Tholen wil 1100 woningen erbij PZC Strijd tussen natuurkracht en mens PZC Gongs en Strings vol romantiek van rijstvelden zeeland b9 Kattendijks café wil dorpshuis worden Expositie illustraties kostuumaccessoires Archeologisch depot Bergen op Zoom wil bodemschatten tonen iez.waar Beter Wonen tegen beleidsvisie verworpen Fietslichtactie op Tholen Pony laat leven bij aanrijding Duo in cel na roof met bedreiging Stropers bij Rilland betrapt Gewonden na knal op lichtmast Honderd automobilisten te snel Diefstal auto Nieuw-Haamstede kunst cultuur Gregoriaanse zang in Groede Drankrit eindigt in de sloot bij Moriaanshoofd maandag 16 november 1998 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De (emeente Tholen houdt onver- inderd vast aan de Beleidsvisie wonen, die voorziet in een uit weiding van de woningvoor raad met ruim 1100 woningen tot het jaar 2006. Dit ondanks iingediende bezwaren van de riwoningbouwstichting Beter (Wonen. De voormalige raads commissie ruimtelijke ordening ging eerder, in maart van dit ""jaar, met de beleidsvisie ak in. koord. eg De stichting vindt dat de ge meente teveel nadruk legt op kwantiteit in plaats van kwali teit en te weinig rekening houdt met de huidige ontwikkelingen op de woningmarkt, die zich - ook in West-Brabant - ken- merkt door ontspanning. THOLEN - De Verkeersouders van Tholen-stad houden zater dag 21 en maandag 23 novem ber een fietsverlichtingsactie. De ouders proberen met deze actie kinderen op een positieve manier te overtuigen van het be lang van fietsen met je licht aan. De tweedaagse actie begint met een reparatie-actie op het schoolplein aan de J. van Blois- straat. Medewerkers van een bedrijf in accessoires voor fiets en auto repareren samen met andere vrijwilligers zaterdag tussen negen en twaalf uur 's ochtends fietsverlichting, waarbij alleen eventuele mate riaalkosten in rekening worden gebracht. Maandag wordt de actie ver volgd met een controle op alle scholen tussen acht uur en half negen 's ochtends. Wethouder K. A Heijboer staat om acht uur bij CNS de Regenboog klaar om aan de eerste leerlingen met licht een lootje uit tereiken. Ook de Eben-Haëzerschool en Ter Tolne worden aangedaan. Om half negen trekt de wethouder op Montessorischool De Kraal twee winnende nummers. De gelukkigen krijgen een fiets computer cadeau. Op de overige scholen worden de winnende lootjes door verkeersouders ge trokken. Het college van burgemeester en wethouders ziet die ontspan nen woningmarkt echter niet in haar eigen gemeente terug, zo blijkt uit het raadsvoorstel waarin de Beleidsvisie wonen ter sprake komt. „Uit de ver schillende wachtlijsten blijkt dat de vraag naar bouwgrond onverminderd groot is. Dit afge zet tegen het feit dat er al enige jaren weinig wordt gebouwd, geeft ons inziens aan dat de druk op de woningmarkt hoog is", motiveert het college. Natuurlijke groei Die vraag naar bouwgrond is gericht op alle kernen binnen de gemeente Tholen. Het beleid gaat dan ook uit van de ontwik keling van bestemmingsplan nen voor alle kernen, zodat aan de vraag kan worden voldaan. Wanneer nodig kan geschoven worden met woningcontingen tenwaarbij - met uitzondering van Tholen-stad - alleen ge bouwd mag worden voor de op vang van de natuurlijke groei Het bieden van bouwmogelijk heden - en de doorstroming die hieruit volgt - komt de kwaliteit ten goede, menen B en W. Nieu we particuliere eigenaren zijn vaak geneigd van alles aan de bestaande woning te verande ren en te verbeteren. Bovendien deelt de gemeente de visie van Beter Wonen over kwaliteit niet. Onderscheid In navolging van de provincie heeft ook de