindt dat er een betex-e afstemming moet komen van het tijdstip van activiteitej) in de stad. Die dag is ook afg^ sproken dat VOM en SEM een subsidieaanvraag zouden veii- stxxren. Op verzoek van die oi-gajj- nisaties kon een beleidsambte^ naar hen daarbij assisteren." Het bouwplan voor Plein 1940 wordt vanavond, maandag 1§ novembex; besproken in de raadscommissie Sociale Zakerw Economische Zaken en Cultuu£ De aanvangstijd is 19.30 uur. VLISSINGEN - Bij intensieve alcoholcontroles in de nachl van zaterdag op zondag heeft dg politie op Walcheren vier drankrijders betrapt. De agenten namen tussen tieh en zes uur op de Laan der Vei* enigde Naties en de Stromen- weg in Middelburg, de Kreekr weg in Veere, de Spuistraat in Vlissingen en de Middelburgse^ stx-aat in Koudekei'ke 225 blaasi- testen af. Twee van de dx-ankrij^ ders wei-den heengezonden met een ti-ansactie van 390 gulden. De andei-e twee bestuurders hadden zoveel gedronken dat zë binnenkort voor de rechter moeten verschijnen. MIDDELBURG - Op de Sand.- berglaan in Middelburg zijn zondag om 5.20 uur twee perso nenauto's tegen elkaar gebotst." De bestuurder van een perso=- nenauto kwam vanuit de ricl£ ting van de Laan van d| Verenigde Naties, reed de Sand- berglaan op en wilde linksaï slaan om een oprijlaan van een boerderij in te rijden. Een auto mobilist die achterop kwam, dacht dat hij stil bleef staan, en haalde hem in. Toen hij passeex-de, sloeg de au tomobilist linksaf en vond de botsing plaats. De bestuurder die linksaf wilde slaan, bleek te veel alcohol te hebben gedron>- ken. Hij kreeg een transactie van 390 gulden aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9