Bloedbad in zuiden Soedan Turks hof laat opnieuw burgemeester oppakken Honderd gewonden bij onlusten in Jakarta VS ondertekenen klimaatakkoord van Kyoto alsnog PAAUWE Tegen abortus en seksuele voorlichting Deegrollerprotest Nederlandse zuinig-aan-actie werpt eerste vruchten in EU af Slachting door leger Albanezen vrij buitenland vrijdag 13 november 1998 Kruimels bedreigen satellieten Tekst Roken doodt op pakjes Joden vernielen huis christenen DNA-onderzoek moordzaak Staal Azië overspoelt Europa Spaanse Justitie wijst aanklacht tegen Castro af Moskou vraagt Brussel met spoed voedselhulp /an onze redactie buitenland iENÈVE - Soedanese rege- Bngstroepen hebben tijdens llopjachten op strijders van de lerzetsbeweging SPLA eind ja- juari tot begin maart 1998 dui- leuden burgers geëxecuteerd. !ij liggen in massagraven rond- jm de stad Wau in het christelij - ke zuiden van het land. is gisteren gemeld door een VN-mensenrechtenexpert die anoniem wil blijven. Het zou om twee- tot drieduizend mensen >aan. De expert beschikt over ;edetailleerde informatie over ie moorden en de plaatsen van jde graven, ten noordwesten en zuidwesten van Wau, het bol van de strijders. Volgens hem zijn ook het VN- programma voor Ontwikke- ingssamenwerking UNDP en iet Wereldvoedselprogramma (VFP op de hoogte van de ge- leurtenissen en het bestaan van massagraven, maar houden de organisaties hun mond uit vrees voor verlies van de regerings- oestemming om in de door hon- ;ersnood getroffen zuidelijke irovincies hulp te bieden, ïo zegt Michael Smith, namens het UNDP-hoofdkwartier in New York verantwoordelijk voor contacten met de regering van Soedan, er weinig voor te voelen om op de gebeurtenissen in te gaan. „Ik ben niet direct verantwoordelijk voor de hu manitaire programma's in Soe dan. Het is mogelijk dat UNDP- veldwerkers ter plekke iets we ten, maar ik weet niet wie dat zijn en ik heb dus verder ook niets gehoord." Artsen zonder Grenzen (AzG) acht het 'absoluut plausibel' dat begin dit jaar, de periode waarin hulporganisaties de toegang tot Bhar El Ghazal werd ontzegd, een offensief is gevoerd tegen SPLA-strijders in en om Wau met als gevolg dat duizenden onschuldige burgers zijn ver moord. Woordvoerder Jeff Pres- cott van AzG Nederland, dat in Wau een ziekenhuis heeft, zegt dat 'beetje bij beetje informatie over moorden en massagraven voorbijwaait uit verschillende windrichtingen'. Het WFP bevestigt dat er vanaf eind januari 1998 aanvallen zijn geweest vanuit Wau, maar het is huiverig om verder in te gaan op de informatie van de VN-ex- pert. ANP MOSKOU - Een geüniformeerde Rus houdt een enorm affiche met een triest kijkende baby vast bij een anti-abortusmanifestatie gisteren voor het parlementsgebouw in Moskou. In Rusland zijn voorbehoedsmid delen schaars en van veilig vrijen heeft ook niet iedereen kaas gegeten. Vandaar dat abortus vaak voorkomt. De demonstranten maakten duidelijk dat ze geen abortus wil len, maar ook geen seksuele voorlichting aan kinderen, want die zou hun kinderen corrumperen. foto Oleg Nikishin/AP PRISTINA - Tientallen etnische Albanezen zijn gisteren vrijge laten, na eerder op de dag door gewapende Servische burgers in Kosovo te zijn ontvoerd. De Serviërs hadden gedreigd de Albanezen te doden, als twee Seiviërs die waren ontvoerd door guerrillastrijders van het Bevrijdingsleger van Kosovo (UQK) niet zouden worden vrij gelaten. AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Tijdens rellen gis teren in de Indonesische hoofdstad Jakarta zijn zeker honderd betogers gewond ge raakt. Dit hebben ziekenhui zen in de hoofdstad gemeld. De doktoren gaven geen infor matie over hoe de betogers, vooral studenten die demon streerden bij het parlements gebouw, gewond waren ge raakt. Voor het invallen van de