Betuwelijn doet omwonenden pijn PZC Zoektocht naar vuur Heer Bommel en de Liefdadiger kan doorgaan met bijdrage van Unesco varia vrijdag 13 november 1998 Gevolgen goederenspoor dramatisch voor mens en landschap »ja Gad puzzel SÉ» het weer Zeeland: Wisselvallig doet toch wat ze wil. Wij hebben niets te zeggen.'' 'De pijn van de Betuwelijn' lijkt een klaagzang van nimby's, de not in my back yard mensen die geen nationaal belang door hun zorgvuldig aanlegde achtertuin willen zien lopen. Maar je zal maar zo'n nimby zijn. Je huis zou maar plat moeten, onver koopbaar worden, je zou maar tegen een metershoog scherm aan moeten gaan kijken. „Hoe zou jij het vinden als ze de ra men van je huis dicht kwamen metselen?", zoals een van de ge dupeerden het verwoordt. „Gemakshalve worden we dan maar afgeschilderd als nimby's, maar je wordt wel van huis en haard verjaagd", zeggen Pieter Bunschoten en Rina Wennekes uit Andelst. Ze gaan door met procederen, als het moet tot aan het Europese Hof. Aasgieren Ook de bejaarde Derk Jansen is niet van plan zich te laten kis ten, ook al lopen de projectont wikkelaars en andere lieden volgens Van den Heuvel als aas gieren om zijn huis in Slijk Ewijk. Derk: „Ik zij 'n harde mieter In mijn leven heb ik alle botten in mijn lijf al wel gebro ken. Ik ben eens een keer met de motorzaag zes meter hoog uit 'n boom gedonderd. Ik viel op m'n schouder, anders had ik de nek gebroken. Ik stond zo weer op." En dan is er nog good old Theo Rijks, oud-bewoner van land goed Mariënwaerdt in Beesd in zijn niet aflatende strijd tegen het spoor. „Ik heb in mijn leven elf processen gevoerd en ik heb ze allemaal gewonnen", zegt hij in 'De pijn van de Betuwelijn'. „Dit wordt mijn twaalfde. Ik wil dat men later op mijn grafsteen kan zetten: 'Hij maakte het do zijn vol'. Niet voor mijzelf maar voor mijn zeven kleinkinderen. Ze moeten me niet het verwijt kunnen maken dat ik er niets aan gedaan zou hebben om deze milieu- en geldverslindende lijn tegen te houden." GPD De pijn van de Betuwelijn, gevolgen van de Betuweroute voormensen en land in Gelderland. Door Rien van den Heuvel met foto's van Huib den Uyl. Het boek is niet verkrijgbaar in de reguliere boekhandel, maarte be stellen door f 29,95 per exemplaar over te maken op postgirorekening 7527853 ten name van Project DWZ-MAWin Zevenaar. door Judith Lissenberg In dit boek benader ik de Betu weroute letterlijk van de an dere kant, schrijft Rien van den Heuvel in het voorwoord van boek 'De pijn van de Betuwelijn, gevolgen van de Betuweroute voor mensen en land in Gelder land'. „Nu eens niet staan de be langen van Rotterdam centraal, maar die van de mensen in de Liemers en de Betuwe die recht streeks getroffen worden." Van den Heuvel fietste langs het geplande traject van de Betu welijn in de provincie Gelder land en sprak er met gedupeer den. Dat resulteerde in een bundel met 29 interviews, be ginnend in Babberich en eindi gend in Beesd, waaruit blijkt hoe dramatisch de goederens poorlijn ingrijpt in het leven van mensen. „Als het huis tegen de vlakte gaat, gaan wij een week op va kantie", zegt Els van de Sandt- Roelofs uit Reeth. „Dat willen wij niet meemaken. Dit is van generatie tot generatie opge bouwd. Hier aan de muur hangt nog het portret van de moeder van onze overgrootvader. Als je net als mijn man hier van jongs af aan gewerkt hebt en je moet dan op zo'n manier weg... De eerste jaren kon ik er niet over praten zonder dat de tranen kwamen. Nu ga je er langzaam in berusten. Dat zal ook wel de tactiek zijn van de Spoorwegen. Maar het blijft verschrikkelijk." Gijs Kramp van manege Haras et Alors uit Kesteren, die voor de Betuwelijn moet wijken: „Ik heb maar een veulentje gekocht dat ik Railtje genoemd