telt zegeningen klimaattop KNOTSGEKKE WEEK! 2 HALEN PZC Weduwen grijpen naast veteranenduizendj e fltRHM PZC Beurs oefent met handel in euro's OP ALLES FNV'er beticht van bedrijfsspionage Leoniden komen er aan binnenland iPvdA tegen computerplan .Hermans Satelliet controleert visserij Verkrachter blijft slapen Alcoholtest als startonderbreker Vader steekt dochter dood Tennet beheert elektriciteitsnet Triosynode bezegelt lot van predikantenopleiding Leiden 200 16 november 1948 maandag 16 november 1998 Greenpeace kraakt resultaat onze redactie binnenland Schiphol - Minister Pronk 4an Milieu is 'redelijk tevreden' iver het compromis dat de VN- inden zaterdag hebben geslo- ■%i over de terugdringing van de litstoot van broeikasgassen. Volgens de bewindsman ligt de '%eg open om belangrijke stap pen te zetten die klimaatveran moeten tegengaan. een slopende slotzitting be reikten de ministers van Mileu ran de Verenigde Staten, de Eu- jopese Unie en de ontwikke lingslanden in Buenos Aires Dvereenstemming over een Werkprogramma dat bepaalt Woe de discussie verloopt over de vraag hoe landen aan hun in ternationale reductieverplich- MSTERDAM - De PvdA is te- ;en het voorstel van minister Jermans van Onderwijs om de Wcholen geen geld te geven om te kopen. Volgens de WD-bewindsman de 670 miljoen gulden die liervoor in de begroting waren jereserveerd, te weinig en wil iet geld nu steken in nascholing ran leraren en nieuwe compu termethodes. JfvdA-Tweede Kamerlid Barth „indt dat onacceptabel, omdat In haar ogen direct een grote on- jelijkheid ontstaat tussen scho en met en zonder computers, larth stelt dat zaterdag in het 'vdA-vlugschrift. ïcholen die al in een proefpro- ect meedraaiden, zijn welvoor zien van computers en andere Maar de andere Scholen zien de toegezegde ap- 't- jaraten aan hun neus voorbij- u 'aan. ANP tingen kunnen voldoen. Het programma bepaalt wat be trokkenen op welk moment be spreken, en in welke volgorde. Daarbij gaat het om de vraag hoeveel maatregelen een land zelf, binnenslands, moet treffen. Maar ook over welk deel een land kan afkopen door in het buitenland te investeren in pro jecten die de uitstoot van broei kasgassen beperken. Tenslotte kan ook worden gehandeld in emissierechten, ook wel 'ver vuilingsrechten' genoemd. Nu is alvast afgesproken deze instrumenten tegelijk te ont wikkelen. Ook moeten er af spraken komen gemaakt over controle. Pronk sprak van een evenwichtig resultaat. ,,Er zijn hier weliswaar geen doorbra ken tot stand gebracht, maar ook geen stappen terug gezet. Volgens Greenpeace zijn de na tionale economische belangen belangrijker gebleken dan een beter klimaat. Pronk erkent dat de afspraken vaag zijn. Er zul len nog moeilijke onderhande lingen nodig zijn om de afspra ken duidelijk in te vullen. Maar het feit dat niet één land een voorbehoud maakte bij het uit eindelijke compromis, deed Pronk erg goed. Nederlandse politici die nu nog aarzelen om de afspraken van Kyoto uit te voeren, maken zich in zijn ogen steeds ongeloof waardiger, zo zei hij gisteren. Hij doelt daarmee onder andere op WD-politici die terughou dend zijn maatregelen te nemen omdat die de concurrentieposi tie van het bedrijfsleven zouden verslechteren. In Kyoto beloofden de VS dat zij in de periode 2008-2012 zeven procent minder broeikasgassen zullen uitstoten dan in 1990. De EU verbond zich in Japan aan een reductie van acht procent. Voor Nederland houdt dit in dat de uitstoot zes procent lager moet zijn. ANP zie ook pagina 4 Bij de oefenhandel werd de stropdas thuis gelaten. foto Phil Nijhuis/GPD door Frank Hendrickx AMSTERDAM - De stropdas sen hebben plaatsgemaakt voor truien en de koersen zijn grofweg gehalveerd. Verder oogde het gistermorgen op de vloer van de optiebeurs als een normale werkdag. De beurs doet voor één keer alsof de euro er al is. De laatste test ver