Helft Melkertbanen voor toezicht PZC Actie Dorkas doorslaand succes Strijd tussen natuurkracht en mens Gongs en Strings vol romantiek van rijstvelden zeeland s9 Ijverige vier naar scholen, kinderopvang en Brogum Drankrit eindigt in de sloot Duo in cel na roof met bedreiging Pony laat leven bij aanrijding Gewonden na knal op lichtmast Diefstal auto Nieuw-Haamstede Stropers bij Rilland betrapt Gemeente houdt vast aan rol aannemers van buiten Schouwen Bekeuring voor 225 hardrijders Auto's gekraakt Inbraken kunst cultuur Jubileum stadsrechten _Zierikzee centraal in troniek Stad en Lande 'Expositie illustraties kostuumaccessoires Gregoriaanse zang in Groede maandag 16 november 1998 MORIAANSHOOFD - Een 20-jarige inwoner van Oosterland belandde in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in de sloot langs de N59 ter hoogte van Moriaanshoofd. De man reed in de lichting van Zierikzee en dreigde op de verkeerde weghelft terecht te komen. Een naast hem zittende passagiere probeerde een ongeluk te voorkomen door aan het stuur te trekken. De bestuurder verloor daardoor de macht over het stuur, slip te en kwam in de sloot terecht. De politie constateerde dat de man te veel alcohol had gedronken. De Oosterlander blies 516 microgram per liter, meer dan twee keer het toegestane maxi mum. Hij werd door de politie met een rijverbod en een pro- ces-verbaal wegens rijdens onder invloed huiswaarts gezon den. MIDDELBURG - Een 18-jarige Amsterdammer is zaterdag avond kort na 23 uur onder bedreiging beroofd in Middel burg. Hij werd direct nadat hij geld had gepind bij een geldau tomaat van de VSB bank aan de Lange Delft door twee jongemannen bedreigd met een hamer en een mes. Direct na de beroving belde het slachtoffer met de politie in Middelburg die aan de hand van het signalement kort na de beroving de twee verdachten kon aanhouden in de buurt van het station. De 17- en 18-jarigen zijn afkomstig uit Goes en voor nader on derzoek ingesloten. OVEZANDE - Een 32-jarige Goese automobilist is vrijdag middag rond zessen in de Hoofdstraat in Ovezande in botsing gekomen met een pony. Het dier overleefde de aanrijding niet, De Goesenaar zag de pony, die uit een wei in de buurt was ont snapt, door het donker, niet waardoor het tot een aanrijding kwam. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij MIDDELBURG - Op de Poelendaelesingel in Middelburg is zaterdag omstreeks 22.55 uur een automobilist ter hoogte van Delta Nutsbedrijven tegen een lichtmast gereden. De bestuurder is afkomstig uit Middelburg en moest met een hoofdwond per ambulance naar het ziekenhuis worden ver voerd. Een mannelijke medepassagier klaagde over pijn in de borst en werd ook per ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. De lichtmast en de auto werden zwaar beschadigd. Over de oorzaak van het ongeval tast de politie nog in het duister. NIEUW-HAAMSTEDE - Een 65-jaiige inwoner van het Duitse Gladbeck deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn auto. De wagen - een zwarte Mercedes 250 met het kente ken RE-M9490 - stond geparkeerd aan de Torenweg in Nieuw-Haamstede. De diefstal werd zaterdag gepleegd tus sen 13.00 en 18.30 uur. De waarde van de Mercedes wordt door de politie geschat op 23.000 gulden. RILLAND - In de polder in de buurt van de Zuidhof in Rilland zijn zondagmiddag twee personen aangehouden, die met een geweer aanhetstropen waren. Tweeplaatselijke jachtopzich ters hielden de stropers, twee mannen uit Sint Willebrord, aan. Ze zijn overgebracht naar het politiebureau in Kruinin- gen voor verhoor, waarna het geweer en de patronen in beslag zijn genomen. De stropers hadden nog geen wild geschoten. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het college van B en W van Schouwen-Duiveland blijft - hoewel daarover in on dernemerskringen gemord wordt - bij het aanbesteden van werken niet alleen kijken naar Schouwen-Duivelandse bedrij ven, maar ook bedrijven in de rest van Zeeland, Westelijk Noord-Brabant én Goeree- Overflakkee. Dat blijkt uit de evaluatie van het gemeentelijk aanbestedingsbeleid. Anderhalf jaar geleden heeft de gemeenteraad de beleidsnotitie 'Aanbestedingsbeleid' vastge steld. Vervolgens is aan de hand van die notitie gewerkt en dat werkte volgens het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland goed. In de praktijk houdt dit in dat niet alleen Schouwen-Duive landse bedrijven naar de gunst van de gemeente dingen, maar ook bedrijven uit wat het colle ge omschrijft als 'de ruimere re gio'. Zelfs bedrijven die in die ruimere regio (Zeeland, weste lijk Noord-Brabant en Goeree- Overflakkee) alleen een kantoor of een postbusnummer hebben komen in aanmerking voor op drachten van het gemeentebe stuur. Bij het selecteren van aanne mers voor een bepaald werk wordt door de gemeente niet zo zeer naar de vestigingsplaats gekeken, maar meer naar de hoogte van de aanneemsom, aard en omvang van het werk en eventueel benodigde specialis tische kennis en vaardigheden. De gemeente zegt wel te streven naar een zo goed mogelijke spreiding binnen de 'ruimere re gio'. Concurrentie Uitgangspunt is dat bij aanbe steding van werken - afhanke lijk van aard en omvang van het werk - meerdere aannemers worden uitgenodigd. „Om het concurrentie-element te bevor deren dienen dit niet steeds de zelfde aannemers te zijn en zal met een zekere regelmaat naast de regionale aannemers een aannemer van buiten de regio worden uitgenodigd", staat te lezen in de ontwerp-nota aan bestedingsbeleid. De nota prijkt op de agenda van de commissie Grondgebiedsza ken, Openbare Werken en Mi lieu (GGZXOWMIL). Deze com missie komt woensdag 25 november vanaf 19.30 uur bij een. De vergadering wordt ge houden in het voormalige stad huis in Brouwershaven. SEROOSKERKE (S) - Bij snel heidscontroles zaterdag op ver schillende locaties op Schou-! wen-Duiveland zijn 225; hardrijders tegen de lamp gelo pen. Zaterdagmiddag stond de ra darwagen langs de Serooskèxk- seweg bij Serooskerke. Van de 755 voertuigen die gecontro leerd werden reden er 120 te hard. Honderddrieënzeventig voertuigen werden op de Heu- velsweg, eveneens een tachtig- kilometerweg, gecontroleerd. Hiervan gingen er zestien te snel. Zaterdagavond wex'd ge controleerd op de Weg naar de Val bij Zierikzee. In totaal 465 voertuigen passeerden daar de radarapparatuur. Negenen^ tachtig bestuurders bleken in overtreding. De hoogst gemeten^ snelheid was 135 kilometer per uur. terwijl een maximumsnel heid geldt van tachtig kilometer per uur. WESTENSCHOUWEN - Uit de auto van een 34-jarige inwoner van Keulen zijn zaterdag een handtas en een fototoestel ge stolen. De wagen stond geparkeerd op een parkeerplaats in Westen- schouwen. Ook in Zierikzee wa ren autokrakers actief. Uit een aan de Ockerssestx'aat gepai'- keerde auto is een GSM-tele- foon ontvreemd. ZIERIKZEE - Vanuit een wo ning aan de Slabberswerf in Zierikzee zijn een videocamei'a en een AH-spaarboekje gesto len. Een onbekend geldbedrag is ontvreemd uit een woning aan de D'Aillysti-aat. DREISCHOR Sinterklaas - Di-eischor haalt zaterdag 28 november