Druk op scheepsbouw neemt toe PZC Rotterdam boekt sterke banengroei Brocacef koopt fabriek van Pharmachemie Noord-Korea ook in Denken in euro's kost energie 1999 aangewezen op grootscheepse hulp Gasunie wapent zich voor 14 miljoen tegen gevaren millennium economie vrijdag 13 november 1998 Premie PGGM stijgt met 1 Snels hoofd FNV-steunpunt EU Groei bedrijfssparen stokt C&W zoekt nieuwe partner Industriële productie daalt VNSI-voorzitter Busker hekelt buitensporige subsidies in andere landen EU Indonesië en IMF eens over voorwaarden hulp Japan trekt 155 miljard uit voor stimuleringsplan Stormloop op banen cruiseschip IS11P UTRECHT - Het stijgende ziekteverzuim in de gezondheids zorg stuwt de pensioenpremie van het PGGM omhoog. De to tale premie stijgt op 1 januari 1999 met gemiddeld 1%. Bijna de helft (0,4 procentpunt) komt voor rekening van de toename van het aantal arbeidsongeschikten en langdurig zieken. In verpleeg- en bejaardenhuizen liep het ziekteverzuim in het tweede kwartaal op naar 9,3%Vorig jaar was dat 8% Het PGGM maakte eerder dit jaar al bekend dat de premie door de vergrijzing en de loonontwikkeling geleidelijk stijgt. Voor 1999 had het bestuur de stijging op 0,6% vastgesteld. Het PGGM verzekert naast pensioenen ook het WAO-gat. Door deze verzekering krijgen arbeidsongeschikten een ho gere uitkering dan wettelijk is vastgelegd. ANP AMSTERDAM - Anne-Marie Snels (42) wordt hoofd van het, op te lichten FNV-steunpunt in Brussel. De FNV wil meer lobbyen bij de Europese Commissie, de Raad van Ministers en het Europese Parlement. Begin januari gaat het kantoor open. Snels is nu nog hoofd van FNV Limburg. Daarvoor was zij regiobestuurder bij de Vervoersbond FNV. ANP BREDA - Het aantal bedrijven met een bedrijfsspaarreke- ning zal de komende anderhalf jaar nog maar beperkt groei en. Eenderde van de ondernemingen kent een spaarregeling. Het ziet er volgens het onderzoeksbureau Heliview niet naar uit dat de rest en masse volgt. „Bedrijven die echt geïnteres seerdzijn, hebben al een spaarloon- of premiespaarregeling'' zegt onderzoeker M. Zinkhaan. Uit het onderzoek blijkt dat de directie vaak het initiatief neemt voor de fiscaal aantrekkelijke manier van sparen. Per soneel en ondernemingsraad spelen slechts een bescheiden rol. constateert Heliview. Bij kleine ondernemingen heerst vaak de opvatting dat de re gelingen alleen zijn weggelegd voor grote bedrijven. „Het fis cale voordeel is voor iedereen hetzelfde"zegt Zi nkhaan. ANP LONDEN - Het Britse telecommunicatieconcern Cable Wi reless (C&W) gaat niet meer in zee met Telecom Italia. Het concern maakte bekend dat het op zoek is naar een nieuwe partner op het Europese continent. In april smeedden C&W en Telecom Italia nog grote alliantie plannen. Dat het Britse concern de samenwerking heeft opge zegd, komt niet als een verrassing. De samenwerking was vooral gebaseerd op een persoonlijke overeenkomst tussen de topmannen van beide concerns, Ri chard Brown en Gian Mario Rossignolo. De omstreden Itali aanse topman verdween echter drie weken geleden plotseling van het telecomtoneel. Cable Wireless nam de Internet-diensten van het Ameri kaanse telecomconcem MCI over. De Britse onderneming wil die activiteiten via een Europees netwerk uitbreiden. ANP VOORBURG - De groei van de industrie neemt afIn het derde kwartaal van dit jaar daalde de productie met 1,8% ten op zichte van het tweede kwartaalVergeleken met vorig jaar ligt de groei nog 1,8% hoger, constateerde het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Met name de chemische industrie en de metaalindustrie heb ben moeite het groeitempo vast te houden. In de eerste negen maanden van 1998 steeg de productie van de chemische indu strie met 3,1%. In 1997-ging het vergeleken met de