nacht riepen vele demonstran ten dat ze hun protest voortzet ten. Eerder op de dag verzamelden zich duizenden studenten bij de plek waar de Raadgevende Volksvergadering zich beraadt over de toekomst van Indone sië. De betogers toonden zich ontevreden over de voorgestel de hervormingen. Ze eisten on der meer het vertrek van het leger uit het parlement en be rechting van ex-president Soe- harto wegens schending van de mensenrechten en wegens cor ruptie. Golkar, de partij die Soeharto tientallen jaren in het zadel hield, verklaarde zich gisteren bereid de aanwe zigheid van het leger in het parlement te beëindigen. Het zou zijn zetels in het Volkscon gres echter nog niet hoeven op te geven. Schieten De politie begon op de betogers te schieten toen deze probeer- den een kordon te doorbreken. Behalve dat er waarschu wingsschoten werden afge vuurd, werd er ook gericht gevuurd met rubberkogels. Woedende studenten bekogel den de politie met stenen en flessen. Met bamboestokken deelde de politie flinke Map pen uit. De demonstraties gisteren wa ren massaler dan eerder deze week. Op verschillende plaat sen in de stad waren ondanks de vrijwel voortdurende regen vele duizenden studenten op de been die probeerden de par lementsgebouwen te bereiken. In de buurt van het complex gebruikte de politie na het val len van de avond traangas en waterkanonnen om een eind te maken aan een demonstratie en de studenten bij het com plex te verjagen. Ondanks de strenge veilig heidsmaatregelen in de omge ving slaagden de studenten er in het parlementsgebouw op twee plaatsen tot op minder dan een Mlometer te benade ren. De politie hield de grote verkeersader waaraan de par lementsgebouwen liggen, de hele dag afgesloten. Duizen den politiemensen en militai ren rukten vanuit het park dat het parlement omgeeft uit om de weg links en rechts van het complex te blokkeren voor de oprukkende demonstranten. Paarden, waterkanonnen, en vrachtwagens werden ge bruikt om de toegang herme tisch af te sluiten. Helikopters volgden de bewegingen van de demonstranten. AFP/GPD ADELAIDE - Een zeldzame storm van 'kometenkruimels' zo groot als een stofje, die eens in de 33 jaarplaatvindt, kan hon derden satellieten volgende week woensdag beschadigen. Dat heeft een Amerikaanse luchtmacht-ingenieur gisteren gezegd. Het fenomeen staat bekend als een Leonidenstorm. De storm treedt op als de aarde door de staart van de komeet Tempel Tuttle beweegt. Rond die komeet zweven deeltjes die Leoniden genoemd worden, vanwege het feit dat de komeet zijn 33-jarige baan doorloopt in de constellatie Leo (leeuw). Duizenden Leoniden zullen volgende week de atmosfeer van de aarde binnendringen, maar voor de aarde zelf vormen ze geen bedreiging omdat de deeltjes verbranden. AP BRUSSEL - 'Smoking kills' of 'Roken doodt' moet in zwart op wit en in grote, vette letters op sigarettenpakjes komen te staan. De Europese Commissie vindt het huidige, minimale 'roken schaadt de gezondheid' veel te slap. Eurocommissaris Flynn ontvouwde gisteren vergaande plan nen om het roken te ontmoedigen. Hij wil het niet laten bij het verbod op tabaksreclame waarover eind vorig jaar na moei zame onderhandelingen een akkoord werd bereikt. Flynn kondigde ook striktere eisen aan voor het percentage teer, nicotine en andei'e toevoegingen, die rokers verslaafd maken. Bovendien zouden de fabrikanten kleinere pakjes si garetten van tien stuks op de markt moeten brengen. ANP JERUZALEM - Enkele tientallen ultra-orthodoxe joden heb ben in Jeruzalem een ravage aangericht in het huis van twee christelijke vrouwen. Ze probeerden het huis in de door or thodoxen bewoonde wijk Mea' She'ariem in brand te steken. De aanvallers volstonden uiteindelijk met het op straat in brand steken van het meubilair. De