loopt goed, maar de beursjon- gens zijn niet onverdeeld posi tief over het afscheid van de gulden. „Ik denk dat we de eerste maanden minder omzet krijgen." Het duurt nog precies 5 2 dagen voordat op de beurs de gulden definitief plaats maakt voor de gulden. Gistermorgen was te zien wat dat betekent. De AEX-index staat nog maar op 463,95 punten, het aandeel Baan is gekelderd tot 10,70, KLM doet nog maar 23,70 en Philips komt niet verder dan 51,75. „Het was min of meer verplicht om vandaag te ko men", zegt optiehandelaar A Selmeczi van Delta Manage ment, terwijl hij zijn collega's gadeslaat. „Dat is maar beter ook, want als je op 4 januari hier onvoorbereid zou binnen stappen, sta je toch heel raar te kijken van die koersen. Je schrikt je kapot als de AEX op eens op 430 staat." De handelaren maken een show van de oefening. Het ge brul is op sommige plekken nog harder dan normaal. Di recteur G. Moller slaat het ta fereel vergenoegd gade. Hij constateert dat de omzetting in euro's voorspoedig loopt. Dat mag ook wel, want het kost de beurs 'een pak geld'. Hoewel het syteem de euro- handel aan blijkt te kunnen, staan de handelaren niet te springen bij de komst van de nieuwe munt. Handelaar Sel meczi verwacht wel degelijk problemen de eerste weken na de introductie van de euro. „Het zal zeker wennen zijn. We moeten bij iedere koerswijzi ging toch veel hoofdrekenen. Jarenlang hebben we dat met guldens gedaan." De handelaar denkt dat de particuliere belegger er nog meer moeite mee zal hebben. „Ik vermoedt dat ze eerst wel eens willen afwachten met die euro. Daarom verwacht ik ze ker de eerste maanden minder omzet", aldus Selmeczi. Concentratie Bezorgder is hij nog over de bijwerkingen die de euro kan hebben. Er wordt nu al gespro ken over het ontstaan van één grote effectenbeurs voor Euro pa. Frankfurt en Londen heb ben al plannen voor een vergaande samenwerking. Amsterdam is inmiddels aan geschoven bij de twee grote broers. De komst van een een heidsmunt zal de ontwikke ling naar verdergaande con centratie in de financiële wereld alleen maar stimule ren. Selmeczi: „Als er één beurs komt, kunnen heel wat kleine handelaren hier op zoek naar een andere baan. De grote banken zullen dan de hele handel overnemen. De situatie is hier ook heel anders dan bij voorbeeld in Frankfurt. Daar wordt de handel gedomineerd door de grote partijen. Hier in Amsterdam krijgen we toch zo'n 75 procent van de omzet van particulieren. Op één gro te beurs heeft de kleine beleg ger niets meer te zoeken." GPD KERKRADE - Vanaf vrijdag wordt het reilen en zeilen van Nederlandse vissersschepen gevolgd per satelliet. Op die dag neemt de Algemene Inspectiedienst op het hoofdkantoor in Kerkrade een nieuw controlesysteem in gebruik. Met behulp van een satelliet, die vanuit Kerkrade wordt be stuurd, kunnen schepen 24 uur per dag worden gevolgd, waar ook ter wereld. De schepen zijn voorzien van volgapparatuur. Het systeem kan ook alarmeren als een schip zich bijvoor beeld ongewenst ophoudt binnen de twaalf-mijlszone. Een controleur kan dan actie ondernemen. Sinds juli is Nederland verplicht om vissersschepen die min stens een etmaal op volle zee varen te controleren met behulp van een satellietsysteem. ANP WAGENINGEN - De politie in Wageningen heeft gistermor gen een 25-jarige man uit die plaats aangehouden die een 30- jarige vrouw zou hebben verkracht. De man lag tijdens zijn arrestatie nog te slapen in het bed van zijn Wageningse slacht offer. De verdachte probeerde zaterdag kort na middernacht een ruit in te slaan bij de vrouw. Hij droop af nadat de politie was gearriveerd. Gistermorgen keerde de man echter terug naar de woning. Hij trapte de voordeur m en liep regelrecht naar de slaapkamer. Daar verkrachtte hij de vrouw en viel vervolgens in slaap. ANP EINDHOVEN - Europarlementariër P. Comelissen wil dat nieuwe