gemeente Tholen onderscheid gemaakt in her- structurerings-, inbreidings- en uitbreidingslocaties. De eerste twee typen locaties zijn juist specifiek op kwaliteitsverbete ring gericht, zo stelt het ge meentebestuur. Uit vorige jaar gehouden onderzoek is geble ken dat elfhonderd woningen als slecht kunnen worden gety peerd, waarvan er negenhon derd het predikaat 'onvoldoen de' dragen. Dit zijn echter vooral koopwoningen, consta teert de gemeente, veelal gele gen in de oudere delen van stads- en dorpskernen. Van con centraties van slechte woningen is daarnaast geen sprake. Leegstand Tholen verwerpt ook het verwijt van Beter Wonen dat onvol doende aandacht wordt besteed aan onder meer leegstand. De Provinciale Planologische Commissie (PPC) wijst in haar - overwegend positieve - reactie op de Thoolse ontwerp-beleids- visie specifiek op de hoge leeg stand in de omgeving Bloemen- laan in Sint-Maartensdijk. De gemeente wil in overleg, met de woningbouwstichting tot een oplossing voor deze buurt ko men. De gemeenteraad wordt ge vraagd in te stemmen met de be leidsvisie in zijn vergadering op 23 november. De raad wordt te vens gevraagd akkoord te gaan met een woningmarktonder zoek, dat onder meer inzicht moet gaan geven in de Thoolse bouwbehoeften. Mocht uit de uitkomsten hiervan blijken dat die behoefte niet zo groot is als nu gedacht, kan de beleidsvisie worden bijgesteld. 't Blokhuis zou moeten worden gesloopt, zodat er woningen voor in de plaats kunnen komen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KATTENDIJKE - Het café Onder de toren in Kattendijke gaat, als het aan de uitba ter en aan het Goese gemeentebestuur ligt, de functie van het dorpshuis 't Blok huis helemaal overnemen. In de praktijk is dat al een beetje zo. Feestjes, vergaderingen en andere dorps aangelegenheden worden veel meer afge handeld in het café dan in het sterk verou derde Blokhuis. Café-eigenaar P. Versluis probeert de zaak al twee jaar bij de ge meente geregeld te krijgen. Nu het college van burgemeester en wethouders in prin cipe positief heeft goordeeld over de plan nen, komt een volwaardige dorpshuis voorziening voor Kattendijke dichterbij, 't Blokhuis is koud, verouderd en voor een dorpshuis nogal onhandig ingedeeld. Van de voorziening wordt nauwelijks gebruik gemaakt, maar ze kost de gemeente wel geld. Aan de overkant van de Dorpsstraat staat een aantrekkelijk alternatief: het dorpscafé Onder de toren. Eigenaar P. Versluis: „We willen graag een zaal aan bouwen aan het café, zodanig dat het als geheel kan worden gebruikt, maar ook apart. Van beide kanten kan dan van de keukeninrichting gebruik worden ge maakt." De woning naast het café, die voor de bouw van een zaal zou moeten worden ge sloopt, is inmiddels aangekocht met het oog op de verbouwing. De belegger wil er graag 't Blokhuis voor terug, met een sloopvergunning en toestemming om er enkele woningen voor in de plaats te zet ten. De gemeente heeft wel oren naar woning bouw in een inbreidingsplannentje in Kattendijke. Het college heeft haar fiat gegeven om het spoor van de Kattendijkse café-eigenaar te volgen. OVEZANDE - Een 32-jarige Goese automobilist is vrijdag middag rond zessen in de Hoofdstraat in Ovezande in botsing gekomen met een pony. Het dier overlgefde de aanrijding niet. De Goesenaar zag de pony, die uit een wei in de buurt was ont snapt, door het donker, niet waardoor het tot een aanrijding kwam. De auto werdzwaar beschadigd. De bestuurder kwam. met de schrik vrij MIDDELBURG - Een 18-jarige Amsterdammer is zaterdag avond kort na 23 uur onder bedreiging beroofd in Middel burg. Hij werd