eerste ne gen maanden van een jaar daarvoor, nog om een groei van 6,4%. ANP ivan onze redactie economie ROTTERDAM - De rentabiliteit van de Nederlandse scheeps werven staat ernstig onder druk, vindt voorzitter M. Bus ker van de Vereniging Neder landse Scheepsbouw Industrie (VNSI). Oorzaak is volgens hem het buitensporige subsidiebe leid in andere Europese landen. Nederlandse wei-ven krijgen nog geen derde van de steun die weiven in Italië, Spanje, Frank rijk, Engeland, Noorwegen en Duitsland krijgen. Daardoor hebben zij een sterkere concur rentiepositie. De VNSI heeft het ministerie van Economische Zaken inmiddels met klem ver zocht de Nederlandse werven in een gelijkwaardige positie te brengen. „Wil de scheepsbouw doorgaan met investeren, dan zal het Nederlandse beleid meer jn overeenstemming gebracht moeten worden met de andere Europese landen", zei hij giste ren tijdens de jaarvergadering op de vakbeurs Rotterdam Ma ritime in Ahoy'. De orderont vangst van de Nederlandse zee scheepswerven blijft ondanks de ongerustheid op het hoge peil van vorig jaar. Gezamenlijk hebben de werven voor twee miljard gulden aan orders bin nengehaald. Nederland be houdt daarmee haar marktaan deel en de tiende plaats op de ranglijst van scheepsbouwlan- den in de wereld. De omzet van de scheepsreparatie stijgt dit jaar naar zo'n 550 miljoen gul den en die van de werven voor- kleinere schepen naar 500 mil joen. Verder blijft het aantal schepen onder Nederlandse vlag sterk groeien. Sinds begin van dit jaar is het aantal in Nederland gere gistreerde koopvaardijschepen met 37 gestegen tot 678. Sinds 19 9 6 is het aantal schepen onder Nederlandse vlag met 25 pro cent gegroeid. Uit onderzoek van C. Peeters naar de sector blijkt dat de 'im pact' van de scheepsbouw voor de Nederlandse economie veel groter is dan tot nu toe werd aangenomen. De wei-ven bezor gen samen de vele toeleverings bedrijven een jaarlijkse omzet van zes miljard gulden. Aan be lastingen pikt de overheid voor 800 miljoen gulden een graantje mee, heeft Peeters uitgerekend. Verder schept de scheepsbouw net zoveel directe als indirecte banen; in totaal zo'n 20.000. De scheepsbouw heeft nog steeds te kampen met gebrek aan goed opgeleid personeel. Elk jaar is er een tekort van 300 mensen op vrijwel alle niveaus. Om die reden gaat de VNSI de scheepsbouw meer bekendheid geven en het onderwijs beter sti muleren. Zo is in 1994 al een mno-opleiding scheepsbouw van start gegaan aan het Scheepvaart en Transport Col lege in Rotterdam, waar nu 48 leerlingen les krijgen. In overleg met de bedrijfs- en streekscho len worden pogingen onderno men om de opleidingen meer op de scheepsbouw te enten. Daar volgen nu 150 jongeren een op leiding. Om de wei-ven voor de binnen vaart 'uit de versukkeling te ha len' is een Europees project begonnen om met één groep toe leveranciers, onderzoeksinsti tuten en classificatiebureaus een nieuw scheepsconcept te in troduceren. Het gaat om sche pen met dieselektrische voor stuwing. Busker verwacht dat die maat regel meer bouw in Nederland oplevert. GPD/ANP van onze redactie economie ROTTERDAM - Er zijn in Rot terdam in de jaren 1995-1997 bijna een kwart meer banen bij gekomen dan tot nu toe werd aangenomen. Het college dacht dat er 12.000 bijgekomen wa ren, maar het blijken er meer dan 15.000 te zijn. Dat maakte wethouder en loco burgemeester Simons gisteren bekend tijdens de behandeling van de begroting voor 1999. HeT merendeel (9.000) betreft regu liere banen, zo stelt het college tevreden vast. De cijfers staan m het Trendbericht Rotterdam 1998 van het ontwikkelingsbe drijf (OBR) en een voorlopig rapport van het Nederlands Economisch Instituut (NEI). Ook het aantal werkzame per sonen is in Rotterdam gestegen. Als rekening