Irak kruipt door oog van de naald Jakarta houdt de adem in na plunderingen 'Ut lilll a; '•"-•A V 1 Vrouw van Philips-topman ernstig gewond bij misdrijf etos 4 WEKEN Wachten op wat ruimte Vol verwachting.. PostcodeMiljoenStraat Zware blessure Lodewijks 13 Aanval VS voorlopig uitgesteld Buurt sticht brand bij huis pedofiel Noodlanding in Oostende Hongerstaking tegen uitlevering van Öcalan ETOS SPEELT NOG DRIE WEKEN LANG VOOR SINTERKLAAS Amerikaanse betaalt staten tabakssector 391 miljard Deze week: 8322 AV Dat is het Vooronder inUrk Pronk tevreden over klimaattop Aandacht voor verkeersslachtoffers Rijkaard roept Boussatta op VOOR 15,00 JA, ik wil: Opklaringen Eerst veel bewolking en kans op mist. Ook wat regen. Vanmiddag af en toe zon. Vanavond een winterse bui. Maximum 7 graden. 241e jaargang no. 273 naandag 16 november 1998 osse nummers 1,75 mam fan onze redactie buitenland raw YORK - Wapenin specteurs van de Verenig de Naties en andere VN- nedewerkers keren mor- ;en terug naar Irak. De in de lucht hangende aanval fan de VS op dat land is voorlopig van de baan. )e leden van de VN-Veilig- leidsraad gingen vannacht ak- word met de beslissing van iagdad om de wapeninspecties weer toe te staan. Volgens de AMSTERDAM - Bij een woning van een 69-jarige man in Am sterdam is gisteravond brand gesticht. De man is eerder ver scheidene malen veroordeeld wegens misbruik van jongens. In de buurt heerst onrust onder inwoners die willen .dat man vertrekt. De schade bleef be- lerkt tot een geblakerde deur. )e onrust in de buurt ontstond na een recente tv-uitzending over het verleden van de man. Veel buurtbewoners vrezen dat de 69-jarige zich aan hun kinde ren zal vergrijpen. Er zijn al handtekeningen verzameld om de man gedwongen te laten ver huizen. ANP voorzitter van de raad, de Ame rikaan Burleigh, onderstreep ten de vijf permanente en tien niet-permanente leden dat zij Irak pas echt vertrouwen als dat land 'zonder voorwaarden te stellen en ononderbroken' met de organisatie samenwerkt. Irak zwichtte dit weekeinde pas onder dreiging van luchtaan vallen door de VS en Groot- Brittannië voor de eisen van de internationale gemeenschap. Het land heeft beloofd onvoor waardelijk, onbelemmerd en onmiddellijk toegang te zullen verlenen aan Unscom, het team van VN-inspecteurs dat. moet toezien op de ontmanteling van Iraks massavernietigingswa pens. De Amerikanen en de Britten gaan intussen door met hun mi litaire opbouw in de Golf-regio, teneinde direct, en zonder waarschuwing vooraf, te kun nen toeslaan, mocht Irak zijn beloften weer niet nakomen. De Amerikaanse president Clinton stelde vijf voorwaarden voor het uitblijven van een mili taire strafexpeditie: „Irak moet alle uitstaande kwesties met Unscom oplossen. Het moet de wapeninspecteurs onbelem merd hun werk laten doen, zon der restricties. Het moet alle relevante documenten overhan digen. Het moet alle resoluties naleven. En het mag zich niet bemoeien met de samenstelling van Unscom." In feite kroop Irak dit weekein de door het oog van de naald. In de nacht van vrijdag op zater dag gaf president Clinton het startsein voor luchtaanvallen. Amerikaanse marineschepen in de Golf maakten zich daarop gereed voor de lancering van honderden kruisraketten, ter wijl elders B-52 bommenwer pers opstegen met bestemming Bagdad. Luttele uren - volgens sommige bronnen in het Penta gon slechts één uur - voordat de eerste raketten zouden worden afgevuurd, brak Clinton de aan- valsacties af. Bijlage De reden hiervoor was een brief aan de Veiligheidsraad