zeeland Samenwerking havens kansloos Dringen bij aankomst Sint Hennekeij bepleit aanpak alcoholschenkers informatie en emotie Belangrijke rol voor muziek in verkonding van het geloof Statenfracties zetten vraagtekens bij bouw twee grote theaters op verkeersmarkt van Slachtofferhulp otterdam volgens econoom niet gebaat bij groei Zeeuwse concurrenten Betrapt op hennepteelt Kessen in debat met Sorgdrager over drugsbeleid lier gewonden )ij botsing op ijksweg A58 zeeuwse almanak Ook hij! november 1998 |or Harmen van der Werf ITTERDAM - De samenwer- ig tussen de havens van itterdam, Terneuzen en Vlis- ;en zal niet van de grond ko- Rotterdam heeft er, vol- is regionaal econoom H. A Klink van de Erasmus Uni- iiteit, geen baat bij. Het kan Maasstad zelfs opbreken in lopende discussie over aan- van een Tweede Maasvlakte, iland doet mee als alternatief >r de dure Tweede Maasvlak- Universitair hoofddocent Klink juicht dat toe. Hij ziet Itterdam als onderdeel van de jjn-Schelde Delta met de ;uwse havens en Antwerpen, laar binnen de Rotterdamse ven wordt daar anders tegen- n gekeken. Het Gemeentelijk ivenbedrijf is wel een sarnen- ykingsverband aangegaan it havenschap Zeeland Sea- irts, maar havenbedrijven aden dat niet nodig. Zij vin- >n dat de Rotterdamse haven rst de problemen in eigen huis oet oplossen. Met de ruimte, t verkeer, de arbeidsverhou- ngen." ie houding zorgt ervoor, aldus in Klink, dat de ontwikkeling de Scaldia-haven in Vlis- ngen-Oost stagneert. De Scal a-haven is aangelegd door het emeentelijk Havenbedrijf otterdam en havenschap Zee- nd Seaports. „Daar wordt niet WESTENSCHOUWEN - De politie heeft zaterdag in Westenschouwen een hennepkwekerij ontdekt en ontmanteld. De kwekerij bevond zich in een omgebouwde gara ge naast een woning en was volgens de politie behoorlijk professioneel opgezet. Er werden 251 hennepplanten in beslag genomen. De politie maakt proces-verbaal op tegen de zestigjarige hoofdbewoner van het pand. al te hard aan getrokken, want als die haven succesvol wordt, staat Zeeland als alternatief voor de Tweede Maasvlakte sterker. Dat wil Rotterdam niet", verklaart Van Klink. De eerste fase van de Scaldia- haven is klaar. Twee jaar gele den is de bouw begonnen. Het eerste overslagbedrijf dat zich er wil vestigen, moet zich nog melden. Toch is directeur J. Phi- lippen van Zeeland Seaports niet pessimistisch. „Wij hebben in samenspraak met Rotterdam twee acquisiteurs aangesteld. Die werken vanuit Vlissingen. Er zijn contacten, maar nog geen contracten." De doelstelling van de Rotter dams-Zeeuwse samenwerking staat volgens Philippen nog recht overeind. De Scaldia-ha ven moet Rotterdam lucht ge ven en ruimte bieden voor de overslag van stukgoed en neo- bulk, onder meer metalen. Dat Rotterdam bang is voor een te succesvolle ontwikkeling van de Scaldia-haven vanwege de Maasvlakte-discussie, kan Phi lippen zich niet voorstellen. „Als dat zo is, bestaat dat ge vaar alVlissingen en Terneuzen zijn de snelst groeiende havens van Nederland." Containeroverslag Zeeland dient zich in de Maas vlakte-discussie aan als alter natief voor de vestiging van chemische industrie én voor containeroverslag. Econoom Van Klink geeft Zeeland kans waar het gaat om chemische in dustrie, maar veel minder wat bétreft containeroverslag. „Containerterminals zijn kost baar. Er is veel aanvoer nodig, ook om de afvoer naar het ach terland rendabel te maken. Rot terdam heeft al weldwijde con tainerdiensten. Zeeland kan zich op de kleinere diensten op Afrika, Midden- en Zuid-Ame- rika richten, maar danheb je erg veel klanten nodig. Havenschapsdirecteur Philip pen houdt moed. „De praktijk zal het uitwijzen. Als de Tweede Maasvlakte er komt, kan die pas in 2006 klaar zijn. Ik vraag mij af of Rotterdam tot die tijd de groei in de containeroverslag kan opvangen." Handenschuddend liet Sinterklaas zich zaterdag verwelkomen in Middelburg. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - Sint Nicolaas is weer in het land. De goedheiligman en wel twintig Zwarte Pieten zetten zaterdag na een lange, uitputtende reis voet aan de vaste grond in Middelburg. Vol verwachting hadden de kinderen lang op hem gewacht. Ze stonden samengepakt op de Spijkerbrug en op de Punt bij de gedenknaald om niets te missen van de binnenkomst van de Sint en zijn dar tele gevolg. Toen een klein meisje hem eindelijk uit stoomboot de Spanje zag stappen, schrok ze. Hij zag er mooi uit, maar hij wankelde even. Zijn zeebenen moesten schijnbaar na zoveel uren reizen wennen aan de stevige bodem. De schrik duurde niet lang, want toen hij eenmaal een paar passen had gelo pen, zwaaide hij weer als vanouds en dans ten zijn Pieten om hem heen. Druk Het waren trouwens de gelukkigen die een glimp van Sint en zijn Pieten op de stoom boot konden zien. Want het was zaterdag middag druk in Middelburg. Zeker acht- hondei'd mensen, oud en veel jong, wilden op de eerste rang staan. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek verwelkomde Sint en Piet en zong een liedje speciaal voor hen. „Ik ben blij dat ook de Hoofdpiet aanwezig is", zei hij. Dat bete kende veel cadeautjes voor de Middelburgse kinderen, voorspelde Spahr van der Hoek. Met gemak besteeg Sint zijn paard om met een paar Pieten een rondje door Middelburg te maken. Daardoor konden ook nog de al lerkleinsten hem van dichtbij zien. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Statenfrac ties van GroenLinks en Delta Anders plaatsen vraagtekens bij de bouw en exploitatie van twee grote, nieuwe theaters in Terneuzen en Middelburg. Ze vinden dat Gedeputeerde Sta ten als 'regionale regisseur' op het gebied van de podiumkun sten een onafhankelijke advi seur of organisatie de opdracht moeten geven om de theater plannen nog eens goed door te lichten. GroenLinks en Delta Anders stelden dit weekeinde schrifte lijke vragen over de vergevor derde plannen voor de bouw van een nieuw theater in Terneuzen (1150 stoelen, kosten 20 miljoen gulden) en de wat minder uitge kristalliseerde bouwplannen in Middelburg. De fracties wijzen op de coördi nerende en initiërende rol van de provincie bij de invulling van het theateraanbod. Ze verwij zen naar de vaststelling in de provinciale nota 'Boven het maaiveld', dat 'samenwerking en afstemming tussen provincie en gemeenten op het gebied van podiumkunsten en festivals' van groot belang is. De gemeenten zijn verantwoox- delijk voor de accommodaties en het aanbod van podiumkun sten, terwijl de provincie onder meer de spreiding van het aan bod in het oog houdt. Nieuwe theatervoorzieningen hoeven de komende jaren overigens niet te x-ekenen op financiële steun van de provincie. Er is wel geld voor grensverleggende en ver nieuwende podiumkunsten. A-theater Gi'oenLinks en Delta Anders verwijzing in de inleiding van hun schriftelijke vi'agen naar het STOA-rappox-t 'Bouwste nen en plankenkoorts' van twee jaar geleden, waarin de provin cie werd aangex-aden een zoge noemd A-theater neer te zetten in Middelburg. De twee Staten fracties willen nu van GS weten of de ontwikkelingen in Terneu zen inderdaad niet stroken met de destijds ingewonnen advie zen. Ze willen ook weten of GS hun vx-ees delen dat de toekomstige (te) hoge