Axel steunt turbines in Blij polder PZC PZC Dauwtrappen voor Vroege Vogels Strijd tussen natuurkracht en mens Gongs en Strings vol romantiek van rijstvelden Expositie illustraties ostuumaccessoires Drempels Grote Beer Oostburg afgevlakt Brandweerkorpsen leveren solide werk bij rampoefeningen zeeland \remeente volgt provincie Brandweer Hulst vraagt i^iieuwe wagen kunst cultuur Gregoriaanse zang in Groede Eerste steen nieuw Rozenoord Honderden bestuurders te snel Twirlsters dingen naar landstitel Jarige EHBO huldigt leden Sint komt ook aan op Internet maandag 16 november 1998 joor Sheila van Doorsselaer IL - In de Axelse Beoosten ..lijpolder mag in een windmo- ripark komen. De gemeente tel steunt het plan van de pro- ïcie om die polder aan te wij- 31 als 'zoeklocatie' voor een rindmolenpark. Hoeveel turbi- er komen, is nog niet duide- - jjk. Als de keus valt op grote ^polens, kunnen er maximaal Jen worden gebouwd, bij klei tere uitvoeringen meer. Volgens je Axelse burgemeester W. J. de jiraaf worden het er in elk geval peer dan vijf. *®fet aanwijzen van een geschik- V locatie door de provincie is r.Jiet voldoende om het plan '..faadwerkelijk uit te voeren. De Axel dient eerst toe te geven en het be- a]temmingsplan voor het gebied te passen. De stuurgroep en de leden van de .fommissie VROM adviseren de 1ULST - De brandweer van j! luist wil een nieuwe bluswa- c en. Dit meldde commandant A er Weduwe zaterdag aan zijn nanschappen tijdens de jaar- ijkse feestavond. Iet 25 jaar oude hogedrukvoer- uig in Nieuw-Namen is dit ooi'jaar vervangen. De ge- neenteraad heeft ook geld be- phikbaar gesteld voor vervan- ing van persluchtcilinders en en draagbare pomp. Deson vindt Der Weduwe dat er een achterstand in te halen ,Er wordt nog met voertui gen en materieel gewerkt van 21 aar en ouder. Volgend j aar zal ik m vervanging van een bluswa- en vragen." gemeenteraad in te stemmen met de zoeklocatie. Voor de Beoosten Blijpolder is al een Milieu-effectrapportage (MER) uitgebracht en daarin staat dat de komst van het park in Axel geen nadelige gevolgen voor het milieu heeft. Eventuele opmerkingen over het plan en de MER kunnen nog tot uiterlijk 20 november worden inge bracht. Daarna zal de provincie een definitief besluit nemen of het park in Axel er komt. Hoogspanningstoren We hebben geen aanleiding om bezwaren in te dienen, onze grondhouding is positief", zegt De Graaf. „We voldoen aan de criteria die gesteld worden voor de aanleg van een windmolen park. Zo ligt er in de buurt een hoogspanningstoren, waar de opgewekte energie direct naar toe kan worden geleid. Gebruik van energie geleverd door de na tuur moeten we ten volste be nutten." Hoewel Axel toestemming ver- leent, is nog niet zeker of het park er ook komt. De gemeente raad moet eerst nog beslissen of zij akkoord gaat met het wijzi gen van het bestemmingsplan. Verder moeten de nodige bouw en milieuvergunningen worden afgegeven. De gemeenteraad beslist tijdens de vergadering van donderdag 19 november over de aanvraag van de provincie. Ook wordt ex- gesproken over de vraag of de huur van de kantine van de Ax els e sporthal 't Sportuus kan worden overgenomen door het echtpaar Verpoorte-Rieteco. Zij zijn bereid hoofdhuurder te worden, als Brouwerij Haacht per 1 januari 1999 de hum- heeft opzegd. De brouwerij heeft de kantine tot nu toe in onderhum- uitgegeven aan het echtpaax-. De huurprijs voor Verpoorte-Rie teco bedraagt 19.500 gulden per jaar. door Ali Pankow .