Turkije schaft de doodstraf af •99 Zwarte vrijdag doet werk van Wiranto teniet JPZC Amerikaanse bemiddeling in Jeruzalem vruchteloos 1? Vrachtschip Pallas dreigt te breken Clinton ziet liever Unscom in actie dan VS-luchtmacht Wetswijziging voor uitlevering Öcalan buitenland Gasbron speelt op Piratenschat op Juan Fernandez Klopjacht op ontvoerder Mehmet op vliegtuig gezet Overstroming treft Oekraïne Executies in Kinshasa Ziektes steken kop op door Mitch GOED NIEUWS VAN A&P TV Russische crisis Belgrado ligt dwars bij stationering troepen NAVO in Macedonië maandag 16 november 1998 NAGYLENGYEL - Een Hongaars brandweer- terdag plotseling in actie. Tweeduizend inwo- team probeert bij een gasbron te komen, zodat ners van drie naburige dorpen moesten hun het deze kan afsluiten. De natuurlijke bron, die huizen uit, omdat het gas giftige bestanddelen in het olieveld van Nagylengyel ligt, kwam za- heeft. foto Laszlo Czika/AP SANTIAGO - De Nederlandse schatgraver Bernard Keizer meent met 99 procent zekerheid de plaats te hebben gevonden waar piraten in de achttiende eeuw een miljoenenschat heb ben begraven. Na vier jaar onderzoek in Spaanse, Engelse en Amerikaanse scheepsarchieven is hij dit weekeinde begonnen met het af graven van de plek op het Chileense eiland Juan Fernandez, waar hij op grond van oude kaarten een schat denkt te vinden. Hij verwacht 846 vaten goud aan te treffen met een geschatte waarde van 19 miljard gulden. Volgens de Chileense wet mo gen schatgravers een kwart van gevonden schatten houden. De schat werd door de Engelse piraat Anson op de Spanjaar den veroverd. Hij verborg alles in 1716 op het eiland. Kort daarna verging zijn schip. ANP BERLIJN - De Duitse politie is gisteren een grootscheepse jacht begonnen op een ontvoerder van de zoon vaneen restau ranthouder. De verdachte is uit zijn cel in Potsdam ontsnapt. De politie zoekt in Brandenburg en in Berlijn naar de ont snapte 38-jarige Rus. Hij zat samen met een landgenoot in voorarrest op verdenking van de ontvoering van de toen 20- jarige Matthias Hintze in oktober 1997. De ontvoerders eisten van Hintze's vader een losgeld van 1,1 miljoen gulden. De dienstplichtige militair Matthias was opgesloten in een hol op tweeëneenhalve meter diepte. Na enkele dagen werd zijn stoffelijke overschot aangetroffen in een bos. ANP MÜNCHEN - De Beierse autoriteiten hebben zaterdag de in Duitsland geboren Turkse criminele tiener 'Mehmet' op het vliegtuig naar Istanboel gezet. Het constitutioneel hof in Karlsruhe had eerder bepaald dat niets de uitwijzing van de 14-jarige jongen verhinderde. Mehmet had voor zijn veertiende verjaardag al ruim zestig misdrijven op zijn naam staan, waarvoor hij wegens zijn strafrechtelijke minderjarigheid echter niet veroordeeld kon worden. Kort na zijn veertiende verjaardag pleegde hij een roofoverval, waarvoor hij tot een jaar jeugdstraf werd veroor deeld. De stad München weigerde daarop zijn verblijfsver gunning te verlengen. DPA MOSKOU - In de Karpaten, in het westelijk deel van Oekra- ine, zijn zeker twaalf mensen om het leven gekomen door overstromingen. Duizenden mensen zijn dakloos geraakt. Zo'n dertig dorpen zijn door de overstromingen getroffen. Ongeveer 8.500 mensen zijn geevacueerd. Er is een groot hulpprogramma opgezet. De getroffenen kijgen voedsel, brandstoffen, medicijnen en bouwmaterialen. Behalve Oekraïne heeft ook Hongarije al geruime tijd te lij den van overstromingen. Rivieren zijn buiten hun oevers ge treden vanwege aanhoudende regen. AP KINSHASA - In Congo zijn dertien soldaten en officieren ter dood gebracht na door een militair tribunaal schuldig te zijn bevonden aan hoogverraad. De militairen waren gedeserteerd en hadden hun wapens ach tergelaten. De veroordeelden namen kennelijk de benen tij dens gevechten met rebellen op een strategisch belangrijke wegjn de buurt van Kalemie in het oosten van Congo. Het leger van president Kabila vecht, gesteund door troepen uit Angola, Zimbabwe, Namibië en Tsjaad, tegen rebellen die in augustus dreigden de hoofdstad Kinshasa in te nemen. Sindsdien