direct nadat hij geld had gepind bij een geldau tomaat van de VSB bank aan de Lange Delft door twee jongemannen bedreigd met een hamer en een mes. Direct na de beroving belde het slachtoffer met de politie in Middelburg die aan de hand van het signalement kort na de beroving de twee verdachten kon aanhouden in de buurt van het station, De 17- en 18-jarigen zijn afkomstig uit Goes en voor nader on derzoek ingesloten. RILLAND - In de polder in de buurt van de Zuidhof in Rilland zijn zondagmiddag twee personen aangehouden, die met eep geweer aanhet stropen waren. Twee plaatselijke jachtopzich ters hielden de stropers, twee mannen uit Sint Willebrord, aan. Ze zijn overgebracht naar het politiebureau in Kruinin- gen voor verhoor, waarna het geweer en de patronen in beslag zijn genomen. De stropers hadden nog geen wild geschoten. MIDDELBURG - Op de Poelendaelesingel in Middelburg is zaterdag omstreeks 22.55 uur een automobilist ter hoogte van Delta Nutsbedrijven tegen een lichtmast gereden. De bestuurder is afkomstig uit Middelburg en moest met een hoofdwond per ambulance naar het ziekenhuis worden ver voerd. Een mannelijke medepassagier klaagde over pijn in de borst en werd ook per ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. De lichtmast en de auto werden zwaar beschadigd. Over de oorzaak van het ongeval tast de politie nog in het duister. COLIJNSPLAAT-Bij snelheidscontroles zondag bij Colijns- plaat, Kortgene en Goes heeft de politie honderd overtredin gen gesignaleerd. Op de Provinciale weg bij Colijnsplaat. waar een maximumsnelheid van tachtig geldt, reden 63 van de 455 passanten tussen kwart over tien en twaalf uur 's och tends te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 117 kilo meter per uur. Aan de Oost west weg bij Kortgene, waar gecon troleerd werd van een uur tot kwart voor drie waren 26 van de 725 passanten in overtreding. De hoogst gemeten snelheid op deze weg waar een limiet van honderd geldt, bedroeg 139 ki lometer per urn: Langs de Deltaweg bij Goes vond controle plaats tussen drie en half vijf. Van de 1020 passerende voer tuigen gingen er elf te hard. De hoogst gemeten snelheid, bij een limiet van honderd, bedroeg 150 kilometer. NIEUW-HAAMSTEDE - Een 65-jarige inwoner van het Duitse Gladbeck deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn auto. De wagen - een zwarte Mercedes 250 met het kente ken RE-M9490 - stond geparkeerd aan de Torenweg in Nieuw-Haamstede. De diefstal werd zaterdag gepleegd tus sen 13.00 en 18.30 uur. De waarde van de Mercedes wordt door de politie geschat op 23.000 gulden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In galerie Galerij van de Regionale Scholenge meenschap Professor Zeeman in Zierikzee wordt vanaf van- g, maandag, tot en met vrij- 12 februari een expositie gehouden van illustraties uit het handboek Kostuumacces soires. Dit boek verscheen enkele jaren geleden bij uitgeverij Tirion. Het is geschreven door Marian Conrads. Ze studeerde kunstge schiedenis aan de Universiteit van Utrecht en is gespeciali seerd in de kostuum- en theater geschiedenis. Accessoires on dersteunen en vervolmaken een kledingstuk, De illustraties geven een overzicht van alle mogelijke accessoires door de eeuwen heen: hoeden, hand schoenen, shawls, schoenen, tassen, ceintuurs, kousen en sie raden. De illustraties in het boek zijn unieke kleurenplaten. Ze wer den verzorgd door Marijke Kentgens. Naar haar vrije werk alsbeeldend kunstenaar is ze als docent verbonden aan de Ko- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ninklijke Academie van Beel dende Kunsten in Den Haag. Nadat