Natuur moet nog geduld hebben m Groenen Frankrijk doen meesterzet met Duitser aan het roer Camilla geeft privé-feestje voor Charles I varia Klimaatconferentie stelt cruciale afspraken uit het weer Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's Waterstanden puzzel recept maandag 16 november 1998 Zeeland: Vrij koud door Pieter Evelein Goede, prettige lucht, bete kent Buenos Aires. Maar de vierde klimaatconferentie van de Verenigde Naties heeft de naam van de gaststad geen eer aangedaan. Cruciale afspraken over maatregelen om het kli maat te beschermen zijn uitge steld. Mens en natuur moeten nog even geduld hebben. Op de vierde conferentie zouden afspraken van de vorige confe rentie worden uitgewerkt, op geschreven in het zogenoemde Kyotoprotocol. In december 1997 beloofden de geïndustria liseerde landen in het Japanse Kyoto dat zij hun uitstoot van broeikasgassen gingen vermin deren. Tegelijkertijd werd een voorzet gegeven hoe zij dat kon den aanpakken. Landen kregen de mogelijkheid om hun reduc tie voor een deel in het buiten land te verwezenlijken, door daar te investeren in klimaat- vriendelijke projecten. In Buenos Aires zou worden af gesproken welk deel een land zelf, in eigen land, zou moeten doen, en voor welk deel het over de grens kon aankloppen. Dat is mooi. dacht de willekeurige krantenlezer die zojuist weel een bericht over de verwoesten de kracht van orkaan Mitch had gelezen. Dat soort natuurram pen wordt immers veroorzaakt doordat er te veel broeikasgas- Snelheid van het licht neemt af LONDEN - De snelheid van licht neemt af. Dit beweren een Britse en een Amerikaanse na tuurkundige. De lichtsnelheid geldt in de hui dige natuurkunde als een con stante van ongeveer 300.000 ki lometer per seconde. De natuurkundigen Magueijo en Albrecht beweren nu dat er niets constant is aan deze snel heid. Volgens hen is de lichtsnel heid sinds het ontstaan van het heelal geleidelijk lager gewor den. Mochten observaties de theorie van de onderzoekers bevesti gen, dan betekent dat een seri euze uitdaging voor Einsteins relativiteitstheorie. ANP sen in de lucht komen? Die ver oorzaken immers klimaatver anderingen, die ook tot stijging van de zeespiegel leiden? De politieke realiteit is een an dere. Geen land ter wereld wil maatregelen nemen die de eco nomie bedreigen. Individuen wel. regeringen niet. Zolang dus de concurrentiepositie niet is veiliggesteld, verzet niemand een stap. En om daar een oplos sing voor te bedenken waarmee iedereen kan leven is veel creati viteit nodig. Heel veel, en dus ook veel tijd. Jaren. Omdat in tussen de economieën door groeien en dus de uitstoot van C02 en andere broeikasgassen alleen maar blijft stijgen, zal de wereld steeds zwaardere maat regelen moeten nemen. Ruzies Als er in Buenos Aires al over winst kan worden gesproken, dan is het dat de hoog oplopende ruzies tussen de Verenigde Sta ten en de Europese Unie, en tus sen de ontwikkelingslanden en de industrielanden, niet tot een definitieve breuk hebben geleid die 'Kyoto1 helemaal ongedaan zou hebben gemaakt. Men praat weer met elkaar, en lijkt meer begrip voor elkaar te hebben ge kregen. Een aantal ontwikkelingslan den is bereid met rijke landen te gaan handelen in emissierech ten. Dat zijn rechten om te ver vuilen. Tot voor kort voelden ze daar niets voor. Zie je wel, zei den de Verenigde Staten in Bue nos Aires. Die landen zien nu ook in dat zij aan de slag moeten om het klimaat te redden. Kli maatverandering is een mondi aal probleem. En als handel nou leidt tot een goedkopere en snel lere schoonmaak van de lucht, is dat toch prima? Maar de werke lijke reden is dat ontwikke