Sinter klaas binnen. De intocht beginti om 14.00 uur. Daarna zijn er taf van activiteiten in het dorps- .huis. por Piet Kleemans bi EKIKZEE - Het dagelijks ge- van Schouwexx- uivelaixd wil vier van de acht "Melkertbanen, die zij toegewe- e sn heeft gekregen, inzetten het eigen toezichthouders- roject. De andere vier Melkert- a<i arren gaan - mits de politiek ez kkoord gaat - ixaar de Regiona- Scholeix Gemeenschap Pro- issor Zeeman ixx Zierikzee, 0!9BS 't Kofschip in Zierikzee, de tichting Brogum en de Stich- ng Kinderopvang Schouwen- luiveland. Een aaxxvraag voor :n Melkertbaan van OBS 't toofje in Ouwerkerk wordt het college niet gehono reerd. ir [et toezichthoudersproject van k e gemeente Schouwen-Duive land loopt al enige tijd. Het be gon als tweejarig experiment in het kader van de Wet Inschake ling Werkzoekenden (WIW). Volgens een ambtelijke notitie biedt het onderbrengen van het project in de Melkertregeling de gemeente meer financiële ze kerheid. De Melkertbaan bij 't Kofschip betx-eft die van conciërge. Nu zit op die plaats nog een WlW'er, maar diens dienstverband is in middels beëindigd. Er is inmid dels een opvolger gevonden en voor haar wil de schoolleiding toepassing van de Melkertrege ling. Ook bij de RSG gaat het om de fxinctie van conciërge. Coördinator De Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland heeft dringend behoefte aan een loor Piet Kleemans jïIERIKZEE - Dat Zierikzee 50 jaar geleden stadsrechten kreeg, staat centraal in de 23ste [roniek vaxx het laixd van de eemeermin, het historisch aarboek van de vereniging itad en Lande. [omende vrijdag krijgt loco- mrgemeester G. J. van de Vel- ie-de Wilde het eerste exem- ilaar uitgereikt uit handen van edactielid L. Mol-Sipman tij lens de ledenvergadering van >tad en Lande. Het jaarboek met twee inleidingen die gehouden tijdens een gehouden bijeenkomst er ere van het stadsrechtenju- °i tileum. Burgemeester J. J. P. M. d isselbergs hield toen een inlei- "tiing over besturen toen en nu. tof. dr. P. A Henderikx sprak djover de stadskeur van 1248 in e4et licht van de vroegste ont- nivikkeling van Zierikzee. Ge- neentearchivaris H. Uil schreef :en artikel waarin de stadskeur jentraal staat. is in de kroniek een arti- tel opgenomen van B. A Hee- zen-Stoll over de achttiende- eeuwse Zierikzeese steenhou wer Matthijs van Nooijen. Drs. A P. de Klerk laat in het nieuwe Stad en Lande-jaar- boek zijn licht schijnen over ge meentelijke hex'indelingen op Schouwen-Duiveland in de ne gentiende eeuw. De Ziex-ikzeese burgemeester Mai'inus Christi- anus de Crane staat centraal in een artikel van J. van Loo. E Beekman en A Schiettekatte doken in de geschiedenis van het Maximilliaan en Louise Braam-herdenkingsfonds in Nieuwerkerk. W. J. Gasille schx-eef een verhaal over de in Zierikzee geboren let terkundige Frédéx-ique Stru- belt. De familie Goemans uit Dreischor wordt in de nieuwe kroniek belicht door H. Doele- man. Hij besteedt in zijn artikel ook aandacht aan boerderij Goemanszorg, het onderkomen van het Streek- en Landbouw museum. De dialectbij drage voor het jaai'boek werd geleverd door J. van Loo, die zijn lezer meeneemt naar de jaren direct na de bevrijding. Het jaarboek is te koop tijdens de ledenvergadering op vrijdag 20 november vanaf 20.00 uur in het dorpshuis in Renesse. werknemer die de gx'oepsleid- ster bij kan staan en doet daar om een beroep op de Melkertre geling. De Stichting Brogum wil graag een vaste coördinator die zich bezig houdt met de dage lijkse gang van zaken in het Zie rikzeese