zijn de rebellen teruggedreven naar het oosten van het land, dat ze voor een groot deel in handen hebben. AP door Rob Siebelink Een dakloze Hondurees slaapt temidden van de puinhopen in Tegucigalpa, foto Orlando Sierra/EPA door Jessica Lutz en Hans Geleijnse ISTANBOEL - De man die vol gens de Turkse wet bij uitstek de doodstraf verdient, PKK-leider Abdullah Öcalan, gaat er zeer waarschijnlijk voor zorgen dat die opgeheven wordt. Door de sanctie uit het strafrecht te schrappen, hoopt Ankara kans dat de vrijdag opgepakte Öca- I lan door Italië aan Turkije I wordt uitgeleverd te vergroten. De Turkse minister van Justitie T Denizkurdu stelde dit weekein- door John Wanders WASHINGTON - De Ameri kaanse president Clinton heeft liever dat de wapeninspecteurs van de Unscom de massavernie tigingswapens van Irak in kaart brengen, dan dat de Ameri kaanse luchtmacht het Iraakse leger bombardeert. „Die aan- vallen zouden het einde hebben ingeluid van Unscom", ver klaarde Clinton gisteren tijdens zijn televisietoespraak. De president zei bang te zijn dat biologische en chemische wa pens de komende twintig jaar een groot effect op de veiligheid in de wereld kunnen hebben, „Als Unscom zijn werk niet lan- j ger kan doen, zou dat effect wel eens zeer negatief kunnen zijn", aldus Clinton. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties stuurt de wapen inspecteurs van Unscom naar hak terug zodra duidelijk is dat Saddam Hoessein akkoord is met de voorwaarden van de VN voor hun terugkeer. Unscom-leider Butler zei giste ren dat zijn inspecteurs, die in Bahrein wachten op orders, bin- van onze redactie buitenland TEL AVIV - De Amerikaanse Midden-Oostengezant Ross is er dit weekeinde niet in geslaagd Advertentie BONDUELLE GROENTEN- Franse sperziebonen, doperwten, macedoine of doperwten/wortelen blik 400 gram NU U SCHARRELEIEREN MIDDELGROOT doos a 10 stuks. van349r Aanbiedingen geldig van ma. 16 t/m za. 21 nov. 1998. A&P Services 8.V tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS s In één klap is het werk dat de Indonesische legerleider en minister van Defensie en Veiligheid Wiranto het afgelopen half jaar heeft verricht om de reputatie van het leger op te poetsen teniet gedaan. Het geweld waarmee zijn manschappen demonstrerende studenten de afgelopen week, maar vooral vrijdag, een halt toeriepen, heeft Indonesië geschokt en de bevolking ervan overtuigd dat het bedroevend is gesteld met het leger. de in allerijl een wetswijziging op, waarin de doodstraf vervan gen wordt door 'levenslange ge vangenisstraf onder verhoogde veiligheidsmaatregelen'. De ministerraad behandelt het voorstel vandaag, waarna het ter stemming aan het parlement wordt voorgelegd. Toen Öcalan vrijdag in Rome werd aangehouden, diende Tur kije direct een uitleveringsver zoek in. De Italiaanse wet staat uitlevering echter niet toe als de verdachte de kans loopt de doodstraf te krijgen. Rome moet nen 24 uur- op hun post terug kunnen zijn. Hij schat dat Uns com bij volledige medewerking van Irak nog drie maanden no dig zal hebben om vast te stellen of het land daadwerkelijk zijn ambities op het terrein van che mische oorlogsvoering heeft op gegeven. Voor de inspectie van het Iraakse arsenaal aan biolo gische wapens is meer tijd no dig, zei Butler. Vernederd Niet iedereen in Washington kon zich vinden in de strategie van Clinton. Er is in het Congres veel irritatie te bespeuren over het kat-en-muis-spel dat Sad dam al geruime tijd speelt met Clinton en de VN. Een deel van de Senaat is van mening dat de Amerikaanse strijdkrachten dit keer ongenadig hard hadden moeten toeslaan en wel op een moment waarop nog geen zicht was op een diplomatieke oplos sing. De Republikeinse senator Ri chard Lugar oordeelde dat Was hington een gouden kans had la ten glippen. „Wij zijn opnieuw vernederd door Irak", aldus Lu gar. GPD om de vaart in het Israelisch- Palestijnse vredesproces te hou den. De Palestijnse leider Ara fat herhaalde tot grote irritatie van de Israëlische regering zijn voornemen op 4 mei 1999 een onafhankelijke