exploitatielasten in Middelburg en Terneuzen een verschraling van het aanbod tot gevolg zullen hebben. Vooxds wijzen ze op vei-schillende soortgelijke projecten eldex-s in den lande, die mislukten (Bre da). En ze spreken ook de vrees uit dat daardoor het gevaar be staat dat het amateurtoneel, ex- penmenten en 'andere huidige activiteiten' onmogelijk en on betaalbaar worden. Ze vragen GS extra aandacht te besteden aan de bouwplannen in Terneuzen en met name het aantal stoelen in het vnïeuwe theater. HULST - Burgemeester A Kes sen van Hulst discussieert mor gen, dinsdag, in Rotterdam met voormalig minister van Justitie VV. Sorgdrager. Het debat is ge organiseerd door D66 en heeft als onderwerp 'koffieshops en het Nederlandse gedoogbeleid'. Sorgdrager is voox-stander van dit gedoogbeleid; Kessen is, zo als bekend, fel tegenstander. De sprekers zullen moeten reage- i'en op een zestal stellingen zo als: 'een tevreden blower is geen onruststoker' en 'gedogen past niet binnen de Europese een wording'. Kessen is tevens uitgenodigd, in het kader van De Europese week van de dnxgspreventie, op donderdag 19 en vrijdag 20 no vember lezingen te houden in Stockholm en Göteborg. Hij geeft daar uitleg over de manier waarop Nederlandse gemeen ten denken over het tolereren van softdrugsgebruik. Op het programma staan lezingen voor de gemeenteraden van Stock holm en Göteborg en bezoeken aan middelbare scholen om met scholieren van gedachten te wisselen. Ook wordt gekeken of het mogelijk is een uitwisse lingsproject op te zetten van scholieren uit Goteborg en Hulst in het kader van drugs preventie. MIDDELBURG - Op denoorde- ijke rijbaan van rijksweg A58 er hoogte van Arnestein vond iondagochtend omstreeks 8.50 lur een ernstige aanrijding tus- en twee personenauto's plaats, ïr raakten vier mensen gewond, an wie één ernstig. Een 22-jarige Vlissinger reed ter hoogte van Arnestein in de rich ting van Vlissingen. Voor hem reed een bestuurster met twee passagiers, allen inwoners van Goes. Vermoedelijk is de Vlis singer met hoge snelheid ach- terop de auto van de automobi- iste gex'eden. Door de klap draaide de auto van de bestuur ster om de as, vloog over de kop en belandde in de sloot. Eén van passagiei's werd uit de auto geslingerd en raakte zwaar ge wond aan zijn hoofd. De andex-e auto belandde eveneens in de sloot. De drie inzittenden uit Goes werden per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. De passa gier die uit de auto werd slingerd, een 17-jarige Goese- naar, werd later met spoed over gebracht naar het Dijkzigt Zie kenhuis in Rotterdam. De Vlissinger raakte gewond aan zijn hoofd. Hij werd na be handeling in het ziekenhuis door de politie aangehouden. Hij onderging een bloedproef en zijn rijbewijs werd ingevorderd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - Kantinebeheerders en gastheren van feesten zijn voorbeel den in de samenleving, die ook verant woordelijk moeten worden gehouden als een van hun gasten met te veel drank op achter het stuur wil. ,Het is niet alleen de verantwoordelij k- heid van de overheid", zei J. L. Hennek eij, gedeputeerde en voorzitter van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), zondag tijdens de herdenkingsbij eenkomst verkeers slachtoffers in conferentiecentrum De Elderschans in Aax-denburg. De her denking vormde de afsluiting van de Europese Week van de Verkeersslacht offers. „Bijvoorbeeld kantinebeheerders en gastheren moeten ook juridisch hard worden aangepakt. Dergelijk gedrag kan, mag en zal in onze samenleving niet worden getolereerd", zei Hennek eij. „Voor de slachtoffers