muziek- en theatexpo- dimh. Van het college mag dat een Melkertbaan worden. De verdeling van de Melkertbanen komt dinsdag 24 november aan de oi'de tijdens de vergadering van de commissie externe con tacten in het stadhuis in Brou- wex'shaven. Aanvang 19.30 uur Het ingeleverde voedsel werd gesorteerd en verpakt in dozen. foto Ma rijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De zaterdag gehouden voed- selinzamelactie van de christelijke hulpor ganisatie Dorkashulp Internationaal is op Schouwen-Duiveland een groot succes ge worden. Twee vrachtwagens vol koffie, thee, blikgroenten, ingeblikt vlees, rijst, macaroni en meer gaan binnenkort op weg naar de allerarmsten in Albanië, Armenië, Oekraïne, Bosnië, Roemenië en Rusland. „Mensen vinden het fijn hun rijkdom te de len. Het geven van voedsel spreekt meer aan dan het geven van geld. En de Heere heeft zijn zegen gegeven aan deze actie", ver klaart woordvoerster W. Slager van de ei- landelijke Dorkasgroep het succes. Zij be- nadx-ukt dat Dorkashulp Internationaal met voedselhulp meer beoogt dan alleen voorzien in de materiële behoeften van de allerarmsten in Oost-Europa. „Wij willen de mensen daar hoop geven." Zelf was zij zaterdag samen met andere vrij - willigers te vinden in de hervormde kerk in Haamstede, één van de 25 inzameladressen op Schouwen-Dxxiveland. Het leeuwendeel van de kerken op het eiland zette zaterdag de dexuen open voor iedex'een die een steen tje wilde bijdragen aan de voedselinzamel- actie. Ook zes eilandelijke supermarkten maakten ruimte viij voor een Dorkasstand. Verder waren er verschillende particuliere adressen waar mensen terecht konden. Sla ger: „Het voordeel van dat laatste is dat mensen die voedsel wilden geven dat ook op andex'e tij dstippen konden doenZe hoefden er zaterdag niet voor thuis te blijven." De mensen van Dorkashulp Internationaal hebben inmiddels aardig wat ervaring op gedaan met voedselacties. Zij weten px-ecies waaraan de meeste behoefte is. Vandaar dat gewerkt werd aan de hand van een lijstje. Daar werd door de mensen die voedselpak ketten kwamen afleveren goed naar gekeken. Dat zorgde zelfs bij sommige su- pexmarkten voor lege schappen rijst en zon nebloemolie. Slager constateert verheugd dat het dx-aag- vlak voor de Dorkas-hulpacties door de ja ren heen kennelijk gx-oter is geworden. „Twee jaar geleden hebben we ook zo'n ac tie gehouden en toen kregen we één vracht wagen vol. Nu twee. Dat is een fantastisch resultaat." De eilandelijke Doi'kasgroep had naast de voedselinzamelactie ook een financiële hulpactie lopen. Hoeveel die op geleverd heeft, is nog niet bekend. door Piet Kleemans door Ali Pankow ZIERIKZEE - In galerie Galerij van de Regionale Scholenge meenschap Professor Zeeman in Zierikzee wordt vanaf van daag, maandag, tot en met vrij dag 12 februari een expositie gehouden van illustraties uit het handboek Kostuumacces soires. Dit boek verscheen enkele jaren geleden bij uitgeverij Tirion. Het is geschreven door Marian Conrads. Ze studeerde kunstge schiedenis aan de Universiteit van Utrecht en is gespeciali seerd in de kostuum- en theater geschiedenis. Accessoires on dersteunen en vervolmaken een kledingstuk. De illustraties geven een overzicht van alle mogelijke accessoires door de eeuwen heen: hoeden, hand schoenen, shawls, schoenen, tassen, ceintuurs, kousen, en sie raden. De illustraties in het boek zijn unieke kleurenplaten. Ze wer den verzorgd door Marijke Kentgens. Naar haar vrije werk als beeldend kunstenaar is ze als docent verbonden aan de