Ier O'Shea investeert in zichzelf Het einde nadert voor Jan Ramondt PZC HVV tast in duister over kracht GSBW sport z30 Speler van Hoek droomt nog altijd van profcarrière vooruitzicht achter de schermen tussen schelde en grens Zaamslag wacht ook een zwaar zaalseizoen vrijdag 13 november 1998 door Peter van Kouteren AXEL - Kieran O'Shea werd achttien jaar geleden geboren in Axel, maar heeft de Ierse natio naliteit. Hij voetbalde vier jaar in de jeugd van Lokeren, ver kaste vorig jaar naar NAC en is dit seizoen de benjamin in de eerste selectie van Hoek, die voor een belangrijk deel uit rou tiniers bestaat. In een verdedi gende rol op het middenveld hoopt hij op het hoogste ama teurniveau in de voetsporen te treden van Patrick Naudts. Kieran O'Shea, in de Belgische jeugdcompetitie bekend om zijn tomeloze inzet, wil echter meer en droomt nog altijd van een profcarrière. Zijn overschrijving van NAC naar Hoek mag niet verkeerd worden uitgelegd. De 18-jarige O'Shea ziet zijn verblijf bij de hoofdklasser vooral als een in vestering in zichzelf en wil daar op termijn zijn voordeel mee doen. ,1k had bij NAC kunnen blijven", zegt hij, „maar ik zie Hoek als een stapje omhoog. Ik was echt blij, toen ze interesse toonden. Het is niet verkeerd om als 18-jarige bij een hoofdklas ser te kunnen spelen. De trainer heeft me heel goed opgevangen. Hij vindt dat ik goed bezig ben. Jezelf bewijzen O'Shea mocht in zijn eerste maanden bij Hoek een paar keer invallen en begon in verschil lende vriendschappelijke duels in de basis. „Ik verwacht bin nenkort een kans te krijgen om ook voor de competitie in de eer ste helft te mogen beginnen. Ik ben naar Hoek gegaan om er veel te leren en heb nu al heel veel van de andere spelers opge stoken", stelt hij vast. „Je wilt jezelf bewijzen tegenover die oud-profs. Ik wil nog wel eens graag een actie maken, maar die mannen spelen allemaal heel gemakkelijk. In zo'n groep leer je om steeds slimmer te spelen. Ik ben een echte teamspeler. Ik werk hard en probeer zoveel mogelijk duels te winnen. Ei genlijk kan ik vrijwel overal re delijk uit de voeten, maar het liefst speel ik in een verdedigen de rol op het middenveld. Kieran O'Shea vertrok op 12-ja- rige leef tij d uit de j eugd van Ax el naar Lokeren. Hij speelde er op nationaal niveau en werd op jonge leeftijd omgevormd tot een stofzuiger in de as van het veld. „We speelden altijd voor veel publiek, de supporters leef den enorm mee. De wedstrijden tegen Anderlecht en Club Brug ge waren hoogtepunten. We trainden vier keer in de week en speelden 's zaterdags. Maar ik deed ook 's zondags nog wel eens met de 'provincialen' mee. Mijn vader en moeder reden altijd, daar ben ik ze dankbaar voor. Ik heb er een schitterende periode gehad." Geen Nederlander „IkbengeenNederlander, maar heb de Ierse nationaliteit. Toen ik veertien j aar waskreeg ik op eens een uitnodiging voor de Ierse nationale ploeg onder de vijftien jaar. Ik heb een week met die jongens in trainings kamp gezeten en een wedstrijd gespeeld. Dat was natuurlijk geweldig. Ik zat vroeger 's zater dags met mijn opa op de radio naar Engels voetbal te luisteren en ben zelf fan van Manchester United. Vooral van Roy Keane, omdat hij eigenlijk eenzelfde type speler is. En opeens speelde ik met jongens van Tottenham Hotspur, Liverpool en Man chester United. Ik vergeet die week nooit meer. Typisch En gels voetbal, het middenveld werd vaak overgeslagen. We trainden drie keer per dag. 