Vraagtekens bij EPO-onderzoek Schuldgevoel van een Russische arts PZC Verzoek vrijlating Michailov afgewezen PSV profiteert pas laat van rode kaart i mHjoen Wtc met is, moet 10 milten nu supersnel zifnl Bondscoach beloont Ruud van Nistelrooij Spelregelkennis van profspeler beroerd sport 29 Vier TVM-renners dragen volgens onderzoeksrapport verdachte sporen Meer kans, meer geld, in de Oudejaarsloterij. vrijdag 13 november 1998 door Frits Bakker REIMS - De Russische arts Andrei' Mi- chailov van de TVM-wielerploeg krijgt niet het voordeel van de twijfel. De Franse justitie behandelde gistermor gen in Reims een hoger beroep, waarin werd gevraagd om de vrijlating van de arts. Het verzoek werd door rechter Gellé van het 'Cour d'Appel' afgewe zen. Dr. Michailov moet dus voorlopig in de Robespierre-gevangenis van Reims blijven. De Rus krijgt eenstrengerebehandeling dan ploegleider Cees Priem en verzor ger Jan Moors vanwege zijn betrokken heid bij het EPO-transport met een TVM-auto. Michailov zat zelf niet in de wagen, die op 9 maart in de buurt van Reims bij een tolstation werd aange houden. De politie ontdekte een koel box met 104 EPO-flacons. die onmid- dellijk in verband werden gebracht met de TVM-ploeg. De 40-jarige Michailov, die met zijn vrouw en zoon in Brussel woont, heeft in de verhoren altijd volgehouden dat de ampullen bestemd waren voor een Russisch ziekenhuis. Hij kreeg, zo ver telde hij gisteren, verzoeken van dokter Volkov in Moskou om EPO te kopen. Via de Franse advocaat Philippe Gombert liet hij weten, dat hij in Murcia de 104 ampullen had gekocht en ze via Brussel naar Moskou wilde laten vervoeren. Voor het Cour d'Appel, iets buiten het centrum van Reims, mocht de Rus ach ter gesloten deuren zijn benarde situa tie uitleggen. Hij mag één keer per week bezoek hebben van zijn vrouw en zoon, en verder alleen met advocaten spre ken. Cees Priem heeft de arts, van wie de Zeeuw zegt dat hij hem altijd 'voor de volle honderd procent' heeft vertrouwd, niet meer gezien sinds de eerste verho ren in Reims. De behandeling van het beroepwaarbij onderzoeksrechter Madrolle niet aan wezig was, week af van eerdere be roepszaken met Priem en Moors. Zo vertelde Jan Moors: „Toen ik op 3 no vember moest verschijnen, werd eerst nog gewacht op een tv-ploeg." Voor de zaak van Michailov bleven de deuren hermetisch gesloten. De Rus werd tij dens de korte ondervragingen bijge staan door zijn Franse advocaat. De leiding van TVM wacht het onder zoek in de zaak Michailov in spanning af. De arts kreeg binnen de wielerploeg alle vertrouwen, maar mocht de EPO- lading iets met de ploeg te maken heb ben, dan zal TVM de arts onmiddellijk ter verantwoording roepen als hij vrij komt. Arjan Bos, economisch directeur, zei deze week: „Als Michailov ook maar enige blaam treft, sluit ik niet uit dat er maatregelen worden genomen." Wat Priem en Moors betreft zijn er nog altijd geen twijfels bij TVM. Arjan Bos heeft het tweetal, dat in een Frans hotel tot huisarrest veroordeeld is. laten we ten dat de sponsors onvoorwaardelijk achter hen blijven staan. Andreï Michailov wordt binnen het wielerteam verantwoordelijk gehou den voor alles wat er op medisch gebied gebeurt. De Rus kwam acht jaar geleden bij de ploeg en kon bogen op een respec tabele staat van dienst in zijn land. Cees Priem haalde de arts onder meer ook binnen om als tolk te fungeren. Bij TVM was hij in het verleden de enige die met Dmitri Konisjev