«.xdRIKZEE - lil galerie Galerij yan de Regionale Scholenge Professor Zeeman in Zierikzee wordt vanaf van daag, maandag, tot en met vrij dag 12 februari een expositie van illustraties uit het handboek Kostuumacces- Isoires. boek verscheen enkele jaren geleden bij uitgeverij Tirion. Het is geschreven door Max-ian Conrads. Ze studeerde kunstge schiedenis aan de Universiteit _ran Utrecht en is gespeciali seerd in de kostuum- en theater- geschiedenis. Accessoires on- derstexinen en vexvolmaken een kledingstuk. De illustraties geven een overzicht van alle )5 mogelijke accessoires door de eeuwen heen: hoeden, hand schoenen, shawls, schoenen, tassen, ceintuurs, kousen en sie De illustraties in het boek zijn unieke kleurenplaten. Ze wer- den verzorgd door Marijke n Kentgens. Naar haar vx-ije werk als beeldend kunstenaar is ze als lf docent verbonden aan de Ko- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Radioprogramma bericht over Saeftinge vanuit Emmadorp door Sheila van Doorsselaer EMMADORP - Luisteraars die het populai re radioprogramma Vroege Vogels van pre sentator Ivo de Wijs een keertje live wilden meemaken, moesten zondagochtend be hoorlijk vroeg uit de veren. Iedereen werd stipt om 7.30 uur verwacht. De programma makers hadden deze keer hun tenten opge slagen in café Het Verdronken Land in Em madorp, voor een speciale uitzending over Het verdronken Land van Saeftinge. Te gast in het programma waren C. Kosten- se, voorzitter van de stichting Het Zeeuwse Landschap, T. Kramer, lid van de Natuur Wetenschappelijke Adviescommissie en commissaris van de koningin W. van Gelder. Sommige toehoorders kwamen wat later, omdat zij door de ochtendnevel moeite had den het kleine huiskaxnercafeetje, verstopt onderaan de dijk, te vinden. Hoewel het pu bliek tijdens de uitzending nog birxnen- druppelde, begon het programma px-ecies op tijd. Alle stoelen in het café stonden x-ond de discussietafel, er kon dan ook geen mens meer bij. Presentatoren Ivo de Wijs en Margreet Reijntjes stonden in dix-ecte verbinding met verslaggevers die samen met de drie gidsen van Saeftinge door de schorren en slikken van het Verdronken Land ploegden. Ook werd er vex-slag gedaan vanuit het bezoe kerscentrum even vex-derop, waar de ge schiedenis van het in het schor gevonden eeuwenoude lijk 'Jetje' werd verteld. Knusse sfeer Behalve de bijzondere vegetatie van het brakwatex-schor stond ook de uitdieping van de Westerschelde en de gevolgen daar van voor de natuur in Het Verdronken Land op de agenda. Temidden van de vondsten uit Saeftinge, diverse heiligenbeeldjes en oude affiches van alcoholische dranken vond het gesprek plaats. De Wijs vond het één van de gezelligste plaatsen waar hij ooit een uit zending had gemaakt. De knusse sfeer werd nog versterkt door klanken van het Belgi sche tiïo I Solisti del Vento, dat met dwars fluit, klarinet en fagot het muzikale gedeel te van de uitzending voor zijn rekeningnam. Ondertussen gingen schalen met broodjes, bolussen en koffie van hand tot hand. Kramer uitte zijn zorg over de natuurcom pensatie die nodig is nu de Westerschelde voor de scheepvaart wordt uitgediept Door het uitdiepen gaan grote gedeelten schor en slik verloren. Compensatie is mogelijk door ontpoldextng. Het lijkt Kramer de enige juiste manier, maar de plaatselijke land bouwers denken daar anders over. Kostense was vooral te gast om luisteraai-s te overwegen om lid te worden van Het Zeeuwse Landschap. Het telefoonnummer van de stichting werd dan ook menigmaal de ether ingeschald. Van Gelder vertelde waarom hij zo'n groot liefhebber is van de Saeftinge. Hij vierde zelfs zijn 25-jarig hu welijk temidden van de schoiTen en slikken. Grote afwezige tijdens de uitzending was de bekende columnist, bioloog en poezenlief hebber Midas Dekkers. De Wijs