's Ochtends en 's middags een looptraining en 's avonds een partijvorm. De trainer die mij erbij haalde, is opgestapt. Jam mer genoeg heb ik er daarna nooit meer iets van gehoord. De zelfde ploeg is vorig jaar we reldkampioen onder de achttien jaar geworden." Leren Na bijna vier jaar Lokeren koos de jonge Axelaar vorig seizoen voor een avontuur in Neder land. „Ik kon bij Lokeren een vijfjarig contract krijgen", zegt hij. „In België wordt bij de jeugd heel prestatiegericht gewerkt, terwijl er in Nederland meer ruimte is om iets te leren. Ik hoorde van iedereen dat de voetbalopleiding in Nederland beter was. Er waren bij Lokeren scouts wezen kijken, die me la ter belden. Ik heb drie weken bij PSV meegetraind en scoorde in een wedstrijd van het tweede elftal tegen een hoofdklasser. Uiteindelijk heb ik voor NAC gekozen, omdat ik in hun sport hotel kon worden geplaatst. Op die manier was mijn schoolop leiding ook goed geregeld. Dat vond ik belangrijk, omdat ik dan altijd iets zouhebben om op terug te vallen als het met voet ballen niks zou worden. Maar ik droom nog altijd van een prof- carrière. Hele dagen met voet bal bezig zijn is het mooiste dat er is." De Bredase club was met de A- junioren net gepromoveerd naar de hoogste landelijke klas se. O'Shea speelde er met de uit Terneuzen afkomstige Jean- Philip Becht en de Brazilianen Sergio Pacheco de Oliveira en Christiana dos Santos. Boven dien kwam hij vorig seizoen af en toe samen met Temeuzenaar Björn de Smit in het tweede elf tal van NAC uit. „Naast die Bra zilianen speelt er bij NAC een Slowaak en een Zuid-Afrikaan. Ze noemden mij de Belg. Het voetbal was goed, maar ik had moeite met de speelwijze", be kent hij. „In België heb ik altijd in een 4-4-2 of zelfs 5-4-1 sys teem gespeeld. Bij NAC speel den we veel aanvallender: 4-3- 3. Ik viel niet echt buiten de ba sis, maar heb wel een paar wed strijden aan de kant gezeten, Karakter „Ik ben een echte verdedigende middenvelder", weet hij. „Ik pak elk seizoen normaal gespi'o- ken een paar kaartjes, omdat ik voor niemand aan de kant ga. Ik wil altijd winnen. Ik denk dat dat komt omdat ik in de jeugd van Axel al vervroegd overging, waardoor ik eigenlijk altijd te gen oudere spelers heb gevoet bald. Ik heb Iers bloed, dat is op het veld te zien. In België stond ik bekend om mijn karakter en mentaliteit. Daar werd veel fy siek getraind: veel lopen en met medicinballen. Wat ik bij Loke ren en NAC heb geleerd, hoop ik bij Hoek verder te kunnen uit bouwen. Dan moet ik wel wat laten zien, maar daar ben ik niet bang voor." Kieran O'Shea: „Ik had bij NAC kunnen blijven, maar ik zie Hoek als een stapje omhoog." foto Charles Strijd cent Martens onder de lat. Te ge blesseerd om in actie te konie zijn in elk geval Niki de Wolff e_ Job Zwegers. Beide spelers zij herstellende van een kniebles sure. Terneuzense Boys Terneuzense Boys prees zichze] vorige week gelukkig met een 0 O-gelijkspel bij koploper Kapel le. Niet alleen omdat de aanslui ting met de bovensten in stam bleef, maar ook omdat het be. wijs geleverd werd dat de ploej van trainer Jaap Goossen ziel met de besten in de tweede Idas se kan meten. „Voor ons staa het kampioenschap niet voor op", gaf linksachter Mark di Pooter te kennen. „Maar dit re sultaat is goed voor de competi tie. In de problemen zullen nu toch niet méér komen?" Morgen (zaterdag) speelt Ter neuzense Boys op eigen veld te gen Middelburg. „Een goeie te genstander", denkt De Pootei Wat niet wegneemt dat we vooi de winst zullen gaan. De lijn dis we dit seizoen thuis ingezet heb ben, willen we morgen door. trekken."-In de ziekenboeg ver blijft momenteel alleen Mare df Kunder: de aanvaller is vermoe delijk nog clrie a vier weken uil de roulatie. AZW Na de 2-1-zege, thuis tegen We meldinge, won AZW vorigi week ook uit van Sersookerke 0-1. De ploeg van trainer Robbi; j de Muijnek lijkt dus de weg om- hoog gevonden te hebben, hoe wel het volgens Jacco Koekkoek nog te vroeg voor dat soort con clusies is. „Echt goed hebben we nog niet gespeeld", vindt hij. „We waren zaterdag qua voet bal bijvoorbeeld wel beter, mam zoveel kansen hebben niet afge dwongen." Voor de aanvaller staat op voor hand dan ook allerminst vasl dat ook de thuiswedstrijd var morgen tegen middenmoter Apollo in winst zal worden om gezet. „Ook al omdat op Meeu wen en GPC na alles heel kort op elkaar staat." Ook morgen zal AZW nog geen beroep kunnen doen op Patrick Baumgarte en Theo Hanny. Een vraagteken vormt bovendien het meespelen van Peter van de Velde: de verdediger kampte vo rige week niet alleen met een rugblessure maar ook met een j griepje. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon- dagvoetbal moest IJzendijke vorige week een gelijkspel toe staan aan Steen, maar volgens trainer Paul van der Hooft was dat op voorhand ingecalcu leerd. „We hebben nu drie uit wedstrijden op rij gespeeld", zei hij,Mag j e dan ontevreden zijn als je daaruit zeven punten haalt?" Zondag komt IJzendijke nog eens op eigen veld in actie, met Luctor'88 als tegenstander, De ploeg uit Heinkenszand telt weliswaar nog maar negen pun ten maar kwam ook nog maar vijfmaal in actie. IJzendijke speelde al negenmaal. Van de nummers twee tot en met vijf van de ranglijst spelen RCS en Breskens thuis tegen respec tievelijk Hontenisse en Hans- weertse Boys en gaat Hoofd plaat op bezoek bij FC Bergen. Steen is vrijVerder op het pro gramma staan nog Vogelwaar de-Sluiskil en Clinge-MOC'17. In de vierde klasse van het za terdagvoetbal stevent Zaamslag zo op het oog recht op de titel af. De ploeg van trainer Nico Bakker versloeg vorige week het onderaanstaande SVE gedecideerd met 6-0 en leidt in middels met een voorsprong van vi j f en zes punten op Nieuwdorp en Wolf aartsdijk. Morgen speelt Zaamslag thuis tegen ZSC'62, dat momenteel de zesde plaats inneemt. Spui krijgt Borssele op bezoek en Cadzand reist naar Wissenkerke af. Zwemfanaat beheert al sinds 1991 papierwinkel De Bruinvis door Eddy van der Hooft Monique de Rooij. Voor het vele administratieve werk voor zwem- en poloclub De Bruinvis uit Sas van Gent wordt Jan Ramondt regelmatig bijgestaan door zijn vrouw. foto Charles Strijd Moeilijk Soms is het voor hem wel eens moeilijk te combineren met zijn werk. Gelukkig voor hem is er al een tijd een computerprogramma beschikbaar dat de administratie lichter maakt. Het programma is door zwemvereniging De Schel- destroom ontwikkeld. Nu ze in Zeeland deze software goed kun nen toepassen komt de nationale zwembond (KNZB) zelf met een programma. Alle verenigingen moeten zich nu tegen wil en dank aanpassen. „Vanaf 1 september is de boel door de bond op zijn kop gegooid. Jammer dat het allemaal zo traag werkt bij de bond. Ze hadden dit eigenlijk al twee jaar geleden moe ten doen. De KNZB is wat dat betreft een log apparaat." Langzaam komt er een rood zeevaart schip langs schuiven voorbij de boerde rij van Jan Ramondt die gelegen is aan de Westkade. Het bedrijf is al 3 8 0 jaar in de familie. De Bruinvis is eixals vereni ging 66 jaar en zijn opa was een van de mede-oprichters. Zelf is hij eenkeer be gonnen aan de sport door mee te doen aan de schoolwedstrijden. De vereniging onderscheidt zich van de andere zwemverenigingen in Zeeuws- Vlaanderen door de vele Belgische le den. Ze komen vooral uit Zelzate. Bij zonder is dat de Belgen een zwembad hebben in Zelzate, maar geen zwem vereniging. Normaal maakt De Bruinvis gebruik van dit bad voor trainingen en wed strijden, ware het niet dat het bad daar vanaf september vorig jaar gereno veerd wordt. „We hebben geen flauw idee hoelang die werkzaamheden nog gaan duren. Het was daar wel heel hard nodig. Het water dat uit het bassin spoelde, ging daar bijvoorbeeld ge woon de riolering inErgens in februa ri hopen de zwemmers uit Sas van Gent er weer terecht te kunnen. Nu trainen ze voorlopig in Oostburg sa Over heel Zeeland bekeken zit De Bruinvis als zwem- en waterpolo- c'lub in de middenmoot. Ze hebben vrij goede oudere zwemmers. De sport lijkt zich niet zo te lenen voor het aantrekken van publiek. „Er komt geen mens kijken. Een wet houder normaal ook niet, want hier kunnen ze geen contacten leg gen. Dat is dus niet te vergelijken met het voetballen. Het is hier na tuurlijk beroerd werken voor wet houder Spuessens. Ach, als je ze een uitnodiging stuurt, moeten