de originele kleurenpla ten eerder te zien waren in het Gemeentemuseum in Den Haag, worden ze nu in galerie Galerij tentoongesteld. Ze zijn te bekijken als een stripverhaal, waarin sfeerbepalende beelden tot in details een betekenis ver tegenwoordigen. Er worden ook tekeningen in zwart-wit ten toon gesteld. Ze tonen binnen een bepaalde stijlperiode een overzicht van de belangrijkste kostuumaccessoires. De tentoonstelling in galerie 'Galei-ij' in Professor Zeeman in Zierikzee is te bezichtigen tus sen 8.30 uur en 16.30 uur op schooldagen en na telefonische afspraak: 0111-402017. GROEDE - Het Gregoriaans Studiekoor Zeeuws-Vlaande- ren is zondag 22 november te horen in een meditatieve viering in de hervormde kerk van Groe de. Het koor is uitgenodigd omdat dit jaar het 'Jaar met de Bijbel' is. Gregoriaanse liederen zij nop muziek gezette Psalmen, die vertaald zijn in het Latijn. Het thema van de viering is Psalm 130. Op verschillende melodie- en uit de Gregoriaanse traditie zal deze Psalm gezongen wor den. Tussen de gezangen zal Ad van de Wege het orgel bespelen. Aanvang 16.30 uur. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De stormvloedkering in de Ooster- sehelde - hét symbool van de strijd van de mens tegen de na tuurkrachten - inspireerde de Duitse kunstenaar Rudolf Ber- tig tot acrylverfschilderijen van deze kroon op het Deltaplan. Ze zijn te zien in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Een technisch hoogstandje als de stormvloedkering spreekt slechts weinig kunstenaars aan, laat staan dat het imposante bouwwerk onderwerp van hun werk wordt. Voor Bertig - hoog leraar ingenieurkunst, archi tectuur, kunst en design - ligt dat anders. Vanuit zijn vakan tiewoning in Burghsluis trok hij er cüt jaar herhaaldelijk op uit om de kering te bekijken en de tails ervan in schilderij en vast te leggen. Zaterdag nam Bertig - vooraf gaand aan de opening van de ex positie van zijn werken in de Bewaerschole in Burgh-Haam stede - belangstellenden mee op een tocht langs de plaatsen die hem inspireerden. „We hebben mee mogen kijken door de ogen van de kunstenaar. Voor u gaf het inspiratie, voor mij was het een confrontatie. Ik heb een haat-liefde verhouding met het water", vatte wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg van cul tuur na afloop van de tocht haar indrukken samen. Zij opende de tentoonstelling. De stormvloedkering straalt kracht uit, de natuur macht. De combinatie van die twee is terug te vinden in het werk van Bertig. Hij gebruikte vrij felle kleuren en strakke lijnen. Op één van Wethouder Berrevoets-Ringelberg (links) opent de expositie van Rudolf Bertig (tweede van rechts). Marijke Folkertsma zijn doeken prijkt de storm vloedkering met óp de voor grond de Plompe Toren van het verdronken dorp Koudekerke. Bertig: „Ik heb hier geprobeerd oud en nieuw met elkaar te ver binden." Het punt waar het beton' van de kering neergevlijd is op de grond van Schouwen-Duive- land, details van pijler 16 en de combinatie van de strakke geo metrische lijnen van het water staatkundige kunstwerk met de grillige vormen van de door de kering getemde natuur, inspi reerden Bertig. Echtgenote Eri- ka Bertig maakte er teksten bij en dat geeft het werk een extra dimensie: beeld én tekst. Foto's De schilderijen worden in De Bewaerschole gecombineerd met foto's. Op één ervan heeft Bertig het spel van roestvlekken op een ijzeren markeringsplaat op de Roggenplaat vastgelegd. Met enige fantasie zijn op dat geroeste ijzeren oppervlak de contouren van het door water omringde Schouwen-Duive- land en een stukje van Noord- Beveland te