kon converseren. Het hoger beroep tegen het huisarrest van Priem en Moors dient volgende week donderdag in Reims. Cees Priem: „Ik kan me niet voorstellen dat we nog langer in Frankrijk moeten blijven. De resultaten van de testen zijn bekend, dus er moet nu toch iets gebeuren. Het is eigenlijk al vreemd, dat we nog niets hebben gehoord. Ik zou toch denken: het dossier is compleet, met de gegevens van de renners erbij. Dan kunnen ze maar twee dingen doen: we worden op geroepen voor verhoor, of we mogen weg." door Frits Bakker REIMS - De wielrenners van de TVM-ploeg zijn in Frankrijk volgens een nieuwe methode ge lest op gebruik van de bloeddo- ping EPO. Li het testrapport, dat aan de Franse justitie is overhandigd, worden vier ren ners van de TVM-ploeg ervan verdacht dat ze EPO hebben ge nomen. Als door die methode misbruik van EPO (erytropoëti- ne) door sporters aantoonbaar is, zou dat een doorbraak zijn in de wereldwijde opsporing. We tenschappers zetten echter gro te vraagtekens bij deze Franse onderzoeksmethode. De Limburger Lon Schatten berg, van de medische commis sie van de UCI: „Het is niet onmogelijk, maar wel onwaar schijnlijk, dat we nu plotseling in het wielerpeloton EPO kun nen opsporen. In talloze labora toria over heel de wereld wordt er al jarenlang naar gezocht. Maar het kan natuurlijk altijd. Bij alle nieuwe uitvindingen is er iemand geweest die op een dag kon zeggen: ik heb het ge vonden. Ik moet het alleen zien, voordat ik het geloof." De Franse gerechtelijk onder zoekster Francoise Bressolle uit Montpellier beweert niettemin dat vier renners van TVM vrij wel zeker EPO hebben gebruikt. Het bloed van de renners Bart Voskamp, Peter van Petegem, Servais Knaven en Laurent Roux zou de sporen dragen van het verboden middel. Dat werd gisteren bekend in kringen rond het onderzoek. De resultaten staan in het rapport, dat pas maandag in handen is gekomen van de advocaten van TVM. Verdenking De EPO-spiegel van de vier ren ners is zo laag, dat er sterke ver moedens bestaan voor gebruik van het middel. TVM-advocaat Joost van Mierlo spreekt die verdenking met klem tegen. „Het zijn verdachtmakingen die justitie niet hard kan maken, omdat het wetenschappelijk niet wordt aangetoond. De EPO-waarden zijn volgens ex perts op dat gebied geen slui tend bewijs voor gebruik van deze doping." Lon Schattenberg beaamt dat. „Het schijnt dat ze bij het on derzoek onder meer zijn afge gaan op de ijzer-inbouw bij ren ners, afgeleid van de aanmaak van rode bloedlichaampjes. Maar wielrenners slikken enor me hoeveelheden ijzertabletten dus het is een gevaarlijke con clusie om daarop af te gaan. Bo vendien: is er genoeg vooron derzoek gedaan naar normale waarden, bijvoorbeeld bij man nen, vrouwen en in verschillen de leeftijdscategoriën? Dat zijn allemaal vragen die zich aan dienen." Het rapport, dat bij justitie in Reims ligt, voert de EPO-spiegel van de renners aan om TVM van doping-gebruik te verdenken. De medische test wees uit dat de hematocrietwaarde (bloeddik- te) van Bart Voskamp (49,7), Pe ter van Petegem (49,2) en Ser vais Knaven (45,4) weliswaar onder het toegestane minimum van vijftig procent was tijdens de testen in de Tour, maar de EPO-spiegel was veel te laag. Dat duidt, volgens het justitiële onderzoek, vrijwel zeker op toe diening van de prestatie-verho gende stof. Het EPO-gehalte in het bloed van een renner moet bij de methode die de Franse on derzoekers hanteren