lingslanden er geld mee kunnen verdienen. Nog zo'n vermeend pluspunt is de ondertekening van het Kyo toprotocol door de Verenigde Staten. Kijk, cle aanvankelijk onverzettelijke Amerikanen zijn dan toch in beweging geko men, werd hier en daar al ge juicht. Ook minister Pronk van Milieu verwelkomde het als een stap voorwaarts. Maar ook hij moest toegeven dat de VS pas echt zijn gebonden als de Senaat het protocol bekrachtigt. En dat kan nog heel lang duren. ANP door Cees van Zweeden Ogenschijnlijk hadden de Franse Groenen in de sprankelende persoon van Do minique Voynet een leidster die de televisiecamera's naar zich toe wist te trekken. 'La Domini que' was altijd goed voor een ci taat. Zo duidde ze premier Jospin ooit als 'een man van wanhopige timiditeit'. Maar op het congres van de Groenen bij Parijs zoomden de camera's gis teren in op een andere goeroe van ecologisch links: Daniel Cohn-Bendit. Sinds de Groenen in een opwel ling van euforie hem in oktober aanwezen als lijsttrekker bij de komende Europese verkiezin gen, is Cohn-Bendit niet meer uit de Franse media weg te branden. Dominique Voynet mag dan mi nister van Milieu zijn onder de 'man van wanhopige timiditeit', ze heeft de slag om de publiciteit met Cohn-Bendit verloren. Daniel Cohn-Bendit namelijk is een van de weinige politici die erin zijn geslaagd om nog bij hun leven de geschiedenisboek- (Advertentie) 'OOR KORTE VERWACHTING NEDERLAND 2. UITGEBREID NEDERLANDS WEERBERICHT 3. STRAND- EN WATERSPORTWEER EIS- EN VAKANTIEWEER 5. EXPERIMENTELE WEEKVERWACHTING De jarige prins Charles toostend met 'mummy', de Britse koningin. foto Fiona Hanson/Reuters van onze redactie buitenland Met zijn jarenlange vriendin Camilla Parker Bowles aan zijn zijde heeft de Britse troonopvolger prins Charles zater dagavond zijn vijftigste verjaardag ge vierd. Naar het bal op het landgoed van de prins, Highgrove in de graafschap Gloucester shire, kwamen ook vertegenwoordigers van Europese koningshuizen, film- en tv- sterren, vrienden en de beide zonen Wil liam (16) en Harry (14). De 51-jarige Camilla had de privé-party voor de prins georganiseerd. Hij had dat vorig jaar eveneens op Highgrove georga niseerd ter gelegenheid van haar 'halve eeuw'. Gekleed in een lichtgroene jurk straalde de gescheiden Parker Bowles bij de gezamenlijke ontvangst door de onge veer 250 gasten aan de zijde van de kroon prins. Zij trad voor het eerst sinds de dood van prinses Diana, vijftien maanden geleden door een auto-ongeluk in Parijs, openlijk aan de zijde van de prins op. Het verjaar dagsbal in de Fruittuin-veranda van het landgoed kan daarom ook betekenis heb ben voor de toekomstige rol van Parker Bowles. Als één van de eerste gasten reed prins William voor. Met een baseballpet op en in een legerjack gekleed dook de teenager weg voor de camera's toen zijn auto langs de lange rij persfotografen reed. Daarna arriveerden onder anderen acteur Stephen Fry, komiek Rowan Atkinson (Mr. Bean) en de Britse minister van Han del en Industrie, Peter Manclelson. Parker Bowles had niet nagelaten ook tal loze gekroonde hoofden in Europa uit te nodigen: de vorstenparen van Denemar ken, Noorwegen en Zweden, vanBelgië en Spanje, het groothertogelijk paar van Luxemburg en de Griekse ex-koning Konstantijn en zijn vrouw. Ook koningin Beatrix en prins Claus wa ren uitgenodigd. Wegens andere verplich tingen kon het koninklijk echtpaar echter geen acte de presence geven, zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren mee. De Britse koningin Elizabeth en prins Philip lieten verstek gaan. Zij vierden al vrijdagavond in Buckingham Palace en thousiast de verjaardag van