politie, die zes aanvallers arresteerde, sprak gisteren van een pogrom. De reden voor de aanval was het vermoeden dat de twee vrou wen zending onder de joden bedreven. Burgemeester Olmert van Jeruzalem eiste hard optreden tegen de verdachten, leden van de radicale groepering Naturei Karta. DP/1 PEINE - De politie in Nedersaksen heeft in verband met de moord op een 13-jarige j ongen in Peine gisteren 2100 mannen uit een wijk opgeroepen voor een vrijwillig DNA-onderzoek. Het van armen en benen ontdane lichaam van de jongen werd op 10 maart gevonden in een afgraving in zijn wijk Steder- dorf. De politie heeft een DNA-spoor op het lichaam van de jongen gevonden waarvan wordt aangenomen dat het van de dader is. Aan 2.100 mannen is gevraagd bij een school een speekselmonster in te leveren. De politie vermoedt dat de moordenaar uit Stederdorf komt. AP KOBLENZ - Europese staalfabrikanten lijken naar de Euro pese Commissie te willen stappen met een Macht tegen con currenten uit Azië. Ook Hoogovens vermoedt dat sprake is van ongeoorloofde prijsdalingen. De fabrikanten onderzoeken binnen hun brancheorgaan Eu- rofer de dumppraktijken. De Europese staalmarkt wordt overspoeld met goedkope producten uit onder meer Azië, La tijns-Amerika en Rusland. De stroom is zo groot dat Europa sinds enkele maanden geen netto-exporteur meer is van staal. De landen buiten Europa kunnen door de devaluaties van hun munteenheden hun producten hier goedkoper afzetten. Als de Europese Commissie de klacht ontvangen heeft, dan worden de importen onderzocht. Brussel kan de invoer beper ken of importheffingen instellen. ANP door Jessica Lutz ISTANBOEL - 'Een organisatie opzetten om uitbestedingen van de gemeente te manipuleren.' Met die beschuldiging is giste ren de islamistische burgemees ter van de Turkse hoofdstad Ankara, Melih Gokcek, gearres teerd. De aanhouding is verricht op last van het Staatsveilig- heidshof. iGokcek zal in eerste instantie vier dagen vastzitten. Er be staat geen twijfel over dat de burgemeester om politieke re denen aangehouden is. Gisteren koos het gemeentebe stuur van Istanboel een nieuwe burgemeester. De vorige eerste burger, Tayvip Erdogan, werd door het Staatsveiligheidshof tot tien maanden gevangenis straf veroordeeld voor het cite ren van een 'opruiend' gedicht. Beide burgemeesters waren vrij zeker van een nieuwe termij n bi j de volgende verMezingen in april. Twee andere islamistische bur gemeesters zitten een gevange nisstraf uit die hen was opge legd vanwege het 'aanwakkeren van haat' op grond van geloofs of rasverschillen. Zondig Gokcek - die bij zijn aantreden beeldende kunst en ballet beti telde als pornografisch en zon dig - zou aanhangers van radi cale islamitische stichtingen baantjes hebben bezorgd. Werknemers die zijn visie niet delen, zou hij ontslagen hebben. Dat is kwalijk, maar lijkt geen misdaad die de staatsveiligheid bedreigt. De kneep zit hem in de formule ring: het opzetten van een (mis dadige) organisatie is wel een zaak voor het Staatsveilig heidshof. Met Gokcek werden namelijk drie zakenlieden gear resteerd. En een minimum van drie is vereist voor het vormen van een organisatie. Onpartijdig Eerder dit jaar oordeelde het Europese Hof voor de Mensen rechten dat de Turkse Staats- veiligheidshoven onmogelijk onpartijdig kunnen zijn, aange zien een van de drie rechters een militair is; soms behoort ook de openbare aanklager tot het le ger. Het instituut werd in zijn huidige vorm in het leven geroe pen door de plegers van de staatsgreep van 1980. De mili taire rechter blijft ook binnen het Staatsveiligheidshof onder de legerhiërarchie vallen. -Hij wordt net als de andere le den aangesteld voor vier jaar en keert daarna terug in de militai re rangen. Het is dus onwaar schijnlijk dat