boven de vijf liggen. Wat daaronder ligt, is verdacht. De vier TVM-ren ners hadden volgens de testre sultaten veel lagere waarden. Zo komt Servais Knaven met een waarde van 0,7 als laagste uit de test. Het rapport is geheim, maar tij dens de behandeling van de be roepszaak voor vrijlating van TVM-ploegarts Andreï Michail ov zijn de gegevens en cijfers uitgelekt. Joost van Mierlo heeft inmiddels sterke vermoedens welke bronnen die gegevens naar buiten hebben gebracht. „Ik ga een aanklacht indienen bij justitie, want wat ons hier overkomt is de waanzin ten top. Het lijkt allemaal verdacht veel op een politiek spelletje, want ook de resultaten van het onder zoek waren eerder bij Franse kranten bekend dan dat wij ze hebben gekregen." De TVM-advocaat heeft een ex pert geraadpleegd, die zich over het EPO-onderzoek heeft gebo gen. „Wij hebben andere ver klaringen voor een lage EPO- spiegel." De Franse onderzoek ster zegt: „Het lichaam maakt zelf EPO aan, maar bij een toe diening van buitenaf stijgt de hematocrietwaarde en zakt het EPO-gehalte, omdat het li chaam dan bepaalde stoffen zelf niet meer aanmaakt. De waarde wordt gemeten via een ingewik kelde methode. De Fransen spreken van de STFR-methode, dat staat voor Soluble Trans ferrin Receptor. Daarbij is in derdaad sprake van een meting van het ijzergehalte." Joost van Mierlo heeft („en dat is wetenschappelijk aange toond") andere theorieën. Voor een lage EPO-spiegel zijn vol gens de TVM-advocaat drie ver klaringen: 1. De waarde daalt als een ren ner een ontsteking heeft. En el ke renner loopt tijdens een grote ronde wel één of meer ontste kingen op. 2. Het toedienen van EPO is niet van invloed op de aanmaak of het afbreken van de EPO-spie gel. Het enige dat van invloed is, is de zuurstofhuishouding. 3. Bij een langdurige, fysieke in spanning, gecombineerd met een tekort aan voedsel en vocht, daalt de waarde. Het Franse gerechtshof zal aan de hand van de resultaten niet temin een beslissing nemen of er tot een verdere vervolging, of verhoren wordt overgegaan. De TVM-advocaten hebben tien dagen tijd gevraagd om het on derzoeksresultaat te bestuderen en in de verdediging te gaan. Andreï Michailov op weg naar de gevangenis, nadat hij tijdens de Tour de France is aangehouden, door Frits Bakker REIMS - De opsluiting van TVM-ploegarts Andreï Micha ilov is verlengd en Cees Priem en Jan Moors hoeven zich ook weinig illusies te maken. De Franse justitie is nog niet van plan de leden van de Neder landse wielerploeg ook maar enige vrijheid van bewegen toe te staan. De verwachtingen in het dopingproces, dat nu nog altijd in een onderzoeksfase verkeert, zijn zelfs onheilspel lend. De Franse TVM-advocaat Phi lippe Gombert zei gisteren in Reims: „De haat tegen Neder landers met die tolerante hou ding in hun drugsbeleid is zo groot, dat ze alles zullen doen om dit te winnen. Ik vermoed ook dat ze dit nog heel lang gaan rekken." Het voorarrest van Michailov en de justitiële controle van Priem en Moors lopen officieel volgens de wet op 28 november af. Daarna kan de onderzoeks rechter (Madrolle) die periode nog met twee maanden verlen gen. „Wij hebben alleen de ze kerheid dat het TVM-drietal dus op 28 januari wordt vrijge laten. als ze dan nog niet zijn berecht." „Het zou me niet verbazen dat de rechtzaak, als die er komt, nog langer wordt uitgesteld. Wat is mooier voor de Fransen om dat net voor de Tour te doen? Dan hebben ze een prachtig