van zinloos geweld is een gedenksteen geplaatst. Nabestaanden van verkeersslachtof fers leven in anonimiteit. Daar is geen gedenksteen, geen mensen die bij de plek stilstaan, geen massale veront waardiging." De bijeexxkonxst was opgezet door Stichting Slachtofferhulp Zeeland (SSZ). De Stichting had verschillende nabestaanden van verkeersslachtoffers xxitgenodigd voor de herdenking. Enke len lazen gedichten voor of zongen lie deren. Fien Martinet, moeder van Wou ter die nog niet zo heel lang geleden is overdeden bij een verkeersongeluk in Koewacht, las uit de bundel 'Zaaien in lïanen' het gedicht 'Er moet iemand zijn'. De bijeenkomst was zeer plechtig en bewogen, velen hadden moeite hun tra- Deelnemers aan de herdenkingsplechtigheid luisteren naar een van de gedichten. nen te bedwingen of lieten ze de vrije loop. SSZ-vei'keerscoördinatrice M. Verhoosel probeex-de de nabestaanden een haxt onder de riem te steken en be nadrukte dat een goed gesprek met omgeving weet vaak niet hoe ze met de emoties van nabestaanden moeten om gaan. In de lotgevallengroepen van Slachtofferhulp, of door het praten met een vrijwilliger krijgen ze pas het ge- Slachtofferhulp altijd oplucht. „De voel dat ze begrepen worden.". foto Peter Nicolai De vrijwilligers van Slachtofferhulp hielpen in 1997 ruim 3200 slachtoffers; bijna eenderde daarvan waren ver keersslachtoffers of hun nabestaanden Dat is een verdubbeling ten opzichte van 1993. door Frank Gijsel AARDENBURG - Iix conferen tiecentrum De Elderschans in Aardenburg had zaterdag de tweede contactdag van de geza menlijke koorkringen in Zee land plaats. De dag had als thema 'Voor elk wat wils, litur gische muziekbeleving voor jong en oud' en stond open voor iedereen die binnen de rooms- katholieke en reformatorische kerken actief is op het gebied van liturgie, zang, koordirectie of orgelbegeleiding. Centrale gast was de 78-jarige Willem Vogel, Nederlands-Her vormd kerkmusicus, en sinds 1977 organist van de Oude Kerk in Amsterdam. Vogel is ook be kend als componist van liturgi sche muziek. Hij doceert verder talloze kerkmuziekcursussen. Na het openingswoord van H. Muskens, lid van het diocesaan bestuur van de Nederlandse Gregoriusvereniging, konden de bezoekers kennis en vaardig heid opdoen in workshops met thema's als stemvorming voor kinderen en volwassenen, litur gie, orgel, nieuwe literatuur jongerenkoren en zingen. Na de eerste cyclus workshops volgde een voox-dx-acht van Vo gel met de titel 'Geef stem aan het eeuwige'. Het is tevens de ti tel van een nieuwe cd met uit sluitend muziek van Vogel. Hij gaf een toelichting op de ont staansgeschiedenis van enkele bijzondere liedex'en die door de ruim tachtig aanwezigen wer den gezongen. Vogel stond uit gebreid stil bij de betekenis van de muziek in de kerk en citeerde de uitspraak van Gerrit Konvij „Ik geloof zolang ik Bach hooi en geen minuut langer" Koóïle- den zijn volgens Vogel belang rijke medevei-kondigei's van het geloof. Oecumene Na de lunchpauze volgde, de tweede sessie workshops en sa menzang onder leiding van W. Vogel. De dag werd afgesloten met een viering. Bestuurslid J. de Block, lid van de commissie vaxx aanbeveling, was tevreden over de opkomst. „Vorig jaar hebben we dit evenement voor het eerst naar Zeeland gehaald en dat is positief onthaald. Er is nu duidelijk meer belangstel ling vaxx boven de Westerschel- de. Verheugend is daarbij dat ook andere geloofsgenoten aan wezig waren. De oecumenische gedachte is meer zichtbaar. door Esme Soesman KRUININGEN - Het zachte ge roezemoes van intensief en langdurig met elkaar pratende mensen en