deed het voorkomen alsof Dekkers de weg kwijt was, maar in werkelijkheid was hij bezig met voorbereidingen voor zijn televisiepro gramma. Na de eindtune van de uitzending werd iedereen getrakteerd op een 'heksenborrel', de plaatselijke alcoholische lekkernij. Dat het 'geheime' ingrediënt zeealsem niet bij iedereen bekend was, en vooral bij de ploeg uit Hilversum, bleek wel uit een opmei'king van een techneut: „Zeg, dat groene spul, kan ik dat ook opeten?" ninklijke Academie van Beel dende Kunsten in Den Haag. Nadat de originele klemenpla ten eerder te zien wax*en in het Gemeentemuseum in Den Haag, worden ze nu in galerie Galerij tentoongesteld. Ze zijn te bekijken als een stripverhaal, waarin sfeerbepalende beelden tot in details een betekenis ver tegenwoordigen. Er worden ook tekeningen in zwart-wit ten toon gesteld. Ze tonen binnen een bepaalde stijlperiode een ovex'zicht van de belangrijkste kostuumaccessoires De tentoonstelling in galerie 'Galerij' in Professor Zeeman in Zierikzee is te bezichtigen tus sen 8.30 uur en 16.30 uur op schooldagen en na telefonische afspraak: 0111-402017. GROEDE - Het Gregoriaans Studiekoor Zeeuws-Vlaande- ren is zondag 22 november te horen in een meditatieve viering in de hervormde kerk van Groe de. Het koor is uitgenodigd omdat dit jaar het.'Jaar met de Bijbel' is. Gregoriaanse liederen zijn op muziek gezette Psalmen, die vertaald zijn in het Latijn. Het thema van de viering is Psalm 130. Op verschillende melodie- en uit de Gregoriaanse traditie zal deze Psalm gezongen wor den. Tussen de gezangen zal Ad van de Wege het orgel bespelen. Aanvang 16.30 uur. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De stormvloedkering in de Ooster- schelde - hét symbool van de strijd van de mens tegen de na tuurkrachten - inspireerde de Duitse kunstenaar Rudolf Ber- tig tot acrylverf schilderij en van deze kroon op het Deltaplan. Ze zijn te zien in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Een technisch hoogstandje als de stormvloedkering spreekt slechts weinig kunstenaars aan, laat staan dat het imposante bouwwerk ondexwerp van hun werk wordt. Voor Beiiig - hoog leraar ingenieurkunst, archi tectuur, kunst en design - ligt dat anders. Vanuit zijn vakan tiewoning in Burghsluis trok hij er dit jaar herhaaldelijk op uit om de kering te bekijken en de tails ervan in schilderij en vast te leggen. Zaterdag nam Bertig - voor-af gaand aan de opening van de ex positie van zijn wex-ken in de Bewaex-schole in Burgh-Haam- stede - belangstellenden mee op een tocht langs de plaatsen die hem inspix-eex-den. „We hebben mee mogen kijken door de ogen van de kvmstenaax-. Voor u gaf het inspiratie, voor mij was het een confrontatie. Ik heb een haat-liefde verhouding met het water", vatte wethouder P. W. Ben-evoets-Ringelberg van cul tuur na afloop van de tocht haar indrukken samen. Zij opende de tentoonstelling. De stormvloedkex-ing straalt kracht uit, de natuur macht. De combinatie van die twee is terug te vinden in het werk van Bertig. Hij gebruikte vrij felle kleuren en stx-akke lijnen. Op één van Wethouder Berrevoets-Ringelberg (links) opeirt de expositie van Rudolf Bertig (tweede van rechts). Marijke Folkertsma zijn doeken prijkt de storm vloedkering met op de voor grond de Plompe Toren van het verdronken dorp Koudekerke. Bertig: „Ik heb hier geprobeerd oud en nieuw met elkaar te ver- binden." Het punt waar het beton van de kering neergevlijd is op de grond van Schouwen-Duive- land, details van pijler 16 en de combinatie van de strakke geo metrische lijnen van het water staatkundige kunstwerk met de grillige vormen van de door de kering