heb. Dat kan ik meenemen naar Dode- waard. Per 1 april 1999 moet ik hier weg zijn. Ik wou dat het een grap was." Fruittuin Auteur Van den Heuvel be schouwt de Betuwelijn als een soort doodklap voor 'het gebied dat eens gold als de schitterende fruittuin van Nederland'. Weg spelende konijntjes in het gras, weg historische boerderijen, weg bijzondere natuur. Van den Heuvel schrijft over 'getroffen gebied', alsof de Betuwe geen spoorlijn maar een orkaan a la Mitch te verwerken krijgt. Dat klinkt wat jammerend, maar feit is dat het goederens poor meer wordt dan alleen wat Sommige gedeelten van de Betuwe, zoals hier bij het riviertje de Linge, zijn nog sprookjesachtig mooi. foto Rie n va n An ker/G PD rails naast de snelweg Al5. Er komen enorme viaducten. Nieuwe op- en afritten van en naar wegen. Metershoge ge luidsschermen. Grote depots om de bergen grond die bij de aanleg zullen vrijkomen te kun nen storten. En complete vlechtwerken om de Betuwelijn aan te sluiten op bestaande spoorwegen. Het gezicht van een groot deel van Gelderland, voorziet de auteur, zal onher stelbaar worden beschadigd. Van den Heuvel is verder ge schokt door de manier waarop de overheid in het kader van de Betuwelijn is omgegaan met be langen van mensen. Mensen die voor het eerst in hun leven een bezwaarschrift moesten schrij ven, stapels papieren moesten doorworstelen, kortom hope loos verdwaald raakten in de wildernis van de bureaucratie. Komma „Elke komma moet je zorgvul dig op de weegschaal leggen", zegt Toos Brautigam uit de buurt Boerenhoek tegen Van den Heuvel. „Zo heb ik hier eens een week lang zitten werken aan een hecht doortimmerd be zwaarschrift met zes hoofd stukken en een inhoudsopgave. Laten ze dat hele rapport onbe antwoord bij gebrek aan om schrijving van de rubrieken. Had de één of andere ambtenaar de inhoudsopgave er uit ge scheurd en dat bij wijze van be zwaarschrift ingebracht." En: „In het begin zou hier over het Pannerdensch Kanaal een brug komen van maar liefst 62 meter hoog. Hadden ze door de NS in pasteltinten zo'n subtiel bruggetje getekend. Ik denk: hier klopt iets niet. De mensen van Boerenhoek maakten daarop zelf een ma quette van de brug. „In Bemmel was een informatiemarkt over de Betuweroute. Wij daarheen met de maquette. En ja hoor, daar waren ze alweer, die suk kels van het ministerie. „Jullie zijn leuk aan het knutselen ge weest. Maar de verhoudingen kloppen niet", gaven ze ons te verstaan. We hebben ze onder de neus gewreven dat die verhou dingen wel degelijk klopten. Ze schrokken zich wezenloos." Sadistisch „De hele ontwikkeling geeft een beeld van onze eigen overheid die als een sadistische dokter mensen en landschap van Lie mers en Betuwe onverdoofd opereert", meent Van den Heu vel. De patiënt zit met de brok ken. „Piet, hou d'r maar mee op", maant An van Hal uit Hei veld haar man in het boek tot kalmte. „Je hebt al 's een keer een hartinfarct gehad. Het helpt toch allemaal niets. De regering ©Toonder Studio's door Jan van der Made China staat aan de wieg van belangrijke uitvindingen als papier en het buskruit, maar misschien hebben de Chinezen ook het vuur ontdekt. Volgens de Franse paleontoloog Yves Coppens brandde in Zhoukou- dian het eerste door mensen ontstoken vuur. Zhoukoudian, veertig kilometer ten zuiden van Peking, is de vindplaats van schedels, botten en werktuigen van een van de voorouders van de Homo sapiens, de Homo Erectus (Sinanthropos Pekin- ensis). Peking vroeg bij de Unesco om een half miljoen dollar voor ver der onderzoek op de vindplaats. Coppens werd aangewezen als specialist die de haalbaarheid van het project moet bepalen. Yves Coppens maakte in 1974 deel uit van het team dat in Afri ka 'Lucy' vond, overblijfselen van een