wagens voortaan een ademanalyse-apparaat aan boord krijgen. Een dergelijke voorziening zorgt ervoor dat de auto niet start als de bestuurder te veel gedronken heeft. Comelissen sprak gisteren in Eindhoven tijdens de derde lan delijke herdenking van verkeersslachtoffers. „Technisch is het niet moeilijk, financieel moet het haalbaar zijn. Het gaat om de politieke wil om dit in te voeren", aldus de CDA'er. Hij wees zijn gehoor op het grote aantal verkeersslachtoffers in Europa. Wekelijks gaat het om 900 mensen. ANP AMSTERDAM - Een 38-jarige man uit het Gelderse Culem- borg heeft gistermiddag in Amsterdam zijn 13-jarige dochter neergestoken. Het slachtoffer overleed kort daarna in het zie kenhuis aan haar verwondingen. De vader is aangehouden in Wilnis. Het meisje wandelde aan de Amstelveenseweg toen er naast haar een auto stopte. Haar vader stapte uit, liep op het meisje af en stak vervolgens op haar in. In Wilnis belde hij aan bij on bekende mensen en vertelde wat hij had gedaan. Het is nog onduidelijk waarom de man zijn dochter heeft aan gevallen. Het meisje woonde al langer dan een jaar niet meer thuis. Ze verbleef in een Amsterdams opvanghuis. ANP ARNHEM - Het beheer van het landelijk elektriciteitsnet komt in handen van Tennet. Het nieuwe bedrijf wordt per 1 januari 1999 verantwoordelijk voor het hoofdtransport van elektriciteit en de bewaking van de balans in het elektrici- teitssyteem in Nederland. Tennet gaat als zelfstandig bedrijf opereren volgens de regels van de elektriciteitswet 1998. De oprichting van Tennet is een gevolg van de liberalisering van de elektriciteitsmarkt. Zo'n markt met meerdere vragers en aanbieders werkt alleen goed als er een onafhankelijk netbedrijf is. De belangrijkste taak van Tennet is dan ook het vervoer van elektriciteit te verzorgen tegen voor elke marktpartij gelijke tarieven en voorwaarden. ANP door Cees van der Laan KERKRADE - Weduwen van gesneuvelde militairen hebben ;een recht op de eenmalige uit tering van duizend gulden als ïun echtgenoot niet twee jaar in dienst heeft gezeten. Het Bu- eau Veteranenuitkering in lerkrade heeft het beroep van tientallen weduwen afgewezen. Staflid Hermans van de afde ling bezwaarschriften van het Bureau Uitkeringen zit in zijn maag met deze 'schrijnende ge- rallen'. De weduwen verloren [door Jos Oude Holtkamp hun echtgenoot in dienst van het vaderland, maar hebben toch geen recht op het 'veteranen- duizendje'. „We hebben de be zwaren van tientallen weduwen afgewezen. Ergpijnlijkja, maar zo zijn nu eenmaal de regels." Veteranen die meer dan twee jaar en korter dan vijf jaar in dienst hebben gezeten kunnen dit jaar een aanvraag indienen voor de eenmalige uitkering van duizend gulden. Dit heeft de Tweede Kamer besloten op ini tiatiefvan PvdA-Kamerlid Zijl stra. Het gaat om militairen die voor- 'ALPHEN AAN DEN RIJN - De Theologische Universiteit [Kampen verhuist begin volgen de eeuw naar Amsterdam en de ipredikantcnopleiding in Leiden 'gaat dicht. De triosynode van de Samen op Weg-kerken besloot zaterdag dat de nieuwe SoW-opleidingen inoefen komen in Utrecht, Gro ningen en aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Van de 162 istemgerechtigde leden stemden [uiteindelijk slechts 48 tegen dit voorstel. Een tegenvoorstel dat werd ingediend door hervormd ouderling J. Van Heijst en gere formeerd predikant P. Wild schut had eerder de steun gekre gen van 61 synodeleden. Vol gens dit voorstel hadden de nieuwe opleidingen van de SoW-kerken moeten komen in Kampen, Leiden en Utrecht, waarbij de Evangelisch-Lu- therse Kerk haar seminarie in Amsterdam had kunnen behou den. Studenten uit Kampen reageer den teleurgesteld. „Het imago van de VU heeft de doorslag ge geven. Het studentenbelang is onderbelicht", aldus een van hen. GPD het laagst geprijsde artikel is gratis! WINKELS SCHOENEN KLEDING SPORT Kijk