Palestijnse staat uit te roepen. „Wij zullen niet toestaan dat ie mand onze droom aanvalt", zei Arafat over de oppositie die de Palestijnse regering onder vindt. De Israëlische premier Netanyahu noemde Arafats uit latingen een gevaar voor de vre de. .Dit. brengt het hele akkoord van Oslo in gevaar en het werpt een erg donkere schaduw over het akkoord van Wye", zei hij. Onderhandelaar Ross sprak gis teren met Israëlische functiona rissen, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken Sha ron. Die zei dat Arafats opmer kingen 'de onderhandelingen bemoeilijken' en dat Israël, als Arafat een staat uitroept, de ge deeltes van de Westoever die nu onder Israëlisch bestuur vallen zal 'annexeren'. Ross verklaar de dat het tijd wordt het debat niet over de radio te voeren maar aan de onderhandelings tafel. Etnische bom De Britse krant Sunday Times meldde gisteren dat Israëlische biologen onderzoeken of ze een virus of bacterie kunnen kwe ken die alleen schadelijk zijn voor mensen met bepaalde door Theo Haerkens JAKARTA - 'Hang Wiranto!", schreeuwden de studenten na dat donderdag de eerste dodeli j- ke slachtoffers vielen bij de monstraties in Jakarta. Maar er zouden door keihard legerop- treden nog heel wat meer slachtoffers vallen en de 51-ja- rige generaal wordt daarvoor nu verantwoordelijk gesteld. De topman, die er na de bloedige rellen in mei in slaagde studen ten na een bezetting van enkele dagen zonder verdere ongeluk ken uit het parlementsgebouw te leiden, is nu zelf het doelwit van zware kritiek. De oppositie eist zijn vertrek. Wiranto begon na het aftreden van Soeharto met een grote schoonmaak in een poging de belabberde reputatie van het le ger, Abri, op te vijzelen. De be- binnen veertig dagen over Öca- lans verzoek om politiek asiel beslissen. Overigens vragen kringen rond de Italiaanse regering zich af of het politiek niet verstandiger is om de van terroristische activi teiten beschuldigde Öcalan naar Duitsland te sturen. Dat vraagt al sinds 1990 om zijn uit levering. Extreem-rechtse gedetineerden in de Metris-gevangenis in Is tanboel gijzelden gisteren een Italiaanse medegevangene. 'Om de regering te helpen', zo lieten ze via een naar binnen gesmok kelde mobiele telefoon aan de commerciële zender NTV we ten. De man wordt niet vrij gela ten voor Italië belooft Öcalan uit te leveren. De van moord verdachte Italiaan stond op het punt uitgeleverd te worden aan Zwitserland, dat daar om ge vraagd had. Sympathie Een probleem voor de Italiaanse regering is dat bij de coalitie partijen veel sympathie bestaat voor de linkse Ocalan en de Koerdische zaak. Armando Cossutta, leider van Italiaanse Communisten, eiste dit week einde dat de regering het ver zoek tot verlenen van politiek asiel van Öcalan inwilligt. Behalve met Turkse pressie heeft Rome ook te maken met Griekse druk om Öcalan poli tiek asiel te veiienen. Boven dien zijn er de duizenden Koer dische vluchtelingen in Italië zelf. Rome toonde zich al eerder geërgerd over Turkse kritiek op het verlenen van politiek asiel aan Koerdische vluchtelingen. De Italiaanse regering laat daarbij meespelen dat Turkije niet alleen partij is in het con flict met de Koerdische afschei dingsbeweging, maar in het verleden ook herhaaldelijk is beschuldigd van schending van de mensenrechten bij acties van het Turkse leger tegen de Koer den. In Turkije hebben behalve de Turkse islamistische Partij van de Deugd alle partijen hun steun toegezegd aan het schrap pen van de doodstraf. GPD genen. Deze zogenaamde 'etni sche bom' zou onderscheid moeten maken tussen joden en arabieren. De dodelijke orga nismen zouden door de lucht of via waterleidingen verspreid kunnen worden. Het wapen wordt gezien als antwoord op eventuele Iraakse dreiging te gen Israël. Waarschuwing Onlangs waarschuwde het Amerikaanse ministerie van Defensie voor de reële mogelijk heid van een 'etnische bom'. Eerder werkte het Zuid-Afri kaanse apartheidsregime - zon der resultaat - aan een dergelijk wapen. „Dit project is moeilijk uitvoer baar omdat joden en Arabieren allebei