getemde natuur-, inspi reerden Bertig. Echtgenote Eri- ka Bertig maakte er teksten bij en dat geeft het werk een extra dimensie: beeld én tekst. Foto's De schilderijen worden in De Bewaerschole gecombineerd met foto's. Op één ervan heeft Bextig het spel van roestvlekken op een ijzeren max-kexingsplaat op de Roggenplaat vastgelegd. Met enige fantasie zijn op dat geroeste ijzeren oppervlak de contouren van het door water omi'ingde Schouwen-Duive- land en een stukje van Noord- Beveland te zien. Bertig gaf de foto de titel 'zeeprovincie' mee. Het werk van Bertig is tot en met zaterdag 5 december te zien in De Beivaerschole aan de Weststraat in Burgh-Haamste- de. De expositieruimte is open dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. MIDDELBURG, Kloveniersdoelen Ensemble Multifoon en het Odyssey Strijkkwartet met 'Gong en Strings'. Composities van Wullur, Dètlefsen, Van Zijp en Sculthorpe door Douwe Eisenga Traditionele Javaanse of Balinese muziek heeft wei nig uit te staan met de muziek van het westen. Toch liet het project 'Gong en Strings' zater dagavond in de Kloveniersdoe len de twee werelden samengaan. Sterker nog, initia tiefneemster Sinta Wullur be wees dat het mixen van culturen avontuurlijke muziek oplevert. De gongs en staven van het gamelan-instrumentarium zijn anders gestemd dan de westerse piano. Die laatste kent een ver deling in hele en halve toonaf standen. Juist de kleintjes, de halve, zox-gen ervoor dat ak- kooi-den dissonant klinken en om een oplossing, om ontspan ning vragen. Dat akkoox-denspel van spanning en ontspanning is één van de wezenskenmex-ken van de westerse muziek. Javaanse en Balinese muziekin strumenten kennen de halve toon niet en dat geeft de muziek in onze oren een enoime rust. Ze wil nergens heen en cix-kelt in lange patronen rond. De componiste Sinta Wullur is opgegroeid in beide culturen en zij liet gamelaninstrumenten ombouwen naar de westerse toonladder. Het resultaat is oos- tex-se muziek met westerse har monieën, ofwel westerse mu ziek met een oosterse klank. Vex-volgens nodigde ze een strijkkwartet uit en vroeg een aantal componisten stukken te schrijven voor deze bijzondere combinatie. De Nederlander Hans van Zijp schreef met Mei Benniget een klein concert voor cello en gamelan-ensemble. De cello partij is, op het hijgerige af. on versneden romantisch en mengt in het eerste deel nauwelijks met de afwisselende begelei ding. Mooie samenklanken ont stonden wel in het tweede deel, waarin twee bamViefluiten werden omspeeld door de cello. Bij Malam dan Hari van Christi- aan Dètlefsen was het precies andersom. In het eerste deel woj-dt de oosterse rust en de westerse chromatiek prachtig gecombineex*d. Vervolgens laat hij zich echter verleiden tot een mopje muziek a la Michael Ny- man. Lekker deuntje hoor, maar wat het met het fraaie begin te maken had, bleef onduidelijk. Het Strijkkwartet No.8 van de Australische Peter Scxxlthorpe uit 1969 heeft eveneens een link met de Balinese cultuxir. In de snelle delen imiteert hij op de sti-ijkers de x-itmische rijst stamp muziek van het eiland. De drie delen met de aanduiding con dolore kun je omschrijven als Neoromantiek van de opper- SLUIS - Bewoners en personeel van verzorgingshuis Rozen- oord waren zaterdag voor even weer te gast in Sluis. Daar was alle x-eden voor, want op het bouwterrein aan de Hoogstraat werd de eerste steen gelegd voor het nieuwe onderkomen. De Rozenoord-bewoners verblijven tijdelijk in het voormalig be jaardenoord Coensdike in Aardenburg. Het was zatex-dag dubbel feest, want op 14 november, precies 85 jaar geleden, begon de Vereniging Px-otestants