ze wel eens komen kijken", licht Jan Ramondt toe. In het vakblad voor landbouwme chanisatie Trekker Werktuig van juli stond hij een paar maanden ge leden met zijn eigen aanpassing van een spuitmachine. Drukte komt bij hem met pieken. Nu noodgedwongen vanuit zijn gemakkelijke stoel kijkend naar buiten, waar het vocht met vlagen te gen de ruit aanslaat, weet hij al dat hij ei-in 2000, na de Zeeuwse zomerspelen, bij de zwemclub mee stopt: „Dat heb ik al tijdens het carnaval in een dolle bui besloten." HVV'24 Met het verregende duel met RKDVC nog in het achterhoofd gaat HW'24 zondag in GoMe op bezoek bij GSBW, de huidige nummer vijf van de ranglijst met een totaal van twaalf pun ten uit zeven wedstrijden. Wie of wat GSBW is laat zich raden. „Ik had er tot voor kort nog nooit van gehoord", zei aanval ler Harm Rietjens bijvoorbeeld. „Laat staan dat ik er ooit tegen gespeeld heb." Afgaand op de resultaten tot nu toe gaat HW echter uit van „een redelijk goeie ploeg." Hoe wel: „Twee weken terug verlo ren ze toch met 1-0 van RKDVC en daarvan was ik niet echt on der de indruk", aldus Rietjens. Voetbal blijft echter voetbal, waarschuwde HW's topscorer, opdat maar duidelijk zou zijn „dat de ene wedstrijd de andere niet is." In vergelijking met het halver wege gestaakte duel met RKDVC hoopt HW tegen GSBW weer de beschikking over Angelo Verbraeken te heb ben. Voor Pascal de Block (knie), Maarten Thomas (knie) en Hans Goethals (kuit) komt de wedstrijd van zondag waar schijnlijk te vroeg. Terneuzen In het streven om op zo kort mo gelijke termijn weer de draad van de eerste competitieweken op te pakken, werd Terneuzen de laatste weken gedwars boomd door de vele regen. Hoe de ploeg er aan de vooravond van de thuiswedstrijd tegen Zierikzee voor staat is dan ook de vraag. „We hebben al een week of drie niets gedaan", zei doelman Peter Huls eerder deze week. Zierikzee boezemt op voorhand overigens enig ontzag in. „Als je naar het doelsaldo kijkt, kun je alleen maar concluderen dat ze moeilijk scoren maar achterin héél weinig weggeven. Dat be tekent dus dat we moeten op passen. Voor je het weet is het 0- 1waarschuwde Huls. Terneuzen mist zondag nog al tijd Antoine Thoen, Danny van de Velde en Dennis de Kraker vanwege blessures en Jos Kay- ser en Danny Magito vanwege schorsingen. Terug bij de selec tie is weer wel Michel de Vries. Axel Axel speelt zondag tegen Dosko en hoopt in Bergen op Zoom de eerste uit-overwinning van dit seizoen te boeken. „We gaan voor de winst", kondigde doel man Carlo de Deckere aan. „We moeten ook wel, want na de 5-0- ovex*winning op Rood Wit is ook Internos van ons weggelopen." Na de nederlagen tegen Zierik zee en Terneuzen heeft Axel meer dan ooit behoefte aan di'ie punten, beseft De Deckere. „Als we tenminste bij de middenmo ters willen behoren en dat is toch ons uitgangspunt." De doelman zelf zal vanwege een slijmbeursontsteking in de arm zondag wellicht niet inzet baar zijn. In dat geval staat Vin- ZAAMSLAG - Met het slechte weer als spelbreker nog vers in het geheugen begint voor de korfballers morgen de zaalcom petitie. Zaamslag ontvangt in de eerste klasse van de afdeling het Zuidhollandse Spirit, dat evenals de Zeeuws-Vlamingen een matige start van de veld- competitie had. Het duel, dat in sporthal 't Zwaantje in Terneu zen wordt gespeeld, begint om 16.30 uur. Na het vertrek van Werner de Rooij naar Luctor en het afha ken van Pieter Hamelink kende Zaamslag onder de nieuwe trai ner Rob Steenmeijer een moei zaam begin van de veldcompeti- tie. „Het gaat er allemaal wat anders aan toe dan onder de Belgische trainers die we jaren hebben gehad", spreekt Moni que de Rooij uit ervaring. De geroutineerde Zaamslagse kreeg zelf een aanvallender rol toebedeeld. „We hebben toch veel gewerkt aan vijf, zes nieu we aanvalspatronen", vertelt ze. „Dat is wel leuk, maar het was heel erg wennen. We hebben bovendien jeugd ingepast. Frits van