zien. Bertig gaf de foto de titel 'zeeprovincie' mee. Het werk van Bertig is tot en met zaterdag 5 december te zien in De Bewaerschole aan de Weststraat in Burgh-Haamste- de. De expositieruimte is open dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. MIDDELBURG, Kloveniersdoelen Ensemble Multifoon en het Odyssey Strijkkwartet met 'Gong en Strings'. Composities van Wullur, Dètlefsen, Van Zijp en Sculthorpe door Douwe Eisenga Traditionele Javaanse of Balinese muziek heeft wei nig uit te staan met de muziek van het westen. Toch liet het project 'Gong en Strings' zater dagavond in de Kloveniersdoe len de twee werelden samengaan. Sterker nog, initia tiefneemster Sinta Wullur be wees dat het mixen van culturen avontuurlijke muziek oplevert. De gongs en staven van het gamelan-instrumentarium zijn anders gestemd dan de westerse piano. Die laatste kent een ver deling in hele en halve toonaf standen. Juist de kleintjes, de halve, zorgen ervoor dat ak koorden dissonant klinken en om een oplossing, om ontspan ning wagen. Dat akkoordenspel van spanning en ontspanning is één van de wezenskenmerken van de westerse muziek. Javaanse en Balinese muziekin strumenten kennen de halve toon niet en dat geeft de muziek in onze oren een enorme rust. Ze wil nergens heen en cirkelt in lange patronen rond. De componiste Sinta Wullur is opgegroeid in beide culturen en zij liet gamelaninstrumenten ombouwen naar de westerse toonladder. Het resultaat is oos terse muziek met westerse har monieën, ofwel westerse mu ziek met een oosterse klank. Vervolgens nodigde ze een strijkkwartet uit en vroeg een aantal componisten stukken te schrijven voor deze bijzondere combinatie. De Nederlander Hans van Zijp schreef met Mei Benniget een klein concert voor cello en gamelan-ensemble. De cello- partij is, op het hijgerige af, on versneden romantisch en mengt in het eerste deel nauwelijks met de afwisselende begelei ding. Mooie samenklanken ont stonden wel in het tweede deel, waarin twee bamboefluiten werden omspeeld door de cello. Bij Malam dan Hari van Christi- aan Dètlefsen was het precies andersom. In het eerste deel wordt de oosterse rust en de westerse chromatiek prachtig gecombineerd. Vervolgerts laat hij zich echter verleiden tot een mopje muziek a la Michael Ny- man. Lekker deuntje hoor, maar wat het met het fraaie begin te maken had, bleef onduidelijk. Het Strijkkwartet No. 8 van de Australische Peter Sculthorpe uit 1969 heeft eveneens een link met de Balinese cultuur. In de snelle delen imiteert hij op de strijkers de ritmische rijst stamp muziek van het eiland. De drie delen met de aanduiding con dolore kun je omschrijven als Neoromantiek van de opper ste plank, zo droevig, zo droe vig. Het onvolprezen Kronos Quartet heeft het stuk op cd ge zet. De uitvoering door de leden van het Odyssey Strijkkwartet kon een vergelijking met deze opname moeiteloos doorstaan. Als we dan toch aan het vergelij ken slaan, initiatiefneemster Sinta Wullur slaagde er het bes te in om van het geheel meer te maken dan de som der delen. Zowel Tapestry/Baliade en Ma- ta Angin zijn goed opgebouwde en gedoseerde composities. Als de kok van Sesamstraat roert ze Morton Feldman, Strawinsky, klankvelden, glissandi en osti- nato-figuren dooreen gamelan- basissaus. Het resultaat is zeer verfrissend. door Esme Soesman BERGEN OP ZOOM - Twee gro te wensen hebben ze in het ge meentelijk archeologisch depot in Bergen op Zoom. Een ruimte waar waardevolle vondsten aan de inwoners van de stad kunnen worden getoond en meer vrij willigers die zich voor opgra vingen interesseren. Zaterdag, tijdens de open dag van