publicitair wapen in handen", zei Gombert in Reims, waar het hoger beroep van Michailov diende. Onrecht De Franse pleiter, die het ge voel heeft namens TVM tegen een muur van om-echt op te boksen, heeft geen twijfel over de afloop. „Ik weet zeker dat TVM deze zaak uiteindelijk gaat winnen. De EPO-vondst in de auto is voor rekening van Michailov. Hij heeft zijn ver haal verteld, over het contact met de arts in Rusland die om EPO had gevraagd. Hij voelt zich alleen heel schuldig te genover de ploeg, dat hij het ri sico van het vervoer heeft ge nomen." Met de resultaten van de ren ners-testen kan het Franse hof - volgens Gombert - ook niet tot vervolging overgaan. „Het zou om EPO gaan, om amfeta mines, om anabolen en om can nabis. Maar dat zijn allemaal veronderstellingen die op niets berusten. De EPO-waarden zijn toegestaan, voor wat het hematocriet-gehalte betreft. Ik kan u de resultaten laten zien van de vier renners, die volgens justitie 'verdacht' zijn." „Het anabolen-verhaal is uit de lucht gegrepen, staat niet in de rapporten. En over de vondst van amfetamine-spo ren in de haartesten kan ik kort zijn: dat is zo minimaal, dat er geen sprake kan zijn van een overtreding. Ik heb er vandaag met Michailov over gesproken. Hij zegt: 'Het gaat om twee renners, die waarschijnlijk in de winter in een discotheek een xtc-pilletje hebben genomen. Dat kan nu nog in een positieve test op amfetamines resulte ren." Verbeten De TVM-advocaat, die de ver dediging van Michailov doet. maakte in de uren voor de be roepszaak een verbeten in druk. ..Ik heb Andreï gespro ken en hij wil zijn verhaal kwijt als hij vandaag vrij komt. We hebben lang genoeg gezwegen, hij wil het nu wel eens kwijt", zei hij. De advocaat, die zelf in Parijs woont, had echter wei nig hoop. „De rechter, die de zaak behandelt, is conservatief en conformeert zich altijd aan wat mevrouw Madrolle aan geeft." Hij kreeg even later gelijk: Mi chailov blijft gevangen in Reims. Het Franse gerecht vreest nog altijd dat hij naar Rusland zal vluchten in af wachting van de rechtzaak. „Maar ik weet zeker dat Mi chailov niet meer weg wil uit Brussel. Hij heeft het goed daar, hij verdient hier veel meer dan hij in Rusland kan verdienen. En ik heb zijn visum verlengd, dus hij mag ook blij ven." De geestelijke toestand van de Rus, tijdens zijn eenzame op sluiting. is opvallend goed. .Hij schikt zich beter in zijn lot dan het andere tweetal", ver zekert Gombert. „Andreï doet foto Reuters van alles om de tijd te doden: hij leest veel, leert Frans en werkt in de gevangenis. De TVM-zaak houdt hem bezig, maar hij verwerkt het doorzijn zinnen te verzetten." „Het verhaal van het EPO- transport", zegt Gombert, „is door de Fransen bewust ach tergehouden tot in de Tour. Daar hebben de Fransen na de Festina-zaak willen toeslaan. En wat kwam het goed uit dat het nog een Nederlandse ploeg was ook." „Dokter Michailov heeft on middellijk naar de douane ge beld toen de EPO-ampullen waren gevonden. Hij heeft ver teld van de contacten met het Russisch ziekenhuis en ge vraagd: moet ik komen? Maai de Fransen zeiden dat het niet nodig was. Daarna hebben ze maandenlang niets van zich la ten horen. Totdat de Tour op zijn kop stond." Philippe Gombert bestrijdt al le verhalen over een georgani seerd dopingnetwerk. „De Franse krant die het schreef is een boulevardblad." Hij beseft niettemin dat de TVM-affaire een zaak van de lange adem wordt. Zoals de beroepszaak, die