Ko- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl MIDDELBURG, Kloveniersdoelen Ensemble Multifoon en het Odyssey Strijkkwartet met 'Gong en Strings'. Composities van Wullur, Dètlefsen, Van Zijp en Sculthorpe door Douwe Eisenga Traditionele Javaanse of Balinese muziek heeft wei nig uit te staan met de muziek van het westen. Toch liet het project 'Gong en Strings' zater dagavond in de Kloveniersdoe len de twee werelden samengaan. Sterker nog, initia tiefneemster Sinta Wullxir be wees dat het mixen van culturen avontuurlijke muziek oplevert. De gongs en staven van het gamelan-instrumentai'ium zijn anders gestemd dan de westerse piano. Die laatste kent een ver deling in hele en halve toonaf standen. Juist de kleintjes, de halve, zorgen ervoor dat ak- koox-clen dissonant klinken en om een oplossing, om ontspan ning vragen. Dat akkoox-denspel van spanning en ontspanning is één van de wezenskenmerken van de westei'se muziek. Javaanse en Balinese muziekin- sti-umenten kennen de halve toon niet en dat geeft de muziek in oixze ox-en een enonne rust. Ze wil nex'gens heen en cii'kelt in lange patronen rond. De componiste Sinta Wullin- is opgegroeid in beide culturen en zij liet gamelaninstxiimenten ombouwen naar de westerse toonladder. Het resultaat is oos terse muziek met westerse har monieën, ofwel westerse mu ziek met een oosterse klank. Vervolgens nodigde ze een strijkkwax-tet uit en vroeg een aantal componisten stukken te schrijven voor deze bijzondere combinatie. De Nederlander Hans van Zijp schreef met Mei Benniget een klein concert voor cello en gamelan-ensemble. De cello partij is, op het hijgerige af, on- vex'sneden romantisch en mengt in het eerste deel nauwelijks met de afwisselende begelei ding. Mooie samenklanken ont stonden wel in het tweede deel, waarin twee bamboefluiten werden omspeeld door de cello. Bij Malam dan Hari van Christi- aan Dètlefsen was het precies andersom. In het eerste deel wordt de oosterse rust en de westex'se chromatiek prachtig gecombineerd. Vex-volgens laat hij zich echter verleiden tot een mopje muziek a la Michael Ny- man. Lekker deuntje hoor, maar wat het met het fraaie begin te maken had, bleef onduidelijk. Het Strijkkwartet No.S van de Australische Peter Sculthox~pe uit 1969 heeft eveneens een link met de Balinese cultuui'. In de snelle delen imiteert hij op de strijkers de ritmische rijst stamp muziek van het eiland. De drie delen met de aanduiding con dolore kun je omschrijven als Neoromantiek van de opper ste plank, zo di'oevig, zo droe vig. Het onvolprezen Kronos Quax'tet heeft het stuk op cd ge zet. De uitvoering door de leden van het Odyssey Stx'ijkkwartet kon een vergelijking met deze opname moeiteloos doox-staan. Als we dan toch aan het vergelij ken slaan, initiatiefneemster Sinta Wullur slaagde er het bes te in om van het geheel meer te maken dan de som der delen. Zowel Tapestry/Baliade en Ma- ta Angin zijn goed opgebouwde en gedoseerde composities. Als de kok van Sesamstraat roert ze Morton Feldman, Stravinsky, klankvelden, glissandi en osti- nato-figuren door een gamelan- basissaus. Het x*esultaat is zeer verfrissend. ixinklijke Academie van Beel dende Kunsten in Den Haag. Nadat de originele kleurenpla ten eerder te zien waren in het Gemeentemuseum in Den Haag, worden ze nu in galerie Galerij tentoongesteld. Ze zijn te bekijken als een stripvex'haal, waarin sfeerbepalende beelden tot in details een betekenis ver tegenwoordigen. Er worden ook tekeningen in zwaxt-wit ten toon gesteld. Ze tonen binnen een bepaalde