der Pei jl en Marion Oele zijn nieuw in de ploeg." Monique de Rooij is er niet rou wig om dat de veldcompetitie voorlopig is afgesloten. „Bevind korfbal vooral een heel mooie zaalsport. Regen en wind heb ben buiten altijd invloed op het spel. Wij moeten het toch wel van conditie en werklust heb ben en niet zozeer van onze techniek, maar ik denk dat we in de zaal meer kansen zullen kun nen creëren. We hebben alleen niet zo'n goede voorbereiding gehad. We hebben maar drie keer getraind en geen enkele oe fenwedstrijd gespeeld. Het zal dus zeker niet gemakkelij k wor- den tegen Spirit." TERNEUZEN - Veel eerder dan andere jaren het geval was, heeft de herfst zijn invloed op de voetbalcompetitie laten gelden. Twee weken terug werd het ge hele programma afgelast en ook vorige week bleek een groot aantal velden weer onbespeel baar. Het gevolg: scheefgetrok ken ranglijsten en een eei'ste pe riode die nog niet afgerond kon worden. Wat dit laatste betreft is het nog even afwachten, want op het programma voor het komende weekeinde staat de tweede speeldag voor de tweede prexio- de, met onder meer GSBW- HVV'24, Terneuzen-Zierikzee, Dosko-Axel, Terneuzense Boys-Middelburg en AZW- Apollo. men met de zwemmers van Schel- destroom. De relatie tussen De Bruinvis en Scheldestroom uit Oostburg is goed te noemen. In Tex-neuzen moesten ze het bad hu- x'en en dat zou ook op de meest on gelegen momenten kunnen. Jan Ramondt: „Het is jammex'. De nor male aanwas van zwemmers heb ben we niet. Voor je club is het ca tastrofaal. Nu we naar Oostburg gaan om te trainen zijn we pas om negen uur 's avonds terug. We zijn dan om kwart over zes vertrokken en hebben drie kwartier kunnen trainen. We hebben op het moment geen enkele plek waar we onze trofeeëp kunnen neerzetten. Vroe ger hi ngen ze in Zelzate in de kan tine." De zwemvereniging uit Sas van Gent heeft geen eigen stek. Trai nen in Oostburg en vergaderen doen ze in het cultureel centrum De Speyer in Sas van Gent. Vooral financieel is dat een gemis. Dat hebben de vrijwilligers van zwem en watex'polovereniging De Bruinvis zeker gemerkt met car naval. Het café De Engelenroos had wat oudere eigenax-en die moeite hadden om het café die pe riode open te houden. Met dertig- mensen hebben de zwemmers van de vereniging toen De Engelen roos opengehouden. Ze klaarden de klus van acht dagen carnaval met veertien mensen per dag. Jan Ramondt zegt glimlachend: „Daarvan hebben we aardig de kas kunnen spekken." Beroerd door Maikel Apai SAS VAN GENT - De competities voor het zwemmen zijn begin ok tober gestart. Voor Jan Ramondt betekent dit een nieuw seizoen met een hele papierwinkel. Hij doet dat al vanaf 1991 en allemaal voor de Sasse zwem- en poloclub De Bruinvis. Vroeg op een zondag ochtend vertelt hij over een ver eniging zonder een echte thuisha ven. „In het zwembad van Sas van Gent hebben we wel een gebouw tje, maar daar is het zo vochtig dat ik daar niet eens m'n computer durf neer te zetten." Het is begin november en het bie tenseizoen zou al een maand in volle gang moeten zijn. De land bouwer Jan Ramondt heeft van morgen net op zijn regenmeter ge- keken en die nacht heeft het 36 millimeter geplensd. Vanaf zijn jeugdishij al bezig met zwemmen. De link is gauw gelegd en gelukkig kan hij er een beetje om lachen. Momenteel doet hij veel admini stratief werk rond wedstrijden en competities voor zwem- en polo club DeBx-uinvis uit Sas van Gent. „Dat bevat het hele technische ge deelte, zoals het aanvx-agen van wedstrijden en de ploegen opstel len met de trainer", vertelt de Sas- senaar. Hij krijgt veel hulp van zijn vrouw Nadien. „Er gaat heel wat tijd in zitten.. Voor een thuis- wedstxfjd is dat een hele dag. De nacht ervoor ben je met alle gege vens nog in de weer en dan moet het ook nog in de ochtend gekopi eerd worden." HVV-er Harm Rietjens heeft uog nooit van GSBW gehoord. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 58