voor al onze adressen in de Gouden Gids. al in Nederlands-Indië hebben gezeten, maar ook in Nieuw- Guinea of Korea. Inmiddels is ook een Kamermeerderheid er voorstander van om ambtena ren die als dienstplichtige meer dan twee jaar militair zijn ge weest deze uitkering te geven. Deze ambtenaren waren hier van uitgezonderd omdat hun diensttijd wordt meegeteld in hun pensioenjaren. In totaal ko men zo'n 80.000 veteranen voor het 'duizendje' in aanmerking. Des te pijnlijker is het dat nalDe- staanden van gesneuvelden geen eenmalige uitkering krij gen als de militair niet twee jaar in dienst was. Het gaat vermoe delijk om enige honderden om gekomen militairen, schatten het Bureau Veteranenuitkering en het Platform Veteranen in Doorn. „Wij vinden dit heel erg", rea geert voorzitter A Knoppien van het Platform Veteranen. „Wij zien het bedrag van dui zend gulden als een erkenning voor de inzet van de militairen. Het is jammer dat hun weduwen het bedrag niet krijgen." De Kamer heeft destijds de mi nimum-diensttijd van twee jaar afgesproken, omdat destijds de dienstplicht twee jaar bedroeg. Was je langer in dienst, dan was dat extra. Voor hen is die uitke ring van duizend gulden bedoeld. Weduwen die een uit kering hebben aangevraagd worden dan ook op formele gronden afgewezen. PvdA-Kamerlid Zijlstra zegt desgevraagd geen uitzondering voor deze groep weduwen te willen maken, hoe pijnlijk dit ook is. „Het klinkt hard, maar dat hebben we nu eenmaal afge sproken." GPD De aarde cirkelt eenmaal per jaar om de zon. De aarde passeert ieder jaar in de maand november de stofbaan van de komeet. De komeet Tempel- Tuttle cirkelt elke 33 jaar om de zon en laat dan een grote hoeveelheid stof achter. De komeet passeerde vorig jaar de zon en liet toen een nieuwe stofbaan achter. Meteorenzwerm Leoniden In de nacht van 17 op 18 november zullen duizenden vallende sterren de hemel van landen in Oost-Azië laten oplichten. Volgend jaar zal dit fenomeen waarschijnlijk ook in Nederland goed te zien zijn. Het gaat om meteorenzwerm Leoniden, afkomstig van de komeet Tempel-Tuttle. Eens in de 33 jaar verandert de zwerm in een krachtige sterrenregen. anp bron; krl, alp van onze redactie binnenland DEN HAAG - Wetenschappers, amateurastrono men en romantici maken zich op voor een ontmoe ting met de Leoniden, de bekendste meteoren zwerm uit de geschiedenis. Talloze 'vallende sterren' zullen morgenavond de hemel oplichten en mogelijk een gevaar vormen voor tientallen ruimtesatellieten. Rond de zon draaien niet alleen de aarde en de an dere planeten, maar ook kometen en ontelbare kleine deeltjes en stofjes, soms ter grootte van een zandkorrel. Als deze deeltjes met hun zeer hoge snelheden in onze atmosfeer terecht komen, zor gen ze door de wrijving voor een heldere lichtflits, waarna ze helemaal opbranden. Vandaar dat zij het in de volksmond 'vallende sterren' heten. Als ze niet opbranden en de aarde bereiken, heten ze opeens meteoriet. De meteoren in de ruimte kunnen op elk ogenblik en vanuit elke x-ichting komen. Maar meestal laten ze zich in grote zwermen zien die restanten zijn van uiteengevallen kometen. Ze worden genoemd van onze redactie binnenland UTRECHT - Bestuurder D. de Graaf van FNV Bondgenoten heeft van de ondernemingsraad (OR) bij Douwe Egberts infor matie gekregen over markten die het bedrijf verkent en pro- ducteix die het ontwikkelt. De Graaf liet de bedrijfsspionage verrichten voor Max Havelaar waarvan hij bestuurslid is. Die beschuldiging staat in het nog te verschijnen boek Zuivere Koffie? vanP. Siebelt, onderzoe- ker bij International Consul tants on Development Affairs. De Graaf kon volgens Siebelt aan de strategische informatie over DE komen omdat hij via de Stichting Onderzoek Multina tionale Ondernemingen nauwe contacten ondex'hield met de OR van het concern. De Graaf voerde volgens