hun zoon mee. In Londen wordt vermoed dat de ko ningin er nog niet aan toe is de relatie tus sen Charles en Camilla het zegel van goedkeuring te verlenen. De koningin bracht een toost uit op haar zoon, wiens 'visie, betrokkenheid en lei derschap' ze roemde. De koningin negeer de een traditie door haar zoon bij zijn voornaam te noemen. Charles kreeg de la chers op zijn hand door zijn moeder ver volgens met 'mummy' aan te spreken. De grote afwezige op het partijtje van de koningin was Camilla Parker Bowles. AP/DPA/ANP Vooruitzichten dinsdag woensdag donderdag vrijdag weer W7/ m, max. 7° 6° 6° 7° min. 1° 0° 1° 1° wind NW 2 W 3 NW 3 N 3 Zon maandag onder 16.55 O dinsdag op 8.06 Maan maandag onder 16.0! dinsdag op 5.47 Nautisch bericht Er waait een zwakke tot matige wind uit richtingen tussen noord west en noordoost, kracht 2 a 3. De kustwatertemperatuur ligt rond 11 graden. Het zicht is eerst matig tot slecht. De kans op mist is tijdelijk groot. O MAANDAG jes te halen: hij was in 1968 lei der van de studentenrevolte die in Parijs de verbeelding aan de macht bracht. Door uitgerekend deze 'Dany le rouge' - zijn haar is op 53-jarige leeftijd nog altijd rood - tot lijst trekker kiezen, hebbende Groe nen volgens velen een meester zet gedaan. Cohn-Bendit zou in staat moeten zijn een deel van de generatie van '68, de 'soixan- te-huitards', voor zich te win nen. Maar bovenal: hij staat voor alles wat tegen het gaullis- meis. De Gaulle Die reputatie heeft hij voor een groot deel te danken aan de geestelijke vader van het gaul- lisme, de heer De Gaulle zelf. Als president was De Gaulle in 1968 zo ontstemd over de stu dentenopstand, dat hij destijds Cohn-Bendit het land uitzette. Dat was mogelijk omdat Daniel Cohn-Bendit eigenlijk geen Fransman is, maar een Duitser. Zijn ouders waren Duitse joden die in 1933, toen Hitier aan de macht kwam, naar Frankrijk waren gevlucht. Daniel is in Frankrijk geboren en getogen, maar verwierf in tegenstelling tot zijn broer nooit de Franse nationaliteit. Nadat De Gaulle hem in 1968 de deur had gewezen, zette Cohn- Bendit in Duitsland zijn politie ke ambacht voort. Hij beheerde er een marxisti sche bibliotheek, sloot zich aan bij de anarchistische 'alterna tieven' en werkte als locoburge meester voor het linkse stadsbe stuur van Frankfurt alvorens op een groene golf het Europees Parlement binnen te surfen. Onwettig Het was Europese wetgeving die na tien jaar het decreet van De Gaulle onwettig maakte en het is dezelfde wetgeving die de Duitser Cohn-Bendit nu in staat stelt een Franse kieslijst aan te voeren. Als anticommunist en overtuigd Europeaan lijkt de zeer media genieke Cohn-Bendit de juiste man om van de Franse Groenen het geweten van links te maken. Maar daarbij heeft Cohn-Ben dit één probleem: in de persoon van Dominique Voynet hebben de Groenen al een leider. Gevraagd wat zij eigenlijk van Cohn-Bendit vond, sprak 'La Dominique': „Ik bewonder zijn welsprekendheid, maar ik ben niet idolaat van hem." GPD 'Ik ben bij het vechten betrokken!' riep Brekel huilerig. 'Het is afge lopen met de pret! We hebben heel wat afgelachen, waar of niet? Maar jij hebt het te dol gemaakt en daarom wil ik hier weg. Ieder is zichzelf het naast als het fout gaat, wat jij?' 'Ga dan', zei heer Ollie kribbig. 'Ik houd u niet tegen, heer Brekel. Maar mijn plaats is hier; ik blijf wachten tot ik op gepaste wijze uit de put word gehaald.' Helaas, het zag er niet naar uit, dat dit snel zou gebeuren. Want rond het mangat deinde de menigte onder het woeden der politie en al leen Tom Poes had nog belangstelling voor zijn vriend. 