mensachtige die op twee voeten liep, maar ook de ken merken van oudere aapachtigen in zich droeg. De vondst leverde een bewijs voor de theorie dat de Advertentie Wegener Arcade Weerlijn 4 samengesteld door Moteo Consult <7 V 4 4 1 Had ik 4 4 4 4 NU DE 4 weerlijn 1.4 MAAR 1. VOOR KORTE VERWACHTING NEDERLAND 2. UITGEBREID NEDERLANDS WEERBERICHT 3. STRAND- EN WATERSPORTWEER 4. REIS- EN VAKANTIEWEEK 5. EXPERIMENTELE WEEKVERWACHTING mensheid in Afrika ontstond en zich daarna verspreidde naar Europa, Centraal-Azië en Chi na. Vanuit China ging het verder naar Indonesië, Australië en de Amerika's. Voor China beteken de 'Lucy' een teleurstelling: Chinese nationalisten hoopten bewijzen te vinden voor de theo rie dat de mensheid in China ontstond. Skeletten De eerste vondsten in Zhoukou dian werden gedaan in 1921 door de Zweed Johann Gunner Anderson. Het onderzoek liep in 1941 grote schade op toen een unieke vondst van veertien schedels en honderd vijftig tan den verloren ging. Zes andere schedels, opgegraven door de Chinese paleontoloog Jia Lan- po, verdwenen tegen het eind van de oorlog. Er resteert slechts één authen tiek schedelfragment uit Zhoukoudian. Dat wordt be waard door de Chinese Acade mie van Wetenschappen. Lanpo is nog steeds bezig met een we reldwijde zoektocht naar de vermiste schedels. Geldgebrek verhinderde voortzetting van deze speurtocht. Maar recente aanwijzingen dat de Peking- mens het vuur ontdekte, droe gen bij aan de groeiende aandacht voor de Chinese voor ouders van de mensheid. Dankzij apparatuur van het Franse energiebedrijf EDF en een investering van 15 000 0 dol- lar is Coppens er in geslaagd te bepalen dat er zich holtes bevin den in de heuvel van Zhoukou dian. Die holtes zijn mogelijk nieuwe vindplaatsen van been deren, gebruiksvoorwerpen en wie weet, meer vuurplaatsen. Het is nog niet helemaal duide lijk of China met de eer van de ontdekking van het vuur gaat strijken: in het Franse Bretagne zijn ook vondsten gedaan die wijzen op het gebruik van vuur een half miljoen jaar geleden. De metingen die recentelijk in Peking werden gedaan, vormen onderdeel van het Pekingmens Project dat in 1995 door Unesco werd gestart in samenwerking met de Chinese Academie van Wetenschappen. Van het nieuwe geld zal de eerste vindplaats, de 'Grot nummer 1', beschermd worden tegen erosie. Ook wordt begonnen met onderzoek in ge bieden die de afgelopen week zijn aangewezen als mogelijke vindplaatsen. GPD Ergens in de buitenwijken van Rommeldam lag een mangat reeds geruime tijd open. Waarschijnlijk was er een fout in de behuizing geslopen of misschien werd hier een nieuwe leiding voorbereid. Door een tekort aan personeel werd het werk echter niet krachtig ter hand genomen en gaapte de opening dag in dag uit doelloos tus sen de straatstenen. Zoiets is gevaarlijk, dat spreekt. We hebben de heer Brekel reeds een keer in kortzichtige toestand omlaag zien tuimelen en hier zien we hem opnieuw, nu in gezelschap van heer Bommel, het gat naderen. Geen van beiden had er erg in, hun aandacht werd te zeer in beslag genomen door de menigte die hen achtervolgde. 'Ik heb niets gedaan!' riep heer Ollie al dravende. 'Het is de schuld van Tom Poes... Ik moest met Brekel mee!' Doorloper HORIZONTAAL: 1. Meubelstuk, bijwoord; 2. razernij, roem, Frans lidwoord; 3. ambtsge waad, aanvang, 4. zangstuk, uil; 5. kledingstuk; 6. oneerlijk, droogoven; 7. grondsoort, frat sen; 8. molentrechter, stuk hout; 9. niet netjes, legerrang; 10. voorzetsel, boom; 11. ons in ziens, eetbaar, vr. titel; 12. zangspel, uitroep; 13. noodlottig, deel van het gezicht. VERTICAAL: 1. Schiettuig, ka- 1 23456789 chel; 2. liefdesgod, van dezelf de soort, familielid; 3. rivier in Itali, delfstof, sprookjesfiguur, plan; 