hij onafhankelijk, naar eigen geweten oordeelt. Het Europese Hof erkent daar om niet langer de bevoegdheid van de Staatsveiligheidshoven. Dat leidt er in de praktijk toe dat de rechtbanken in landen die dit besluit respecteren, niet langer samenwerken met de Turkse Staatsveiligheidshoven. Daardoor kunnen soms interna tionale zaken - waaronder ook drughandel - niet af gerond wor den bij gebrek aan informatie. Het Europese besluit wordt ge steund door de Balie van Istan boel, de grootste advocatenor- ganisatie van Turkije. GPD Advertentie BOMBAY - Boze huisvrouwen uit alle delen van de Indiase stad Bombay demonstreerden gisteren met deegrollers in de hand tegen de voortdurende stijging van de prijzen voor levensmiddelen. Voor de Indiase variant van Jan Modaal is het leven in Bombay niet meer te betalen. foto Sebastian d'Souza/EPA door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De zuinige opstel ling van Nederland in Brussel heeft zijn vruchten afgeworpen. Het Europese onderzoeksbud get wordt de komende vier jaar vrijwel zeker met 'slechts' vier miljard gulden verhoogd en niet met zeven miljard zoals het Eu ropees Parlement wilde. Het onderzoeksbudget was de eerste test-case voor het Neder landse streven om de EU-uitga- ven alleen nog maai- met de inflatie te laten stijgen. Het Eu ropees Parlement wilde het budget verhogen van 29 miljard (periode 1994-1998) naar ruim 36 miljard gulden voor de ko mende vier jaar (1999-2002). WD-Europarlementariër Plooij hamerde er de laatste da gen voortdurend op dat het Nederlandse bedrijfsleven (Philips, Akzo, kleinere onder nemingen) volop profiteren van deze subsidiepot. Dat geldt eveneens voor verschillende universiteiten en onderzoeks centra als TNO. Nederland ont vangt daardoor meer uit het on derzoeksfonds dan het betaalt. Desondanks hield het kabinet afgelopen weken strak vast aan zijn strikte begrotingsbeleid. Nederland zette aanvankelijk in op een budget van 31,5 mil jard, en werd daarin gesteund MADRID - Het Spaanse Open baar Ministerie wil de Cubaanse leider Castro niet aanklagen wegens genocide. Cubaanse ballingen hadden om vervolging gevraagd. Zij hoop ten, geïnspireerd door de Spaanse aanklacht tegen de Chileense ex-dictator Pinochet, dat Spanje Castro zou aankla gen wegens genocide, marteling en terreur. Zij presenteerden do cumenten van 51 moorden en ongeveer tweehonderd gevallen van marteling door het regime van Castro. Volgens het OM zijn de aanklachten die de ballingen hebben ingediend niet voldoen de onderbouwd. EFE door Groot-Brittannië, Duits land, FranMïjk en Zweden. Na veel discussie en een uiteinde lijk iets hoger budget (33.2 mil jard) werden gisteravond ook de andere lidstaten over de streep getrokken. Diplomaten menen dat hiermee de Nederlandse lijn overeind is gebleven. Het Europees Parlement dat meebeslist over de onderzoeks- begroting, zal volgende week zijn oordeel geven. De verwach ting is dat de parlementariërs eieren voor hun geld kiezen: als er geen akkoord komt, drogen de onderzoeksgelden per 1 ja nuari namelijk op. VVD'ster Plooij is ontstemd over de Nederlandse opstelling: „Het kabinet is aan het kruide nieren." Dat verwijt treft ook haar partijgenoot en minister Zalm van Financiën, beaamt Plooij. „Het parlement eiste uit eindelijk niet meer dan 33,3 mil jard. Honderd miljoen meer dus. over vier jaar. Wat Nederland nu heeft bereikt vind ik echt kin derachtig." Desondanks ver wacht Plooij wel dat het parle ment akkoord zal gaan. „Wij zijn geen kruideniers." GPD van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De VS heb ben gisteren te langen leste het klimaatprotocol van de wereld milieuconferentie van vorig jaar in Kyoto in Japan onderte kend. Doel is een impuls te ge ven aan de klimaatconferentie die in