'Weet u ook, waar heer Bonnnel is?' vroeg hij aan de burgemeester, die niet ver vandaar het relletje gadesloeg. 'Bommel?' herhaalde de magistraat. 'Daar natuurlijk!' 'Ja', beaamde de ambtenaar Dorknoper. 'Bommel is met zijn mede plichtige in dat gat gevallen. Zo gaat het als men geld ontwaardt; het ontstemt de burgerij en prikkelt de overheid. De gevolgen zijn niet te overzien.' 'Onzin', zei Tom Poes boos. 'Heer Bommel was de enige die wist dat Brekel en zijn geld niet deugen. Hij zat achter de schurk aan en j ullie laten hem in de put zitten nu hij hem gevangen heeft. Laf, hoor Hij wachtte niet af wat de uitwerking van zijn woorden zou zijn, maar rende in de richting van het mangat, waar de politie de laatste samenscholers met zachte drang verwijderde. MAANDAG Hoog water Laag water 16 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.11 208 12.28 201 06.30 153 18.52 178 Terneuzen 00.31 231 12.48 225 06.55 164 19.20 188 3ath 01.27 272 13.47 266 07.50 195 20.21 218 Roompot Buiten 00.15 160 12.35 148 06.50 107 18.55 130 Zierikzee 01.45 161 14.05 150 07.55 115 20.10 13' Stellendam Buiten 00.35 147 13.00 133 06.15 057 18.55 078 Wemeldinge 01.50 181 14.10 170 07.50 127 20.15 148 'hilipsdam West 01.50 169 14.05 158 07.55 123 20.15 142 DINSDAG Hoog water Laag water 17 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.55 219 13.10 213 07.06 162 19.31 18 Terneuzen 01.12 243 13.27 238 07.36 173 19.51 19 3ath 02.12 286 14.26 280 08.32 204 20.55 219 Roompot Buiten 00.55 167 13.10 157 07.05 113 19.20 13 Zierikzee 02.25 165 14.45 157 08.25 117 20.40 132 Stellendam Buiten 01.15 155 13.30 142 07.00 063 19.35 077 Wemeldinge 02.30 186 14.50 178 08.30 131 20.45 14" Philipsdam West 02.35 174 14.55 164 08.30 125 20.45 140 L Lagedrukgebied H O lichle sneeuw efc matige sneeuw ist zware sneeuw lichte regen malige regen zware regen Europa: Sneeuwstorm Kruiswoord min een Hans Belterman Horizontaal: 1. Deel v.e. jaar; 4. geselwerktuig; 7. rein; 9. ontkenning; 11. tocht; 12. voor; 13. ver onder de oppervlakte; 15. balletje papier; 16. vrouwelijk roofdier; 18. plaat; 19. verbond; 20. projectiel; 22. wortelmassa; 25. lichte bedwelming; 27. uitdrukking; 28. voegwoord; 29. meertje; 31kledingstuk; 32. insect; 34. inhoudsmaat; 35. edelman. Verticaal: 1Trant; 2. baat; 3. beest; 4. Griekse oppergod; 5. roem; 6. vliegenier; 8. smerig; 10. hulpeloos; 12. eerste voorstelling; 14. kern; 15. duw; 17. jongen; 18. as; 20. kerkgezang; 21. vordering; 23. voorzetsel; 24. moeizaam; 26. tuingereeedschap; 29. bloembed; 30. hemelli chaam; 32. herkauwer; 33. groente. Oplossing zaterdag napels o-o-a- kletsnat --m-t--e krab-wond a--a-i-g- stelregel t--k-k-l- Groene salade met kaas of ham De salade is bedoeld om als een voorgerecht op te dienen. Vegetariërs leggen er dun geschaaf de oude Leidse kaas op en anderen doen hetzelfde met de donker gerookte (rauwe) ham uit de Arden nen of het Zwarte Woud. Wanneer alle aangege ven ingrediënten worden verdubbeld, dan kan de salade ook als een hoofdgerecht worden gegeven. Voorgerecht voor 4 personen: 125 a 150 gram gemengde groene slasoorten (kropsla, krulsla, veldsla, eventueel spinazie of postelein); 2 3 bosuitjes, met veel groen, in smal le ringetjes; 5 takjes (platte) peterselie, grof ge sneden; 16 bieslooksprieten, grof gesneden; 2 theel. verse tijmblaadjes; 1 eetl. (kruiden)azijn; zout, witte peper uit de molen; 1 flinke mespunt fijne Franse mosterd; 4 eetl. olijfolie, koud ge perst; 150 a 200 gram oude Leidse kaas, geschaafd in vliesdunne plakken of 150 a 175 gram gerookte (rauwe) ham, vliesdunne plakken, zoals Ardenner of Schwarzwalder ham. Spoel de slasoorten enkele malen in ruim koud wa ter. Maakde bladeren