4. kaartspel, ogenblikje, tijdperk; 5. bijwoord, stevige jongen, persoonlijk vnw., met dank, Nederduits, water in Brabant; 6. vreemde munt, kleur, meisjesnaam, inhouds maat; 7. wig, uitroep, pape gaai, Japans spel, dwaas; 8. profeet, vruchtbare plaats, metaal, vreemde munt; 9. soort appel, Tunesi (op au- to'%), aansporing. Oplossing donderdag Kwant, slaaf, ponton, kraai, klier, varken, kreet, vlieg, ver zet, sluis, barak, barok, piraat, schor. Het citaat is van Eric van der Steen: "Reizen is de kunst, zich thuis te blijven voelen". Waterstanden 'Spaar je adem!' hijgde de liefdadiger. 'Zo'n sprinkhanenzwerm heeft geen verstand. Mijn huis is hier dichtbij. Eventjes nog!' Het volgende moment bevonden de vluchtelingen zich reeds boven het mangat en verdwenen na een ijle kreet uit het gezicht. Het toeval wilde, dat Tom Poes juist door deze straat op weg naar huis was. Hij had wat door de stad gezworven zonder een spoor van heer Bommel te ontdekken - en hij had juist besloten om de gang van zaken maar rustig af te wachten, toen hij een aangroeiende me nigte bij de open put ontwaarde. 'Dat is dezelfde plek waar Brekel een nieuwe bril heeft gehaald', dacht hij ongerust. 'Wat doen al die lieden daar? Ze schijnen boos te zijn en het lijkt wel of ze Brekel roepen. Zou hij er opnieuw ingeval len zijn?' r0Cept Hans Belterman Mosselen met paprika's I n het oorspronkelijke recept worden rauwe schelp- I dieren aangegeven. Omdat wij in ons land de han digheid missen om verse mosselen uit hun schelpen te nemen is gekozen voor reeds gekookte mosselen. De drooggemaakte gekookte mosselen mogen be slist niet langer dan is aangegeven worden gebak ken. Hierdoor wordt voorkomen dat de mosselen taai zullen worden. Hoofdgerecht voor 4 personen: 400 gram gekookte mosselen; 2 groene en 1 rode paprika; 3 eetl. (arachide)olie; 2 a 3 sjalotjes, gesnip perd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt; eventueel 1 kleine rode Spaanse peper, vruchtvlees in uiterst smalle reepjes (draadjes); 2 eetl. lichte Chinese soja saus; 2 theel. maïzena; 2 eetl. fijngehakte verse kori anderblaadjes. Laat de mosselen uitlekken en maak ze daarna met keukenpapier zo droog mogelijk. Halveer de papri ka's. Neem steelaanzetten, kernen, zaad en zaadlijs ten weg. Snijd het vruchtvlees in smalle reepjes. Verhit de wok en laat de olie er even door walsen. Voeg de mosselen bij gedeelten toe en laat ze, boven een hoog afgestelde warmtebron, niet veel langer dan 2 minuten, onder voortdurend roeren en om scheppen, bakken. Neem de mosselen met een schuimspaan uit de woken houd ze warm. Voeg aan de resterende olie (of doe er wat olie extra bij) sjalot ten, knoflook en Spaanse peper toe. Laat alles, onder voortdurend roeren en omscheppen 2 minuten bak ken. Schep de paprikareepjes er door en laat alles opnieuw, onder voortdurend roeren en omschep pen, bakken. Schenk er 1.5 deciliter water (of vis bouillon) bij. Laat alles 3 minuten zachtjes sudderen. Roer de sojasaus er door. Schuif alle ingrediënten naar een zijde van de wok. Maak de maïzena aan met 2 eetlepels koud water. Roer het mengsel door het vocht op de bodem van de wok. Blijf roeren tot de saus is gebonden. Schuif de ingrediënten door de saus. Schep er daarna de gebakken mosselen door. Dien het gerecht op in een voorverwarmde schaal. Strooi koriander er over. Tip: geef er gekookte rijst bij. De weerkaarten zien er al een paar dagen een tikje winters uit. Boven geheel Scandinavië en Rusland is het behoorlijk koud met ook overdag temperaturen die onder het vriespunt blijven. De koude lucht probeert naar het westen op te rukken, maar zal morgen nog niet verder komen dan de Baltische staten en Wit-Rusland. In Scandinavië is er een afwisseling van