wordt gehouden met uitzendkrachten dan waren er eind 1997 284.000 Rotter dammers meer dan twaalf uur per week aan het werk. De groei van de werkgelegen heid komt voor het overgrote deel door bestaande bedrijven die groeien. Daarvan behoort 44 procent tot het midden- en kleinbedrijf en 56 procent heeft meer dan honderd werknemers. Ook het aantal bedrijven nam fors toe, in de regio kwamen er 12 00 bij waarvan 7 8 0 in Rotter dam. De economie in Rotterdam (en de regio) groeit, en de achter stand die er was op de landelijke ontwikkeling wordt langzaam ingelopen, zo staat in de rappor ten. Toch is de conclusie van het kabinet dat de economie lande lijk structureel is versterkt, nog iets te vroeg voor de Maasstad. Weliswaar is de relatieve eenzij digheid van de Rotterdamse be drijfsstructuur verbreed, maar omdat dat relatief pas kort gele den is gebeurd kun je nog niet spreken van een structurele ver sterking, schrijven de opstel lers. ANP De romp van de klipper Stad Amsterdam wordt op de scheepswerf Nista in de hoofdstad op het tussendek geplaatst. VNSI-voorzitter Bus ker stelt dat het voor Nederlandse scheepswerven steeds moeilijker wordt om te concurreren met collegabedrijven in andere landen van de Europese Unie. foto Pieter Nijdeken/GPD door Rudolf Klein HAARLEM - De Haarlemse geneesmidde lenfabrikant Pharmachemie verkoopt zijn fabriek in Zaandam aan concurrent Broca cef. Die verplaatst de productie van drie fa brieken in Maarssen, Maarsseveen en Alme- re naar Zaandam. Pharmachemie brengt de activiteiten die nu nog in Zaandam zijn on dergebracht, over naar de Haarlemse hoofdvestiging. De hele operatie gebeurt zonder gedwongen ontslagen. Wel verdwij nen er banen via natuurlijk verloop. Bij de drie Brocacef-vestigingen werken nu 130 mensenD at bedrij f ziet de aankoop van de Zaanse fabriek als een mogelijkheid om de productie te concentreren. In principe kunnen de betrokkenen meeverhuizen naar Zaandam. De verwachting is echter dat niet iedereen dat zal doen. Personeel van Pharmachemie krijgt daar om ook de mogelijkheid in Zaandam te blij ven en in dienst van Brocacef te komen. Naar verwachting zullen enige tientallen mensen van die mogelijkheid gebruik ma ken. Nu werken er 160 mensen in Zaandam. De productie van Pharmachemie in Haar lem wordt de komende tijd fors uitgebreid. Daar kunnen ook de werknemers die vanuit Zaandam naar Haarlem komen, bij worden ingezet. Teva Pharmaceuticals - het Israëli sche concern dat sinds het afgelopen voor jaar eigenaar van het bedrijf is - heeft aangekondigd de productie van injectie vloeistoffen vanuit Israël naar Haarlem te brengen. In de praktijk betekent dat een verdubbeling van die productie. Als de hele operatie is voltooid, dan daalt uiteindelijk het aantal volledige banen bij Pharmache mie met ongeveer 65tot475. Volgens een be trokkene is die geleidelijke teruggang al be gonnen. De CNV Bedrijvenbond reageerde gema tigd positief op de reorganisatie. „We zijn blij dat er geen gedwongen ontslagen val len. Maar er moeten nog wel veel zaken wor den geregeld", aldus bestuurder J. Kam- pherbeek. GPD van onze redactie buitenland SEOUL - Noord-Korea kan ook volgend jaar niet op eigen kracht de bevolking voeden en geneeskundige verzorging ga randeren. De voorzitter van het Internationale Rode Kruis, A Heiberg, riep gisteren in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Se oul op de internationale hulp voort te zetten om een ramp te vermijden. Noord-Korea is sinds drie jaar wegens natuurrampen, slechte oogsten en wanbestuur op grootscheepse hulp van buiten af aangewezen. Behalve het acute gebrek aan levensmidde len is er volgens Heiberg, net te rug van een bezoek aan het noorden, vooral een tekort aan dringend noodzakelijke medi camenten. Daarom