het de pot in het voormalig politiebu reau aan de Wassenaarstraat, kon het publiek kennis maken met het 'reddend' werk van de archeologische medewerkers. Pas sinds 1992 wordt binnen de gemeente Bergen op Zoom op een wetenschappelijke manier met opgraafwerkzaamheden omgegaan. Een schijntje verge leken met het aantal eeuwen dat sporen in de Bergse grond heeft nagelaten. Veel van de histori sche rijkdom is hierdoor metter tijd verloren gegaan, bevestigt stadsarcheoloog Marco Ver munt. Al hebben amateur-ar cheologen vanaf halverwege de jaren zestig zich onafgebroken ingezet voor de goede zaak. De tijden zijn veranderd. Jaar lijks trekken de gravers er nu een keer of vier, vijf op uit; na onderhandelingen met de ge meente. Nu al weet Vermunt, die ook een functie op de afdeling ruimtelijke ordening van zijn gemeente bekleedt, dat er bin nen een paar jaar gegraven gaat worden achter de kerk bij de Pa rade. „We weten dat daar resten van een oude Middeleeuwse wijk liggen. Met daaronder res ten uit de periode daarvoor, toen ze nog houten huizen bouw den." Kookpan Naarmate de kennis over het verleden groter wordt, zijn de archeologische medewerkers beter in staat vondsten te plaat sen en te verklaren. Uit duizen den scherven worden - zo compleet mogelijk - de oor spronkelijke voorwerpen gere construeerd en daar waar ge wenst met gips volledig in ere hersteld. Een blik over de voor- beeldkast, die materiaal bevat van de twaalfde tot en met de twintigste eeuw, geeft snel in zicht in de ontwikkeling van de huidige koekepan. Ook de voor loper van de kookpan is in één oogopslag te herkennen. Het is één van de redenen waar om de depotmedewerkers graag een plekje zouden willen heb ben waar de vondsten ten toon kunnen worden gesteld. Want op plaatsen waar gebouwd wordt aan de toekomst zou juist die koppeling met het verlederv moeten worden gelegd. „Boven-! dien", zegt een medewerker, ,zie je in elk museum in Nederland wel wat Bergs aardewerk terug J! Behalve hier in Bergen op; Zoom." Geduld De geringe waardering maakt' het werk er voor de betrokkenen niet minder om. Met eindeloos", geduld worden schei-ven gewas-" sen, geselecteerd, in elkaar ge zet en gedocumenteerd. Zelfs het restmateriaal, waar geen! volledig voorwerp van te maken is, wordt uitgebreid beschreven en daarna in genummerde zak ken opgeslagen. Enthousiast leidt gids Vermunt de bezoeker langs andere afde-! lingen van het depot. Het invoe ren van gegevens in de compu ter, het fotograferen en natekenen van de vondsten - on der meer voor wetenschappelij ke doeleinden - en het uitteke nen van de graafgebieden zijn enkele andere werkzaamheden! die door de medewerkers wor den verricht. Dat zijn, naasb twee beroepskrachten, nog zo'b vijf vrijwilligers. „Maarwe heb ben werk voor wel twintig man", aldus Vermunt. Mensen- die niet per se handig en ervaren, hoeven te zijn. Interesse hebben ook voor het glaswerk en bij voorbeeld het onlangs in de» Koepelstraat' opgegraven ka-; non, is genoeg. MORIAANSHOOFD - Een 20- jarige inwoner van Oosterland belandde in de nacht van zater dag op zondag met zijn auto in de sloot langs de N59 ter hoogte van Moriaanshoofd. De man dreigde op de verkeerde weghelft terecht te komen. Een naast hem zittende passagiere probeerde een ongeluk te voor-; komen door aan het stuur te- trekken. De bestuurder verloor! daardoor de macht over he£ stuur, slipte en kwam in de sloot* terecht. De politie constateerde» dat de man twee keer zoveel al-£ cohol had gedronken als is toe-; gestaan. Hij kreeg een rijverbod» en een proces-verbaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21