gisteren diende, op voor hand al kansloos was. En dat er ook voor Priem en Moors weer weinig hoop is. De advocaat: „Wij doen wat we kunnen: we kloppen op de deur totdat hij opengaat." Advertentie 10 Hoofdprijzen van I¥ f( t door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - PSV heeft na roerige maanden de weg naar boven ingeslagen maar het pad naar herstel en nieuw elan blijft bezaaid liggen met hobbels en gaten. Bijna tachtig minuten speelde PSV tegen bet al evenzo kwakkelende Vitesse met een man meer na een rode kaart voor doelman Sander Westerveld, maar pas vlak voor tijd sloeg de kersverse international Ruud van Nistelrooij het verlossende gaatje (3-1). PSV-Vitesse was het verhaal van de rode kaart voor Wester veld. Zijn uitsluiting door scheidsrechter Hei-man van Dijk na negen minuten was logi scherwijs het hoofdthema en ontnam de papieren topper van al haar charme. De Arnhemse doelman beroerde de bal buiten 'de zestien' met zijn bovenarm na een actie van Van Nistelrooij Vitesse, offensief gestart met John van den Brom als scha duwspits, kon vanwege de rode kaart meteen het noodscenario uit de kast halen. Bovendien trof Vitesse het niet dat Van Dijk Dirkx de hand boven het hoofd hield. De arbiter verzuimde de verdediger voor de tweede keer geel te geven na een grove char ge op Nikos Machlas. PSV had lange tijd weinig pro blemen met Vitesse. De plaag stootjes van vooral Machlas niet meegerekend. De thuisploeg bracht zich echter in een lastig parket door opgelegde kansen (Nilis, Van Nistelrooij en Dirkx) te laten liggen. Dat uitblinker Nilis toch de 2-0 binnenwerkte. leek de deur te sluiten. PSV ver viel in de tweede helft in fouten. Vitesse, al tachtig minuten met tien man, draaide zo hard het kon de duimschroeven aan. Jo- chemsen leek de sleutel met een doeltreffende kopbal te hebben gevonden, maar Van Nistelrooij draaide het duel wel in het slot. PSV - Vitesse 3-1 (2-0). 11. Nilis 1-0. 35. Nilis 2-0, 72. Jochemsen 2-1, S0. Van Nistelrooy 3-1. Scheidsrechter: Van Dijk. Rode kaart: 9. Westerveld (Vitesse), 87. Skerla (PSV. 2x geel). Gele kaart: Dirkx (PSV), Kreek, Van den Brom (Vitesse). Aantal toe schouwers: 29.500. PSV: Waterreus: Van der Weerden, Nikiforov, Dirkx (46. Skerla) en Oy- en; Iwan, Van der Doelen, Khokhlov (69. Kolkka) en Fuchs; Van Nistel rooy en Nilis (72. Bruggink). Vitesse: Westemeid: Van der Schaaf, Goossen, Kuiper (46. Zeman) en Van Hintum: Jochemsen. Van den Brom, Kreek en Laros. Reuser (10. Chani- otakis) en Machlas. GPD van onze sportredactie ZEIST - De Duitse bondscoach Erich Ribbeek heeft een vete raan van 37, Lothar Matthaus, opgeroepen voor de 33ste kra ker tegen Holland. Collega Frank Rijkaard een debutant van amper 22, Ruud van Nistel rooij. Rijkaard bracht twee wijzigin gen, waarvan één noodgedwon gen, aan in de selectie van het Nederlands elftal voor de vriendschappelijke interland tegen Duitsland, volgende week woensdag. In vergelijking met de laatste oefenwedstrijden van Oranje, vorige maand tegen Pe ru (2-0) en Ghana (0-0), zijn Ro nald de Boer en Martijn Reuser afgevallen. De Ajacied. die om rust heeft gevraagd, wordt ver vangen door Aron Winter. Ook Michael Mols (FC Utrecht) keert terug in de groep. Halverwege het laatste trainingskamp moest hij wegens een blessure afhaken. Peter van Vossen (Fey- enoord) zal tegen de Duitsers worden getest als rechtsbuiten, de positie waarop Talan (Hee renveen) in de basis zal