wolkenvel den en korte zonnige momenten met temperaturen die overdag variëren van -12 graden in het noorden tot net iets boven het vries punt in het zuiden van Zweden, 's Nachts is het een stuk kouder met temperaturen tot -20 graden. Ondertussen ligt een klein lage- drukgebiedje boven de Britse eilanden, waardoor er daar flinke re- genhoeveelheden vallen. Ook in de Benelux en Frankrijk is het be wolkt en nat, hoewel de zuidkusten van Frankrijk droog blijven met in de ochtend nog flink wat zon. In Duitsland en de Alpenlanden is het rustig najaarsweer. Er is tamelijk veel bewolking maar het blijft vrijwel overal droog. Dit geldt ook voor het oosten van Europa en het noorden van de Balkan. Een zeer actieve depressie zorgt in het zuidoosten van Europa voor veel bewolking en regen. Met name in Turkije regent het. Warm en zonnig weer treffen we alleen maar aan langs de zuidkusten van Spanje. Het grensgebied tussen koude lucht Door: in het noorden en opdringende zachte lucht vanuit het zuiden ligt de komende dagen precies onze omgeving. Het gevolg is dat de kans op neerslag groot is en dat de verschillen in temperatuur toe kunnen nemen. Vanochtend trekt een storing steeds verder vertragend van zuid west naar noordwest over onze regio. Het veroorzaakt eerst enige tijd regen. Vanmiddag is de storing gepasseerd en hebben de dro ge perioden de overhand. Het blijft wel bewolkt en de stijgt naar een graad of 10. De wind draait naar zuidwest en is meest matig, rond kracht 4. Ook vanavond is het eerst nog overwe gend droog, maar vooral vannacht en morgenochtend volgt er opnieuw regen. Deze regen hangt samen met een actief lagedruk gebied dat juist over of vlak langs onze omgeving naar het zuidoos ten koerst. Omdat de wind geleidelijk naar het zuidoosten krimpt, zal de temperatuur een geleidelijk daling inzetten en tot een graad of 4 dalen. Morgen blijft het ronduit kil met geen hogere temperaturen dan 6 graden. De wind is matig tot krachtig, kracht 4 tot 6. Zondag is het lagedrukgebied gepasseerd en vanaf dan draait de wind naar noordelijke richtingen. Vooral de bovenlucht wordt flink kouder, maar dankzij het relatief warme zeewater zullen we daar aan de grond weinig van merken. Wel kun nen de buien die er gaan Wallen later vergezeld gaan van hagel. De middagtempe- ratuur schommelt rond de 9 graden en in de nacht en vroege ochtend is de kans op vorst klein. Ïru0AQUIDDAG°3N0VE«BER 1mb 1 Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer J' fite. max. 6° 8° 9° 9° min. 40 40 5° 5° wind ZO 4 N 5 N 4 NW 4 Zon vrijdag onder 16.59 zaterdag op 8.01 Maan vrijdag onder 15.04 zaterdag W op 2.36 Nautisch bericht De wind is meest matig, rond kracht 4 en draait naar zuidwest. Het zicht is matig tot goed. De temperatuur van het kustwater is 12 graden. VRIJDAG 13 NOVEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West ZATERDAG 14 NOVEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur 09.45 148 10.06 168 10.50 200 10.00 111 10.50 119 10.25 092 11.00 131 11.05 129 uur cm 22.21 173 22.45 193 23.32 227 22.30 137 23.40 143 22.50 122 23.45 159 23.45 155 uur 03.14 03.35 04.22 03.30 04.35 03.20 04.35 04.25 Hoog water uur cm uur cm 10.56 163 23.26 191 11.12 18523.42 213 12.06 217 --. 11.05 122 23.35 149 12.10 128 --. 11.30 106 23.45 135 12.15 143 --. 12.10 140 --. Laag water cm uur 119 16.04 127 16.36 15417.10 089 16.40 098 17.15 052 16.05 108 17.15 10317.10 Laag water uur cm uur 04.50 126 17.26 05.10 13417.56 05.51 159 18.36 05.25 09417.40 05.55 103 18.25 04.25 050 17.10 06.00 113 18.25 06.10 108 18.35 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebted n z lichle regen matige regen -3- 7V hagel Europa: Koud en warm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4