Siebelt een dubbele agenda: „Aan de ene kant spande hij zich in voor behoud van werkgelegenheid bij een concern in Nederland, Douwe Egbei-ts, anderzijds steunde hij een organisatie, Max Havelaar, die de productie van koffie, thee en cacao zoveel mo gelijk naar de landen van her komst wil brengen. Dat zou ten koste gaan veel werkgelegen heid in Nederland." De vakbondsbestuurder ont kent dat hij strategische infor matie van DE heeft doorge sluisd naar Max Havelaar. „Wij gaan juist uiterst zorgvuldig met dat soort gevens om", aldus De Graaf. Hij is daarom zeer be nieuwd welke 'feiten' Siebelt in zijn boek gaat noemen. De schrijver van Zuivere Koffie? noemt het beschamend dat de Stichting Max Havelaar na tien jaar slechts een marktaandeel van 2,7 procent heeft weten.te Goedkope mantels De modewinkels zijn verplicht een grote hoeveelheid dames mantels te koop aan te bieden tegen prijzen van 55 en 100 gulden per stuk. Dit heeft het Directoraat-Generaal voor de Prijzen bepaald. De sectie Mantels van de Bedrijfsgroep Kledingindustrie heeft zich tegen de verkoop van goedko pe maxxtels verzet. Banketbakkers De minister van Sociale Zaken heeft bepaald dat van 15 tot en met 27 november mannelijke arbeiders in banketbakkerijen maximaal 11 uurperdagen 60 uur per week arbeid mogen vexrichten. Miljoenenhuwelijk De 23-jarige Duitse Ursula Bauer, die erfgename werd van ruim achttien miljoen dollar, is in het huwelijk getTeden met de 22-jaxlge Amerikaan Axel Paul Ongstad. De kerkelijke inzegening vond plaats in Ber lijn. Duizendenbelangstellen den probeerden binnen te ko men in het kerkje dat slechts op 250 mensen berekend is. Elektriciteit in spits De minister van Economische Zaken gaat het elektriciteits verbruik in de spitsuren be- perken. Eén van de maatrege len is dat etalagevexlichting voox-taan slechts is toegestaan tussen 18.00 en 22.00 uur. naar het sterrenbeeld waai'uit zij stammen. Sommige meteorenzwermen keren jaarlijks te rug, maar de Leoniden bereiken morgen de piek van een 33-jarige cyclus. Vooral in Oost-Azië zal men volgens astronomen honderden tot duizen den meteoren per uur zien. In Nederland zijn waarschijnlijk, bij een helder uitspansel, vanaf 23.00 uur engedurende de nacht tientallen meteo ren per uur te zien. Uit voorzorg draaiden diverse landen al hun sa tellieten in de ruimte om met de bedoeling ze te gen de inslaande deeltjes te beschermen. De bekendste meteorenzwerm uit de geschiedenis werd pas wereldberoemd op 12 november 1833, toen een Leonidenstoi-m van zo'n 100.000 meteo ren per uur de aandacht van astronomen en het brede publiek trok. De moeder-komeet van de Leoniden is 55P/Tem- pel-Tuttle, ontdekt door Ernst W.L. Tempel in 1865 en door Horace P. Tuttle in 1866. Elke keer dat de komeet in de buurt van de zon komt, geeft ze nieuwe stofkoxTeltjes af die de Leonidenzwenn verrijken. ANP bei-eiken. „Bovendien is het deel van de producten waarvoor de consument uit vx'ije wil kiest, klein. Plet merendeel wordt af genomen door de overheid' en aanvex-wante instituten, kerken en vakbeweging. Zij ondersteu nen Max Havelaar financieel. Ik heb de neiging te zeggen: zonde van het geld." De bewering van Max Havelaar dat kleine koffieboeren veel profijt hebben van de alterna tieve koffiehandel klopt volgens Siebelt niet. De vrije handel blijkt die telers juist meer voor delen te bieden. ANP Uitgever: W F dePagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgseweg-40 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http.//www. pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00. franco per post 125.50. per maand/34.75; per jaar 366,50: franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75. zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw): Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27.60: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3