starten. Van Nistelrooij is de zesde nieu weling die Rijkaard voor de na tionale selectie heeft opgeroe pen, sinds z'n aanstelling op 31 augustus. Selectie Oranje: Doel: Van der Sar (Ajax). Moens AZ) Verdediging: De Boer (Ajax). Stam (Manchester Uni ted), Van Wonderen (Fevenoord). Van Hmtum (Vitesse). Reiziger (Bar celona). Middenveld: Cocu (Barce lona), Seedorf (Real Madrid), Berg kamp (Arsenal). Davids (Juventus). Winter (Inter). Overmars (Arsenal). Aanval: Kluivert (Barcelona), Van Vossen (Feyenoord), Mols (FC Utrecht), Talan (Heerenveen), Van Nistelrooij (PSV).ANP/GPD door Jan Dagevos BRESKENS - Met de spelregel kennis van de meeste profvoet ballers is het droevig gesteld. Dat verkondigde topscheids- rechter Mario van der Ende gis teravond tijdens de jubileumviering van de scheids rechters vereniging Zeeuws - Vlaanderen in Breskens. „Ook woensdag bij NAC-NEC heb ik weer vier keer een situatie aan de spelers moeten uitleggen", vertelde de Hagenaar. Op het punt van spelregels zul len ze Van der Ende niet zo snel op een fout kunnen betrappen. „Het handboek ligt onder mijn kussen en er gaat geen avond voorbij of ik kijk er even in. Je moet zorgen dat publiek, pers, trainers en spelers je nooit op dat terrein kunnen pakken. Als je goed bent in spelregels, geeft je dat als scheidsrechter een enorme voorsprong. Ik heb het bij Feyenoord-Ajax meege maakt dat ik een indirecte vrije trap gaf en ik dus keurig mijn hand in de lucht stak. Komt Rob Witschge naar me toe en vraagt- ie of de bal in enen of in tweeën genomen moet worden. Dan vraag ik je toch. Rob Witschge, een jongen met 32 interlands achter zijn naam... Nou ja, ik heb in die wedstrijd geen last meer gehad van die Witschge, die durfde niks meer te zeggen." Spelregelkennis en een goede conditie zijn een absolute voor waarde om uit te kunnen groei en tot een toparbtter. „Daar naast is het zaak jezelf te blijven", vindt Van der Ende. „Ga vooral niet proberen om de clown uit te hangen, al hoef je ook weer niet de pastoor te spe len", hield hij de ruim zestig aanwezige scheidsrechters voor. Verder is het belangrijk om de taal van de voetballer te spre ken. „Als John de Wolf weer eens op jacht ging naar de achil lespezen van Kluivert, dan zei ik niet: John, wil je asjeblieft op houden met het doorklieven van de achillespezen van Patrick. Nee, dan zei ik; hé Sinbad de Zeeman, doe effe normaal, hou even op met die pleurisschop pen, Maar als ik diezelfde din gen tegen Juul Ellerman zou roepen, dan zou die van schrik achter de reclameborden krui pen." Van der Ende, die in 1977 zijn eerste wedstrijd floot, is inmid dels een wereldtopper. Hij heeft 75 internationale wedstrijden achter zijn naam staan en was actief' op twee wereldkampi oenschappen. „Ik heb vanaf het begin de hemel willen bestor men", stelde hij. Zonder slag of stoot is dat niet gegaan. „Je moet soms impopulaire maatre gelen durven te nemen. Dat deed ik ook altijd al toen ik nog leraar was. Dan moesten de leerlingen op 1 oktober een werkstuk inleveren, tsja en dan kwamen er ook nog op 3 oktober met een scriptie aan. Die gingen dus mooi de prullenbak in. Zo moet een scheidsrechter ook op treden, die mag niet met zich la ten sollen." Scheidsrechter Mario van der Ende (links) in gesprek met Cees Steenbakker (rechts), die nauw betrokken is bij het zestigjarig jubi leum van scheidsrechtersvereniging Zeeuws-Vlaanderen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57