van Semitische ooi- sprang zijn", zei een Israëlische wetenschapper. „Het is echter gelukt om een karakteristiek te vinden, die vooral onder Iraakse Arabieren voorkomt." Volgens het vakblad Foreign Affairs onderzochten de Israë liërs Arabische joden, met name Irakezen, op genetische ken merken. Men zou verder ge bruik hebben gemaakt van Zuid-Afrikaanse expertise. Het project wordt uitgevoerd in het biologisch instituut in Nes Zio- na. Dit laboratorium had ook de lading zenuwgasgrondstof be steld die vervoerd werd in het El Al-vliegtuig dat in 1992 in Am sterdam neerstortte. AP/ANP schuldigingen van schending van de mensenrechten door het Indonesische leger waren niet van de lucht. Of het nu ging om Atjeh, de opstandige noordelij ke provincie van Sumatra, om Oost-Timor of het ver van Ja karta gelegen Irian Jaya, men senrechtenorganisaties be schikten over dikke dossiers met wandaden die ze aan het le ger toeschreven. Vanaf eind vorig jaar tot aan de presidentsverkiezingen in maart van dit jaar verdwenen pro-democratische actievoer ders, van wie maar een deel is te ruggekeerd. Ook hier werd de hand van Abri vermoed. Dat was niet zonder reden, want Soeharto zelf had eerder toege geven dat hij in de jaren tachtig het leger had gebruikt om door middel van de zogenoemde Pe trus-moorden onrust te zaaien van onze redactie buitenland MANAGUA - In het zwaar dooi de orkaan Mitch getroffen Mid den-Amerika zijn de eerste slachtoffers gevallen door epi demieën. In het noordwesten van Nicaragua zijn twee men sen gestorven door de gevaarlij ke infectieziekte leptospirose en in Guatemala kostte de cholera de afgelopen twee dagen aan ten minste acht personen het leven. Een derde patiënt in de stad Chinandega in het noordwesten en de touwtjes in handen te hou den. Verder zijn er nog de moordpar tijen op moslims in Tanjung Priok ('84) en Lampung ('89) die aan het leger onder Soeharto worden toegeschreven en meer recent de geheimzinnige ninja- moorden in Oost-Ja va, waarbij opnieuw naar elementen in het leger werd gewezen. analyse Toen in de bloedige meidagen van dit jaar vier studenten van de Trisakti-universiteit werden doodgeschoten, kon moeilijk ontkend worden dat militairen de trekker hadden overgehaald. Bovendien waren, zo.staat sinds van Nicaragua bevindt zich in kritieke toestand, deelde het ministerie van Volksgezondheid zaterdag mee. Leptospirose wordt overgedragen door rat ten. De symptomen zijn koorts, hoesten en longbloedingen. Na de verwoestende orkaan Mitch, waarvan vierduizend in woners het slachtoffer werden, zijn in Nicaragua enkele geval len van cholera ontdekt. De cholera woedt tevens in vier dorpen in de noordelijke pro vincie Quiché van Guatemala. recent onderzoek vast, soldaten betrokken bij het uitlokken van die rellen. Wiranto wilde voorkomen dat de slechte reputatie van Abri zou leiden tot het inperken van de invloed van het leger in het politieke en economische leven van Indonesië. Een kwestie waar juist de studenten paal en perk aan wilden stellen door het leger uit het parlement te weren. De legerleider wilde zelf orde op zaken stellen en beloofde on derzoek naar de geruchtmaken de ontvoeringen van pro-demo cratische actievoerders. Toen bleek dat manschappen van het elitekorps Kopassus, indertijd geleid door generaal Prabowo, de schoonzoon van Soeharto, daarmee te maken hadden, werd die prompt ontslagen. Ook liet Wiranto geruchten over schending van de mensenree'i- Er vielen acht doden en twintig mensen zijn besmet geraakt, meldde volksgezondheids dienst zaterdag. In heel het land lijden ten minste 125 mensen aan de cholera, zeiden zij. Het Amerikaanse concern Dole maakte dit weekeinde bekend dat het zijn zesduizend werkne mers op verwoeste bananen- en ananasplantages in Honduras in dienst houdt. Eerder leek het er op of Dole en Chiquita ieder een de laan zouden uitsturen. DPA/AFP ten in Atjeh onderzoeken. Hij bood de bevolking zelfs zijn ver ontschuldigingen aan voor de manier waarop het leger daar in de vroege jaren negentig had huisgehouden. Dat was nog nooit eerder