van de Iraakse regering, die aangaf dat Bagdad van koers veranderde. „Het leek wel alsof Saddam op de hoogte was van onze aanval", aldus een functionaris van het Pentagon. Omdat Saddams brief de VS eerst niet tevreden stemden, plande Washington voor zondag toch een aanval. Die werd door Clinton afgebla zen toen Irak de VN volledige medewerking toezegde. Veiligheidsadviseur Berger ver zekerde gisteravond dat de VS in het geval van een nieuwe con frontatie met Irak direct met militaire middelen zullen toe slaan. „Dat doen we dan zonder waarschuwing en zonder voor overleg in de Veiligheidsraad." VN-secretaris-generaal Kofi Annan onderstreepte die woor den later. Hij verklaarde dat Saddam Hoessein zich moet realiseren dat er bij een volgend conflict wellicht geen tijd meel is een diplomatieke oplossing te zoeken. GPD/RTR/AP zie ook pagina 5 v- OOSTENDE - Een Nigeriaanse Boeing-707 heeft zaterdagmor- ;en op de luchthaven van Oost- op de buik een geslaagde noodlanding gemaakt. De be- nanning bleef ongedeerd. Het vrachtvliegtuig was drie rnr eerder in dezelfde plaats met bestemming Lagos opge- itegen. Onderweg kreeg het iroblemen met een motor en het lydraulisch landingssysteem. De motor is onderweg verloren; waar die neerkwam was gister- ivond nog onbekend. Iet toestel was net Charleroi Jepasseerd en vloog boven ■"rankrijk toen de commandant besloot terug te keren naar Oostende. Daar werd direct groot alarm geslagen. Oostende vloog het een uur rond, loosde kerosine en maakte 'ervolgens een hachelijke nood landing die eindigde in het gras naast de landingsbaan. Het vliegtuig liep grote schade op maar de vijfkoppige bemanning kwam er wonderwel zonder eni- ;e verwonding vanaf. )e Boeing is 26 jaar oud. Het is het enige toestel van de betrok ken Nigeriaanse maatschappij, die er wekelijks mee op Oosten de vliegt. Kortgeleden had het nog een onderhoudsbeurt ge kregen en had de luchtvaartin spectie het in orde bevonden. Belg a/ANP DEN HAAG - Vele honderden Koerden zijn in het weekeinde in Nederland en andere Europe se landen in hongerstaking gegaan uit protest tegen de aan- ïouding en mogelijke uitleve ring van hun leider Abdullah Öcalan door Italië aan Turkije, •n veel plaatsen hielden Koer den protestmarsen. Honderden in Nederland wo nende Koerden gingen voor het Vredespaleis in Den Haag in hongerstaking uit protest tegen de arrestatie van Öcalan en te gen diens eventuele uitlevering, n Rome waren honderden Koerden uit verschillende Eu ropese landen bijeen bij het Ce- lio-ziekenhuis, waar de PKK- leider na zijn eerste verhoor was opgenomen. In Bonn demonstreerden giste ren tweeduizend Koerden voor vrijlating van Öcalan. De beto ging verliep vreedzaam. Ook in de Oostenrijkse hoofdstad We nen gingen Koerden de straat op. ANP/RTR zie ook pagina 5 Wwiwiii mihim mi i inn Niet alleen voor de televisiecamera's in Wijk bij Duurstede, maar ook voor duizenden in spanning afwachtende kinderen in Terneu- zen, Hansweert en Middelburg arriveerde Sint Nicolaas afgelopen zaterdag om zich voor te bereiden op een drukke pakjesavond, foto Ruben Oreel zie ook pagina 7 Advertentie SUPERHOOFDPRIJS: DE VOLKSWAGEN BEETLE Tol en mei 5 december maak jc elke week bij elke HTOS-winkel kans op een van de 2400 lange weekenden Gran Dorado, een van de 2400 Samsonite beaulycases of die ene Superhoofdprijs: de Volkswagen Beetle! Ga nu naar ETOS, wam per besteding van 20 - ontvang je een kanskaart! -A" r f - ----- -"^35" ,- -f - -T- - i-- -N A-rL V ,- - -'-.i - - r-.