wil het Rode Kruis zich richten op verbete ring van de volksgezondheid in het stalinistische land. De orga nisatie wil zijn hulp aan Noord- Korea volgend jaar verhogen tot achttien miljoen gulden en de uitgaven voor ondersteuning van de gezondheidssector ver dubbelen. Volgens adjunct-secretaris-ge neraal M. Wahlstrom zal de oogst in Noord-Korea in 1999 niet veel beter uitvallen dan dit jaar. Met naar schatting drie miljoen ton graan blijft de oogst met eenderde achter. De gezondheidstoestand van de mensen is door het voedselte kort nog steeds slecht, zei Wahl strom. Alleen bij de verzorging van kleine kinderen in de leef tijd tussen zes maanden en vijf jaar is in vergelijking met het vorige bezoek twee jaar geleden verbetering opgetreden. Dit toont aan dat de eerder gelever de voedselhulp aankomt, zei zij. Een ander verschil met vroeger is dat er veel meer openheid bij de samenwerking met de Noord-Koreaanse autoriteiten valt te bespeuren. DPA van onze redactie economie GRONINGEN - Gasunie in Groningen is vrijwel klaar voor het nieuwe millennium. De ope ratie om alle bedrijfsonderdelen 'millenniumbestendig' te ma ken, heeft 14 miljoen gulden ge kost. Over een periode van an derhalf jaar zijn er zo'n 140 mensen mee bezig geweest. Volgens projectmanager A Draijervan Gasunie bleek 10 tot 15 procent van de bedrijfssyste men niet bestand tegen het mil lennium. Deze onderdelen zijn vervangen. „We hebben bij de Technische Universiteit in Eindhoven een grote computer gehuurd waarop we kopieën van alle programma's laten draaien die we op onze centrale computer hebben. De computer in Eindhoven is op het jaar 2000 afgesteld en zo kunnen we alles testen." Gasunie werkt verder nog aan rampenplannen voor het geval het onverhoopt toch nog mis gaat na de eeuwwisse ling. „Je sluit tenslotte ook een brandverzekering af voor je huis", vergelijkt Draijer. De millenniumproblematiek van Gasunie was ingewikkeld. Het bedrijf werkt met veel meet- enregelstations die veelal onbemand zijn. Deze worden op afstand bediend en al die tele communicatie- en regelappara- tuur moet millenniumbestendig zijn. Belangrijk is ook dat Gasunie met vele externe bedrijven sa menwerkt die voor een onge stoorde gasregeling ook van doorslaggevend belang zijn. De Nederlandse Aardolie Maat schappij is bijvoorbeeld de be langrijkste gasleverancier voor Gasunie. „Wij werken buiten gewoon intensief met de NAM samen en die zal ons geen on aangename verrassingen bezor gen", aldus Draijer. „En ook met de andere externe bedrijven hebben we hierover contact. Woordvoerder P. Bakker van Gasunie stelt dat zijn bedrijf al 35 jaar borg staat voor onge stoorde levering. „Het zou on aanvaardbaar zijn als dat zou worden doorbroken doordat het 1 januari 2000 is." ANP door Raymond Peil In januari volgend jaar komen ze eraan: de eerste salarisstro ken waarop de zuur verdiende centen eurocenten zijn gewor den en het bedrag ruim de helft lager, zo lijkt het. Voorlopig zul len de meeste banken de euro's direct weer moeten terugreke nen naar guldens, omdat de meeste mensen op dat moment nog geen eurorekening hebben. Om de klant aan de euro te laten wennen stuurt een aantal ban ken al wel afschriften in guldens èn euro's (ongeveer 2,215). Euroangst? De Nederlandse middenstand gaf er de afgelo pen dagen plotseling ernstig blijk van. Bang voor de eigen portemonnee, want men vreest de extra kosten die in 2002 de invoering van de Europese munt en de overgangsperiode met euro's èn guldens met zich meebrengen. De Europese Unie (EU), beducht voor de psycholo gie van de kleine man, heeft bij de plannenmakerij rond de euro - 'een ongeëvenaarde omwente ling '- veel werk gemaakt van gewenning door de burgers. „We weten uit ervaringen in Frankrijk en Groot-Brittannië