Tehuis (VPT) haar activiteit ten in villa Rozenoord. De huidige voorzitter A van de Graaf):, en de beide ex-voorzitters van de Vereniging Protestantse Ou- derenzox-g J. Verhage-Risseeuw en J. Bliek onthulden een pla quette. CLINGE - Hoewel de metingen in Clinge en Kapellebrug voox-af waren aangekondigd, vielen dit weekeinde nog 366 automobilisten door de mand. In Clinge stond de radar zater- dag tussen 12.10 uxir en 15.40 uur opgesteld buiten de be bouwde kom aan de Woestijnestraat. Van de 430 passanten waren er 64 in overtx-eding. Hoogst gemeten snelhexd was 122 kilometer per uur. Op de Rijksweg N60. binnen de bebouwde kom bij Kapellebrug stond de radar zondag tussen 9 uur en 14 uur opgesteld. Daar gingen 302 van de 2374 passanten in de fout, waarbij er een 83 kilometer per uur reed. KLOOSTERZANDE - De twirlsters Danielle Platjouw en Daphne Bussens van showgroep Klooi-tje uit Kloostex-zande hebben zich geplaatst voor deelname aan de Nedexdandse kampioenschappen. Beide meisjes eindigden zaterdag tij dens voorronde wedstrijden in sportcentrum Merwestein in Nieuwegein binnen de eei'ste zes in hun categorie. Dit was een voorwaarde om voor deelname aan de nationale titelstrijd in aanmex'king te komen. Danielle Platjouw twii'lde in de cate gorie junior beginners. In deze zelfde categorie toonde Daph ne Bussens haar talent met een zogeheten strutting. Naast beide meisjes gaat ook het seniorenteam New Generation van Kloortje zaterdag 21 november naar de Nedexiande kampi oenschappen in Nieuwegein. GRAAUW - De EHBO-vereniging Graauw vierde zatex'dag het zestigjarig bestaan. Tijdens een drukbezochte receptie in het dorpshuis werden drie leden in het zonnetje gezet voor hun jarenlange inzet voor het hulpverleningswerk. Voorzitter G. Weemaes kreeg uit handen van W. Remerie, af gevaardigde van het hoofdbestuur van de nationale bond, het gouden bondskruis eerste klas. Weemaes is veertig jaar lid. Naast een perdiode van 24 jaar als beheei'der van de financiën nam hij in 1982 ook de voorzitterstaak op zich. Mevrouw RMahu-Ferket ontving voor haar i nzet het gouden bondsinsigne. Voor J. de Block was er een zilveren bondsin- signe. De laatste twee onderscheidingen werden uitgereikt door vice-voorzitter Th. de Winne van het district Zeeland van de EHBO. TERNEUZEN - Op Intex-net is sinds dit weekeinde de home page van Sinterklaas (Sints Stoompage) te vinden op het adres www.sint.nl. Op de Internet-site van Sinterklaas kun nen kinderen spelletjes spelen en gedichten versturen. De site die voi'ig jaar in drie weken tijd 150.000 bezoekei's trok, is nu^ uitgebloeid. Elke dag leest Sinterklaas een nieuw verhaal voor en voor degenen die niet zo'n held zijn in het dichten is er deÜ gedichtengenerator: een programma waarmee je gemakkelij-L ker kunt rijmen. Verder zijn er screensavers van Sinterklaas*- en is er een cursus schoorsteenklimmen. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De wens van veel automobilisten is gehoord. De Grote Beer in Oostburg, ook wel de hobbelbaan genoemd, wordt binnenkort aangepakt. Het aantal drempels blijft gelijk, maar de hoogte van de drempels wordt aangepast. Ook de ver smallingen moeten in de nabije toekomst verdwijnen. De aanpak van de verkeerson veiligheid op dit traject in Oost burg kreeg het afgelopen jaar zware kritiek te verduren. Veel automobilisten ervoex'en de drempels, zowat om de zeventig meter, als 'te veel van het goede'. Ook gaven zij fel af op de hoogte van de verkeersremmersEen bestuurder kon met goed fat soen nauwelijks met dertig kilo meter per uur over de drempels heen. Het college van B en W heeft nu besloten om, na overleg