hier en daar een tra nenvloed. Dat was zaterdag te zien bij de Verkeersinformatic- markt voor verkeersslachtof fers en nabestaanden in het Kruiningse dorpshuis. De problemen waar verkeers- slachtoffers en nabestaanden van slachtoffers mee te maken krijgen zijn veel ingewikkelder en ernstiger dan ixx het algemeen wordt gedacht, vertelt ver- keei'scoördinator M. Verhoosel van de stichting Slachtoffer hulp Zeeland. In enkele secon den kan het leven van een slachtoffer - of van nabestaan den - indringend veranderen. „Dat heeft een vexwerkingspro- ces nodig en daar komt, wan neer je het over nabestaanden hebt, ook nog eens een rouwpro- ces bovenop. Daarnaast zit je met de juridische nasleep, die vaak ontzettend lang duux*t." Gehandicapten De verkeersmarkt bood de mo gelijkheid kennis te maken met vex-schillende instanties waar je als slachtoffer - al dan niet vrij willig - mee te maken krijgt. Zo waren politie, verzekering en een letselschade-advocaat pre sent. Gerichte informatie was te krijgen bij de stand van de Werkgx-oep gehandicapten van de gemeente Kapelle en de Whiplash Stichting Nederland. „Er verandert zoveel van de ene op de andere dag, daar komen heel wat emoties bij kijken. Dan ga je niet ook nog eens nadenken over wat er allemaal valt te re gelen", zo wijzexx L. van Koeve- ringe en K. Balkenende op de functie van de Werkgroep ge handicapten in de tijd na een ongeval. Onder meer met wa gen over hulpmiddelen en fi nanciële regelingen kunnen slachtoffex-s bij de werkgroep terecht. En, zo stelt Van Koeve- itnge: „Naarmensenluisterenis ook heel belangrijk." P. van Dongen van de Whiplash Stich ting weet daar alles van. Na zelf zes jaar geleden bij een ver- keersongeval een whiplash te hebben opgelopen, wijst hij nu andere slachtoffers de weg. „Dit heeft zo'n impact op je leven en je gezin. Alles komt overhoop te liggen en dat raak je je hele le ven niet meer kwijt." Tevreden Coördinator Verhoosel hoopt met de verkeersmarkt informa tie exx bekendheid aan slachtof fers en hun nabestaanden te hebben gegeven. Zelf had zij het liefste ook nog het revalidatie centrum op de markt gehad. Twee van de bezoekers, waar van er één in het voorjaar als fietser door een auto werd aan gereden, zijn zeer tevreden over de opzet. „Een goed initiatief, alleen zouden wij graag willen dat de markt langer duurde of later op de middag open ging." Het tweetal onderstx-eept hoe ingrijpend een ongeval kan zijn. Tot op de dag van vandaag pix>- beren zij de ware toedracht van het ongeluk boven tafel te krij gen, al is het alleen maar om la ter - wanneer de fysieke schade groter blijkt dan nu wordt inge schat - er niet alleen voor te staan. „Maar je voelt ook wroe ging omdat de automobilist niet reageert en alles nog steeds ont kent." In allerlei workshops konden de deelnemers aan de contactdag van de koorkringen zich muzikaal verder bekwamen. foto Peter Nicolai Bij de krant komt alles en ie dereen binnen. Mensen van allerlei staturen en signatu ren, hoog- en minden-waar digheidsbekleders, verlichte en bezwaarde zielen, critici en politici, ondernemers en voortouwnemers doen dage lijks de telefoons rinkelen op de burelen. Met name bij de chef nieuwsdienst, de spin in. het verslaggeversnetwerk. Met al diens ervaring moet de beller van goeden huize ko men wil deze chef de draad verliezen. Kort voor het ver schijnen van een beroemd heid in Zeeland ging de tele foon. Hij nam op, zei „Zeker" en verbond zonder een spier te vertrekken het gesprek door naar een verslaggever. „Sinterklaas. Neem jij 'm even?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7