~t -f J M C -rw r% J1 v MUCACA - Tientallen Rwandezen wachten in een opvangkamp voor ontheemden tot hen een plaatsje op het terrein wordt toegewezen waar ze een hutje mogen bouwen. In het kamp bij het dorp Mucaca, ne gentig kilometer ten noorden van de Rwandese hoofdstad Kigali, wonen inmiddels 45.000 mensen. Zij zijn uit hun dorpen gevlucht in verband met de bloedige oorlog tussen het Rwandese leger en Hutu-mi- lities. In Rwanda zijn door de gewelddadigheden inmiddels zeshonderdduizend mensen van huis en haard verdreven. foto Brennan Linsley/AP van onze redactie binnenland HOEK VAN HOLLAND - De 62-jarige vrouw die vrijdag zwaar gewond en met hand boeien om is gevonden in Hoek van Holland blijkt de echtgeno te van Philips-topman Cor Boonstra te zijn. De politie zegt over aanwijzingen te beschik ken dat het bij het misdrijf ging om 'een gerichte actie' tegen de familie Boonstra of tegen Phi lips. De toestand van het slacht offer is kritiek. De 62-jarige vrouw werd vrij dagavond door een automobi list gevonden op de grote parkeerplaats aan de strand- boulevard van Hoek van Hol land. Ze was zwaargewond en had handboeien om. De brand weer moest er aan te pas komen om de boeien door te knippen. Het slachtoffer heeft uren op de verlaten parkeerplaats gelegen. Ze was ernstig onderkoeld. Identificatie De vrouw is dermate zwaar mis handeld dat identificatie in eer ste instantie moeilijk was. Haar schedel is ingeslagen, waardoor ze ernstig hersenletsel heeft op- DE SURPRISEWEKEN VAN van onze redactie buitenland NEW YORK - De tabaksindu strie in de VS lieeft een schik king van 391 miljard getroffen met acht Amerikaanse staten. Daarmee kopen de sigaretten- fabrikanten een rechtszaak af die hun boven het hoofd hing voor de medische kosten van de staten ter behandeling van ziek tes die voortkomen uit roken. De overige staten die zich bij de zaak hadden aangesloten, moe ten eind komende week even eens hebben ingestemd met het voorstel waarover partijen dit weekeinde een akkoord bereik ten. Ook de directieleden van de fabrikanten moeten formeel hun goedkeuring geven. Vrijdag komen beide partijen weer bij een om zich definitief uit te spreken over het voorstel. De schikking, die geldt voor de komende 25 jaar, betreft de grootste uit de geschiedenis in de VS. Omdat bij de zaak uit sluitend Amerikaanse deelsta ten zijn betrokken, en niet de federale overheid, hoeft het Congres zich hierover niet uit te spreken. Vorig jaar verwierp de Senaat een voorstel voor een an titabakswet. Daarin was een som van 368 miljard dollar op genomen die de fabrikanten moesten ophoesten voor de me dische kosten die voortvloeien uit het roken. Bovendien waren in dit voorstel aanvullende ei sen aan de tabaksindustrie ge steld. RTR gelopen. Verder had ze een gebroken arm. De politie ver moedt dat de mishandeling el ders heeft plaatsgehad en dat de vrouw in Hoek van Holland uit de auto is gegooid. Ze is opgeno men in het Leyenburg-zieken- huis in Den Haag. Haar kamer in het ziekenhuis wordt perma nent door de politie bewaakt. Philips-topman Boonstra ver liet zijn echtgenote eerder dit jaar. Hij woonde eerder met haar in het Belgische 's-Graven- wezel. Zij bracht de meeste tijd door in België en op de Baha- ma's. De recherche heeft het afgelo pen weekeinde een dertien man sterk team samengesteld om de zaak te onderzoeken. Belang rijk punt van aandacht van het onderzoek is de auto waarin de 62-jarige vrouw altijd rijdt. Deze metallic- blauwpaarse BMW met het Belgische kente ken HBR-001 is spoorloos ver dwenen. Het vermoeden bestaat dat de