met valuta wisselingen dat men sen niet meteen gewend zijn aan nieuw geld. Het lijkt wat op het leren van een vreemde taal: het vergt tijd en oefening voordat het mogelijk is in de nieuwe munt te denken", aldus de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU. De gemiddelde Nederlander heeft nog een jaar of drie de tijd om zijn rekenvaardigheid bij te spijkeren. Als de euro er is, dan zal er veel gerekend worden, vooral in het begin. „Vrij zeker is dat omrekenen en het verge lijken van de waarde van de boodschappen het grootste pro bleem voor consumenten wordt", verwacht de Europese Commissie. „Mensen verliezen hun gevoel voor prijzen." Nederland is op dit punt niet slecht af. Met een euro van onge veer 2,20 gulden is het sommetje vrij simpel: 8,50 euro is bijvoor beeld 8,5 maal twee plus een- tiende daarvan, ofwel 17 plus 1,70 is ongeveer 18,70 gulden. Terugrekenen is ook niet zo moeilijk: 14guldenis 14 gedeeld door twee min eentiende. Ofwel 14 gedeeld door twee is zeven min 0,7 is ongeveer 6,30 euro. Aan zwakkere groepen in de sa menleving als ouderen en ver standelijk gehandicapten moe ten de lidstaten van de EU extra aandacht besteden om de invoe ring van de euro te begeleiden. Dit werk is in Nederland uitbe- Na de invoering van de euro zijn de rijen voor de grenswisselkantoren verleden tijd. foto Theo Bohmers/GPD steed aan het Nationaal Forum voor de introductie van de euro, een clubs van allerlei geledin gen uit de poldereconomie. Het forum, hetzelfde waarin de kruideniers ruzie zijn gaan ma ken, wacht nog even met het voorlichten van zwakkere groe pen om hen niet nu alvast in ver warring te brengen. Wie geld in de linnenkast of on der de matras bewaart, hoeft nog niet in actie te komen. Na juli 2002 zijn ze nog gewoon eu ro's waard, maar uiterlijk vanaf juli 2002 is het geen wettig be taalmiddel meer. Winkels, res taurants en dergelijke hoeven en zullen ze waarschijnlijk niet accepteren. Daarom is het ver standig om vóór die tijd alle gul denmunten en -bankbiljetten om të wisselen voor euro's. Tot 1 januari 2003 kunnen de munten en biljetten worden in gewisseld bij alle banken, in de periode daarna tot 1 januari 2007 zonder kosten bij de kan toren van De Nederlandsche Bank in het hele land. Bankbil jetten met guldens waarde kun nen tot 1 januari 2032 worden ingewisseld bij De Nederland sche Bank in Amsterdam. Witwassen Wie nog erg veel geld thuis heeft liggen, moet erop rekenen dat de bank, die de guldens in euro's gaat omwisselen, dit doorgeeft als 'ongebruikelijke transactie' aan het meldpunt Ongebruike lijke Transacties. Dit is bedoeld om witwassen te voorkomen en te bestrijden. De meldingsgrens ligt op 25.000 gulden (ook als te genwaarde van aangeboden vreemde valuta), maar de over heid bekijkt of de invoering van de euro uitzonderingen nodig maakt. De prijzen die de consument be taalt, worden vanaf januari 2002 omgerekend van guldens naar euro's, op basis van de - nu nog niet officieel vastgestelde - koers met vijf cijfers achter de komma. Alleen het bedrag ach ter de komma mag worden afge rond tot twee cijfers. Is het der- van onze redactie economie JAKARTA - Indonesië heeft met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) nieuwe afspraken gemaakt op grond waarvan weer een miljard dollar van het voor Indonesië gereserveerde hulppakket kan worden vrijge maakt. Dat maakte minister Gi- nandjar van Economische Za ken gisteren bekend. De minister zei dat het de laatste keer is geweest dat het IMF een maandelijkse controle hield om te kijken of Indonesië zich wel houdt aan de voorwaarden die de organisatie stelt aan uitbeta ling van het hulppakket. De IMF begon daarmee na de on rust in mei, die uitliep in het af treden van president Soeharto. Het komende half