gedaan en ver sterkte de indruk dat Wiranto echte verandering wil. Toen de massagraven werden geopend, gaf hij onmiddellijk opdracht de troepen terug te trekken uit het gebied. Eerder had de legerleider al ver ontschuldigingen aangeboden voor het uitblijven van deugde lijk optreden van veiligheids troepen bij de rellen in mei, die een eind maakten aan het regi- me-Soeharto. Onderzoek naai de seriemoorden op moslimlei ders in Oost-Java loopt al. Dat naar de moorden op de moslims uit 1984 en 1989 moet nog wor den begonnen. GPD FÖHR - De ramp met het vrachtschip Pallas bij Fohr en Amrum in het Duitse Wadden gebied neemt steeds grotere vormen aan. Zo'n 20.000 vogels zijn door de lekkende stookolie al gestorven. Bergingswerkers die de brand op de Pallas probe ren te blussen, vrezen dat het vrachtschip in twee stukken zal breken. In het schip bevindt zich nog zo'n 600 ton stookolie. De olie- drab die vooral op de kust van vooral de eilandjes Föhr en Am- rum is aangespoeld, kost steeds meer vogels het leven. Vanuit Dordrecht is het hefei- land Barbara van de firma Wijs muller met vertraging vertrok ken om te worden ingezet bij de bergingsoperatie van het in brand gevlogen vrachtschip. Dat zal er zeker twee dagen over doen om de Pallas te bereiken. De vrees bestaat dat het hefei- land te laat komt. van onze redactie buitenland BELGRADO - be Joegoslavi sche regering is fel tegen de sta tionering in Macedonië van NAVO-troepen die de OVSE- waarnemers in Kosovo moeten beschermen en eventueel eva cueren. De zaakgelastigde van Macedonië moest gisteren in Belgrado op het matje komen om een brief in ontvangst te ne men waarin de regering van pre sident Milosevic zegt zich te verzetten tegen de komst van de zogenoemde Rapid Reaction Force. Volgens de Servische staatstele visie zijn de waarnemers in Kos ovo alleen maar een excuus voor de NAVO om gewapenderhand in te grijpen in Joegoslavië. Nederland heeft zich bereid verklaard voor deze troepen macht, die de 2000 ongewapen de waarnemers moet bescher men, vijftig tot honderd man te leveren als de NAVO een goed uitgewerkt veiligheidsplan op tafel kan leggen. De waarne mers moeten de uitvoering con troleren van het akkoord dat de Amerikaanse gezant Richard Holbrooke in oktober sloot met Milosevic. Op dit moment dreigt er nog geen direct gevaar voor de Ne derlandse Waddenkust. Voor de komende dagen wordt evenwel een oostenwind voorspeld, die de oliedrab richting Nederland kan stuwen. Op Schiermonnik oog zijn gisteren enkele met olie besmeurde vogels aangespoeld. In Duitsland neemt de kritiek op het beleid van de deelstaat Sleeswijk-Holstein toe. Dat was er tot dusverre op gericht om de vogels af te schieten teneinde ze uit hun lijden te verlossen, niet om zo veel mogelijk exemplaren te redden. Veel dieren werden wel door hagel geraakt, maar niet gedood en dreven daardoor aangeschoten in de olieblubber rond. Gisteren weigerde een groep ja gers op het eiland Amrum na een gesprek met mensen van de Zeehondencrèche Pieterburen nog langer besmeurde vogels af te schieten, iets waartoe ze van de burgemeester opdracht had den gekregen. GPD Belgrado vindt dat de belangen van Joegoslavië en Macedonië worden geschaad als de rege ring in Skopje toestaat dat er vanaf haar grondgebied wat voor militaire acties dan ook te gen Joegoslavië plaatshebben. Bovendien is een dergelijke troepenstationering volgens Belgrado in strijd met de grond beginselen van de Verenigde Naties, de bepalingen van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) en met het internationaal recht. RTR MOSKOU - Rusland wacht in spanning op de stappen die bui tenlandse banken ondernemen. Vandaag komt een einde aan de periode van negentig dagen waarin zij afbetaling op bepaal de schulden hadden opgeschort. Dat betekent dat de banken ver volging kunnen instellen tegen Russische tegenpartijen die hun verplichtingen niet nakomen. De schuld die Rusland de afge lopen drie maanden had moeten aflossen, bedraagt rond 10 mil jard dollar. DPA/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5