Buenos Aires loopt, zo zei den Amerikaanse senatoren op die conferentie. Het protocol van Kyoto houdt afspraken in tot terugdringing van de lozing van broeikasgas sen,zoalskooldioxide(C02). De Amerikaanse aansluiting bij het protocol wordt pas van kracht als de Senaat het ratificeert. Minister Pronk van Milieu rea geerde instemmend op de on dertekening. Hij was tevreden dat onderhandelaar Eizenstat op de klimaatconferentie in Bu enos Aires aandacht had voor binnenlandse maatregelen- De ondertekening is een stap op weg .naar de ratificatie van af spraken die vorig jaar- in de Ja panse stad Kyoto zijn gemaakt en die tot een lagere uitstoot van broeikasgassen moeten leiden. Ratificatie door de VS wordt als cruciaal beschouwd voor de uit voering van de afspraken. Een aantal ontwikkelingslanden vindt dat de VS te weinig maat regelen in eigen land willen ne men om de uitstoot van broei kasgassen terug te dringen. Nederlandse milieuorganisa ties richtten gisteren in Buenos Aires hun pijlen op Pronk. Ze vinden dat Nederland wel zegt keihard te werken aan mondiale actie tegen het broeikaseffect, maar dat Pronk er in feite niet genoeg aan trekt. RTR/ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland vraagt de Europese Unie met spoed om 500 miljoen dollar 935 mil joen) aan voedselhulp. Vice- premier Koelik heeft dit giste ren meegedeeld. De aanvraag werd in Brussel venvacht. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken bogen zich maandag al over een voorstel van de Europese Commissie om voor 880 miljoen gulden voed selhulp naar Rusland te sturen. Maar ze schoven een besluit voor zich uit. Vooral Nederland had bezwa ren. Minister Van Aartsen kriti seerde de Europese Commissie die 'hals-over-kop' met een plan was gekomen om niet in de schaduw van de Verenigde Sta ten te staan. Washington heeft Moskou al giften en zachte le ningen toegezegd voor het aan schaffen van voedsel. Volgens Van Aartsen ontbreekt bij de Commissie een gedegen aanpak die voorkomt dat de hulp - net als bij eerdere steun - grotendeels verdwijnt in de zak ken van de maffiaDen Haag be twijfelt ook of de nood alge meen is. De economische crisis in Rus land verergert zich. Van de 1.500 banken in het land verkeren er meer dan 700 in een hopeloze toestand. De centrale bank stelt geen geld meer beschikbaar. Dat betekent dat ze waarschijn lijk failliet zullen gaan. De betrokken banken beschik ken over ruim eenderde van de totale bezittingen in de Russi sche bankwereld. Dat vertelaar de de eerste vice-president van de centrale bank, Kozlov, giste ren. Hij ontvouwde een red dingsplan dat de centrale bank voor de sector heeft opgesteld. Het bankbestuur bekijkt van daag de definitieve versie. Problemen Kozlov zei problemen te voor zien bij de operatie die achttien grote banken draaiende moet houden. Het voortbestaan van deze kredietverstrekkers is van vitaal belang voor de Russische economie. Om ze overeind te kunnen houden is 47,5 miljard roebel 5,65 miljard) nodig. Behalve de achttien grote moe ten nog eens bijna 200 regionale banken uit de problemen wor den geholpen. De kosten hier voor raamde de centrale bank op 6,5 miljard roebel. De be trokken regionale instellingen, waar veel Russen hun spaargeld hebben uitstaan, beschikken over 10 procent van de totale ac tiva van de Russische bankwe reld. KRF/RTR/AFP/ANP Marconistraat 15, Goes tel. 0113-220840 INTEIMIEUBEL Paauwe's pand is een stralend middelpunt in de wereld van zitmeubelen, eetkamers, kasten, slaapkamers, vloerbedekkingen en gordijnen. Wie op zoek is naar iets eigens kan hier eindeloos dwalen door alle stijlen, niveaus en klassen. Het voordeel van de wooncheque maakt het slagen extra t:errassend! (^ctomdi,pa"<'/>ee„

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5