met de omwonenden, de drempels enigszins te verlagen, maar zo danig dat de verkeersveiligheid niet afneemt. De versmallingen in de weg, waarbij fietsers en bromfietsers langs de hobbel werden geleid, worden daar naast verwijderd. De drempel wordt doorgeti'okken tot de vol ledige breedte van de weg. Langzaam verkeer moet in het vexvolg dus wel over de drempel heen. De gemeente hoopt dat een aan-" nemer binnenkort aan de slag,' kan met de werkzaamheden. Dat is afhankelijk van de weers omstandigheden. ste plank, zo dx'oevig, zo droe vig. Het onvolpi'ezen Kronos Quartet heeft het stuk op cd ge zet. De uitvoering door de leden van het Odyssey Strijkkwartet kon een vergelijking met deze opname moeiteloos doorstaan. Als we dan toch aan het vergeli j - ken slaan, initiatiefneemster Sinta Wullur slaagde er het bes te in om van het geheel meer te maken dan de som der delen. Zowel Tapestry/Baliade en Ma- ta Angin zijn goed opgebouwde en gedoseerde composities. Als de kok van Sesamstraat roert ze Moxion Feldman, Strawinsky, klankvelden, glissandi en osti- nato-figuren door een gamelan- basissaus. Het x-esultaat is zeer verfrissend. door Sheila van Doorsselaer WESTDORPE - Wat te doen als een trekker met oplegger in bot sing komt met een met stikstof geladen tankwagen, er vervol gens een lek ontstaat en het on geval ook nog eens twee slachtoffers telt? De brand weerkorpsen uit Sas van Gent, Westdorpe, Philippine en Zei- zate brachten zaterdag tijdens een gezamelijke oefening hun kennis in de praktijk. Ook in Terneu.zen werd die dag een oe fening gehouden in de derde Scheldeflat. De trainingen ver liepen, op enige schoonheids foutjes na, vlekkeloos. De oefening van de gezamenlij ke koxpsen was gesitueerd aan de Finlandweg in Westdorpe bij een loods van firma R. Swage- maekers. De ox-ganisatie had haar best gedaan de opzet zo echt mogelijk te doen lijken Zo werd er echte stikstof gebruikt, die de nabije omgeving in een witte mist hulde. De Lotus slachtoffers waren vakkundig geschminkt, zodat de derde graads brandwonden van de chauffeur niet van echt te on derscheiden waren. De korpsen werden pas op het laatste moment op de hoogte ge- bi'acht van de oefening. Een jury, bestaande uit afgevaar digden van de deelnemende korpsen en de EHBO-organisa- tie, bekeek of de brandweerlie den de geldende regels voor een brand met gevaarlijke stoffen in acht hielden. Zo mag een brand weerauto de plaats van het on geval slechts tot vijftig meter naderen, tot bekend is om welke- stof het gaat. De organisatie en de juxy verklaarden bij de eva-,, luatie van de oefening tevreden™ te zijn over de aanpak van de korpsen. De brandweer in Terneuzeri rukte zaterdagochtend met een wagen en een hoogwerker uit voor een brandoefening in de: derde Scheldeflat net buiten de; stad. Alle bewoners, behalve de 'slachtoffers', wisten niet wan-, neer de oefening zou plaatsvin den. Omdat er voi'ig jaar een echte brand woedde in de flat, leek het de vereniging van huis eigenaren een goed idee het rampenplan te testen. De 'brand' was ontstaan op een appartement op de derde ver dieping. Elf bewoners moesten worden geëvacueerd. Water kwam er niet aan te pas, de slan gen werden gevuld met lucht. Na de oefening werd een man kement in kaart gebracht: del glazen schotten tussen de bal kons, die dienen als vluchtweg,; waren in sommige gevallen moeilijk los te maken. Dit euvel. zal worden verholpen. Vroege vogels rond de tafel in het Emmadorpse café, vlnr commissaris Van Gelder, presentatoren Reijntjes en De Wijs en de natuurbescher mers C. Kostense en Th. Kramer. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27