stijlperiode een overzicht van de belangrijkste kostuumaccessoires De tentoonstelling in galerie 'Galerij' in Professor Zeeman in Zierikzee is te bezichtigen tus sen 8.30 uur en 16.30 uur op schooldagen en na telefonische afspraak: 0111-402017. GROEDE - Het Gregoriaans Studiekoor Zeeuws-Vlaande- ren is zondag 22 november te horen in een meditatieve viering in de hervormde kerk van Groe de. Het koor is uitgenodigd omdat dit jaar het 'Jaar met de Bijbel' is. Gregoriaanse liederen zijn op muziek gezette Psalmen, die vertaald zijn in het Latijn. Het thema van de viering is Psalm 130. Op verschillende melodie- en uit de Gx'egoriaanse traditie zal deze Psalm gezongen wor den. Tussen de gezangen zal Ad van de Wege het orgel bespelen. Aanvang 16.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De stormvloedkering in de Ooster- schelde - hét symbool van de strijd van de mens tegen de na tuurkrachten - inspireerde de Dxiitse kunstenaar Rudolf Ber- tig tot acrylverfschilderijen van deze kroon op het Deltaplan. Ze zijn te zien in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Een technisch hoogstandje als de stox-mvloedkex'ing spreekt slechts weinig kunstenaars aan, laat staan dat het imposante bouwwerk ondex-wex-p van hun werk wordt. Voor Bertig - hoog- lei'aar ingenieurkunst, archi tectuur, kunst en design - ligt dat anders. Vanuit zijn vakan tiewoning in Bui'ghsluis trok hij er dit jaar herhaaldelijk op uit om de kering te bekijken en de tails ervan in schilderij en vast te leggen. Zaterdag nam Bertig - vooraf gaand aan de opening van de ex positie van zijn wei'ken in de Bewaerschole in Burgh-Haam stede - belangstellenden mee op een tocht langs de plaatsen die hem inspireex'den. „We hebben mee mogen kijken door de ogen van de kunstenaar: Voor u gaf het inspiratie, voor mij was het een confrontatie. Ik heb een haat-liefde vex'houding met het water", vatte wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg van cul tuur na afloop van de tocht haar indrukken samen. Zij opende de tentoonstelling. De stormvloedkering straalt kracht uit, de natuur macht. De combinatie van die twee is terug te vinden in het wex'k van Beilig. Hij gebx-uikte vrij felle kleuren en strakke lijnen. Op één van Wethouder Berrevoets-Ringelberg (lixxks) opent de expositie van Rudolf Bertig (tweede van rechts). Marijke Folkertsma zijn doeken prijkt de storm vloedkering met op de voor grond de Plompe Toren van het verdronken doi-p Koudekerke. Bertig: „Ik heb hier geprobeerd oud en nieuw met elkaar te vex-- binden." Het punt waar het beton van de kering neergevlijd is op de gx-ond van Schouwen-Duive land, details van pijler 16 en de combinatie van de stx-akke geo metrische lijnen van het watei'- staatkundige kunstwexk met de grillige vormen van de door de kering getemde natuur, inspi- i'eerden Bertig. Echtgenote Eri- ka Beitig maakte er teksten bij en dat geeft het werk een extra dimensie: beeld én tekst. Foto's De schilderijen worden in De Bewaei'schole gecombineerd met foto's. Op één ervan heeft Bertig het spel van roestvlekken op een ijzeren markeringsplaat op de Roggenplaat vastgelegd. Met enige fantasie zijn op dat gex'oeste ijzeren oppervlak de contouren van het door water omringde Schouwen-Duive land en een stukje van Noord- Beveland te zien. Bertig gaf de foto de titel 'zeeprovincie' mee. Het iverk van Bertig is tot en met zaterdag 5 december te zien m De Bewaerschole aan de Weststraat in Burgh-Haamste- de. De expositieruimte is open dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23