vrouw na de zware mis handeling met haar eigen auto naar Hoek van Holland is ge bracht en daar uit de auto is ge smeten. Een woordvoerder van Philips in Amsterdam spreekt van een 'buitengewoon trieste zaak'. GPD/ANP Advertentie Elke week 1 miljoen in een Postcode Volgende week bij u in de straat? NATIONALE POSTCODE BLO TE RIJB Van Eeghenstraat 70 1071 GK Amsterdam Minster Pronk van Milieu is in zijn nopjes over de dit weekein de gehouden klimaattop in Buenos Aires. Dat zei hij gisteren op Schiphol. Pronk erkent dat de gemaakte afspra ken vaag zijn, maar ze plaveien volgens hem wel de O weg naar reductie van broeikasgassen. Op twee plaatsen in de provincie Zeeland was er het afgelo pen weekeinde aandacht voor de vele slachtoffers die jaar lijks in het verkeer vallen. Zowel zondag bij de herdenking in Aardenburg als zaterdag op de verkeersinformatie- markt in Kruiningen werden de emoties de bezoe- Tf kers soms te veel. AZ-speler Dries Boussatta is door bondscoach Frank Rijk aard opgeroepen voor de vriendschappelijke interland woensdag tegen Duitsland. Boussatta vervangt de gebles seerde Dennis Bergkamp. Edgar Davids en Aron Winter hebben eveneens bedankt, waardoor Jean-Paul van Gastel en Giovanni van Bronckhorst aan de se- I lectie zijn toegevoegd. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9, en 11; sport: 13t/m 22 doorïheo Haerkens JAKARTA - Na een week van geweld waarbij vijftien doden vielen, was de Indonesische hoofdstad Jakarta gisteren onwerkelijk stil. De meeste win kels waren dicht, de straten ver laten. Regeringsgebouwen wer den zwaar bewaakt. De roep om het aftreden van le gerleider en minister van De fensie Wiranto zwelt aan. Presi dent Habibie is echter niet van plan hem te laten vallen en drong juist aan op krachtdadig optreden bij ongeregeldheden. Zaterdag gingen enkele tiental len bedrijven en winkels in vlammen op en werd er in Ja karta geplunderd. Daaronder waren drie politieposten en een garage in de Chinese wijk die na de rellen in mei net opnieuw was begonnen. Grote groepen jonge lui blokkeerden de doorgaande wegen en probeerden automo bilisten te beroven. De politie schoot opnieuw met rubberko gels en traangas. Terwijl leger- en politiehelikop- ters onafgebroken in de lucht waren, hielden vele duizenden studenten onder begeleiding van mariniers een vreedzame tocht naar het parlementsge bouw. Op 'Zwarte Vrijdag' werd de weg daarheen geblokkeerd. Massale demonstraties op ver schillende plaatsen in Jakarta werden toen met veel geweld neergeslagen. Gisteren stond de teller op vijftien doden en hon derden gewonden. De kritiek op het legeroptreden was voor studenten elders in In donesië aanleiding zaterdag en gisteren - zij het in kleinere aan tallen - de straat op te gaan en het aftreden te eisen van leger leider en minister van Defensie Wiranto. De studenten demon streren vandaag opnieuw. Het leger geeft provocateurs de schuld van de rampzalige ge beurtenissen. Critici van de re- gering-Habibie, onder wie oud- generaal Kemal Idris, oud-gou verneur Ali Sadikin en voorma lig politieke gevangene Sri Bintang Pamungkas, zijn in verband daarmee door de poli tie ondervraagd. Sommige waarnemers vrezen dat het leger zich opsplitst, het geen de kans op een burgeroor log vergroot. De studenten be schouwen de marine als hun bondgenoot, sinds die hen be scherming bood tijdens de rel len in mei. Op verschillende plaatsen in Jakarta zijn politie en leger vervangen door mari niers. GPD zie ook pagina 5 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1