jaar wordt eens in de twee maanden de ba lans opgemaakt, daarna keert het IMF terug tot zijn gebruike lijke driemaandelijkse verslag legging. Ginandjar zei dat de regering de overeengekomen maatregelen vandaag bekend zou maken. Er is volgens hem met het IMF ge sproken over hervorming van het bankwezen, versoepeling van het monetaire beleid, infla- tiebeheersing en het opvoeren van de waarde van de roepia. Een nieuwe tegenvaller voor de Indonesische economie was het bericht dat overvloedige regen val nadelige invoed zal hebben op de rijstoogst. AP teringen te komen. Mochten de plannen van de regering slagen, dan zal dat een stimulans zijn voor andere landen in Azië die in economische problemen zit ten. RTR de cijfer achter de komma een 5 of hoger, dan wordt naar boven afgerond, een 4 of lager naar be neden. De somma van 2,753 eu ro wordt dus 2,75 euro en een be drag van 2.755 wordt 2,76 euro. Tijdens de overgangsperiode, met twee munten naast elkaar, komen er dubbele prijzen in de winkels. De consument kan dan zelf controleren of de omreke ningen van de winkelier klop pen. Over de wijze waarop dat gebeurt maken de detailhandel en de consumentenorganisaties afspraken, onder meer om slinkse prijsverhogingen te voorkómen. Er komen ook muntstukken van één eurocent, zodat 3,58 euro in de nieuwe munt bij contante afrekening niet meer wordt afgerond tot 3,60. Voor degenen die zich afvragen waar het allemaal goed voor is: de invoering van één munt, zo bezweren ons deskundigen, be spaart de Europese burgers al leen al aan wisselkosten een be drag van 20 tot 25 miljard euro (44 tot 55 miljard gulden) per jaar. Daarbij worden ook de kosten van het bedrijfsleven - inclusief de euroangstige, Ne derlandse kruideniers - meege rekend. GPD van onze redactie economie TOKIO - De Japanse regerings partij LPD heeft gisteren in gro te lijnen een economisch stimu leringsplan ontvouwd ter waarde van 10 biljoen yen 155 miljard). Een groot deel van dat bedrag bestaat uit ver laging van de inkomstenbelas ting. De vennootschapsbelas ting, een van de hoogste ter wereld, wordt verlaagd tot 40%. Begin volgende week zal het he le pakket zijn afgerond. Later deze maand krijgt het parle ment in een bijzondere zitting een aanvullende begroting voorgelegd waarmee de maatre gelen grotendeels moeten wor den gefinancierd. Het meren deel van de plannen is al eerder in fasen naar buiten gekomen. Analisten zeggen dat de rege ring uiteindelijk 18 biljoen yen (ƒ279 miljard) zal uittrekken om de economie uit het slop te halen. Dat bedrag komt overeen met wat premier Keizo Obuchi eerder dit jaar heeft toegezegd. De LDP zegt vastbesloten te zijn de economie binnen een of twee jaar weer in het goede spoor te krijgen en een miljoen banen te scheppen. De regering heeft er bij de cen trale bank op aangedrongen om met haar monetaire beleid spe ciaal aandacht te schenken aan de problemen die bedrijven hebben om aan geld voor inves- ROTTERDAM - Terwijl sommi ge werkgevers in Rotterdam zit ten te schreeuwen om matrozen, krijgt de nieuwe Rotterdamse rederij Club Cruise 4.000 solli citaties voor twintig functies. De nieuwe Rotterdamse rederij Club Cruise begint 15 maart met korte zeevakanties. Het eerste ciuiseschip wordt bij een werf in Bremerhaven opgeknapt. Volgend jaar wil Club Cruise over drie schepen beschikken. Op het Rotterdamse hoofdkan toor komen in eerste instantie honderd mensen te werken. In de loop van volgend jaar moet dat aantal bijna verdubbelen. Aan varend personeel denkt Club Cruise voor het eerste schip alleen al zo'n 450 mensen nodig te hebben. Als de rederij over drie schepen beschikt, dan loopt het aantal personeelsle den op tot ongeveer 1.500. GPD City OnLine in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7