zo droog mogelijk (slacentri fuge). Scheur de slabladeren in kleine stukjes en leg ze in een kom. Strooi bosuitjes en de tuinkrui den erover. Houdechterwel 1 theelepel tijmblaad jes apart. Schep de sla enkele malen luchtig om. Maak de dressing door eerst azijn te vermengen met zout, peperen mosterd. Blijf zolang roeren tot het zout is opgelost. Klop er daarna de olie door. Schenk de dressing over de sla en schep alles luch tig om. Laat de salade eventueel even uitlekken. Verdeel de salade als bedjes in het midden op de borden. Leg de plakken kaas of ham op de salade. Bestrooi kaas of ham met de rest van de tijmblaad jes. Tip: geef er sneetjes licht geroosterd wit- of bruin brood bij en zet een schaaltje met boter(balletjes) optafel. Later vandaag gaat het op IJsland fors waaien en vooral langs de westkust komt tot een (zware) storm. Dit in combinatie met hevige sneeuwbuien rolt er natuurlijk een heuse 'blizzard' uit de bus. Rustig, maar koud blijft het in Scandinavië met in het noorden matige tot strenge vorst overdag. Alleen langs de Noorse kusten en de Zweedse kust wordt het minder koud met maximumwaarden tussen 2 en 5 graden. Verder zijn er zonnige perioden in het binnen land. In de kustgebieden vallen de meeste (natte) sneeuwbuien en heeft de zon meer concurrentie van wolkenvelden. Grote delen van Duitsland, Polen en de noordelijke Balkanlanden hebben metveel bewolking en geregeld regen en/of sneeuw te maken. De vorstgrens loopt morgen vanaf Oslo over Midden-Zweden naar het zuidoosten en oosten. Een omvangrijk hogedrukgebied zorgt voor fraaie omstandigheden op de Britse eilanden, de Benelux, Frankrijk en het Iberisch schiereiland. Plaatselijk valt er wel een bui, maar de droge momenten voeren de boventoon en de zon is vrij vaak te bewon deren. Morgen stijgt de temperatuur in Ierland, het zuidwesten van Engeland, West-en Zuid-Frankrijk tot rond 10 graden. Spanje en Portugal zijn uiteraard warmer met langs de noordkust een graad of 12, dieper landinwaarts wordt de 15-gradengrens gepasseerd. Het blijft vrij koud met overdag hoog- Door: Jordi Bloer, uit 7 graden en 's nachts tijdens brede opklaringen een beetje lichte vorst in het binnenland. Verder wisse len zonnige momenten en wolkenvelden elkaar geregeld af. Soms valt er een (winters) buitje. Vanochtend heeft onze regio te kampen met hardnekkige (laaghangende) bewolking. Plaatselijk kan afgelopen nacht mist zijn ontstaan, die naar verwachting geleidelijk zal oplossen. Helemaal droog blijft het niet, want zo nu en dan valt er een beetje (mot)regen. Vanmiddag wordt de bewol king dunner en breekt de zon af en toe door. Vanavond neemt de kans op een regen- of hagelbui toe. Zelfs een paar vlokken smelten de sneeuw zijn niet uitgesloten. De temperatuur houdt niet over met hooguit7 graden. Aan de kust komt de thermometer nog tot 8 graden. Er staat weinig wind uit richtingen tussen noordwest en noordoost. Vannacht zijn er brede opklaringen voorhanden, maar die enkele winterse bui blijft mogelijk. De temperatuur zakt land inwaarts tot rond het vries punt en lokaal treedt gladheid op. Met name binnenwegen, bruggen en viaducten maken de grootste kans op gladheid. Morgen verandert er weinig. Wolkenvelden afgewisseld door wat zon en een enkel winters buitje staan op het programma. De maximum temperatuur ligt op ongeveer hetzelfde peil als vandaag. Ook morgennacht duikt de temperatuurtot iets onder het vriespunt. Woensdag verloopt eerst fraai met veel zon en op veel plaatsen droog weer. Gaandeweg de dag dringen meer wolken velden op en valt er mogelijk wat lichte regen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4